SPORT- Gemeenteraad Eethen Schoonmaak Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alie Drogisten. Zat g 16 Maart 1940 No. 22 De Echo van het Zuiden Tweede Blad IETS OVER SPORT. Benoeming leden B. A. Geldleening. Slecht drinkwater. In de Donderdagmiddag gehouden raadsvergadering van Eethen waren afwezig de heeren v. Everdingen en L^nkhaar. Na de opening op de gebruikelijke wijze hield de voorzitter, burgemeester D. A. v. d. Schans, een korte jaarrede, waaruit bleek, dat de bevolking met 10 personen was vermeerderd. Ónder de ingekomen stukken was een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger en een schrij ven van den Alg. Ned. Politiebond, waarin het bestuur vraagt den gemeen te-veldwachter een duurtetoeslag toe te kennen. B. en W. hebben deze kwes tie pas ampel besproken. De voorzitter vraagt daarom deze kwestie voorloopig nog in handen te laten van B. en W. Aldus wordt besloten. De opcenten op de gemeente-fonds belasting worden vastgesteld op 75 evenals het vorige jaar. Leden Armbesturen. Periodiek aftredend bij het Burger lijk Armbestuur te Genderen was de heer A. Vos Hzn. Wegens zijn hoogen leeftijd stelt deze zich niet meer be schikbaar. Ook de heer S. v. Gorkum wil wegens hoogen leeftijd aftreden. De voorzitter dankt de beide aftre dende heeren voor het vele goede werk dat zij voor de armen uit Genderen hebben verricht. Voor H. Vos staat op de voordracht M. v. Wijk en E. G. v. d. Beek. De eerste wordt gekozen met 4 st., 1 stem werd uitgebracht op den heer E. G. v. d. Beek. In de vacature S. v. Gorkum wordt gekozen D. v. Gammeren met 4 st. Eén stem verwierf J. C. v. d. Beek. Voor het burgerlijk armbestuur te Eethen wordt herkozen de heer A. v. Riel, met algemeene stemmen. Voor Drongelen werd met algemeene stemmen herkozen M. de Haan en voor Babyloniënbroek, eveneens met alg. st. A. Vos Czn. Verder wordt besloten om voor di verse uitgaven een geldleening aan te gaan van 6000.— a 4af te los sen in 20 jaren. De kasgeldleening, welke de gemeen te heeft bij de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten van 9000 wordt verhoogd tot 18.900. De grootst mo gelijke zuinigheid zal evenwel worden betracht. In de plaats van de verouderde vleeschkeuringsverordening wordt een nieuwe vastgesteld. De algemeene politie-verordening wordt in dien zin gewijzigd, dat voor taan geen cadavers waaraan slachthan- delingen zijn gepleegd binnen 50 M. van den openbaren weg mogen liggen. Volgens de gemeenschappelijke re geling van de arbeidsbemiddeling is het salaris van den directeur verhoogd. De aangesloten gemeenten kost dit niets. Het grootste gedeelte van die verhoo ging wordt door het Rijk betaald, ter wijl ook de gemeente Almkerk bij draagt. Tevens werd besloten om in de toekomst het salaris van den directeur te regelen in de bestaande commissie. De heer v. d. Beek zegt, dat hij het jammer vindt, dat de raad hier voor een fait accompli is gesteld. Enkele wijzigingen van de begroo ting 1939 gaan onder den hamer door. Het betreft hier voornamelijk de kost winnersvergoeding en achterstallige in komsten. De voorzitter deelt hierbij mede, dat hij voor dit jaar de kostwinnersvergoe ding raamt op 45.000. Op advies van B, en W. wordt de begrooting 1940 op enkele punten ge wijzigd. Hier betreft het voornamelijk administratieve herzienjngen. Bij de rondvraag vraagt de