GEMENGD NIEUWS KERKNIEUWS FEUILLETON DE BROEDERS een weerlegging heeft gegeven van de beschuldigingen, die door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken in de openbaarheid zijn gebracht, 't Hoofd bestuur zal ook in de toekomst zoo veel mogelijk ditzelfde stilzwijgen be trachten. JAPAN EN ONS INDIë. Op een hem door vertegenwoordi gers van de pers gestelde vraag be treffende het standpunt van Japan ten aanzien van een eventueel betrokken raken van Nederland in den Europee sehen oorlog en de gevolgen daarvan voor Nederlandsch Oost-Indië, heeft de Japansche minister van buitenland- sche zaken, Arita, het volgende ant woord gegeven: „Met de Zuiderzeegebieden, in het bijzonder Nederlandsch Oost-Indië. is Japan economisch verbonden door nauwe betrekkingen van wederkeerig- heid in de bediening van elkanders be hoeften. Op soortgelijke, wijze hand haven andere landen in Oost-Azië nau we economische betrekkingen met die streken. Dat wH zeggen, dat Japan deze landen en deze streken tezamen hij- dragen tol de welvaart van Oost-Azië door wederzijdsche hulp en onderlinge onafhankelijkheid. Mochten de vijan delijkheden in Europa uitgebreid wor den tot Nederland en. zooals gij zegt. gevolgen hebben in Nederlandsche Oost-Indië, dan zou dat niet alleen in grijpen in de handhaving en bevorde ring van bovengenoemde betrekkingen van economische onderlinge afhanke lijkheid, in het tezamen leven en in de gezamenlijke welvaart, maar ook aan leiding geven tol een onwenschelijken toestand, gezien van het standpunt van den vrede en de stabiliteit in Oost- Azië. Met het oog op deze overwegin gen kan de Japansche regeering slechts diep bezorgd zijn over iedere ontwik keling van den oorlog in Europa, waarmede een agressie zou gepaard gaan, die van invloed zou kunnen zijn op den status quo van Nederlandsch Oost-Indië." Het A.N.P. teekent hierbij aan: Vooralsnog zijn er geen aanwijzin gen. dat Nederland in Europa in oor log zou geraken. Mocht zulks niette min toch geschieden, dan, zoo werd ei' op gewezen, dat zulks cenige gevolg zou hebben voor de posit ie van Ne- derlandsch-Indië, een gebiedsdeel, dat zijn eigen bestuur heeft en welks on aantastbaarheid door de hellegerenten, die in Oost-Azië over strijdkrachten beschikken ter conferentie van Was hington (1922) uitdrukkelijk is ge waarborgd, evenals door de Vereenig- de Staten van Amerika en Japan. DE KANKER BEDWONGEN? Dr. J. Samuels, chirurg-vrouwenarts te Amsterdam, heeft een boek doen verschijnen getiteld „De ontdekking van de oorzaak in de genezing van kanker". In deze publicatie betoogt de schrijver, dat hij de oorzaak van kan ker heeft gevonden en op grond daar van een nieuwe en doelmatige genees wijze heeft kunnen toepassen. In te genstelling met de tol voor kort ge vestigde meening, dat kanker een in fectieziekte zou zijn, meent hij te kun nen vaststellen, dat kanker ontstaat door een verstoring van hel klieren- stelsel, met name door een verstoring in de evenwichtige afscheiding van hormonen door de hersenklier. O]) deze bevinding berust dan ook zijn be strijding der ziekte, welke die even wichtige klierafscheiding tracht te herstellen door een korte-golven-the- rapie, een bestraling dus, welke wordt toegepast op de hersenklier. Ook sui kerziekte meent hij aldus in haar oor zaak te kunnen bestrijden. De genees wijze van dr. Samuels is reeds door hem zelf en door buitenlanders toege past en als merkwaardige bijzonder heid mag wel gelden, dat hij ook drie artsen van kanker zou hebben gene zen. Intusschen zal de officiecle weten schap zich ook over deze verrassende vondst en methode hebben uit te spre ken. RIJKSMIDDELEN IN MAART. Ruim een millioen gulden is de op brengst der „Overige Middelen" over Maart beneden de raming gebleven. Toch is nu het eerste kwartaal van 1940 ten einde, is de raming met ruim drie millioen gulden overschre den. Hiervan is voornamelijk de op brengst van de rechten op den invoer, die 2.237.000 boven de raming kwam, hetgeen mede te danken is aan de meerdere invoerrechten, die bij het Koninklijk Besluit van 9 Februari wor den geheven. Dat de opbrengst der middelen toch