GEMEENTERAAD LOONOPZAND. imp Msttel en Loon op-Zand Zaterdag 23 Maart 1940 No. 24 Tweede Blad De Echo van het Zuiden Verdrijf die Beklemming itets-ièükte AKKER'S ABONNEERT U daarom op „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Zeer belangrijke wegenver betering. Waardeerende woorden voor den voorzit ter. Het stempelen in Loon-op-Zand. In de Dinsdagavond gehouden raads vergadering van Loon-op-Zand waren de heeren Brands en Vrinten afwezig. Onder de ingekomen stukken was een bericht van herbenoeming van den burgemeester. De heer Roestenberg sprak hierme de, namens den raad zijn gelukwen- schen uit. De raadsleden en de ge meentenaren zijn over den burgemees ter zeer tevreden, aldus spr. 't Jaarlijk- sche overzicht bewijst zijn zeer groote activiteit, die vaak samenviel met zeer moeilijke omstandigheden. Spr. bewon dert het voorbeeld van ,,zelf doen-' dat de burgemeester steeds geeft en prijst zijn groot rechtsgevoel. Hij hoopt, dat de burgemeester nog vele jaren aan t hoofd van de gemeente mag staan. De voorzitter dankt voor deze waar deerende woorden en zegt, dat wan neer er goede dingen zijn gebeurd, dit komt door den goeden geest, die er steeds in deze vergadering heerscht. Verder is ingekomen een mededee- ling van het kerkbestuur te Berkdijk, waarin het verklaart, dat het geen ge bruik zal maken van het schoolhuis, zoodat dit publiek zal worden ver kocht. Uit het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1939 blijkt, dat door de Commissie in 1939 13 vergaderingen werden gehouden, waarop 58 gevallen van schoolverzuim werden behandeld. Twee gevallen konden alsnog als verschoonbaar worden aangemerkt, terwijl de overige 56 gevallen als onge oorloofd moesten worden geadviseerd. De heeren Roestenberg, Vrinten en v. d. Hoeven worden door den voor zitter benoemd in een commissie, welke tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen naar de bezoldiging van het ambtelijk personeel der gemeente en voorstellen zal doen, welke gewenscht zijn. Het is noodzakelijk dat de bestaande regeling op dit gebied welke intusschen verouderd mag heeten, wordt herzien en wordt aangepast aan de veranderde omstandigheden, welke zich ten aanzien van de arbeidsverhoudingen voordoen. Meer speciaal geldt dit voor de se cretariewerkzaamheden, die sedert het tot standkomen van de vroegere rege ling belangrijk zijn toegenomen en nog steeds toenemen. Als plaatswerker in de vacature ontstaan door het ontslag van J. B. Dekkers wordt met 12 st. benoemd de heer Brouwers. 1 st. werd uitgebracht op den heer van Wezel. Het voorschot overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, voor het jaar 1940 uit te keeren aan de besturen der bijzondere scholen in deze gemeente, wordt als volgt vastgesteld: a. R.K. Kerkbestuur St. Jan Baptist te Kaatsheuvel (H. Mariaschool) 194 x 8.23 is 1596.62. b. R.K. Kerkbestuur St. Jan Baptist te Kaatsheuvel (H. Theresiaschool) 304 x 8.23 is 2501.92. c. Bestuur St. Emiliusschool te L.- op-Zand 204 x 8.23 is 1678.92. d. Bestuur St. Gerlachusschool te Loonopzand 2072/3 x 8.23 is 1709.10. e. Vereeniging der Broeders van Liefde te Kaatsheuvel (St. Jan- en St. Bernardusschool) 295 en 286l/3 is 5811/3 x 8,23 is 4784.37. f. R.K. Kerkbestuur H. Martelaren van Gorcum te Kaatsheuvel (Berkdijk) jongensschool 100 x 8.23 is 823. g. R.K. Kerkbestuur H. Martelaren van Gorcum te Kaatsheuvel (Berkdijk) meisjesschool 113 x 8.23 is 929.99. h. Vereeniging tot stichting en in standhouding van een school met den Bijbel te Kaatsheuvel (Loonschendijk) 1532/3 x 8.23 is 1264.68. Wij stellen U voor daartoe te beslui ten. Goedgekeurd. Aan de orde komt dan een schrijven van de Commissie waaraan de op dracht was gegeven een onderzoek in te stellen naar de invoering van