BINNENLAND WEK UW LEVER-GAL OP FEUILLETON OE BROEDERS sir John Simon, heeft thans officieel be vestigd, dat een speciale handelmaat schappij opgericht zal worden ter be vordering van den Britschen handel met bepaalde neutrale landen, vooral die, welke op den Balkan gelegen zijn. Het kapitaal verschaft de regeering; de oud-minister van Luchtvaart, lord Swinton, zal als president optreden. BEROERING TEGEN FRANSCHE REGEERING. Een zekere beroering kan thans op gemerkt worden in Fransche politieke kringen, vooral radicale en zekere dee- len van links. Op een vergadering van radicale afgevaardigden hebben giste ren o.m. de oud-ministers Bonnet en Guy la Chambre krachtige critiek uit geoefend op de regeering. Er verluidt, dat zij geëischt hebben te vernemen, wat Reynaud in Londen heeft onder teekend. Tenslotte werd een delegatie benoemd onder leiding van Bonnet, met als taak Daladier op de hoogte te brengen der opvattingen van de partij. Deze delegatie heeft niet bekend ge maakt, wat zij Daladier had mede te deelen, doch volgens de „«Populaire' wenschte zij, dat Daladier het partijbe stuur zou bijeenroepen, dat dan tegen Reynaud zou moeten optreden, zooals jaren geleden het congres te Angers de regeering-Poincaré ten val bracht.. Indien dit zoo is, schijnt Daladier aan dien wensch geen gevolg te heb ben gegeven. Hij steunt Reynaud en wijdt zich niet aan partij-aangelegenhe den, doch aan de nationale verdedi ging. Goudwinst besteed. Eerste bankstaat na herwaardeering. De bankstaat van de Nederland- sche Bank, opgemaakt per 1 April, is de eerste, waarin de herwaar deering van den goudvoorraad tot uitdrukking komt. Als gevolg hiervan blijkt de waarde van den goudvoorraad met f221 millioen gestegen te zijn. Het Egalisatiefonds loste uit de hem toevloeiende f75 millioen be leening bij de Nederlandsche Bank af. De Bank zelf besteedde de haar komende f 14 millioen voor de helft ter versterking van de reserves, terwijl met de andere helft de schuld aan den staat werd afgelost. Het Rijk, dat ruim f132 millioen toucheerde uit de goudherwaar- deeringswinst, betaalde hieruit o.a. f 17 millioen coupons en lossingen het loste schatkistpapier ten be drage van ruim f5ü millioen af en staat thans bij de Nederlandsche Bank ruim f70 millioen crediet. Nieuwe Dieseitreinen Eenige van ae nieuwe Diesel- treinen zijn gearriveerd; binnen zeer korten lijd zal er mee proef, gereden worden. Zij bestaan uit 5 wagens, n.l. 3 derde klasserijtuigen, dan volgt het rijtuig waarin zich de motoren bevinden en waarin ook de keuken is en een dienst ruimte voor het personeel, tenslotte komt hel rijtuig 2e klas. De trein heeft 52 zitplaatsen 2e klas, waar van er enkele als le kunnen wor den gebruikt en 224 plaatsen 3e klas, terwijl er bovendien nog 100 staanplaatsen zijn, zoodat in totaal 370 personen met de nieuwe treinen kunnen worden vervoerd. De treinen zijn 109 M. lang, terwijl ze ook met andere Dieseitreinen kunnen wor den samengekoppeld. Zooals bekend iszullende treinen hoofdzakelijk dienen voor de lange verbindingen naar het N.O. tn Z. des lands. Zijn we goed ingelicht, dan zullen met den zomerdienst, in de eerste plaats vervangen wor den de snelstoomtreinen naar en van het Noorden. Ofschoon de maximum snelheid 160 K.M. per uur bedraagt, zou het niet in de bedoeling liggen de thans bestaande snelheid van 120 K.M.te verhoogen. Vrijgezellen en Mobilisatie. Vergoedingsregeling thans te verwachten. Naar de Msb. verneemt zal binnen enkele dagen een regeling worden bekend gemaakt waarbij aan vrij gezellen die ais gevolg van de mo bilisatie financieele schade lijden, een vergoeding kan worden toege kend. Zooals men weet komen gemobi liseerde vrijgezellen, die geen kost winner zijn, niet voor eenige ver goeding in