ÜIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING FEUILLETON DE BROtDERS Onderwijs. KAATSHEUVEL. Mgr. Hopmans herdacht wat de congregatiè had gepresteerd voor de opvoeding van de jeugd. Naden bisschop van Breda, mgr. P. Hop mans, voerden pater Hyacinth Hermans, Jac. Bom, namens de buigerij van Oudenbosch, burge meester Hoeks namens't gemeente bestuur, prof. dr. ir. Schmutzer, hoogleeraar te Utrecht, namens de leerlingen en oud-leerlingen van Nederlandsch Indië mgr. Lagerwey, pastoor van de Posthoorn te A'dam namens de Amsterdamsche katho lieken en vele anderen het woord. Een der interessantste toespraken was wel die van den 91-jarigen Amsterdamschen zouaaf de Boer, dieteMentana tegen de Garibaldisten streed en die beri..neringen op haalde aan St. Louis, vanwaaruit destijds de zouaven naar Rome waren getrokken. Ook werd voor lezing gedaan van een uitvoerigen brief van Paus Pius XII, waarin deze van zijn groote belangstelling getuigde voor het omvangrijke werk der broeders van Oudenbosch. JAARVERSLAG DER VEREENIGING „WAALWIJKS BELANG", uitgebracht door den Secretaris in de vergadering van 19 Maart 1940, des avonds 8.30 uur in Hotel Verwiel. Wanneer men tientallen van jaren het jaarverslag onzer vereeniging heeft op gemaakt en men zet zich opnieuw neet- tot het schrijven daarvan, dan is 't al tijd eene verheugende gewaarwording als men een en ander de revue laat pas- seeren, te kunnen constateeren dat de activiteit niet verslapt, integendeel, tel kens toeneemt. Dit toch is zeer zeker over het jaar 1939 het geval, nu wij ons meer zijn gaan bewegen op het trekken van vreemdelingen naar plaats en streek, daartoe mede in staat gesteld door de eerste.subsidie der gemeente en waartoe ook de aansluiting bij de Federatie van vereenigingen voor Vreemdelingen-ver keer in Noord-Brabant het hare heeft bij gedragen. 1939 toch gaf het bestuur belangrijk werk te doen. Zoo noemen we op de eer ste plaats de huldiging van het Groene en Wit-Gele Kruis, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dezer zegenrijke ver eenigingen, tot welker tot standkoming Waalwijks Belang indertijd het zijne had bijgedragen. De huldiging had plaats in de maand Mei, en droeg een voornaam cachet. De huldigingsrede van onzen voorzitter, de aanbieding van het prach tige geschenk der burgerij van ongeveer 500,voor het T.B.C.-fonds, de felici taties van burgerlijke en geestelijke auto- reiteiten, de hartelijke dankwoprden dei- voorzitters vormden even zoovele evene menten op dezen prachtig geslaagden huldigings-avond. Zooals ik hierboven zeide, werd dit jaar onze bemoeiing meer uitgebreid op het gebied van het Vreemdelingen-be zoek. Omtrent Paschen ontvingen wij hier een gezelschap van de Ned. Toeris ten kampeerclub, bestaande uit Belgen, Engelschen en Hollanders, die een be zoek brachten aan de Tim-Tur fabrieken en door W. B. werden ontvangen en welk bezoek tot groote tevredenheid der deel nemers verliep. In Juni arrangeerden wij een uittocht voor de studenten der Tilburgschc Eco- nomische School naar onze gemeente, waarbij wij als steeds de hartelijke me dewerking hadden van het gemeentebe stuur. Na bezichtiging van het raadhuis, werd een tocht gemaakt naar Roestelberg, Vaar een prachtige wandeling door de duinen en een {wettige verpoozing 't doel waren. Alles had een uitstekend en prettig verloop en studenen als profes soren waren enthousiast over de ont vangst en 't genotene. 't Behoeft niet te zeggen, dat dergelijke excursies groote- lijks in 't belang zijn voor den naam on zer gemeente. Een teleurstelling werd ons bereid ter zake de expositie over Waalwijk in het gebouw der A.N.V.V. in Den Haag. Na uitvoerige correspondentie omtrent deze expositie en de formeele toezegging dat artikelen van eigen industrie geëxposeerd konden worden, heeft het bestuur met medewerking van de fa.'s Gompen en Van Loon, van Schijndel en Tim-Tur, van den directeur der teekenschool, den heer Oudkerk en me hulp van den heer Jac. Bergmans een paar prachtige etalages saamgesteld en naar Den Haag opgezon den. Toen