DRUKWERK BOEKBESPREKING Inwoners van Sprang-Capelle. DRUNEN. HAAMSDONK. DONGEN. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen MTOTC DroinilT^ Abonneert II dus op DIT BLAD. Opdracht. Het bouwen van een boerderij voor rekening van landbouwer L. de Gouw werd opgedragen aan de firma J. Blan- kers en Zn. te Nieuwkuijk. Bij stemming wordt het kruisbeeld evenwel met 7 stemmen vóór aan genomen 6 stemden tegen in ver band met het nog ligged raadsbe sluit tot aanbrenging van een kruis van gemeentewege. RAAMSDONKVEER Aan de Vakschoof St. Marie van de St. Theresiaschool alhier, saagden voor het examen Lingerie en Costuumnaaien, dat werd afge nomen onder toezicht van de Ver- eeniging "St Anna", de volgende candidaten voor Lingerie, de dames A. Zijlmans, M. Rullens, Th Joore. A. Kieboom, C. Weterings, R, Bergé, N. van Dongen, C. van Seters, en M. van Dun; en voor Costuumnaaien de dames Ant, Zijlmans, M. Alphen, A. Keller, D. van Kappel, C van Seters, A. de Meijer, en B. Dekkers. Tot onderwijzer aan de St. Theodorusschool, alhier is benoemd de heer F. A. van Gooi, uit Tilburg. Op 27 Maart a. s. zal in deze gemeente een keuring worden ge houden van trekhonden en karren. De keuring heeft plaats van 10—12 uur v. m. te Raamsdonkdorp in het voormalige Gemeentehuis en van 2—4 uur n.m. te Raamsdonks- veer in het Politiebureau aan de Hoofdstraat. Op de rivier de Donge was de visscher K. aangetroffen met een wargaren aan boord. Aangezien hij niet gerechtigd was om daarmee te visschen volgde procesverbaal en werd de bekeurde door den Kanton rechter te Breda veroordeeld tot driegulden boete.In hooger beroep werd hij door de Rechtbank tot dezelde straf veroordeeld, met ver beurd verklaring van het vischtuig. Vrijdagavond om half acht in de Ned, Hervormde Kerk op het Veer Ds. W. Oost, te Raamsdonks- veer. Zondag a.s. (Ie Paaschdag) Ned. Hervormde kerk, 9l/2 v.m, in de Veersche kerk Ds W. Oost te Raamsdonkveer. Maandag a.s. (2e Paaschdag( Ned. Hervormde Kerk, 9'/3 uur v.m. in de Veersche Kerk Ds. W. Oost, Raamsdonksveer. Op le Paaschdag zullen in den middagdienst der Ned. Hervormde Kerk op het Veer acht nieuwe lidmaten dier kerk worden bevestigd door Ds. W. Oosl. Het Kruisbeeld in de raadzaal Heftig debat in den Raad van Dongen. Een vrij onschuldig aanzienc agenda punt in de Dongensche raadsvergadering, nl. het schrijven van de R.K.W.V. «St. Joseph», hou dende aanbieding van een Kruis beeld voor de raadszaal, op welk punt geadviseerd was dat de meer derheid van het college van B.en W. de gewaardeerde aanbieding van de R.K.W.V. in dank aanvaardde, was volgens het D. van N, en Z. aanleiding tot vrij scherpe en lang durige discussies, zoodat de om half acht aangevangen raadsver gadering eerst te circa half twaalf haar einde kreeg. Het lid Verharen ziet in deze aanbieding slechts een triomf van de laatst gehouden verkiezinghij dringt aan op de uitvoering van'n vroeger raadsbesluit waarbij gelden werden gevoteerd voor t aanbrengen van een kruis in de raadszaal. Wethouder Janvier ziet, mede namens anderen van discussies af. Hij leest een desbetreffend schrijven voor en beschuldigt den voorzitter dat hij v. d. Borch gewaarschuwd heeft in de B. en W.