WINKELIER GEEF ACHT. Gemeenteraad Dussen. ROODESTER Zaterdag 6 April 1940 No. 28 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DE ADVERTENTIE. X. Nu wij mei U het Hoe, Wat en Wanneer te adverteeren bespraken, achten wij het ook onze plicht te wijzen op het Waarin. En zonder ons van eigenbelang verdacht te maken zal men het met ons eens zijn om de voorkeur te geven aan een plaatselijk blad. Een courant als De Echo van het Zuiden die geheel Waalwijk met zijn uitgebreide en koopkrach tige omgeving bestrijkt zal voor U een niet te versmaden kracht zijn. De populariteit waarin De Echo van het Zuiden zich mag verhéugen in de geheele Langstraat is eenig. Het laat dan ook geen twijfel dat dit Uiv aangewezen blad is. Door een advertentie in De Echo van het Zuiden bereikt men dan ook huis voor huis in Waalwijk en om geving en dat is toch de beste waar« borg om succesvol te adverteeren. Dat de plaatselijke nieuwsbladen de voorkeur genieten boven de z.g. gratis verspreidingen ligt ook voor de hand. Voor een plaatselijk blad betaalt men en het nieuws en de advertenties wil men lezen, wat in het andere geval niet zoo is. Wij zelf hebben verschillende malen waargenomen dat de gratis ver spreidingen ongeopend en ongelezen bleven en na enkele dagen ver dwenen. Die heeren winkeliers die hierin adverteerden, bereikten dus niet het aantal lezers dat hun ge waarborgd werd en waren de adver tentie-kosten dus hooger dan van een andere courant. Al waren op het eerste gezicht de advertentie tarieven goedkooper, het succes was dan ook veel minder. Voorts staat de verzorging van een blad met betalende abonné's doorgaans op een hooger peil dan de gratis uitgaven. Om nu terug te komen op onze advertentie de verzorging moet men niet tot den laatsten dag of uur uit stellen wil men verzekerd zijn van een annonce, waaraan men bij het samenstellen de noodige aandacht kan besteden. Want al is Uw adver tentie ook zonder illustratie, dan nog kan zij aardig, opvallend en doel matig zijn. Een geïllustreerde adver tentie, wij bedoelen hiermede het gebruik maken van een cliché, zal natuurlijk effectiever zijn. Want een foto of teekening van het artikel of voorwerp zegt nog altijd meer dan woorden. De zg. lijncliché's ook wel zwart en wit genaamd, krijgen de voorkeur, omdat deze in de courant het beste tot hun recht komen. De uitgever van het blad zal U wel kunnen aantoonen wat wij met de lijncliché's bedoelen. De aanschaf- fingskosten van zulke lijncliché's zijn niet zoo hoog als velen meenen. Wanneer U verschillende teeke- ningen naast elkaar plaatst op een vel papier, kost U iedercliché maar een kleinigheidje. Wij eindigen nu dit artikel, en wezen U den weg om doelmatig te adverteeren, en zijn er dan ook van overtuigd dat wij U de juiste voor lichting omtrent adverteeren ga ven. In ons eerste artikel hebben wij U er al op attent gemaakt dat het niet onze bedoeling was om U te overreden meer en grootere adver tenties te plaatsen en door de voor beelden (zie Maison Modern. Auto matiek Trekma) die wij U gaven kunnen wij het bewijs staven. Zeker, een advertentie van groot formaat zal meer mogelijkheden bieden, maar een regelmatige plaat sing van kleinere advertenties is voor U de aangewezen methode en mocht uw succes groeien, laat dan uwe aankondigingen hiermede ge paard gaan. Maar begin niet met een formaat waardoor gij als het ware, boven uw stand zoudt leven. Hoe, Wat, Wanneer en Waarin zul len voor iederen winkelier, die over tuigd is van de mogelijkheden bij het regelmatig adverteeren aanwezig, de factoren zijn. Een advertentie wordt wel eens de motor van uw zaak genoemd. Houdt dien motor