aanmerking. Toch zijn er ondes hen velen, die tengevolge van de mobilisatie schade ondervinden, doordat zij b.v. kamer huur moeten doorbetalen, meubelen opslaan, plaatsvervanger stellen of vakvereenigingscontributie voldoen, In de algemeene regeling zullen maxima voor vergoeding aan vrij. gezellen worden vastgelegd. Elk geval van schade, welke gevolg is van de mobilisatie, zal op zichzelf worden onderzocht en aan de hand van de gestelde maxima zal dan de vergoeding worden bepaald. De vergoedingen zullen niet voor iedereen gelden, maaralleen worden toegekend aan hen, die de financieele schade moeilijk of in het geheel niet kunnen dragen. Duitsche schepen deze week nog weg uit Ned.-lndië. Volgens een bericht van den Bataafschen correspondent van de Singapore Herald" zouden een aantal Duitsche koopvaardijschepen, die zich thans in Nederlandsch- Indische havens bevinden, van plan zijn vóór Zaterdag in een nachtelijke overhaaste vlucht deze ligplaatsen te verlaten. Twee schepen, die te Batavia rubber hebben geladen, zijn thans geheel gereed met hun voorberei dingen om weg te varen. Een kapi tein zou zelfs gezegd hebben klaar te zijn om „bij bet eerste seintje" te vertrekken. Men herinnert zich, dat ongeveer 20 Duitsche koopvaardijschepen, die in Indische havens een toevlucht hadden gezocht, in de afgeloopen week ladingen hebben ingenomen om uit de Oost te kunnen vertrek ken. Men meent te weten, dat zij zullen trachten VVladiwostok te be reiken, vanwaar de lading dan over land naar Duitschland vervoerd zou worden. - Distributie en prijsmarkt. iNa 11 April, zoo wordt aange kondigd, gaat er wéér een 4-week- sche periode in, gedurende ons per hoolu een hall pondje boonen of grauwe erwten wordt toegewezen, liet is een vreemde geschiedenis met deze distributie. Wie deze voedsel- soort regelmatig plachten te gebrui ken, hebben niets aan dat '/a pondje per 4 weken en wie er geen lief hebbers van waren en zijn, hebben hun half pondjes veiligheidshalve toch ingekocht en opgeborgen in de provisiekast. Waar de boonen en erwten, die 'n oogst van 950U hecta ren vertegenwoordigen, gebleven zijn is een raadsel- Aan de zuinige dis tributie zijn ze niet opgegaan 1 Aan dacht wordt nog gevraagd voor het feit, dat van de groene erwten, welke tot hall Januari mondjesmaat waren gedistribueerd, in Maart 14 millioen kilo zijn geëxporteerd naar het buitenland 1 Buitengewoon Dienstplichtigen. Herkeuring begint 7 Mei. Naar het Alg. Handelsblad ver neemt zal de herkeuring van de buitengewoon dienstplichtigen van de lichtingen iy3b en 1937 door heel het land beginnen op 7 Mei a.s. Aan hen die daarvoor in aanmer king komen, zal binnenkort een oproep worden toegezonden met opgave van de plaats waar zij zich aan keuring moeten onderwerpen. Zij die door lichaamsgebreken ver wachten te worden algekeurd kun nen zich aan die keuring onttrekken indien zij aan den voorzitter van de mogelijkheid om naar Duitschland te exporteeren, dreigt te worden afge sneden. Zoo is er ook op den Balkan een duidelijke heroriënteering waar te ne men; De Britsche invloed heeft er zich weer hersteld. De Roemenen b.v. heb ben ineens geen spoorwagens meer be schikbaar voor het transport van olie en landbouwproducten naar Duitsch land; ze staan voorts plots afwijzend tegenover de nieuwe Duitsche econo mische eischen, welke een delegatie onder Dr. Clodius aan de Roemeensche regeering is komen voorleggen. Het gebrek aan spoorwegmateriaal verklaren de Roemenen met een ver wijzing naar den inhoud van Molotof's rede in Moskou, waarin de Russische eisch nog eens werd uitgesproken tot teruggave van de in 1918 verloren ge- gane provincie Bessarabië. In die rede ziet de Roemeensche regeering een be dreiging, welke het noodig maakt, dat met spoed nieuwe