-vergadering ten aanzien dezer kwestie. De voorzitter achtte deze zaak te delicaat; hij heeft daarom aan het praeadvies zijn stem onthouden, daar hij wist (en met verheffing van stem zegt de voorzitter dat hij dit met zijn ambtseed kan bezegelen) dat dit kruis, volgens zeggen van v, d. Borch als triomf diende voor 't succes bij de laatste verkiezingen. In het verloop der verdere dis cussies richt zich wethouder mr. Janvier tot den voorzitter, met de woorden«U liegt», waarop de voor. zitter hamert en dezen wethouder tot de orde roept. Het lid Snels herinnert, gelijk het lid Verharen aan een vroeger ge nomen raadsbesluit. Het gaat niet aan, dit besluit onvernietigd naast zich neer te leggen tenzij met dit College van Wethouders alles moge lijk is. De voorzitter acht het beter te wachten met het ophangen van 'n kruisbeeld (symbool van Godssouve- reiniteit en het hoogste in ons leven) tot een christelijke geest heerscht in de raadszaal. De voorzitter acht een zoo heilig teeken voorloopig niet gewenscht bij vergaderingen, waar «gij liegt» tot hem wordt gezegd, terwijl hij voorts sinds de totstand koming van dit college met laster achtervolgd wordt. GEMEENTERAAD WAALWIJK. PRAE-ADVIEZEN. BIJDRAGEN BIJZ. SCHOLEN. De voorschotten aan de Bijzondere Scholen worden dit jaar vastgesteld als volgt: R.K. Meisjesschool, Min. Loettstr. 48 op 153 x 9.— is 1377 R.K. Meisjesschool, Grootestr. 244 op 242.x 9.— is 2178 R K Meisjesschool, Grootestr. 58 op 87 1/3 x 9.— is 786 R.K. Meisjesschool, St. Crispijnstr. 83 281 x 9.— is 2529 R.K. Jongensschool, Grootestr. 58a op 86 1/3 x 9.— is 777 R.K. Jongensschool, Baardw. Straat 44 op 158 2/3 x 9.— is 1428 Chr. school. Grootestraat 45 op 113 x 9.— is 1017 St. Petrusschool, afdeeling A op 257 2/3 x 9.— is 2319 St. Petrusschool, afdeeling B op 216 x 9.— is ƒ1944 Bijzonder gewoon lager onderwijs in totaal: 1595 x 9.is 1435.) Nuts' ulo-school, Stationsstr. 24 op 90 1/3 x 16.50 is 1490.50 R.K. ulo-school voor meisjes op 40 x 18.50 is 740.— Bijzonder uitgebreid lager onderwijs in totaal: 130 1/3 2230.50 VASTSTELLING OPCENTEN GEMEENTEFONDS BELASTING. Voorstel 45 opcenten. Bij de vaststelling der gemeente-be grooting voor het dienstjaar 1940 is voorloopig het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting voor het be lastingjaar 1940'41 bepaald en wel op 50. Gewoonlijk werd steeds in de maand Maart het aantal opcenten op de bedoelde belasting definitief vast gesteld. Wij doen U ook thans daai- voor weder een voorstel toekomen en wel voor het hierboven reeds genoem de belastingjaar. Sinds de vaststelling der begrooting zijn verschillende besluiten genomen en hebben zich diverse omstandigheden voorgedaan, welke den dienst 1940 na- deelig beïnvloeden en wel de volgende: 1. In de gem. begrooting zullen na der moeten worden verwerkt rente en aflossing in den vorm van annuïteit, van de leening acl 27.300.aange gaan met het rijk voor de subsidie in de kosten van restauratie der N.H. Kerk, bedragende bij een annv.iïteits-percenta- ge van 3.984 per jaar 1087.63. 2. De opbrengst van de kermis- staanplaatsen is op de begrooting ge raamd op 4500.terwijl zc blijkens de gehouden verpachting in werkelijk heid slechts zal opbrengen 3750. welk laatste bedrag is te verhoogen met plus minus 100.-voor kleine inrichtingen, welke eerst kort voor of tijdens de kermis komen opdagen, wordt totaal 3850.'Alzoo een na- deelig verschil van 650. 3. De gemeente zal in 1940 hebben te dragen den eersten termijn van af schrijving of aflossing op de kosten van den bouw der nieuwe R.K. Meisjes school in de parochie St. Jan Baptist, welke kosten voorloopig worden ge raamd op 70.000.'