,JPcd VflijnhiVidi' tmtaM ió goed" BINNENLANDSCH NIEUWS FEUILLETON DE BROEDERS. Het blijkt thans duidelijk dat Fin land heeft geaarzeld met z'n verzoek aan de geallieerden, waarschijnlijk on der druk van Zweden, dat voorzag, dat het in den grooten oorlog verwikkeld zou worden, indien het doorgang ver leende aan geallieerde troepenmach ten. Tenslotte heeft Finland natuurlijk óók de overweging laten gelden, of 't niet een „van de drup in den regen ko men" heteekenen zou, wanneer Fran- sche en Britsche troepen het Finsche gebied tot slagveld zouden komen ma ken in den strijd der geallieerden tegen Duitschland en zijn semi-bondgenoot Rusland. Ongetwijfeld hadden de geallieerden een eigen belang hij hun eventueele inmenging in het Finsch-Russische conflict en de Zweden zagen het weer als een eigen belang, dat in 't Noorden geen algemeen front zou worden ge schapen. Al met al is thans de heele situatie veranderd in Europa en wel ten na- deele der geallieerden en ten voordeele van Duitschland. Had zich in het Noor den een geallieerd front kunnen ont- J wikkelen uit het Finsch-Russische conflict, dan zou Zweden ongetwijfeld in den oorlog zijn betrokken. Enge land had dan door de Zweedsche ter ritoriale wateren heen een vloot naai de Oostzee kunnen zenden met Zweed sche en Finsche havens als operatie bases. De aanvoer van het Zweedsche ijzererts naar Duitschland zou zijn stopgezet, alsmede de aanvoer van an dere voorraden uit Baltische en Rus sische havens, Rusland zou voor Duitschland zijn beteekenis als econo mische reserve hebben verloren, als Rusland in den oorlog op zelfverde diging bedacht moest blijven. Thans is het voortduren der trans porten Zweedsch ijzererts naar Duitsch land verzekerd en Rusland „in vrede" kan door Duitschland worden geëx ploiteerd voor de levering van vele soorten grondstoffen, voor de levering ook van zooveel graan als men inaar noodig meent te hebben. Hoe langer de oorlog duurt, des te intensiever de Duitschers van de Russische reserve kunnen gaan genieten. Is het wonder, dat men te Berlijn zeer verheugd is over het einde van het Finsch-Russisch conflict, een ein de, dat door de Duitsche regeering wel degelijk met alle haar ten dienste staan de middelen is nagestreefd? In Londen en Parijs behoeft men de situatie geenszins als hopeloos aan te merken, maar feit is, dat de geallieer den er thans weer precies zoo voor staan als toen ruim een half jaar ge leden de oorlog uitbrak. Dat zij in het Noorden van Europa een front zullen kunnen scheppen, is thans uitgesloten te achten, maar met deze onmogelijk heid vervalt tevens de waarschijnlijk heid, dat ze gebaat zouden kunnen zijn met een aanval van het Zuidoosten uit op Rusland. In internationale diplomatieke krin gen meent men om een en ander, dat de kansen op een groot vredesoffen sief thans sterk zijn verbeterd. Aan genomen mag immers worden, dat de beide groote partijen elkaar in militair opzicht niet kunnen overwinnen en de mogelijkheid om Duitschland door een van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 5) Heb je een lucifer?, vroeg Doro thy op zakelijken toon, maar haar stem klonk geheimzinnig in het diepe duis ter. Hallon, zoo boos op zichzelf en op haar als een minnaar maar kon zijn, tastte in zijn vestzakje en haalde een zilveren luciferdoosje te voorschijn. In het schijnsel van het vlammetje zag hij dat ze voor een breed, gewelfd vertrek stonden, waarvan de