BINNENLANDSCH NIEUWS SPORT FEUILLETON DE BROEDERS, en streeft hij er thans ernstig naar om de zedelijke krachten voor zich te win nen of te herwinnen, welke het nat.- socialisme in hoogmoedige en heersch- zuchtige eigenwaan van zich ver vreemdde? Men krijgt b.v. den indruk, dat de regeering te Berlijn eindelijk ernstig streeft naar een verzoening met de U.K. kerk. Het is opgevallen, dal Mgr. Orsenigo, de pauselijke nuntius te Ber lijn, den laatsten tijd meerdere malen met den Führer heeft geconfereerd en dat thans Von Ribbentrop, de Duitsche rijksminister van buitenlandscbe za ken, ten Vaticane veftocht heeft om door den Paus te worden ontvangen, welk bezoek Maandag plaats had en meer dan een uur duurde. De oorlog is in een critiek stadium getreden. Duitschland is er duidelijk op uit om allen om zich te vereenigen, op wie het vroeger heeft gesteund of thans meent te kunnen steunen en de geschillen te overbruggen, welke deze vrienden onderling scheidt Blijkbaar wil Berlijn een machtige economische- en een zoo groot moge lijke politieke eenheid (Berlijn-Mos- kou-Rome) construeeren, waarop el ke aanvalsmogelijkheid afstuit. Daar bij wil Duitschland zich nog innerlijk versterken door ook de tegenstellingen binnen de eigen grenzen weg te nemen. Van deze constructies en reconstruc ties verwacht de Nazi-regeering ken nelijk den vrede, een vrede, welke zou zijn gebaseerd op de daadwerke lijke erkenning door de tegenstanders van thans, van de Duitsche suprema tie. Het politieke en diplomatieke spel is echter nog lang niet uitgespeeld, Londen en Parijs hebben óók hun troepen. Opmerkelijk b.v. is de vriend schappelijke Britsche geste tegen Ro me ten aanzien van de verschepingen van Duitsche kolen naar Italië. De Britsche regeering heeft besloten om alle opgebrachte Italiaansche kolen schepen met 'de ladingen vrij te geven, waartegenover Italië zich heeft ver plicht om de schepen, die zich niet van uil Rotterdam geladen op de thuisreis bevinden, in balast te laten terugvaren en van verdere aanvoeren van Duitsche kolen over zee, af te zien. Dit is in Italië zeer geapprecieerd. Wanneer wc tallooze berichten en geruchten der laatste dagen samen vatten, dan blijkt daaruit dat in Mos kou nog steeds onderhandeld wordt en dat de Russen zich eerst gewend heb ben tot Engeland om de vredesvoor waarden aan Finland over te brengen. De Engelschc regeering heeft dit ge weigerd. omdat deze overdreven druk kend en oneervol waren voor hel dap pere Finsche volk. Zweden heeft zich daartoe toen wel bereid verklaard. De voorwaarden die vermeld worden zijn zoo afwijkend, dat we 't best doen maar af te wachten lot er een offi- eieele mededeeling komt. Het bezoek van Von Ribbentrop in Rome gaf hem gelegenheid zijn col lega te bezoeken, daarna Mussolini, toen Z.H. den Paus en later den Ko ning-Keizer en nogmaals Mussolini. Hij heeft dus z'n tijd wel besteed, moge hij ook nuttig besteed zijn in 't belang van den wereldvrede. VREDESSTEM UIT ENGELAND. Lansbury wil een vredesconferentie. Voor een bijeenkomst van pacifisten in Queens Hall te Londen heeft het Lagerhuislid George Lansbury een boodschap voorgelezen waarin hij aandringt op de onmiddellijke bijeen roeping eener conferentie voor vrede en ontwapening, te weten een confe rentie van neutralen en oorlogvoeren den met het eenige doel hoe de vrede hersteld en de ontwapening verkregen kan worden. Indien de