deze door den heer Bergmans waren gearrangeerd en de noodige recla me gemaakt, kwam bericht dat deze ex positie te veel de industrie naar voren bracht, (hoewel geen enkele naam werd genoemd) en niet voldoendp doelden op vreemdelingen-verkeer en dat ze aldus niet konden worden gehandhaafd. On danks ons protest en dat van de Federa tie in Noord-Brabant, hield de directie haar standpunt staande en moesten wij zien dat de met zooveel moeite en kosten verzamelde vitrines werden afgebroken en zoo deze reclame voor onze plaats ge heel verloren ging. Ook het jaarlijksche Volksfeest bracht ons ditmaal, wat nog zelden gebeurde een teleurstelling, n.I. door het weer. Hel feest des namiddags met zooveel succes en enthousiasme niet een rolschaatsen- wedstrijd begonnen, viel in den waren zin des woords verder in 't water. Een ontzettend onweer met regenbuien noop te het bestuur de gymnastiek-demonstra- tie, concert, bal champètre geheel te doen vervallen. Onze vereeniging nam het initiatief tol huldiging der Rijksvakschool voor Leer looiers en Schoenmakers bij haar 25-ja- rig bestaan. Een comité werd daartoe gevormd uit ons bestuur, de besturen dei- looiers en schoenfabrikanten ten einde een huldiging voor te bereiden van Waal wijk. Door ruime bijdragen uit plaatse lijke vakkringen was men in staat bij monde van den Vice-voorzitter van W. B. voorzitter van 't huldigngs-comité den heer Henri Hoffinans een tegeltableau aan te bieden, waarvan het ontwerp werd opgedragen aan den heer Theo van Delft. Wij hoopten 't ontwerp te kunnen aan bieden, wat echter helaas niet 't geval was. Hopen we dat dit geschenk thans spoedig zal worden afgewerkt en defi nitief aangeboden. Het jubileum der Rijksvakschool was een in elk opzicht zeer geslaagde huldi- gings-dag. dat ook voor den naam on zer plaats en industrie van groote betee- kenis mag genoemd worden. Tenslotte heeft „Waalwijks Belang" een breed opgezette Etalage-wedstrijd ge organiseerd in den S. Nicolaas-tijd waar voor 't gemeentebestuur en de R.K. Mid- denstandsvereenigng gaarne hun volk medewerking hebben verleend. Niet al leen werden diploma's beschikbaar ge steld, maar de etalages werden door een onpartijdige deskundige jury uit Breda gekeurd, een geheel feestprogramma werd samengesteld en een groote publieke-wed- strijd georganiseerd, terwijl B. en W. officieel de opening verrichtten. Al waren de omstandigheden niet zoo gunstig, we mogen toch gerust conclu- deeren, dat deze etalage-wedstrijd die veel moeite en geld heeft gekost, in elk opzicht aan z'n bedoeling heeft beant woord; veel heeft bijgedragen tot een druk bezoek niet alleen, maar ook weer eens opnieuw de naam heeft bevestigd op Waalwijk als winkel-centrum. Wanneer we nu nog vermelden de St. Nicolaas-collecte, die weer een goed suc ces had, de zomer-concerten, een ver zoek aan 't Dag. Bestuur om een had-in richting, en de uitbreiding der beplan ting langs den Parallelweg, de huldiging van tal van personen en vereenigingen, ons werkzaam aandeel aan de federatie in Noord-Brabant, de toenemende werk zaamheid van 't secretariaat in verbajid met het uitvoerige programma, de over- groote aanvraag van gidsen, informaties over plaats, omgeving, handel en indu strie, dan meen ik dat mijn conclusie niet overdreven is wanneer ik zeg dat W. B. wederom een druk en vruchtbaar jaar achter zich heeft in menig opzicht. Daarom blijft het zoo verwonderlijk dat ondanks dezen arbeid in het belang der plaats, zoovelen nog afwijzend blij ven met hun steun aan de vereeniging, die dit alles tracht te bewerkstelligen. Een typisch voorbeeld daarvan moge ik hier aanhalen. Na afloop van den zoo zeer geslaagden breed opgezetten etala ge-wedstrijd, werd aan alle deelnemers winkeliers, niet leden van W. B. een per soonlijk schrijven gericht om nu toch lid te worden van W. B. Bij 2 van de 30 aan geschrevenen, had dit succes! Moge het begrip spoedig beter door breken, dat voor wat ook wat hoort en keurd. Daarom ligt het in het voorne men, aldus heeft de minister van defen sie aan de burgemeesters