Plaatselijke Berichten „MODERN" GEZ. v. d. HEIJKANT Tweede Blad HANDWERKZAAK DONDERDAGNAMIDDAG 4 UUR GROOTESTR. 237 WAALWIJK. DE A.S. VERDUISTERINGS OEFENING TE WAALWIJK. Naar aanleiding van de door den fmrgemeescer neKenugemaaKte. ge- ïiagsregeis inzake uc verauisierings- beiening op 12 April a.s. 111 onze ge- neenie, kunnen wij op grond van 111- ewonnen inlichtingen ter oevocgder )iaatse nog het volgende mededeeien: üet verood hetreltende de uitstra- ing van licht uit liuizen en gebouwen jeicit zooals hekend is: alle zijden tiaar- fan, speciaal ook naar boven: door de lakvenste'rs dus. Men zij gevvaar- [chuwd, dat ook dit wordt gecontro- eerd De politie waarschuwt niet; bij over reding volgt dus direct proces-verbaal. Dok bij uitstraling van licht geduren- le een kort oogenblik is men in over reding; hierop wordt speciaal de aan lacht gevestigd in gedragsregel No. 4. Personen, die tijdens de oetening op ïun erf moeten vertoeven, mogen al- een dan van een lantaarn gebruik ma ten, indien deze in voldoende mate bijv. met donkerblauw papier) is af- escliermd, zulks ter beoordeeling van ie ambtenaren van politie. Gedragsregel No. 6 vermeldt de voor- chriften van hel verkeer. Afscherm- tappen voor auto's enz., welke zijn {oedgekeurd door de Inspectie voor de escherming der bevolking tegen luclit- umvallen, zijn in den handel verkrijg- )aar. Gedragsregel No. 8 verbiedt het pu- niek zich tijdens de oefening op straat e bevinden, tenzij hiervoor een drui lende oi noodzakelijke reden aanwezig s. Bijvoorbeeld: als men van de irein tomende zich naar huis begeeft, of: ds voor een ziektegeval plotselinge nedische hulp noodzakelijk is. Indien ie ambtenaar van politie twijfelt aan le juistheid van een opgegeven reden, (al hij deze nader onderzoeken, ten- linde zich zekerheid te verschaffin. Volgens gedragsregel No. 9 is een teder verplicht aan bevelen of aanwij zingen van de politie of hulppolitie, velke gegeven worden in het belang /an de oefening, onmiddellijk gevolg e geven. Dit houdt dus slechts ver- land met de verduistering en lichtaf- jcherming. De politie kan dus zoo ioodig de woningen binnen gaan en 't lemen van onmiddelijke maatregelen lienaangaande gelasten. Tenslotte zij erop gewezen, dat de Verduisteringsproef voor de geheele jemeente Waalwijk geldt, dus even eer voor de verst verwijderde gedeel- en der gemeente. De door den Burgemeester verstrek- e gedragsregels laten aan duidelijk- icid niets te wenschen over; men leze ,e goed! Mede gelet op onze voorlich- ing vertrouwen wij op het volledig vel slagen van deze verduisterings- •efening! De oefening begint om half negen •n eindigt om tien uur. Herinnerd wordt nogmaals, dat be- tellingen van het z.g. „Balascherm"- 'erduisteringspapier nog kunnen wor- len opgegeven aan den Voorzitter on er Afdeeling (telef. 360). De Afdeeling Waalwijk van de Nederl. Vereen, voor Luchtbe scherming. BENOEMD. De heer Bominaar, thans onderwij- er aan de U.K. Jongensschool te v.m. iesoijen is, naar we vernemen, thans n gelijke betrekking benoemd te Til- >urg. De heer Bominaar, die zich in zijn unctie als onderwijzer, zoowel onder >uders als leerlingen veel vrienden leeft veroverd, ziet men slechts noode 'ertrekken. ZIEKENKAS R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. A. Kerkhof tot voorzitter gekozen. De Ziekenkas van de R.K.W.V. hield iondag haar gewone halfjaarlijksche ergadering, welke slechts zeer matig >ezocht was, De waarnemend voorzitter, de lieer V Stokwielder, opende de vergadering net den Chr. groet. Hij heette de aan- vezigen van harte welkom, doch be- reurde het dat zoo weinig