een crisisregeling inzake d,e gedeeltelijke betaling van ziekenfondspremie voor de daarvoor in aanmerking komende werkloozen en daaromtrent te willen rapporteeren. B. en W. ontvingen van de commis sie in den loop van het vorig jaar een concept-regeling betreffende deze ma terie, waarbij evenwel geen rapport was gevoegd, de onderwerpen bespre kend welke bij de opdracht aan haar werden voorgelegd. Daarover is enkele malen met de commissie gecorrespondeerd, zonder dat deze opdracht tot nadere ontwikke ling is gekomen. Intusschen is het, nu bij de begroo ting daarin niet is voorzien, niet moge lijk tot nieuwe uitgaven te komen, daar overeenkomstig de geldende voor schriften, tusschentijds optredende uit gaven niet door extra bijdragen wor den gedekt. B. en W. stellen daarom voor deze aangelegenheid in handen van dit col lege te stellen, met de bedoeling, dit onderwerp nader te belichten en daar mede verband houdende voorstellen te doen. Deze zullen voldoende tijdig worden ingediend om bij de begrooting voor het jaar 1941 behandeling te kun nen vinden. De heer Snoeren, de voorzitter van de bedoelde commissie, zegt, dat een uitvoerig rapport volgens de commiss- sie niet noodig was. In verschillende omliggende plaatsen heeft men een der gelijke regeling en daar heeft men ge gevens van. Wel heeft de commissie verschillende onderwerpen besproken en er kantteekeningen bij gemaakt. De voorzitter antwoordt, dat ook al heeft men elders een regeling, het nog niet gezegd is, dat die zaak ook dien stig is voor deze gemeente. Hij acht een nieuw onderzoek noodig. Boven dien had de raad de commissie opge dragen om over deze materie een uitge breid rapport op te stellen en aan die opdracht heeft zij te voldoen. Niet de commissie heeft te oordeelen of een uit gebreid rapport noodzakelijk is. Wan neer de commissie haar taak te moei lijk achtte, had zij kunnen verzoeken, haar daarvan te ontslaan. Een opmerking van den heer Snap haan als zou de raad moeten besluiten of het bedoelde rapport al of niet vol doende is, omdat ook de raad de op dracht verleend heeft, wordt door den voorzitter ontkend. De commissie heeft niet voldaan aan het raadsbesluit. Z.h.st. besluit de vergadering om de taak over te dragen aan B. en W. Een voorstel tot verhooging van het crediet inzake de vernieuwing van en kele gemeentewegen, wordt z. h. st. aangenomen. De voorzitter geeft hierop de volgen de toelichting: Met inbegrip van de kosten verbon den aan het toezicht, de sociale verze keringen enz. zijn de uitgaven voor ver nieuwing van den weg loopende van de Kruisstraat te Kaatsheuvel via Berk dijk naar Dongen, van den weg van de Bergstraat te Loonopzand naar Don gen met zijtak naar Tilburg, van den weg van Loonopzand naar Udenhout en van de Kruisstraat en de Vaart straat te Kaatsheuvel, in eindafreke ning te stellen op 162.100.49. Deze som gaat 7100.49 uit boven het bedrag dat indertijd daarvoor werd toegestaan. De oorzaak van deze overschrijding is gelegen in het feit dat sedert het op maken der begrooting einde 1938, de materialen belangrijk in prijs waren gestegen, tengevolge waarvan het niet kon uitblijven dat een hooger bedrag aan de voorgeschreven uitvoering moest worden besteed. De ratio daarvan werd door den Rijksdienst voor de Werkverruiming (voorheen Werkfonds), met wie daar over is gecorrespondeerd en geconfe reerd, erkend en heeft deze als zooda nig kunnen goedvinden dat het meer dere, op basis van de condities welke voor het oorspronkelijk bedrag zijn be paald, door het Rijk als aanvullend crediet zal worden verleend, met bepa ling dat daarvan een nieuwe overeen komst zal worden opgemaakt. De heer v. Kuyck zegt te hebben ge hoord, dat de weg van Loonsche Moer naar Loonopzand slecht is en niet aan de