RECHTZAKEN. GEERTRUIDENBERG. WASPIK. R AAMSDONK. NIEUWKUIJK. Aalburg. DRUNEN ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. De regeering heeft bepaald, dat in het vervolg slechts visch zonder kop aan het publiek verkocht mag worden. De regeering hoopt op deze manier het vraagstuk van het veevoer te kunnen oplossen. Het afsneden der kop pen op de vischafslag te Scheveningcn. nen uitspraken. Een vijftal personen werden afgevaardigd naar een rayon vergadering van het A.P.C.-Comité op heden Woensdagavond te Dordrecht. Besloten werd op Woensdag 10 dezer wederom bijeen te komen, ter verdere bespreking dezer aangelegenheid. De afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond ..Patrimonium" ont ving van den heer B. de Rooij te Utrecht, oud-bestuurslid der afdeeling, een schenking, bestaande uit een 4-tal schilderijen (Luther, Calvijn, Zwingli en Melangton), welke door het bestuur dankbaar werden aanvaard en met toe stemming van het bestuur van den Chr. Volksbond in het gebouw zullen wor den aangebracht. Vrijdagavond hield de Afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbei- dersbond in de zaal van den Christel. Volksbond haar jaarlijksche feestver- gadering, die onder leiding stond van den heer C. van Caem. Na opening sprak de voorzitter een kort openings woord, waarin hij in 't bijzonder de af gevaardigden welkom heette. Door de mondaccordeon- en reciteer- club Onder Ons" onder leiding van den heer L. Versteeg, werd vervolgens een met zorg samengesteld feestpro gramma, bestaande uit een aantal mu zieknummers en eenige zeer in den smaak vallende voordrachten, afge werkt. Verschillende tractaties werden rondgediend. De afgevaardigden voer den nog het woord; aan het slot sprak de voorzitter een dankwoord. Aan het Hulppostkantoor alhier v/erd gedurende de maand Maart 1940 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 4534.01 en terugbetaald 11261.80. De Chr. Gemengde Zangvereeni- ging Excelsior" alhier kwam Maan dagavond in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk in feestelijke jaar vergadering bijeen. Na opening door den voorzitter den heer Heij, bracht de secretaris de heer W. Timmermans een goed verzorgd verslag uit, waarin hij de bijzonderheden uit het afgeloo- pen vereenigingsjaar de revue liet pas- seeren. De penningmeester de heer A. Janson gaf 'n overzicht over den finan- tieelen toestand der vereeniging. Uit beide verslagen bleek dat de vereeni ging zich in een gestadigen groei mag verheugen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestursleden de heeren J. Heij, voorzitter, A. Janson, penning meester en Joh. Maijers, alg. adjunct, herkozen, terwijl in een bestaande va cature tot commissaris van orde werd gekozen de heer Ant. de Bie. Tot directeur der vereeniging werd benoemd de heer P. Christ uit Capelle, die deze functie reeds sinds het overlij den van zijn vader, den vroegeren di recteur der vereeniging, waarnam. De avond werd verder op gezellige wijze doorgebracht met voordracht, zang en muziek. Ondertusschen zorg den de dames voor verschillende trac taties. Te ruim 1 uur werd de feest avond met een dankwoord door den voorzitter gesloten. CAPELLE. Op het hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Maart 1940 in de Rijkspostspaarbank ingelegd 10325.06 en terugbetaald 9685.02. Het aantal inlagen bedroeg 67, dat der terugbetalingen 45. Gedurende de maand Maart 1940 werden voor den Vleeschkeurings- dienst ter gemeentesecretarie van de gemeente Sprang-Capelle aangegeven: 20 runderen, 43 varkens en 1 kalf. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte ten bate van het Ned. Bijbelgenootschap heeft ruim 28!opgebracht. Dank zij de actie van de postdui venvereniging ,,De Luchtvaart", die reeds enkele jaren één extra-wedvlucht organiseert ten bate van de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis, heeft het bestuur van de Groene Kruisafdee- ling thans een ligtent kunnen aanschaf fen. welke eenigen tijd geleden is klaar gekomen en thans geplaatst is in den tuin van het wijkgebouw in de Nieuw- straat. ,a. In deze gemeente worden gelden ingezameld om met de inwoners van Raamsdonksveer te komen tot op richting van eengrafmonument voor den overleden geneesheer B, Knaap destijds te Raamsdonksveer woon achtig. Voorzeker zullen alle oud- patienten gaarne genegen zijn een kleine bijdrage te verleenen als uiting van dank voor hetgeen den overal zeer gezienen geneesheer voor hen tijdens zijn leven heeft gedaan. Een zeventiental arbeiders uit deze gemeente is geplaatst in de centrale werkverschaffing te 's-Grev.