j[}.£jN VE PIJP BINNËNLANDSCH NIEUWS FEUILLETON DE BROEDERS. Hoofdpijn Kiespijn - Gevatte koude WëRECHAET U WOLKEN WAN GENOT van de eilanden Sursaari, Lavansaari en Tytarsaari, over het ijs van.de Fin- sche golf, den Westelijken oever van de baai van Viborg te bereiken en vas ten voet te krijgen bij Virolahti en Haapassari, althans voorloopig, moe ten opgeven. Ware deze toeleg gelukt, dan hadden de Russen een gebied van 25 km. rond Viborg kunnen omzeilen, dat de Finnen den laatsten tijd krachtig versterkt hadden. Slagen de Finnen er nog een maand in de aanvallen op dat kustgebied af te slaan, dan wordt het ijs voor dergelijke omtrekkende bewe gingen te zwak en is een nieuw gevaar definitief afgewend. De Finnen hebben alle aanvallen even snel als verrassend teruggeslagen. Toen de Russen de kust naderden, bleek dat het Finsche opperbevel deze Russische manoeuvre al lang had zien aankomen, en in alle stilte aanzienlijke artillerie-afdeelingen aan de kust tus- schen Kotka en Viborg geconcentreerd had. Het had kustversterkingen aange legd en talrijke batterijen opgesteld. Het was duidelijk, dat de Russen daar op niet gerekend hadden, maar hadden aangenomen, dat zij de Finnen volko men zouden verrassen. Men kan zich de verbazing der Russen indenken, toen zij op hetzelfde oogenblik waarop zij voet aan wal wilden zetten, plotseling met een moordend artillerievuur ont vangen werden, terwijl tegelijkertijd Finsche bommenwerpers hen uit de lucht bestookten. De Russen werden, volgens berich ten van ooggetuigen, compagniesgewij- ze weggemaaid. Na enkele uren was de groot opgezette manoeuvre verijdeld. In Finsche gezaghebbende kringen neemt men aan, dat het Russische op perbevel thans weet, dat de pogingen om de Mannerheim-linie op deze wijze in den rug aan te vallen, niet gelukken kunnen. Na deze dramatische episode hebben de Russen weer hun krachten geconcentreerd op Viborg. Divisie na divisie werd Woensdagavond in het gebied van de stad in het vuur gezon den. Tevens is het Russische artillerie vuur weer sterker geworden. In het bij zonder gelden hun pogingen thans Pol- lakala, hetgeen eveneens bewijst, dat de Russen Viborg trachten te omsinge len.. DE TROEPENSTERKTE IN HET NABIJE OOSTEN. De diplomatieke redacteur van Ste- fani schrijft: In strijd met ove/dreven berichten, die in 't buitenland zijn verspreid over het Fransche leger in het nabije Oos ten, wordt volgens geloofwaardige be richten vernomen, dat dit leger slechts uit 120.000 man, Senegaleezen, Algerij nen, Indochineezen en mannen van 't vreemdelingen legioen bestaat. De di visies zijn van 't kol. type, elke divisie bestaat uit ongev. 6000 man, zoodat het leger 20 divisies zou omvatten, ver deeld over vier legercorpsen. Opge merkt moet worden, dat de plaatselijke hulpbronnen reeds onvoldoende zijn om deze menschenmassa te voeden. Er is schaarschte van granen, vleesch, fou- rage en zelfs van benzine, ondanks den overvloed van niet-geraffineerde olie uit de bronnen van Mossoel. Een latere concentratie van gemotoriseerde troe pen en viervoeters zou dus ernstige en moeilijk op te lossen proviandeerings- problemen met zich meebrengen. Menzies heeft in het Lagerhuis te Melbourne gezegd, dat de Australische strijdkrachten in Palestina zouden wor den uitgebreid tot een legercorps, waar door het totaal aantal mannen daar zal worden vermeerderd tot 48000. Tegen Juni 1940 zullen 90.000 man onder de wapenen zijn. DUITSCHE OVERVAL OP BRITSCHEN POST. Aan beide zijden werden verliezen geleden. Het ministerie van oorlog heeft het volgende communiqué uitgegeven: ,,Op 5 Maart bij het aanbreken van den dag is op een Britschen post in de Maginotlinie een aanval gedaan onder dekking van spervuur uit mortieren en mitrailleurs. De vijand is er in geslaagd den post binnen te dringen, welke be zet was door een deel van een peleton infantrie. Een sergeant-majoor werd gedood. De