Raamsdonk en Raamsdonksueer Mijivhardtjes GEMENGD NIEUWS Gemeenteraad Raamsdonk INGEZONDEN STUKKEN Een treffend afscheid van den Secretaris ABONNEERT U daarom op de „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" 1 300 OOO K G. hooi verbrand. (lachtmaking en laster, uit afbraak, kort om II leefde uit „der Geist der stets ver- neint". Ik heb nu eens de moeite genomen een klein gedeelte van wat ik zou kunnen zeggen, mede te deelen. In het vervolg zal ik niet veel woorden meer aan U ver spillen. Zoodra U afdwaalt van het punt dat aan de orde is zal ik den hamer han- teeren. Gelegenheid 0111 deze vergadering te misbruiken om al Uw mogelijke grieven tegen personen, zaken of maatschappelij ke toestanden op minderwaardige wijze te hekelen of namen van personen en autoriteiten door het slijk te sleuren, krijgt U niet meer. Tot nu toe liet ik U maar wat uitpraten en volgde 't advies dat mij jaren geleden werd gegeven: „Laat U die mijnheer Ver- heijden maar wat uitpraten, niemand neemt 't toch serieus". Dat laatste is nu wel waar, maar ik wensch er toch voor te zorgen dat nie mand op onbehoorlijke wijze wordt aan gevallen. Meer heb ik U niet te zeggen. U kunt het woord krijgen als I' dat verlangt." De heer Verheijden: Voorzitter, ik heb vanavond veel gehoord, maar ik wensch er niet op in te gaan. Voorzitter: Nee, daar hebt U gelijk in, doe dat maar achter m'n rug om. Vervolgens gaat de raad in geheime zitting over. In de Vrijdagavond gehouden raads vergadering, waarin alle leden aanwe zig waren, werd de verordening, rege lende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van de veldwachters op nieuw vastgesteld. Een woning aan de Vlaaikensstraat nr. C 73 werd onbewoonbaar ver klaard. Een voorstel om aan de besturen van de bijzondere lagere scholen voor 1940 een voorschot te verleenen op de ex ploitatie-vergoeding ging onder den hamer door. Een ontwerp besluit tot wijziging der gemeente-begrooting 1939 werd goed gekeurd. Aan de orde komt een verzoek van den heer A. M. M. Kieboom, om eer vol ontslag als secretaris en als ambte naar van den burgerlijken stand der gemeente, wegens zijn benoeming tot hoofdcommies op de provinciale griffie te Den Bosch. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besluit de raad hem dit ontslag met ingang van 16 Maart op de meest eervolle wijze te verleenen, onder dankzegging voor de vele en belang rijke diensten aan de gemeente bewe zen. Afscheid Secretaris. In tegenwoordigheid van de familie leden van den secretaris en het ge meente-personeel vindt in de gezellig verlichte en versierde raadszaal het af scheid plaats. Als eerste spreekt de burgemeester, Mr. Th. Heere, hem toe. Na te hebben verklaard dat hij dit moment van scheiden altijd heeft voor zien, zegt de burgemeester: „Toen gij hier op 1 Januari 193G Uw ambt aanvaardde hadden wij, gij weet bet zelf, hooge verwachtingen van U. Wij verwachtten toen, dat gij een waar dig en bekwaam opvolger zoudt zijn, van Uw vader, Uw eminenten voorganger. Welnu Mijnheer de Secretaris, die hoo ge verwachtingen, die wij toen hadden z\jn niet alleen vervuld, doch verre en verre overtroffen. Met jeugdig vuur, enthousiasme en ide alisme hebt gij U aan Uw taak gewijd. Gewoekerd hebt gij voor onze gemeen te met de talenten, die God U in groote mate gegeven heeft. Nooit was U iets te veel of te zwaar, en moeilijkheden die vooral de laatste tijden hier zoowel als overal elders aan de orde van den dag waren, waren er volgens U slechts om overwonnen te worden. En inderdaad Mijnheer de Secretaris, gij hebt ze overwonnen en dikwijls op geniale wijze. En wanneer wij bij al deze goede eigen schappen van geest en hart nog voegen Uw