Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ALGEMEENE TOESTAND GRATIS DELFT's BLAUW Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD „NOORD-BRABAND" PERZISCHE.. JONKERS Croquetten en Bitterbollen Automatiek PULLES-HEESBEEN KOFA-MAGAZIJNEN Fa. CUNEN H.Kolsteren-Lagarde Prima Brandewijn Jenever Cognac Bessen Jenever Frambozen op Brandewijn Wijnen en Likeuren Naar NUMMER 26. ZATERDAG 30 MAART 1940. 63c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, iz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE» WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uui in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. VERHEFFENDE STRIJDWIJZE De „Nederlander" geeft een staaltje van de verheffende strijdwijze der N.- S.B. Den laatsten tijd werden op gevels, muren' en lantaarnpalen in Amsterdam en andere steden, zegels geplakt van den volgenden inhoud: „Elk volk heeft de regeering verdiend. Hoe meer Joden, hoe meer welvaart. Hoe meer Joden, hoe minder corruptie". Het is een eigenaardige tekst. Naar het woord geoordeeld, zou men moe ten concludeeren, dat het een Jood- sche propaganda is, maar dan een zeer onhandige. Eerder rijst dan ook het vermoeden, dat men met een anti-Joodsche hetze te doen heeft en dat het de bedoeling is om gedachten op te wekken, welke in tegenspraak zijn met den letterlij ken inhoud van den zegelopdruk. Nochtans deed liet Nationaal Dag blad van de N.S.B. alsof het geloofde, dat de zegeltjesplakkerij een brutale Joodsche propaganda was en de re dactie toornde: „Maar waar blijft de hoofdstede lijke politie? Kan zij nu niet eens om aan de doorwerking van dit ver gif een einde te maken even snel op treden als zij dit pleegt te doen te genover nationaal socialisme? Het wordt nu toch hoog tijd, dat aan de brutaliteit van de aanhan gers van E.D.D. paal en perk worde gesteld". te hoop". Ook in de stad en in „de groote wereld" is de publieke kas, dit wil zeggen het volksvermogen, een ei gendom, waaraan men nolens volens liet zijne bijdraagt, maar waarvan men ook tracht te halen, wat er van te ha len is. Daarvan bleek een dezer dagen nog in Amsterdam. B. en W. stelden er den raad voor om aan de leden van stem- bureaux voortaan geen vrije-consump- tie meer te verstrekken op gemeente- kosten, doch een bedrag van 15 per stembureau als presentiegeld uit te keeren. Daartegen werden bezwaren geuit, de belooning was te gering. Maai de voorzitter betoogde, dat er stem- bureaux (uit drie leden bestaande en enkele ambtenaren voor bijstand) wa ren, wier verteer ongeveer 10 be droeg. Daartegenover waren er echter ook, die 50 en méér guldens declareer den. In 1939 werd er door één stem bureau voor 54 verbruikt en voor dat geld was genoten: 52 koppen kof fie, 24 glazen sherry, 38 flesschen hier, 42 broodjes enz. enz. Na deze uiteenzetting werd in deze democratische stad ook het voorstel van B. en W. direct aanvaard. NOTARIS SLIM. Zoo van tijd tot tijd doet elk mensch wel eens aan gewetensonderzoek en hij zoo'n gelegenheid vallen wel enke le tekortkomingen vast te stellen. Die we dan natuurlijk trachten goed te zonder gewetensbezwaren mag wegcij feren. Dus nogmaals: het rijk had de 1000 LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 ende notaris was in het bezit van 100 afgestempelde postzegels van 10. Omdat deze uiterst weinig worden ge bruikt, hebben ze een aanzienlijke phi- latelistische waarde; de notaris maakte er 4 per stuk voor, tezamen 400 Welk bedrag hij in zijn zak stak, want hij had niemand tekort gedaan, noch zijn cliënt, noch het rijk. Zou o]) een soortgelijke wijze het be- lastingbetalen niet wat aangenamer en prettiger gemaakt kunnen worden? De neutralen in de knel. Vele neutrale staten komen meer en meer in de verdrukking van den oor log, door anderen gevoerd, maar in het bijzonder de Scandinavische volkeren, Noren, Zweden en Denen, voelen zich op het oogenblik hopeloos in de knel. Hun economische leven wordt geruï neerd, het bestaan en het leven van tal van zeevarenden wordt op ordinair- möorddadige wijze vernietigd. De No ren telden eenigen tijd geledén hun om gekomen zeelieden reeds bij honderd tallen. Even vóór Paschen werden in enkele dagen tijds niet minder dan 6 Deensche schepen getorpedeerd. Gewoon in den grond geboord, zon der eenige voorafgegane waarschu wing, zonder vraag naar lading of be stemming. Ongeveer 50 opvarenden werden of van een gescheurd bij de ont ploffing, of ze verdronken in zee. Omdat deze schepen in Britsch con- vooi voeren, zeggen de Duitschers, of in de buurt daarvan. De Deensche au toriteiten