Heeren Winkeliers: om blijvend succes te hebben moet men ge regeld adverteeren. Reclame is de ziel van den handel. HAARSTEEG. RAAMSDONK. OUSSEN. DRUNEN. WASPIK. SPRANGGAPELLE. EEN JUBILEEREND KERKVORST. 'V'- In de Rotterdamsche Waalhaven heerscht momenteel een ongekende drukte. Daar liggen niet minder dan 17 Italiaansche schepen kolen te laden, welke door lichters uit Duitschland zijn aangevoerd. op het droge te brengen De inmid dels op het gegil van de weggeloopen jongen toegeschoten hulp, de heer van de Water, bracht den kleinen in allerijl huiswaaits. In een warme wollen deken gedraaid heeft men hem gauw in 't bed gestopt. Men kan zich de vreugde der ouders over 't verloop van dit geval voorstellen. Onze oud-dorpsgenoote Zuster Sixta, in de wereld Adriana Hagen, verblijvende in het klooster Coude- water te Rosmalen, herdacht 5 Maart haar 40-jarig kloosterjubileum, Als een verheugend teeken kan worden gemeld, dat alhier een groote bedrijvigheid heerscht in demanden industrie Bijna alle werkloozen zijn te werk gesteld. RAAMSDONKSVEER. De heer G. J. Stroosnijder, wachtmeester der marechaussee al hier, is vanaf 1 Maart voor eenige maandengedetacheerd naar de grens- dienst der Kon. Marechaussee, met als standplaats Ulicoten. De heer J. Schalkoort, marechaus see, die naar de grensdienst was gedetacheerd, is met ingang van 1 Maart naar deze brigade over geplaatst. HANK. Motorrijder in staaldraad gereden. Maandag reed de heer C. van de Water met zijn motor op de Korn- sche buitenkade te Hank, waar werklieden bezig waren met het rojien van boome i. Om hun werk zaamheden te kunnen uitvoeren hadden de werklieden een staaldraad over den weg gespannen. Tengevolge van den scherpen wind, had de heer van de W. het gezicht echter eenigs- zins afgewend, waardoor hij den staaldraad niet tijdig opmerkte. De draad kwam met zijn gezicht in aanraking en tengevolge hiervan sloeg de heer v. d. W. tegen den grond, terwijl zijn motorrijwiel in een stroompje langs den weg terecht kwam. De toestand van den heer v. d. W. die naar café Dekker werd overge bracht, liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. De burgemeester en de politie waren ter plaatse van het ongeval aanwezig. Dedokter,die den toestand later minder gevaarlijk beoordeelde, achtte overbrenging naar het zieken huis te Raamsdonksveer nood zakelijk. Bedevaart naar de H. Stede. De afdeeling Drunen van de bede vaart naar de H. Stede zal onder leiding van den heer G. Merkx in den nacht van 16 op 17 Maart ter bedevaart trekken. Uitvoering. Ter herdenking van den verjaar dag van den directeur der Meisjes congregatie, Deken Goossens werd door de damestooneel-vereeniging in de zaal der Meisjes-congregatie een tooneel-uitvoering gegeven. Onder voorzitterschap van Ds. R. de Bruin heeft de Chr School alhier op Donderdag 29 Febr. j.l. haar Ouderavond gehad. Na opening met gebed en Psalm gezang las Z.E. een gedeelte voor uit Deut. 6, waaraan enkele gedach. ten werden vastgeknoopt over het Bijbelsch onderricht, zoowel door de ouders als door de chr. school. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den heer J. Dubbelman tot het uitbrengen van het school- verslag en tot het houden van zijn causerie over »Finland«, waarbij spri ker de aanwezigen bij een drietal punten bepaalde. Ten eerste: Fin land in de 19e eeuw. Ten tweede: Finland gedurende den oorlog van 1914—'18 en ten derde: De betee- keni.s van den huidigen oorlog tus- schen Finland en Rusland. Na den spreker hartelijk bedankt te hebben voor het onderwerp, dat heden zoozeer in de belangstelling staat, werd er even gepauzeerd, waarna de voorzitter met het zingen van Ps. 75 1 en dankgebed den leerrijken avond sloot. De ouders hadden hierna nogge- legenheid het werk hunner kinderen te bezichtigen. SPRANG. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Februari 1940 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 5502.75 en terugbetaald 5101.-." De Afdeeling Sprang van den Nederl. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders kwam j.l. Maan dagavond in de zaal van den Christel. Volksbond in jaarvergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter de heer C. Braspenning. Na opening las de voorzitter een ge deelte der H. Schrift en ging voor in gebed, waarna hij in zijn openings woord wees op den ernst der tijden, die voor den leden een reden te meer moet zijn tot trouw aan de Christelijke Vakbeweging. Bij de ingekomen stukken werden be sprekingen gevoerd betreffende de duurtetoeslagregeling in de Schoenin dustrie. De secretaris, de heer de Jong, bracht een goed verzorgd jaarverslag uit, waaruit o.a. bleek dat het ledental lot 172 was gestegen. De penningmees ter de heer H. Spierings bracht het fi- nantieel verslag der afdeeling uit, ter wijl de heer J. Molegraaf verslag uit bracht van den stand der Werkloozen- kas. Aan werklooze leden werd gedu rende 1939 ruim 3000.uitgekeerd. (Dit is ca. de helft minder dan over 1938). Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden de heeren C. Braspenning, H. de Bie, A. Hoevenaars en J. Varossieau bij acclamatie herbe noemd. Besloten werd Donderdag 28 Maart a.s. een feestvergadering te houden. De heer A. Braspenning behandelde vervolgens: ,,Talma, christen-sociaal strijder". waarop eenige bespreking volgde. Aan het einde dankte de voorzitter voor de opkomst en wekte op tot me deleven met de afdeeling, waarna hij in dankgebed voorging. Onder groote belangstelling werd j.l. Dinsdagmiddag op de algemeene be graafplaats alhier aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk over schot van wijlen den heer Rombout v. Drongelen, in leven koster bij de Ned. Herv. Kerk, die j.l. Vrijdag in het. zie kenhuis - te Den Bosch op 75-jarigen leeftijd overleed. Uit piëteit voor den overledene reed de lijkkoets vanaf de kosterswoning door het kerkgebouw grafwaarts. Bij het kerkhof werd de lijkbaar grafwaarts gedragen door leden van de Ned. Herv. Mannenvereeniging „Trof fel en Zwaard", waarvan de overlede ne sinds de oprichting een trouw lid was. Achter de baar volgden in de lijk stoet o.a. deputaties van kerkeraad en kerkvoogdij, alsmede van de verschil lende kerkelijke vereenigingen enz. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door den Weleerw. heer Ds. A. Sirag. De overledene was ook mede-op richter der afdeeling Sprang van het Ned Werkl Verbond „Patrimonium welke afdeeling in hem een trouw lid verloor. In den nacht van Zondag op Maandag werd alhier bij dhr. H. v. d. K. een ruit van de slaapkamer inge gooid. SPRANG-CAPELLE. Naar we vernemen is onderstaande oproep tot de bevolking van onze ge meente gericht: Collecte voor het Finsche Roode Kruis te Sprang-Capelle. Het medeleven met en de eerbied en bewondering voor het kleine helden- volk van Finland, dat een strijd op leven en dood voert tegen een bruten overmachtigcn invaller, deed onderge- teekenden besluiten een Comité te vor men met bet doel, gelden in te zamelen vo:or bet Finsche Roode Kruis. Naar de meening van ons Comité zal een ieder, die kennis nam van den ontróerenden heldenmoed van mannen zoowel als vrouwen, die strijden voor hun onafhankelijkheid, hun volksbe staan, hun geloof, hun huis en haard en leven tegen een ales vernietigenden niets ontziendcn vijand, gaarne een of fer brengen om den nood van Finland te lenigen. Met allen aandrang worden de inge zetenen verzocht op de lijsten, welke op 9 Maart huis aan huis zullen wor den aangeboden, met een ruime bijdra ge te teekenen. Het Comité tot het houden van een inzameling voor het Finsche Roode Kruis: A. Smit, Burgemeester, Voorzitter; M. F. de Visser, secretaris-penning meester; R. Middelkoop, Notaris, Wet houder; G. J. van Willigenburg, Wet houder; Ds. T. H. Oostenbrug, Ned. Herv. Predikant; Ds. A. Sirag, Ned. Herv. Predikant; Ds. E. J. Dijk, Geref. Predikant; Ds. B. A. van Lummel, Ge reformeerd Predikant; Jhr. Mr. Dr. B. R. C. M. de Roy van Zuidewiin, Grif fier der Arrondissementsrechtbank te 's Hertogenbosch;Dr. A. Roos, arts; Dr. H. Winkelman, arts; W. M. A. Heij- mans, Gemeente-Ontvanger; J. L. van Santen, Oud-Gemeente-Ontvanger; E. Colet, hoofd openbare school; A. Dees, hoofd christelijke school; M. C. Rijken, hoofd christelijke school; H. Kerst, in dustrieel; A. L. Sneep, industrieel; A. Oerlcmans, industrieel; A. A. Moonen, industrieel. Er zullen Zaterdag 9 Maart a.s. huis aan huis lijsten worden aangeboden ter inteekening. Blijkbaar staat deze collecte in het centrum der belangstelling. Van verschillenden werd spontaan medewerking verleend, terwijl reeds toezeggingen werden gedaan voor be dragen van 100.