Gemeenteraad Drunen. FEUILLETON DE BROEDERS ue Duitschers bezet is. liet lort Christiansand heeft even eens aan Duitsche aanvallen blootge staan. up de stad is een luchtaanval ondernomen. Te Eggersund zijn ook uuiiscne tropen aan land gezel. Ook Stavanger is door de Duit- scliers, evenals Narvik, de zee- en uit- voerbaven van het Zweedsche ijzer erts, bezet. Op alle plaatsen hebben de Noor- sclie manschappen zich tegen deze in vasie ernstig verzet. OSLO ONTRUIMD. Dinsdagmorgen is reeds met de eva cuatie van Oslo begonnen en thans zijn bijna alle inwoners geëvacueerd. NOORSCHE REGEERING VERLAAT OSLO. De Noorsche regeering heeft Oslo verlaten om zich te Hamar, verder in het binnenland, te installeeren. Zij heeft verklaard dat Noorwegen zich in oorlog acht met Duitschland. Vóór zijn vertrek naar Hamar heeft de minister van buitenlandsche zaken Koht gezegd, dat hij des nachts om 5 uur den Duitschen ambassadeur te Oslo had ontvangen, die Noorwegen schriftelijk en mondeling had uitge- noodigd zich niet tegen de Duitsche bezetting te verzetten. De Duitsche gezant voegde hieraan toe, dat hij het voor Noorwegen van het grootste belang achtte zich onder militair bestuur van Duitschland te plaatsen. De Noorsche regeering heeft den ge- heelen nacht vergaderd om dit punt te bespreken. Na afloop der bijeenkomst verklaarde de regeering aan de Duit sche eischen niet te kunnen voldoen, daar zij deze in strijd achtte met de Noorsche souvereiniteit. uc Noorsche minister van buiten- lanuscne zaken, ivoüt, üeeit nog meüe- gcuooiu, dat ue Dunsciie gezant als mo nd opgal, dat als de Duitscners niet tot bezetting overgingen, de geallieer den Uit zouden doen. „Wij geiooven niet antwoordde Koht, „dat de ge allieerden voornemens zijn tot een uergelijken maatregel over te gaan. Wij Hopen, dat de tegenwoordige toestand niet te lang zal duren". DE DUITSCHE ARGUMENTATIE. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Teneinde het hoofd te bieden aan den Britschen aanval op de neutrali teit van Denemarken en Noorwegen, heeft de Duitsche weermacht de gewa pende bescherming aan deze staten op zich genomen. Daartoe zijn des mor gens in beide landen sterke Duitsche strijdkrachten van alle deelen der weermacht opgerukt, resp. aan land gezet. Ter bescherming van deze krijgs verrichtingen zijn uitgebreide mijnver- sperringen gelegd. HULP VAN DE GEALLIEERDEN. In de Dinsdagmorgen gehouden ver gadering van het Britsche en Fran- sche oorlogskabinet is besloten, dat zoowel Engeland als Frankrijk ter stond Noorwegen met alle ter beschik king staande middelen zullen helpen. DUITSCH VLOOTESKADER ONDERWEG. Het Noorsche telegraaf agentschap bericht, dat tusschen de 90 en 100 Duit sche oorlogsschepen gezien zijn, va rende in Noordelijke richting in de Groote Belt en het Kattegat. Het es kader bestond uit eenige groote oor logsschepen, kleine hulpvaartuigen en gewapende treilers. P. J. Elshout benoemd tot ge meente-ontvanger. Het lid v. d. Wiel verlaat uit protest de zaal. Toetreding tot „Molest Risico". Aanbie ding geschenken. Maandagavond vergaderde de raad der gemeente Drunen voor het eerst in het nieuwe gemeentehuis. Na de opening met gebed, verwel komde de voorzitter, burgemeester Mr. R. v. d. Heijden, de leden in de nieu we raadzaal, die naar hij hoopte ieder zou bevallen. De notulen van de beide laatste ver gaderingen werden na een opmerking van de ieden v. d. Wiel en Maas vast gesteld. Onder de ingekomen stukken was een mededeeling van Ged. Staten, hou dende de goedkeuring van een raads besluit, een proces-verbaal van kasop name bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek, dat er 70.teveel in kas was en een kennisgeving van M. van Oers, dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het nijverheidsonderwijs aanneemt. