UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING RECHTZAKEN. KAATSHEUVEL SPRANG—CflPELLE. lichtingen zal dan wel niet voor Augustus a.s. kunnen aanvangen. Het is bekend, dat deze herkeuring evenals het onder de wapenen roepen van buitengewone dienst plichtigen van eerst drie, later nog twee lichtingen beoogt, om na oefening van deze nieuwe manschap pen oudere lichtingen naar huis te kunnen zenden. De lichting 1924, de oudste welke gemobiliseerd is, zal, voor zoover manschappen van enkele onderdeden niet reeds eerder in het genot van verlof zijn gesteld, in den a.s nazomer naar huiskunnen gaap „wanpeer de jongste lichting welke thans onder de wapenen is, voldoende is afgelicht. (Tel,) Om de"-schatten van Vigo. Naar uit Vigo wordt gemeld, zijn de Nederlanders, die willen pogen de galjoenen te lichten van de zil veren vloot, welke sedert 1702inde baai aldaar verzonken liggen, dezer dagen met de voorbereidingen van dit werk begonnen, Gelijk we onlang9 uitvoerig hebben gemeld, gaat bet hier om de berging van een schat, waarvan de waarde op minsten 100 millioen pesetas wordt geraamd. Erwten en boonen op bon 14 Gedurende het tijdvak van Vrijdag 15 Maart a s. tot en met 11 Ajjrii a.s. geeft de met „14" genummerde bon der rijksdistributiekaart recbt op het koopen van een kwart kilogram bruine boonen, witte boonen of andere gekleurde boonen, tuinboo- nen, capucijners of grauwe erwten. 15 jaar op landverraad. Mr. Gerbrandi de minister van justitie heeft medegedeeld dat hij een wet^pntwerp zal indienen om de m^imura straf voor landverraad te brengen op 15 jaar met interneering v^n verdachte personen, en krachtig optreden tegen hen, die lichtkogels afschieten. Motorschip „Buizerd" op rots geloopen. Het Nederlandsche motorschip „Buizerd" is aan de N.-O.-kust van Engeland op de rotsen geloopen en vernield. De geheele bemanning, uil zes koppen bestaande, is door een reddingsboot aan land gebracht. De bemanning was in uitgeputten toestand, mtar herstelde spoedig na de goede behandeling aan wal. De „Buizerd" had noodseinen uitge zonden, toen het nog donker was. Minister H. van Boeyen. Uit parlementaire kringen te's Gra- venhage vernemen wij dat de kans bestaat dat de minister van binnen- landsche zaken, de heer H. van Boeyen. eerlang wegens gezond heidsredenen zijn portefeuille ter beschikking zal stellen. Naar ver luidt zou een bekende figuur uit Chrislelijk-Historische kringen be reid zijn om bet ministersambt te aanvaarden. De Rood9 Kruis-ambulance voor Finland. Zal eerstdaags vertrekken. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft van het,Finsche Roode Kruis te Helsinki een telegrrm ontvangen waarin wordt medegedeeld, dat het Finsche Roode Kruis er zeer dank baar voor zal zijn, wanneer de Ne derlandscbe ambulance ook thans nog komt. Inlichtingen werden ge vraagd omtrent datum van vertrek en de te volgen route. In verhand hiermede deelt het Nederlandsche Roode Kruis mede, dat de Nederlandsche ambu lance eerstdaags naar Finland zal vertrekken. De juiste datum van vertrek alsmede de te volgen route worden nog nader vastgelegd. Generaal-Majoor Jhr. J. Th. Alting von Geusau. Tijdens oefeningen plotseling overleden. De commandant van het eerste legercorps, generaal-majoor Jhr. J. Th. Alting von Geusau is tijdens oefeningen in de omgeving van Vogelenzang plotseling overleden. De Zeei Eei w. heer M. M. van der Eem, pastoor van Vogelenzang, die terstond werd gewaarschuwd, heeft den generaal nog het H.Oliesel toe gediend; een geneesheer moest echter den dood constateeren. De*-militaire oefeningen werden direct afgelast. Nader verneemt de Msb.nog.dat de oefeningen in vollen gang waren, toen het incident voorviel. De ge neraal klom in een uitkijkpost en zeide, toen hij boven was, zoo ter loops tot één der kolonels, die bij hem waren „Dat doe ik zoo nog aardig hè, zonder trainingl1' Nau welijks had hij dit gezegd of hij viel achterover en werd opgevangen door