EdeBont-v* Huiten REUMATIEK Heereokleediog naar maat SPRANG—CAPELLE. Pas op voor de 'hi van GEERTRUIDENBERG, WASPIK, 00TERH0UT. FOTOGRAFEEREN OP HET STATION. Amsterdammer aangehouden. Vrijdag was er op het station alhier onder de reizigers een man die de be vreemding opwekte, daar hij foto s maakte op verboden gebied. I)e sta tionchef. de heer Meulenbroek, en de commandant van de aldaar gelegerde manschappen waarschuwden oogen- blikkelijk de Kon. Marechaussee's, die zeer spoedig aanwezig waren. Zij hiel den den man aan. Het bleek te zijn een 41-jarige Am sterdammer. zekere W. H. S., van be roep instrumentenmaker, thans optre dende als reiziger. De man zeide niet te weten dat fotografeeren hier ver boden was. Hij had pas een nieuw toe stel gekocht en wilde dit nu probeeren. Bovendien had hij steeds een voorliefde voor het fotografeeren van terreinen. Hij werd door de Marechaussee's aan een nauwgezet verhoor onderwor pen; zijn camera is in beslag genomen. Later werd hij weer op vrije voeten gesteld. Grootestraat 231 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast DAMMEN. W. D. V. A.s. Dinsdag worden de onderlinge competitie-wedstrijden voortgezet door de heeren Groep I. F. v. MunsterTh. Jordens. H. v. d. HammenA. Witteveen. Dr. HollemansC. de Jong. Groep II. J. v. d. GouwA. v. Tuyl. F. v. d. Gouw IIA. Peijnenburg. MUSIS SACRUM. „Juarez". iDit groote kunstwerk van Warner Bros, dat onder leiding van William Dieterle tos tand kwam en overal in het buitenland met enorm succes is ontvangen, brengt ons Paul Muni als titelrol-vertolker in zijn eerste film sinds „Emile Zola" met Bette Davis 's werelds grootste tragedienne als zijn tegenspeelster in de rol van Kei zerin Carlota. In de „cast" treffen wij verder nog namen aan als Brian Ahcr- ne, Claude Rains, John Garfield e.a. alsmede duizenden medewerkenden. Wat moeten wij van dit grootsch opgezet filmwerk eigenlijk nog ver- lellen. Spreken de namen al niet voor zich zelf? En is deze rolprent nog niet genoeg geprezen? Wij kunnen niet an ders doen dan ons bij den algemeen uitbundigen lof aansluiten en verkla ren: Juarez is een van de" beste films, die we tot op heden zagen. De regie van William Dieterle is meesterlijk en de regiseur heeft hier iets tot stand ge bracht, dat nog lang van zijn kunnen zal spreken. De massa-regie is hoven allen lof verheven en heter dan we tot op he den zagen. Het spel van 's werelds grootste tra- gedienc Bette Davis behoeft geen woorden: iedere bioscoopbezoeker kent het voldoende. Het is prachtig en nog niet te evenaren. Paul Muni is meesleepend, Claude Rains en John Garfield en Brian Aker ne, de drie andere grootheden in dit werk, hoewel niet zoo zeer op den voorgrond tredend, spreken sterk tot onze verbeelding. Een dramatisch gescheidkundig ge geven n.l. een episode uit 't leven vap den Maxicaanschen patriot Juarez is verwerkt tot 'n vlot en boeiend ver haal. dat er een gezonde spanning in houdt van het begin tot het einde. Een prachtfilm die ieder moet zien. „Lach of ik schiet!" „Lach, of ik schiet" is een Joe E. Brown-film. Dat zegt genoeg en spreekt voor zich zelf. Het is een film met dolzinnige in vallen in een hartelijk komisch ver haal. Allerdwaaste en allerzotste si tuaties zien we hier ontstaan. In dit werk zijn tal van hoogtepunten, die werkelijk tintelen van kostelijke dwaasheid. Een film om luid en vaak mee te lachen. LUXOR BIOSCOOP. Gunga Din. J)e meesterlijke en onovertroffen avonturenfilm van George Stevens, Gunga Din, draait dezen Paaschtijd in Luxor en ongetwijfeld zullen het ook hier volle zalen zijn, waarvoor de grootsch opgezette en uiterst spannen de film wordt vertoond. „Gunga Din" is een meesleepende avonturen-geschiedenis uit het Noord- Westelijk grensgebied van Britsch- Indië, die