UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING BINNENLAND. LAATSTE BERICHTEN BUK. DUSSEN. SPHANGCAPELLE. GEERTRUIDENBEBG. KAATSHEUVEL DRUNEN WASPIK 16. Rondvraag. 17. Sluiting. AANRIJDING. In de Besoijensche straat kwam de luxe wagen van den heer C. uit Sprang-Capelle in botsing met een mi litaire roode-kruis wagen. Beide auto's werden nogal beschadigd, doch per soonlijke ongelukken deden zich ge lukkig niet voor. FIETS GESTOLEN EN TERUG GEVONDEN. In de St. Antoniusstraat werd een gloed-nieuw Simplex-rijwiel, toebehoo- rende aan den heer B. uit Dussen, ont vreemd. Van den dader geen spoor. Maandag evenwel vonden voorbij gangers in Sprang-Capelle langs den weg een rijwiel liggen, dat het ver miste bleek te zijn. Alleen de dynamo was er af gehaald. Daarom was het den dief dus te doen. BOTSING TUSSCHEN 2 BUSSEN. Even buiten Vlijmen kwamen twee B.B.A.-bussen met elkaar in botsing. Juist terwijl een der bussen een hoog beladen kar wilde passeeren, kwam de andere ongeveer naast de kar. Met flinke vaart botsten de zware bussen op elkaar. Beide werden zeer ernstig beschadigd aan den voorkant, terwijl diverse ruiten werden vernield. Een der passagiers, een studentje v. d. Linden alhier, liep vrij ernstige verwondingen op en moest per luxe wagen huis waarts worden vervoerd. Andere in zittenden werden door. de glasscherven gewond of liepen lichte ontvellingen op. Enkele eerw. zusters, die ook in de bus aanwezig waren, namen onmiddel lijk de zorg voor de gewonden op zich. De politie die spoedig ter plaatse was, stelde een onderzoek in. MELKAUTO VAN DEN DIJK BIJ HEUSDEN. 50 bussen melk verloren gegaan. Zaterdagvoormiddag reed de melkrij der van Vugt uit Rijswijk met zijn 6 tons wagen, beladen met circa 150 bussen melk, over den Maasdijk bij Heusden. Op ongeveer 25 meter af stand van de Groote Brug geraakte de stuurinrichting van de melkauto plot seling defect, met gevolg dat de wagen tegen een boom botste. Een der drie inzittenden kreeg door het breken der voorruit snijwonden aan gelaat en pols. Hij moest zich onder dokters behande ling stellen. De overigen kwamen met den schrik vrij. De melkauto had mate- rieele schade. De hoeveelheid melk, minstens 50 bussen, ging verloren. In de-R.K. Jongensschool werd den deelnemers aan den tweejarigen land- bouwcursus, gegeven door den heer H. Simonis, hoofd der school, 't eind examen afgenomen. Aanwezig waren burgemeester Mol, wethouders van Dalen en Koekkoek, gem. secretaris A. Snijders, de bestu ren van de afdeeling Dussen van den N.C.B. en van de Noordbrab. Mij. van Landbouw. Aan alle candidaten werd het diplo ma uitgereikt door den heer van Rooij uit Breda, plaatsvervangend rijksland- bouwconsulent, die de jongemannen gelukwenschte. Burgemeester Mol sprak zijn waardeering uit over het werk en 't resultaat van den heer Si monis. Hierna sprak ook de heer Si monis een gelukwensch tot zijn leer lingen. Namens de leerlingen dankte de heer A. v. d. Assem en bood hem een mooi- en. modernen kleerenhanger aan. De namen der geslaagden zijn: C. v. Olst, A. van den Assum, H. v. Zuyle- koin, H. van der Oort, Jac. v. d. Oort, H. Verhoeven, M. Bullens, H. van Hon- sewijk, W. Heijmans, J. Heijmans, J. van den Broek, Fr. Verhoeven, A. Dek kers. W. Dekkers, M.' Dekkers, A. Don kersloot. Geruimen tijd geleden bestonden er bij het polderbestuur alhier plannen om den weg Schapensteeg verhard te doen doortrekken naar Haarsteeg. Om deze plannen te verwezenlijken werd finantieele steun gevraagd aan het Werkfonds. Het polderbestuur heeft na ontvangen bescheid dit plan al thans voorloopig van de baan ge schoven. SPRANG. Predikbeurten Goeden Vrijdag: Ned. Herv. Kerk, des avonds 7.30 uur Ds. A. Sirag: onderwerp: ,,De Sab bath kwam aan Geref. Kerk, des avonds 7.30 uur Ds. B. A. van Lummel. Door den kerkeraad dei: Geref. Kerk alhier is een drietal gesteld ter verkiezing van een ouderling wegens vertrek van den heer Haartsen, be staande uit de heeren W. M. Dal- maijer, H. de Hoop en J. Verdoorn. De „Hulpkas' verbonden aan de Afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium-' kwam j.l. Za terdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in jaarvergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter den heer Jac. van der Schans Jac.zn. Na opening en het lezen der notulen bracht de secretaris de heer J. Vos- Spuijbroek zijn jaarverslag uit, evenals de penningmeester de heer P. W. de Rooij. Aan zieke leden werd gedurende het afgeloopen jaar ruim 600.