één der aanwezigen officieren. Het bleek, dat de generaal een hartver lamming had gekregen. Het stoffelijk overschot is naar Den Haag, waargeneraal von Geusau woonde, overgebracht en wordt a.s. Zaterdag begraven. Een sneeuwstorm, die veel stagnatie bracht. Donderdag hebben wij weer moeten ervaren' dat de winter van 1940 nog niet geweken is. Een felle Noord- oosterstoim, aanvankelijk gepaard gaande met hevigen regen, later met hagelbuim en tenslotte voor het heele verdere deel van den dag met zware sneeuwval, hier en daar nog met ijzel-verschijnselen bovendien, heeft de lente-illusies onbarmhartig op de vlucht gejaagd. Maar erger was, dat het verkeer weer veel hinder heeft ondervonden. En zooals uit de diverse berichten blijkt de geëlectrificeerde baanvakken hebben het loodje gelegd, waarna de stoom- tractie te hulp moest komen, om de reizigers op hun plaats van bestem ming te brengen. Opnieuw zijn het de verradelijke draadbreuken ge weest, die de eleciriscne treinen tot stilstaan noopten. Er hadden storingen plaats bij Noordwijkerhoul, Maarssen, Maas sluis en ook het wegverkeer onder, vond, vooral in Friesland groote vertraging, de Drachterlramo nt- spoorde de reizigers hebben veel last van deze stagnaliesondervonden. Foto briefkaarten van het Algemeen Steuncomité 1939". Bij K. B. is bepaald,dat gedurende een door den Minister van Binnen- landsche Zaken te bepalen tijdvak van Rijkswege ten bate van het Al gemeen Steuncomilé 193.9 bijzondere briefkaarten verkrijgbaar gesteld zullen worden. De drie briefkaarten zullen tegen Paschen uitkomen en zullen worden voorzien van de beeltenissen van: a. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix, b. Hare Koninklijke Hoogheden Prinses Beatrix en Prinses Irene. c. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene. De foto's van deze briefkaarten zijn vervaardigd door Zijne Koninklijke. Hoogheid Prins Beruhard, De brielkaarten zullen worden uitgegeven in de fraukeerwaarden van onderscheidenlijk 2. 3 en 7'/a cent en zullen worden verkocht met een toeslag van 10, 10 en 77* cent per kaart boven de frankeerwaarden. De opbrengst van deze briefkaarten zal, na aftrek van de frankeerwaarde, de kosten van aanmaak enz., ter beschikking gesteld worden van het Algemeen Steuncomité 1939. De totobriefkaarten zullen aan alle postkantoren veikrijgbaar zijn. Wisselconcert. Zooals uit 't programma reeds in den voorwinterwerd opgemaakt, zal de wisseling der concerten, tusschen het Kon. Muz. Gez. Euphonia, de Kon. Erk. Harm. Apollo en de Kon. Erk. Zang ver. Bel Canto met een Tweeden Paaschdag-concert in de Bel Cantozaal sluiten. Aan dit concert werken alle drie de gezelschappen mede, evenals het vorig jaar, om zoodoende in het muziek-programma eenige afwisseling te brengen. De zangvereeniging Bel Canto zal door de uitvoering van het Osterrchor van Mascagni, het Halle luja uit de Messias van Handel en Fruhlings-Syphonie van Carl Reuther trachten de voorjaars-Paaschstemming te wekken. 150 12 54 12.50 42 12 10 3.50 98 17 14 5.82 150 17 30 8.82 150 33 27 4.25 112 33 19 3.33 100 20 17 5. 61 20 9 3.03 47 22 7 2.01 100 22 16 4.05 100 36 9 2.70 64 36 8 1.70 100 39 11 2.56 83 39 14 2.13 100 38 14 2.63 78 38 8 2.52 100 26 18 3.84 62 26 10 2.38 Goede Vrijdag. Zooals we reeds meldden zal de uit voering van het Passiespel „Goede Vrijdag'' door de Kaatsheuvelsche R.K. vrouwelijke en mannelijke jeugdver- eenigingen plaats vinden op Zondag avond a.s., terwijl voor de jeugdver- eenigingen op Dinsdagavond een apar te uitvoering gegeven zal worden. Het muzikale gedeelte van het spel wordt verzorgd door de K.J.M. en de Jonge Wacht, terwijl het spel in handen is van K.J.V., Jonge Wacht, Jonge Boe renstand, Jonge Middenstand en Jonge Wacht. Biljartsport. Er blijft een stijgende belangstelling heerschen voor het biljartconcours en voor het kampioenschap van Kaats heuvel in café Jan van Dun. Uit alle plaatsen uit de omgeving komen sport