aangenaam env riendelijk karakter, Uw steeds opgewekt humeur, dan zal het iedereen wel eenigszins duidelijk wor den, hoezeer ons college, en ik persoon lijk vooral, Uw heengaan betreuren. Wij verliezen in U voor de Raamsdonk- sche res publica, voor het Raamsdonk- sche gemeentebest. een éérste ambtenaar met kwaliteiten die niet te evenaren zijn. Hel dagelijksch bestuur verliest in U een raadsman en adviseur, die schier onvervangbaar lijkt, en ik zelf verlies in U, behalve een uiterst bekwaam ambte naar en een zeldzaam raadsman en. ad viseur, een trouw en oprecht vriend. Dit alles Mijnheer de Secretaris maakt dat Uw vertrek ons zoo bijzonder zwaar valt. Maar ook U, valt het zwaar te schei den uit een werkkring die U lief is ge worden. Ook voor U geldt hier het „partir c'esl mourir un peu". Van zeer nabij heb ik meegemaakt den strijd, dien in deze Uw hart met Uw ver stand gevoerd heeft. Uw hart zeide te blijven, Uw verstand de schitterende positie niet tc weigeren. Als goede vrienden verheugen wij ons thans dan ook over Uw prachtige pro motic. Wij wenschen U, Uw echtgenootc cn kinderen van hafte geluk. In niet mindere mate gaan onze ge- lukwenschen op dit oogenblik ook naar Uw vader en moeder. Maar ook voor hen, en speciaal voor Uw vader, die hier zooveel vruchtbare jaren vóór U gesleten heeft, zal deze vreugde eenigszins getemperd worden door een gevoel van heimwee naar wat ééns was, vooral nu zij ook met U, onze gemeente metterwoon gaan verlaten". Spreker eindigt met de woorden: „Gij verlaat ons met een schild zonder één vlek, en gij zult niet vergelen, dat het Uw vrienden die gij hier achterlaat steeds een genoegen zal zijn, U terug te zien. God zegene U, en de Uwen." 4 Namens de R.K. raadsfractie spreekt de heer Boelaarts woorden van lof en waardeering tot den secretaris. Hij noemt zijn benoeming een schitterende bekroning op zijn vruchtbaar werk voor de gemeente en acht het voor Raamsdonk een groote eer, dat een van haar zonen deze belangrijke func tie heeft verkregen. De heer Elemans, sprekende namens de Chr. Hist, raadsfractie, legt vooral den nadruk op de goede verstandhou ding en zegt er trotsch op te zijn, dat de gemeente zoo'n secretaris heeft ge had. De heer v. Woerden, het eenige A. R. lid in den raad zegt. dat de secreta ris steeds een vraagbaak was voor allen en dat de meesten zich zonder hem vreemd zullen voelen. Hij wenschte hem sterkte voor de vervulling van zijn nieuwe betrekking. De scheidende secretaris spreekt hierna als volgt: De uitnoodiging om weder naar den Bosch tc komen was voor mij een even groote verrassing dan bet bericht van mijn benoeming dat voor D zal zijn ge weest. Hoe eervol een benoeming tol Hoofd commies ter Provinciale «iffie ook mag zijn, toch was mijn vreugde gemengd en de beslissing voor mij de Burgemees ter kan het getuigen niet zóó gemak kelijk als men misschien zou vermoeden. Ik voorzag het toen reeds dat het mij zeer zwaar zou vallen het Secretaris ambt hier, neer te leggen en van li en deze gemeente te scheiden. Met toewijding heb ik dit ambt ver vuld; ik had liefde voor mijn werk; droeg de gemeente een groote genegen heid toe, omdat ik daarin en in mijn werk tevens een voortzetting mocht zien van den stoeren arbeid, welken mijn Va der gedurende 30 jaar aan Raamsdonk had gegeven. Het was voor ons beiden een groote eer toen ik voor 4 jaar terug, door Uwen Raad, met algemeénc stemmen, tot zijn opvolger werd benoemd. Een schitterend bewijs van vertrou wen, dat gfj daardoor én Vader, én mij hebt willen geven. Maar dit vertrouwen legde mij ook een duren plicht op en daarvan was ik mij steeds ten volle bewust. Wanneer ik mij dan, tot Uwe tevreden heid, van dien