Plaatselijke Berichten HEROPENT Zondag 31 Maart 7 uur ORQQT UETERAHEIMAL Woensdag 27 Maart 1940 No. 25 De Echo van het Zuiden Tweede Blad „DE ZWAAN" Onze zaak is gezellig gemoderniseerd en,alsvan ouds,op kwaliteitgebaseerd MIDDENSTANDSBORGSTELLINGS- EONDS VOOR DE LANGSTRAAT. Voorjaars-vergadering. Gisterenmiddag werd in de achter zaal van Hotel Verwiel alhier de voor jaars-vergadering gehouden van boven gemelde stichting, onder voorzitter schap van den heer J. P. P. Tielen. Uit het jaarverslag over 1939, dat in deze vergadering werd vastgesteld, kon worden geconstateerd dat er ook in het afgeloopen jaar weer veel en vruchtdragend werk is verricht in het belang van middenstanders die met za kelijke moeilijkheden te kampen had den of in moeilijkheden dreigden te komen. Het toenemend aantal aanvragen wijst er op dat er allengs in midden- standskringen heter begrip en waar deering gaan heerschen ten opzichte van dit fonds dat op zoo velerlei ter rein den ondernemers hulp kan bieden. Het aantal aanvragen steeg met 58 tot 129 in totaal. Er werden in 1939 23 nieuwe cre- dieten verleend tot een totaal bedrag van G015.waardoor het aantal credieten steeg tot 43 met een totaal bedrag van 11890. Van veel grooter belang dan deze finantieele hulp is echter de bemidde lende en saneerende hulp die het fonds verstrekt aan in moeilijkheden verkee- rende middenstanders, waarmede deze gewoonlijk meer gebaat zijn dan met het verstrekken van een crcdiet zon der meer. Ook op het terrein der boekhoudin gen voor kleine zelfstandigen is er voor het fonds een belangrijke, opvoe dende taak weggelegd en er zullen maatregelen worden getroffen om op dit gebied de hulp van het fonds steeds doeltreffender te maken. Van de 129 aanvragers ontvingen 43 een crcdiet, aan 35 aanvragers werd hulp in anderen vorm verstrekt en 51 moesten om verschillende redenen worden afgewezen. Verreweg de meesten dezer 51 ge vallen behoefden niet eens in behan deling te worden genomen, omdat er direct aanwijsbare gronden voor af wijzing waren: Slechts 13% dezer aanvragers werd na behandeling en nader onderzoek af gewezen, zoodat mag worden gecon cludeerd dat serieuze reflectanten, wier aanvraag nader wordt onderzocht en in behandeling genomen voor 87% kans maken op een gunstig resultaat in den vorm van crcdiet- of andere hulp. De terugbetaling der voorschotten door credietnemers verloopt vrij regel matig en met groote voldoening mocht het bestuur releveeren, dat in 1939 geen enkele verliespost behoefde tc worden geboekt. Met een verliespercentage van slechts en een percentage achterstand in aflossing van 2,8%, staat dit fonds mede aan den spits van alle Borgstel- lingsfondsen in Nederland, wat betreft de gunstige exploitatie-uitkomsten. Onder de aanvragers zijn de groen tehandelaren met 14, de kruideniers met 13 en de bakkers met 10 aanvra gen het meest» vertegenwoordigd. Wij hopen binnenkort nog meer in teressante bijzonderheden uit dit jaar verslag tc puhliceercn, o.a. over de verdeeling der aanvragen over de ver schillende gemeenten in het district. Blijkens ontvangen ministerieele be schikking zal het fonds voortaan ook hoogere credieten dan 500.n.l. tot 1000.kunnen verleenen onder be paalde voorwaarden. Het maximum-bedrag van de geza menlijke borgstellingen in 1940 werd vastgesteld op 20376.76. Het lid van het Dag. Bestuur, de edelachtb. heer P. N. Dekkers te Was pik, werd als zoodanig door het be stuur herkozen. Tot het Dag. bestuur alsmede den secretaris den heer J. C. v. Mierlo, wer den woorden van dank en waardccnng gericht voor den ijver en de toewij ding, waarmede zij in het afgeloopen jaar weer hun steeds omvangrijker wordende taak hebben behartigd. uitstraling van licht naar buiten van uit huizen, gebouwen enz. is verboden, terwijl de verlichting van voer- en vaartuigen in voldoende mate moet zijn afgeschermd. Overtreding van dit verbod (dus ook bij lichtuitstraling gedurende een kort