gestelde eischen voldoet. Het weg dek zou over 't algemeen minder dan 3 cm. zijn. Blijkens den voorzitter zijn dat praat jes. Op 20 plaatsen zijn steekproeven genomen en uit die proeven bleek, dat het wegdek overal dikker is dan 3 cm. Goedgekeurd. Een voorstel om van den heer C. H. Stassen te Nijmegen als schenking te aanvaarden de overdracht aan de ge meente van de schilden en andere em blemen vroeger toebehoorende aan het schuttersgilde St. Jan te Kaatsheuvel, wordt onder dankzegging aangenomen. De voorzitter dankt ook den heer v. Nieuwstadt voor zijn bemoeiingen in deze. De goederen zijn indertijd in handen gekomen van de familie Couwenberg, van wie de heer Stassen deze door er ving heeft verkregen. Terwijl deze schilden, vlaggen, enz. voor hem geenerlei waarde hebben, beteekenen zij voor het gilde een bezit dat hen in staat zal stellen vroegeren fleur op folklorische wijze te doen her leven en voor een honderd jaren bestaande vereeniging om op luis terrijke wijze voor den dag te komen. Daarom hebben B. en W. zich tot den heer Stassen gewend met de vraag of hij bereid kon worden gevonden de ze aan het Gilde af te staan, waarop zij van hem de mededeeling mochten ontvangen dat alles wat hij aan ver sierselen in zijn bezit heeft door hem zal worden overgegeven, mits de ge meente zich met de bewaring daarvan belast, om deze ten gebruike aan het Gilde te geven, indien ze mochten noo dig zijn. Practisch komt deze conditie hierop neer dat de versierselen aan de ge meente worden geschonken. Een adres van een 20-tal bewoners van de Moer, waarin wordt verzocht de weg loopende van de Middelstraat Zuidwaarts naar het Galgeneind te verbeteren, wordt voor notificatie aan genomen. Deze weg komt voor op het reeds eenigen tijd geleden opgemaakt plan van wegen die zijn aangewezen om met steenpuin en sintels te worden verhard. Daartoe zal te zijner tijd worden overgegaan. Voorshands kan evenwel niet wor den gezegd wanneer daarmede kan worden begonnen, nu deze verbetering is te bekijken in het raam der voorzie ningen welke elders soms meer urgent zijn te treffen en rekening is te houden met de middelen welke materieel en finantieel ten dienste staan. Weer is er een adres van enkele be woners van de Moer, verzoekende on der de Zijstraat tusschen de perceelen van C. Kroot en P. Hazenberg een dui ker te willen leggen, teneinde zoodoen de van de waterlast bevrijd te worden. B: en W. zijn na onderzoek tot de conclusie gekomen, dat indien er een duiker wordt gelegd de waterlast op een andere plaats komt, waar nog meerdere menschen er last van hebben. Daarom willen zij dit verzoek niet in willigen. Zij stellen den raad voor het adres in handen te laten van B. en W. die de zaak nader zullen onderzoeken, teneinde na te gaan of er langs ande ren weg een oplossing is te bereiken. Aldus wordt besloten. Enkele wijzigingen in de gemeente- begrooting 1939 gaan vervolgens on der den hamer door. Een grootsch plan voor wegenverbetering. Hierna komt aan de orde: 13. Voorstel om de hulp van den Rijks dienst voor de Werkverruiming (voorheen Werkfonds) in te roe pen voor het maken van rijwielpa den en vernieuwing van wegen. a. het maken van een rijwielpad, ach ter de bestaande beplanting, langs den weg loopende vanaf de Kruistraat te Kaatsheuvel tot Dongen (Dreef). Daartoe zullen aanwezige slooten moe ten worden gedicht en voor de regeling van den waterafvoer van een rioleering moeten worden voorzien. b. het maken van een rijwielpad, eveneens achter de bestaande beplanting, langs den weg loopende vanaf de Berg straat te Loonopzand via de Moer tot .de grens van de gemeente Dongen met zijtak naar Tilburg. Ook hier is er reke ning mede gehouden dat voor de slooten de voor zoover noodige voorzieningen zullen