deur open was. Bij de gedachte aan wat er achter dat duister loeren kon en bij de herinne ring aan die gevloekte kaart, zette hij zijn tanden vast op elkaar. Doe het niet, Dorothy, smeekte hij terwijl hij inwendig verontwaardigd was over zijn zwakheid om zich zoo te laten beïnvloeden door dingen waarin bij niet geloofde. Kom terug. Maar ze was al over den noodlot- tigen drempel heen getript en terwijl de lucifersvlam bij het uitgaan zijn vingers brandde, zag hij even haar wit te avondjurk schemeren. Hij kon niets anders doen dan haar volgen, dus ging hij voorzichtig naar voren, terwijl hij een tweede lucifer aanstreek. Toen het schijnsel van het kleine vlammetje zich verspreidde, hoorde en zag hij Doro- blokkade te bedwingen, uiterst gering is geworden. HET LAATSTE FINSCHE LEGER- BERICHT. Het Woensdag uitgegeven legerbe- richt luidt als volgt: Op 12 Maart heeft de vijand aangevallen op de Noord- Westelijke oevers van de baai van Vi- puri en de Finsche tegenaanvallen duurden tot in den morgen van 13 Maart. De vijand werd teruggeworpen en 12 tanks werden vernield. In de gevechten der laatste dagen trachtte de vijand over het ijs te trek ken van de baai van Muhu en in die van Viljajoki, met als gevolg, dat hij 00 tanks verloor. Tusschen Vipuri en Vuoksen onder nam de vijand plaatselijke aanvallen. Overal werd hij teruggeslagen in nach telijke tegenaanvallen. In de richting van Paakkola bracht de Finsche artillerie een aanvalspo- ging van den vijand tot staan. In het district Vuosalmi deden zich den ge- heclen dag infanterie-gevcchten en vuurgevechten der artillerie voor. Een vijandelijke aanval werd afgeslagen en 3 tanks werden vernield. Tusschen Vuosalmi en het Ladogameer artille rievuur van weerskanten. In de rich ting van Taipale werd de vijand terug gedreven en ten Noord-Oosten van 't Ladogameer werd een vijandelijke aan val op Uomaa en Kollanjoki afgesla gen. In de richting van Kuhmo werden vele vijandelijke aanvallen afgeslagen. In den ochtend van den dertienden Maart ging de vijand voort met aan vallen op de Karelische landengte, ten Noord-Oosten van het Ladogameer en bij Kuhmo, tot 11 uur. Op dit tijdstip werden de vijandelijkheden aan beide kanten gestaakt. Verschillende plaatsen werden ge bombardeerd. Volgens gecontroleerde gegevens zijn vier vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Op 13 Maart staakte de Finsche luchtmacht de operaties om 10 uur, terwijl de vijand zijn bombardementen toen nog voortzette op Rovaniemi en Kemijaervi, waar drie burgers werden gedood. EEN LAATSTE DAGORDER VAN MANNERHEIM. De Finsche veldmaarschalk Manner- heim heeft in zijn laatste dagorder, welke aan de Finsche troepen is voor gelezen, hulde gebracht aan de 15.000 gesneuvelden. Hij stelde de Russische verliezen op 200.000 man. Ondanks den moed en de gevechtskwaliteiten van het leger, aldus de dagorder, heeft de regeering het noodig gevonden vre de te sluiten. „Ons leger was klein. Wij waren verplicht verdedigingslinies aan te leggen, hulp aan het buitenland te vragen en de noodigó wapenen en mu nitie te verkrijgen. Na zestien weken van harden strijd houdt het finsche leger nog stand tegen een vijand, wel ke ondanks de hem toegebrachte ko lossale verliezen, slechts in aantal toe nam. De Finsche soldaten zijn bloot gesteld geweest aan enorme physieke thy tastend langs de muren gaan. Toen liep ze naar voren tot in het midden van den grafkelder want