oorlogvoeren den niet willen vergaderen, is het de plicht van president Roosevelt, als lei der van den grootsten neutralen staat, een conferentie van neutralen bijeen te roepen en daarin de voorwaarden op te stellen, welke de oorlogvoeren den zouden dienen te aanvaarden. HOE I)E REGEERING ZICH VOORSTELT DE VEEHOUDERIJ TE STEUNEN. Minister Steenberghe heeft Maandag avond in zijn radiorede eerst geschetst de zorgen van de veehouderij, welke door allerlei omstandigheden zoo na- deelig is beïnvloed. Hij noemde aller eerst de strenge vorst, welke nog lang haar invloed zal tloen gelden, de milt vuur-epidemie en den achteruitgang in de melkproductie welke o.m. is te wijten aan het feit, dat slechts in be perkte mate eiwitrijk krachtvoer be schikbaar kon worden gesteld. Verder zijn er de verhoogde strooprijzen en niet in het minst de belemmerin gen van den export. Natuurlijk hebben al deze moeilijkheden de volle aandacht van de regeering, welke helaas niet aan alle nadeelen te gemoet kan ko men. Veel heeft de regeering reeds ge daan om de moeilijkheden te verlich ten; in dit verband herinnerde de mi nister er aan, dat, terstond toen de oorlog uitbrak, de aankoopen door de regeering in bet buitenland van granen en andere producten, bestemd voor veevoeder, in versterkte mate en in versneld tempo zijn voortgezet. Groote hoeveelheden zijn sindsdien in ons land binnengekomen, waardoor wij in staat geweest zijn de distributie van veevoeders op een vrij behoorlijk peil te handhaven, zoodat afslachting van een deel van den veestapel tot dusver gelukkig nog niet noodig is gebleken. Van groot belang voor de veehouderij zijn ook geweest de maatregelen, die de regeering heeft genomen en nog steeds neemt, om een verdere verhoo ging van de prijzen van vocdergranen en veekoeken te voorkomen. Deze maatregelen, waarbij de regeering groote bedragen voor haar rekening neemt, hebben geheel aan dc bedoeling beantwoord. Toen de strooprijzen, ondanks de uitvaardiging van een verbod van ver werking van voerstroo, stegen tot bo ven den door mij redelijk geachten prijs van 21.50 per 1.000 kg af boer derij, vermeerderd met een redelijk bedrag voor kosten en winst, konden verdere maatregelen niet uitblijven. Met ingang van 4 Maart jl. moest dan ook een vervo'ers- en afleveringsver bod van stroo worden uitgevaardigd, waardoor het verhandelen van stroo tegen een hoogeren prijs, dan die ik zoo juist noemde, onmogelijk werd ge maakt. Thans doet zich echter het ver schijnsel voor, dat onvoldoende stroo ter beschikking komt voor de vee houderij. Ik kan ter geruststelling van de veehouders mededeelen, dat, zoodra mij een geval ter kennis komt, dat een houder van stroo niet bereid is tegen den door mij eerder genoemden, rede lijken prijs dat stroo af te geven, on middellijk maatregelen zullen worden getroffen om de beschikking over dat stroo te verkrijgen, ten einde dat dan wederom ter beschikking van de vee houders te stellen. Slechts indien alle betrokkenen, te weten verbouwers, handelaren en strookartonfabrikanten, medewerken op de genoemde prijsbasis, kan wor den voorkomen, dat op ruime schaal tol vordering zal moeten worden over gegaan. En ik verzeker u, dat ik niet zal terug deinzen om van het vorde ringsrecht gebruik te maken. <\llc voorbereidingen daartoe zijn getroffen. Vier maatregelen. Tot nu toe heb ik nog alleen gespro ken over enkele maatregelen, die ver