Duitschers hebben een doode achtergelaten en hebben bij hun terugtocht verliezen geleden door het SLEEPBOOT RAMT DE O 11 TE DEN HELDER. Drie leden der bemanning vermist. Terwijl men Woensdag bezig was met het maken van opnamen voor de film „Ergens in Nederland'' is de duik boot O 11 geramd door de sleepboot „Amsterdambij de marine in gebruik. De duikboot zonk in enkele minuten. Tien opvarenden, die zich aan dek be vonden, sprongen te water en werden gered. Na eenige oogenblikken kwam een gedeelte der duikboot weer boven water, waardoor het meerendeel der opvarenden aan een gewissen dood ontsnapte. Een gedeelte der boot bleef echter onder water. Hierin bevonden zich nog drie opvarenden. In den nacht zijn bokken uit Amster dam te Den Helder aangekomen, om te trachten de duikboot te lichten. Men vreesde echter, dat de drie in- geslotenen niet meer levend te redden zouden zijn. De ramp heeft zich als volgt afge speeld: In verband met de filmopnamen voe ren drie duikbooten het zeegat uit. Een dezer was de O 11. Op datzelfde oogenblik kwam de „Amsterdam" de haven binnen. Een luide klap weer klonk. De sleepboot trof de duikboot vlak voor den commandotoren. Aangezien de O 11 boven water voer en zich een aantal opvarenden, o.a. de commandant, op het dek be vonden, sprongen deze te water. Gevaarlijker was het voor de ande ren, die zich in het inwendige bevon den. De duikboot zonk bijna onmid dellijk. Ondanks den schrik behield men in de duikboot zijn kalmte. De eerste officier, luitenant ter zeer le kl. Steinmetz, die in de centrale zat, commandeerde: „lucht in de tanks", wat vuur van artillerie en mitrailleurs: 15 onzer mannen worden vermist' ZWEEDSCH IJZERERTS NAAR DUITSCHLAND. In het lagerhuis heeft Shinwell (la bour) minister Churchill gevraagd, of maatregelen waren genomen, om het Zweedsche ijzererts, dat van Narvik per schip naar Duitschland wordt ver voerd, te onderscheppen. Churchill antwoordde, dat de regee ring weet, dat ijzererts van Narvik j naar Duitschland wordt verscheept, en dat dit erts van groot belang is voor Duitschland, doch het aanhouden van deze verschepingen zou ernstige moei lijkheden meebrengen. Tot nu toe zijn nog geen stappen gedaan. Vervolgens vroeg Mander of over wogen werd, maatregelen te nemen, welke konden worden beschouwd als wettige represailles tegen het tot zin ken brengen van neutrale schepen door Duitschland, waarop Churchill zeide, dat voortdurend alle te nemen maatregelen werden bestudeerd. direct geschiedde. Onmiddellijk steeg de O 11 naar de oppervlakte, zoodat de opvarenden, be halve de drie ingeslotenen, gered kon den worden. De neus van de boot bleef echter in den bodem steken en in den neus bevonden zich de drie ongelukki- gen. Het eerste wat de bemanning aan dek deed, was het sluiten van de toe gangen tot de boot. Daarna bleven de mannen aan boord staan, tot het wa ter hun hoofd genaderd was. Toen moestén zij zich te water begeven en zwommen zij naar de sloepen of den walkant. De luitenant ter zee Goossens die zich tijdens de aanvaring op den commandotoren bevond, was de laat ste, die in het water terecht kwam. Luchtbellen aan de oppervlakte duid den de plaats aan, waar de O 11 moest liggen. Na een kwartier van angstige spanning werd de periscoop aan de op pervlakte zichtbaar. Van alle kanten schoten motorsloepen te hulp, om de manschappen, die zich nog in het schip bevonden te redden. Zoo werden allen gered op 3 na, die vermoedelijk in de afgesloten ruimte zaten, n.l. de sergeant-torpedomaker Logemans, de sergeant-telegrafist Steenoort en de kok Postma. Men heeft alle moeite gedaan, om 't onder water zittende deel te lichten, een duiker daalde af en gaf klopsigna len die niet beantwoord werden. Ber gingsmateriaal van voldoende kracht werd uit IJmuiden en Rotterdam ge- requireerd en ging Woensdagnacht aan 't werk. 