leden van ïun medeleven blijk gaven. Alvorens met de agenda aan te van- ;en, wilde de voorzitter een kort woord vijden aan de nagedachtenis van on- jen overleden voorzitter, den heer C. iiegenthaler, die lange jaren een ui- erst werkzaam lid is geweest voor de iiekenkas. Toen door het overlijden -an den heer J. Leijtens een nieuwe oorzitter moest gekozen worden, werd le heer C. Siegenthaler, die reeds se- lert geruimen tijd een actief bestuurs- id was, met groote meerderheid tot •orzittcr aangewezen. Het is hem enwel niet vergund geweest zijn unctie uit te oefenen, want reeds kort a zijn verkiezing riep God hem tot ich. Voor het vele en goede werk, dat hr. Siegenthaler als lid en bestuurs- d voor de Ziekenkas heeft verricht, jjn wij hem dank verschuldigd, aldus preker en hij verzocht de vergadering >m staande een Onze Vader en Wees- legroet voor hem te bidden. De notulen van de vorige vergade- ing werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens bracht de Secretaris- Penningmeester, de heer N. v. Hoof, het financieel verslag uit over het 2e halfjaar 1939. Hieraan ontleenen wij het volgende: Inkomsten Uitgaven Ziekenkas: 645.26 482.38 Batig saldo 162.88 zegging voor de opkomst met den Chr. groet gesloten. OUDERSAVOND R.K. H.B.S. De opvoering van „Elkerlyc". Een gelukkig idee was 't van bestuur en directie onzer H.B.S. om na eenige jaren „de oudersavond" weer in eere te herstellen, want deze is zeer zeker van groot belang voor de samenwer king tusschen „huis en school", voor de connectie tusschen ouders en leera ren, wat natuurlijk op de eerste plaats den leerling en z'n studie ten goede oudersavond" geboden werd door de jeugdige tooneelisten dezer school, leden van de jongstudenten-vereeni- ging „Ad Rem". Laten we even de namen der spelers geven, in volgorde als het programma die aangeeft: Theo Laaracker (spreekt de Stem van God); Richard v. Dongen (speelt Elkerlyc); Willy Geerts (de Dood); Frans Hoffmans (gezelschap)Harry Verwiel (Maghe, de Oom)Bep van Heesbeen (de Neef); Theo Laaracker (het Goed)Theo de Vaan (de Deugd) Jan v. Dun (Kennisse, het Geloof)Ni co de Vries (de Biecht)Piet v. Hees- HEROPENEN wij onze geheel gemoderniseerde zaak U vindt nu bij ons een nog grotere sortering in HANDWERKEN WOL BABY-ARTIKELEN KOUSEN SJAALS KRAAGJES GARNERING KNOPEN GESPEN ALS OPENINGSRECLAME geven wij bij contanten aankoop 10 korting In kas op 1 Juli Batig saldo 1939 In kas op 1 Jan. 1940 Steunfonds: 7189.06 162.88 7351.94 Inkomsten Uitgaven 239.02 489.28 Nadeelig saldo 250.26 In kas op 1 Juli 1939 Nadeelig saldo 3035.70 250.26 ln kas op 1 Jan. 1940 2785.44 Dit verslag werd zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. De heer C. Pennings bracht ais con troleur, mede namens den heer G. de Jong, verslag uit en deelde mede, dat de boeken en bescheiden van den Pen ningmeester keurig in orde waren be vonden. Gij de bestuursverkiezing ter voor ziening in de vacature Siegenthaler, werd hij enkele candidaatsteilmg ge kozen de heer C, Hamers-van Drunen, die deze benoeming aanvaardde. Aan de orde kwam de verkiezing van een voorzitter. Voor de stemming plaats vond, zei- de de lieer P. Kelder misschien iets voorbarig te zijn, maar hij meende de vergadering le moeten opmerken, dat hij in verband met andere drukke werkzaamheden geen eventueele be noeming zou aanvaarden. De stemming had tot resultaat, dat de heer A. Kerkhof tot voorzitter werd gekozen. ^tll De waarnemend voorzitter feliciteer de den gekozene met zijn benoeming en vertrouwde, dat hij een even goed voor zitter zou zijn als hij steeds bestuurs lid is geweest. De heer