band houden met de moeilijke positie der veehouderij in het algemeen. Ge zien de bijzonder ongunstige omstan digheden, waarin deze bedrijfstak thans verkeert, ben ik echter te rade gegaan, welke maatregelen door de re- gecring nu op dit oogenblik in het be lang van de veehouderij nog mee zou den kunnen worden genomen. Ik kan thans mededeelen, dat ik besloten heb, een viertal bijzondere maatregelen ten behoeve van de veehouderij te treffen. In dc eerste plaats heb ik besloten, den huidigen winterprijs voor boter van 1.1)0 per kg. niet, zooals in hel voornemen lag, op 1 April a.s. te laten afloopen, doch dezen tot 1 Mei a.s. te handhaven. Waar in de maand April de melkproductie in den regel reeds sterk toeneemt, zal deze maatregel zon der twijfel van gunstigen invloed zijn op dc inkomsten van dc veehouders. Als tweeden maatregel, welke even eens speciaal aan de melkveehouderij ten goede komt kan ik u mededeelen, dat de regeering besloten heeft, de on- dermelk te steunen en wel door mager melkpoeder uit de markt te nemen. De prijs, waarvoor het poeder zal wor den overgenomen, zal zoo spoedig mo gelijk bekend worden gemaakt, de hoe veelheid zal niet aan een limiet gebon den zijn. Het tijdvak, waarin mager melkpoe der van regeeringswege zal worden aangekocht, is gesteld op dc periode van 15 Maart15 September a.s.; door dezen maatregel zal ook de kaas-posi tie worden versterkt, terwijl tevens de beschikking verkregen wordt over een uitstekend voedsel voor het vee, en in geval van nood ook voor den mensch. Nuchtere kalveren. Ook ten behoeve van de rundvee houderij zullen eenige maatregelen worden getroffen. In de eerste plaats zullen, indien de prijzen der nuchtere kalveren in het voorjaar door het ver minderen of wegvallen van export tegenvallen, nuchtere kalveren uit de markt worden genomen. Deze zullen dan worden ingeblikt. Ik vertrouw, dat hierdoor een prijsinzinking der nuchtere kalveren, die anders mis schien zou dreigen, zal worden tegen gegaan; verder zal de uitvoer van rundvee, waarvoor zich den laatsten tijd enkele mogelijkheden voordoen, zooveel mogelijk worden bevorderd. Ten slotte heb ik in de ongunstige omstandigheden in de veehouderij aanleiding gevonden in verband met het miltvuur nog een bijzondere voor ziening te treffen. Ik heb n.l. besloten, dat ook voor de van 1 December tot 1 Maart aan inilvuur gestorven koeien aan de veehouders vergoeding zal worden verleend. Hun, die door een en ander niet be vredigd zouden zijn, wilde dc minister er op wijzen hoevelen van de mede burgers door deze rampspoedige tij den eveneens zwaar getroffen zijn, hoevelen door den oorlog de bron van inkomsten is ontvallen, hoevelen ie- deren dag opnieuw hun leven in dc waagschaal stellen. Met een beroep, vertrouwen in de regeering te stellen, eindigde min. Steenbcrghe zijn toe spraak. Brood wordt duurder. De minister heeft thans besloten den verkoopprijs van de buiten- landsche tarwe met f2,25 per 100 kg te verhoogen, waardoor de bloem- prijs bier te lande met een bedrag van f 1,70 per l00 kg zal stijgen, hetgeen metterdaad kan leiden tot een prijsstijging van 1 cent per brood van 800 gram. s.s. «Vecht» verloren. De directie van de firma Vinke en Co. deelt mede, dat zij de ge vonden wrakstukken van 't stoom schip «Vecht» heeft berkend. 