Plaatselijke Berichten Woensdag 13 Maart 1940 No. 21 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DE ECHO VAN HET ZUIDEN I 'f ANDRÉ VAN HILST Sr. f Zaterdagavond overleed plotseling te zijnen huize, in den ouderdom van 66 jaren, de heer Adrianus Andreas van Hilst. In den heer André van Hilst ver liest het zakenleven in onze gemeente een belangrijke figuur. De heer van Hilst toch was een self-made man van den eersten rang. die door werkkracht, energie, zakenkennis, in eenige tien tallen van jaren een Groot-Winkelbe drijf wist op te bouwen en tot voortdu rend grooteren bloei te brengen. Ongeveer 33 jaar geleden, begon de heer André van Hilst een groot handel in koloniale waren en bakkers artikelen, bovendien had de heer van Hilst een depót va nde A.P.C., en met deze grossierderij was de grondslag gelegd voor het moderne grootbedrijf dat wij thans kennen. In December van het jaar 1908 be gon hij z'n eerste winkel, toen een grootbedrijf te 's-Hertogenbosch liqui deerde en daardoor het winkelpand aan de Haven te Waalwijk leegkwam, waar thans nog de oudste Aveha-win- kel gevestigd is. De groothandel werd voortgezet, maar geraakte toch langzamerhand op het tweede plan, waar geleidelijk aan meerdere winkels voor detail-verkoop in exploitatie werden genomen. Successievelijk breidde- dit winkel bedrijf zich, dank zij den energieken arbeid en het zuinig beheer van dén heer van Hilst, steeds verder uit, tot dat men in 1914 7 filialen had. In 1932 echter begon eerst de groote uitbreiding, waardoor het bedrijf thans niet minder dan 35 filialen telt. die aan meer dan 150 personen een goed stuk werk geven. In dat zelfde jaar werden drie nieuwe winkels geopend; het jaar daar opvolgend 4; in 1934 2; in 1935 weer 4 en in 1937 werd het record behaald, want toen werden niet minder dan 7 nieuwe filialen in exploitatie gebracht. Daarna werden er nog een paar ge opend, zoodat op 't oogenblik een 35- tal wordt geëxploiteerd in onze pro vincie en daarbuiten. Deze kleine opsomming moge een beeld geven van de energie en 't door zettingsvermogen van de stichter van dit bedrijf, daarin krachtig gesteund door z'n drie zoons, die steeds het voorbeeld en de wijze lessen van hun vader met kracht hebben gevolgd en in practijk gebracht. Een woord van eerbiedige hulde brengen wij aan de nagedachtenis van dezen stoeren pionier en werker, die zulk een bedrijf wist op te bouwen, tot voldoening van zichzelf en de zijnen, maar tevens tot eer van den naam on zer gemeente, die verre daardoor wordt uitgedragen. Hij ruste in vrede. Hedenochtend ten 10 uur had in de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen, onder zeer" groote deelneming van familie, vrienden, za ken-kennissen. personeel enz. de plech tige teraardebestelling plaats. De lijkbaar werd vooraf gegaan door het vrouwelijk en mannelijk personeel der filialen, die een 20-tal prachtige kransen meedroegen. De lijkbaar zelf werd getorst door 't personeel van 't hoofdkantoor en magazijnen alhier. Pastoor Kemps, daarbij geassisteerd door de eerw. heeren v. d. Bult en Völ- ker celebreerde de H. Lijkdienst en ver richtte daarna de absoute, waarna allen diep onder den indruk het kerkhof ver lieten. LUCHTBESCHERMING. Vrijdag 8 Maart had in het Raad huis een vergadering plaats van het Bestuur van de Afdeeling Waalwijk van de Ned. Vereeniging voor Lucht bescherming met de wijkleiders. Vertegenwoordigd waren alle wij ken met uitzondering van Besoijen. De voorzitter drukte er zijn spijt over uit, dat van de wijk Besoijen niemand aan wezig was. Ondanks zijn persoonlijk dringend verzoek aan den heer Wij- nands, den wijkleider van Besoijen, de ze vergadering toch vooral te komen bijwonen, in de wijk Besoijen wegge bleven en heeft taal noch teeken laten hooren. Besproken werden de verdere werk zaamheden van de Afdeeling, waar over door het Bestuur overleg werd ge pleegd met het Hoofd der Gemeente. Besloten.werd, de door den Burgemees ter nog noodzakelijk geachte maatre gelen tot uitvoering te brengen. Dit komt neer op de volgende werkzaam heden: 1In de wijken zullen depóts wor den ingedeeld met verbandmateriaal voor eerste hulp bij luchtaanvallen, zulks onder het beheer van personen die in het bezit zijn van het diploma E.H.B.O. De commissie voor de cur sussen is reeds aangevangen met het organiseeren van een volledigen cursus in E.H.B.O. Over den aard van het aan te schaffen materiaal, waarvoor reeds een bedrag werd uitgetrokken,, zal t.z.t. eerst nog het oordeel worden gevraagd van den arts die den cursus geeft. 