A. Kerkhof dankte de ver gadering voor het vertrouwen in hem gesteld en beloofde zijn beste krachten te wijden aan de Ziekenkas. Bij de mededeelingen bracht de voor zitter nog eens de noodzakelijkheid naar voren om toch tijdig de Ziekte- bewijzen bij een der bestuursleden te toonen. Nalatigheid in dezen geeft dik wijls aanleiding tot onaangenaam heden. Over het ziektebewijs ontstond xoen een korte discussie, die evenwel tot een bevredigende oplossing werd ge bracht. Bij de rondvraag vroeg de heer Ber- kelmans of door de Ziekenkas tanden trekken werd vergoed. De lieer A. Kerkhof antwoordde hier op, dat men volgens het reglement recht heeft op een vergoeding van 3 maal ƒ1.per jaar voor tanden trek ken. Daarna werd de vergadering door den nieuwen voorzitter onder dank- moet komen. Naast het bestuur en Ieerarcn-corps waren Maandagavond in de smaakvol ingerichte gymnastiekzaal tegenwoor dig de vier eerw. lieeren pastoors der gemeente, broeder-overste en zeer vele ouders van leerlingen, terwijl de bur gemeester bericht van verhindering had gezonden. De directeur Drs. G. de Vries, opende den avond op katholieke wijze en gaf een uitvoerige uiteenzetting van het wezen en de beteekenis van een H.B.S. A, hare geschiedenis in Waal wijk, wees op het groote gewicht van het samengaan van onderwijs en gods dienst, van de samenwerking tusschen ouders en leeraren, dus tusschen ge zin en school en had gelegenheid te belichten hoe een 25-jarige ervaring de groote verdraagzaamheid aan deze school tusschen katholieken en an dersdenkenden had bewezen. Hij zette 't nut uiteen van dezen „Oudersavond", die speciaal bestemd was voor 't contact tusschen leeraren en ouders, maar die als afwisseling aanbood het spel „Elkerlyc", dat on der regie van Dr. Ettman door leerlin gen dezer school werd opgevoerd niet alleen, maar waarvoor alles onder diens leiding in onderlinge samenwerking was daargesteld. Dus iets geheel „ei gen" werd dezen avond hier gepres teerd," waarvoor hij hen bij voorbaat hulde bracht. Dr Ettman gaf daarna in pittige taal een korte verklaring van het vrij moeilijke stuk, dat de jongens zelf met aandrang hadden uitgekozen en waaraan zij veel zorg hadden besteed en sprak de hoop uit dat het niet al te ver onder de verwachtingen der be zoekers zou blijven. Het mysterie-spel „Elkerlyc" is een looneclstuk waarin geen persoon op treedt voor zichzelf, maar alle spelers aangekleede ideeën zijn, zoo zegt de heer L. v. d. Linden in z'n voorwoord, „de mensch, de dood, het goed, de deugd enz." God beveelt de Dood om den mensch voor zijn rechterstoel te voeren, de mensch die niet denkt aan de dood, aan rekenschap. Maar hij moet de reis aanvaarden. Familieleden en vrienden laten hem gaan, ook de aardsche goe deren verlaten hem. Hij begrijpt ten slotte de minderwaardigheid van allen en alles en blijft alleen achter. De Deugd volgt hem aan gene zijde van 't graf, de deugd die hij zoo zeer heeft verwaarloosd. Zelfinkeer en berouw maken hem weer gezond, de Biecht schenkt hem de verloren onschuld en de Deugd begeleidt hem tenslotte als Gods Engel hem oproept voor den troon van den Eeuwigen Rechter". Ziehier het gegeven van het spel der middeleeuwen. „Den Spyeghel der Sa- licheyt van Elkerlyc" dat op voortref felijke wijze den bezoekers van „den been (de Kracht); Cor Peters (de Schoonheid); Harry Verwiel (Vijf Zin nen); Ivlari Luypen (de Wijsheid); Jo Hauwé (de Engel)Willy Geerts (zegt de Epiloog). Wij zeiden hierboven reeds dat het spel voortreffelijk was, een spel de£ jeugd, dal diepe indruk maakte op de toeschouwers. Het vormde een gaaf en goed geheel, zoodat