medegedeeld, om, alvorens tot oproeping in werkelij- ken dienst van deze lichtingen wordt overgegaan, hen, die nog niet zijn ge keurd, met toepassing van art. 44 van het Dienstplichtbesluit, in de gelegen heid te stellen bij een keuringsraad een uitspraak te verkrijgen omtrent hun ge schiktheid voor den dienst. Hoewel de ze keuring niet verplicht zal zijn, meent de minister voornoemd te mogen ver wachten, dat de meesten hunner zich aan dit onderzoek zullen onderwerpen. De keuringsraden zullen daartoe in Mei, Juni en Juli a.s. zitting houden. Zij, die de gelegenheid krijgen om dit onderzoek te ondergaan, doch hiervan geen gebruik maken, worden eerst na opkomst in werkelijken dienst gekeurd. DE VIERDAAGSCHE (met Utrecht als middelpunt) GAAT TOCH DOOR! Daar de Nederlandsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding bij monde van majoor Breunese de medewerking van de Nederlandsche Wandelsport Fede ratie met betrekking tot den Vierdaag- sche heeft geweigerd, heeft het bestuur van N.W.F. besloten een eigen wan delsport-evenement te organiseeren met Utrecht als middelpunt. De voorbereidingen zijn nog in het beginstadium, zoodat nog niet vast staat, in welken vorm de tochten zul len worden gehouden, maar waar schijnlijk wordt het ook een vierdaag- sche met misschien een stertocht daar in verwerkt. Vaststaat, dat het gemeen tebestuur van Utrecht allen steun (ook financieelen) zal verleenen, evenals de directie van het Jaarbeurscomplex, waar de deelnemers zullen worden on dergebracht. Ook het A.N.W.B.-be stuur heeft zijn medewerking toege zegd. Eeuwfeest St. Louis. Zooals gemeld is Maandag te Oudenbosch het eeuwfeest van de onderwijsinrichting St. Louis gevierd Tijdens de vergadering in de aula van het instituut, deelde dr. Ver beten, hoofdinspecteur van het on derwijs mede, dat vader Tarcisius, algemeen oveiste van de congregatie der bloeders van St. Louis was be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, terwijl de Belgische consul te Roosendaal, T. Tiebackx, den overste namens den Koning van België de benoeming mede deelde tot officier in de Kroonorde van België. """8 van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 8) HOOFDSTUK V. Het was volkomen waar. De teeke- ning was er uitgescheurd, zooals te zien was aan den overgebleven rafe- ligen rand. Wanneer is dat ge beurd, sir? vroeg de inspecteur na een korte stilte. Hoe moet ik dat weten? vroeg Mr. Clair op zijn beurt met diepe ver ontwaardiging. Het boek heeft ja-, renlang op de bovenste plank van de bibliotheek gestaan. Als ik wist, wie dit waardevolle en zeldzame boek zoo beschadigd heeft, dan zou ik Dan zult u den moordenaar moe ten vinden, zei Trusk gevat. Hebt u Sir John dit boek wel eens laten zien? Neen, zei Mr. Clair beslist. Nooit. Dus het is onmogelijk dat Sir John den weg naar den grafkelder gekend kan hebben? Voor zoover ik weet is hij zelfs nooit in den toren geweest. Och kom! Zoo'n interessante ruine. Hij moet Ik bedoel dat Sir John nooit in de onderaardsche gangen is geweest. Inspecteur. Natuurlijk heeft hij den toren beklommen en is er binnen in geweest, maar hij wist, dat ik liever niet had, dat in verband met de famU lielegende, iemand naar beneden ging en dus is hij nooit afgedaald. Ik geef toe, dat voor een onderzoeken den geest als Sir John een bezoek aan de onderaardsche gangen heel belang wekkend zou zijn geweest. Want het zijn echte onderaardsche gangen, sir, en er zullen daar heel wat van de oude monniken begraven liggen. Trusk legde het boek neer en be gon weer te praten. Ik moet u nog vertellen, Mr. Clair, dat ik heb nagegaan wat Sir John op den dag van zijn dood heeft gedaan, en dat ik vanmorgen mede- dcelingen van Scotland Yard heb ontvangen. Wat! riep Clair verwonderd. Dat is al heel vroeg om iets ge hoord te hebben en met de Londen- scbe autoriteiten in verbinding te zijn geweest. Ik had niet gedacht dat u daarvoor tijd zou hebben gehad. Toen Mr. Minter me gisteren avond vertelde dat Sir John ver moord was, zei Trusk bedaard, heb ik naar Scotland Yard getelegra