't Lukte Donderdag de boot te lichten en naar ondiep water te sleepen om ze nader te onderzoeken. Helaas het zal voor de drie overblij- venden veel te laat zijn. 't Is voor de eerste maal, dat onze onderzeedienst, die meer dan 20 jaar bestaat, zooiets treft. De O 11 was in 1925, gebouwd, was 50 M. lang en had 29 man en 3 officieren aan boord. Het stoffelijk overschot van twee vermisten gevonden. Nadat Hr. Ms. O 11 Donderdagmid dag op de zandplaat Het Kluitje achter de haven van Den Helder was ge sleept, is men erin geslaagd het voor schip gedeeltelijk boven water te h ij - schen. Terstond werd toen het luik bo ven het voorste batterijcompartiment voor den toren, dat vol water stond, geopend. Nadat men het compartiment had leeggepompt, begaven zich een on derofficier en een matroos met een draeger-zuurstofapparaat naar bene den, waar zij het stoffelijk overschot vonden van den koksmaat O. Postma en van den sergeant-telegrafist Steen oort. De lijken waren bedekt met een laag olie. Zij werden met een bootje van den onderzeedienst, waarvan de vlag halfstok woei, naar het marine hospitaal vervoerd. Het stoffelijk overschot van het der de slachtoffer, den sergeant-torpedo maker L. Logmans, die zich tijdens de aanvaring in het voorste gedeelte van de boegbuiskamer bij de torpedo's be vond, kon men nog niet bereiken, daar dit compartiment niet leeggepompt kon worden, wegens het gat, dat bij de aan varing daarin was ontstaan. Wanneer de O 11 bij ebbe op de zandplaat, waarboven hij thans gesleept is, droog komt te liggen, zal men ook dit derde slachtoffer kunnen bergen. Men hoop te dat dit gisteravond het geval zou zijn. Het bleek, dat de sleepboot Am sterdam, de O 11 aan bakboordzijde van boven heeft geramd vlak voor het voorste batterijcompartiment en dat een verticale scheur is veroorzaakt van ongeveer een meter lengte en enkele decimeters breedte. 42e JAARBEURS. Dinsdagochtend is te Lltrecht de 42e Jaarbeurs geopend. Het aantal deelne mers van de 2e jaarbeurs in oorlogstijd is zeer bevredigend. De groot? jaar beursgebouwen zijn vrijwel geheel be zet. Ook het terrein Vredenburg is door de exposities ingenomen. De buiten- landsche deelname is eveneens aanmer kelijk. Er zijn individueele, maar ook collectieve inzendingen uit Duitsch land, België, Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland en Zuid-Afrika. STOP! AUTOMOBILISTEN. De K.N.A.C. waarschuwt automobi listen voor de gevaren, welke zijn ver bonden aan het niet direct gevolg ge ven aan het stopteeken van militaire wachten. Aangezien verwacht mag worden, dat onder de tegenwoordige omstandigheden bijzonder gelet zal worden op automobilisten, vooral des avonds en des nachts, houde men ern stig rekening met de mogelijkheid, dat bij niet direct stoppen de militairen ge bruik zullen kunnen maken van hun recht om te schieten. Men lette dus ter dege op. Als nu ook de militairen maar zor gen, dat ze het stopteeken geven op een wijze, welke opvalt en duidelijk is in zijn bedoeling. DE MOBILISATIE SLACHTOFFERS. Het antwoord van den minister van defensie op vragen van mevr. Bakker- Nort is teleurstellend voor de weduwen en weezen van hen, die bij de vervul ling van hun mobilisatietaak het leven lieten. De minister erkent, dat in enke le gevallen de nabestaanden in kom mervolle omstandigheden verkeeren, maar deze worden geholpen, zegt de minister, met een van jaar tot jaar toe te kennen gratificatie. Het geringe aantal onbevredigende gevallen wettigt naar het inzicht van den minister niet een herziening van de bestaande pen sioenregeling. WEER TWEE NEDERLANDSCHE SCHEPEN VERMIST. Groote ongerustheid over de s.s. Grutto en Vecht. Gevreesd moet worden dat opnieuw een Nederlandsch schip ten offer is ge vallen aan den oorlog ter zee. Er be staat namelijk groote ongerustheid over het lot van het stoomschip Grutto van de firma Smith en Van Ommeren te Rotterdam. Dit schip is Dinsdag van Londen met een