verzekeren met grooten en plechtigen nadruk: niet één dezer sche pen voer in convooi. En de Britten gers en verscheidene duikbooten. Er zijn reeds een paar Duitsche schepen getorpedeerd. De Britten noemen dit, hun optreden, natuurlijk zuivere formeele of „techni sche neutraliteitsschendingen" en ze zeggen het niet te kunnen begrijpen, dat de neutrale staten daartegen zoo krachtig protesteeren, terwijl ze toch slechts een antwoord zijn op de moord dadige aanslagen der Duitschers, dag aan dag, op de rechten der neutralen, de neutralen, die daarbij tal van sche pen en honderden levens van hun zee lieden verliezen. De Britten wijzen voorts op het humane karakter van hun tegenmaatregelen. Zelfs zal geen Duitsch schip worden getorpedeerd zonder dat aan de opvarenden volledig gelegenheid is gegeven om zich veilig te stellen. Dat is allemaal waar, maar de Duit schers beoordeelen niet, vèroordeelen althans niet, wat ze zelf doen. Ze zeg gen: de Britten schenden de Noorsche, Deensche en Zweedsche neutraliteit, dus zijn wij niet langer gehouden om... Ja, wat ze precies zullen doen, is nog niet bekend, maar ze hebben tegen- ^cO^NGINmcHTiNG winnend, een durenden invloed in dat deel van Europa zou vestigen. Italië heeft dus belang bij het behoud van den vrede op den Balkan en om deze verzekerd te houden is in Rome gebruik gemaakt van het bezoek van graaf Teleki, den Hongaarschen mi nister-president aan de Eeuwige Stad. Teleki heeft herhaaldelijk met graaf Ciano en met Mussolini geconfereerd: hij heeft begrepen, dat Hongarije het Roemenië voorloopig niet lastig mag KOMT EVEN SMULLEN uitsluitend van Ie kwa liteit kalf svleesch. maken en zijn eischen tot teruggave van een groot deel der in 1918 aan Roemenië verloren gegane provincie Zevenburgen moet opschorten. Het zal voor Hongarije trouwens niet makkelijk zijn om op het oogenblik in troebel wa ter te visschen, want het moge ten aan zien van Roemenië veel te eischen heb ben, het heeft nog meer te vreezen van Rusland, dat het Roetheensche gebied, Vraagt DELFTs BLAUW PUNTEN. Bij aankoop van ieder kwartje ontvangt U ÉÉN PUNT. Ziet onze speciale DELFT's BLAUW ETALAGE WAALWIJ K. Welnu, de politie is er aan te pas ge komen. Ze heeft gespeurd en in Utrecht gelukte het haar om een drietal man nen op heeterdaad te betrappen bij 't plakken van de bewuste zegeltjes op deuren, ruiten en lantaarnpalen. De mannen werden meegenomen, er werd proces-verbaal opgemaakt en alle drie de schuldigen bleken leden van den N.S.B. te zijn! VAN DE GROOTE HOOP. Onlangs bevatte het persverslag van een raadsvergadering in het stadje Hardenberg een resumé van een zeer hartige discussie tusschen twee wet houders. De eene titularis voelde zich gegriefd, dat de andere tot loco-burge meester was aangewezen en deed daar om over de mate van waardigheid van dien andere voor dat hooge ambt een boekje open. De wethouder-loco-bur gemeester zou zich in zijn kwaliteit van voorzitter van een stembureau hebben misdragen door ten behoeve van de leden van dat stembureau een flesch Madeira te laten aanrukken als mede eenige fleschjes bier. De wethou- der-loco-burgemeester zou van een en ander „onder den invloed" zijn ge weest. De beschuldigde ontkende dat met nadruk en stelde vast, dat hij in een jaar tijds minder alcohol nuttigde dan zijn collega-wethouder in een week pleegt te gebruiken. Een dergelijke discussie is van een typische plattelandsongemoedelijkhcid maar de geuite beschuldiging was van grootsteedsche allure. Want het is heusch niet enkel de heel-kleine man van buiten die de kans benut om, als daartoe de gelegenheid zich voordoet, zich extra te versterken „van de groo- maken, want een gewetensonderzoek zou nutteloos zijn, als we het niet be gonnen met bepaalde goede voorne mens. Er is geen goede weg vóóruit, wan neer we ons niet bereid betoonen om de dwaalpaden van het verleden te verlaten. De fiscus profiteert nogal eens van het opwellen van het betere ik in den mensch, omgekeerd schijnt de fiscus nooit aan gewetensonderzoek te doen. Er is althans nog nooit ie mand geweest, die heeft kunnen bewe ren, dat hij wat belastinggeld terug kreeg op grond van de overweging, dat de aanslag, zij het formeel in orde, de draagkracht van den belastingplichti ge in onevenredige mate had aange tast. Ontdoken belastingpenningen, welke achteraf nog vrijwillig worden vol daan, pleegt men „gewetensgeld" te heeten. Blijkens den inhoud van een ingezonden stuk in de Haagsche Post, was er onlangs ook iemand in een on zer groote steden, die tot het inzicht kwam, dat hij den staat voor 