plicht heb gekweten, dan is het vooral omdat ik altijd zooveel steun en een zoo oprechte waardeering heb mo gen ontvangen van U allen, van den Raad, van de leden persoonlijk, van "Bur gemeester en Wethouders in het bijzon der, doch vooral van den Burgemeester. Ik behoef U wel niet te zeggen, dat ik in Uw midden prettig en met veel vol doening heb gewerkt; vooral ook met veel voldoening, omdat ik mocht onder vinden, dat mijn werk door U op prijs werd gesteld. Met trots zal ik altijd getuigen, dat men in Raamsdonk zeer terecht begrijpt dat een Secretaris, indien hij het vertrouwen van den Burgemeester en het Gemeente bestuur heeft, ook over de noodige cre- dieten moet kunnen beschikken om zijn secretarie cn het geheele administratieve apparaat met den tijd te doen meegaan. Voor dit alles dat gij mij gegeven hebt, Uw waardeering, vriendschap en steun, dank ik U uit den grond van mijn hart. Met groote dankbaarheid blik ik terug over de ruim 4 jaar, waarin ik nu Secre taris van Raamsdonk ben geweest en aandeel mocht hebben in de voorberei ding en uitvoering van talrijke zeer be langrijke besluiten. Het waren jaren vol wisseling en be weging, waarin aan ons voorbijtrokken dagen vol zonneglans, dagen ook waarin schaduwen het licht temperden. Steeds zullen mij bijblijven die rust cn oprechte eenvoud, die onbaatzuchtige sa menwerking en zakelijke gedachtenwis- seling, welke het kenmerk waren der vergaderingen van Uwen raad cn het Dagelijksch bestuur. Mijnheer de 'Burgemeester, groote er kentelijkheid betuig_ ik allereerst U voor Uwe zoo waardeerende woorden, welke Gij tot mij hebt gesproken cn voor het intieme en mooie afscheid dat mij he denmorgen is bereid in onze laatste ver gadering van Burgemeester cn Weihou ders. Ik zal hieraan nog dikwijls met dank baarheid terugdenken. Ook U heeren dank ik allerhartelijkst voor de woorden, welke gij namens de raadsfracties tot mij hebt gericht. Dit alles stemt mij tot groote vreugde. Mijn gedachten gaan naar den dag \an morgen, 16 Maart, den dag waarop ik. in plaats van mijn werkkamer hierbene den, welke dan voor een ander ".s, het Gouvernementsgebouw zal binnentreden. Zoo is dan voor mij het oogenblik van scheiden aangebroken; ik beken liet in alle oprechtheid, het valt mij zwaar, want dit beteckcnt, mijn heengaan van Lier cn een afscheid nemen van veel. waarvan ik was gaan houden, waaraan ik was ge hecht; dat beteeken! voor mij ook het losma ken van banden, waarmede ik loor op rechte vriendschap was gebonden; dat beteckcnt ook het einde van de zoo hartelijke samenwerking met den Burgemeester en het College van Burge meester cn Wethouders. Na God, dank ik U van af deze plaats nogmaals voor alles wat gij mij hebt ge geven, voor alles wat gij voor mij en mi.in werk zijt geweest. Een nieuwe werkkring, een andere taak roept mij thans deze plaats te verlaten en in blij vertrouwen op God ga ik mijn toekomst tegemoet. Ik ga nu weder naar de Provinciale griffie, naar de afdeeling vanwaar ik voor 4 jaren gekomen ben en welke is belast, met het toezicht op en de controle van handelingen der gemeentebesturen. Het voortdurend contact met de ge meentebesturen zal mij ongetwijfeld nog wel eens in aanraking brengen met Raamsdonk en ik hoop en vertrouw, dat de goede naam welke onze gemeente, en haar Burgemeester, èn haar bestuur sinds lange jaren op het Gouvernement heeft, bij voortduring behouden zal blijven en dat daartoe de nieuwe Secretaris cn ove rige ambtenaren liet hunne zullen bijdra gen. Van mijn kant wil ik, als mij daartoe ginds de gelegenheid geboden wordt, ook gaarne, in voorkomende gevallen, op de belangen van Raamsdonk wijzen cn die zijn er nog vele! Mynheer de