regelmatig en zorgvuldig bij waardoor hij voort durend op gang blijft en Uw bedrijf voortdurend op gang houdt. Thans moeten wij afscheid van U nemen. Door deze artikelen hebben wij getracht datgene bij te dragen waarnaar U als winkelier streeft, een grootere bekendheid en een grootere omzet. Voor uwe wekelijksche belang stelling bedanken wij U en eindigen met denzelfden uitroepalswaarmede wij aanviDgen: WINKELIERS, GEEFT ACHT S. N. M. In de Dinsdagavond onder voorzit terschap van burgemeester H. Mol ge houden raadsvergadering van de ge meente Dussen, werd besloten om af wijzend te beschikken op een verzoek van het bestuur der landbouwvereeni- ging te Nieuwendijk, waarin het vraagt om per leerling uit de gemeente Dus sen een subsidie van 5.beschik baar te stellen voor den door haar te geven landbouwcursus. Op grond van het feit, dat nagenoeg in alle plaatsen dergelijke cursussen in stand worden gehouden zonder ge meente-subsidie, adviseeren B. en W. eveneens afwijzend. In de algemeene politie-verordening, die in de vorige vergadering was vast gesteld, werden op verzoek van Ged. Staten enkele kleine redactioneele wijzigingen aangebracht. Het aantal opcenten op de gemeente fondsbelasting werd vastgesteld even als vorig jaar op 75. Hoewel dit aantal dus hetzelfde is gebleven, dient toch opgemerkt te wor den, dat de financieele positie van de gemeente thans ongunstiger is dan 't vorige jaar, want voor dit jaar moest een extra- en belastingbijdrage wor den geraamd. De verordening op de heffing van hondenbelasting wordt eenigszins ge wijzigd en wel zoo, dat in de toekomst geen belasting verschuldigd is van honden van politie-ambtenaren. Hierna wordt de heer J. v. Voort- huyzen uit Dussen met G van de uit gebrachte stemmen benoemd tot con troleur van de werkverschaffing voor Dussen en Almkerk< De heer Kraaiveld uit Almkerk verwierf 5 stemmen. (In Almkerk werd de heer Kraaiveld benoemd). De bijdrage van de gemeente in de bezoldiging van den controleur wordt terug gebracht van 500 tot 400. Een nieuwe instructie van den ge meente-arts wordt aangehouden. Hier in is een bevredigende regeling gevon den voor de betaling van verstrekte genees-, heel- en verbandmiddelen. Tevens wordt een nieuwe instructie van den gemeente-secretaris aangeno men. Aan de orde komt de wijziging van de verordeningen regelende de rechts positie van het gemeente-personeel. Bij Koninklijk Besluit van 28 Fe bruari 1940. is artikel 19 van het Al gemeen Rijks - Ambtenarenreglement gewijzigd. Overneming - van dit artikel in de gemeentelijke ambtenarenreglementen is van regeeringswege verplichtend voorgeschreven. De strekking der wij ziging is, dat aan een ongehuwd ge mobiliseerd gemeente-ambtenaar, niet zijnde eenig kostwinner tijdens het verblijf in werkelijken dienst, wordt toegekend 70% der aan het ambt ver bonden jaarwedde, verminderd met de militaire belooning. Voorheen was dit percentage 100. Voorgesteld wordt de rechtspositiereglementen der gemeente in dezen zin aan te vullen. Wordt aangenomen. Overname vermogen voormalige Landarbeidersstichting. Op 25 Juni 1937 heeft de Dussen- sche Landarbeidersstichting zich over eenkomstig de bepalingen van hare statuten opgeheven. Het is gewenscht dat de onroerende goederen en schuld vorderingen der stichtingworden ge steld ten name der gemeente. Daardoor worden moeilijkheden bij eventueele vervreemding der bezittingen om bij de uitoefening van andere rechten voorkomen. Teneinde het een en ander op onbetwistbare wijze te doen ge schieden, is notarieele beschrijving noodzakelijk. Op voorstel van B. en W. wordt deze overname door den raad aanvaard. Enkele