'Men moet dus aannemen dat de «Vecht» verloren is. Van de twee vermiste redding booten van het stoomschip heeft men niets meer gehoord. Er bestaat dus weinig hoop op redding van de bemanning, welke uit 22 koppen bestond. Distributie van peulvruchten. Met ingang van Vrijdag 15 Maart a s. zullen weder peulvruchten (ca- pucijners, grauwe erwten, witte boonen, tuinboonen bruine boonen en andere gekleurde boonen) wor den gedistribueerd. De te distribu- eeren hoeveelheid zal gelijk zijn aan die van de eerste distributieperiode nl. een kwart kg per hoofd van de bevolking voor een tijdvak van vier weken. Nader zal worden bekend gemaakt welke bon van de rijksdistributie kaart met ingang van 15 Maart a.s. op het koopen van de genoemde hoeveelheid peulvruchten rechtgeeft, Aangezien gebleken is, dat zich met betrekking tot tuinboonen het misverstand voordoet, dat deze niet onder de distributieregeling zouden vallen, wordt er de aandacht op ge vestigd, dat deze niet bestemd zijn voor menschelijke consumpite. uit sluitend mogen worden gekocht af geleverd en vervoerd met inachtne ming van de ter zake bestaande distriebutie maatregelen. Het publiek zal derhalve eerst met ingang van 15 Maart weder tuinboonen mogen koopen, met dien verstande, dat per kwart kg een exemplaar van de nader aan te wijzen bon der rijks distributiekaart bij den winkelier moet worden ingeleverd. I. V. C. B. le klasse Zuid. Schijn delZwaluw -19 Venlosche BoysSVD 23 BKTVV—Brahantia 13 Kol pingSVB 8—3 WilhelminaBest Vooruit 33 Hier is niets bijzonders te vermelden. Al de uitslagen volgden onze verwachting. Kolping wist zieh zoodoende steviger aan de kop te nestelen en jaagde het doel- punten-gemiddelde in de goede richting. Schijndel maakte goede zaken met de Zwaluwen en zorge zoodoende voor een passende revanche. Brahantia consolideerde haar oude plaats door van de menschen uit Tilburg te winnen. De Venlosche Boys brachten 't er vrij behoorlijk af want de cijfers waarmede zij van hun sterken tegenstan der verloren, zijn slechts miniem. Best Vooruit zorgde voor een verras- sinkje, door een gelijkspel te bewerken. De stand is: Kolping 12 9 1 2 19 0228 Schijndel 12 7 2 3 10 2817 Brabantia 1 1 5 4 2 14 3219 SVD 10 0 1 3 13 20—22 Zwaluw 9 4 2 3 10 1917 Wilhelmina 11 3' 4 4 10 24—19 RKTVV 11 4 0 7 8 23—39 SVB 9 2 3 4 7 23—29 Best Vooruil 10 2 2 6 0 2333 Venl. Boys 9 0 18 1 10—47 Tweede klasse. VST—STV 1—2 SartoWit Zwart 23 St. Mich. GestelWoensel 12 DESK—uMlo 1—3 GW—ODI 1—1 Derde klasse C. SVGUno Animo 12 Hilvaria—WIK 2—3 Dongen 2Velocitas 2 RKTVV 2—DESK 2 2—3 VoabHieronvmus 33 Derde klasse 1). HEG—VVVH 0—7 De HEC'ers hebben ons teleurgesteld; we hadden een overwinning verwacht, doch de Hercules-menschen hebben hun naam eer aan gedaan en in een wedstrijd waarin 13 maal gescoord werd, kwamen de gasten tenslotte met de puntjes uit het strijdperk. K. N. V. B. Afd. 4 A.: EindhovenNAC LimburgiaHelmond MVV—BW NOADPSV LONG AJuliana RoermondWillem II Het Bredasche NAC schijnt dit seizoen voorbestemd te zijn om klappen te krij gen, want Zondag toen alle supporters zich nog verheugden over het mooie re sultaat tegen de Maastrichtenaren, kre gen de NAC'ers een 53 nederlaag te slikken van Eindhoven. Voor Helmond is er ook weinig aan in deze competitie, want Zondag konden de Oost-Brabanders hun 10de nederlaag inboeken. MW heeft zich geheel en al hersteld, want met niet minder dan 71 won het van BW. Zooals te verwachten was, konden de Philipsmenschen het in Tilburg niet bol werken. Juliana, dat