— uit gekeerd. Bij de bestuursverkiezing werd het aftredende bestuurslid dhr. J. Vos her kozen; in de plaats van den heer C. v. Heijst werd gekozen de heer J. Mole- graaf. In de vacature ontstaan door 't bedanken van den heer P. W. de Rooij (wegens vertrek) werd gekozen de heer H. M. Zwart. Onder leiding van den voorzitter, den heer W. M. Dalmaijer, kwam het bestuur van den Christelijken Besturen bond Sprang-Capelle j.l. Maandag avond in de zaal van den Christelijken Volksbond in vergadering bijeen. Na opening en het lezen der notulen werden verschillende belangrijke inge komen stukken behandeld. Naar aan leiding van een via het Chr. Nationaal Vakverbond ontvangen verzoek van het landelijk comité tot behartiging der geestelijke en zedelijke belangen der gemobiliseerden tot oprichting van een plaatselijk comité van het A. P. C., be sloot het bestuur op Maandag 1 April een vergadering te beleggen waartoe een 15-tal ingezetenen zullen worden ui<"genoodigd. Verder werd o.a. besloten de jaar vergadering van den C.B.B. in de twee de helft van April te houden in het ge bouw voor Chr. Belangen te Vrijh.- Capelle. De Paaschvergadering van de Afdeeling Noord-BrabantLimburg van den Ned. Bond van Jongelingsver- eenigingen op Geref. Grondslag zal dit jaar worden gehouden te Breda, in het Geref. Kerkgebouw aan de Zandberg laan, aldaar. De morgenvergadering begint om 10.30 uur, waarin de wn. Voorzitter, de heer Jac. van Oordt uit Utrecht, zal spreken over: „Geestelijke weerbaar heid." In de middagbijeenkomst, die te half drie aanvangt, zal het woord worden gevoerd door het eerelid van den bond, Mr. J. A. de Wilde, oud-minister van financiën, uit Den Haag, die zal spre ken over:. „Nationale opvoeding". Ds. Y. v. d. Zee van Amsterdam-W. zal de slotrede houden," getiteld: „De mobilisatie". enz. gaven blijk van hunne belangstel ling en velen kwamen hun gelukwen- schen aan het bestuur van S.D.O. aan bieden. Ook kwamen veel bloemstuk ken binnen, o.a. van de Chr. Gymna stiekvereeniging „Pro Patria", de Chr. Gem. Zangvereeniging „Excelsior", de voetbalverenigingen Baardwijk, R.W. B. en Capelle, alsook van enkele par ticulieren. Ter gelegenheid van de viering van het tweede lustrum werd j.l. Maan dagavond in de zaal van den heer Wil- lemse door de voetbalvereeniging S. D. O. een feestavond aangeboden aan leden en donateurs. Deze bijeenkomst mag bijzonder ge slaagd heeten. Geen plaats bleef on bezet. De feestvergadering stond onder lei ding van den voorzitter van S.D.O. den heer S. Kuijsten, die in zijn ope ningswoord de aanwezigen hartelijk welkom heette en allen een gezellige avond toewenschte. De voorzitter bood vervolgens aan den ijverigen secretaris der vereeniging de heer P. B. v. d. Sijde, namens de leden een prachtige vulpen aan, als blijk van waardeering voor de vele op offeringen die hij zich in de afgeloo pen jaren voor de vereeniging getroost heeft. Het bestuur zal aan de leden die in militairen dienst zijn en deze feestver gadering niet konden bijwonen een verrassing doen toekomen. Een uitgebreid feestprogramma, w.o. voordrachten, zang en muziek werd afgewerkt. Er heerschte een vroolijke stemming, die den geheelen avond bestendigd bleef. De zaal was mooi versierd, wat de gezelligheid niet weinig verhoogde. CAPELLE. Deafd. Sprang Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plattelands, vrouwen hield jl. Donderdagavond