U hebt het zélf in de hand... MAGGI5 AROMA Inwoners van Sprang-Capelle. INGEZONDEN STUKKEN KAATSHEUVEL. L00N0PZAND. NAGEVULD VOORDELIGER: Flesje No. 0.:. 14 ct. No. GEERTRUIDENBERG. RAAMSDONK. VLIJMEN. SPRANG—CAPELLE. SPRANG—CAPELLE. Abonneert U dus op DIT BLAD. DRUNEN, N1EUWKUIJK. zilveren jubilaris het middelpunt was. Toespraken werden gehouden na mens de directie, de inspectie en de collega's, waarbij hij een geschenk on der couvert en een prachtige eiken schrijftafel met bureau-lamp als souve nir in ontvangst mocht nemen, terwijl aan zijn echtgenoote bloemen werden geoffreerd. Ook te zijnen huize alhier werden vele bloemstukken, telegrammen en an dere blijken van belangstelling bezorgd, zoodat het voor den heer Lodestein een onvergetelijke dag is geworden. DRUKTE IN DE MANDEN INDUSTRIE. In de mandenindustrie te Haarsteeg, Nieuwkuyk, Vlijmen, Kerkdriel en Am- merzoden bestaat thans groot* leven digheid als gevolg van de groote vraag door Engeland. Ongeveer alle werkloozen in deze plaatsen hebben in deze industrie thans werk gevonden. Jaarvergadering Bel Canto. Zaterdagavond hield de Z «ngver- eeuiging Bei Cauto in haar tehuis hu den heer J. van Du., hare jaar vergadering. Na de opening door den voorzitter bracht de secretaris van de vorige jaarvergadering een keurig verslag over het afge loopeu jaar uit, waaruit bleek, dat Eet Canto, ondanks de minder gunstige tijdsomstandigheden een jaar achter den rug heeft, dat in alle opzichten van intensief leven en goeden geest getuigt, Het ledental bleet zoowel van dameskoor als mannenkoor stationair, terwijl voor- a' kwalitaliel geen verhezen geleden werden. Het finantieel verslag sloot met een klein nadeelig slot. De altredende bestuursleden wer den herkozen n.l. dhr. C. Snoeren als voorzitter, de heer N. Meijers als secretaris en de heer J Kroot als commissaris. Het punt „Wat doen wij dezen zomer?" lokte een aangename ge dachtewisseling uit met als resultaat dat in principe werd besloten om dezen zomer met dameskoor, man nenkoor en gemengdkoor naar het concours te gaan. Een definitieve beslissing kan in de komende weken, wanneer over meer gegevens wordt beschikt tegemoet worden gezien. R. K. Staatspartij. De afdeeling St. Jan van de R.K. Staatspartij houdt Vrijdag a.s. in het patronaat een groote propaganda- vergadering, waarop alle stemge rechtigde inwoners van Kaatsheuvel vrije toegang hebben. De Weleerw. Heer Leo v. d. Hoven kapelaan te Made zal aantoonen, dat het nood zakelijk is, vooral in deze harde tijden de R.K. Staatspartij met zijn lidmaatschap te steunen. In de put. De zoon van den groentenkoopman G. KI. alhier had Zaterdag een strop. Hij het putten van water viel zijn knipbeurs met een bedrag van ruim f40.in de put. Ondanks lang durig zoeken en het ophalen van veel slijk is de beurs tot heden niet opgediept. J. Leanaarts R. I. P. Maandagavond overleed alhier de VVelEd. Heer J. Leenaarts. die de laatste 10 jaren onderwijzer was aan de R.K. Jongensschool St. Jan alhier en voordien hoofd was van deo.I. school in hetzelfde gebouw. Toen het openbaar onderwijs werd omgezet in hel R.K. Bijzonder onder directie van de Eerw. Broedersvan Liefde, ging dhr. L. met de andere gehuwde onderwijzers naar dit on derwijs over. De heer L. heeft gedurende de ongeveer 25 jaren, dat hij bij het onderwijs te Kaatsheuvel werkzaam was, zich steeds ten volle