Vrede tusschen Finland en de Sowjetunie? Oaladier onthult de interuantie plannen der geallieerden KERKNIEUWS. GEMENGD NIEUWS SPORT Mgr. Diepen. Verdwaald in de Woestijn. Doodelijk ongeluk opeen scheepswerf. Door een autobus overreden en gedood. Nederlander wegens spionnage gearresteerd. zoek sterk was toegenomen sedert „Hitier" aan het bewind is gekomen. Er schijnt daar te lande een groote ommekeer plaats gevonden te hebben. De „Baptisten" die streng orthodox zijn hebben in Berlijn absoluut geen last, maarhebben zich nooit met politiek ingelaten. Men begrijpe mij nu goed. Dit zijn zuiver Duitsche interne aangelegen heden waarmede ik mij niet bemoei, evenmin met bet tegenwoordige rc- geerings-systeem. Ik ben „liberaal", dus zeker geen „nat. soc." Het is slechts ter „illustratie"!! Nog een enkel woord aan den heer Vos uit Vrijhoeve-Capellc. Jammer voor U om het jaar 1848 aan te halen. Voor mij is het koren op mijn molen. Mijnheer Vos/ beleven wij niet precies dezelfde tijden sinds 19191940 als in 17951848? Hond 1800 zaten wij voor onze vrijheid in den oorlog, wat ka pitalen kostte. De Fransche revolutie heeft zijn ontstaan mede te danken aan de toen bestaande „Gilden". Dit juk heeft men destijds afgeschud. Wat doet inert heden ten dage in Neder land? Nu heeft men de „ordening" binnen gehaald, dus moderne „gilden". Enkelen worden rijk, de rest proleta riaat. Wat zouden de Klei- en Sprang- Capelsche boeren of schoenfabrikan ten wel zeggen, wanneer er hij deze menschen over kapitaal beschikkend en 5 zoons, slechts één boer of één fa brikant wordt en de resteerende 4 zonen, geen studiekoppen zijnde, zelfs geen bakker, kruidenier, slager of schilder meer mogen worden? Dit lieve leventje haalde men nu weer binnen in ons vrije NederlandLaat daarover de hoeren eens nadenken! Deze vrijheid hadden wij 100 jaren lang aan de libe ralen te danken. De schuldenlast over geheel Neder land in goud uitgedrukt, (over goud mogen wij niet meer denken) is ont zettend veel zwaarder dan rond 1800. Onze oorlogsschuld van 1914/'18, dank zij de destijds genomen maatregelen len voor een groot deel gedelgd. De groote geldsmijterij is pas in 1920 be gonnen lot 1939 toe. Aan de huidige mobilisatieleeningen is nu eenmaal niet te ontkomen. Voorloopig is er nog geen direct gevaar voor onze openbare •leeningen! Wie zal evenwel zeggen in dien de oorlog lang duurt, al blijven wij daar buiten, hoe de afloop zal wor den? Denkt U soms, dat wij dezelfde toestanden weer ni^t eens konden be leven van: bankpapier waardeloos. De schuld getierceerd? Er is niets nieuws. Mogelijk dat Uwe firma nog wat rom mel uil dien tijd als curiositeit heeft bewaardOnderzoek dit eens. Het ergste van dit alles zal dim wor den, indien dit eens gebeurde, dat ge- gepensionneerden, verzekerden en de kleine- en de middenstand zullen vra gen naar de „schuldigen". Dit is zeer, zeer gevaarlijk. De liberalen, zelfs an- ti-tevolutionairen, die dit begrijpen, waaronder Colijn en de Wilde, schreeu wen het ons van de daken toe: „Voor zichtigheid is de moeder der porcelein- kast". Zooiets kan heden ten dage even goed gebeuren als vóór 1848!! Wij zijn dezen weg reeds ver opge gaan, verder dan men wel vermoedt. Men is nooit te oud om te leeren, doch de heeren Verdoorn en Vos met de leiders niet nader te noemen, doch die ik wel dégelijk ken, behoeven mij op 72-jarigen leeftijd niet meer in te lichten. Ik geloof dat deze heeren bij mij wel eens in de leer kunnen gaan, trots hunne eenzijdige Universiteits opleiding. Op finantieel en monetair gebied, weten ze gewoonlijk van „toe ten óf blazen", trekken ze zich weinig aan! Ik geloof, dat ik even correct lien gebleven als bovengenoemde heeren en neem hiermede afscheid. Hoogachtend Uw abonné Adr. Verheijden Az. Capelle, Maart '40. BELGIS NEDEHLAND. Het