de belevenissen verhaalt van drie Engelsche sergeants en hun waterdrager. Dank zij de geweldig sterke bezet ting is deze rolprent een van de beste, spannendste en meest onderhoudende films geworden van den laatsten tijd. In de hoofdrollen spelen Cary Grant, Victor Mc, Laglen, Douglas Fairbanks, Joan Fontaine en Sam Jaffe, een vijftal namen, dat voor zich zelf spreekt en waaraan we niets toe te voegen hebben. In de mystieke stilte van Britsch Indië's Noord-Westelijk grensgebied wordt een Britsche patrouille uitge moord door fanatieke inboorlingen, een gvolg van de opleving van het oude, wreede geloof der Thugs. Van het militaire hoofdkwartier worden de drie onverschrokken sergeants Cutter (Cary Grant), MacChesney (Victor McLaglen) en Ballantint (J)ouglas Fairbanks Jr.) aan het hoofd van inheemschc troepen naar het gebied gestuurd. Zij worden over vallen door de volgelingen van de go din der wurgers en zijn met hun in- landschen waterdrager, Gunga Din, (Sain Jaffe), en weinig overlevenden, de eenigc die weten te ontsnappen, na een hevigen strijd op de daken der huizen van een grensplaatsje. Hoewel dit kleine gedeelte al ge noeg zou zijn om een heelc film op te houwen, begint nu '1 verhaal pas en in een duizelingwekkend tempo, leven we mee met de onverschrokken avonturen van de drie Engelsche ser geants en den koenen waterdrager. Tegen het einde overtreft de *film zich zelf, want vooral daar is het werk schitterend en meesleepend. Voorbeeldig komt in deze film tot. uiting, de beangstigende, drukkende sfeer in het mystieke Britsch-Indië. De beste avonturenfilm, welke wij den laatsl.en tijd zagen en die we gaarne van harte aanbevelen. SCHOENEN ZONDER BON IN DUITSCHLAND. Een bijzondere medewerker van de Msb. te Berlijn schrijft: Met ingang van den eersten April worden in Duitschland schoenen in den handel gebracht, die zonder bon nen verkrijgbaar zijn. Gelijk hekend worden op de kleerenkaarten geen schoenen verstrekt, (toch moet men hiervoor een speciale bon aanvragen. Deze wordt alleen afgegeven, als men bewijzen kan, dat men niet beschikt over twee paar schoenen, welke in een zoodanigen staat verkeeren, dat ze nog gerepareerd zouden kunnen worden. De bonvrijc schoenen hebben hou ten zolen en hakken en ook het bo venwerk mag niet uit leer bestaan, behalve dan uit kleine stukjes leer. welke als afval kunnen gelden of uit smalle riemen. De schoenindustrie werkt reeds op volle toeren om tegen den vastgestelden tijd in de gewensch- te hoeveelheden dergelijke sandalen te kunnen leveren. Er wordt hierbij ook veelvuldig gebruik gemaakt van stof in plaats van leer. De eerste snufjes op het gebied van deze oor logsmode zien er door een veelvuldige toepassing van levendige kleuren niet onaantrekkelijk uil. Voorts worden er ook goedkooper z.g. huisschoenen zonder bonnen ver strekt, die vervaardigd zijn uit afval van de textielnijverheid en de kunst zijde-industrie, alsmede uit leer van versleten schoenen. Kinder- en baby schoenen tot en met maat 24 blijven bonvrij. Schoeisel voor artisten en voor de veiligheid van arbeiders in bepaalde industrieën zijn eveneens zonder bonnen verkrijgbaar; verdei worden er hooge laarzen in den han del gebracht met vilten schachten, die eveneens vrij gekocht kunnen worden. De Duitsche lederindustrie heeft intusschen weer een nieuwe grondstof uitgevonden, waardoor ze in staat is om haar materiaalverbruik aanzien lijk te beperken. Alle afval van hoven- leer wordt volgens een speciaal pro cédé tot nieuwe vellen verwerkt. Men maakt daarbij geen gebruik van caoutchouc, waarop eveneens bezui nigd- moet worden, doch van kunst hars. Dit leer wordt voorloopig nog voor het binnenwerk gebruikt, daar het niet sterk genoeg is voor hoven- werk. Voor den a.s. zomer zullen