— (honderd gulden). Met dit vooruitzicht mag op een prach tig resultaat worden gerekend. CAPELLE. Tot tijdelijk hoofd der O. L. schoo' te Waalwijk is benoemd de heer .T. Quirijns Jzn., tijdelijk werkzaam aan de O. L. school in de Kom. Op Zaterdag 9 Maart a.s. zal in onze gemeente een collecte langs de huizen worden gehouden ten bate van het Finsche Roode Kruis, terwijl Zon dag d.a.v., zoowel in de Ned. Herv. Kerk alhier als in de Geref. Kerk aan het Bruggetje, een collecte zal worden ge houden voor de geestelijke belangen in Finland. Tot propageering dezer collecten en ook om den nood in Finland in den gebede te gedenken, zal door het op initiatief van burgemeester A. Smit gevormde comité op Donderdag 7 Maart des avonds half acht in het ge bouw „Elthato" een „Finland-avond" worden gehouden, waarop als spreker hoopt op te treden burgemeester A. Smit, terwijl Ds. T. H.Oostenbrug. predikant der Ned. Herv. gemeente, 'n openingswoord hoopt te spreken en Ds. E. J. Dijk, predikant der Geref. Kerk aan het Bruggetje het slotwoord zal spreken. We wekken een ieder op dezen avond bij te wonen en de collecten voor het Finsche Roode Kruis en de geestelijke belangen in Finland met ruime bij drage te gedenken, als bewijs van me deleven met de zoo zwaar beproefde Finsche bevolking. Wij volgen allen met spanning de heldhaftige verrich tingen der Finnen en we verheugen ons wanneer zij successen behalen en lijden met hen mee, wanneer het hen niet voor den wind gaat. Aan de inge zetenen thans de beurt te zorgen, dat de collecten een succes voor de Finnen worden. Nadat het motorschip „De Hoop' van de firma A. L. Sneep alhier gedu rende de geheele vorstperiode vanaf Kerstmis in het ijs in de haven bekneld heeft gezeten, is het een dezer gelukt hel schip vlot te krijgen, zoodat het thans weer zijn geregelde dienst op Rotterdam kan hervatten. Nu het ijs gebroken is, zal liet in de haven, waar het gedurende weken erg stil was, wel weer levendiger worden. 1920 met alle toewijding en succes vol brachte moeizame werk van bovenge noemde Apostolische Visitatie en zij deelde mede. dat Z. H. de Paus eige ner beweging besloten had Mgr. Die pen te benoemen tot assistent-bisschop bij den Pauselijken Troon. Mede schonk Z. H. hem toen de groote gou den herinneringsmedaille van 't Eeuw- leest der Propaganda. De bisschop als man van het onderwijs. Op onderwijsgebied geldt de jubila ris nog steeds als een autoriteit. Van groote beteekenis is geweest zijn initiatief tot oprichting van den R.K. Onderwijzers Bond. Ook na zijn benoeming tot bisschop bieef het onderwijs Mgr. Diepen's war me belangstelling houden. De R. K. Leergangen zijn mede door hem opge richt. Het Middelbaar Onderwijs werd tot grooten bloei gebracht. Elke plaats van eenige beteekenis in zijn bisdom bezit thans een R.K. inrichting voor Middelbaar of Voorbereidend Hooger onderwijs. Een groote dag voor Mgr. Diepen was voorzeker ook de vesti ging der R.K. Universiteit in zijn dio cees. Een der meest opmerkelijke dingen uit de laatste jaren van het bisschoppe lijk bestuur van Mgr. Diepen is de stichting en opening van het bisschop pelijk museum te s-Hertogenbosch. Mgr. is ook een bevorderaar van de Patronaten voor beider kunne. Voor jeugdvereenigingen in den uitgebreid- sten zin bewijst hij vaak bij feestelijke vergaderingen door Zijne komst, onge acht den zwaren last van het Bisdom, hoezeer ook de toekomst