Belgisch elftal samengesteld. Het Belgisch elftal, dat Zondag 17 Maart te Antwerpen tegen Nederland zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: ,I)e Raedt (Gantoise). Achter: Paverick (Antwerpen F.C.) en van Caelenberg (Anderlecht). Midden: van de Kerckhove (White Star), Henriet (Sporting Club Charleroi) en Paul Henry (Daring). Voor: Van de Wouwer (Beerschot), Voorhoof (Liersche Sportkring), Van Craen (Liersche Sportkring), Nelis (Berchem Sport) en Eeckeman (Cercle Sportif Brugge). Reserves zijn: Mertens (Anderlecht), Homhlé (Olympic Charleroi), Vercam- men (Lyra), Wagner (Antwerp F.C.) en van den Eynde (Liersche Sportkring). WAALWIJK. R. W. B. H.W.B.NOAI) 2 1—3. De RWB'ers hebben hun eerste neder laag te pakken. NOAD wist j.l. Zondag de leiders met 31 te slaan. Onze jongens troffen het in zooverre slecht, de Tilbur- gers in ongenaakbare vorm aan te tref fen, terwijl dit van verschillende RWB' ers nu juist niet gezegd kon worden. En mede door het hooge tempo der gas ten was er voor herstel weinig kans. Daar de scheidsrechter verstek liet gaan, werd er een half uur te laat onder leiding van den heer T. Adriaansen begonnen. I)" eerste tien minuten zijn voor de Tilbur- gers. Zij weten het echter niet verder dan tot hoekschop te brengen. Dan werken de RWB'ers zich los. Er volgen enkele aanvallen welke besloten worden met mooie voorzetten, doch verder geen resultaat opleveren. Na een zeer gevaar lijk moment voor het RWB-doel wordt de bal naar hel middenveld geplaatst waar onze midvoor zioli keurig vrijspeel de en met een prachtig schot RWB de leiding bezorgde. Dit schijnt onze jongens moed te schenken. Spoedig echter komt NOAD weer opzetten. Uit een pracht- voorzet kopt de linksbinnen den gelijk maker in het net. De RWB'ers weten het nog tot een paar hoekschoppen te bren gen en even later treedt met gelijken stand de rust in. Na de rust een aanval der RWB'ers welke door buitenspel verloren gaat, een tweetal hoekschoppen volgen. Dan is het woord weer aan de gasten. Onze linker verdediging krijgt het zwaar te verant woorden en kan den druk niet weerstaan waardoor NOAD de leiding kan nemen. De RWB'ers trachten het spel te verplaat sen hetgeen hun maar half gelukt. Dit had den gelijkmaker kunnen zijn! Als hij een ver naar voren geplaatsten bal de rechtsbinnen alleen voor den doelman komt faalt zijn schot en de kans is ver keken. De Tilburgers weten vijf minuten voor tijd dooi- een derde doelpunt de overwinning veilig te stellen. En op ver diende wijze namen zij de beide punten mee naar Tilburg. De wedstrijd werd in de beste ver standhouding gespeeld. Uit het spel der gasten bleek duidelijk de hoogere school. De Tilburgers hebben dan ook een uitste kende indruk in Waalwijk achtergelaten. KAATSHEUVEL. D.E.S. 1 —Mulo 1 1—3. De wedstrijd tegen de Helmondsche kampioenspretendenten bewees voor DES opnieuw, dat hun spieren door de lange vacantie nog lang niet ontdooid waren. Mulo bleek een stevige doortastende ploeg te hebben, die vooral in het begin van den* wedstrijd flink van zich af heet. Hoewel de DES-verdedigers als eenigste linie in de ploeg goed op dreef waren, konden zij niet verhinderen, dat Mulo reeds na een tiental minuten de leiding nam. Heel langzaam kwam DES wat meer opzetten, doch de voorspelers van DES, die toch al te kort en te alleen speelden, kregen veel te weinig steun van de middenlinie. Hierdoor werden nage noeg alle ballen een gemakkelijke prooi van de stevige trapvaste Mulo-verdedi gers. Toch krijgen we enkele mooie aan vallen van DES te zien. Een afgemeten voorzet van v. Boxtel, wordt door v. Gooi schitterend ineens ingeschoten, maar tot ieders verwondering wordt het doelpunt z.g. wegens buitenspel geannu leerd. Niet ontmoedigd blijven de Des- sers aanvallen maar de rotsvaste Mulo verdediging blijft de Dessers even goed de baas als de Des-verdediging de Mulo aanvallers. Na de thee zet Mulo direct alles op al les en het is nu én dan verwonderlijk hoe de DES-goal aan doelpunten ont snapt. Plotseling een snelle DES-aanval, een voorzet van links en liet is Smit, die ineens keihard inschiet. 