worden getroffen. Met het oog op het verkeer wil ons het maken van deze rijwielpaden dringend noodzakelijk voorkomen, waardoor aan het rij vlak zijn volle bestemming n.l. te dienen voor het grooter verkeer, kan worden gegeven. Zonder twijfel zal deze aanleg er toe bijdragen dat ongelukken worden vermeden De rijwielpaden zullen op een fundee ring van slakken komen te liggen, voor zien van een bitumenafdekking. c. het maken van een asphaltbeton- weg van den weg van de Kruisstraat naar den le Loonschendijk. Voorgesteld wordt dezen weg eenzelf de bewerking te doen ondergaan als die welke van de Kruisstraat naar Dongen (Dreef) loopt. Als een entreeweg mag deze verbete ring alleszins op haar plaats heeten. d. het bewerken met koudasphalt van den weg van Berkdijk naar de Moer, van de Rechtvaart vanaf de Kruisstraat tot bet pleintje aan de Hooge Zandschel, van den 2e Loonschendijk, van de Berkdijk- schestraat met aansluitende Molenstraat, van de Hilschestraat loopende van den Berkdijk tot de Marktstraat en daarop aansluitende weg over den Heikant naar de Tramlaan, van het Hoekje loopende van den provincialen weg tot den vijf sprong van wegen en van Waalwijk tot den Roestelberg allen te Kaatsheuvel en van de Lijksteeg en den toegangsweg van den provincialen weg naar het Kraanven te Loonopzand. Al deze wegen zijn door storting van steenpuin en sintels reeds van een goede fundeering voorzien. Daarin heeft de gemeente, al zal het hier en daar noodig zijn dat deze nog wat worden verbeterd, verbreed en on der profiel gebracht, het belang willen nederleggen dat aan deze wegen is toe te kennen. Daarop zal door ons bij de Regeering de gewenschte aandacht worden geves tigd. In totaal zijn de kosten van de voorge stelde vernieuwingen te bepalen op: voor de werkzaamheden sub a en b 44038.voor de werkzaamheden sub c 11866.voor de werkzaamheden sub d 52271.—. Daarbij komen de kosten van toezicht, van onvoorziene uitgaven enz., welke op 6590.begroot worden, zoodat in to taal 114.665.zal moeten worden ge voteerd om deze werken te kunnen fi nancieren. Wij stellen U voor daartoe te besluiten en ons te machtigen de daar voor noodige gelden als crediet aan hel Ryk, door tusschenkomst van den Rijks dienst voor de Werkverruiming, aan te vragen. De heer Roestenberg kan zich in 't algemeen met de plannen vereenigen. Het doet hem genoegen, dat de zaak breed is bezien. Op den weg van Loon- op-Zand naar de Moer is echter maar SEIPVLU Ieder, die met 'n verwaarloosde hoest is blijven doorloopen kent dat gevoel van beklemming op de borst, die U het ademhalen be moeilijkt. Val die beklemming met succes aan door middel van Abdijsiroop. Ze maakt de slijm op Uw borst los, zuivert Uw lucht wegen zoodat het beklemmende, pijnlijke gevoel bij het adem halen geheel verdwijnt. Laat Akker's Abdijsiroop, de bijzon dere kruiden-siroop. versterkt met „codeïne" dat ook voor U doen! Door het Staatsbedrijf der Posterijen zal worden uitgegeven een serie van drie briefkaarten, voorstellende de beide prinsesjes, vervaardigd door Z.K.H. Prins Bernhard, en welwillend door het kroonprinselijk paar afgestaan uit sluitend ten behoeve van het Algemeen Steuncomité 1939. Deze briefkaarten zullen met een bijslag worden uitgegeven, welke voor het Algemeen Steun comité bestemd is. Een der briefkaarten. weinig verkeer en hij vraagt zich af of de kosten daaraan besteed wel ge rechtvaardigd zijn. Verder beveelt hij den weg van v. Spaandonk naar de Putsteeg in de aandacht van B. en W. aan. De heer Snoeren vindt ook, dat het fietspad van Loonopzand naar de Moer veel gaat kosten, terwijl er maar wei nig verkeer is. Hij vraagt zich af of dit fietspad er wel noodig is. Verder meent hij dat de menschen bij 't Kraanven er meer mee gediend waren