feerd. Zooals u zich herinneren zult, Mr. Clair, werd er in de kranten al gepraat over het verdwijnen van Sir John en zijn broer. Richard! Zijn broer! zei Mr. Clair. Lieve hemel, inspecteur, is Richard ook al verdwenen? Ja. Het bericht van Sir John's verdwijning stond in de kranten van gisterenochtend. Dat weet ik. Ik heb het gelezen. Maar Richard... De avondbladen berichtten dat hij ook verdwenen was, viel de in specteur hem in de rede. Maar die hebt u zeker niet gezien. Neen. We hebben hier op de Ma- nor de avondbladen niet. En? Wel, vanmorgen heeft Scotland Yard een detective gestuurd en die is op het oogenblik bezig den grafkelder te onderzoeken. Waarom is mij daarvan niets gezegd?, vroeg Clair verontwaardigd. Waarom is die man hier niet bij mij geweest? Hij wilde den grafkelder dade lijk doorzoeken, zei Trusk sussend. Maar om verder te gaan, ik ben naar het station in Beltan geweest om te vragen of Sir John was aangekomen. Ik was er al verbaasd over dat u dat niet gedaan had, Mr. Clair. U vergeet, zei de oude heer met waardigheid, dat ik pas gisteren avond wist dat hij niet meer in leven was. Vanmorgen heb ik geen tijd ge had om te gaan. En ik meen te moe ten opmerken, sir, dat ik, toen mijn gast Zaterdagmiddag niet kwam, tot aan het Koekoeksbosch ben gewan deld om te zien of er iets van hem te bespeuren was. Zijn niet-komen en mijn wachten op hem maakten, dat ik te laat aan tafel was. Tenslotte in specteur, als Sir John wèl aangeko men was, zou er in de bladen niet zoo gepraat worden over zijn verdwijning, want hij kwam heel vaak bij mij en de stationschef in Beltan kende hem heelg oed. Dat is waar, gaf Trusk toe. Dat geschrijf in de kranten begon pas gisteren. De stationschef heeft zich toen dadelijk met Scotland Yard in verbinding gesteld. Hij deelde den autoriteiten daar mee, dat Sir John met den trein van half zeven in Bel tan was aangekomen. Lieve hemelWaarom is hij hier dan niet komen dineeren? Kunt u zoo iets nog vragen, nu u zijn lijk gezien hebt?, zei Trusk. De arme man werd vermoord. En ik moet zeggen dat hij onverklaarbare dingen gedaan heeft. Hoe bedoelt u?, vroeg Clair ver baasd. Sir John kwam aan met een va lies, maar in plaats dat hij een rijtuig nam en hier naar toe reed, liet hij zijn valies in de garderobe staan, zei dat hij het later zou komen halen en ver liet het station. Waar is hij naar toe gegaan? Ja, dat kan nu juist niemand zeggen. Ik heb de menschen uit het dorp nog niet ondervraagd, maar iemand moet hem toch wel gezien hebben, want het was een lichte avond. Ik heb hem niet gezien, zei Mr. Clair peinzend en ik ben toch een heele tijd in hel Koekoeksbosch ge weest. Waarom daar juist? Omdat er door het bosch een kortere weg naar hier loopt. Ik ver onderstelde dat Sir John, die veel van wandelen houdt, misschien liever zoo zou zijn geloopen dan met een rijtuig langs den hoofdweg te gaan. Zoudt u er iets op tegen hebben me precies te vertellen wat u gedaan hebt? Volstrekt niet zei Mr. Clair min zaam. Ik ging om zes uur uit huis en kwam om half zeven bij het Koe koeksbosch. Ik heb langzaam gewan deld want als ik vlug geloopen had, zou ik er eerder zijn geweest. Ik heb tot bijna zeven uur bij 't Koekoeks. bosch gewacht en ben toen naar de oude Mrs. Folks toegegaan, die van mij een klein jaargeld krijgt. Ik heb tot bijna acht uur bij haar gepraat en zoo kwam het dat ik tien minuten te laat aan tafel kwam. Toen ik weer thuis kwam, hoorde ik tot mijn groo te verrassing dat Sir John niet geko men was. Ik heb een telegram en een brief gestuurd, maar geen antwoord gekregen. Ik begrijp nu, helaas, wat de oorzaak ervan was. Hebt u er ooit iets van gemerkt, dat Sir John's leven bedreigd werd? Neen. Daar heeft hij nooit iets over gezegd. Bovendien was hij een goed mensch en hij deed veel aan lief dadigheid. Niemand zou hem kwaad hebben willen doen. Het schijnt toch dat dat wel het geval is, zei Trusk grimmig. En fin, het is een geheimzinnig geval en niets anders. Wat had Sir John aan toen de stationschef hem zag? Een grijs tweed pak precies wat