er prac- tisch geen leeren damesschoenen in den handel worden gebracht. Om ma teriaal te besparen zal het bovenwerk uitsluitend uit textielstoffen bestaan. CAPELLE. Maandagavond 1.1. hield de Christelijke School in de Heistraat haar jaarlijksche Ouderavond. Om ruim 7 uur opent de voorzitter, de heer H. Kerst, deze bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 89 1 en gaat voor in Maart en Rheumatiek twee slink- sche bondgenooten, die U bekruipen met guur, onverdragelijk weer en het onmiskenbaar gevolg: aanvallen van Rheumatische pijn. met alles wat daar aan vastzit. Neem ditmaal Uw maat regelen zonder verwijl. Want hoe eer der ge LKve Rheumatische aandoenin gen den kop indrukt, hoe beter. Pas dc in tallooze gevallen zoo afdoend geble ken Kruschen-kuur toe! Kruschen Salts zuivert Uw lichaam van de schadelijke zuren, die de directe oorzaken zijn van Uw lijden. Mevr. H. E. schreef: „Een maand of 15 geleden verging ik van de' Rheumatische pijnen in de ar men, rug en beenen. De pijnen in mijn ledematen waren ondragelijk, zoo dra ik in bed lag en wat begon door te warmen. Vooral in mijn armen wa ren de pijnen ondragelijk... Tot ik be dacht. dat ik zooveel over Kruschen las. Ik begon er óók mee en ik ben nu zoo blij U te kunnen zeggen, dat de pijnen al een jaar zijn weggebleven Spiegel Uzelf aan die ontelbare geval len van verlossing van Rheumatische pijnen, die lichaam en gezondheid sloo- pen en die U het leven maken tot een ondragelijke last. Doe óók een bloed zuiverende kuur. Neem óók Kruschen Salts! Het zal U zoo goed doen! Kru schen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engel.). Opg. 1756. gebed. Daarna wordt gelezen Joh. 18 28—38. De voorzitter heet vervolgens alle aanwezigen hartelijk welkom en spreekt er zijn blijdschap over uit, dat zoovelen zijn gekomen om dezen Ouderavond bij te wonen. Naar aanleiding van het ge lezen Schriftgedeelte volgt nu een kort openingswoord. De Heere Jezus wordt door Pilatus verhoord. Op de vraag van Pilatus of Hij een Koning is, ant woordt Jezus: „Gij zegt dat Ik een Ko ning ben. Hiertoe ben Ik geboren en hiertoe ben Ik in de wereld gekomen, opdat Ik der waarjieid getuigenis geven zou". Pilatus vraagt dan: „Wat is waarheid?" Vele menschen door alle eeuwen heen hebben met deze vraag geworsteld. Deze vraag is dan ook niet met t menschelijk' verstand te beant woorden, maar alleen door het geloof in den Getuige der waarheid. Hij ver klaart c-ns wie God is. Deze vraag is ook voor 't Christelijk onderwijs van groote beteekenis. Want de Christe lijkheid moet hierin bestaan, dat heel het onderwijs doortrokken is met den Christelijken geest. Niet alleen dus bij Bijbelsche Geschiedenis, maar ook bij Vaderlandschc geschiedenis, natuur kunde, aardrijkskunde, welke vakken zoo uitnemend geschikt zijn om te wij zen op Gods bestuur over dat alles. Groote dankbaarheid past ons, dat wij onze kinderen naar een Christelijk school kunnen sturen, waar het de kin deren telkens weer wordt toegeroepen: „Komt allen tot Mij, die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven" en: „Ik ben de weg, de waarheid en het leven". Hierna krijgt het hoofd der school, de heer M. C. Rijken, gelegenheid om met de leerlingen der hoogste klassen eenige liederen ten gehoore te bren gen. Het zingen wordt afgewisseld met enkele voordrachtjes en stukjes proza door kinderen uit de verschillende klassen. Ook zijn enkele kinderen van de Kleuterschool aanwezig, die onder leiding van mej. E. Oerlemans „De Kindervriend" en „Mis poes" zingen. Door twee van hen wordt een gedicht je opgezegd. Dit alles viel bij de aan wezigen zeer in den smaak, wat wel bleek uit het herhaaldelijk applaus. Vervolgens krijgt Mevr. Oosten- brug het woord. "Deze vertelt ons het een en ander