-. Bij een afschrij ving in 40 jaren bedragen de kosten van afschrijving per jaar 1750. Te rekenen is bovendien op de rente van het bedrag van 70.000.over plus minus x/2 jaar, berekend naar 4J4 r'o 's jaars 150. samen 3250. Totaal nadeelig bedrag 4987.63. Tegenover deze nadeelen konden wij aanvankelijk slechts het volgende voor deel plaatsen: Na de vaststelling der begrooting voor 1940 zijn de opbrengsten van Grond- en Personeele belasting en van de opcenten daarop, voor zoover die ten bate van de gemeente komen, door den Inspecteur der Directe Belastingen bij officieele raming per model 43 dd. 13 Jan. 1940 in totaal voor het jaar 1940 hooger geraamd 1000.- Daarna kregen wij evenwel onder dagteekening van 21 Maart 1940, Ge nerale Thesaurie, afd. begrootingsza- ken, nr. 1 van den Minister van Finan ciën bericht, van de definitieve vast stelling der uitkeering uit het Gemeen tefonds ingevolge art. 3 letter c der Wet Financieele Verhouding voor het uitkeeringstijdvak 193839'. Die uitkeering was voor deze ge meente voorloopig vastgesteld op 50.597. terwijl de definitieve uit keering thans is bepaald op J 53.275.34. Ten gevolge van deze vaststelling komt aan de begrooting 1940 ten goede het verschil tusschen deze 2 bedragen, zijnde 2678.34. Intusschen hadden wij oris ook reeds gewend tot meergeno-emden Inspecteur der Directe Belastingen m:et het ver zoek ons te willen nvededeeJerr of door hem momenteel de opbrengst der ver schillende belastingen anders wordt ge raamd dan laatstelijk is geschied ter gelegenheid van de vaststelling der ge- meente-begrooting, dan wel bij de laatste officieele raming per model 43. De Inspecteur deelde ons nog de vol gende gunstige factoren mede: 1. De opbrengst van 42 opcenten op de gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1939 '40 wordt door hem thans geraamd op 34.000.(bij de vaststelling der begrooting op 33.000.— De meerdere opbrengst ad 1000.— komt ingevolge de reke ningsvoorschriften geheel ten goede aan het jaar 1940, 1000. 2. De opbrengst van de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor 1940- 41 is nader te ramen op 88000.' (Bij de vaststelling der begrooting werd deze geraamd op 78600. Ten gevolge van deze gunstige fac toren is het ons een genoegen U mede te deelen, dat om een sluitende begroo ting te houden, met een lagere heffing van het aantal opcenten op de gemeen tefondsbelasting kan worden volstaan, dan bij de vaststelling der begrooting werd aangenomen. Inplaats van met 50. zooals bij die vaststelling aangenomen, zou nu kun nen worden volstaan met een heffing van 45 opcenten op die belasting. 45 Opcenten toch brengen op 39600. Hiervan komt ten bate der begrooting 1940 2/3 gedeelte of 26400. Op die begrooting was geraamd f 26200. zoodat de begrooting hierdoor gunstig beïnvloed wordt tot een bedrag van 200. Totaal 4878.34. Het bedrag der meerdere ontvang sten is dan slechts ƒ109.29 lager dan dat der hoogere uitgaven. Dat bedrag kan gevoegelijk worden gevonden door verlaging van den post „onvoorziene uitgaven Wij stellen U dan ook voor het aan tal te heffen opcenten op de gemeente fondsbelasting voor het belastingjaar 1940—'41 te brengen op 45. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Elk jaar op Asch-Woensdag trekt de Helvoirtsche schooljeugd den boer op om bij ingezetenen van het dorp hun paascheieren te verzamelen. Onder het zingen van het lied Een ei is geen ei. Twee ei is een half ei, En drie ei is een Paaschei. trekt de jeugd er op uit. HONDENSPORT. Wintcrtentoonstelling 1940. De raad van Beheer op kynologisch gebied in Nederland heeft besloten de Winnertentoonstelling dit jaar, on danks de tijdsomstandigheden, te doen doorgaan. De organisatie is opgedragen aan de Kennelclub Cynophilia, die met dezen Winner 1940 haar 50-jarig bestaan viert. De tentoonstelling zal worden ge houden in Amsterdam op 27 en 28 April. Daar het onzeker is, of op die data beschikt kan worden over het R.A.I.