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. iAan de orde komt een verzoek van het nationaal comité tegen het alcoho lisme aan den raad om de Kroon te vragen, het maximum aantal te verlee- nen vergunningen in deze gemeente vast te stellen op het aantal reeds ver leende vergunningen. De voorzitter zegt dat de raad ook reeds vroeger een dergelijk verzoek heeft gehad, waarop afwijzend werd beschikt. In de gemeente kunnen 18 vergunningen en 18 verloven worden verleend. Er zijn nu 15 vergunningen gevestigd en 5 verloven. Het komt er dus op neer, dat er nimmer meer mogen komen dan 15 en 5. Hoewel B. en W. zich volkomen met het doel van deze vereeniging kun nen vereenigen, meenen ze toch dat er in deze gemeente geen aanleiding be staat om aan het verzoek te voldoen. Zij adviseeren het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. De raad gaat hiermee accoord. Het voorstel om aan het Alg. Bur gerlijk Armbestuur over 1939 een ex tra subsidie te verleenen van 427.94 tot dekking van het nadeelig saldo, wordt aangenomen. Op een vraag van den heer v. Dru nen, dat er voor de raad wel niets an ders zal opzitten dan toe te stemmen, zegt de voorzitter dat dit nadeelige sal do ook overgeschreven kan worden op de rekening voor 1940. Gezien echter het feit, dat het Burgerlijk Armbestuur voor dit jaar minder subsidie heeft aan gevraagd is het niet waarschijnlijk dat het dit bedrag zal kunnen verdiscon- teeren. De verordening tot heffing en invor dering van de precario-rechten wordt gewijzigd en wel in dien zin, dat de radio-distributie thans per jaar onge veer een bedrag betaalt van 30. Vroeger moest zij betalen 1.— per aangesloten abonné. Een en ander ge schiedt op verzoek van den minister. Een wijziging in het reglement van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad wordt aangenomen. De voorzitter deelde hierbij mede, dat in de vorige reglementswijziging is vastgesteld, dat de leden die na half acht in de vergadering komen de pre sentielijst niet meer mogen teekenen. Evenwel kunnen ze de vergaderingen mee maken en hebben ze stemrecht. De moeilijkheid doet zich nu voor, dat er niet bij bepaald is in welke volg orde de leden die de presentielijst niet hebben kunnen teekenen, kunnen stem- nen. Volgens deze wijziging zullen de ze leden stemmen, nadat de andere le den gestemd hebben en dan in de volg orde, waarop zij zijn binnengekomen. Toetreding Molest Risico. Aan de orde komt vervolgens een voorstel tot toetreding tot de vereeni ging „Molest Risico" te Amsterdam. In het praeadvies wordt over deze materie het volgende gezegd: Tijdens den wereldoorlog 1914 1918 werd hier te lande in sterke mate de behoefte gevoeld aan een verzeke ring tegen de schade, veroorzaakt door brand, vernieling, reguisitie, plundering en diefstal in oorlogstijd. Tengevolge daarvan werd in 1917 opgericht de Vereeniging „Molest-Risico' te Am sterdam. De verzekering bij „Molest- Risico" omvat de navolgende risico's: a. schade door oorlogsdaden; b. schade door oproer en/of on lusten; c. schade door sabotage en/of an dere kwaadwilligheid; d. schade door val of noodlanding van vliegtuigen; e. stormschade tot een maximum van 1 °/o van het in totaal door betrok- kene verzekerd bedrag; f. schade door aanrijding aan on roerende goederen ontstaan, voor zoo ver die schade nooit verhaald kan wor den; g. schade tengevolge van natuur lijke aardbeving fot een maximum van 1 c/c van het in totaal door betrokkene verzekerd bedrag. De abnormale tijdsomstandigheden hebben vele gemeenten en ook particu lieren doen toetreden