Plaatselijke Berichten H deBont-v.Hulten [IMAM Heerenkleediag naar maat Zaterdag 9 Maart 1940 No. 20 De Echo van het Zuiden Derde Blad NIEUWKUIJK. DUSSEN. DRUNEN. GEERTRUIDENBERG. WASPIK, R. K. Nijverheidsschool. Naar wij vernemen heeft Z H. Exc. de Bisscuop van 's Bosch, benoemd tot geestelijk adviseur van de Stich ting R.K. Nijverheids-onderwijs voor Waalwijk en Omstreken, de Zeer- Heer F. Heezemans, pastoor der parochie St. Jan, alhier. Ouderavond Chr School. Woensdagavond hield de christe lijke school zijn jaarlijksche ouder avond, die zeer druk bezocht was. De w n. voorzitter de heer L. Both opent de vergadering met het laten zingen van het 10e vers van den 68 psalm, schriftlezing en gebed. Hij roept daarna alle aanwezigen een hartelijk welkom toe en spreekt de hoop uit dat het voor allea een nuttige en gezegende avond mag zijn. Hij geeft thans het woord aan den heer Wilzing tot het inleiden van zijn onderwerp «Voorbeeld en NavoIging«. Spr. begint met te zeggen dat aan het voorbeeld in de opvoeding terecht een groote beteekenis wordt toegekend. Reeds van zeer klein af beginnen we onze omgeving na te bootsen. Vandaar dat een wijsgeer eens ge zegd heeft: »We worden geboren als origineelen en sterven als copieën«. Dit is niet te verwonderen, daar we leven in een samenleving Bij velen is de zucht tot nabootsen zelfs zoo sterk dat ze doen wat anderen doen en zeggen wat anderen zeggen. Die groote meegaandheid der massa is vooral te danken aan de macht van het voorbeeld en de zucht tot navolging. Spr. onderscheidt dan verder 3 soorten navolging 1 de onwillekeurige navolging. 2 de gedwongen navolging. 3 de vrijwillige navolging. Bij de uitwerking van deze 3 punten laat spr. duidelijk uitkomen welke groote beteekenis we bij de opvoeding onzer kinderen moeten toekennen aan het voorbeeld. Dit feit stelt den opvoeder voor een zware en verantwoordelijke taak. Is hij zelf een goed voorbeeld Als we ons werkelijk ernstig met die vraag bezig houden dan huiveren we. We zijn immers zelf onvol maakte menschen. Gelukkig hoeven we het niet alleen te doen. We mogen al onze nooden aan Hem voorleggen die zelf een volmaakt voorbeeld voor ons is. We moeten bij de opvoeding gidsen zijn. Een gids wijst niet alleen den weg, maar gaat zelf voor- Gelukkig hoeven we niet zelf den weg uit te vinden. We hebben een gids die ons noodigt te volgen. Pas wanneer het onze hartelijke bede is om goede volgers te zijn van Christus dan kunnen we zelfgoede voorbeelden zijn voor onze kinderen. De voorzitter zegt den heer Wilzing dank voor zijn onderwerp en er wordt gepauzeerd. Intusschen wordt een kop thee aangeboden en het leerlingenwerk bezichtigd. Na afloop daarvan krijgt de heer A. van Vliet, onderwijzer aan de school gelegenheid om het onder werp »De schoolstrijd« in te leiden. Inleider zegt dan De noodzakelijkheid van de be handeling van dit onderwerp: Het meest waardeert men datgene, wat met strijd en moeite vei kregen en behouden wordt. Zou de school strijd geheel tot het verleden gaan behooren, dan zou mogelijk de liefde tot en de waardeering voor het christelijk onderwijs een schok, misschien zelfs een onherstelbare knak krijgen. En niet het minst Gods daden mogen we niet ver geten, opdat we onze hoop op Hem blijven stellen Dat de zoo noodige samenwerking van alle volksgroepen voor het welzijn der lagere school werd verstoord in bet begin der 19e eeuw is de schuld der revolutie-gedachte. Zij voerde tot den schoolstrijd. Niet de Staat, maar de ouders hebben de plicht en het recht hu° kinderen op te voedin. Een minderheid in het volk, de liberalistische richting, die zich de heerschappij had aan gematigd, wilde heel het