lading stukgoederen naar Rot terdam vertrokken, zoodat het in den 'loop van Woensdag hier had moeten aankomen. Men heeft evenwel niets meer van de Grutto vernomen. Wel hebben eenige schepen Woens dag op de Noordzee ter hoogte van de Thorntonbank een ledig vlot en eenig wrakhout, gemerkt Grutto, drijvende gevonden. Men vreest daarom het erg ste. Het schip heeft een bruto-inhoud van 920 ton en is in 1925 bij de N.V. van van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 3) Ik weet het niet. Ik zou het je niet kunnen zeggen. Natuurlijk houd ik van Percy het helpt toch niet of ik het ontken. En hij houdt van mij, dat kan ik aan zijn oogen zien. Mooie oogen heeft hij, vind-je niet, Willy? Maar Geen „maren", Dolly. Trouw met hem. Als je dat niet doet, dan zal je altijd arm blijven, nu Sir John weg is. Dat denk ik ook, zuchtte Dorothy gemelijk, als het aas van den Duivel tenminste geen verandering brengt. Je kent die legende immers? Miss Minter keek naar een vervallen toren, die in het half-duister vaag zichtbaar was. Ja. zei ze ernstig. Ik ken de legende. HOOFDSTUK II. Ik niet! zei een prettig-klinkende stem bij Dorothy's elleboog en de twee meisjes sprongen zenuwachtig op en ontdekten dat Halion door het zijraain- pjc van het tuinhuis naar binnen stond te kijken. Vertel u me die legende ook eens, miss Clair. Jakkes, riep Willy geërgerd, wat heb ie me aan het schrikken ge maakt. Ik wou dat je niet zoo zacht liep, Percy. Ik denk dat het houtmolm mijn voetstappen onhoorbaar maakte. Maar die legende van u lijkt me verrukkelijk! Vertelt u ze maar direct, miss Clair. Het is juist een goed oogenblik voor spookgeschiedenissen. 't Is geen spookgeschiedenis. Het is eeneenwel, ik weet niet hoe ik 't noemen moet! Een leugen!, zei Willy, bij wijze van minnelijke schikking. Maar waar is Billy? Bij Mr. Clair, zei Percy lui. Ze wandelen op het terras en redeneeren over de verdwijning van Sir John New- by. O, lieve hemel! Ik heb er schoon genoeg van om daarover nog meer te hooren. Ik wed, dat hij weer binnen kort te voorschijn komt. Ik hoop van niet. zei Halion, ter wijl hij nog steeds Dorothy aankeek. Toen kleurde hij. Dat wil zeggen... ik hoop van wel. Ik wensch hem hec- leinaal geen kwaad toe. Willy keek hem glimlachend aan. En toch wou je liever dat hij niet meer te voorschijn kwam. Is het niet zoo? Om sommige redenen zeker, zei Hallon met nadruk. En Dorothy's hart zei haar waarom hij zoo met nadruk sprak. In dat geval, merkte Wilhelmina plagend op, doe ik beter met me bij m'n broer en onzen gastheer op het terras te voegen. Dat doe ik dan óók maar, zei Miss Clair en stak haar arm door dien van haar vriendin. Wat een onzin, kreunde Willy. En wat een idiote koppigheid! O! als je me nog eens knijpt, Dolly, geef ik je een klap. Daar heb je Billy. i Ik heb mijn pijp thuis gelaten, zei Billy ademloos, en al mijn sigaretten zijn op. Geef me alsjeblieft een sigaar, kerel, of ik ga dood. Dat wil zeggen, ziet u, miss Clair, dat ik na een goed diner altijd een flinke hoeveelheid rook. Je bent nooit erg diplomatiek ge weest, Billy, zei Dorothy. En waar om zeg je plotseling: miss Clair? Bij je vader moet ik altijd op m'n tellen passen, zie je. Hij is iemand van de oude school, hè? De goede, ouwe school! Blij loe, dat ik er niet bij hoor! Zeg Dolly, je zal Newby heel wat def tige manieren moeten bijbrengen, als je met hem trouwt Ik trouw niet met hem, zei Doro thy gedecideerd. Wat praat je toch een onzin, Billy! Die onzin is van je vader afkom stig. Hij zei zooiets, dat alles zoo goed als vastgesteld was. Zoo'n slag voor mij, klaagde de jonge man met ge veinsde smart, nu ik juist op het punt was je te vragen mevrouw Minter te worden. Waarom ben je zoo onrus tig, Hallon? Ik zat te denken aanen. te peinzen over... over Sir John New- by's verdwijning, zei Hallon haastig, terwijl hij de eerste de beste veront schuldiging maakte, die