heer de Graaf, of de burgemeester al gedacht heeft over de fusie van de Burgerlijke Ambesturen. De voorzitter antwoordt, dat hij deze materie in Den Bosch heeft besproken. De kwestie wordt nu nader onderzocht. Verder bepleit de heer de Graaf aan sluiting bij de waterleiding. Het drink water is volgens spr. op vele plaatsen zeer slecht, terwijl 't water van de wa terleiding niet duur is. Hij wil hierover nu niet verder uit weiden. Wel had hij gaarne, dat B. en W. dit punt eens ernstig overwegen. Wethouder Donken heeft over 't wa ter ook veel klachten gehoord. De voorzitter zegt deze zaak in het college van B. en W. nader te zullen bekijken. In de volgende vergadering kan men er dan nader over van ge dachten wisselen. Hierna sluiting. K. N. V. B. Programma voor Zondag. Afd. 4 A.: Willem II—NAG. JulianaRoermond. BW—NOAD. HelmondMW. PSV—LONGA. LimburgiaEindhoven. NAC heeft Zondag een moeilijke taak en we zijn er bang voor, dat ze met lee- ge handen in het Haagje van het Zuiden terugkeert. Zondag wordt Roermond onder den voet geloopen door Juliana, want als de jongens van Spekholzerheide het gaan meenen, kunnen het groote cijfers wor den. BW. blijft in Den Bosch en we zijn benieuwd of er één puntje thuis blijft. We twijfelen er sterk aan. MW zal waarschijnlijk beslag leggen op 't resultaat hetgeen Helmond punten gaat kosten. PSV krijgt morgen een lastig werkje met Longa en Eindhoven kan'2 puntjes bijschrijven. I).: PicusWilhelmina. NeveloTOP. WSGESV. WV—Tegelen. Het ligt voor de hand dat we niet zoo erg veel vertrouwen meer hebben in bet plaatselijke team. Het gelijkspel tegen Wilhelmina en de harde nederlaag tegen De Valk spreken boekdeelen. Niettemin is 't mogelijk, dat 't slechts een tijdelijke inzinking betreft. Als dat zoo is hebben de schoenfabrikanten morgen een be hoorlijke kans om er twee puntjes bij te lappen. Picus zal weinig moeite hebben met Wilhelmina. Nevelo maakt Zondag een kansje tegen TOP en TOP maakt het zelf de kansje tegen Nevelo. Tegelen gaat morgen bij VVV op visi te, waar ze naar alle waarschijnlijkheid de puntjes zullen laten. K.: Wilhelmina 2Longa 2. Boxtel—Willem II 2. NOAD 2Baardwijk. GudokOisterwijk. SET—RWB. Baardwijk handelt den laatstcn tijd in de cijfers 2 en 1. Het noodlot wil echter, dat de cijfers gerangschikt worden als 21 in 't nadeel van de Overlaters. Ook voor Zondag zijn we er bang voor. RWB heeft Zondag een lastige wed strijd tegen SET. Maar de Waalwfjkers hebben toch de beste papieren. Wilhelmina 2 krijgt Zondag de zooveel- ste nederlaag te verwerken, hetgeen ook Boxtel toebedacht is. Ook Gudok zal in de bezoekers haar meerdere moeten erkennen. BELGIë—NEDERLAND. Een verjongde Belgische ploeg, tegen vertrouwde Oranje mannen. Morgen wordt de wedstrijd België Nederland gespeeld, een ontmoeting wel ke zoowel voor ons als voor onze Zuider buren het hoogte punt vormt in het voet balleven. Na eindeloos getob heeft men de grens voor de supporters opengesteld en hoe wel we niet verwachten dat het bezoek zoo overweldigend zal zfjn dan andere jaren, zullen er toch zeker vele Neder landers van deze gelegenheid gebruik maken om de haast traditioneel gewor den reis naar de Scheldestad te aanvaar den, ten einde de keur van Oranje-man nen aan te moedigen. Morgen zal, weer indrukkend in den vreemde ons onvolprezen volkslied weer klinken en daarna wordt in