aan zijn taak gegeven. De laatste jaren ver minderde zijn krachten, door een te hoogen bloeddruk, die hem het vervullen van zijn taak verhinderde. Tamelijk plotseling overleed hij op slechts 57 |arigen leeftijd. R I.P. Bij de plechtige uitvaartop Vrij dag a.s. zal de geheele schooljeugd met personeel aanwezig zijn. In het Fratershuis alhier overleed Frater Fabianus, in de wereld de heer A J. M. v. Es. De overledene werd geboren te Besoijen 9 Januari 1868, trad in de Congregatie der Fraters 5 April 1885. Hij was werk zaam in de scholen te Tilburg en Goirle In 1911 werd hij belast met de leiding van het pensionaat „St Nicolaas" te Oss tot 1921, toen hij benoemd werd tot Aspirantmeester in het moederhuis teTilburg, welke functie hij heeft vervuld tot 1938. om succes oogsten. met Uw maaltijden te Ook in deze tijden is Maggi's Aroma het ideale hulpmiddel om Uw soepen, bouillon, stamppotten enz. in smaak te verbeteren. Alle bliksoepen maakt U met een tikje Maggi's Aroma smakelijker! En - de beproefde, ongeëven aarde kwaliteit van Maggi's Aroma waarborgt een uiterst zuinig gebruik. Maggi's Aroma is ook „in de vasten" Uw beste hulp om de smakelijkheid der gerechten te verhogen. C. Sin 'sdien was hij in rust te Loon op-Zand, waar hij op 8 Maart 1940 is overleden. Maandag heeft op het kerkhof der Fraters te Tiburg de bijzetting plaats gehad, terwijl Dins dag 12 Maart in de parochiekerk te Loonopzand de plechtige H. Mis van Requiem tot zijnezielerust werd opgedragen. Hij ruste in vrede. Bij resolutie van den Minister van Financiën is de heer B. Loeris, kommies bij 's Rijks directe belas tingen ter standplaats Geertruiden- berg per 20 Maart a.s. overge laatst naar Woudrichem Onder voorzitterschap van burgemeester J. Rianchi h eft zich een vverkcommissie voor den bloed transfusiedienst gevormd, bestaande uit dokter Jaspers, Th. de Boer, H. K. Nederlof, mej. E. Meijers, F. v. Gelderen en I. H. Meijers. Maandagavond werd in het parochiehuis alhier, uitgaande van Jong Katholiek Leven, voor een stampvolle zaal een Finsche Avond gegeven waar Mr. de Ruijter, be stuurslid van't Finsch Nederlandsch Genootschap een causerie hield. Ir. Oomens, de voorzitter van Jong Katholiek Leven, sprak het openingswoord waarbij hij speciaal burgemeester Rianchi met zijn echt genoote, pastoor van der Wee en den spreker van dien avond een hartelijk woord van welkom toeriep. Hierop sprak Mr. de Ruijter die Finland 36 jaar lang heeft bereisd en ook de laatste maanden in ver schillende steden luchtbombarde menten heeft meegemaakt en uren lang in schuilkelders heeft doorge bracht over de Finsche bevolking. Na de pauze werden enkele lie deren ten gehoore gebracht door een dameskoortje van de K. M. C. onder leiding van den heer J. Ver hulst. Het slotwoord werd gevoerd door Ir. Oomens die dank bracht aan allen die aan het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt. De opbrengst van dezen avond bedraagt f 122-44l/a. RAAMSDONKSVEER Donderdagavond zal om half acht in de Ned. Hervormde Kerk op het Veer een dienst worden gehouden, waarin wordt voorgegaan door ds. W. Oost. Er is dan bidstond voor'tgewas, Mej. de Jongh had in een woning aan de Suikerstraat het ongeluk van de trap te vallen, waar bij zij zoo ongelukkig terecht kwam dat zij een lichte hersenschudding alsmede een ernstige bloed uitstor ting in den rug opliep. Zij is overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis alhier. Een rondtrekkend variété artiste werd alhier aangehouden omdat zij nog stond gesignaleerd in hetalgemeen politieblad. Na betaling van een geldboete wei d zij wederom in vrijheid gesteld. De heer H. C. Ansems, mare chaussee van de brigade Raams- donksveer, die eenigen tijd in Apeldoorn gedetacheerd is geweest, is thans weer naar deze brigade teruggekeerd. Alhier is gevonden een porte- monnaie met inhoud. Terug te bekomen bij de gemeentepolitie bureau Hoofdstraat. Door onoplettendheid vaneen der chauffeur* kwamen aan den overweg aan de Keizersdijk twee personenauto's met elkaer in botsing waarbij een der wagens flink werd beschadigd De schuldige chauffeur reed na even gestopt te hebben door, doch het nummer van de auto kon nog genoteerd worden. Eenige dagen geleden werden in Oosterhout vier konijnen gestolen en thans heeft ook Raamsdonksveer een beurt gehad Bij een inwoner op het Sandoel werden niet minderdan vijf groote Vlaamsche reuzen ont vreemd. De daders heeft men tot op heden nog niet te pakken kunnen krijgen. Zondagavond had in 't Parochie huis een ongeval plaats. Een der kinderen van het Jeugdwerk Cisca de Groot had het ongeluk van de ringen ai te glijden, Zij kwam hier bij zoodanig te vallen dat zij haar linkerbeen brak. Dr Verhoeven verleende eerste medische hulp. Vergadering van den Raad der gemeente Sprang Capelle te houden op Vrijdag, 15 Maart 1940, des na middags half 8 Agenda 1. Opening 2. Vaststelling van de notulen der vergadering van 2 Februari 1940. 3. Ingekomen stukken. 4. Wijziging verordening op de helling van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs. 5. Vaststelling van een nieuwe «verordening veldwachters 6. Onbewoonbaarverklaring van drie woningen. 7. Onthelïingen belastingen. 8. Mededeelingen. SPRANG. Donderdagavond half acht zal in de Geref. Kerk alhier biduur voor het gewas gehouden worden, waarin hoopt voor te gaan Ds. B. A. van Lummel. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging „Troffel en Zwaard" houdt a.s. Vrijdagavond 8 uur in de Consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk eene ver gadering. Door den heer Nic. van Om- smeren zal een onderwerp worden be handeld over Artikel 31 der Ned. Ge loofsbelijdenis. VRIJHOEVE-CAPELLE. Mej. H. v. 1). kreeg bij haar werk een splinter in haar arm. Dr. W. oor deelde opname in het ziekenhuis nood zakelijk, waar operatief moest worden ingegrepen. In de Heistraat kwam mej W. doordal zij moest uitwijken voor een spelend kind, zoodanig met haar rij wiel te vallen, dat geneeskundige luilp van Dr. R. moest worden ingeroepen, welke een bloeduitstorting constateer de. Donderdagavond 7 uur wordt in de Ned. Herv. Kerk aan den Loon- schendijk bidstond voor het gewas ge houden; voorganger Ds. A. Vroeginde- wei. CAPELLE. In hel gebouw „Elthato" werd j.I. Donderdagavond half acht een „Fin- land-avond" gehouden, welke samen komst ten doel had den nood in het zwaar beproefde Finland in den ge ilede te gedenken en pis aansporing tot finantiëelen steun, zoowel voor de collecte ten bate van hel Finsche Roo- de Kruis, als voor die ten bate der geestelijke belangen in Finland. De belangstelling was zeer groot, het rui me gebouw was bijna geheel gevuld. De samenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 46 vers 1 en het voorlezen