oogenblik!) wordt volgens de wet gestraft. Door den burgemeester zullen de ge dragsregels voor deze oefening nog worden bekendgemaakt; wij komen eventueel na deze bekendmaking nog nader op de zaak terug. Intusschen moge thans reeds op het volgende wor den gewezen: Gebleken is bij voorgaande verduis teringsproeven dat er menschen zijn, die gedurende de oefening de lichten in hun woningen uitdraaien. Dit is natuurlijk niet de bedoeling! De wet bedoelt enkel en alleen het beletten van lichtuitstraling naar buiten. Daarom moeten uiteraard wel alle reclame- en étalage-verlichtingen en andere buiten lichten geheel worden gedoofd, doch dit moet niet geschieden met de lich ten in de woonvertrekken enz., voor zoover de verlichting daarvan lot die vertrekken beperkt blijft. Dit ware toch immers ook niet vol te houden indien ons land in oorlog zou komen, daar in dal geval permanent, d.i. dus eiken avond en waarschijnlijk gedurende weken en maanden zou verduisterd moeten worden. Aangezien de bedoeling van een oe fening is het zooveel mogelijk reali- sceren van de werkelijkheid d.i. bij oorlog, is het dus zaak te zorgen voor verduisterings- en lichtafschermings- materiaal. Hiervoor is in den handel speciaal zwart verduisteringspapier in diverse kwaliteiten, waaronder ook goedkoope. Dit papier is in den boek handel of bij firma's die luclitbescher- mings-artikelen leveren, verkrijgbaar. De „Lubema-Sticht'ing" van Lucht- beschermings-materialen te Den Haag levert o.m. een speciale, zeer stevige zwarte papiersoort, het z.g. „Bala- scherm" - verduisteringspapier, prijs 2.40 per rol van 10 bij 2 meter. Ondergetcekende wil gaarne voor bestelling hiervan zorg dragen (Te! 360)indien men toezending nog vóór 12 April verlangt, is echter eenige spoed gewenscht. Men kan natuurlijk ook de licht punten afschermen door deze te om geven met speciale afschermkapjes of met donkerblauw papier, doch dit is veel minder geriefelijk dan de afscher ming van vensters. De Voorz. van de Afd. Waalwijk van de Ned. Vereen, voor Lucht bescherming Ir. C< v. d. Hoeven. LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK". De liedertafel „Oefening en Ver maak" gaf Zondagochtend een welge slaagd Paasch-matinée in Musis Sa crum, waarop een bijzonder cachet lag door de huldiging van twee zilveren jubilarissen, de heeren Adr. v. Heijst en Th. Westenburger. Gelukkig was dit matinée thans vrij aardig bezet en het gebodenc was dit ook dubbel waard. We noemen onder tal van goede num mers „De Heilige Stad", bariton-solo door den heer Piet van Ree, die op uitstekende wijze werd ten gqhoore ge bracht, alsook de 4e scène uit de Frith- jofsage van Max Bruch, met soli van de heerenvan Ree en de Bont en ac compagnement van mcj. Francine Knepflé. Een mooi nummer, op uitstekende wijze vertolkt, zoowel door de koren als de soli en 't accompagnement. Ook de andere koren vielen zeer te loven, alles bijeen een goed matinée met als clou de huldiging, waarbij de voorzitter, de heer A. C. van der Heij den, de jubilarissen als volgt toesprak: is het mij heden een diep gevoelde be hoefte, een dure plicht zelfs, welver diende lof en dank te brengen aan de heeren Adrianus van Heijst en Theo Westenburger, die ruim een kwart eeuw hun beste krachten aan de Lie dertafel „Oefening en Vermaak" ge wijd hebben. Gezelschapsmannen in den besten, waren zin des woords, heb ben zij machtig veel bijgedragen tol den groei en den bloei der zoo vaak bekroonde Vcreeniging. Lichtende voorbeelden van ijver, vlijt en trouwe plichtsbetrachting kun nen zij met recht en reden aanspraak maken op ons aller erkentelijkheid en warme toegenegenheid. Jubilarissen! Als een blijvende her innering aan Uw zilveren zangersjubilé, ook vereerd met de tegenwoordigheid van ons hooggeacht Eerebestuur, bie den wij U een »gouden ring met in scriptie aan, die, naar wij vurig hopen, nog lang II zal sieren. Aanvaard hem met dezelfde liefde als waarmee hij l' geboden