11. Een prachtschot van v. Boxtel tegen den paal en het is voorloopig uit met de DES-aan- vallen. Mulo oefent nu een zeer zware druk uit op de DES-goal, en slaagt er verdiend, in met 31 de leiding te ne men. Nog enkele wanhopige pogingen van de Sportparkers om den achterstand te verkleinen, maar het is telkens een stevig Mulobeen, dat den hal retour geeft, zoodat het einde komt met een verdiende overwinning voor de sterkslen. RKTVV 2DES 2 eindigde met een DES-overwinning 23. DISTRICT DEN BOSCH. Uitslagen van Zondag j.l.: Eerste klasse. Zwaluw 2ODI 2 30 Vlijm. Boys 2VFC 16 MaliskampSt. Michjels-Gestel 2 91 ConcordiaNieuwkuijk 82 Tweede klasse. Sporters 2Hintham 32 Herptsche BoysElshout 01 Overzicht van de wedstrijden. Eerste klasse. Wat wij verwachtten gebeurde. VFC nam met 61 de punten mee bij de Boys en kwam zoodoende ongeslagen aan de leiding omdat Nooit Gedacht niets te doen had. Nieuwkuijk heeft zich leelijk in de kaarten laten kijken. Als gasten bij Concordia. Vooruit kregen zij er een 82 nederlaag cadeau. De Gestel-reserves voel den zich verpletteren in Maliskamp en van de beide reserve-ploegen van Zwaluw en ODI bleek de thuiscflib met 30 de sterkste te zijn: De stand is: VFC 8 7 1 0 15 34—7 Nooit Gedacht 8 7 0 1 14 4513 SVA 7 4 0 3 8 26—18 Nieuwkuijk 7 4 0 3 8 2022 Zwaluw 2 8 3 2 3 8 15—16 Concordia 7 3 1 3 7 2016 Vlijm. Boys 2 8 3 0 5 6 16—27 Maliskamp 8 2 1 5 5 1515 S. M. G. 2 6 0 1 5 1 11—40 ODI 2X 5 0 0 5 0 2—19 Tweede klasse. Terwijl VFC in de eerste klasse een leider onttroonde speelden de Sporters reserves tegen Hintham dit spelletje. Sporters zegevierden met 32 en Haar steeg zag haar ster dalen. Elshout stelde het zeer goed in Kerpt. De punten gingen mee naar „den Elshout". Progsftmma voor Zondag a.s.: Eerste klasse. Zwaluw 2Vlijm. Boys 2. ODI 2—Maliskamp NieuwkuijkVFC Noot GedachtRK SVA. St. Michiels Gestel 2—Concordia 1 Tweede klasse. Sporters 2DSC. H i nthamElshout. HaarsteegConcordia 2 HelvoirtHerptsche Boys. Derde klasse. Helvoirt 2Haarsteeg 2. Concordia 3Den Dungcn. DRUNEN. Sporters 2Hintham 32. Tol lang na de rust zag het er niet naar uit dat de thuisclub een overwinning zou behalen. De meeste supporters troost ten zich reeds met de gedachte „er is nog kan§ op gedijk spel" waarmede gaar ne vrede werd genomen. Hintham nam het eerst de leiding waarop de Sporters gelijk maakten. Lan gen tijd gaat 't spel goed tegen elkaar op en is van overwicht geen sprake. De gas ten hernemen dan weder de leiding. En het is in deze periode dat we de thuis club weinig kans geven. Martien van Bo- rul krijgt dan een tweetal kansen, die heiden benut worden. Doelpunten van goed gehalte die tevens de zege voor de thuisclub inhielden. DAMMEN. W. D. V. De uitslag van de j.l. Dinsdag gespeel de onderlinge competitiewedstrijd luidt als volgt: Groep I. W. KraalTh. Jordens 02 C. de JongFl. Hollemans 20 F. v. d. GouwFr. v. Münster 02 Groep II. H. Damen—J. Hollemans 02 J. v. d. GouwH. de Werd 20 A. PeynenburgA. van Tuyl 20 A. Damenvan Tuyl 02 BILJARTEN. De j.l. Maandagvond gespeelde vriend schappelijke ontmoeting tusschen B.V.T. en de W.B.C. in het locaal van den heer A. v. Berkel was als volgt A. v. d. HeijdenG. v. d. Zanden 6475 B.V.T.W.B.C. J. Vrinten—-Ch. v. Berkel 7558 F. v. d. HeidenW Earners 7375 C SlaatsJ. Hornes 5775 P. SomersP. Danckaert 6675 J. v. d. BogaertP. v. Well 7572 Totaal 410—430 Hoogste serie B.V.T. J. Vrinten 19. Hoogste serie W.B.C. G v. d.. Zanden 22. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De FinschRussische onderhande lingen, die sedert Vrijdag te Moskou zijn gevoerd, hebben Dinsdagavond tot het sluiten van vrede tusschen de Sow jetunie en Finland geleid. De voornaamste bepalingen van het verdrag zijn: 1. Onmiddellijke staking der mili taire operaties aan beide zijden; 2. Afstand van de Karelische land engte met inbegrip van Viipuri (Wi- borg) aan de Sowjetunie; 3. Finland staat aan de Sowjetunie een militaire basis op het schiereiland Hangö af. NADERE BIJZONDERHEDEN OVER HET VREDESVERDRAG. Hoewel te Helsinki nog geen enkel officieel bericht betreffende het verdrag gepubliceerd is, zijn nog de volgende bijzonderheden hiervan bekend gewor den: Finland staat aan de Sovjet-Unie de geheele Karelische landengte af met in begrip van Vipuri (Wiborg, de gehee le kust van het Ladogameer, het Vis- scherseiland en een gedeelte van Oost- Finland. Hangö zal voor den tijd van 30 jaren voor de som van 8 millioen Mark 's jaars aan Rusland worden verpacht voor het aanleggen van een militaire basis. Finland zal geen versterkingen en oorlogschepen mogen hebben in de Finsche golf, alleen kleine kustwacht schepen. Rusland zal zijn troepen uit Petsamo terugtrekken. De krijgsverrichtingen worden van daag om 12 uur gestaakt. Van Vrij dagochtend af zullen de troepen zich terugtrekken op de nieuwe grenslijnen. Er worden nog verschillende andere bijzonderheden geregeld o.a. het aan leggen van spoorwegen en het transito- verkeer, terwijl direct onderhandelin gen over een Finsch-Russisch handels verdrag zullen worden geopend. Havas weet nog te melden dat twee Finsche ministers, n.l. van Lands verdediging en Openbaar Onderwijs zijp afgetreden, vanwege de bepalin gen van de overeenkomst met Rusland. Dinsdagavond is het Finsche Par lement bijeengekomen. Om half 12 was het nog bijeen. Vanochtend zouden de beraadslagingen worden voortgezet. Indien dit vredesverdrag door het Parlement wordt aanvaard en dus van kracht zal worden, zal aan een strijd van 104 dagen een einde zijn geko men. IN DUITSCHLAND IS MEN VOLDAAN. Voor Duitschland is deze ontwikke ling indirect een succes, in dezelfde ma te, waarin het voor de geallieerden en vooral voor het gezag der geallieerden een echec zou wezen. Een echec, nog geaccentueerd door de omstandigheid, dat het posthume aanbod tot hulpver leening, nu het er eindelijk toe geko men is, mosterd na den maaltijd is. In Duitschland heeft men in afwach ting van het tot standkomen van dit compromis in de laatste dagen diepen nadruk gelegd op het streven der geal lieerden om het oorlogstooneel naar het Noorden uit te breiden, zulks natuur lijk met de bedoeling om daardoor de verijdeling van dergelijke plannen te meer in het licht te kunnen stellen. Voor het Duitsche binnenland is het tot stand komen van dit compromis het gezag en de populariteit van de regee ring aanzienlijk ten goede gekomen, waarbij dan voorloopig nog kan wor den afgezien van de materieele voor deden die deze ontwikkeling voor Duitschland zou meebrengen. HULP AAN FINLAND. Daladier zeide gisteren in de Fran sche Kamer: Materieel echter kan niet voldoende zijn om Finland te redden. Hier is de vraag gesteld: zult gij manschappen zenden? Ik heb geantwoord: wij zullen ook manschappen zenden. Het besluit werd genomen in de bijeenkomst van den Oppersten raad van 5 Februari. Reeds op 26 Februari waren de Fran sche troepen van het expeditiecorps uit gerust en verzameld. Een aanzienlijk aantal schepen hield zich gereed tot vertrek in twee groote havens aan het Kanaal en aan den Atlantischen oce aan. De Britsche regeering, op wie het grootste deel neerkwam van 4en bij stand in manschappen en schepen, ver veelvoudigde ook haar streven, opdat hulp van manschappen naar Finland Het stoffelijk overschot van den sergeant telegrafist Steenvoort, die bij de ramp