volk winnen voor haar ideeën, waartoe de school als middel werd gebruikt. De neutraliteits-gedachte van de eerste schoolwetten, bleek al spoedig onuitvoerbaar. Toen langzaam maar zeker de bijbel en de bijbelsche geschiedenis geheel van de school verdwenen tengevolge van't zoeken naar absolute neutraliteitswegen, konden de geloovige ouders hun kinderen niet meer naar de open bare school sturen. Daar was voor Christus geen plaats meer. Echter, de ouders werden gedwongen. De wet van 1848 gaf eenige ruimte, hoewel er van werkelijke vrijheid, evenals na de wet van 1857 geen sprake was. Na 1869 kreeg de schoolstrijd ook een politieke zijde. Onvermoeid hebben mannen als Groen van Pinksteren, Dr. A. Kuyper, De Savornin Lobman e.m.a. geworsteld voor de vrije christelijke school. Van 1878 1889 was de strijd bij- zonuer fel. Het Volkspetitionnement van 1878 werd aanvankelijk een teleurstelling, maar bleek later een rijke en blijvende zegen te zijn. In dit jaar begon eigenlijk onze victorie. In 1889 werd het bijzonder onder wijs door het Rijk erkend als een tak van het Volksonderwijs, aan spraak makende op steun van ovei heidswege. Nogmaals laaide de strijd op in 19UÜ (Leerplichtontwerp van G. Borgesius) en in 1905 (On- derwijsnovelle van Kuyper). In 1920 werd door Dr. de Visser de finan cieele gelijkstelling vastgelegd. Na 80-jarigen strijd was de politieke schoolvrede bereikt. Het revolutionair bedoelen is er nog. Nog hebben onze tegenstanders den strijd niet opgegeven. Christus Koningschap moet blijven gelden, ook in de zaak van het onderwijs. Daarom: paraat! God roept Nadat de voorzitter ook den heer van Vliet, alsmede ailen die aan het welslagen van dezen avond hebben medegewerkt hartelijk dank gezegd heeft, beveelt hij de school in blijvende belangstelling en mede leven der ouders aan en roept de aanwezigen een tot weerziens toe. Na het zingen van het 6e vers van den 72 psalm wordt deze goed geslaagde ouderavond met dank gebed door den secretaris gesloten. Vergadering N. C. B. De N. C. B. afdeeling Waalwijk. Baardwijk en Besoijen zal opWoens. dag 13 Maart zijn algemeene jaar vergadering houden in café W. van Helvoirl te v.m. Baardwijk. Op de agenda staat o.m. de voor gestelde reorganisatie. MUSIS SACRUM. „Sweethaerts." „Sweeihaerts" is een breed en dankbaar opgezette sbowfilm. waar in goede humor wordt afgewisseld met de pracht en praal van de revue en waarin de sterkste bezetting ge legen is, die 1940 kan leveren. De niet meer jonge, doch gratie volle en charmante Jeanette Mac Donald is hier in een uitstekende revue rol en met haar gouden stem vervult zij het hart van velen. Nelson Eddy is zoowel letterlijk als figuurlijk haar partner en samen zingen zij een film. Het scenario is van weining be teekenis. Aantrekkelijks zit er weinig in. Alleen de persiflage op Broad way en Hollywood doet verdienste lijk aan. In deze rolprent gaat het echter ook niet om het scenario. Zang. ballet en muziek zijn de factoren waaruit zij is opgebouwd en op dit geb'ed is 't een van de beste werken. Het spel van Jeannette en Nelson is begeesterend, hun zang is een liefkoozing voor het oor. Muziek en songs van Victor Hei bert zijn. meesleepend, de revue-scènes fraai en grootscheeps geënsceneerd. Kortom, het is een uitstekende show film, welke alles biedt wat men er van verwachten kan zang, mu ziek, ballet, vroolijkheid, tempo en liefde. Bovendien is het een nieuwe triomph voor de kleuren techniek. Men constateert eens te meer, hoe de toovenaars van Hollywood het verstaan een film te maken, waarbij men zich in'n levend-hedendaagsch sprookje waant. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast Maandagavond hield de R.K.J.B S. zijn jaarvergadering. De voorzitter de heer Gerrit van Eggelen opende de vergadering met een woord van welkom speciaal tot den nieuwen geestelijken adviseur den Weleerw. heer kapelaan Verwiel en den afge vaardigde van den N.C.B. de heer A. Mommersteeg. De secretaris de heer A. van Spijk gaf hierna een uitgebreid verslag. De vereeniging had op 1 Jan. 1910 een totaal bezit van fl63.76l/a Er was in 1939 een totale ontvangst van f <8 2,02 en een uitgave van f332.87 Alzoo een batig slot van f49,19. Mededeeling werd gedaan van het resultaat van den in 1939 gehouden gewassenwedstrijd. Pas op voor van Gisteren voelde ge U heel wat maris en vandaag zit ge terneer geslagen, met een ondragelijke, zangerige, maar niet te stillen pijn... Maart heeft U te pak- pen; U hebt het ongestadige weer on der de leden... Laat het er niet bij zit ten grijp liever vandaag in dan mor gen: Neem Kruschen Salts. Dat zal U goed doen. Kruschen spoort Uwe bloedzuiverende organen aan tot krach tiger werking, tot grooter vitaliteit. Zoodoende filteren ze alle schadelijke zuren, langs natuurlijken weg uit het lichaam en nemen zóó de oorzaak weg, van Uw pijnen en ongemak. Mej. K. schrijft: Ik leed aan Rheu- matische pijn in mijn ledematen: vooral in mijn handen, die mij ondragelijk pijn konden doen. Ik had niet den moed meer, iemand een hand te geven, want dat bezorgde mij onhoudbare pijnen... ben ik begonnen regelmatig Kruschen Salts te nemen... en ik moet zeggen, dat na betrekkelijk korten tijd mijn pij nen geheel verdwenen zijn... Ook Uw gestel vraagt om de aanspo rende werking van Kruschen's zes mi nerale zouten. Kóóp toch een flesch Kruschen! Dan kunt ge zélf ondervin den, hoe weldadig de gevolgen zijn en hoe ge U al gauw n heel ander mensch voelt jonger, prettiger en vrij van pijn! Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. Direct nadat het schip aan den wal gemeerd was, werd geneeskun digen hulp ingeroepen. De toestand van den schipper die aanvankelijk ernstig leek is thans tamelijk wel Tot voorzitter van tfe R. K. Werkliedenvereeniging alhier is be noemd onze stadgenoot D. Zijlmans. HANK. Door de plaatselijke politic is tegen een tweetal personen proces-verbaal opgemaakt, wegens het onbevoegd voorhanden hebben van vuurwape nen. Een tweetal jachtgeweren wer den in beslag genomen. Veiling Druilen. Bellefleuren 38; sterappels 68; zoete appels 34A; schorseneeren 69; savoien 34; Goudreinetten 57; div. appels 35; binderbuur 35; witlof 10 16; Hoode kool 35. Alles per K.G. Boerenkool 2532 per 10 K.G. Wortelen 56; spruitjes I 2630; spruitjes II 1420; kroten 45%; knol selderij 36. Alles per K.G. Eerste II. Communie. Zondag zullen de kinderen van de parochie „St. Lambertus" bun Eerste H. Gomunie doen. Zondag 17 Maart zullen de kinderen hun eindcominu- nie doen. ELSHOUT. Plechtige Eindcommunie. Morgen heeft de plechtige eindcom munie plaats van de leerlingen der hoogste klasse. Feest van dfn H. Jozef. Het feest van den H. Jozef zal in Ik ben treurig gestemd - ik mag niet verder dan de mat. Het huis staat over eind. Vanmorgen hebben ze me nog laten schrik ken, toen de slang van de stofzuiger in mijn Toen ben ik misse lijk geworden, omdat ik een plas boenwas voor spekvet aanzagl De vrouw is er op uit om inkoopen te doen voor de schoon maak. En ik mag nog niet eens mee naar Met de teelt van torloo en industrie aardappelen behaalde onze ver eeniging hierin de volle 100 procent, hetgeen wel de vermelding verdient Besloten werd dit jaar het proefveld te betelen met mansholt en Unico- erwten. Op een nader te bepalen datum zal dezen zomer een excur sie worden g'nmaakt naar Veghel ter bezichtiging van de