Voorzitter, om er maar één van te noemen: „De Nieuwe Weg", (hilariteit). Een woord van hartelijken dank breng ik ook aan al mijn medewerkers, voo- de hulp welke ik in de ambtenaren, van hoog tol laag, heb mogen ondervinden. Mijnheer de Voorzitter, Moge het mij vergund zijn hier ook een hartelijken af scheidsgroet te richten tot alle inwoners van ons goede Raamsdonk. Voor zoover een Gemeente-secretaris mag getuigen, wil ik en moet ik verkla ren, dat de senaat van Raamsdonk een sieraad is voor de gemeente, een ware afspiegeling van den ecndrachtszin dei- bevolking. Moge die eendracht blijven, dat is l w kracht, en dan kan en zal de goede naam van Raamsdonk bijdragen lol nieu we ontwikkeling. Tenslotte betuig ik U. ook namens mijn vrouw, Erkentelijkheid voor de vriend schap en de sympathie, welke zij van l' en de inwoners heeft mogen genieten. Wannéér ik myn werk met opgewekt heid heb verricht en daarin levensvreug de gevonden, dan dank ik dat ook aan haar. Ik besluit nu mijn woord van dank en afscheid met den hartgrondigen wensch. dat de goede God U allen, Uw gezinnen, de .inwoners van Raamsdonk, rijkelijk moge zegenen en dat Burgemeester Dee re. in toegewijde liefde van het volk, hel glanzende middenpunt moge blijven, in lengte van jaren. De vader van den secretaris, de heer Kieboom Sr., dankte voor de treffende woorden die bij dit afscheid waren ge sproken. Namens de ambtenaren sprak ver volgens de heer Vlaar, die o.m. zeide: Zeer geachte Familie. kunnen worden." Na vervolgens de familieleden en spe ciaal de echtgenootc van den Secretaris te hebben toegesproken, biedt spr. hein de volledige werken van Mr. Asser over het Burgerlijk Recht aan. In zijn antwoord dankt de secretaris de ambtenaren en wentelt de woorden van lof, die tot hem zijn gericht, voor een groot deel af op de ambtenaren, die werkend, naast hem en onder zijn lèi- ding ,,de hitte van den dag" mede heb-, ben gedragen. In het bijzonder dankt spr. den ge meente-bode. Tot de jongeren zegt hij: ,,Hebt ide alen! Wees wars van bureaucratie, waaraan ik zelf ge weet het ook altijd zoo het land heb gehad: doch be schouw je werk, je taak van uit een breed gezichtsveld en tracht dan daar in iets persoonlijks te leggen. Het was mij steeds een vreugde wan neer ik bemerkte dat men zóó het werk zag en zich dan met hart en ziel aan zijn taak gaf. Blijf met eenzelfde toewijding en dienstvaardigheid Uw taak vervullen, en moge dan Uw arbeid, gestuwd door een opgewekten werklust, vruchtdra gend zijn tot welzijn van de ons allen dierbare gemeente Raamsdonk Namens het gemeentebestuur werd den secretaris een zilveren bureau-klok met inscriptie aangeboden. Mevr. Kieboom werden bloemen ge offreerd. In geheim comité werd daarna dit af scheid voortgezet. Eenieder, wien het gemeente belang ter harte gaat,leest ge meenteraadsverslagen, plaat selijke berichten, officieele mededeelingen enz. Ons blad is hierop gespecialiseerd. Wij geven zoo uitvoerig mogelijk weer hetgeen in uw gemeente gebeurt. per kwartaal, franco p.p. f 1.40 Secretaris, Mevrouw en In de werkwijze en de organisatie der gemeente-administratie heeft de Secreta ris een geheel eigen sfeer gebracht, daar op heeft hij zijn persoonlijk cachet ge drukt welk niet meer is uit te wisschen. Geen aangelegenheid, hoe gering ook, ontging aan zijn aandacht; in het bij zonder de interne controle-maatregelen waren tot in de perfectie uitgedacht. „Op hetgeen U hier moet achterlaten, kunt U met zeer groote voldoening te rugzien. Welke ambtenaar je er ook over spreekt, unaniem zijn zij met mij van oordeel, dat hetgeen U in Uw ambtspe riode heeft gepresteerd, aan het onge looflijke grenst. Onze gemeente kan be schouwd worden