tot meergenoem de vereeniging en ook B. en W. heb ben aanleiding gevonden den Raad voor te stellen, roe te treden tot de Vereeniging „Molest-Risico Het te verzekeien bedrag zou vol gens een opgemaakte berekening zijn te stellen op 324000. Basis voor de ze berekening zijn, de bedragen waar voor de verschillende gemeente-eigen dommen tegen brandschade zijn of be- hooren te worden verzekerd. Herzie ning van diverse polis-bedragen is, in verband met de prijsstijgingen van den laatsten tijd, evenwel noodzakelijk. Om te kunnen toetreden tot de Ver eeniging „Molest-Risico" is noodig de storting van een bedrag ineens van 1.- pro mille van het verzekerd be drag, i.e. dus 324. Van dit bedrag blijft -/3 gedeelte of 216.eigendom der gemeente, terwijl 1/3 of 108. ten goede komt aan het Reservefonds der Vereeniging. Het bedrag ad 216 .wordt in geval van nood aangewend tot dekking van eventueel geleden scha de. De zegelkosten bedragen 0.18 pro mille is 58.32. Totaal heeft de gemeente dus ineens te storten 382.32 (waarvan 216.— eigendom der gemeente blijft). De door de gemeente te betalen jaar- premie bedraagt 4 ct. per 1000.— verzekerd bedrag voor klasse I en 6 ct. per 1000.— verzekerd bedrag voor klasse II. Voor deze gemeente is de jaarlijks te betalen premie te stellen op j 13.29. Het te dragen risico bij eventueele schade kan voor deze gemeente nooit hooger zijn dan: voor klasse I 2 van het verzekerd bedrag, en voor klasse II 3 van het verzekerd bedrag. Gerekend naar een verzekerd be drag van 307500.in klasse I en 16500.- in klasse II, bedraagt het risico in het aller-ongunstigste geval nimmer meer dan 6645. Gezien de lage jaarpremie die de ge meente zal hebben te betalen en de groote vbordeelen, welke een verzeke ring als deze voor de gemeente kan op leveren, hebben B. en W. gemeend niet langer te mogen aarzelen met een voor stel aan den Raad om te besluiten toe te treden tot meergenoemde vereeni ging. De heer v. Drunen vindt de premie erg weinig en meent dat deze hooger zal worden, wanneer ons land in oorlog komt. De voorzitter zegt, dat in oorlogstijd de premie wordt vervijfvoudigd. De heer v. d. Wiel merkt op dat ver zekeringszaken zeer ingewikkeld zijn. Hij denkt, dat in geval van oorlog, bij oorlogsdaden geen schade zal worden betaald. Bovendien is er nog gevaar, dat de gemeente ongeveer 6000. kwijt raakt. De voorzitter stelt hier tegenover, dat andere verzekeringsmaatschappijen niet op oorlogsrisico zijn ingesteld. Dit is echter een onderlinge verzekering, die geheel op oorlogsrisico is ingesteld. De mogelijkheid, dat het de gemeente 600.zal kosten blijft inderdaad be staan, doch er staan véle voordeelen tegenover. Op een vraag van den heer Vrijhoe ve deelt de voorzitter mede dat de looptijd onbepaald is, met een opzeg gingstermijn van één jaar. Wethouder van Halder meent dat de gemeente moet toetreden, want wan neer er eens een bom viel, die groote schade zou veroorzaken aan de ge meente-eigendommen zouden de inwo ners kunnen zeggen: waarom hebben ze zich toen niet verzekerd. Naar aanleiding van een vraag van het lid van Drunen deelt de voorzitter nog mede, dat er thans ongeveer al 300 gemeenten, waaronder ook vele klei nere, zijn aangesloten. Ook zijn er vele particuliere vereenigingen toegetred- den, zooals b.v. verzekeringsmaat schappijen, die hun kapitaal in huizen- bezit hebben gestoken. Z.h.st. besluit de raad toe te treden. De raad besluit verder om aan den volontair ter secretarie, den heer van Rooij 50.