- Capelle. Vrijdag stortte achter het huis van den heer C. Boerer de haven- beschoeing in zijn geheel in en kwam in de haven terecht. Een vlakbij staand pakhuisje kon niet meer be houden worden en onderging het zelfde lot. Deoorzaak is vermoedelijk de zwakte der landvesten. Van gemeentewege wordt in deze het noodige gedaan om de zaak opge ruimd te krijgen daar het niet alleen hinderlijk maar ook gevaarlijk is voor de scheepvaart. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is de gemeente van plan de losplaats van de Kerkvaartsche haven van een nieuwe beschoeiing te voorzien. Ieder die de zaak in oogenschouw neemt zal moeten erkennen dat het hoog tijd is dat er verandering komt daar er op sommige plaatsen gevaar van in. storten bestaat. De noodige inlich tingen omtrent de wijze van uit voering zullen ingewonnen worden om ten slotte aan den gemeenteraad de eindbeslissing te laten. In Memoriam Pater Placidus Keulers, O. C. D. In het klooster van de Paters Ongeschoeide Carmelieten te Waspik- Boven overleed Zaterdag 23 Maart, ofschoon na een lang lijden toch nog vrij onverwacht, de Zeereer- waarde Pater Placidus van den H. Albertus, in de wereld J. M. Keulers. Zijn Eerwaarde werd geboren te Schinnen (L.) den 25sten Augustus 1864. Op 16-jarigen leeftijd trad hij in het noviciaat van de Paters On geschoeide Carmelieten te Reisach (Beieren), in welke Orde hij zijn H. Geloften aflegde op den 7den Augustus 1881. Na zijn wijsgerige en godgeleerde studies, die hij ge deeltelijk te Geleen en gedeeltelijk te Regensburg maakte, ontving hij de H. Priesterwijding den 5den Juni 1887. Na in verschillende kloosters, vooral in Duitsland, werkzaam te zijn geweest in de zielzorg, vertrok hij naar Rome, waar hij enige tijd het ambt van secretaris van den Hoogeerw. Pater Generaal van de Orde waarnam en tevens zijn studies op archeologisch gebied voortzette. De overledene maakte verschillende studiereizen naar het H. Land, Egypte en andere gedeelten van Voor-Azië. In 1907 keerde hij weer naar het vaderland terug en werd hij benoemd tot pastoor te Groenendijk, welk ambt hij vervulde tot 1935, in welk jaar hij werd overgeplaatst naar Waspik-Boven. De overledene maakte ook naam door zijn talrijke artikelen op gebied van kerkelijke bouwkunst. Hij was voorstander van degothischetraditie. Na den oorlog schreef hij verschil lende artikelen en brochures met anti-militairistische strekking. Hij was ook een voorbeeldig priester en kloosterling, die tot het laatst van zijn leven en ondanks zijn ziekte alle voorschriften van zijn orde trouw onderhield. De Hervormde Vrouwenveeniging „Sticht Elkander" en deChr. Meisjes- vereeniging „Schaart U om den Goeden Herder" hielden in gebouw „Rehoboth" haar jaarvergadering. De bezetting van de zaal liet wel wat te wenschen over. Na een kort openingswoord van ds. Oost en een inleiding van Mevr. Oost werd overgegaan tot de op voering van een leekenspel. Voor de rest werd de avond gevuld met tooneelspel en voordracht. Aan het postkantoor te Raams- donksveer en het daaronder be- hoorende ambtsgebied werd gedu rende de maand Maartjl.opde Rijks postspaarbank ingelegd f33226,81 en terugbetaald f474668-78. Veersche Boys I Zundert I 3 3. Zondag jl. speelde Veersche Boys I een thuiswedstrijd tegen Zundert I. De boys hadden den uitwedstrijd tegen Zundert met groote cijfers verloren wat wel te voorzien was, daar 't elftal tegenwoordig erg zwak staat. Ook thans was het weer hetzelfde liedje, doch de boys waren er deze keer niet slecht in. Reeds na een kwartier spelen wisten zij door hun rechtsbinnen de leiding te nemen 1-0 Degasten probeerden verband in hun spel te brengen, wat