hem door het hoofd schoot. O, schei uit! riep Willy. Ik heb heusch genoeg over dien ouden heer gehoord. Kunnen we niet over iets ander praten? Ik stel voor, merkte Hallon op, die tegen het tuinhuisje geleund stond met over elkaar geslagen armen, dat miss Clair ons de legende van het aas van den Duivel vertelt. Het gaat over dien toren, is 't niet? Ja, zei Dorothy ernstig en drong dichter tegen Wilhelmina aan, naast wie ze op den dremnel van het tuin huisje zat, en je hoeft er heelemaal niet om te lachen, Billy. Jij zou die deur nooit durven open maken. Minter ging weer liggen, legde zijn handen onder zijn hoofd en staarde omhoog in den diepen purperen, met sterren bezaaiden zomerhemel. Ik denk niet dat het veel zou geven als ik ze open deed, Dolly. De voorspelling slaat alleen op leden van jullie familie. Maar waarachtig, als het openmaken van die deur de kansen zou doen ver keeren, begrijp ik niet, dat Mr. Clair ze al niet eeuwen geleden open ge maakt heeft. De kans zou ook ten kwade kun nen verkeeren, zei Dorothy haastig. Mijn grootvader heeft de deur openge maakt en verscheiden van mijn voor vaderen, maar het heeft de Clairs nooit geld gebracht en dat hebben ze ge woonlijk juist noodig. En toch, op een keerpunt in mijn leven, zou ik de bc- toovering wel eens kunnen verbreken en den weg probeeren te veranderen, waarlangs mijn leven op dat oogenblik ging. Men zegt, dat trouwen een keer punt is, merkte Willy terloops op. Hallon bewoog zich onrustig en gooide zijn half-opgerookte sigaar weg. Werktuigelijk stak hij een andere aan en vouwde zijn armen weer over el kaar, terwijl hij naar den spooktoren keek tenminste hij veronderstelde dat het een spookgeschiedenis was, die er aan was verbonden, te oordeelen naar de opmerkingen van de drie an deren. Ik zou wel eens willen weten waar jullie het eigenlijk over hebben. Vertel de legende, Dolly, zei Miss Minter koraf. Ze deed haar best om de twee jongelui tot elkaar te brengen en ze dacht, dat de familiegeschiedenis misschien het hare daartoe zou bij dragen. De legende, begon Dorothy zoo plotseling dat Hallon opschrok, handelt over een partijtje kaart, dat Amyas Clair tijdens de regeering van Henry VIII gespeeld heeft. Hij speelde met den laatsten Abt van het klooster. Die toren was een deel van het kloos ter. Het klooster was klein, maar rijk; rijk aan sieraden, aan pachtgelden, aan geschenken van de geloovigen. Toen Amyas Clair het van den Koning kreeg, liet hij het meerendeel van de kloostergebouwen afbreken en bouw de met dc steenen het tegenwoordige landhuis. Alleen de toren bleef staan, en hij en al zijn opvolgers waren bang dien af te breken, om de geheime ka mer. Geheim?, herhaalde Wilhelmina. OnzinIedereen weèt notabene waai de deur is en waar de sleutel ervan hangt. Ik zou er binnen drie minuten in kunnen zijn, Dolly. Het is de kamer, waar Amyas Clair met den Abt speel de, met het klooster als inzet. Dat is alles. De men schen hier in de buurt noemen het de beste geheime kamer, protesteerde Dolly. Ze is onder den grond en alleen iemand die den weg weet zooals jij, zou ze kunnen vinden. Wat is er in die kamer gebeurd?, vroeg Hallon nieuwsgierig. De abt Hurley kreeg van den Ko ning bevel het klooster aan Amyas Clair te geven, zei Dorothy droomerig. en omdat hij goed kaarten kon, stelde hij voor de gebouwen te geven, als Amyas één partij won. Ik zou wel eens willen weten of ze bridge speelden, zei Billy. Ik kan de legende niet vertellen, als je me in de rede valt, zei Dolly boos. Amyas dan, die dacht dat hij misschien moeite zou hebben om het klooster te krijgen als de Abt het niet goedschiks gaf, omdat de boeren ge reed stonden om in opstand te komen en de monniken te beschermen, vond het goed om een partij te spelen. (Wordt vervolgd). Mijnhardtjes helpen snel, want Wat Mijnhardt maakt is goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2