van Ps. 46, waarna Ds, T. H. Oostenbrug, predikant der Ned. Herv. gemeente, voorging in gebed en vervolgens de aanwezigen welkom heette en de vraag besprak, waarom het noodig was een dergelijken avond te organiseeren. De Edelachtbare heer A. Smit, burgemeester der gemeente Sprang-Capelle, hield een rede over land en volk van Finland, terwijl hel slotwoord werd gesproken door Ds. E. J. Dijk, predikant der Geref. kerk aan liet Bruggetje, die meer in het bijzon der sprak over de geestelijke nooden in Finland. De verschillende sprekers werden met stille aandacht gevolgd en het ge hoorde maakte indruk op de aanwezi gen, hetgeen wel tot uitdrukking zal komen in de inmiddels gehouden col lecten, waarvan de totaal uitslag nog niet bekend is. We hopen die evenwel in een volgend nummer te kunnen mc- dedeelen. Voor het toelatings-examen aan de Ambachtsschool te Tilburg slaagde o.m. onze dorpsgenoot Bennie van Hel den, leerling der O.L. school in de Kom en G. v. d. Schans Pzn. te Vrijh.- Capelle, leerling der Chr. school aan den Loonschendijk. De afd. Sprang-Capelle van den Ned. Rond van Boerinnen c.a. Platte landsvrouwen, houdt a.s. Donderdag 14 dezer des avonds half acht in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje een algemeene ledenverga dering, waarop als spreekster hoopt op le treden mej. H. van der Heide mei het onderwerp: „Vrouwenleven in moeilijke tijden". Wilt ge op de hoogte blij ven van hetgeen in en om uwe gemeente gebeurt op elk gebied, dan moet U zich abonneeren op ditblad.dat alleen uitvoerige verslagen geeft van gemeenteraad,van belangrijke vergaderingenen uitvoerige historische be schouwingen, meeningen van ingezetenen in de rubriek Ingezonden Stukken, verkoo- pingen enz. En dat voor slechts 10cent per week of 1.25 per kwar taal p p. f 1.40. „Prins Bernhard" door geklopt. ,0.0.0.' Totaal „Prins Bernhard": W. v. d. Wiel H. Cales .Jo Vissers H. de Munnik Jan Vissers T. v. Helvfcirt 428 p. 41 p. 43 p. 75 p. 53 p. 75 p. 54 p. In hotel Vissers werd een biljart wedstrijd gespeeld tusschen de aldaar gevestigde vereeniging „Prins Bern hard" en „O.O.O." van café Th. Els- hout. De uitslag is als volgt: „O.O.O." C. Klomp 75 p. P. v. Ravenstein 75 p. J. Bergmans 66 p. G. v. Engelen 75 p. M. v. d. Wiel 62 p. P. v. d. Zanden 75 p. Totaal 341 p. Zoodoende werd „Prins Bernhard" met 87 punten geklopt. Broeder Adelbertus. In de kloosterkapel van het St. Fran- ciscusgestichl alhier, had de plechtige inkleeding plaats van postulant. Broe der Adelbertus. Het raadhuis wordt afgemaakt. De diverse diensten hebben hun in trek genomen in het nieuwe raadhuis, waarvoor het interieur intusschen reeds was klaar gekomen. De lange vorstperiode was oorzaak dat huiten het gebouw niet afgewerkt kon wor den. Aan een en ander wordt thans ijve rig gewerkt en men is druk bezig om de trappen van den hoofdingang ge heel af te werken. ELSHOUT. De O. L. Vrouwe Schutse. De O. L. Vrouwe Schutse hield Zon dag haar algemeene jaarvergadering in haar clubhuis, café „De Hoed" van de kinderen Klerks alhier. Het jaarverslag sloot met een batig saldo en het aftredende bestuur werd herkozen. De heer Ad. Veltman werd benoemd tot penningmeester van de Schutse. De gemobiliseerde leden zullen wor den vrijgesteld van contributie, terwijl hen een kleine verrassing zal worden gezonden omdat zij verhinderd waren den teerdag mee te