telkens mislukte,door het ingrijpen der boys. Door den rechtsbuiten der Boys werd het 2e doelpunt van verren afstand inge schoten, 2—0, met welken stand de rust inging. Na rust ging Zundert uit een ander vaatje tappen, wat echter niet kon verhinderen, dat de Boys door een misverstand van den doelman der gasten hun derde doelpunt in het net zagen rollen. Het werd de gasten nu te warm en ze zetten al hun zeilen bij om den achterstand in te loopen, wat hun dan ook bijzonder gelukte. Zij wisten door hun aanhoudend zwoegen en door het mindere spel wat de boys te zien gaven, een gelijk spel uit het vuur te sleepen 3-3. Doodelijk ongeluk. Jongeman viel van vrachtauto. Zaterdagavond circa 9 uur heeft op de Drunensche Heide, nabij de vroegere tramremise een ernstig ongeval plaats gehad, dat helaas aan den 24-jarigen A. van Eggelen uit Nieuwkuijk het leven heeft gekost. Zooals al meerdere malen was ge beurd, keerde genoemde v. Eggelen terug met den chauffeur van de fa. J v. Pul uit Roosendaal die te Heusden boomen waren gaan laden huiswaarts. Als gewoonlijk ging hij nu weer achter boven op de gelade boomen zitten en reed dan tot de remise mede waar dan de auto stopte en van Eggelen afstapte om verder te voet naar huis te gaan en de auto haar wegnaar Roosendaal vervolgde. Ook nu weer stopte de chauffer doch zag tot zijn grooten schrik van Eggelen op eenigen afstand van den weg liggen. Op welke wijze hij van den wagen is komen te vallen is niet bekend, doch de wagen met geladen boomen is niet over hem heengegaan Door den Weleerw. heer kapelaan uit de parochie is het slachtoffer ter plaatse voorzien van de H. Sa cramenten. Dr. Akkermans die spoedig ter plaatse was constateerde ernstige inwendige kneuzingen en een bloed uitstorting en liet den zwaar ge wonden per ziekenauto naar het groot ziekengasthuis in den Bosch overbrengen. Ongeveer een kwartier na aankomst is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. Ergerlijke baldadigheid. In den nacht van Zondag op Maandag werd bij den hoofdonder wijzer Loonen den voor zijn woning gelegen pas in orde gebracht en beplanten bloemtuin vernield. De politie doet onderzoek. Door den hengstenhouder P. Bou. man alhier, is in Zeeland aange kocht de door de keurstamboekcom- missie voor 5 jaar goedgekeurden, meermalen bekroonden zware Bel gischen hengst „Avenir" K 1663, zoon van den zeer beroemden hengst „Certain" van Lamswaarde. Boerenleenbank van Drunen en Elshout De Boerenleenbank van Drunen en Elshout hield Zondagmiddag haar jaar vergadering in de zaal van de Meisjes congregatie, onder presidium van den heer J. J. Klijn uit Elshout. In zijn openingswoord zeide de voor zitter met voldoening op 1939 te mogen terugzien, want trots de ongunstige tijden boekte de leenbank een batig saldo, ondanks een laag rentecijfer voor de bij de bank opgenomen gelden en een hoog voor de ingelegde gelden.# Spr. hoopt dat het onder Gods zegen ook in 1940 goed moge gaan. Secretaris M. van Halder brengt daarna het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: De vereeniging telde op 31 Dec. 1939 335 leden, tegen 330 het jaar daarvoor. Eén algemeene- en 12 be stuursvergaderingen werden gehouden. Uitgegeven waren 476 spaarbankboek jes, 55 depositoboekjes, 185 voorschot boekjes en 35 loopende rekeningboek jes. Ontvangsten: In kas op 31 Dec. '38 5276.52, aan spaargelden 135136.22, aflossing voorschotten 16970.73, af lossing loopende rekening 43766.78, bijschrijving debiteuren reserve 500.-, bijschrijving steun aan kleine boeren 225. Het totaal der ontvangsten bedroeg 418870.10. Uitgaven: terugbetaalde spaargelden 145166.15; nieuwe voorschotten ver leend 26090. aan kleine boeren- steun 1158.39. op de loopende reke ning 225581.84. Totaal der uitgaven 418870.10, waarbij in kas op 31 Dec. '39 5226.18, terwijl een winst werd gemaakt van 1302.98. De kassier drukte op de verplichting der leden vóór 31 Dec. telken jare alle boekjes in te leveren, zulks mede voor het houden van een juiste controle door de Centrale en de Raad van Toezicht, wijl deze anders niet mogelijk is. In het bestuur werden met bijna al gemeene stemmen herkozen de heeren H. Pelders, Jan Brok en Robert Rob ben, terwijl dhr. Arn. Brok met even eens bijna algemeene stemmen in den Raad van Toezicht werd gekozen. Besloten werd van de winst 100.