een uiterst aangename en sportieve stemming den vreedzamen strijd gestreden, waarin twee naburen elkaar de lauweren van de in ternationale voetbalwerld zullen betwis ten. De opstelling is als volgt: België. De Raedt Paverick v. Caelenberg v. d. Kerkhove, Henriet, Henry v. d. Wouwer, Eeckeman. Voorhoof, v. Craen, Nelis, o de Harder, Smit, Vente, v. d. Veen, Drager Stijger, Stam, Pauwe Caldenhove Wilders Michel. Nederland. Uit de samenstelling blijkt, dat men er in België ernstig naar streeft, de nationa le ploeg te verjongen. Raymond Braine is niet opgesteld, 'n groote verrassing, daar hij de laatste ja ren zeker was van zijn verkiezing in het team der Roodc Duivels. In het elftal, dat den jubileum-wedstrijd te Rotterdam met 52 van Nederland verloor, zijn ver scheidene wijzigingen gekomen. Zoo tref fen we niet meer aan, behalve Braine, den spil Gommers, verder Fievez en Buyle. De verkiezing van den rechtsbuiten van de Wouwer is voornamelijk te dan ken aan het goede spel, dat hij liet zien in den wedstrijd tegen Luxemburg, Zon dag j.l., toen hij drie doelpunten voor zijn rekening nam. Eeckeman is een speler, die plotseling naar voren is gekomen. Twee weken ge leden viel hij op in een competitiewed en u zult 's morgens uit bed springen, r gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal inuw ingewanden doen v'oeien. Wanneer deze stroom van strijd van zijn vereeniging, toen hij vier ftAfr-|s ...i, niPK doelpunten maakte. Ook in de onlmoe- WFft IIW I FwFP-fïAI llD ting tegen Luxemburg heeft hij voldaan. "^1* w f w LL TLIX VHL wl Over de spilplaats is veel gediscussi eerd; tenslotte heeft men Henriet geno men, die wel eens in het Belgisch elftal is uitgekomen, maar dan als linkshalf. t.i6cnanucn uue» uuien. wanneer aeze stroom van Hij is klein van gestalte, doch bezit zeer Iev.e[."gJal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, vele kwilitpitfii P,et ^pderft. U voe t u opgeblazen, u raakt verstopt. \cie Kwaliteiten. Hchaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en Een verjonging van een voetbalteam is ellendig, u ziet alles zwart, een delicate kwestie, daar kan onze ken- ze-commissie van meepraten. om deze liter lever-gal vrU te doen vloeien eTS Het zal daarom grootendeels afwacll- f.?,11 n een geheel ander mensch voelen. Onschade- ten zijn, wat deze nieuwe formatie zal gai'tedoen*'vloeien*0111, onovertroffen de lever" presteeren. Braine, Fievez en Buyle zijn Eischt Carter s Lever-Piiietjes bij apothekers en lang de krachten geweest van het Bel- dr°Kisten. r. 0.75. gische elftal en het moet nog bewezen worden of de jongere generatie hen zal kunnen vervangen. De Hollandsche ploeg bestaat grooten deels uit krachten, die we al meerdere malen in internationaal verband zagen opereeren. De doelverdediger Michel blijft nog een vraagteeken. De meeningen over de zen keeper zijn zeer verschillend. De eene partij noemt hem een ontdekking en de andere denkt dat hij Dijkstra niet zal kunnen evenaren. De achterhoede heeft ons volle ver trouwen. Wilders en Caldenhove zijn twee backs, waarop in alle omstandig heden te rekenen valt. Caldenhove speelt bovendien zijn 25ste interlandwedstrijd, zoodat hij zeker nog meer dan anders zal schitteren. Ook in de middenlinie en de voorhoe de zien we geen nieuwe gezichten, zoo dat w*e ons kunnen baseeren op de oude resultaten. Ons