-gebouw, wordt de tentoonstel ling ondergebracht in de Apollohal, een ruim gebouw waarin reeds meer groote tentoonstellingen zijn gehou den. De leden van het Koninklijk Huis hebben van hunne hoogelijk gewaar deerde belangstelling doen blijken door hel beschikbaar stellen van zilveren medailles. De Commissaris der Konin gin in Noord-Holland Mr. Dr. A. Baron Roëll heeft het Beschermheerschap aanvaard. Eere-voorzitter is de Burge meester van Amsterdam Dr. W. de Vlugt. Daar het niet mogelijk is Engelsche keurmeesters over te laten komen tei keuring van sommige hondenrassen zooals tot heden gebruikelijk was voor de jachthonden en terriers, zal dit jaar gekeurd worden door 2 Belgische en 25 Nederlandsche keurmeesters. De keuze der Nederlandsche keurmeesters is geschied in overleg met de Nedei- landsche speciaalclubs: aangezocht zijn de meest gezaghebbende kenners der verschillende rassen. Zoo zullen de Airdale-terriers en Iersche terriers ge keurd worden door den heer M. Zijnen de Gies te Vught, de foxterriers door den heer George Krebs te Amsterdam. Door deze zorgvuldige keuze der keurmeesters mag groote belangstel ling verwacht worden. daten gisteravond nabij Herwen bezig geweest om te trachten de lijken te bergen. Dit mocht niet gelukken; het toestel had zich diep in den zachten bodem geboord. DUITSCH ULTIMATUM AAN ROEMENIë? Volgens kringen, die in nauw con tact staan met de Duitsche legatie zou Duitschland aan Roemenië een nota hebben voorgelegd, welke bijna gelijk staat met een ultimatum. De Duitsche regeering geeft, naar men verneemt, in de nota te kennen dat zij „de voortdurende veranderin gen" in de bepalingen voor den Roc- meenschen buitenlandschen handel en de behandeling der buitenlandsche valuta's niet kan toelaten. De nota oefent felle critiek op hel eenige weken geleden ingevoerde han- delssyteem en doet een scherpen aan val op Christu, die de vorige maand tot minister van buitenlandschen han del benoemd is. OP ELK GEBIED BRITSCHE JAGER STORT NEER OP NEDERLANDSCH INUNDATIE- GEBIED. Elf vliegtuigen, zeven Duitsche en vier Britsche, zijn Vrijdagmiddag boven Duitsch grondgebied, niet ver van Lobith, slaags geraakt. In een hevig luchtgevecht, waarbij drie der Duitsche vliegtuigen er in slaagden een der Britten te omringen, is een Britsch verkenningsvliegtuig neerge schoten. Het is brandend in een der uiter waarden van den Rijn geïnundeerd gebied terechtgekomen, waar het diep onder modder en water is blij ven steken. De bemanning van het vliegtuig vermoedelijk drie man is omgekomen. Tot acht uur zijn burgers en sol- HET NIEUWE MINISTERIE IN FRANKRIJK. Reynaud heeft in de Fransche ka mer een meerderheid behaald, miyar een zeer kleine: 268 stemmen tegen 156 en 111 onthoudingen. Men was bang dat het ministerie direct ontslag zou nemen, maar dit blijkt niet het geval. Na de kabinetsraad heeft Frossara, de minister van voorlichting, de pers het volgende communiqué voorgele zen „De kabinetsraad heeft den toe stand, die uit de stemming in de ka mer voortkwam, bestudeerd. Alle mi nisters zegden den minister-president hun loyale medewerking toe. Onder deze omstandigheden was de chef der regeering