liefhebbers van hun interesse getuigen De uitslagen vanaf Dinsdagavond zijn: Klasse A: A. Kamp J. de Bondt Jos. Schalken A. Kamp Jos. Schalken M. Laros Klasse B: W. Emmers M. Soeterboek H. Hesselmans H. Snoeren P. v. Dun J. Frederiks A. Frederiks J. v. d. Ven A. Schalken L. Mosselveld Fr. Hutten L. v. Berkel LOONOPZAND. Vanaf 3 tot en met 9 Maart 1940. Geboren: Johannes A. zv. W. J. v. «I. Ven-Aus- sems. Jan zv. H. W. Rozenbrand-Swart. Henricus G. zv. P. de Man-Pruijmboom. Maria A. J. P. dv. H. A. v. Iersel-H. M. H. de Korl. Josephina G. dv. M. v. d. Ven-van Hooren. Toosje A. dv. P. H. v. Wanroojj-Nctten. Marius A. A. zv. A. Emmers-Kemmeren. Overleden Johannes H. Coomans, 65 jr. Rober- dina Broeken, weduwe van Jac. Brekel- mans, 80 jr. Anna G. M. W. M. Vera, 3 mnd., dv. P. J. Vera-Kuijpers. Adri- ana van den Hout, echtgenoote van G. Wagemakers, 76 jr. Elisabeth A. M. Pijnenburg, echtgenoote van J. Tielcman, 82 jr. Aloijsius A. J. M. van Es, 72 jr. Huwelijksaangiften Godefridus M. Wijt vliet, 29 jr. 's-Hage en Joanna A. M. v. Loosdrccht, 22 jr. alhier. Ingekomen: A. P. Vermeer van Waspik. H. P. A. v. d. Hout van Goirle. J. A. Brands van Oss H. Persoons van Oisterwijk. M. v. Emmerik van Tilburg. J. Lam- mers en gezin van Waalwijk. A. G. Aerts van Drunen. A. Moonen en ge zin van Drunen. B. A. Dingemans en gezin van Dongen. Vertrokken: M. C. Hoogervorst naar Noordwyk. H. S. Laagland naar Amsterdam. -- A. M. H. Scbneijderberg naar Dongen. v. d. Slot naar Enschede. F. v. d. Kooy naar Enschede. SPRANG. Predikbeurten Zondag 17 Maart 1940: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur (Be vestiging van lidmaten) en n.m. 2 uur (Bediening H. Avondmaal) Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. Bij testamentaire beschikking werd door wijlen den heer Joh. Molegraaf alhier een bedrag van 200.gele gateerd aan de Ned. Herv. Kerk. De voetbalvereeniging S.D.O., ge vestigd bij den heer Willemse herdenkt heden. Zaterdag 16 Maart, haar 10- jarig bestaan. Ondanks de vele moeilijkheden waar voor ook deze vereeniging niet is ge spaard gebleven, niet het minst door de mobilisatie, waardoor niet minder dan 18 leden werden opgeroepen om hun diensten voor het vaderland te vervullen, mag S.D.O. zich in een voortdurenden groei verheugen. Het bestuur besloot het komende sei zoen wederom deel te nemen aan de Zaterdagmiddag-competitie van den B. V. B., alsook aan de Waalwijksche Jeugdcompetitie. Hedenavond van 6.30—7.30 uur zal het bestuur receptie houden, terwijl a.s. Maandagavond een feestavond zal ge houden worden voor leden en dona teurs. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. Gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens balf lien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oosten brug. - Onze vroegere predikant Ds. J. R. Cuperus heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Otterloo bedankt. De in de gemeente Sprang- Capelle gehouden collecte ten bate van het Finsche Roode Kruis heeft een schitterend resultaat gt had. want niet minder dan f 1076.85 heelt deze collecte opgebracht. Het op initiatief van burgemeester A. Smit gevoi mde comité van voorbereiding en aan beveling, alsmede het daarnaast ge vormde da mes-werkcomité, dal zich met de inzameling belastte, kan met bet meeste genoegen opdezehuma uitaire actie voor het Finsche volk terugzien en een wooid van dank voor hun vele bemoeiïngen in deze, aUmede een woord van dank aan allen, die door hun bijdragen, hetzij klein ol groot, tot dit prachtige re sultaat hebben bijgedragen, waar door onze gemeente in de rij der Nederlandsche gemeenten, waar een dergelijke aclie voor bet Finsche Roode Kruis gevoeid is, een voor aanstaande plaats inneemt, is hier zeker niet misplaatst. In de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse werd een extra collecte ttn bate van de geestelijke belangen in hinland gehouden, welke, met eenige nagekomen gillen, naar we verne men, ongeveer f120.