over de Chr. Kleuter school. Hieruit blijkt, dat het aantal kinderen geleidelijk toeneemt, zoodat 't nu al ruim 40 is. Spr. geeft dan in het kort aan, hoe er gewerkt wordt. De Bijbel staat in 't centrum. Zoo eenvou dig mogelijk wordt er uit verteld. Dit kan rijke vruchten dragen, 't Past ons echter om alles van 's Heeren zegen te verwachten. Er worden ook versjes ge leerd en gezongen. Veel wordt er met de kinderen gespeeld, 's winters veel binnen, 's zomers buiten. Het is de be doeling dat er spoedig een zandbak zal worden aangebracht. Uit het finantieel gedeelte blijkt, dat de inkomsten 592.75 bedragen en de uitgaven 483.60, dus een batig saldo van 109.15. Spr. dringt er echter op aan om de school te blijven steunen en spoort degenen die nog geen lid zijn aan dit alsnog te worden. Spr. besluit met God te danken, omdat Hij het wel heeft willen maken. In de pauze, die nu volgt, krijgen de ouders gelegenheid om het werk van hun kinderen te bezichtigen. Vooral 't handwerklokaal mocht zich in groote belangstelling verheugen. Er waren dan ook werkelijk schitterende dingen te bezichtigen, zooals 2 spreien, ver schillende ontbijtlakens, kussens en schortjes, aangekleede poppen, enz. Ook van de kleuters waren enkele werkstukjes tentoongesteld. De vergadering wordt heropend met het zingen van Ps. 25 2. Dan krijgt mej. M. v. d. Zwet het woord, die een causerie houdt over: „Ouders steunt!" Spr. begint met op te merken dat deze avond een gewichtige avond is. De band tusschen ouders en personeel, tus- schen huisgezin en school wordt er immers hechter door! Spr. wil een ge zellig praatje houden", maar toch zoo, dat het nut af kan werpen voor ouders en personeel, maar bovenal voor de kinderen, want deze moeten er het grootste nut van hebben. Wij hebben de hulp en steun der ouders noodig. Wij kunnen bij ons werk de ouders niet missen. Een kleu ter van 6 jaar moet naar de lagere school. De school treedt dan op als plaatsvervangster der ouders. De ou ders mogen dan ook niet los staan van de school. Een ouderavond is zeer ge schikt om contact met elkaar te krij gen. Laten we elkaar zoeken, zooveel het kan. Een band van eenheid moet worden gevormd. Het vertrouwen moet worden opgewekt. Schenk ons het wa re vertrouwen! Wij kunnen dat niet missen. Waar iets daarvan wordt ge vonden, vinden we een goede samen werking. We moeten elkaar leeren be grijpen en geduld hebben met eikaars gebreken. Ook het gebed der ouders hebben wij zoo noodig. Daar kunnen wij niet buiten. Maar zooals het altijd is, komt naast het bidden het werken te staan. Eischt thuis gehoorzaamheid van Uw kinderen. Wij moeten gehoor zaamheid eischen, zelfs in kleinigheden. Er is Iemand, Die U eens zal vragen: „Wat hebt U met Mijn kinderen ge daan?" Spreekt met achting en ernst over de school. Wij hebben daar het recht toe. Wij zijn immers Uw plaats vervangers. Toon belangstelling voor het werk Uwer kinderen. Vraag ook naar 't verplichte huiswerk. Stuur de kinderen vroeg naar bed. Een gevolg van laat naar bed gaan, is slapen op school. Rust is het groote medicijn, dat kinderen noodig hebben. LI kunt ons op die manier helpen! Het kan gebeu ren, dat er kinderen thuis komen met rechtvaardige klachten. Ga dan direct naar de betrokken onderwijzer (es)Er kunnen dan veranderingen worden aangebracht. Moeilijk is Uw en onze taak. Wij hebben daarbij Gods hulp noodig. Steunt ons, zoodat het werk meer kan zijn tot eer van God. Dan mogen we ook Gods zegen verwachten. Waar liefde woont, gebiedt de Heere Zijn zegen". Van de gelegenheid tot vragen stel len, wordt door niemand gebruik ge maakt. De voorzitter dankt mej. v. d. Zwet hartelijk voor de leerzame cau serie. Tenslotte dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun trouwe opkomst, het