2. De wijkleiders zullen overgaan tot het aanstellen van brandwachten (niet-dienstplichtigen!) voor elke groep van woningen. Deze hebben tot taak: bij luchtaanvallen een uitslaande brand te voorkomen, d.w.z. door te trachten den brand in de kiem te smoren. Voor materiaal dienen de brandwachten zoo veel als mogelijk is, zelf te zorgen. 3. Ook voor verduisteringsmateri aal (zwart papier) zullen depóts wor den ingesteld. Hierna werd besloten, dat ten aan zien van de leveringen van de benoo- digde materialen t.z.t. gelegenheid tot inschrijving zal worden opengesteld, na een oproep per advertentie. Nadat nog verschillende detailpun ten betreffende de genoemde maatre gelen waren besproken, sloot de voor zitter de zeer geanimeerde bijeenkomst met een woord van dank aan de aan wezig zijnde wijkleiders voor de door hen toegezegde medewerking. SCHOLTEN'S MANUFACTUREN- HANDEL. Met Waalwijk gaat het als winkel centrum steeds crescendo, want a.s. Vrijdag wordt wederom een prachtige nieuwe zaak op 't gebied van manu facturen geopend. De heer N. G. Scholten. die vanaf de oprichting van de Kofa-magazijnen dus gedurende zt 10 jaren aldaar chef was, gaat een eigen zaak beginnen on der den naam Scholten's Manufactu- renhandel. Het pand, Grootestraat 200, nabij de Markt, naast den Gildenbond, waarin gevestigd was de zaak in luxe- en huishoudelijke artikelen van den heer J. Marks is tot dit doel omge vormd tot een keurig manufacturen- magazijn. dat er in ieder opzicht mag zijn. Het interieur is uitgevoerd in fijne licht beige kleuren en de goederen op verschillend terrein van 't vak liggen stofvrij bewaard in met glas afgesloten kasten en er is een schat van voorraad en ruimte in dit magazijn. Twee royale, keurig verzorgde eta lages geven de kijkers een practisch beeld van wat er te koop is in deze nieuwe zaak. De verlichting, zoowel van etalage s als van den zeer ruimen winkel is doel matig en smaakvol. Het geheel maakt een voortreffelijke indruk, waarmede wij den eigenaar al le succes toewenschen. Een mooie zaak, zakenkennis en er varing met publiek van plaats en streek, dat zijn factoren die dit succes zeer zeker zullen bevorderen. Blijkens de advertentie in dit num mer. die verder nadere bijzonderheden geeft, wordt de zaak Vrijdagmiddag om 3 uur officieel geopend. OVERGEPLAATST. De stationchef, de heer Meulen- broek, die vorigen zomer alhier als zoo danig in functie is getreden, zal op 26 Maart a.s. worden overgeplaatst naar Nieuwersluis-Loenen. De heer Meulenbroek zal aldaar een gelijke functie vervullen. In den korten tijd, dat de chef te Waalwijk werkzaam is geweest, heeft hij zich door z'n prettigen omgang en hulpvaardigheid vele vrienden en ken nissen veroverd, zoodat wij het moeten betreuren, dat deze vooruitstrevende spoorwegman ons zoo spoedig weer gaat verlaten. JAARVERGADERING MIDDENSTAND. De R. K. Middenstandsvereeniging zal morgenavond in hotel ,,De Twee Kolommen de algemeene jaarvergade ring houden. R.K. ECONOMISCHE HOOGESCHOOL TILBURG. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen mej. J. A. M. van Slobbe, Breda en de hee ren P. M. J. C. Assclbergs, Bergen op Zoom. G. M. E. Blcckmann, Waalwijk, A. G. M. Schellekens, Boxtel; voor het doctoraal examen de heer J. R. M. van den Brink (met lof), Laren (Noord- Holl.). VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING. Voor de vrouwelijke jeugdbeweging in de Langstraat zullen dit jaar weel een tweetal jeugfldagen worden ge houden, n.l. Zondag vóór Pinksteren te Waspik en Zondag na Pinksteren te Zevenbergen. DE SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE. Bij de Landsdrukkerij verscheen de tweede nota over De economische verdediging van de Nederlandsche Volkshuishouding, publicatie aan het departement van Economische Zaken. Deze 'nota, welke vervat is in een fraai uitgevoerd boekwerk van '210 pagina's somt ons een