indien de weg bij 't Kraanven werd verhard en de Lijksteeg bleef zooals ze was. De heer v. Kuyck vraagt verbete ring van den weg van café Netten tot van Rooy. Deze is al gedeeltelijk ver hard. Ook de heer v. Broekhoven is van meening dat de kosten van het rijwiel pad van Loonopzand naar de Moer niet opwegen tegen het verkeer. Spr. zag evenals de heer Snoeren liever ver betering van den weg achter 't Kraan- ven. De heer Verhoeven uit zijn groote tevredenheid over dit wegenplan en dankt B. en W. voor het keurig opge zette schema. Vele bewoners zullen er mee ingenomen zijn. De heer Grootswagers kan zich over het algemeen met het plan vereenigen, doch hij meent ook dat de hooge kos ten voor verschillende wegen niet ge rechtvaardigd zijn. De voorzitter dankt al degenen die hierover het woord hebben gevoerd, in het bijzonder den heer Verhoeven. Hij zet uiteen, dat het vorige jaar alle toegangswegen zijn verbeterd. Daardoor is niet alleen het gemeen- te-Eelang, doch ook het streekbelang bevorderd. Toen is er ook een lans ge broken voor verbetering van den weg van het einde van de Kruisstraat naar Sprang-Capelle. Daarop heeft hij be- ■loofd dat deze weg niet vergeten zou worden. De aanleg van de rijwielpaden ziet spr. als een completeering van de reeds aangebrachte verbeteringen. De weg van Berkdijk naar de Moer onder houdt de verbinding tusschen twee kerkdorpen en is daardoor van groot belang. Voor de verbetering van de Lijksteeg zijn reeds vele lansen gebro ken. Daarom is deze weg ook reeds in behoorlijken toestand gebracht. Ook hierbij dient de verdere verbetering als een completeering gezien te worden. Men dient er ook bij te denken, dat de Lijksteeg een kerk- en schoolweg is. Verder merkt de voorzitter op, dat door deze afdoende verbeteringen door 't Werkfonds later gelden voor de ge meente vrij komen, voor andere ver beteringen. Weth. v. d. Heuvel zag ook liever verbetering achter het Kraanven, dan van de Lijksteeg. Hij wil zich er echter bij neerleggen als het plan daardoor in gevaar zou komen. De heer Snaphaan merkt nog op, dat er voor verdere verbeteringen later toch nog gelden vrij komen. Hierna gaat de raad z.h.st. met het wegenplan accoord. Bij de rondvraag vraagt de heer Snoeren of de werkloozen uit Loon-op- Zand niet in Loon kunnen stempelen. Thans moeten zij iederen dag een paar maal naar Kaatsheuvel en bij slecht weer is het haast niet te doen. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ct.. 11.50. f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar. De heer v, Broekhoven zag graag, dat de gemeente een slee aan zou schaf-* fen om bij sneeuwval zoo vlug mogelijk sneeuw te ruimen. Ook bepleit hij om vlugger zand te strooien bij gladheid. De heer Elshout vraagt of de sneeuw van de trottoirs op de straat mag wor den geveegd. Hierdoor zijn veel hinder nissen ontstaan voor het verkeer. In zijn antwoord zegt de voorzitter dat er tegen een winter zooals we nu hebben gehad niet te werken valt. Ook andere gemeenten hebben met zeer veel moeilijkheden gezeten. Het vegen van sneeuw op de straten is verboden. De politie is hiertegen al opgetreden. De stempelaars wandelen heel den dag, zoodat er ook tegen de kleine wandeling of fietstocht naar Kaatsheu vel geen bezwaar bestaat. Toch wil hij wel probeeren ze in Loon-op-Zand te laten stempelen, maar hij heeft niet veel hoop, dat het zal worden toegestaan. Hierna sluiting. Eenieder, wien het gemeente belang ter harte gaat,leest ge meenteraadsverslagen, plaat selijke berichten, officieele mededeelingen enz. Ons blad is hierop gespecialiseerd. Wij geven zoo uitvoerig mogelijk weer hetgeen in uw gemeente gebeurt. per week 10 cent. per kwartaal, franco p.p. f 1.40

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5