personeel voor de werkzaamheden die zij hebben moeten verrichten en mej. Annie de Jong voor de orgelbege leiding van het kinderkoor. Er wordt dan nog gezongen Ps. 86 6 en door het Eere-lid Ds. T. H. Oos- tenbrug met dankgebed geëindigd. De aanwezigen keerden hoogst vol daan huiswaarts. Het was dan ook een zeer geslaagde avond. Naar wij vernemen zullen alle nietleden van het Groene Kruis dezer dagen worden bezocht door enkele da mes, die zullen trachten hen alsnog te bewegen als lid toe te treden. Het is te hopen, dat velen zich als lid zullen laten inschrijven in het be lang van henzelf en in dat van den be- hoeftigen medemensch. Men deelt ons mede, dat "binnen kort de houders van honden, die daar van nog geen aangifte bij den gemeen te-ontvanger hebben gedaan, verbali- seerd zullen worden. -Het aantal personen dat zich in deze gemeente als donor voor den bloedtransfusiedienst heeft opgegeven bedraagt reeds 48. In de gehouden vergadering van het Groene Kruis werden tot bestuurs leden herkozen de heeren H. K. Neder- lof, J. Jonker en M. de Visser, resp. als voorzitter, secretaris en penningmees ter. Burgerlijke Stand. Geboren: Davina Josephina d.v. G. W. Hendrikx-Sneijers: Jannetje Tan- neke d.v. A. den Extre-Witte; Yvonne Marianna Hermine d.v. F. van Beur den-Prinsen; Adrianus Johannes Jose- phus z.v. A. Bakx-Raaijmakers. Gehuwd: Albert Feskens 27 jaar en Wilhelmina van Wijngaarden wed. v. J. Feskens 30 jaar. Bevolking. Gevestigd: Anna de Ruijter en Adri- ana J. Weterings uit Breda: Klaas Kreeft uit Hattem; Maria C. J. van Dun uit Nijmegen. Vertrokken: Albert A. Visser naar Bandjai N.-I.; Gerardus J. F. Offer mans en echtg. naar 's-Bosch; Johanna M. v. d. Ploeg naar sBosch: Cornelis G. v. d. ZandLnaar Breda: Antonius A. Zopfi naar Oosterhout: Antonia P. v. d. Pluijm naar Oosterhout; Wilhel mina M. Toetenel—Crane naar Am sterdam. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk van Waspik: len Paaschdag v.m. half tien en n.m. twee uur Ds. R. de Bruin. 2en Paaschdag v.m. half 10 Ds. Th. Oostenbrug van Capelle. De heer J. C. Pellicaan, kwee- keling met akte aan de Chr. School al hier, ontving deze week een benoeming in gelijke functie aan de School voor C.V.O. te 's-Gravenzande. Nijverheidsonderwijs. Aan de ambachtsschool te Ooster- houd werd het getuigschrift uitgereikt aan: Timmerlieden: 1 A. Harmeling, Ma de: 2 G. v. d. Schans, 's-Gravemoer; 3 H. Snijders, Raamsdonksveer. Smeden-bankwerkers: 1 J. B. Boo- gaarts, Geertruidenberg; 2 W. Moo- maars, Seters; 3 P. Braam, Made: 4 A. Maas, Geertruidenberg; 5 J. v. Spaan donk, Oosterhout; 6 P. Speetjens, Geer truidenberg; 7 J. Stadhouders, Ooster hout; 8 A. van Steijn, Raamsdonksveer; 9 A. van Weerelt, Oosterhout; 10 J. Zijlmans, Geertruidenberg. Schilders: 1 G. van den Bosch, Oos terhout; 2 H. Jespers, Raamsdonksveer; 3 J. Mertens, Oosterhout; 4 H. Roeien. Oosterhout; 5. A. Smits, Made. Het getuigschrift van de avondvak- teekenschool behaalde: 1 Arn. van den Elshout, Oosterhout; 2 W. van Gils, Made; 3 P. Peeters, Oosterhout; 4 G. Savelkouls, Raams donksveer; 5 H. Snelders, Oosterhout; 6 A. van der Ven, Made; 7 J. Wete rings, Raamsdonksveer, 8 P. Willart, Oosterhout. Vervolgklasse: 1 H. Huijben, Ooster hout. 1 J. Bïbm, Raamsdonksveer; 2 J. v. Gils, Oosterhout; 3 P. v. Gils, Ooster hout, 4 A. van Haperen, Oosterhout; 5 M. van Steenhoven, Oosterhout; 6 T. Verdick, Dongen. 1 W. Huijben, Oosterhout, 2 C. Jes pers, Raamsdonksveer. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, hebben een bezoek gebracht aan de Nationale Bloemententoonstelling „Amstelflora" welke in de Apollo- hal wordt gehouden. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana bij der prachtige inzendingen.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 10