verdedigingsmaatre gelen aan de RussischeRoemeensche grens worden genomen. De verscherpte Britsche blokkade kan een gevoelige slag voor Berlijn worden en wordt daar blijkens de Woe dende reacties als zoodanig gevoeld, DE GRAAF VAN ATHLONE GOUVERNEUR-GENERAAL VAN CANADA. Officieel wordt uit Londen medege deeld, dat de koning de benoeming van den graaf van Athlone tot gouverneur- generaal van Canada heeft goedge keurd. De graaf van Athlone, die vroeger gouverneur-generaal van de Unie van Zuid-Afrika is geweest, is een broeder van koningin Mary en dus een oom van koning George VI. Hij is een neef van Koningin Wil- helmina. GöRING TOT DE DUITSCHE JEUGD. Veldmaarschalk Göring heeft j.l. Woensdagmorgen de afdeeling lucht vaart van de Hitler-jeugd toegesproken. Zijn rede werd per radio uitgezonden. Hij zeide volgens Reuter o.a.: „Duitschland zal, wanneer Hitier be sloten is een eind aan den oorlog te maken, zijn vijanden een doodelijken slag toebrengen. Het heeft zijn rug en flanken vrij, en thans staan de Duit sche strijdkrachten in het Westen als een hecht blok tegenover Frankrijk en Engeland. Daar moet de beslissende slag vallen en voor dezen beslissenden slag heeft onze Führer al onze hulp bronnen gemobiliseerd CHURCHILL LEIDER DER BRITSCHE OORLOGVOERING. Koning George heeft zijn goedkeu ring gehecht aan verschillende minis- terieele benoemingen, welke wijziging brengen in het huidige Britsche kabi net. Deze wijzigingen, welke van betrek kelijk ondergeschikt belang zijn, wor den overschaduwd door het besluit om den Minister van Marine, Winston Churchill, aan het hoofd te stellen der defensie-commissie uit het kabinet, waarin behalve de drie ministers der van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. Lady Panwin! Mrs. Broil hief haar purper gehandschoende handen om hoog en maakte zoo'n diepe buiging, alsof ze aan de koningin werd voor gesteld. Ik hoop dat het u goed gaat, my lady. En Miss Clair die ar me, lieve jongedame, die natuurlijk een gebroken hart meedraagtWat een vreeselijke misdaad, mylady. Zoo'n oude vriend, en zoo gehecht aan Miss Clair hier. Ach ja, nu luiden de be grafenisklokken in plaats dat het bruidslied klinkt. Maar waarom niet, we weten immers dat alle vleesch gras is! U kent Julia toch wel een kind uit de heffe des volks, helaas! en even dooi als de adders uit de H. Schrift; maar een goed meisje, dat zich met mij vol liefde aan liefdadige werken wijdt zonder welke wij, zooals de Apostel zegt, slechts klinkende bekkens zijn. Julia Flint was een mooi, donker meisje, met een beetje humeurig ge zicht. Ze stond Dorothy strak aan te staren met alles behalve een vriende lijke uitdrukking in haar oogen. Ze was onopvallend gekleed en had rus tige manieren, zoodat ze een beschaaf den indruk maakte. Ze was uit de hef fe des volks voortgekomen en een be- defensie-departementen, ook de staf chefs van vloot, leger en luchtmacht zitting hebben, terwijl thans ook de mi nister voor de Bevoorrading, Burgin, aan deze commissie is toegevoegd. Lord Chatfield, de minister voor de Coördinatie van de Defensie, verdwijnt van het tooneel. Na het uitbreken van den oorlog was zijn rol inderdaad uit gespeeld. De nieuwe regeling komt dus neer op een vergrooting van den invloed van den energieken Churchill en zij zal als zoodanig door de Britsche openbare meening ongetwijfeld met veel instem ming worden begroet. Het beteekent, dat achter de geheele oorlogvoering de daadkracht van Churchill wordt gesteld en met deze benoeming tot voorzitter der defensie-commissie uit het kabinet, wordt Churchill ongetwijfeld de meest invloedrijke Britsche oorlogsleider naast Chamberlain. CHAMBERLAIN OVERTUIGD VAN DEN ZEGE. Chamberlain heeft een toespraak ge houden op de jaailijksche vergadering