dat was 't vertrek eigenlijk. Plotseling slaakte ze een uitroep alsof iets onverwachts haar verschrikt had. O God, kermde Dorothy, iets zachts... een lichaam. O! Hallon stak haastig drie lucifers te gelijk aan en was in een oogenblik naast haar. Het schijnsel viel op iets langs en donkers, dat op een steenen tafel lag. Dorothy klemde zich aan hem vast en slaakte nog een uitroep. Een doode!, snikte ze. Op de tafel... waar de partij gespeeld is! Onmogelijk! zei Hallon en bracht de lucifers dicht bij de plaats waar, vol gens hom het hoofd zou moeten zijn. Toen het scherpe, wasachtige gelaat uit de duisternis te voorschijn kwam, gaf Dorothy een gil van schrik en af grijzen. Ze had iets gevonden, dat ze zeker niet verwacht had. Sir John Newby! stamelde ze. O! Sir John Newby! Toen ging het licht uit. HOOFDSTUK III. Mr. Clair zat in de kale salon, met zijn beenen over elkaar en zijn vingertop pen tegen elkander gedrukt en was bezig een publiek van drie personen te vervelen met gissingen aangaande de verdwijning van Sir John Newby. Ik verwachtte Sir John Zaterdag met den trein van vier uur, zei Mr. Clair klagelijk. Ik herinner me, dat ik, toen mijn gast niet kwam, tot aan het Koekoeksboschje ben gewandeld, omdat ik dacht, dat Newby misschien den kortsten weg had genomen, in plaats van langs den hoofdweg te loopen. Ik ben het Bosch niet inge gaan, maar heb er buiten gewacht en den weg naar het station afgesneden. en psychologische inspanning, omdat het niet mogelijk is geweest hen af te lossen." De veldmaarschalk dankt Zweden, Noorwegen, Groot Brittannië en Frank rijk voor de verleende hulp in den vorm van wapenen, munitie en vlieg tuigen, zonder welke de Finsche strijd krachten het onmogelijk zoo lang had den kunnen uithouden. Doch zoo vervolgde hij „de hulp in mannen, waarop zoo lang was gehoopt, is nimmer gekomen. Slechts twee bataljons vrijwilligers met eenig geschut, luchtdoelgeschut en vliegtui gen konden hier tijdig aankomen om te strijden aan de zijde der Finnen". Tenslotte zegt Mannerheim, dat de door de Westersche mogendheden be loofde hulp niet is gekomen, omdat de buren van Finland, Zweden en Noor wegen, liever naar hun eigen huis ke ken dan hulp te laten passeeren". KUUSINEN TERECHTGESTELD. Het blad „Ekstrabladet" meldt, dat Kuusinen, het hoofd der z.g. Finsche Volksrepubliek, die door Moskou bij het begin van den Russisch-Finschen oorlog te Terijoki was aangesteld, vol gens uit Helsinki ontvangen berichten, terechtgesteld is. Hij werd er van beschuldigd mislei dende inlichtingen over de toestanden in Finland voor den oorU»g aan het Kremlin te hebben verstrekt. „Ekstrabladet" voegt hieraan toe, dat de terechtstelling door Stalin per soonlijk was bevolen. Stalin was boos, omdat Kuusinen hem er toe had over gehaald het Finsche avontuur te on dernemen, legen zijn eigen oordeel in, onder voorwendsel het Finsche volk te redden uit den greep van maarschalk Mannerheim". FINSCHE MAATREGELEN. Het eerste convooi bewoners van Vi puri is uit Helsinki vertrokken om hun in de vernielde stad achtergeble ven bezittingen te gaan halen. De re geering heeft speciale treinen te hunner beschikking gesteld, evenals auto's. Tijdens deze evacuatie zullen de spoorwegen en de vrachtauto's, die gcrequireerd zijn, uitsluitênd hiervoor worden gereserveerd. De evacuatie zal in den sector van Vipuri op 19 Maart gereed moeten zijn, op 23 Maart in den sector van Hanko en op 26 