van de O. 11 om het leven is gekomen, is op de Ooster-begraaf- plaats te Enschede ter aarde besteld. Aan de groeve werd o.a. gesproken door den commandant van de O. 11, Luitenant ter Zee 1ste klasse, H. A. W. Goossens. zou worden gezonden. Dag en nacht werd de Fransche diplomatieke actie uitgeoefend op neutrale en bevriende regeeringen. Hulp van manschappen is slechts mogelijk, wanneer Finland daar een beroep op doet. Op dit oogenblik, nu ik spreek, aldus Daladier, heb ik nog geen antwoord gekregen. Er is nooit een rchtstreeksch, openlijk beroep door Finland gedaan, noch op Frankrijk, noch op Engeland. Ik wacht nog op dat beroep. Waarom? Omdat de regeerin gen van Zweden en Noorwegen zich met alle macht verzetten tegen iederen doortocht van geallieerde troepen door hun gebied. Om dezen tegenstand te boven te komen is het noodig, dat wij achter ons hebben den algeheelen steun van het grootste deel der bevol king van Zweden en Noorwegen. Daarom was dit beroep direct noodza kelijk. Zelfs midden in den oorlog, al dus Daladier, wensch ik, dat mijn land rekening houdt met het internationale recht. Voortgaande, wees Daladier op de noodzakelijkheid voor een doortocht van 50.000 manschappen van de mede werking van degenen, die het trans port moeten verzekeren. HET BEZOEK VAN VON RIBBEN- TROP AAN ROME. Stefani meldt uit Rome: De Goirnale d Italia schrijft omtrent de besprekingen tusschen Mussolini, Ciano en von Ribbentrop: Deze besprekingen waren noodig ge worden aan het einde van het eerste halve jaar van den oorlog, niet alleen opdat Italië rechtstreeks op de hoogte zou worden gebracht van de Duitsche bedoelingen aan den vooravond van een nieuxye, actievere phase van den oorlog, maar ook opdat de beide bond- genooten diepgaand zekere internatio nale gebeurtenissen zouden kunnen be spreken, welke zich in den laatsten tijd hebben voorgedaan, o.m. de reis van Sumner Wellis naar Europa, de ope ning van Russisch-Finsche onderhande lingen en de Fransch—Britsche reactie daarop, de onverklaarbare vijandige houding van Rusland jegens Italië, de nieuwe aspecten van den toestand op den Balkan, de ontwikkelingen van den oeconomischen oorlog, de blokkade en de tegen-blokkade. DUITSCHE DUIKBOOT VERNIETIGD. De Britsche luchtmacht heeft, vol gens mededeeling van het ministerie van Luchtvaart, aan de monding van den Wezer een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Bosch herdacht gisteren zijn 80sten geboortedag. Vijfhonderd Muzelmansche pel grims op weg naar Mekka zijn ver loren geraakt in de Arabische woes- tijn. Syrische woestijnpatrouilles op kameelen en vliegtuigen hebben vierentwintig uur gezocht doch men heeft de karavaan niet kunnen vin den, die Hedjaz bijna een maand geleden verlaten heeft. Eenige leden der karavaan werden gevonden bij Palmyra in uitgeputten toestand. Dezen vertelden, dat de karavaan was verdwaald en dat driehonderd kameelen waren ge storven waarna de karavaan uiteen geraakt is tijdens een zandstorm. Op de scheepswerf van de N.V. P Smit aan den Stadionweg te Rotterdam is gistermiddag de negen tienjarige ijzerwerker G. A. de Reus uit IJselmonde met het hoofd be kneld geraakt tusschen het vaste en het draaiende deel van een hijsch- kraan. De jongeman was op slag dood. het stoffelijk overschot is naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Een veertienjarig meisje, dat op den Boulevard te Arnhem den rijweg wilde oversteken, is door een auto bus van de gemeente aangereden. Zij werd in ernstigen toestand naar het gemeente-ziekenhuis gebracht, waar zij kort na aankomst is over leden. De politie te Arnhem heeft een Nederlander gearresteerd, die ver dacht wordt van spionnage. Hij is in het politiebureau te Arnhem in voorloopige hechtenis gesteld.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 7