begrootingswijzigingen gaan onder den hamer door. Ziekenhuis verzekering voor werkloozen. De voorzitter deelt mede dat het in de bedoeling ligt om zooveel mogelijk te gaan bevorderen dat de werkloozen en eventueel ook andere groepen van inwoners der gemeente zich verzekeren tegen de kosten van ziekenhuisverplc- ging. De uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur op dit punt, zullen daar door gunstig beïnvloed worden. Om dit te bereiken hebben B. en W. een verordening ontworpen, waarvan de voornaamste bepalingen zijn: 1. Elke werklooze is verplicht voor zich en zijn gezin verzekerd te zijn en te blijven tegen de kosten van zieken- huisverpleging bij een door burge meester en wethouders toegelaten ver zekering. 2. Van de te bepalen premie zal de gemeente een door burgemeester en wethouders te bepalen gedeelte te ha ren laste nemen, Dit gedeelte mag niet hooger worden gesteld dan 1/3 van de premie. 3. De verzekering is verplicht een door burgemeester en wethouders te bepalen korting toe te staan op de premie. In bijzondere gevallen (bijv. wanneer de premie zeer laag is) kan hiervan ontheffing worden verleend. 4. Wanneer een werklooze niet verzekerd is wordt op zijn steun of Zeldzaam zacht en licht in de pijp! werkverschaffingsloon ingehouden 't bedrag, dat hij daardoor niet aan pre mie behoeft te betalen bij de goed koopste toegelaten verzekering. 5. De kosten per jaar welke dooi de verordening voor de gemeente ont staan zijn te ramen op 150. Ook hiermede gaat de raad accoord. Onderwüsvergoedingen. De vergoedingen krachtens de L. O.- wet 1920 worden hierna vastgesteld. Volgens het nieuwe systeem van verrekening der exploitatiekosten moet worden vastgesteld a. De vergoeding over 1938 (be schikbaar gesteld bedrag ad 1.50 x het werkelijk aantal leerlingen). Deze waren voor de verschillende scholen te bepalen als volgt: wijk A 93 G3l/s x ƒ7.50 475.— wijk B 28 84 x ƒ7.50 030.— wijk B 81 08 x ƒ7.50 510.— wijk C 100 145 x ƒ7.50 1.087.50 wijk C 170 152 x 7.50 ƒ1.140.— Totaal 3.842.50 b. Het totaal der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven. Op grond van de overgelegde stukken is dit voor de diverse scholen te stellen als volgt: wijk A 93 589.61 wijk B 28 535.81 wijk B 81 548.94 wijk C 100 ƒ1.087.50 wijk C 170 ƒ1.211.69 Totaal Hierna sluiting. 3.973.55 DE GROTE ONTDEKKINGS REIZIGER SVEN HEDIN. (Vervolg). II. In Tibet. Sven Hedin heeft op zijn tochten verschillende keren geprobeerd om Lhasa, de heilige stad van Tibet, waar geen vreemdeling mag komen, te be reiken. |Maar hij werd steeds weer te gengehouden door gewapende troepen die hem beleefd aan z'n verstand brach ten, dat de Dailai-Lama, de heerser van het land, geen vreemdelingen wenste te zien. Eén keer zei zo'n hoofdman zelfs tegen hem: „Als U nog een stap verder doet, gaat Uw hoofd eraf!" Toen Sven Hedin later toch naar het Zuiden trok, werd hij verschillende ke ren door soldaten tegengehouden. Het land wilde geen vreemdelingen zien. Sven Hedin heeft ook eens een tocht haar Turkestan ondernomen in op dracht van de Chinese regering. Hij werd toen vergezeld door twee leden 'van zijn staf, een Chinese sterrenkun dige, vier Chinese bedienden en twee Mongoolse gidsen. Ze hadden een per sonenauto en drie vrachtauto's bij zich en later gebruikten ze ook kamelen. Sven Hedin en zijn mannen zijn ook eens een keer gevangen genomen door Chinese soldaten in Korea. Dat zijn angstige dagen voor hen geweest. Zij zijn verschillende malen ternauwer nood aan de dood ontsnapt. Tenslotte zijn ze door een Ruyssisch generaal gered. Een andere keer werd het kamp door het kamclenoproer, de zandstormen die de karavaan bijna vernietigden, 't leven van de eenzame Nomaden enz. Ja, Sven Hedin is een groot man. En denkt nog maar veel aan zijn woor den: „Hij die volhoudt, kan alles be reiken". De jager Assan Bai met een goud fazant. Assan Bai was een trouwe gids voor de expeditie. OPLOSSINGEN RAADSELS van vorige week. 1. IJs. 2. Een kunstdraaier. 