Maart in Sortavala en Vartsila. Men laat de keuze der nieuwe haardsteden voor de bevolking aan het individueel initia tief over. Zij, die ouders of vrienden in het binnenland hebben, zullen eerst daar heen gaan. De anderen zullen waar schijnlijk op kosten der regeering on dergebracht worden in kantonnemen- ten, die voorbereid worden. Men schat het aantal personep dat door den ge- biedsafstand huis en hof verloren heeft op 500.000. Wat de oppervlakte be treft krijgen de Sowjets ongeveer 30.000 km2, d.w.z. minder dan een tien de deel van de totale oppervlakte des lands. Ik heb hem niet gezien en keerde dus naar huis terug na een kort wan delingetje uiterst teleurgesteld na tuurlijk. Je was te laat aan tafel, zei La dy Panwin. Je hoeft het niet te ont kennen, want je ging om zes uur het huis uit en het was tien minuten over acht toen je terugkwam.. Ik ben er zeker van, want de eend was te gaar geworden. Ik heb Jules, die naar het dorp was geweest om een flesch azijn te halen, gevraagd of hij je gezien had en hij had je nergens kunnen vinden. Jules is waarschijnlijk langs den weg gegaan en ik zooals ik duide lijk gezegd heb was aan de grens van het Koekoeksbosch. Ik w&s te laat, vervolgde Mr. Clair, terwijl Billy en Willy elkaar aankeken en zich af vroegen wanneer er een einde zou ko men aan dit gebazel. Hel einde van het gebazel kwam plotseling. Door de openstaande deuren kwam Hallon binnen, met in zijn armen de bcwusteloozc Dorothy. Vóór het ver schrikte viertal adem had gekregen om de noodige vragen te stellen, leg de hij het meisje neer op een sofa vlak bij hem, en gaf de verlangde uitleg. Ze is flauw gevallen, zei hij, snel sprekend en hevig opgewonden. We waren van plan het aas van den Duivel om te keeren en Wat!, riep Mr. Clair woedend, terwijl hij zijn stem met verbazing wekkende snelheid terugvond. Durft u te zeggen dat u in den toren geweest bent? Ja, Dorothy Wat Dorothy, sir?, vroeg Mr. Clair woedend. Ja, zei Hallon koppig. Do rothy en ik zijn verloofd en we gin gen, om het aas om te draaien en de De stad Vipuri telde 80.000 inwoners. DEN FINLAND OPGELEGDE VREDE. Wij laten hier nog eenige beschou wingen volgen van Nederlandsche en buitenlandsche bladen. De „Maasbode" zegt o.m.: Wat van dit alles echter zij, vast staat, dat bijna de gehecle wereld den afloop van dezen heroïschen strijd met schaamte en diepe vernedering aan schouwt. Niet voor Finland is deze oneervol: dit land heeft met bewonde renswaardige kalmte, vastberadenheid en eensgezindheid stand gehouden, zoo lang het maar eenigszins mogelijk is: hij is erg diep vernederend voor alle beschaafde volken, welke wederom hebben toegelaten, hebben geduld, dat het recht van den sterkste een brutale en wreede zegepraal kon boeken. Zij hebben geduld, dat het mensch-ont- eerende bolsjewisme een nieuwe aan- valsstelling, en een zeer sterke, in Eu ropa kon betrekken, in de wetenschap, dat Moskou, als het om de verwerke lijking van zijn ideaal: de proletari sche wereldrevolutie gaat, zich door geen enkele overweging laat weerhou den om zijn doel na te streven. In een wereld, waarin het geweld onder welken vorm dan ook ten troon is verheven, heeft men toegelaten, heeft men misschien moeten toelaten, dat wederom een agressie met succes werd bekroond. En nauwelijks is aan de lange reeks van dergelijke misda den de nieuwe toegevoegd zelfs uog niet in volkomen voltrekking, want 't slachtoffer heeft