- opbracht, terwijl de voor hetzelfde doel inde Geref. Kerk aan het Bruggetje ge houden collecte f54._ opbracht. A.s. Zondag 's morgens hall tien en 's namiddags Iwee uur hoopt voor de Ned. Herv. Gemeente a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroegindewty. VRIJH XAPELLE. Dinsdag 12 Maart hield de ver- eeniging van Jonge Land- en Tuin bouwers «Vooruitgang zij ons doel» haar tweede jaaileest in het calé van A. van Dijk te Vrijh.-Capeile. De voorzitter Leo Slein opende deze vergadeiing te ruim 7 uur met een hartelijk woord van welkom tot leden, donateurs en genoodigden en gat tevens een overzicht van hel doel en de werkwijze van de ver eeniging. Hierna gal hij het woord aan den Secretaris B. H Maijers tot het lezen van de notulen van de vorige vergadering, welke onveran derd vastgesteld werden. Vervolgens werden eenige ingeko men stukken gelezen en enkele in terne aangelegenheden besproken. Na atwerking van deze zaken werd door den penningmeester A. Zwart verslag uitgebracht van den finan cieelen toestand der vereeniging, waaruit bleek dat de kas met een voordeelig saldo sloot. Door een commissie was er controle gehou den, welke commissie bij monde van A. Quirijns verslag uitbracht en den penningmeester dankte voor zijn gevoerd beheer en al het werk voor de vereeniging verricht. Hierna werd den secretaris B H. Maijers bet woord gegeven tot hel voorlezen van zijn verslag, waaruil bleek dat de vereeniging 12 verga deringen had gehouden en 45 leder, telde, waarvan 12 leden in militairen dienst zijn opgeroepen; dat dn jaar een excursie is gehouden naar Zeeuwsch-Vli anderen een tweelal vergaderingen zijn gehouuen van den ring Biesbosch-Langstraalope ning van de Chr. Lagere Landbouw school was bijgewoond dat ver schillende sprekers voor de vereen, zijn opgetreden met onderscheidene onderwerpen en ter, laatste kregen we een overzicht van de proefvelden die dezen zomer waren aangelegd. Nadat den secretaris was dank gebracht voor zijn verslag, werd bel reglement gelezen en de contributie vastgesteld. Daarna was er stemming wegens periodieke aftreding van den voorz. en secr., waarvan de uitslag was dat de aftredenden weder met meerderheid van stemmen waren gekozen en deze de benoeming we der aanvaardden. In de pauze werd getracleerd op worstenbrood, sigaren en een vrij verteeibon. On.reden degene die dezen avond als declamator had moeten optreden, wegens familie omstandigheden niel aanwezig kon zijn, werd nog een gratis verlotii g gehouden van worstenbrood en si garen en nog lang gezellig onder elkander vertoefd. Aan het slot we«d nog 't woord gevoerd door den Wel/d. heer B. I. Elsman, hoofd van de Chr. Land bouwschool en voorzitter van het ringbestuur, en J. van Beek als lid van de N.-Br. Maatschappij van Landbouw, waarna deze vergadering om ruim half elf door voorzitter L. Stein werd gesloten, met dank aan het gesprokene en de opkomst van de donateurs. De Jonge Landbouwersvereeniging mag met dankbare herinnering te rugzien op deze vergadering. ZIJ DIE ZICH MET 1 APRIL OP DIT BLAD ABONNEEREN, KRIJGEN TOT DIEN DATUM DE NOG VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. VECHTPARTIJ MET DOODELIJ- KEN AFLOOP TE WEERT. Beklaagde krijgt tien jaar gevangenisstraf. De Krijgsraad te 's-Bosch heeft j.l. Woensdagmiddag de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen den 20-jarigen soldaat P. M.. geboren te Weert, van de eerste compagnie 13e Depót-Bataljon, thans gedetineerd in 't Huis van Bewaring te 's-Hertogen- bosch, tegen wien de auditeur-militair mr. v. d. Kun wegens doodslag de ma ximum-straf had geëischt t.w. vijftien jaren gevangenisstraf met ontslag uit den dienst en ontzetting uit de bevoegd heid, bij de gewapende macht te die nen. Zooals de lezer zich herinnert, had op 1 October j.l. te Weert voor het café Coenen een vechtpartij plaats in het nachtelijk donker, waaraan ver schillende personen deelnamen en waarbij de soldaat