C.H.V. be drijven aldaar. De aftredende be stuursleden deheeren G. van Eggelen en J. van Sou werden bij acclamatie herkozen. De weleerw. adviseur sprak hierna een opwekkend woord tot deleden waarin hij allen aanspoorde steeds trouwe leden der vereeniging te zijn. Spr. hoopte de tooneelvereeniging uit deze vereeniging gevormd, eens spoedig op de planken te zien-. Door staaldraad ernstig gewond. Aan de scheepsbouwweif van de firma P. A. Ruijtenberg arriveerde het rijnschip Manresa, waarvan de schipper A.Garsten onder Dordrecht bij het optrekken van het schip door een sleepboot tengevolge van het springen van een staaldraad in het gelaat ernstig werd gewond. deze parochie gevierd worden op l)ins$ dag 2 April a.s. Predikbeurten Zondag 10 Maart 1940: Ned. Herv. Kerk v.m. halt' tien en n.m. twee uur Ds. li. de Bruin. Naar we vernemen heeft de pas-opgerichte Ned. Herv. Knapenver- eeniging alhier de naam Samuel" ontvangen. WAALWIJK. W. S. C. Het 1ste elftal van WSC speelt mor gen in Valkenswaard tegen de Valk, een zeer moeilijke opgave. Nog nimmer mocht het WSC gelukken, aldaar eenig succes te behalen, alhoewel er steeds zeer goe de wedstrijden ggspeeld zijn. Zou WSC morgen met deze negatieve traditie eens breken? Wij durven weinig hoop geven, temeer daar de zwarthemden het voor- loopig zonder hun aanvoerder Aarts moe ten stellen, waarvoor direct nog géén gelijken plaatsvervanger is aan te wijzen. Laat ons het beste hopen en dat de spe lers zich eens extra zullen inspannen, zooals tegen Helmondia. Wat de lagere elftallen aangaat, wordt op het WSC-terrein een plaatselijke ont- moeting gespeeld, tusschen de beide re serve-elftallen van WSC en Baardwijk, waarvan vooraf niets te voorspellen valt. WSC 3 moet naar het «terke Haarsteeg. Met een kleine nederlaag voor de bezoe kers, zjjn wij al dubbel content. R. W. B. B.W.B.—N.O.A.D. 2. A.s. Zondag wacht de RWB'ers een zwaren wedstrijd. De NOAD-reserves ko men een bezoek brengen aan Waalwijk. Dit is hun eerste optreden hier ter plaat se. De Tilburgers hebbeij een goede ploeg waarvan de voorhoede de kunst om doelpunten te maken schijnbaar wel verstaat. Zij zullen er dan ook ongetwij feld alles opzetten om een goeden indruk in het schoenencentrum achter te laten. Onze jongens kunnen dus van een flinke tegenstand verzekerd zijn. Maar ook de RWB'ers zijn het aan hun stand op de ranglijst verplicht, aan dezen tegenstand het hoofd te bieden en te zorgen niet door de geel-blauwen overrompeld te worden. En daar zij eigen veld voordeel hebben zien wij hun hiertoe wel in staat. Maar dan zal er van 't begin tot het einde zonder verzwakking moeten worden aan gepakt. Zijn de RWB'ers in staat hun mooie positie op de ranglijst te handhaven? Zullen zij de eerste helft der competitie ongeslagen afsluiten? Dit zijn vragen die den wedstrijd van a.s. Zondag bijzonder spannend beloofd te doen worden en een bezoek door de vele voetballiefhebbers van Waalwijk en omstreken volkomen waard zal zijn. De 2e elftallers zyn a.s. Zondag vrij en wij hopen hun allen aanwezig te zien om hun makkers aan te moedigen. Aan vang half drie. BAARDWIJK. BaardwijkPazo. Na een intermezzo van vier maanden zal dan morgen wederom de bal in den Overlaat aan het rollen gaan en ontvan gen de Baardwijkenaren de bekende sym pathieke Oisterwjjksche vereeniging Pa- zo. Een mooier begin had men niet kun nen denken want steeds hebben de ont moetingen tusschen deze beide tegen standers zich gekenmerkt als een van een zeer bijzonder karakter, hetwelk niet zoo gemakkelijk te definieeren is. Ook Zondag zal ongetwijfeld deze traditie worden voortgezet ert zal de liefhebbers worden voorgezet een spannende en tot