3. De drie letters van rat zitten in 't woord kater4 4. Niemand, iemand. 5. Een kiel. 6. Een dromer. 7. Ogen, neus, mond en oren. 8. Een soldaat, wiens achternaam Soldaat is. De rovers bü Tao-Tao-Shoei. Zij houden de auto van de expeditie aan. Maar tenslotte laten ze zich fotograferen en wijzen zelfs de weg zonder iets ge roofd te hebben. I Sven Hedin. rovers overvallen. Ze gingen er van door met geld, wapens en instrumen ten. Sven Hedin is onlangs 75 jaar ge worden. Hij richtte zijn leven naar de leuze: „Hij, die volhoudt, kan alles be reiken." Hij spreekt acht talen. In jlc zaal van het paleis in Brits-Indië voelt hij zich evengoed thuis, als in de tent van een pelgrim in Tibet. In Stockholm heeft hij een huis. Hij heeft de inrichting bijna helemaal zelf gemaakt, o.a. heeft hij de schetsen voor het behang ontworpen. De muren van de hall zijn versierd met een fries, die het leger van een kameel karavaan laat zien. Aan het hoofd van die kara vaan gaat een man, die de kop van Sven Hedin heeft. De koepel van de hall heeft een geschilderde sterren hemel. Verder kun je daar kaartschil- dcrijen van Europa, Azië en een deel van Afrika zien. De plaatsen waar Sven Hedin geweest is, zijn aangegeven. In de hall is ook nog 'een groot model van een Chinese tempel, die hij in Azië cadeau gekregen heeft. In China heeft hij een aantal manus cripten gevonden, die op houten stok ken geschreven waren. Waarschijnlijk zijn het militaire rapporten. Zo'n boek bestaat uit 78 houten bladen die door een touw verbonden zijn. De knopen van het touw moeten er ongeveer 2000 jaar geleden ingelegd zijn. Ze konden nog worden losgemaakt. Het schrift was ook nog leesbaar. Volgens een be kende professor dateren die geschrif ten van 100 jaar vóór Christus. Ze zijn niet verrot omdat ze in droog zand hebben gelegen, en droog zand is een van de beste beschermingsmiddelen tegen verrotting. Er wordt in verteld over oorlogen met de Hunnen. Sven Hedin heeft een paar heilige steden, waar geen Europeaan mag bin nentreden, gezien. Hij had zich verkleed als Oosters pelgrim. Als schaapherder heeft hij honderden mijlen afgelegd in Tibet, waar nooit een blanke wordt toegelaten. In Losar heeft hij de vie ring het het Nieuwjaar meegemaakt en tegelijkertijd een uitvoering bijge woond van de bekende duiveldansen van den Groot-Lama. Jullie weet toch wat een lama is, hé? Het is een Boeh- distische priester in Tibet. Ook heeft hij de slapende Chinese stad Loe-Lan, dicht bij de woestijn van Gobi, bezocht. Daar vond hij een stuk papier dat 1700 jaar oud was, 't oudste stuk beschreven papier dat er in de wereld bestaat. De Grote Karavaan, die in 1927'28 onder leiding van Sven Hedin, dwars door Azië trok, bestond uit niet min der dan 300 kamelen, die het hebben en houwen en de wetenschappelijke uit rusting van een'groot gezelschap ge leerden droegen. Er was een totograal bij met filmtoestellen. En deze film man heeft heel wat indrukwekkende momenten vastgelegd. Er is dan ook een film gemaakt, die de „grote Kara vaan" heet. Op die film krijg je een goed denk beeld van het leven van de karavaan, Er W83 eens een hopman In Vught „Roode Ster' 6prak hij „smaakt mij geducht. En niet duur ook, zoo'n pak Van die prima tabak! Kolossaal, wat 'n heerlijke lucht!"

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5