eerst kortgeleden de lei ding heeft heroverd, verpletterde Longa van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 4) Hij was een slecht mensch en toen dc Abt God smeekte hem te helpen winnen, vroeg Amyas den Duivel om hulp. Het was een lange partij en toen het bijna uit was, was Abt Hurley aan de winnende hand. Amyas riep toen weer den Duivel aan en legde tenslotte schoppenaas open, waardoor bij bet klooster kreeg. Abt Hurley ging weg met zijn monniken, maar bij vervloek te den toren en de kamer, waarin de partij gespeeld was. En de vloek?, vroeg Halton na een pauze. 'Hij zei zoo luidt de legende dat iederen keer, dat een Clair de ka mer onder den toren binnenging en de schoppenaas omkeerde die na dc partij o]) de stcenen tafel was blijven liggen de kansen van de familie zou den keeren. Verschcidenen, zooals ik verteld heb, probeerden het, maar ie deren keer verkeerde dc kans in iets ergers. Daarom is vader bang het nood lot nog eens te beproeven, omdat hij niet wil verliezen wat hem nog over gebleven is. Maar ik geloof niet dat liet met onze familie nóg erger zou kunnen worden, voegde Dorothy er peinzend bij, nu we zoo ongeveer aan onze laatste shilling zijn. Daarom ben ik van plan om, als er een keer punt in mijn leven komt, de kamer binnen te gaan en het Aas van den Duivel om te keeren. Heet die kaart zoo?, vroeg de in genieur. Ja. En ze zeggen dat bet nog de zelfde kaart is, die Amyas Clair open legde om er de partij mee te winnen, waardoor hij de kans kreeg. Er viel een stilte, terwijl Halion na dacht over het verhaal. Billy gaapte, rekte zich uit en stond op. Op dat oogenblik zagen ze de lange gestalte van Mr. Clair uit de open deuren van de salon komen, zwart afstekend tegen het licht van de lamp. Wilhelmina be sefte, dat als hij bij hen kwam er voor Percy geen kans zou zijn om zijn ge luk te beproeven en ze pakte haar broer bij den arm. Laten we naar Mr. Clair gaan, zei ze haastig. Ga mee, Billy. Ik heb een idee over de verdwijning van Mr. New- by. En voor de verwonderde jongeman kon tegenstribbelen, had ze hem mee getrokken over bet grasveld. Hallon en Miss Clair waren alleen en zij voel de hoe hij haar met brandende oogen aankeek. Ik moet weg, zei ze zacht en haas tig en stond op. Nee, zei hij, terwijl hij zachtjes haar arm greep. Ik moet u iets vragen. Een andere keereen andere keer. Ik kan niet wachten, verklaarde de ongelukkige minnaar heftig. Dit is een geschikte tijd en een geschikte plaats en een prachtige gelegenheid. Waarvoor?, vroeg ze zenuwach tig, zonder naar hém te kijken. De vraag was onnoodïg dat wisten ze alle twee. Uit een kreupelboschje aan den voet van den vervallen toren kwam een lange, trillende toon, diep en harts tochtelijk. Een zwervende nachtegaal stortte daar zijn hart uit tegen den zomernacht en tegen de slapende ro zen. Vlug trilden de zoet-vloeiende no ten en de avondlucht was vol van den gouden zang. De twee geliefden luister den even ademloos als de zwijgende nacht zelf. Hooger en hooger verhief zich het wecke geluid in vlugge fluit tonen en sidderende trillers, tot 't weg stierf in een zachten. lagen wanhoops kreet. Nu weet je het. fluisterde Hal lon. Zijn arm gleed om haar middel, zijn oogen keken in de hare en hun twee zielen werden één in het heilige zwijgen van de nacht. Nu weet je het Ik wist het al lang, fluisterde ze terug en verborg haar gezichtje aan zijn