schat van ge gevens op over ons economisch be stel en bewijst de paraatheid van onze economische soldaten. Over de schoen- en lederindustrie vertelt de nota het volgende: Lederindustrie. Bij een beschouwing van den be- d rij fs toestand in de lederindustrie valt allereerst te wijzen op een be langrijke toeneming van de bedrijvig heid in de zoollederindustrie. De af zet is sedert het begin van den oorlog sterk toegenomen, ten eerste tenge volge van het veel grootere verbruik van de Nederlandsche schoenindu strie, ten tweede door aankoopen van den handel, die, met hel oog op de stij gende prijzen, de voorraden wenschte aan te vullen, en bovenal door orders voor Defensie. In de laatste maanden valt echter een zekere reactie op te merken ten aanzien van vraag en be drijvigheid. Op de overlederindustrie, welke hoofdzakelijk op den uitvoer is geo riënteerd, had de stijging van de bin- nenlandsche vraag minder invloed; exportverliezen brachten daar zelfs slapte mede. De moeilijkheden hij den uitvoer werden voor een deel veroor zaakt door de voorzichtige uitvoer- politiek, die ter wille van de binnen- landsche voorziening moest worden gevolgd; slechts in beperkte mate konden dispensaties van de uitvoer verboden worden verleend. De grondstoffenpositic voor de le* derindustrie als geheel was in den aanvang niet ongunstig te noemen. Thans echter eischt. in verband met het sterk toegenomen verbruik, de voorraadpositie van huiden, looistof fen (en ook van zoolleer) een iets grootere aandacht dan voorheen. Koop, verkoop en bewerking zijn on der controle gesteld van het Rijks bureau voor Huiden en Leder. De binnenlandsehe huidenproduetic vindt weliswaar normalen voortgang, doch de lederindustrie geeft op grond van qualiteitsoverwegingen in het alge meen de voorkeur aan buitenlandsche huiden, zoolang deze althans tegen redelijke prijzen verkrijgbaar zijn. Teneinde de voorziening qualitatief zoolang mogelijk op peil te houden, is de Regeering overgegaan tot aan koop van huiden en looistoffen in het buitenland. De contingenteering van overledcr werd opgeheven. De import zoowel van zool- als van overledcr vertoonde door een en ander een zeer sterke procentuecle stijging; deze quanta spelen echter ten opzichte van de totale voorziening een relatief ge ringe rol. 9 De stijging der grondstoffenprijzen, met name in de eerste maanden, moest tot verhooging der verkoopprij zen van het leder leiden; het Depar tement droeg er door middel van prijs controle zorg voor, dat deze prijsstij ging binnen redelijke grenzen bleef. De verhouding van kosten tot op brengsten hij de zoollederindustrie is vrij bevredigend. Bij de overlederin dustrie met haar grootere exportbe langen wordt het prijspeil ook wat de binnenlandsehe markt betreft echter in sterke mate beïnvloed door het buitenlandsche aanbod tegen sterk fluctueerende prijzen. De verhouding tusschen kost- en verkoopprijzen ont wikkelde zich hij deze branche daar door minder gunstig. Als gevolg van de geschetste om standigheden kon de zoollederindu strie met een gelijkblijvende arbeids- bczetting doorwerken; in de overle derindustrie daarentegen kon de be zetting niet worden gehandhaafd. Loonsverhoogingen kwamen hij col lectief contract tot stand. Schoenindustrie. De sterk toegenomen aankoopen van het publiek en de aanzienlijke be hoefte van het leger brachten met na me in den aanvang zeer groote druk te. Hoewel in de latere maanden eeni ge kentering intrad, is aan te nemen, dat voorloopig met volle bezetting zal kunnen worden doorgewerkt, als ge volg van de vraag van Defensie. De binnenlandsehe vraag was geheel van dien aard, dat de contingenteering kon worden opgeheven, met als gevolg een vrij sterk toegenomen import (van goedkoop schoenwerk). De grondstoffenpositie volgt uit hetgeen zooeven werd opgemerkt ten aanzien van de lederindustrie; zij zal voortdurend de aandacht blijven vra gen. De stijging der ledcrprijzen leidde tot prijsverhooging voor schoeisel, waarbij de verhouding van kosten tot opbrengsten zich niet' onbevredigend ontwikkelde. Intusschen heeft de prijsvorming voor schoeisel, in ver band met haar directen invloed op de kosten van levensonderhoud, uiter aard de volle