van meening, dat het in den ernstigen tegenwoordigen toestand de plicht van het kabinet, dat in de kamer de absolute meerder heid van stemmen had gekregen, was. op zijn post te blijven. Het oorlogs comité zal morgen bijeenkomen". Duitsche ertsboot getorpedeerd. Voor den eerste keer in dezen oorlog is de Britsche marine tegen de Duitsche scheepvaart opgetreden in de wateren tusschen Zweden en Denemarken, waardoor de Duitsche ertsschepen naar Duitschland varen. Buiten de Deensche territoriale wateren, ter hoogte van Skagen. heeft een Britsche duikboot het Duitsche, 4.947 ton metende met erts geladen vrachtschip «Hedder- heim» (dé vroegere «Stad Delft») tot zinken gebracht. De 36 leden der bemanning zijn in veiligheid en reeds onderweg van Skagen naar Duitschland. Alleer de eerste machinist is door de Engelschen gevangen genomen. De Britten hadden uitlevering van den kapitein geëischt, maar zij kregen ten antwoord, dat deze dood was. Hij ging echter even lateral matroos verkleed in een der reddingbooten. De Vierdaagsche Bij G. Moorman N.V. te Nijmegen verscheen het boekje »De ier- daagsche« van den wandelaar Vico Actus* Dit werkje zal niet nalaten zeer de aandacht te trekken van de Ned. wandelaars, hoewel het vanzelf sprekend het meest van belang is voor Vierdaagsche-deelnemers en enthousiasten, heeft het aan iedereen die wandelen wil, iets te zeggen. Majoor J. N Breunese schreef een voorwoord. Tsjecho-Slowakije Bij J. W. Ort in Den Haag ver scheen een keurig boekje over den ondergang van Tsjecho-Slowakije, geschreden door den oud-hoog leeraar van de Hooge Krijgsschool te Praag, Kolonel Emanuel Mora vee. De schrijver komt in dij werkje goed beslagen ten ijs en vertelt ons tal van bijzonderheden over hetgeen München voorafging. In een bewogen stijl waaruit ont roering en verbittering omhoog wellen bespref kt de schrijver het drama van München, het «egoïs tische spel der Westersche mogend heden in Midden-Europa«, de fouten in Tsjecho Slowakije's Midden- Europeesche politiek, de laatste ronde van het drama, om te ein digen met een hoofdstuk getiteld De vrucht van biltere ontgoocheling. Moravec spreekt als een verbitterd mensch en als zoodanig is het te begrijpen, dat we 't niet overal eens kunnen zijn met zijn waardeering van de gebeurtenissen. Kan Engeland den oorlog winnen Dit werkje, dat bij den zelfden uitgever verscheen is een vertaling van het Zweedsche boek »Var Neu- traliteit« van Dr. Baron Lage Staël van Holstein.de bekende Zweedsche geleerde in het volkenrecht en het oorlogsrecht ter zee. Het werkje handelt voornamelijk ook over het oorlogsrecht, dat even wel door den schrijver in populairen vorm wordt opgedischt De vraag: Kan Engeland den oorlog winnen komt slechts op het tweede plan. Schr. conclusie is evenwel niet erg bemoedigend voor Albion, want hij is van meening, dat Engeland, nog in economisch opzicht, nog in militair opzicht in staat is een langdurigen oorlog tot een goed einde te brengen. Of dit inderdaad waar is,durven we niet zonder meer beamen. Wilt ge op de hoogte blijven van hetgeen in en om uwe gemeente gebeurt op elk gebied, dan moet U zich abonneeren op ditblad.dat alleen uitvoerige verslagen geeft van gemeenteraad,van belangrijke vergaderingen en uitvoerige historische be schouwingen, meeningen van ingezetenen in de rubriek Ingezonden Stukken, verkoo- pingen enz. En dat voor slechts 10 cent per week of 1.25 per kwar taal p p. f 1.40.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 11