als een model gemeen te, welke niet alleen tot voorbeeld ge steld kan worden aan de gemeenten in Brabant maar van geheel Nederland. Om maar enkele voorbeelden aan te halen: de mechanisatie en de installatie van onze kantoren, de aanvulling van onze biblio theek. Secretaris, daar zullen wij U steeds dankbaar en erkentelijk voor blij ven. Maar niet alleen op het gebied van de organisatie ook in menig ander opzicht zijn en blijven wij U dankbaar. Zoo ingewikkeld en eigenaardig heeft een geval zich niet kunnen voordoen of U wist in den doolhof van wetten, be sluiten en aanschrijvingen den weg te vinden welke tot een juiste oplossing leidde. li was een hard cn accuraat werker. Van Uw ambtenaren eischte U precies hetzelfde. Niet alleen nu, maar vooral in ons later leven zullen wij daarvan nog dikwijls met dankbaarheid gewagen. Wij betreuren het dan ook, dat U ons gaat verlaten. Van den anderen kant ver heugen wij ons er over, dat juist U een zoo eervolle positie hebt weten te ver overen, omdat wij weten dat het niemand anders meer toekwam. Uit het feit, dat U thans voor de twee de maal wordt geroepen om de belangen van de provincie te behartigen, blijkt voldoende, dat ook Uw vroegere superi euren U op de juiste waarde hebben we ten te schatten. Uw capaciteiten hadden op niet meer afdoende wijze beloond SPIONNAGE-ZAAK TE SCIIIEBROEK Reide verdachten tot zes jaar veroordeeld. I)c rechtbank te Rotterdam heeft Maandag uitspraak gedaan in de spion- nage-zaak tegen den 47-jarigen mar conist P. C. B., die in zijn woning le Schiebroek een zendapparaat had. waarmede hij weer- en bodemberich- ten naar Duitschland zond, en tegen den 35-jarigen Duitschen journalist H. Dreves, die B. hiertoe had aangezet. De verdachten zijn door de recht bank veroordeeld tot een maximum straf, zijnde zes jaar gevangenisstraf De Officier van 'Justitie, mr. H. A. J. Reumer, had tegen beiden een gevan genisstraf voor den tijd van vijf jaar geëischl, met aftrek van dc voorloo- pige hechtenis. Vrijgesproken. Het Gerechtshof te 's-Hertogcnbosch heeft in hooger beroep vrijgesproken den mandenmaker C. M. uit Vlijmen, die door den politierechter te 's-Herto- genbosch was veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf wegens diefsta van hooi in dc gemeente 's-Hertogen- bosch, in September j.l., ten nadeele van den landbouwer De Laat. Geëischt was 15.boete. De verdediger Mr. N. v. d. Heuvel te 's-Hertogenbosch had vrijspraak gepleit. KANTONGERECHT. Uitspraken. Het kantongerecht tc 's-Hcrtogen- bosch wees o.m. de navolgende von nissen M. S., Eethen, visscherijwet, ƒ4.— boete; H. v. d, S„ Heusden, geen in- schrijvingsbewijs, 5.boete; Ja. W., Sprang-Capelle, geen voorlicht, 3. boete; L. F., Waspik, parkeeren, 3.— boete. misschien opheldering en beter ver staan van elkander geven. Als men in verband met de komende ambachtsschool in Waalwijk nu wijst naar de lagere landbouwschool in Sprang, moet men m.i. tegelijk ook wij zen op dergelijke inrichtingen in Raamsdonk en Almkerk. In deze plaat sen, die vlak bij elkaar liggen, staat, naar ik meen al eens in Uw blad ge lezen tc hebben, een soortgelijke in-, richting. De plaatselijke H.R.S. mag in dit ver hand geheel niet genoemd worden. Dat is hooger onderwijs. Het gaat dus al leen over lager nijverheidsonderwijs, dat een verlengstuk is van het gewone lager onderwijs. Ons voorgeslacht dat in dezen strijd opkwam voor een zaak van vrijheid en recht, heeft zich nooit in de eerste plaats verzet tegen 'n openbare school, maar tegen de dwang van de toenma lige overheid die hun dwong hun kin deren naar die'school te zenden waar zij in beginsel bezwaren tegen hadden. Ons voorgeslacht werd toen, terwillc