zich nog niet geheel en al in zijn lot geschikt of reeds wordt overwogen, welk land het nieu we slachtoffer zal zijn. De N. Rott. Crt.: Evenals uit het debat in het Lager huis, spreekt uit de Engelsche en Fransche persstemmen een gevoel van teleurstelling, gepaard met ergernis dat de geallieerden deze ramp voor Finland niet hebben weten te voorko men. Dit gevoel, wij zeiden het reeds, is begrijpelijk, doch het zou verkeerd zijn hieruit de conclusie te trekken, dat er waarheid schuilt in de voor- stelling van Russische en Duitsche zij de, als zou Finland een slachtoffer zijn geworden van beloofden, doch niet verleenden steun der geallieerden. Zon der daarmee eenige critiek uit te oefe nen op het besluit der Finsche onder handelaars om de Russische vredes voorwaarden te aanvaarden, meenen wij te mogen zeggen, dat de houding van Finland, toen Rusland het eerst Herkeuring van vijf lichtingen niet voor Augustus 1940. Lichting 1924 in September naar huis? Wanneer de regeering, hetgeen binnenkort te verwachten is. defi nitief besluit om van eenige jongste lichtingen de afgekeurden te her keuren minister Dijxboorn heeft in de Eerste Kamer reeds aange kondigd, dat voorzieningen in dezen kans te doen keeren en... en O, praat toch niet zoo veel, riep Lady Panwin nijdig, bel liever om wa ter. Wilhelmina en zij waren bezig met Dorothy. Billy vloog naar de bel en Mr. Clair, absoluut verbluft door Hal- lon's aankondiging van het engage ment, stamelde onsamenhangende op merkingen. Maar vóór hij zijn zelfbe- heersching teruggekregen had en zijn meening over de zaak had kunnen ten beste geven, bracht de jonge ingeni eur hem een tweeden slag toe. We hebben Sir John Newby ge vonden. Hij is dood vermoord! Mr. Clair zakte terug in zijn stoel, naar adem hijgend, met starende oogen en open mond. De twee dames, die met Dorothy bezig waren, keken met een ongearticuleerdcn uitroep op. Alleen Billy Minter bezat nog in zoo verre de beheersching over zijn lede maten en zijn stem, dat hij kon op springen en Percys' arm grijpen. Hallon! Hallon! Ben je dol? Ben je te verstand kwijt? Dat scheelde niet veel van af schuw over wat ik zag, zei Hallon, terwijl hij met zijn zakdoek over zijn droge, witte lippen veegde. Stel je voor, dat we daar in het donker opeens een lijk vonden. Ik stak een lucifer aan en zag zijn gezicht en... en... hij rilde. Ik zal het nooit vergeten. Sir John Newby vermoord, kreunde Mr. Clair, in mijn huis. Hij is hier toch zeker niet ver moord?, zei Billy verschrikt. Ik weet niet waarom hij ven moord is, of hoe, of waarom, zei Hallon, terwijl hij neerviel in een stoel naast hem. Alles wat ik weet, is dat Sir John Newby dood ligt op de steenen tafel in de kamer z'n eischen stelde, niet anders had kunnen zijn dan zij geweest is. Het moge tot droevige overpeinzingen stemmen, doch het is een feit, dat het buigen voor geweld iets anders is dan op den loop gaan voor een bedreiging met geweld. De eer speelt nu eenmaal in het leven der volken een groote rol. Had Finland dadelijk toegegeven aan het Russische dreigement, dan zou het zich inderdaad tot een vazalstaat van Rusland verlaagd hebben; door 't aanvaarden dezer vredesvoorwaarden moge het in militair opzicht aan de genade van Rusland zijn overgeleverd, het heeft meer dan een schijn van pn- afhankelijkheid bewaard, hoezeer die onafhankelijkheid dan ook aan nieu we bedreigingen moge blootstaan. Met Finlands dappere