half acht in het gebonw voor Chr. Belangen een algemeene ledenver gadering, welke, niettegenstaande 't minder gunstige weer, toch nog goed bezocht was. Door Mej. van der Heide werd 'n zeer interessante lezing gehouden over «Vrouwenleven in moeilijke tijden», welke lezing door de dames met belangstelling werd gevolgd. Een 56 tal nieuwe lidmaten der Ned. Herv. gemeente werden jl. Zon dag in de morgengodsdienstoefening door Ds. T. H. Oostenbrug bevestigd. Een groote schare belangstellenden was getuige van de plechtigheid. - Voor de Ned. Herv. gemeente alhier hoopt a.s, Vrijdag (Goeden Vrijdag) des avonds zeven uur in Den Dienst des Woords voor te gaan Ds. Oostenbrug. De Voetbalvereeniging «Wit Zwart» houdt a.s. Vrijdag in haar clublokaal een algemeene leden vergadering. A.s. Vrijdagavond (Goeden Vrijdag) des avonds 7 uur hoopt in de Ned. Herv. kerk a.d. Loonschen- dijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. Het verbouwen van de „Korte Stal len" te Breda, voor rekening van het departement van defensie is opgedra gen aan de Gebrs. Naglé alhier, voor de som van 30.000. Donderdagavond werd in hotel Centraal alhier aanbesteed door ar chitect A. G. Renniers, het verbouwen van een winkelpand voor rekening van den heer P. Broeders. Ingeschreven werd als volgt: P. v. Alphen 3300 Gebr. v. Uijen 3240 G. v. Wietmarschen 3194 Gebr. Naglé 3090 Gebr. C. en Th. du Pont 2978 Wed. A. J. du Pont 2942 Het werk is nog niet gegund. De Ring Langstraat van den Ned. Bond" van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag hield j.l. Maandag avond in de Geref. Kerk alhier eene vergadering. De voorzitter de heer W. Mandema- kers opende de bijeenkomst en sprak een kort openingswoord, waarin hij de aanwezige belangstellenden een hartelijk welkom toeriep. Door den heer A. van Iersel, van de J. V. te 's-Gravemoer, werd een onder werp behandeld over: „Hoofd vaii het gezin'. Op deze inleiding volgde een breedvoerige bespreking, die om des tijaswille moest worden beëindigd. Na de pauze, waarin thee werd ge serveerd. hield de heer A. Wittebol, van de J.V. te Vrijhoeve-Capelle een referaat over: „Oorlog en Ethiek". Ook op dit referaat volgde eenige bespre king. De wn.-voorzitter der Afdeeling N. Brabant—Limburg van bovengenoem- den bond, de heer Jac. van Oordt, die deze vergadering als zoodanig bij woonde, sprak tenslotte een opwekkend woord, waarna de bijeenkomst werd gesloten. - De voetbalvereeniging S. D. O. alhier bestond j.l. Zaterdag 10 jaar, ter gelegenheid waarvan een receptie werd gehouden die zeer druk bezocht werd. V erschillende zustervereenigingen Goede Vrijdag. 't Was een heele durf voor de jeugdorganisaties van Kaatsheuvel om 't lyrisch dramatischepassiespel „Goeden Vrijdag" van Kees Meeckel, Gabriel Smit en Ant. Sweers aan te durven. De heer Kamer, die de regie had van dezepassie-herdenking heeft bewezen met de krachten, die er in onze jongens en meisjes schui len. te kunnen woekeren. Niemand had kunnen verwachten, dat dit spel, dat toch ongetwijfeld om gespeeld te kunnen worden een innerlijk aanvoelen en begrijpen vraagt, dat bij eerste lezing onge twijfeld boven het begrip van velen onzer jongeren ligt, een vertolking zou genieten, waaruit juist het tegen deel overduidelijk spreekt. We willen geen namen noemen, doch maken een uitzondering voor den tekst-vertolker, den heer den Teuling, die 't leeuwenaandeel in 't spel met duidelijke dictie en waar dig sober gebaar weergaf. Van de damesrollen was het Mej. Hans Riesling, die boeide door haar verheven spel en subtiel fijn ryth- mische zeggingskracht. Doch ook alle anderen, genomen uit Jonge Werk man, Jonge Boerenstand, Jonge Middenstand en Jonge Wacht, uit K. J. V. en K. J. M. gaven waardig, diep aangevoeld en ernstig begrepen spel. De zang, die'n groot deel van dit Passie.gebeuren inneemt,hadden wij toewijdingsvoller verzorgd verwacht. De tekst-vertolker had een betere plaats gevonden