van het algemeen bestuur van de con servatieve partij te Londen. Hij herin nerde er aan, dat hij eenigen tijd gele den beloofd had deze vergadering bij te wonen als zijn openbare plichten dat niet beletten. „Vanochtendzoo ging hij oort, „luisterde ik naar de radio om te iiooren of er ook iets opwindends was van den overkant van den Rijn, maar er was niets dan de oudbakken bedreigingen en daarom besloot ik, dat mijn openbare verplichtingen mij niet zouden beletten deze vergadering bij te wonen." „Ik geloof niet, dat in haar heele ge schiedenis de natie ooit zoo volkomen eendrachtig is geweest nopens de groote doeleinden van onze politiek en nopens ons vaste besluit dezen strijd voort te zetten, tot wij ons doel heb ben bereikt. Toen wij in September de zen oorlog ingingen, besefte ik, dat wij moesten winnen. Thans, na 7 maan den oorlog, voel ik mij tienmaal zoo zeer overtuigd van de overwinning als in het begin het geval was". In vroegere jaren is het machtigste wapen, dat dit land ooit gehanteerd heeft, de blokkade geweest en thans is dit wapen niet minder doeltreffend dan 't toen placht te zijn. Juist het feit, dat wij trachten eerbied te hebben voor de rechten en belangen der neutralen, be teekent, dat wij in zekere mate belem merd worden in onze handelingen en dat lekken en gaten open blijven. U kunt van mij aannemen, dat stuk voor stuk deze lekken en gaten zullen wor den gedicht en dat bij het voortduren van den oorlog de wurgende uitwer king van de blokkade steeds meer on zen vijand den adem zal benemen". BRITSCH HANDELSOFFENSIEF OP DEN BALKAN. De Britsche minister van Financiën, seiiermelinge van de huishoudster. Kom hier, zei Lady Panwin plot seling en wandelde onverwacht de deur uit. Dorothy, blijf jij bij Julia! U moet in de doofstommen-taal niet haar spreken, Miss, deelde Mrs. broil, wier zwarte oogen nog meer glinsterden dan anders mee. Ik moet Mrs. Broil spreken, ein digde Lady Panwin, precies of de huis houdster haar mond niet had openge daan. Kom hier, Martha! En ze stapte de warme zonneschijn in. Mds. Broll schrok en stribbelde te gen, maar ze was bang voor Lady Pan- win's korte, bevelende manieren en volgde haar gedwee tot midden op de straat. Niemand kon haar hier hoo- ren en ze kon iedereen zien aankomen. Het was een heel veilige plaats voor een vertrouwelijk gesprek. Nu Martha, zei Lady Panwin met de deur in huis vallend, wat weet je van dien moord af? Niets, mylady. Sir John ging Za terdag weg en kwam hier naar toe en hij schijnt hier zijn dood gevonden te hebben. En Richard? Hij is in Rusland, mylady. Zoo! Richard is altijd een lieve ling van je geweest, hè? Het was het liefste en aardigste kind dat ik ooit verzorgd heb, zei Mrs. Broll met vuur. En omdat Richard en John twee lingen waren en jij de één niet van den ander onderscheiden kon, moet je twee lieve kinderen verzorgd hebben. Dat kan ik niet ontkennen, my lady. Maar Richard had een beter ka rakter dan John. Oh. En toch heeft John alles en Richard niets voor je gedaan? De ondoorgrondelijke beschik kingen des Hemels stonden John toe schatten te vergaderen en lieten Ri- cnard arm, zei Mrs. broll vroom. Onzin! Jüim was versianuig en lieeit narci gewerkt en Kicnarti ge- nruiKte zijn versland op een verkeer- ue manier en luierde. Jij hield van bi- chard omdat inj een deugniet en je hield niet van Jonn omdat nij goed en sterk was. Richard was zijn eigen ergste vijand, zei Mrs. broll rood wordende. Zoo iets zeggen ze altijd van deugnieten. Richard zou verongelukt zijn als John hem niet als secretaris genomen had. Maar nu moet ik je een belangrijke vraag doen, Martha en als je me een leugen vertelt zie ik het aan de uitdrukking van je oogen. Je kunt mij niet bedriegen, goeie vrouw. Heeft Richard John