het lijk aan had, Mr. Clair. Zoo! Newby droeg altijd *s zo mers hetzelfde soort pak. Grijs tweed met een wit vest, bruine schoenen en een panama-hoed. Trusk stond op. Dat herinnert me eraan dat we zijn hoed niet kun nen vinden. Hij is niet in den grat kel der. Mr. Hallon meent daaruit te moeten afleiden, legde Clair uit, dat mijn arme vriend niet in den grai- dat algemeene financieele en moreele steun dringend noodzakelijk is, die we dan ook van tal van winkeliers en bur gers en 't gemeentebestuur gelukkig nog steeds ondervinden. Wisselconcert. Reeds vooraf weten we, zeidede voorzitter van Bel Canto aan het eind van het derde wisselconcert in de zaal van Bel Canto, dat deze uitvoeringen slagen. Twee jaren achtereen zijn nu deze concerten gegeven tusschen de harmonieën Euphonia en Apollo en de zang- vereeniging Bel Canto, en steeds voor uitverkochte huizen. Ook Maandagavond was 't weer tjokvol. De groote belangstelling is ongetwij feld ook voor de executanten een stimulans om al te geven wat men kan en zoo mogen deze concerten tevens als de beste van het geheele seizoen beschouwd worden. Een, we durven zeggen, herboren Eupho nia opende onder instructeur de Rook met een viertal nummers den avond, waaronder speciaal het Fan tasie Ballet van Montagne van het opnieuw kunnen van het corps getuigde. Bel Canto zelf gaf een drietal keurige nummers bij het Paaschfeest hoorend, nl. Osternchor uit Cavalleria Rusticana, het «Halle luja» van Handel beide voorgemengd koor en het bevallige «Frülings Symphonie van Carl Reyther. Apollo had een goede beurt onder directeur Bisselink met een viertal nummers w o. Ballet Egyptien van Luigini en de Strauss Walzer Geschichte aus dem Wienerwald, terwijl de heeren Valk en Steenbergen van 'n keurige clarinette polka van Marsal te genieten gaven. Een overdruk zeer geanimeerd bal sloot de goed geslaagde avond. Werkloosheid. Bij het plaatselijk bureau voor arbeids bemiddelingen werkloosheid stonden vorige week als geheel of gadeeltelijkwerkloozen ingeschreven 214 personen, waarvan er 45 in de werkverschaffing geplaatst waren en 9 in de steunregeling waren opge nomen. ST. JOACHIMSMOER. De heer A. Broeders is door Z. H. Exc, de Bisschop van 's Her togenbosch herbenoemd als lid van het R.K, Parochiaal Kerkbestuur alhier. kelder vermoord is. Ik ben het niet eens met Mr. Hallon, zei Trusk bits. Maar het is waar, dat er niets is waardoor aange toond kan worden, waarom Sir John naar den grafkelder ging. We hebben de zakken van het lijk doorzocht en hebben alleen een paar zakenbrieven gevonden, die aan zijn kantoor ge adresseerd waren; een horloge met een horlogeketting en wat zilvergeld. Lijkt het u niet toe, Mr. Clair, dat een rijk man als Sir John waarschijnlijk goud en bankpapier bij zich heeft ge had? Ja, gaf de oude heer nadenkend toe, en wat leidt u daaruit af, in specteur? Dat Sir John beroofd werd en dat roof het motief van de misdaad was. Dat kan ik bijna niet gelooven, inspecteur. Als roof het motief was geweest, zou de moordenaar ongetwij feld het horloge ook genomen hebben. Dat horloge vind ik eigenlijk ook raadselachtig, zei Trusk met gefron ste wenkbrauwen; een zilveren horloge, dat op zijn hoogst een paar pond gekost heeft en dat de moorde naar niet de moeite waard vond. Na tuurlijk zijn millionnairs altijd een beetje grillig, maar ik zou zoo denken dat de overledene wel een duurder bij zich zou hebben gehad. Dat is ook zoo, zei Clair dade lijk. Newby had een heel mooi gouden horloge, dat hij van een paar Afrikaansche vrienden heeft gekre gen. Ik heb het dikwijls gezien. Bedoelt u daarmee, dat Sir John altijd een horloge droeg? Dat weet ik zeker. Zou dan het zilveren misschien dat van den moordenaar zijn?, zei Trusk opgewonden, in de veronder stelling dat hij misschien een sleutel tot de oplossing van het raadsel ge vonden had. En toch, ging de spre ker voort en zijn gezicht betrok weer, de moordenaar zou zoo'n bewijs stuk niet hebben achtergelaten. (Wordt vervolgd) doet je qoed!

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2