het moeiiijk is een of meer spelers afzonderlijk te noemen, want allen voldeden in sobere actie, in woord, houding en gehaar. Laten we een uitzondering maken voor den hoofdrol Elkerlyc (Richard van Dongen), wiens spel subliem was. t Was werkelijk een hoogstaande ver tolking, waarvan we eigenlijk niel weten wat 't meest te roemen, liet werk der tooneelisten, de uitstekende regie van Drs. Ettman, de simpele doch smaakvolle en prachtige décors naar 't ontwerp van Piet v. Heesbeen, de cos- tuums naar ontwerp van Drs. Ettman, vervaardigd door moeders en zusters der spelers en de R.K. Huishoudschool, de pakkende muziek onder leiding van Mar. ögier, de verlichting van Piet v. Heesbeen; dat alles droeg 't zijne bij tot dezen werkelijk bijzonderen avond, waarmede wij de jongelui, den regis seur en de school van harte gelukwen- schen. De directeur bracht terecht aan het slot namens alle aanwezigen een har telijk dankwoord en vergat daarbij niet al degenen die aan het welslagen hadden meegewerkt, terwijl Drs. Ett man nog een dankwoord sprak tot 't publiek en een goed woordje deed voor de kas van „Ad rem". Vermelden we ten slotte nog dat de grime uitstekend verzorgd was door den vader van den epiloog-zegger en souffleur, den heer W. Geerts uit Ma de. De fa. P. de Gruyter alhier was zoo vriendelijk de bezoekers op een heer lijk kopje koffie of thee te regaleeren, wat begrijpelijk zeer in den smaak viel. Na afloop werd den ouders gelegen heid geboden om hun belangen en die hunner zoons te bespreken met den directeur en de leeraren, een belang rijk slot zeer zeker van dezen mooien avond. PROPAGANDA UITVOERING JONGE WERKMAN. Een goed geslaagde avond. Zondagavond gaf de Jonge Werk man een propaganda-uitvoering, welke gezien het goede programma en het volle Bondsgebouw het preaedicaat „geslaagd" mag dragen. Na een kort openingswoord van den directeur, kapelaan Völker, kwam de tooneelafdeeling voor het voetlicht met de klucht in één bedrijf „Minister Vagebond". ueze Kiuciii, uie niet gcneei on»ei- uiensieiijK is, is nier en uaar wat ruw gescureven, wat uegnjpenjiv aan i ge- neei en net spel niet ten goeue Kwain. i oen cneni gezegu te women, uat ue speiei s er van neuuen gemaant wat er van te maKen was en uat er uarieujA ^eiacnen is, moet ongetwijieiu geneei en ai op nun rekening woruen gescure ven. uc minister hmYseii, "aiias^Tiamig- Koopman, vond in den persoon van \v btokwieluer een zeer goede typeering en zijn creatie was werkelijk in ieder opzient af. De overige spelers deden ook goede dingen, doch liet was hen aan te zien, dat ze over minder looneel- routinc beschikten dan de hooldrol- speler en moeilijkheden hadden met hun lastig geschreven rol. Het tweede tooneelstukje „Het Kalf", eveneens een klucht in één bedrijf, be viel ons wat beter. Ook hier was hel W. Stokwielder die als hotelhouder Wortel domineerde over zijn omge ving. Cor Lcijten zong in den loop van den avond de twee nummers: „De Rozenkrans" en „Het Steegje", die bei de zeer in den smaak vielen. Hij is een zanger met goede talenten, die we nog graag eens een keer meer horen. N oor de pauze sprak de diocesaan secretaris van de Jonge Werkman, Jan Dubach, enkele propagandistische woorden over de J. W., die door den mooien spreektrant van dezen jongen redenaar veel belangstelling trokken. Hij had een zeer dankbaar gehoor. Het vraagstuk dat voor velen nog niet voldoende was opgelost, n.l. waar om niet alle katholieke jongeren geor ganiseerd waren in een groote r. k. jeugdorganisatie, werd door spreker duidelijk behandeld. Hij zette hierbij uiteen dat iedere jeugdorganisatie, zoo