wordt. Zij het U door Gods goedheid vergund, nog menig lustrum feest met ons te vieren en te genieten van de vriendschap, zoo terecht hel zout des levens genoemd. Leven de jubilarissen! Ad mullus annos hip, hip, hoera! Na felicitatie van verschillende zij den, zong de liedertafel de jubilarissen een hartelijk „Lang zullen ze. leven" toe, waarmee dit welgeslaagde matinée beëindigd werd. De heer Trimbach onderging nog den zelfden dag in Den Bosch een klei ne operatie. KEGELCONCOURS WAALWIJKSCHE KEGELCLUB. Zooals bekend heeft de Waalwijk- sche kegelclub gedurende de Paasch- dagen een plaatselijken kegel wedstrijd georganiseerd, waaraan verbonden was het kampioenschap van Waalwijk. Er was de verschillende dagen veel belangstelling. De vrije baanwedstrijd had de volgende uitslag: 1 J. Wiesman, 2 J. Kools, 3 W. Scheepers, 4 N. Vermeer, 5 N. Gragl- mans, 6 A. v. Baal, 7 F. Pulles, 8 J. Spijkerman, 9 Th. v. Delft, 10 J. Maas. 11 H. Hoffmans, 12 W. Trintler, 13 J. C. v. Eikelenburg, 14 H. Boers, 15 J. Beerens, 16 17 A. de Kort. De dames-prijzen werden behaald door inej. M .Hens en Mevr. Pulles- Kools. De heer .1. Wiesman behaalde den eersten prijs vrije baan met 6 x 45 en 4 x 44, het kampioenschap met 45. Een zeer bijzondere prestatie op het gebied der kegelsport. Voor het kampioenschap van Waal wijk ontving hij een fraai gouden ke geltje. KEESJE DE RUIJTER. De Eerste Baardwijksche Biljartclub, gevestigd in Café „'t Vosje", heelt Keesje de Ruijter uitgenoodigd in den LUCHTBESCHERMING. VERDUISTERINGS-OEFENING TE WAALWIJK. Op 12 April a.s. zal in onze gemeen te wederom een verduisterings-oefe- ning worden gehouden. De Afdeeling Waalwijk van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming doet een beroep op alle ingezetenen, om deze oefening te doen slagen. Ge zien de vele moeiten, die onze At dee ling zich gedurende de laatste 2 jaren heeft gegeven om de burgerij te in- strueeren en voor te lichten over de luchtbescherming, mag gevoegelijk worden aangenomen, dat aan alle inge zetenen bekend is, waarom verduiste ringsoefeningen worden gehouden en wat men daarvoor moet doen en laten. Iedereen in onze gemeente mag thans geacht worden te weten, dat tij dens den duur van de oefening alle ZATERDAG 30 MAART a.s. CAFÉ-R EST AU RANT STATIONSSTRAAT 57. M. VAN BRACHT-SCHIKS Café-Restaurant »De Zwaan« Concert-zaal »Thalia« WAALWIJK. Geachte toehoorders! Verscheidene maanden, beter gezegd vele maanden zijn verloopen sinds ik het genoegen had hier in Musis Sa crum eenige woorden tot U te spreken. Wat was de reden, dat reeds spoedig nadien, betrekkelijk plotseling een ma laise op muzikaal gebied zich zoo lood zwaar deed gevoelen? Gij allen weet het: sport, film en radio hebfcen de zonen en doch teren der Muse den rug toegekeerd. Onze oproep om steun en belangstelling werd steeds meer de stem eens roepende in de woestijn, niet alleen hier, doch schier overal elders. Zal „Vader Chronos er nog ooit in sla gen het wentelend rad van d.en tijd zoodanig te draaien, dat muziek en zang er nog eens bovenop zullen ko men? De hoop doet ons zeggen „Ja! De geslonken Gedeonsbende, die bin nenkort 80 jaren telt, blijft onversaagt strijden voor haar bestaan; de kleine Oude Garde zou kunnen sneuvelen, maar geeft zich niet over. Het spreekt van zelf dat iedere poging orn haar nieuwe, versterkende levenssappen te laten toevloeien, door ons op hoo;gen prijs gesteld zal worden. En daarom AMBACHTSSCHOOL EN AVOND- TEEKENSCHOOL TE 's-BOSCH. Eerste prijs: Electro-techniek: H. J. J. Gosseins te Elshout. Smeden-Bankwerkers: Diploma b. Jos. Baars, Waalwijk. Cursus voor leerlingen in bet typo grafisch bedrijf. Drukker: M. v. Beek, 's-Grev.-Capelle. Motorrijtuig- en rijwielhersteller. Diploma: N. J. Gonners, Waspik. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zesde lezing op Vrijdag 29 Maart 1940, des avonds 8 uur precies. Spreker: de WelEerw. Heer Ds. G. Bos, Predikant der Ned. Herv. Gem. tc 's-Gravenhage. Onderwerp: De geloovige groeit als een palmboom. De lezing wordt gehouden in de kerkzaak Entrée vrij. NED. HERV. J. V. Op D.V. Donderdag 28 Maart hoopt de Ned. Herv. J. V. tc Besoijen haar 23sle Jaarvergadering te houden in het Gebouw voor Christelijke Belangen. Aanvang 7.30 uur. HET KRUISBEELD IN DE RAADZAAL. Naar wij vernemen is het kruisbeeld voor de Raadzaal, indertijd geschon ken door de cerw. heeren pastoors dei vier parochies en vervaardigd door tusschkomst van architect Kropholler, thans gereed gekomen. Het zal in tegenwoordigheid der schenkers en van 't college van B. en W. binnenkort worden aangebracht. O. O. G. Op Zondag 14 April a.s. hoopt onze bekende Waalwijksche Tooneclver- eeniging O.O.G. haar seizoen te sluiten met het schitterend tooneelspel: „Hun Kind", van J. v. Eekelen. Wen hopen op dit keurig tooneel spel, waaraan door de O.O.G.'ers reeds enkele maanden met zeer veel ijver wordt gerepeteerd, nog nader in dit blad terug te komen. bedrijfsongeval. Tijdens zijn werkzaamheden op de cartonnagefabriek had de heer J. 1 rim- bach Jr. het ongeluk met zijn wijsvin ger onder een rilmachinc te geraken, waardoor de top van dezen ingei werd afgesneden. Dr. Kolster verleende de eerste ge neeskundige hulp. loop van de volgende maand een bil jart-seance te komen geven in ge noemd café. De datum zal nog nader worden vastgesteld. ST. CLEMENS JEUGDVEREENIGING. Tooneeluit voering. Voor een goed bezette zaal gaf de tooneelafdecling der Sint Clcmens- Jeugdvereeniging Maandagavond (2en Paaschdag) een uitvoering in het Pa- tronaalsgebouw. De huidige patronaatsdirecteur, de weleerw. heer Mutsaerts, blijkt met groote voortvarendheid en tect de lei ding over dit jeugdwerk te voeren. In betrekkelijk korten tijd heeft hij het Patronaat, waarvan de belangstelling de laatste jaren kwijnende was, weer tol bloei gebracht. lederen Zondag avond zijn gemiddeld 100 jongens in de zaal aanwezig waar zij met biljarten, kaarten en andere gezelschapsspelen worden bezig gehouden. Ook de too- neelclub „Kunst na Arbeid", die dezen avond voor het voetlicht kwam, vormt een onderdeel van deze herboren Jeugd beweging. Het was een hcele onderneming om met zulke jeugdige krachten, waarvan de meeste nog nooit op de planken hadden gestaan, een tooneeluitvoering tc geven en wij kunnen ons voorstel len dat de regisseur, de heer W. v. d. Mee, een uiterst zware taak heeft ge had bij de instudeering van de beide opgevoerde stukken. Laten we er direct aan toevoegen dat hij eer van zijn werk heeft gehad en dat het een geslaagde uilvoering is geworden, waarover het publiek vol lof was. Zeker, er waren verschillende zwakke plekken in de rollen-bezetting aan te wijzen, maar rekening houden de met den jeugdigen leeftijd en 't vol slagen gemis aan tooneel-routine van de meeste spelers, mogen we hier bij de beoordeeling niet al te critisch zijn. Wij zullen daarom ook niet de spe lers stuk voor stuk ouder de loupe nemen, doch volstaan met een com pliment voor de wijze, waarop deze nieuwelingen zich door de vuurproef hebben heengeslagen. Een uitzondering mogen we wel ma ken voor den vertolker van den rol Fan grootvader, welke door A. de Gouw op zoo uitnemende wijze werd uitge beeld en voor het naiëve en pakkende spel van den jeugdigen Chr. Schapen donk. Zoowel het drama in 3 bedrijven „Het schot in den nacht" van F. J. Schrauwen als het blijspel „Het man netje in de maan" van P. v. Zuilen, vielen bij het publiek zeer in den smaak, al zal de ontknooping van het drama velen niet geheel bevredigd heb ben. Een pittige jasz-band vulde de pau zes met vroolijke muziek, wat een at tractie op zichzelf vormde. JAARVERGADERING K. O. B. BISDOM DEN BOSCH. Waardeerendc woorden voor Waalwijk. De Katholieke Onderwijzers Bond I in t bisdom Den Bosch hield Dinsdag in Musis Sacrum zijn 43ste jaarverga dering. waarop alle afdeelingen aanwe zig waren. Na een H. Mis door den geestelijk