— gratificatie te verleenen en aan beide ambtenaren en den volon tair tezamen 150.'daar zij het werk van een gemobiliseerden ambtenaar, waarvoor nog geen plaatsvervanger ge vonden is geworden, hebben verricht in overuren. Kampeerterrein Klinkertbosch. B. en W. hebben van Ged. Staten mededeeling ontvangen, dat goedkeu- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 14) Wat bedoel je daarmee?, vroeg Hallon. Wel, Willy heeft zich iets in haar hoofd gezet in verband met dien moord en ze wil mij niet zeggen wat het is. Ze heeft immers dat mes en dien hoed in het Koekoeksbosch ge vonden. Ze weet iets! Ik heb het haar wel twintig maal gevraagd, maar ze zegt altijd dat ik naar de pomp kan loopen. Dan zal ik 't haar vragen, zei Hallon vastbesloten. Als Willy iets weet, dat licht in deze geschiedenis kan brengen, moet ze het vertellen! Daar heb je haar net! Het was werkelijk Miss Minter, die vlug den weg kwam afstappen. Ze zag er gezond en knap uit en liep met haar gewone flinke pas; maar Hallon merkte op, toen ze dichterbij kwam, dat haar gezicht bezorgd en peinzend stond. Zeg, merkte hij op, toen ze het hek bereikt had, Billy vertelt me dat je iets van dien moord afweet. Billy is een ezel, zei Miss Minter kort maar krachtig. Je weet wèl wat, hield haar broer vol. Ik geloof dat je weet wie dien plattegrond van de gangen in den to ren heeft weggenomen. Misschien denk je wel dat ik het gedaan heb, zei Willy schamper. Onzin! Je weet iets. Vertel het aan Percy en help hem met Dorothy te trouwen. Hoe zouden mijn verdenkingen hem nou kunnen helpen? O!, zei Hallon gevat; dus je ver denkt iemand? Ja, zei Willy langzaam, al heb ik heelemaal geen gegronde reden voor een verdenking. Maar hoe kan hel Percy helpen? Ja, zie je, legde Hallon uit, die wel begreep wat Billy bedoeld had, Mr. Clair wil natuurlijk graag we ten wie zijn vriend vermoord heeft. Hij zal er wel niet zoo bijster ingeno men mee zijn als ik om Dorothy's hand vraag en bezwaren maken. Als ik nu help de waarheid te ontdekken, zal hij me misschien gunstiger gezind zijn. Miss Minter keek van den eenen jongen man naar den anderen en toen naar de aardige villa, waar de roode klimrozen stonden te schitteren in de zonneschijn. Billy, zei ze plotse ling, zweer dat je je mond zult houden. Ik zweer het! zei Billy kregelig. Vertel nou maar op! En zweer, vervolgde zijn zuster, terwijl ze zich naar Hallon wendde, dat je niet boos zult zijn over wat ik zeg. Dat zweer ik, zei Hallon dadelijk en een beetje onrustig. Ik weet niet of het je helpen zal als ik je van mijn verdenking vertel, zei Willy rustig, maar ik heb een idee dat Mr. Clair weet, wie O, viel Hallon haar in de rede, maar dat is gewoon onmogelijk! Misschien wel, zei Willy kalm en vertelde de redenen, waarom zij Clair verdacht. En daarom ben ik naar het bosch gegaan, eindigde ze triom fantelijk. Allemaal onzin! riep haar broer heftig, en bovendien zegt het niet wie den plattegrond gestolen heeft. Die kan Mr. Clair er zelf uitge scheurd hebben, zei Willy haastig, om te voorkomen dat de grafkelder, waarin hij het lijk verborgen had, ont dekt werd. Percy, wat denk jij ervan? Ik weet het nog niet, zei Hallon langzaam. Het is waar, dat Clair niet op de Manor was, toen de moord gepleegd werd en hij heeft zelf gezegd dat hij bij 't bosch was. Maar ik be grijp niet om welke reden hij Sir John zou vermoorden. En het is ook te gek om te denken dat iemand als Mr, Clair een moord zou gepleegd heb ben. En hij zou toch het lichaam niet alleen naar den grafkelder hebben kunnen brengen, zei Billy minachtend. Dat heb ik ook bedacht, riep Wil ly verlicht. Ik denk heusch, dat ik me te veel ongerust heb gemaakt. En toch heeft Mr. Clair op dien avond erg vreemd gedaan. En Lady Panwin is zenuwachtig over hem. Ja, dat herinner ik me nog, zei Hallon plotseling, toen hij dacht aan de manier van