vóór het gordijn, dan half verscholen voor een groot deel der zaal. Het spel maakte diepen indruk op de volle zaal, wat bleek uit de aan dacht waarmede het in groote stilte gevolgd werd. Propaganda-Vergadering R.K. Staatspartij. Vrijdagavond hield de Aid. St. Jan van de R.K. Staatspartij een Pro- paganda-vergadering in de zaal van het Patronaat. Bij de opening sprak de voorzitter zijn teleurstelling uit over 't slechte bezoek en een welkom aan den spreker van den avond en de aan wezigen, w. o. de Hoogeerw. heer Deken en kapelaans. Hij deelde mede, dat Burgemeester Mallens om drukke werkzaamheden gemeend heeft ontslag als voorzitter te moeten vragen. Hij dankt voor het vele door hem in zijn zittings periode voor de Staatspartij gedaan en betreurt zijn heengaan, daar de afd. in hem een zeer deskundig man in de kwestie van de Staatspartij en een harde onpartijdige werker ver liest. Hij deelt mede, dat voor de vervulling van deze vacature en voor die der aftredende bestuursleden v Wanrooij en Klein voor l April a.s candidatenlijsten kunnen worden ingediend. De contributie is met 5 cent per lid verhoogd voor de verhoogde af dracht aan het Prov. Hoofdbestuur Met de inning zal zich het bestuur belasten en daarmede de volgende week een begin te maken. Na deze mededeelingen krijgt de Weleerw. Heer Leo v. d. Hoven, Kapelaan in de Made het woord over de noodzakelijkheid om indezen benarden tijd de Kath. Staatsparti met zijn lidmaatschap te steunen. Kap. v. d. Hoven heeft zich dezen avond doen kennen, als een vlot, practisch en onderhoudend spreker, waarnaar het gehoor met veel aan dacht gedwongen was te luisteren. Duivensport. Zondagavond vergaderde in de zaal van den heer J. van Dun de Kaatsheuvelscbe concourscommissie waarbij aangesloten zijn alle duiven- vereenigingen van Kaatsheuvel en eene uit Waalwijk, Na de gebruikelijke jaarverslagen had de bestuursverkiezing plaats, waarbij herkozen werden de heeren A. Aussems 2de voorz., M. v. d. Velden en J. Opperman, Commis sarissen. Het vliegprogramma werd voor- oopig slechts in binnenlandsche vluchten vastgesteld, terwijl tevens de kampioensvluchten besproken werden. Betreffende de kasvluchten werd besloten, dat in totaal f125.zou worden beschikbaar gesteld nl. f50 op de 1ste van Meppel, f50.- op de 2e van Assen en f25.— op die van Winsum. E.H.B O. De E.H.B.O. Vereeniging »Dami. aan« heeft met haar bloempjesdag veel succes gehad. Het resultaat is geweest, dat weer twee verband- trommels ter beschikking van het publiek zullen worden gesteld, die evenals de andere geplaatst zijn bij gediplomeerde E.H B.O.'ers. Thans staan complete verbandtrommels bij Hoofdstraat 147 W. Musters; Gasthuisslr. 68 C. Pepping; Hoekje 75 Wim Steenlage en Verlengde Hoofdstraat 58 L. v. d. Velden. GEMEENTERAAD LOON OP ZAND. In de gisteravond gehouden ge meenteraadsvergadering feliciteerde de heer Roestenberg den voorzitter met zijn herbenoeming, waarvoor deze dankte. De heeren Roestenberg, Vrinten en v. d. Hoeven werden door den voorzitter benoemd in de commissie die een onderzoek zal instellen naar de bezoldiging van het gemeente- personeel. Tot plaatswerker bij 't Gasbedrijf werd in de vacature J. B. Dekkers benoemd de heer Brouwers. De voorschotten ad art. 101 L.O - wel 1920 voor 1940 werden vast gesteld. De taak van de commissie, welke destijds was belast met het uit brengen van een rapport over de invoering van een crisisregeling inzake de gedeeltelijke betaling van ziekenfondspremie van de daarvoor in aanmerking komende werkloozen werd door B. en W. overgenomen. Het crediet inzake de vernieuwing van enkele gemeentewegen werd verhoogd met f7100,49 Op voorstel van den heer C. H. Stassen te Nijmegen wordt onder dankzegging als schenking aanvaard de overdracht aan de gemeente van de schilden en andere emblemen, vroeger toebehoorende aan 'tschut tersgilde St. Jan te Kaatsheuvel. Een adres van 20 bewoners van de Moer, houdende