— te besteden voor het steunfonds voor noodlijdende boeren; 25.aan den Boerinnenbond en maximum 200. voor een geschenk voor het nieuwe ge meentehuis. Dit geschenk zal bestaan uit een le vensgroot geschilderd portret van H. M. de Koningin, hetwelk het gemeente bestuur zal worden aangeboden en een plaats zal krijgen in de Raadzaal. Motoren in de Duinen. Zaterdag zullen de Drunensche dui nen wederom bevolkt worden met mo toren. De route van de K.N.M.V.- voorjaarsrit is door de Drunensche duinen. De rijders worden direct na de rust in Tilburg daarin losgelaten en wij verwachten hen rondom twaalf uur in onze gemeente. Fransje Verdiesen. Vorige week overleed vrij plotseling op 21-jarige leeftijd mej. Fransje Ver diesen. De overledene was een geziene figuur in de Drunensche Vrouwelijke jeugdbeweging. Van ongeveer alle ver- eenigingen was zij een ijverig lid en be kleedde in enkele daarvan bestuurs functies. Haar heengaan is zoowel voor haar familie als voor het Drunensche vereenigingsleven een groot verlies. Maandagmorgen had de plechtige uitvaart en begrafenis plaats. Door ka pelaan Vogels werd de plechtige Re quiem Mis opgedragen. Het stoffelijk overschot werd gedragen door de le den der meisjescongregatie, terwijl ach ter de lijkbaar vele leden der organisa ties schreden. De belangstelling in de kerk en op 't kerkhof was zeer groot. Fransje Verdiesen rust in vrede. Mishandeling te Heusden. G. S., arbeider te Heusden, moest voor den Bosschen politierechter verschijnen doch was niet opgeko men, zoodat zijn zaak bij verstek behandeld werd. Op 8 Februari jl, had hij op den openbaren weg te Heusden de 47-jarige Maria Merks met de fiets ingehaald en een stomp in den rug gegeven. Vervolgens had hij haar bij de pols gegrepen en deze omgedraaid met een ruk. De vrouw was ervan naar den dokter gemoeten en kwam nu met een briefje om schadevergoeding voor den rechter. Na getuigenverhoor ir eischte de Officier van Justitie in deze strafzaak veertien dagen ge vangenisstraf. De politierechter heeft de man veroordeeld tot een week gevangenisstraf benevens de civiele vordering voor dokterskosten ten bedrage van 7 gulden toegewezen. Diefstal van Kazen te Genderen. Het gerechtshof heeft in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen C. J. D., koopman te Wijk en Aal burg, die door de rechtbank te 's Hertogenbosch was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, omdat hij op 13 Nov. jl. te Genderen vijf kazen had weggenomen van de Coöp. Zuivelfabriek „Op Hoop van Zegen" te Eethen. Tegen hem werd be vestiging van 't vonnis geëischt. Het hof zal arrest wijzen op 15 April a.s. LEVENSLANG OPGELEGD. De moord te Leidschendam. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 29-jarigen koopman R.A., wien ten laste was gelegd, dat hij op 27 October van het vorige jaar den veekoopman C. G. der Horst te Leidschendam heeft vermoord en hem van het geld, dat deze bij zich had heeft beroofd. De officier van justitie, mr. N.S. Hoekstra, had op de zitting van 19 Maart tegen R. A. levenslange ge vangenisstraf geëischt. Conform dezen eisch heeft de rechtbank R. A. ter zake van moord tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Van dit, vonnis zal verdachte in beroep bij het gerechtshof komen. Zondagavond heeft op den Haagschen weg onder Hoofddorp een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee inzittenden, een Engelsche dame en haar vierjarig dochtertje, zeer ernstig werden gewond. Een uit Den Haag op weg naar Amsterdam zijnde personenauto wilde op den Haagsche weg een bus passeeren, waarbij de bestuurder het stuur kwijt raakte, vloog van de rechterzijde naar de linkerzijde van den weg, verbrijzelde de leuning van het viaduct en stortte vijf meter den dijk af. Op den voorgrond rechts de plaats waar de auto neerstortte, links boven de vernielde leuning van het viaduct. J ^vxv..:

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3