en eervolle houding toe te schrijven aan inblazin gen van de geallieerden vernedert men het dappere Finsche volk en praat nrïen achteraf een daad van agressie goéd, waarvoor geen verontschuldigingen zijn aan te voeren. -*• w "■-&] „DICTAAT VAN HET KREMLIN". „Osservatore Romano", bevat een scherp artikel tegen het „dictaat vari het Kremlin" en tegen „een vrede, die Finland met geweld werd opgelegd". „De wereld wordt daardoor op ver schrikkelijke wijze herinnerd", aldus het blad, „aan hetgeen er van haar te recht zou komen, indien zij de prooi zou worden van bepaalde ideologieën en bepaalde methodes, die de ontken ning van Christendom en beschaving heteekenen". Zinspelend op de neutra liteitspolitiek van Zweden en Noorwe gen in het Finsche conflict, betoogt 't blad, dat onder deze omstandigheden een „bepaalde neutraliteit feitelijk in moreele onverschilligheid veranderde en wel zoodanig, dat men agressie'éh verzet tegen agressie gelijkelijk? fcè- handelde. Deze neutraliteit is een bar ricade geworden, die elke poging, om het geweld te onderdrukken, ontmoe digt. Doordat men zich afzijdig hield is men de medeplichtige geworden van het geweld en heeft men zich aan de zijde van het geweld geschaard". De „Osservatore" eindigt met een sombere beschouwing over de toe komst van de Noordsche staten. „Hoe lang zal deze beweerde vrede kunnen duren? Het is een overbodige vraag, want men begrijpt thans, dat Moskou er slechts naar streefde om de voor naamste strategische punten van Fin land te verkrijgen, ten einde zijn ex pansie in het Noorden verder te kun nen ontwikkelen". zin in overweging zijn dan zal deze maatregel zich voorloopig uit strekken tot vijf lichtingen, dat zijn dus de lichtingen 1936 t/m. 1940. Zooals de minister aan zijn voor. loopige aankondiging toevoegde, zou voor deze herkeuringen eerst ge legenheid zijn na de keuring van de buitengewone dienstplichtingen der lichtingen 1936 en 1937. De herkeuring van de vijf genoemde |gK onder den toren. Er is bloed op,/!** steenen, dus het is wel heel waar schijnlijk dat hier misdaad in het spel is. Dorothy zuchtte en opende haar oogen. Hallon sprong op en riep: Gelukkig, liefste! Clair stond plotseling op en duw de hem terug. U moogt niet bij mijn dochter komen en niet met haar spreken. Ik weiger deze onzinnige verloving goed te keuren. U moet Francis, riep Lady Panwin uit. waar dient het toe om over zulke dingen te spreken in tegenwoordig heid avn den dood. Waar is Jules? Een nette, magere, zwartharige man met scherpe, donkere oogen en een eerbiedige manier van doen, kwam naar voren en nam het glas water van zijn meesteres aan. Ga naar de kamer onder den to ren, Jules en kijk of het waar is, wat mijnheer Hallon zegt. Ik weet niet waar de kamer is, mylady, zei Jules eerbiedig. Daar dacht ik niet aan^ Billy, ga jij, en ga jij met hem mee, Francis. Willy, jij en ik moeten Dorothy naar haar kamer brengen. Ze is n,og flau,\v. Jules, ga naar het dorp en zeg dat Dr. Hart dadelijk komen moet en breng onmiddellijk den veldwachter mee. - H r*f» Jules verdween onmiddellijk en Billy zou hem gevolgd zijn als Mr. Clair zijn arm niet gegrepen had. Ik wil... ik wil... hier geen po litie hebben stamelde hij. Hij zag er uit als iemand die doodelijk beangst is en dat was hij ook. Denk aan de schande aan het gevaar, Selina (Wordt vervolgd). i e^jp ''»Oi ..TT ,.f> l üa

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2