van hun beginsel, gepletterd in dc pers- kuit) van de toenmalige overheid, die op hun roep om recht hooghartig ant woordde. Minderheden moeten maar verdrukt worden, want zij zijn de vlieg die de zalf in de apotheek stinkende maakt. Het zijn o.a. Kuyper, Lohman en Schaepman geweest, die onder aan voering van de Opperste Wijsheid hol Ncderlandsche volk uit dit diensthuis van Egypte heeft uitgevoerd en ge bracht in een land van ruimte en recht. Als we nu de laatste raadsvergade ring even de revue laten passeeren, dan blijkt onder de 3 rechtsche groenen overeenstemming te bestaan, dat streekscholen voor lager nijverheids onderwijs bestemd voor een gemengde streekbcvolking, dat dit een eenzijdige confessioneele school moet zijn, over eenkomende met de godsdienstige ge steldheid van de meerderheid der streekbcvolking. Hiermede wordt dus weer een overheidsdwang opgeroepen, die de minderheid dwingt hun kinderen naar die bepaalde school tc zenden. In overwegend Protestantsche streken zou de overheid R.K. Ouders dus moe ten dwingen hun kinderen naar een Chr. Ambachtsschool le zenden en in overwegend R.K. streken zou de over heid Prot. Ouders moeten dwingen hun kinderen naar 'n R.K. ambachtsschool te zenden. (Vrije kosten van vervoer voor principieele bezwaren bestaat bij dit onderwijs niet). Het is nu tegen deze overheidstiran- nie, waartegen mijn bezwaren gaan. Het zou voor mij dan ook een gansch onmogelijke zaak zijn om mij bij het ingenomen standpunt van de rechtsche groepen in dc vorige raadsvergadering aangenomen, aan te sluiten; mijn ge weten verbiedt mij zulks tc doen. Roven iedere partij en kerk uit rijst de vraag of een opleggen van een der- gcliike overheidsdwang in een Chris telijke rechtsstaat niet indruischt te gen de grondwettelijke gewaarborgde persoonlijke vrijheid van geloof en ge weten. Dc tijd zal uitwijzen wie het hierin ook bij het rechte eind heeft. U Mijnheer de Redacteur vriende lijk dank voor de verleende plaats ruimte, die U steeds welwillend cn mild toemeet. Hoogachtend, Inzender. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur! Nu de heer Verdoorn in zijn laatste stuk den schoolstrijd aanhaalt, is het misschien nuttig hem in dc kolommen van Uw blad om eenige nadere verkla ring van zijn standpunt te vragen in verband met het principe en karakter van den door ons voorgeslacht gevoer- den schoolstrijd. Het blijkt n.l. dat thans bij de toepassing van beginsel zware verschillen aan den dag treden. Eenige nadere gedachtenwisseling kan tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine Brand is ontstaan in een groote houten loods van de gemeente langs de Katendrechtsche haven te Rot terdam. In deze loods, waar 1.300 000 kg. hooi opgeslagen was voor de mtlitairen, waren verscheidene ar beiders werkzaam met het laden van hooi en spoorwegwagons. Plot seling zag een van hen rook op stijgen. Toer. hij er heen snelde, sloegen de vlammen reeds uit het hooi. Het vuur vond intusschen gretig voedsel in den voorraad hooi en toen de brandweer met deblussching begon, stond de loods, die ongeveer zestig meter lang en vijftien meter breed is, van voren tot achter in lichtelaaie. De vuurzee werd behalve met twintig stralen van de motorspuiten ook bestreden met een groot aantal slangen van de booten van den havendienst en van de verschillende slangenwagens, zoodat in totaal ruim dertig stralen aan het blusschings- werk deelnamen. Van de 22 wagons, die voor de brandende loods stonden, konden de arbeiders, die deza wagons aan Tet laden waren, er tien wegrijden. De andere twaalf, die reeds geheel geladen waren, werden een prooi der vlammen.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3