1000 had tekort gedaan en deze zondaar toog naar zijn notaris, teneinde door diens bemiddeling de zaak op discrete wijze te laten regelen. De cliënt stelde den notaris 1000 pop ter hand en deze beloofde, dat deze som op een anonie me wijze in 's rijks kas zou vloeien. En hoe kweet de notaris zich van zijn taak? Hij toog ten postkantore en kocht 100-postzegels van 10 per stuk, wel ke hij meteen liet afstempelen, dus on bruikbaar maken. Het rijk ontving al dus 1000 en behoefde daarvoor geen enkelen dienst te doen. De kosten van het drukken der postzegels zijn zoo miniem, dat men deze kostenfactor bevestigen deze mededeeling. Het schijnt, dat men aan oorlogvoe rende partijen andere maatstaven van menschelijkheid, recht en ridderlijkheid moet aanleggen, dan die, welke in het onderlinge verkeer van menschen gel den. Men laat zich zelf helpen en ver dedigen, door menschen die men ver volgt. Deze immoraliteit schijnt in den oor log een respectabele methode geacht te worden. Want terwijl b.v. Duitsche duikbooten en -vliegtuigen, schepen en levens van neutralen, van Zweden, Noren en Denen, onbarmhartig aanval len en vernietigen, sluipen dag aan dag de Duitsche met erts uit de genoemde neutrale landen geladen vrachtbooten, door de Noorsche en Deensche territo riale wateren naar Duitsche havens, zich aldus veilig stellende voor de zee macht der tegenpartijen en beschermd door de zeemacht van de geteisterd wordende volkeren. Noren, Zweden en Denen zijn niet sterk genoeg om zich tegen het onrecht te weer te stellen en kunnen zelfs het risico niet trotseeren van het onthou den van gunsten (ertsleveringen en doorvaart door territoriale wateren) als repressaille. Maar dat de Britten het niet dulden willen, dat de Duit schers zich nog langer blijven bevoor- deelen langs neutralen weg, is te be grijpen. Helaas doen ze dat ook weer met middelen, welke ofschoon ze niet op vernietiging van neutraal goed en leven is gericht met de souverei- ne rechten der neutralen in botsing ko men. De Britten zijn vastbesloten om de Duitsche ertsverschepingen uit de Scandinavische landen tegen te gaan. Langs de Noorsche kust patrouilleeren daartoe een zestal Britsche torpedoja- maatregelen aangekondigd. Gevreesd moet worden, dat de maatregelen en tegenmaatregelen der oorlogvoerenden tegen de neutrale staten spoedig zullen uitloopen op een algeheele miskenning van rechten der neutralen en dat dezer wateren. Roemenië bevindt zich in eenzelfde benarde positie als de Scandinavische landen. Als Roemenië maar een arm land ware, dan zou het vredig, rustig en daardoor rijk en gelukkig kunnen zijn. Maar zooals Scandinavië rijk is aan erts, zoo is Roemenië rijk aan olie en om die reden wekt het de begeerte van machtigen, vooral van Duitsch- land, dat olie (benzine) voor zijn oor logvoering behoeft. De eenige kracht van Roemenië is de omstandigheid, dat behalve Duitschland ook Rusland en Italië de Roemeensche olie begeeren, maar van den dag af, waarop deze drie onderling eens worden over de verdee ling van hun invloed op den Balkan en de verdeeling der daar aanwezige grondstoffen, zijn in het bijzonder de Roemenen aan de beulen overgeleverd. Toch lijkt Duitschland zijn invloed in Roemenië ten koste der geallieerden te versterken, want men krijgt den in druk, dat de Roemeensche regeering zich naar Berlijn noodgedwongen schikt, al wil het een schijn van onaf hankelijkheid bewaren. Rome steunt de Duitsche politiek ten aanzien van Roemenië, maar ziet daar nevens met zorg toe, dat uit de moei lijkheden geen oorlogsverwikkeling op den Balkan voortvloeit, omdat het dan gedwongen zou zijn om partij te kie zen, of zijn aspiraties op te offeren ten behoeve van de partij (Londen—Parijs dan wel Berlijn—Moskou), welke, over voor Alles 100kwaliteit hetwelk Hongarijë uit de liquidatie van Tsjechoslowakije voor zich „won", voor zich opeischt, omdat de Roethenen (Russische) Oekrainiërs zijn. In een persgesprek met een vertegen woordiger van het Italiaansche blad „La Tribuna" heeft graaf Teleki ver klaard, dat Hongarijë zijn revisionisti sche eischen (teruggave van Zeven burgen) voorloopig opschort omwille van de hoogere nooden in Europa. „Hongarijë heeft een duizendjarige geschiedenis en daarom kan het wach ten en wacht het". Maar de Engelschen en Franschen, alsmede de Turken, zijn weinig gesticht over de „vreedzame" samenwerking van Berlijn—Rome—Moskou op den Balkan, welke op een vreedzame ver- TVaaiwpschc en Langstraatsche Courant» IN SAMENWERKING MET BS KOF» i .-jt t

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1