boezemt dit elftal vertrouwen in en met een gerust hart zien we den dag van morgen tegemoet. Ook nu: Oranje boven. DE WEDSTRIJD BELGIë—NEDERLAND De route door Breda. Aangezien de weg rondom Breda nog niet voor het verkeer is opengesteld de afwerking heeft tengevolge van het ongunstige weer vertraging ondervon den zullen, naar de K.N.A.C. meldt, automobilisten, die Zaterdag of Zondag via Breda ,iaar Antwerpen rijden, het beste doen, de route lang<- «ie singels te nemen, vervolgens de Baronielaan ge heel af te rijden en den weg langs het Mastbosch te volgen, welke even buiten Princenhage op den rijksweg naar Ant werpen uitkomt. geeft menige huisvrouw en meisjes ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. I. V. C. B. Eerste klasse. RKTVVSchijndel. SVDWilhelmina. SVBZwaluw. Best VooruitKolping. Schijndel sleept morgen de puntjes weg Uif Tilburg maar Wilhelmina komt met leege handen thuis. De Zwaluwen, die op bezoek gaan bij SVB maken een be hoorlijke kans op de overwinning. Zeker is 't echter nog niet. Best Vooruit dient zich met alle ter be schikking staande krachten te weren, wil 't door de Kolping zonen niet onder den voet worden geloopen. Verliezen doen de jongens uit Best in ieder geval. Tweede klasse. ODISarto. St. Mich. Gestel—VSV. Wit Zwart—GW. MuloDesk. In de tweede klasse staat er weinig schokkends te gebeuren. ODI zal 't zonder al te veel moeite wel kunnen klaarspelen met Sarto. Tusschcn de Gestelsche en VSV zal 't er om hou den. Wit Zwart en GW moeten 't tot een draw zien te brengen en Desk verliest van Mulo. Derde klasse. Voab—SVG. RKTVV 2Velocitas. Desk 2Dongen 2. Oranje WitHilvaria. HieronymusWIK. Voab zien we morgen met klinkende cij fers winnen, maar de Tilburgers maken tegen Velocitas niets klaar. De Desk-reserves kunnen morgen de puntjes van Dongen machtig worden en ook Hilvaria legt beslag op den heelen buit. WIK wordt ingemaakt door Hierony mus. Derde klasse. J. v. ArckelODC. Viijmenscne BoysSchijndel 2. WVHSporters. Blauw GeelHEC. De HEC'ers die ons Zondag danig te leur hebben gesteld moeten zien morgen te winnen. Het is een lastig karwei, maar.'t kan. De leidende Boys verpletteren Zondag de hekkensluiters. WVH vreezen wij een nederlaag te zien ontvangen van de kranige Sporters. De Jantjes hebben hun handen vol, misschien wel te vol aan het Boxtelsche ODC. R. W. B. S.E.T.—R.W.B. A.s. Zondag staat de RWB'ers een zwi- re uitwedstrijd te wachten. Zij moeten naar Tilburg om het sterke SET in eigen omgeving te ontmoeten. Dat de Tilbur gers sterk zijn hebben zij j.l. Zondag ge. toond door Willem II 2 te kloppen. In eigen huis zijn het dan ook zeer moeilijke tegenstanders. De RWB'ers zullen het zeer zeker niet gemakkelijk hebben, zich te herstellen van de j.l. Zondag geleden nederlaag. En daar onzen midhalf op dokters advies eenigen tijd rust moet ne men, en zeer waarschijnlijk ook geen der militairen aanwezig zal zijn, staan de vooruitzichten nu niet bepaald erg gun stig. RWB'ers laat jullie door een en an der niet uit het veld slaan, doet allen je uiterste best, tracht elkaar zoo veel mo gelijk aan te vullen en mocht het al eens niet lukken, vooral niet bij de pakken gaan neerzitten maar volhouden tot het einde. De supporters herinneren wij er bij deze aan dat de wedstrijd om twee uur aanvangt. Het 2e elftal moet bij Baardwijk 2 op bezoek en zal daar