aandacht van het Depar tement van ondergeteekende; een re delijk geacht calculatieschema werd ontworpen. Tot dusverre heeft de uitbreidng der productie een kleine toeneming der arbeidsbezetting teweeggebracht. Voor den gehcelen bedrijfstak kwam een duurtetocslag op de loonen tot stand. CLCL t Een nieuwe lente eischt nieuwe reclame in NIEUWE N.V. Blijkens het hijvoegsel tot de Neder landsche Staatscourant van 7 Maart j.l. is alhier opgericht de N.V. „Donkers Schoenfabriek". De Vennootschap heeft ten doel de fabricatie van en den han del in schoenen, een en ander in den ruimsten zin genomen. Oprichters zijn de heer M. J. van 'Herwijnen en mevr. Donkers-van Sc- ters. heiden alhier, terwijl de directie berust in handen van 2 directeuren de heeren O. en A. Donkers, eveneens wo nende te Waalwijk. Het maatschappelijk kapitaal be draagt tien duizend gulden, verdeeld in twintig aandeelen, elk groot 500 gul den. KEGELTOURNOOl. De Waalwijksche kegelclub houdt met de Paaschdagen een groot kegel- tournooi, hetwelk op Paasch-Zaterdag aanvangt. Naast de vrije haanwedstrij den zal er worden gekegeld om het kegel kampioenschap voor de Lang straat. Wij komen hier later nog op terug. AANRIJDING AAN HET HOOGEINDE. Maandag tegen den avond had aan het Hoogeinde alhier een aanrijding plaats tusschen een B.B.A.-bus, be stuurd door V. en een luxe wagen, be stuurd door M. Beide wagens werden licht beschadigd. De oorzaak is ver moedelijk, dat de bestuurder van de luxe auto de bus te laat heeft opge merkt. M. had moeten wachten achter een stilstaand voertuig. De politie onderzoekt de schuld vraag. MISHANDELINIG. Bij de gemeente-politic alhier werd aangifte gedaan van mishandeling. Onder het genot van een heerlijk glaas je bier in een der Waalwijksche café's, gaf een zekere P. H. uit Vlijmen zijn pollega drinker uit Aalburg I). N., met een bierflesch een rake klap op zijn voorhoofd. EEN MOOIE VANGST, MAAR „Puiloog" heeft Maandag een prach tige vischdag gehad; niet minder dan 1000 pond visch werd vergaard. Een mooi succes voor vischsport-liefheb- hers, maar toch werd dit genot cenigs- zins getemperd. Niet alleen werden de visschers verrast door een grappen maker die aan een koord over het vischwater de koppen had gebonden van een 15-tal flinke snoeken, ver moedelijk door hem op dit „verboden vischwater" verschalkt, maar men kwam nog tot een minder aangename ontdekking, n.l. dat men gepoogd had de vischnetten te vernielen. Bij een trek n.l. kwam een groote rol gebogen prikkeldraad mee, waaraan een zware basalt-kei gebonden was, om dit vernielend materieel goed in den stand onder water te houden. Het werd werkelijk mee opgehaald. In zooverre had de kleinzielige dader geluk, maar er werd niets beschadigd, dus succes was gering. Een nauwlettend toezicht der ter plaatse (Staartwiel onder Doeveren) bevoegde politie blijkt dringend nood zakelijk. BROODPRIJSVERHOOGING. In de dezer dagen gehouden bijeen komst van de R.K. Waalwijksche Bak- kersvereeniging is het besluit geno men om, in verband met de sterk ver hoogde meelprijzen en de ministerieele beschikking hierover, den broodprijs met 1 cent te verhoogen. Men zie de betreffende bekendma king in de advertentie-rubriek. ZILVEREN DIENSTJUBILEUM. Gisteren herdacht de heer W. H. Lo- denstein-Olivier alhier, vertegenwoor diger der Uni Lever voor de Lang straat, den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij deze onderneming. Op het kantoor van het depót Breda, dat in een feestzaal was herschapen, werd hem en zijn echtgenoote giste renavond een treffende hulde bereid. Van heinde en verre was het perso neel bijeen gekomen en deze avond, die reeds geruimen tijd door de collega's goed bleek te zijn voorbereid, werd een onvergetelijke feestavond waarvan de ZIJ DIE ZICH MET 1 APRIL 01' DIT BLAD ABONNEEREN, KRIJGEN TOT DIEN DATUM DE NOG VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. ëmmtm l Ui Een der eersten van het Zweedsche Vrijwilligerskorps in Finland die viel, was kolonel Magnus Dyrssen, Het stoffelijk overschot is op een slede geplaatst, om overgebracht te worden naar zijn woonplaatsen Zweden, L 4*1 Jf. t rï- i<- t» i*. j»

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5