adviseur, de Zeereerw. heer Meule- mans, in de St. Janskerk opgedragen, werd een aan' ng gemaakt met de ver gadering. In zijn openingsrede riep de voorzit ter, de heer A. v. Delft uit Made de af gevaardigden en genoodigden in het mooie Waalwijk een hartelijk welkom toe. In 't bijzonder heette hij welkom den heer Chabeau, inspecteur van het rijks- schooltoezicht, Drs. v. Gerwen, hoofd inspecteur van het bijzonder katholiek onderwijs, de geestelijk adviseur, de dekenale bisschoppelijke inspecteurs, de geestelijke adviseurs der afdeelingen en den eerw. frater Ematus, vertegen woordiger van de R.K. Mulo Vereeni ging en de pers. De mobilisatie, aldus spr., heeft vele werklooze onderwijzers arbeid gegeven en hierdoor hebben sommige kamerle den zelfs gedacht, dat het vraagstuk van den kweekeling met acte niet zoo urgent meer was. Jammer voor deze heeren vergeten ze echter, dat na de mobilisatie de positie van den kweeke ling met acte weer even hopeloos is. Doordat vele scholen zijn bezet door de militairen is het onderwijs op ver schillende plaatsen gedesorganiseerd. De bisschoppelijke- en de rijksinspectie hebben pogingen in 't werk gesteld om gedaan te krijgen dat minstens 50 van de scholen per plaats open blijft. In t afgeloopen jaar is voor de derde maal actie gevoerd voor verbetering van de leerlingenschaal en de positie van den kweekeluing met acte. Helaas nog steeds zonder succes. Sinds Dr. de Visser van het onder- wijs-departement verdwenen is, vis- schen alle onderwijsministers achter het net. Uit de millioenennota valt op te maken dat er voorshands nog geen kans bestaat op verbetering van de leerlingenschaal. Vol verwachting zagen de onder wijskringen naar den nieuwen be windsman, minister Bolkenstein. maar de mobilisatie deed alle verwachtingen in rook opgaan. Blijkens den voorzitter zijn er bij de R.K. scholen in totaal 2190 kweekelin- gen, dus een kweekeling op 6 onder wijzers. Bij dit groote aantal is 't des te treuriger, dat de onderwijzers-orga nisaties machteloos staan om meer perspectief te bieden. Met groote voldoening wijst spr. op het heilzame werk van de verschilende fondsen. De voorzitter hiervan, de heer Eykemans is wegens hoogen leeftijd af getreden. Wegens zijn groote-verdien sten heeft het H.B. hem het eere-lid- maatschap aangeboden met een stoffe lijk blijk van waardeering. De actie van de onderwijzers om ook voor hen de poorten te openen voor de opleiding tot reserve-officier heeft sma delijk schipbreuk geleden, want ze zijn met een kluitje in 't riet gestuurd. Spr. eindigt z'n openingswoord met zijn dank te betuigen aan de afdeelin- qen voor den steun in 't afgeloopen jaar. De voorzitter van de ontvangende vereeniging, de afdeeling Waalwijk, de heer Froklage, verwelkomt ver volgens de aanwezigen. In de vo rige alg. vergadering is bepaald, al dus spr., dat Waalwijk aangewezen werd om de afgevaardigden te ontvan gen. Er werd toen gezegd: Kunnen jullie ons wel ontvangen. Daardoor was spr. eenigszins ,,in z'n kam gepikt en hij is dubbel blij nu te kunnen laten zien hoe Waalwijk ontvangt. Het gemeentebestuur zal het gezel schap in het raadhuis officieel ontvan gen om uiting te geven aan zijn waar deering voor dit bezoek en het goede werk van den K.O.B. Tevens zal dan het monumentale ge meentehuis van Kropholler bezichtigd worden. De vereeniging Waalwi^ks Belang, die al zoo veel voor Waalwijk heeft gedaan, stelt gratis gidsen van Waal wijk ter beschikking, die zeer wel het lezen waard zijn. Tevens heeft zij reeds toegezegd, dat indien de afgevaardig den worden opgewekt om nogmaals een bezoek aan Waalwijk te brengen, een der leden gaarne als gids zal fun- geeren en pogingen in 't werk zal stel len om een schoenfabriek te bezichti- gen. Spr. eindigt met den wensch, dat het een vruchtbare en genoeglijke dag zal worden. De voorzitter dankt den heer Frok lage en onderstreept, dat Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5