wel de Jonge Werkman als de K.J.M.V. en de jonge landbouwers eigen behoef ten hebben naar geestelijke ondersteu ning en practische opvoeding, waar door het niet mogelijk is allen over een kam te scheren en te organiseeren in een r.k. jeugdorganisatie. Na de opvoering van de reeds ge noemde klucht „Het Kalf" werd deze bijeenkomst, die zeker groote propa gandistische waarde had en daarom ook vruchten zal dragen, gesloten met bet propaganda-lied. LIJST VAN HOTELS, PENSION ENZ. Van tal van zijden ontvangt het se cretariaat van Waalwijks Belang ge regeld aanvragen om een opgave van hotels, pension, enz. in onze gemeente. Degenen, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich di rect schriftelijk met volledig adres aan den secretaris van W. B. op te geven, liefst ten allerspoedigste, daar zij an ders niet meer op de lijst kunnen wor den geplaatst. Het kost niets, alleen de moeite der opgave. 't SAL WAEKACHTIGH WEL GAEN. Maandagavond werd in Musis de Langstraatsche première gegeven van de Neder landsch Indische marine film ,,'t Sal waerachtigh wel gaen". Deze voorstelling werd bijgewoond door tal van genoodigden. Zoo merk ten wij o.m. op: wethouder Smolders, burgemeester Smit uit Sprang-Capclle, de alhier gestationneerde officieren e.a. In onze voorbeschouwing over dit filmwerk in ons vorig nummer heb ben we, toen we het werk prezen om zijn pracht-opnamen en suggestieve werking, niets te veel gezegd. Het is een film, die ieder rechtgeaard Nederlander moet gaan zien. Vanavond draait deze rolprent voor hel laatst. Na een korte onderbreking zet de serie gouden huwelijksleesten 111 onze gemeente zich weer voort. Over eenige dagen, n.l. op Dinsdag 16 April zullen de beide echtelieden Antoon van Heivoirt en Christina van Wijk den dag herdenken, waarop zij een halve eeuw geleden den groolen stap in het beroemde bootje hebben gezet. De beide brave oudjes, die gelukkig nog goed gezond zijn en in het St. Teresia gesticht alhier volop profitee- ren van hun rustigen ouden dag, zijn in Waalwijk zeer goed bekend. Antoon v. Heivoirt (Joon Corstanje) is de trouwe van Gend Loos man geweest, die met paard en wagen bij de fabrikanten de pakken en pakjes kwam thuis bezorgen. Ook de gouden bruid is geen onbe kende. Velen zullen zich nog herinne ren hoe zij negen jaar lang keurig zorgde voor den schoonmaak van het raadhuis. De beide oudjes gaan nu hun gou den huwelijksfeest vieren en natuur lijk zou Waalwijk Waalwijk niet zijn indien het zich niet opmaakte voor deze feestviering. We mogen nog niet veel verklappen, maar één ding staat vast, n.l. dat het een waardige herdenking zal worden 1 van een feit, dat dit alleszins waard is. Op initiatief van den heer B. Weijers wordt morgenavond om acht uur in Musis Sacrum een vergadering belegd, waarop alle buurtbewoners zullen worden uitgenoodigd. Er zal dan een comité worden ge vormd, dat de verdere voorbereidingen op zich zal nemen en we twijfelen niet of het zal zich van zijn taak kwijten, zooals we gewend zijn bij dergelijke gelegenheden. Aller opkomst is gcwenscht. Zaterdag komen we op een en ander nader terug. EEN FLINK KERELTJE. Toen de twee, ongeveer vier jaar oud zijnde jongetjes Theo Iv. en Adr. V. uit de St. Antoniusparocliic achter hun woning aan het spelen waren, stapte Adr. V. pardoes in een diepen sloot. Zijn kameraadje, al spoedig inzien de dat hij z'n makkertje niet zou kun nen redden, vloog naar zijn vader L. K. die op zijn beurt oogcnblikkelijk op de plaats des onheils aanwezig was. De drenkeling was toen reeds tot aan zijn hoofd in het water verdwenen. Nu was hij echter binnen enkele