vieren. Maandagavond hield in café de Wed. Brok de onderlinge paardenverzekc- ring haar algemeene jaarvergadering. Uit liet jaarverslag bleek o.m. dat er een totale ontvangst was van 532.231/£ en een uitgave van 436.81. AIzoo een winst van 95.421/2. Het kasgeld op 1 Maart 1939 bedroeg 17.44. Het to tale kasbezit on 1 Maart 1940 was 112.86i/2. De vereeniging teil thans 83 leden met 95 verzekerde paarden. Wederom waren twee nieuwe leden toegetreden. Men besloot voortaan voor gestorven veulens een bedrag van 16. uit te keeren. De opbrengst-premie werd vastgesteld op Vfc procent voor land bouw en IV2 procent voor voerlui paarden. Met een dankwoord aan den secre taris voor diens verslag, sloot de voor zitter de vergadering. Naar we met zekerheid vernemen heeft de voorzitter van de R.K.W.V., dc heer G. Brok, als zoodanig ontslag genomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. Vergun mij nogmaals eenige plaats ruimte 0111 de heeren Verdoorn en Vos even le antwoorden op hunne inge zonden stukken van 8 dezer. De heeren waren zoo loyaal moge lijk hunne stukken te onderteekenen en hebben correct geantwoord, doch hebben voor mij oud nieuws opge- discht. Het onderwijsvraagstuk blijft hier te lande even urgent als in het katholieke België, waar gedurende mijn geheele leven denzelfden strijd werd en wordt gevoerd als hier te lan de. Ik heb dit d.aar te lande in mijne jeugd op eene kostschool eener H.B.S. in het Walenland ook medegemaakt. Wij kunnen gerust zeggen dat het onderwerp is doodgepraat en kunnen dit dus gevoegelijk ter zijde leggen. Er zal altijd wel pro- en contra blijven. De heer Verdoorn durft te beweren dat het „liberalisme" verdwijnt. Wan neer men heden ten dage Cordell Huil in Amerika zijne brieven naleest die Sumner Welles aan verschillende ho ven in Europa overhandigt, dan ko men wij liberalen toch wel tot de con clusie dat het tegendeel van den heer Verdoorn op komst is en alleen hij deze- moordenaarswereld kan redden Ik hoop het in het belang der gansche menschheid. Ten slotte nog hel navolgende: Wordt van verschillende orthodoxe kansels niet gezegd dat zelfs de Chris telijke scholen de- menschheid niet redden kunnen? Wij zullen Rusland huiten beschouwing laten, doch dich ter hij huis blijven en ik spreek nu uit ervaring. Misschien weten heide briefschrijvers (lat in het Duitschland vóór het „Hitlerbcwind" hijhei- en godsdienstonderwijs op alle scholen was. Godsdienst was dus de kinderen op jeugdigen leeftijd bijgebracht. Het zaad was gestrooid. Nu heb ik in hel overwegend Protestantschc Wurtem- hurg enkele Zondagsdiensten bijge woond in dc Evangelische kerk. Hel viel mij op dat in eene plaats van 5000 zielen er zoo weinig kerkbezoek was en heb hierover hij mijne Wurtem- burgsche vrienden navraag gedaan. Men antwoordde mij, dat het .kerkbe zoek veel, zeer veel te wenschen over liet!! Mijn wederwoord was, dat het zaad van het Christelijk onderwijs toch niet erg.ontkiemd was. Ik herinner mij nog goed, dat slechts enkele jaren vóór 1914 dc bekende kanselredenaar Dr. Traub te Keulen, evenals zijn ambt genoot (naam mij ontgaan) le Dussel- dorp door het „höchste Prüfcolegium" (Synode in Holland) te Berlijn wegens hunne vrijzinnige prediking werden afgezet. Nog niet lang geleden hoorde ik dat o.a. in Mannheim het kerkbe- ■trom a

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6