doen van de oude dame, toen ze van den moord hoorde en aan de ontsteltenis van Mr. Clair. Ze keek naar de schilderij boven de pia no die achttiende-eeuwsche offi cier één van de voorouders denk ik. Wat heeft dat er nu mee te ma ken?, informeerde Billy. Niets, denk ik, en 't schijnt tóch allemaal met elkaar in verband te staan. Ik zal eens met Lady Panwin praten als ik naar haar toe ga en haar een paar dingen vragen. Waarover? Dat weet ik zelf eigenlijk nog niet, zei Hallon een beetje uit het vekl ge slagen. Vraag haar waarom ze niet wil dat je met Dorothy trouwt, zei Willy ronduit. Wat?, riep Percy boos en ver baasd. Ja, dat heeft Dorothy me verteld. Ze wil dat Dorothy heelemaal niet trouwt. O! Hallon stond een oogenblik pein zend. Toen draaide hij zich om zonder een woord te zeggen en holde den weg af. Toen Hallon op de Manor aanbelde, kwam Jules te voorschijn, even gedwee en onderdanig als altijd en liet hem in de salon. Lady Panwin zat zooals ge woonlijk op de sofa met 'n handwerk; ze zag er bezorgd uit en schrok op toen Hallon brusk de kamer binnen stapte. Neemt u me niet kwalijk, zei Hal lon beleefd, maar ik heb iets dat me hindert. Wat hebt u?, vroeg Lady Panwin scherp. Hebt u en Dorothy gekib beld? Des te beter dan zal het af scheid makkelijker zijn. Begrijpt u me, Mr. Hallon? Ik begrijp dat u niet wilt, dat ik met Dorothy trouw, zei de jonge man ernstig. Willy Minter heeft het me juist verteld. En wie heeft het haar verteld? Dorothy zelf. Ik ben gekomen om u te vragen wat u voor bezwaren tegen mij hebt. U bent niet rijk genoeg; u hebt geen positie, zei Lady Panwin streng; maar ze liet haar werk vallen en keek weer naar de schilderij boven de pia no. Hallon's oogen volgden haar blik, toen schudde hij het hoofd. U verbergt iets, mylady, zei hij langzaam. Ik zou liever de waarheid willen weten. U bent geen geschikt echtgenoot voor mijn nichtje. Dat is de reden niet. Willy ver telde me, dat Dorothy gezegd had, dat u haar heelemaal niet wilde laten trou wen. Dat is waar, zei Lady Panwin bij na onhoorbaar. En de reden, Lady Panwin, staat in verband met dat schilderij. De oude vrouw schrok op. Wat praat u nu voor onzin? Wat heeft dat portret te maken met uw engagement met mijn nichtje? U keek er zooeven naar, toen u uw redenen opgaf, zei Hallon dadelijk, en u keek er naar op dien avond toen ik van den moord vertelde en toen Mr. Clair bijna flauw viel. O, stil! stil!, riep ze en liep vlug naar de deur. Ze opende die en luis terde en sloot ze toen weer. Ik hoorde een auto aankomen, zei ze, terwijl ze kalmer terugkwam. Mijn broer is waarschijnlijk terugge komen. U moet weggaan voor hij hier is. Niet voordat ik weet waarom u niet wilt dat Dorothy met me trouwt. Ze zal niet met u en niet met ie mand anders trouwen. Daar is een ern stige reden voor. En als ik die eens zou raden? Dat kunt u niet, zei Lady Pan win, bleek, maar beslist. Ik geloof van wel, zei Hallon lang zaam en staarde haar strak aan. U bent bang dat uw broer iets van dien moord afweet. Niet waar! Niet waar! hijgde La dy Panwin; toen keek ze het dichtst bijzijnde raam uit en zag een auto voor de deur stilstaan. Dat is het niet. Ga weg! Ga weg! Ik smeek u om v*eg te gaan, vóór Francis komt. Lady Panwin sprong op en greep zijn arm. Dan moet u het weten u zult het weten. Ik zal heï u ver tellen. Dat schilderij ze wees naai den achttienden eeuwschen krijgsman is mijn overgrootvader. Hij was krankzinnig, hij is in Bedlam (is in 't Engelsch „Meerenberg") gestorven. Er is krankzinnigheid in de familie Clair en als zij trouwt zal .mijn nichtje het misschien op uw kinderen overbren gen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2