oogenblikken op het droge, waarmede het leed gauw geleden was. Geheel aan het doortastend optre den van den kleinen Theo K. is het te danken, dat het eenige zoontje voor zijn ouders gespaard is gebleven. Er is echter nog een komische kant aan dit geval, want op de vraag hoe hij in het water geraakt was, ant woordde de drenkeling, dat hij meende er over heen te kunnen loopen. (De kleine had dezen winter veel op het ijs gespeeld). GOUDEN KLOOSTER-JUBILEUM. Op 2 Juni zal zuster Francisca, (in de wereld genaamd incj. Theodora Ver wiel) den dag herdenken waarop zij voor 50 jaren haar eeuwige geloften aflegde in de congregatie van de Zus ters van J.M.J. De a.s. jubilaresse is thans werk zaam in het klooster te 's-Hertogen- bosch. UITVOERING „STr JAN". Zondag a.s. geeft de harmonie „Sint Jan" in het Patronaatsgebouw haar tweede winteruitvoering. Zij heeft zich daarbij de medewerking verzekerd van de tooneelvereeniging D.V.S.V. al hier, die met haar succes-stuk „Mijn heer Klaproos", waarmee zij in Waal wijk reeds 7 maal voor een volle zaal optrad, ook het Baardwijksche publiek een avond van uitbundige vroolijkhcid komt bieden. Dat belooft een genotvolle avond te worden. BALS. A.s. Zaterdagavond organiseert de supportersclub van Juliana (v.v. Baard wijk) een bal in café W. van Heivoirt, Min. Loeffstraat. Aan belangstelling en stemming zal het, als gewoonlijk, hier niet ontbreken. Het traditioneele Vakschool-bal, georganiseerd door de studenten der Rijksvakschool te Waalwijk, zal dit jaar gehouden worden a.s. Maandag avond 8 April in de zaal Musis Sacrum. Een prima band en diverse attracties zullen de vroolijke sfeer nog verhoo- gen. JAARVERGADERING K.A.V. De Katholieke Arbeidersvrouwen Organisatie zal morgenavond om 8 uur haar, destijds uitgestelde algemeene jaarvergadering, houden. Deze bijeenkomst wordt belegd in de bovenzaal van het Bondsgebouw. GEEN RICHTINIG AANGEGEVEN. Een wielrijder alhier, zekere K., wil de de Grootestraat oversteken en ver gat bij deze manouevre richting aan te geven. Een motorrijder, S. uit Heus- den, die hem wilde passeeren botste daardoor tegen hem aan met het ge volg, dat beide vervoermiddelen nogal werden beschadigd. Het liep nog al goed af, hetgeen voornamelijk te dan ken is aan het feit, dat beiden zeer kalm reden. De gemeente-politic maakte proces verbaal op. De schade werd onderling geregeld. DELFTSCHE LEERLOOIERIJ EN DRlJFRIEMENFABRIEK KEERT 8% DIVIDEND UIT. Aan het verslag over 1939 van de directie der Delftsche Leerlooierij en Drijfriemenfabriek, voorheen Alex Adam te Delft, ontleenen wij het vol gende Het saldowinst bedraagt 61,677 (v. j. 43,026) nadat op de vaste activa van de vennootschap en hare dochter ondernemingen normale afschrijvingen tot een totaalbedrag van 16,360 heb ben plaats gevonden en na vorming van een reserve diverse belangen bij deze bedrijven tot een bedrag van 13,000. De voorraden werden op conserva tieve wijze gewaardeerd, van het be drag der uitstaande vorderingen werd een voldoende reserve tegen de ^lubi- euze debiteuren in aftrek gebracht. De deelnemingen in en vorderingen op aanverwante ondernemingen zijn op genomen tot de waarden door de on derscheiden balansen, na normale al- schrijvingen op de vaste activa, be paald. Voorgesteld wordt de winst ad 61,677 als volgt te bestemmen: sta tutaire reserve (10 pet. of) .1 6167 (3611), extra toevoeging aan die re serve 8832, zoodat ter verdeeling be schikbaar is 46,677 (36,026), welk bedrag een dividenduitkeering toelaat .4.:'Ü2Jft0fJÜ&l&l$li«L l«.i GOUDEN HU WELlJJtVSl' EEÖT.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5