een warme ont vangst krijgen. Als onze jongens echter niet al te veel verzwakt moeten aantre den kunnen zij het tegen de geel-zwarten wel bolwerken. Denkt er om jongens geen gekke dingen. Houdt de eer van Rood-Wit-Blauw ten alle tijde hoog. RECHTZAKEN. DE HAAGSCHE SPIONNAGE- ZAAK. In de Haagsche spionnagezaak werd tegen den referendaris van 't departe ment van economische zaken, mr. van Hoeven 2y2 jaar, mevr. van Hoeven 1 jaar en de hoofdcommies mr. Buve 2 jaar geëischt. Ir. Stürm moet te Rotterdam terecht staan. Deze en mr. Buve hebben zeer verzwarende verklaringen ten opzichte van mr. van Hoeven afgelegd. Sport is iets, waar de jeugd bijna zonder uitzondering van houdt. En het is verbazingwekkend wat jongelui op sportgebied kunnen presteeren. Hard lopen, vergooien, hoog- en versprin gen en zwemmen, waar de meisjes ook een goed figuur slaan. Ja, de sport is bestemd voor de jeugd, wat natuurlijk niet wil zeggen, dat de ouderen er niets aan kunnen, willen of hoeven te doen. Maar om werkelijk veel op sportwedstrijden e.d. te presteren, moet je doorgaans jong zijn. Er zijn verscheidene mensen, die een echt „sportfiguur" of een bijzon dere lichamelijke kracht hebben. Eu zoo iemand voorspelt men vaak een grote sporttoekomst. En toch gaat dit lang niet altijd op. Er zijn natuurlijk enige takken van sport die een bijzon der gunstige lichaamsontwikkeling ei sen. Maar deze gevallen zijn nogal zeldzaam en bovendien worden lang niet alle z.g. „mensen met aanleg" sportwonderen. Je kunt zelfs zeggen dat van 100 „mensen met sportahnleg" er misschien 5 bijzondere sportpresta ties zullen verrichten, de rest duikt even vlug in de massa van middel- matigen, als ze er bovenuit gekomen zijn. Want om veel te kunnen en blij ven presteren heb je niet alleen „aan leg" nodig, maar je moet voortdurend aan je eigen lichaam werken, om je kracht op peil te houden. De toeschouwers bij een wedstrijd, zien meestal alleen de mooie prestatie, die daar geleverd wordt, maar zij we ten zelden iets van de geweldige trai ning, die daaraan vooraf gaat. Die trai ning vergt dikwijls jaren. Zo is 't b.v. met de gymnastiek aan toestellen. Wie niet van jongs af aan de allereenvoudigste oefeningen goed heeft kunnen doen, zal nooit een goed turner worden. Ook bij tennissen en roeien neemt het leren van de bewe gingstechniek, als grondslag voor de verdere training, heel veel tijd in be slag. Ze zeggen, dat een tennisser, pas na vijf jaar hard werken, de verschil lende slagen goed kan beheersen en na deze tijd moet hij nog heel lang oefe nen om een uitblinker te worden. Golf is een sport, die voortdurend oefenen eist, om het niet te verleren. Er zijn maar weinig mensen, die als zij eenmaal met een training begon nen zijn, volhouden, want het trainen brengt grote ongemakken en ontberin gen met zich mee en vergt een ijzeren wilskracht. Paavo Nurmi, de grote Finse hard- loper, heeft meer dan 10 jaar onafge broken aan zichzelf gewerkt en zich alle genoegens ontzegd, voordat hij z'n eerste grote prestatie leverde. Van toen af aan heeft hij meer dan 12 jaar al leen voor de sport geleefd. Zomer en winter trainde hij, om op hetzelfde peil te blijven. Max Schmeling is ook alléén door hard werken een goed bok ser geworden. Voordat hij een wed strijd moest spelen, ging hij altijd naar zijn trainingsvertrekken. Aanleg en kunnen zijn