vermoord? Mrs. Broll hief haar purperen hand schoenen ten hemel en snakte ver schrikt naar adem. O mylady, hoe durft u zoo iets te denkenRichard is in Rusland. Heeft hij hem door iemand laten dooden? Nee. John's dood brengt Richard geen voordeel aan. John heeft mijn armen jongen geen geld nagelaten. Dat heeft hij me verteld, omdat Ri chard hem hinderde. -Oh! zei Lady Panwin. Dan moet Richard onschuldig zijn. En toch wantrouw ik Richard en... Een luid geroep onderbrak haar. Een drom menschen kwam de deur van de her berg uit. Hallon kwam te voorschijn en ging op Lady Panwin toe, zoodra hij haar in het oog kreeg. De uitspraak is moord met voor bedachten rade door een of meer on bekenden. HOOFDSTUK VII. Het lijk werd naar Londen overge- uraent en ciaar oen volgenden uag op rvensai ureexi oegiaven. m. caair 51115, met veie anueren, naar tie oegiaieins. menaru, oe voornaamste rouwurager, was nog in net nuiteniand en nau nog nieis van zien laien nooren. in beiian nau net ivoekoeksboscn een luguoere reputatie gekregen, wat tien graikeiüer netreit, uie werd weer gesioien en ue sleutel weer 111 de nis opgehangen. Dat was n ïuee van Trusk geweest, omdat de aanwezig heid van den sleutel wel eens den moordenaar in den val zou kunnen doen loopen. Het was immers moge lijk dat hij weer naar de plaats van het misdrijf zou terugkomen. Met het oog daarop kreeg de veldwachter op dracht 0111 op alle mogelijke tijden, overdag en 's nachts, een oogje te houden op den toren van Abt Hurley. Mr. Clair nam een beetje tegenstrib belend genoegen met dien maatregel. Toen Billy hoorde dat de mooie Do rothy zijn vriend Hallon aangenomen had, feliciteerde hij hem niet zonder jalouzie. Natuurlijk wensch ik je geluk en al die dingen meer, zei Billy over zijn pijp. Ik wou dat ik de gelukki ge was. Maar, ging hij voort, het zal je niet meevallen, vriendje; De oude Clair wil, dat Dorothy een man met duiten trouwt. Ik heb genoeg 0111 van te leven, Billy. Dat weet ik wel, maar Mr. Clair wil duizenden hebben. Die zal hij wel krijgen van Sir John Newby. Billy schrok op. Hoe kom je daarbij, Percy? Och, zoo maar. Het is alleen maar een gedachte die bij me op kwam. Die gedachte van je zou wel eens waarneid kunnen zijn, zei billy pein- zenu. mgennjk waren ciair en l\ewny gwelcng dik mei elkaar; dus die arme kerei zal Clair wei een goeu inkomen kunnen nalaten van al zijn millioenen. Hallon stond op 0111 naar de Manor le gaan en billy ging met hem mee tot liet hek. Zeg Percy, luister eens even, zei hij, terwijl hij zijn vriend uit liet en over het hekje ging hangen, denk jij dat iemand van de Manor dien ar men kerel vermoord heeft? Hoe kom je daarbij?, vroeg Per cy snel. Nou de teekening van de gangen onder den toren was uit het boek ge scheurd, weet je wel?, zei Billy pein zend. Dat moet toch iemand uit het huis gedaan hebben. Dat zie ik niet in. Het kan best door een bezoeker gedaan zijn. Clair krijgt dikwijls oudheidkundigen op bezoek, die het huis en den toren wil len zien en die lui hebben er hecle- maal geen gewetensbezwaren tegen 0111 zoo iets in te pikken. Maar, zei Billy, zoo iemand zou zoo'n teekening niet stelen, als hij er niets mee voor had. Ik wed 0111 wat je wilt, Percy, dat de man, die die tee kening inpikte, Newby vermoord heeft. Misschien wel, zei Hallon peinzend. Het is zeker vreemd, dat die plat tegrond weg is en Mr. Clair weet hee- lemaal niet wie hem gestolen kan hebben. O, zoo'n ezelachtige druktema ker als Clair weet nooit iets, Percy, zei Billy oneerbiedig. Ik zou wel eens willen weten of Willy iets van die teekening af weet. (Wordt vervolgd). en u zult 's morgens uit bed springen, f gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen"t)m delever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2