borst. O!, liefste en wil je... wil je...? Ja! Weer verhief zich, triomfantelijk, dc bruidszang van den verborgen vogel. Het tweetal, dat nu één geworden was om nooit meer twee te zijn, sprak niet. Zij hadden geen behoefte aan woor den. De nachtegaal vertelde alles wat ze voelden en waarnaar ze verlangden. Het lentegeluk van alle gelieven, uit alle eeuwen, vervulde hen op dat oogenblik. Kom mee, zei Dorothy, terwijl zc zich losmaakte uit zijn omhelzing. Waar naar toe?, vroeg Hallon nieuwsgierig, toen ze hem vlug mee trok over het grasveld. De kamerde kaart, zei ze ge jaagd en onsamenhangend. Nu is het de geschikte tijd en dc geschikte plaats. We moeten nu het aas om kee ren. Nee, nee! Hij hield haar terug, toen ze het kreupelhout, (lat den toren omringde, in wilde gaan. Ik durl niet. Het is gevaarlijk! Ben je dan zoo bijgeloovig?, vroeg ze aarzelend. Ik ben het nooit geweest, want ik had niets te verliezen. Maar nu met jou! I)at oneerlijke partijtje dat spelen met den booze; laat zulke dingen niet in ons leven komen. Bo vendien... bovendien is het allemaal onzin, eindigde hij nogal onlogisch. Dan kan het zeker geen kwaad dc kamer binnen te gaan, zei Dorothy luchtig. Om de kans te keeren moe ten we de kaart omdraaien. Dat wil zeggen, dat moet ik doen, want ik ben een Clair. Vader zal nooit toestaan dat ik met jou trouw, want hij wil dal ik met Sir John Newby trouwen zal. Hij zal het verbieden en ons van elkaar scheiden. Als we bet aas omdraaien, zal dc kans keeren. Misschien wel naar den verkeer den kant, opperde de jonge man on rustig. Bovendien geloof ik niet eens dat er een kaart is! Misschien niet. De kamer is niet open geweest sedert de dagen van mijn grootvader, vijftig jaar geleden. Het kan best allemaal onzin zijn, maar ik heb altijd gezegd dat, éls er een keer punt kwam, ik mijn geluk op die ma nier probeeren zou. Zooals alles nu is. is iedereen en alles tegen ons huwelijk. Als we de omstandigheden veranderen door het aas van den Duivel om te kee ren, is er misschien geluk voor ons weggelegd. Dorothy haalde koppig haar schou ders op en verdween in de deur van den toren. Hallon kon niets anders doen dan haar volgen en was in een oogenblik bij haar. Toen zij eenmaal binnen den gevloekten toren waren, kwamen zij allebei sterk onder den indruk van het avontuurlijke van hun onderneming en dus deed hij geen po ging meer haar van haar plan af te brengen. Dorothy greep zijn hand en leidde hem een klein eindje voort. Al heel gauw voelde Hallon dat hij langs een vervallen trap naar beneden moest. Hoewel het er stikdonker was, scheen zijn gids den weg volkomen te kennen en hij gaf zich zonder tegenstreven over aan haar. Steeds verder en verder daalden zij af langs de wenteltrap, tol zij eindelijk op een vochtig en vuil plaveisel stonden. Dorothy holde voort en trok hem mee. De gang was smal en de muren dropen van het water. Plotseling bleef ze staan en tastte naar iets boven zich. Dc klank van vallend metaal zei hem, (lat de sleutel bier ergens in een nis verborgen was geweest. Hallon's bijgeloovige vrees werd weer wakker en hij trachtte haar nogmaals terug te houden. Maar Do rothy hield koppig vol en rukte haar hand los uit de zijne en een oogenblik later hoorde hij den sleutel knarsen jn het ouderwetsche, groote slot. (Wordt vervolgd A *i. i 5- —3 4- -0 7- -1 2- -0 1- -8 0- 0

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2