H. J. C. Nouwens met een mes in den hals gestoken werd, ten gevolge waarvan hij zoodanige uit en inwendige bloedingen kreeg, dat hij aan deze verwondingen overleed. Een andere soldaat, zekere Van der Compt, werd minder gevaarlijk ge wond, PM. werd als de dader aangewezen en het kwam vast te staan, dat hij kort voor de vechtpartij in een oneenigheid van zijn kameraad De Graaf met het slachtoffer betrokken was geweest in café Coenen en 't voor dezen De Graaf tegen Nouwens had willen opnemen. Hij was toen echter uit het café verwij derd. Voor den Krijgsraad terechtstaand, had hij beweerd, dat hij heengegaan was, terstond nadat hij uit het café gezet was en dat hij van de gevolgd zijnde vechtpartij niets wist of had ver nomen. Niettemin had na getuigenver hoor de auditeur-militair de schuld van beklaagde bewezen geacht. Verdediger Mr. Smeets te Weert had vrijspraak gepleit, subs, voortzet ting van het onderzoek. De Krijgsraad heeft daarna nog verschillende getui gen gehoord en de zaak nog eens voor nader verhoor uitgesteld. Thans werd nog als getuige gehoord Dr. Hulst te Leiden, die sectie had ver richt op het lijk van het slachtoffer, den soldaat Nouwens en had geconstateerd, dat vier steken aan den hals waren toe gebracht, waarvan drie hun sporen in de kraag van de militaire kleeding had den achtergelaten, terwijl de vierde daardoorheen gedrongen was. Deze wonde moet met kracht zijn toege bracht. Op een vraag van den verdediger Mr. Smeets, verklaarde de getuige-des- kundige, dat er wel in zekere mate sprake was van toeval, dat de jagulairs door den messteek werd doorgesneden, maar dat dit toeval toch maar zeer be trekkelijk is, omdat de kans, dat iemand die naar den hals steekt, den halsslag ader of den ondersleutelbeen-slagader raakt, zeer groot is. Het is ook een ge vaarlijke plaats voor operatie. De auditeur-militair mr. E. v. d. Kun persisteerde hierop bij zijn requisitoir, n.l. de maximumstraf: vijftien jaren ge vangenisstraf met ontslag uit den dienst en ontzetting uit de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen. De verdediger mr. Smeets uit Weert achtte het opzettelijk toebrengen van den steek niet bewezen. De Krijgsraad wees hierop vonnis in deze strafzaak en achtte wettig en over tuigend bewezen zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende en ver oordeelde verdachte tot tien jaren ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest, met ontslag uit den dienst en ont zegging van de bevoegdheid bij de ge wapende macht te dienen. SPIONNAGE-GEVAL BERECHT. Gistermiddag behandelde de recht bank te Amsterdam de eerste zaak in dit arrondissement, spionnage betref fende. Den Amsterdamschen koopman C. V,. een 45-jarigen man, die zich sedert half Januari in hechtenis bevindt, was ten laste gelegd, dat hij, Nederlander zijnde, opzettelijk op 10 Januari te Duis burg aan een in dienst, althans voor en ten behoeve van het Duitsche rijk, al thans voor 'n buitenlandsche mogend heid handelend persoon, inlichtingen heeft verstrekt, omtrent feiten en om standigheden, waarvan hij wist, dat de geheimhouding door het belang van den Staat geboden werd, n.l. omtrent mili taire verdedigingswerken en maatrege len in Nederland langs de rivieren Rijn, Waal en IJssel en de militaire bezittin gen in verschillende plaatsen langs de rivieren. Tegen hem werd 5 jaar geëischt. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. Een "AKKERTJE" zal zorgen, dat de pijn direct verdwijnt. Neem er zoo noodig, voor't naar bed gaan nóg een en Ge kunt er zeker van zijn vannacht rustig te slapen. Maar... laat Uw gebit nazien. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geheim der 'AKKERTJES", die door geen enkele imitatie worden geëvenaard, nóch in hun bij zondere samenstelling, noen in hun doeltreffende werking Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12stuivers: 2stuks - 2stuivers.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3