zeker een groot voordeel voor sportmensen, maar je ziet dat het succes zeker niet alleen van deze factoren afhangt. DE GRIZZLY-BEER. Er was eens een berencircus in de stad geweest. De beren hadden heel wat kunstjes laten zien; ze hadden ge danst, muziek gemaakt, gymnastiek gedaan, sigaren gerookt en zich over het algemeen als mensen gedragen. Geen wonder, dat ze in de geest van de talrijke kinderen, die het circus be zocht hadden, een beetje onheil ge sticht hadden. De berenkunstjes had den een diepe indruk op de jongens en meisjes gemaakt. Ze hadden genoten. Ze hadden nooit geweten dat die die ren zo knap waren. Op zekere dag kwam, bij het plant en dierkunde-uur, de beer ter sprake. De onderwijzer merkte al gauw dat 't circus grote invloed op zijn leerlingen had gemaakt en hij verviel van de ene lachbui in de andere. Maar Wouter spande de kroon. „Wie kan mij iets van de Grizzly- beer vertellen?" vroeg mijnheer van Dijk. Wouter stak zijn vinger op. „Ik heb gisteren juist gelezen", zei hij, „dat de Grizzly-beer een zwarte harige huid en een vreselijk slecht handschrift heeft". „Maar Wouter", lachte mijnheer van Dijk, „wat de beren ook geleerd mogen hebben, schrijven kunnen ze in elk ge val niet!" Wouter's lip begon te beven. „Ik heb 't toch heus gelezen", fluistert hij, „de Grizzly-beer heeft een zwart vel en een verschrikkelijke poot!" DE FIETSWEDSTRIJD. Ger had een nieuwe fiets gekregen. Een prachtige fiets. Zij was mooi ge lakt en glansde in de zon, de banden waren witkortom, Ger's fiets had alle kentekenen van een nieuwe fiets. Natuurlijk is het uiterlijk van een fiets niet het voornaamste. En Ger wil de bewijzen, dat zijn fiets er niet al leen mooi uitzag, maar ook goed rij den kon. Donderdagmiddag zou er een fiets- wedstrijd zijn. Ger zou tegen Henk, Erik, Jo en Lou rijden. De deelnemers aan de wedstrijd oefenden zich dagen lang. Hun fietsen werden opgeknapt, de remmen nagekekenkortom, de voorbereidingen waren in volle gang. Eindelijk was het Donderdag. Er wa ren natuurlijk ook heel wat jongens, die keken. Ze stonden met elkaar te praten. Tot nu toe was Lou altijd de beste renner geweest en de meesten verwachtten wel dat hij zou winnen. Toen Ger dat hoorde, lachte hij ho nend. „Wat! met die oude rammelkast moet hij winnen? Haha, laat me niet lachen. Wil hij met die oude kast tegen mij op kunnen? Kijk mijn nieu we fiets eens!" De jongens keken elkaar aan. Ze vonden Ger nogal verwaand. Ze dach ten aan Lou, die zo aardig en beschei den was. Daar gingen ze! 17 Ronden moesten ze doen. Na de 5e ronde leidde Erik voor Lou, Ger en Henk. Nu moesten ze nog twee ronden. De jongens rekten hun halzen uit. Lou leidde voor Ger. Daar suisde Ger, Lou voorbij. De toeschouwers keken ont hutst toe. „Hup Lou, hup Lou!" riepen ze al len zonder uitzondering. Een heftige strijd ontbrandde. In de laatste bocht leidde Ger nog steeds. Maar centime ter bij centimeter kwam Lou vooruit, hij leidde! Lou hield zijn voorsprong, hij vergrootte hem zelfs! Onder luid gejubel ging Lou als eerste over de eindstreep. Maar ook Ger won iets bij deze wedstrijd. Hij won de zekerheid, dat het niet zo zeer op de fiets aankomt, als on hem, die de fiets bereidt! En hij zal ook wel gemerkt hebben dat verwaandheid en opscheppen twee hele slechte eigen schappen zijn.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5