het laatste moment boeiende kamp. Af gaande op den standenlijst kan men aan nemen dat beide partijen ongeveer van gelijke kracht zijn en van gelijk speltype heigeen voor het verloop van de ontmoe ting reeds voldoende zegt zoodat verdet\ bijzonderheden feitelijk overbodig zijn. Toch willen wij hier in het kort riog even aanstippen dat de Oisterwijkers vo rige Zondag de competitie heropend heb ben met een flinke overwinning op hel Tilburgsche Gudok terwijl de Geel-Zwar- ten de puntjes moesten afstaan met als gevolg een kleine verschuiving op dt ranglijst waar de eervolle tweede plaats thans door de bezoekers van morgen in genomen wordt. Dat zij deze willen be houden staat als een paal boven water. Doch ook de Juliana-mannen hebben nog iets goed te maken. Allereerst hebben zij revanche-gedachten van de in Oister- wijk geleden nederlaag en bovendien wil- icn zij thans het publiek bewijzen dat zij het voetballen absoluut nog niet verleerd zijn. Baardwijkers gij hebt een goede kans om U te herstellen doch gij zult tevens overtuigd moeten zijn dat dit dan al léén mogelijk is wanneer ieder zich voor de volle kracht en gedurende den gehee- len match geeft. Tot het laatste moment zal de uitslag onzeker blijven, hetgeen echter juist een kolfje naar de hand van het publiek is, dat wij een gang naar het Baardwijk terrein ten zeerste kunnen aanbevelen. De Juliana-reserves gaan naar de dito's van WSC om 1 uur. Een plaatselijk tref fen dus waarvan de uitslag onzeker is en wij dus maar af zullen wachten. Suc ces jongens. R.K.V.V. H.E.C. H.E.C.W.V.H. Het feit dat dit voetbalseizoen het ka rakter van een nood-competitie draagt, drukt natuurlijk zeer op de belangrijk heid van de gespeelde wedstrijden. De ontmoeting welke Zondag op het HEC-terrein is vastgesteld heeft hier ge lukkig niet veel onder te lijden, aange zien het hier een plaatselijke wedstrijd betreft. WVH komt dus haar kansen bij de geel- zwarten verdedigen. Wij veronderstellen dat de club uit de St. Antoniusparochie er bijzonder op gespitst is, ditmaal eens niet het onderspit te delven, zooals het tot dusverre steeds is gegaan. De HEC'ers mogen met deze gemoeds gesteldheid wel terdege rekening houden. Óp het WVH-terrein werd wel gewon nen, maar na dien tijd hebben we weer een rustperiode van ongeveer 3 maanden achter den rug, terwijl niets zoo wissel vallig is als een plaatselijke ontmoeting. Onze spelers zullen tenminste uit een heel ander vaatje moeten tappen, als Zondag j.l. Wij vertrouwen echter dat onze jongens hun taak volkomen zullen begrijpen, en bezield met den wil der overwinning in het veld te gaan. Er op te wijzen dat de juiste verhou dingen bewaard moeten blijven, lijkt haast wel overbodig, daar de vorige maal in de beste verstandhouding werd ge speeld. Een gezonde rivaliteit mag er natuurlijk gerust blijven bestaan, en kan er alleen maar tot bijdragen dat de wed strijd veel aantrekkelijker wordt. Aanvang half drie. R.K. W.V.II. Programma voor a.s. Zondag. HEC 1—WVH 1. HEC A—WVH A. WVH B—DES C (Zaterdag). Voor het le elftal staat wederom een uitwedstrijd op het program n.l. tegen HEC. De vorige ontmoeting eindigde in een overwinning voor HEC. En daar déze thans het voordeel heeft van eigen ter rein, heeft zij o.i. de beste kans op de overwinning. Wij willen onze spelers nogmaals aan sporen om a.s. Zondag hun uiterste best te doen om door 'n fairen strijd te trach- en een zoo goed mogelijk resultaat te be reiken. Het' 2e elftal is vrij. Het A-elftal der junioren speelt om 12 uur een wedstrijd op het HEC-terrein te gen HEC A. Het B-elftal speelt hedenmiddag om half 4 tegen DES C.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 9