verbetering van den weg van de Middelstraat naar het Galgeneind, wordt voor notifi catie aangenomen. Op een adres van eenige bewoners van de Moer, houdende 't verzoek tot 't leggen van een duiker, wordt afwijzend beschikt. Het wegenplan (verbetering van tal van wegen tot een bedrag van f114,665) wordt onveranderd aan genomen. Uitvoerig verslag a.s. Zaterdag. R.K.W.V. Zondag hield de R.K.W.V. baar vergadering waarbij door den gees telijken adviseur, kapelaan Vogels gesproken werd over den H. Jozef, terwijl de heer Coppens uit den Bosch sprak over bondszaken. Vakschool voor schoenmakers. Deze week zullen wederom leer. lingen aangenomen worden bij de Vakschool voor schoenmakers te Drunen. Een en ander regelt de directeur, de heer H. Brok. Veiling. Goudreinetten 8—18; Bellefleuren 5 14; Ossekoppen 6 - 9; Culemans 4 -6; Klumpkes 5 8; Zoete Appel 4—6; Bredeiode 7— 12; IJsbout 8; St. Remie 7-9; Spruitjesl 13-16; WitIof7.25; Nero3_10; Juin 2-6; Sjalotten 6—17; Wortelen 12'/a Kroten l'/2_3; Prei 3—9; Roodé kool 4 8'/aWitte kool 5-6; Gele kool 5—53/4Knolraap 1 3'/a alles per KG. Knolselderie 173— 9 Rammenas 1 a3U alles per stuk. Rabarber 12—14 alles per bos. Aanvoer fruit 21950 KG. De tooneelvereeniging Concordia, gevestigd bij den heer P. Roovers-Mon- lens, zal haar 2de Winteruitvoering geven op 2den Paaschdag. Opgevoerd zal worden: „Het gouden recht", too- neelspel in 3 bedrijven. Naar wij vernemen bestaat er veel animo voor deze uitvoering, zoodat liefhebbers zich tijdig van plaatsen zuilen moeten voorzien. Predikbeurten 22 Maart 1940 (Goede Vrijdag): Ned. Herv. Kerk nm. half zeven Ds. R. de Bruin. 19 Mei Zomertijd Rij Koninklijk besluit is bepaald, dat de Zomertijd dit jaar zal be ginnen op 19 Mei en zal eindigen op 6 October. Moordzaak Leidschendam Tegen den dader van den moord op den veehandelaar van der Horst te Leidschendam werd levenslange gevangenisstraf geëischt. VERDUISTERINGSPROEF. Of Vrijdag 12 April a.s. zal in onze gemeente een verduisteringsoefening worden gehouden in verband met de luchtbescherming. Bij ministerieele beschikking zijn al le wettelijke bepalingen op deze oefe ning van toepassing verklaard. Den inwoners wordt dus aangeraden tijdig de noodige voorzieningen te treffen om dien avond de voorschriften voor de verduisteringsoefening te kunnen op volgen. CHAMBERLAIN IN LAGERHUIS. Slechts weinig woorden heeft mi nister-president Chamberlain in zijn groote Lagerhuis-rede van gisteren ge wijd aan hetgeen de wereld thans in spanning houdt: de ontmoeting van Mussolini en Hitier op den Brenner- pas. Wat ook het resultaat moge zijn, zoo zeide Chamberlain, we zijn gereed dit onder oogen te zien en we zullen ons niet laten afleiden van het doel, waarvoor wij dezen oorlog zijn inge gaan. Dit doel stelde hij identiek met de bewoordingen van president Roo sevelt's jongste rede: een duurzame vrede op inoreele basis. Hoofdonderwerp van Chamberlain's rede was de Finsche tragedie. Enge land en Frankrijk hebben zich in geen enkel opzicht iets te verwijten, een ex peditie-leger van 100.000 man stond klaar, zoo onthulde hij, waarvan de eerste troepen in Maart naar Scandi navië gezonden zouden worden, waar Mannerheim er slechts 30.000 had ge vraagd tegen Mei. Dit transport zou eind April geheel beëindigd zijn. Duitschland, dat Noorwegen en Zweden met interventie bedreigde, indien zij geallieerde troepen zouden doorlaten, stelde Chamberlain, naast Moskou, verantwoordelijk voor hetgeen, er met Finland is geschied. Voor Noorwegen en Zweden staat het gevaar thans op hun drempel. Niets zal of kan hen red den dan de vaste wil zichzelf te ver dedigen en zich aan te sluiten bij an deren, die bereid zijn hen te helpen. Den aanval op Scapa Flow noemde Chamberlain een incident van weinig belang. Hen, die op een krachtiger oor logsactie der geallieerden aandringen, wees hij op de gevaren aan avonturen verbonden.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6