der rijpere jeugd hem ter harte gaat. Kerkelijk leven onder zijn episcopaat. Wij hebben nagegaan hoevelen van ons Seminarie te Haaren in de vervlo gen 25 jaren door Mgr. als coadjutor zijn priester gewijd d.i. van 1915 1919 81 en vanaf de aanvaarding van het bisdom d.i. van 19191939: 406 aldus 487. In totaal met bijrekening van de Reguliere Orden zijn in ons bisdom door Mgr. Diepen gewijd 1447 pries ters, 1529 Diakenen en 1589 Subdiake nen. Op 22 Maart 1915 begon Mgr. de Vorm-reizen. Het aantal vormelingen van Mgr. Diepen in de nu achter ons liggende 25 jaren is 456.380. Tijdens zijn episcopaat zijn door hem niet minder dan 153 kerken en kapel len geconsacreerd. Twaalf rectoraten zijn door Mgr. Diepen opgericht. Titels van Mgr. Diepen. Sinds herstel der Hiërarchie hier te lande is Mgr. Diepen, aldus de Bossche Crt., de 4de Bisschop van Den Bosch. Hij is Assistent-Bisschop bij den Pau selijken Troon, Huisprelaat van Z. H Romeinsch Graaf, Commandant in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Magistraal Grootkruis der Heilige en Souvereine Militaire Orde van Jerusa lem, begiftigd met de Ster van Ver diensten, met oorlogdecoratie van het Oostenrijksche Roode Kruis, met het Eerekruis Eerste Klasse van het Duit- sche Roode Kruis, met de Ster van het Hongaarsche Roode Kruis, met het gouden Eerekruis en de Ster van Ver diensten van de Republiek Oostenrijk en met de Medaille van Koning Albert der Belgen. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van Den Bosch. Het jaar 1940 is voor Mgr. Diepen en het bisdom 's-Hertogenbosch zeer belangrijk. De nog krasse kerkvorst hoopt dit jaar toch op 12 Maart den leeftijd der zeer sterken te bereiken, op welken datum hij n.l. zijn 80sten ver jaardag viert. En verder is daar vooral het blijde feit van monseigneurs zilve ren bisschopsjubileum. Want op 11 Februari 1915, feestdag van Onze Lie ve Vrouw van Lourdes, kwam het be richt af, dat de HoogEerw. heer A. F. Diepen, rector der Bisschoppelijke Kweekschool te 's-Bosch, benoemd was tot titulair bisschop van Danaba i.p.i. en tot coadjutor van den bisschop van Den Bosch Mgr. W. van de Ven, met recht van opvolging. Op 7 Maart d.a.v. werd Mgr. Diepen tot bisschop gecon sacreerd. De levensloop van den Jubilaris. Arnold Frans Diepen werd geboren te 's-Hertogenbosch den 12 Maart 1860. Hij bezocht de lagere school op de Ruwenberg te St. Michiels-Gestel, waarna zijn ouders hem naar Rolduc zonden. Reeds spoedig openbaarde zich zijn priesterroeping en ving hij zijn voorbereidende studies hiertoe aan op de seminaria van 't bisdom Den Bosch. Den 7en Juni 1884 werd de jonge student Diepen tot priester gewijd. Spoedig daarna volgde zijn benoe ming tot leeraar aan het Klein Semina rie van het bisdom Den Bosch, welke functie hij bekleedde tot 1895 in welk jaar professor A. F. Diepen benoemd werd tot eerste rector aan de nieuwe bisschoppelijke kweekschool. Twintig jaar lang is Mgr. Diepen Bisschoppe lijk Inspecteur geweest van het Lager onderwijs en als zoodanig werd hij de medestichter van den R.K. Schoolraad, de R.K. Bewaarscholen, de R.K. Mulo- vereeniging en de R.K. Leergangen. In Mei 1920 werd Mgr. Diepen be noemd tot apostolisch visitator van De nemarken, Zweden en Noorwegen als mede Finland. Twee maanden heeft hij daar doorgebracht. Op 9 Febr. 1921 heeft de Paus Mgr. Diepen in particu liere audiëntie ontvangen, waar de re sultaten dezer reis uitvoerig besproken werden. In een officieel schrijven van 16 Mei 1923 betuigde de H. Congregatie „de Propaganda Fide" aan onzen bisschop haar diepgevoelden dank voor het in Van het vliegveld Schiphol vertrok een deel van de Zwitsersche ambu lance naar Finland, na de nacht te Amsterdam te hebber doorseinaebt. Het gezelschap voor het vliegveld. 2e van links: de leider, Dr. Max Zehn- der en geheel rechts zuster Elisabeth Schwarz, die geruimen lijd in Den Haag heeft doorgebracht, waar zij o.m. haar H.B.S. opleiding genoot. i":' -V"'v •-

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3