beneden de raming bleef, komt vooral door de omzetbe lasting, die 1.267.000 minder op bracht dan geraamd was. En dit is weer een gevolg van het innings-sys- teem per kwartaal, dat hij deze belas ting wordt toegepast. Mede dank zij de gunstige opbrengst van de Middelen over Januari, is de opbrengst over de eerste drie maanden thans ruim öx/> millioen gulden hoven die over dezelfde periode van 1939. ONTSLAG VERLEEND AAN MR. W. B. J. BUVE. Bij koninklijk besluit is aan mr. I?. J. Buve ontslag verleend als hoofd commies hij het departement van Eco nomische Zaken. Zooair. men weet was mr. Buve be trokken hij de Haagsche spionnage- zaak. Wegens medeplichtigheid aan/ poging tol het misdrijf, vervat in ar tikel 9.3 Wetboek van Strafrecht, werd hij dezer dagen veroordeeld tot twee jaar "gevangenisstraf. „KEMPHAAN" VEILIG THUIS UIT OSLO. Gistermiddag om half vijf is het K. L. M. vliegtuig „Kemphaan" met commandant Evert van Dijk, die ge durende 8 dagen in de Noorschc hoofd stad werden vastgehouden, op Schip hol geland. Zij hebben den Duitschen inval mee gemaakt en kregen tenslotte permissie om op eigen risico naar Holland te vliegen. Zij deden dit door op 4000 M. door sneeuw, hagel en ijs te vliegen. Daar komen, zoo zeide van Dijk, toch geen Duitsche of Engelsche vliegeniers en konden we rustig huiswaarts ste venen. m I I I— Vrouw onder tram geraakt en gedood. Op het kruispunt Vijzelsgracht en Weteringschans te Amsterdam heelt zich een ernstig ongel uk voorgedaan, dat aan de 31-jarige mejuffrouw B. Bovenkerk, pleegdochter van den concierge van de Oranje-Nassau- kazerne, het leven heeft gekost. Mejulfrouw B. wilde op 'tachter- balcon van een reeds rijdende motor wagen van lijn 4 springen, doch greep mis en viel tusschen den motor en den bijwagen. Zij geraakte onder de wielen van den bijwagen en werd zoo deerlijk gewond, dat zij vrijwel onmiddellijk na het ongeluk over leed. Het stoffelijk overschot van 't slachtoffer is door den G.G. en G.D. naar 't Binnengasthuisovergebracht. Sergeant verdacht van spionnage. Hij en zijn verloofde in arrest gesteld. Bij 'n veldleger-onderdeel hebben de militaire autoriteiten een 22-jaiige sergeant afkomstig uit Gouda,doen arresteeren Tevens heeft de politie te dezer stede aangehouden de 17- jarige verloofde van dezen sergeant welk meisje naar Rotterdam isover- gebracht. Tegen beide is een onderzoek gaande of zij zich aan daden van spionnage hebben schuldiggemaakt. daartoe zijn in de ouderlijke woning van beide brieven en bescheiden in beslag genomen. Het meisje zou voor haar verloofde stukken getypt hebben van geheime zaken. Of dit inderdaad het geval is geweest wordt thans onderzocht. Zij is te Rotterdam voor den subst. Officier van Justitie, mr. C. W. baron van Dedem geleid en in het Huis van Bewaring opgesloten. Groote brand legt zes huizen blokken in asch. Te Colon is Zaterdagavond een brand uitgebroken, zooals Panama de laatste 25 jaar niet gekend heeft. Zes huizenblokken zijn reeds ver woest. Uit den stad Panama zijn per trein brandweerlieden naar Colon vertrokken. De noodlottige brand werd met groote moeite bedwongen, nadat aan beide zijden van het kanaal alle be schikbare brandweercorpsen waren gerequireerd. De militairen hebben 3 Het afzetgebied van de producten der kweekers te Aalsmeer wordt met den dag kleiner. Engeland heeft dit jaar de. invoer van seringen verboden, op Denemarken en Noorwegen zijn de vliegdiensten gestaakt. Het resultaat is, dat dagelijks duizenden seringen „onder de klok doorgaan", d.w.z. dat zij de minimumprijs niet opbrengen. Deze bloemen worden vernietigd. De prach tige bloemen worden gebruikt om de slootkanten, die van de vorst hebben geleden, te verstevigen. eenige gebouwen opgeblazen om kostbare bezittingen te sparen. Het leger der Vereenigde Staten raamt het aantal dakloozen tenge volge van den groolen brand in Colon op 10.000. Gisterenavond laat bedreigden de vlammen de kantoren van het Panama-kanaal en de regeeringsgebouwen. Een viouw en 4 kinderen, henevens een blinde man zijn volgens ontvangen berichten in de vlammen omgekomen. Enorme schade in Finland door de bombardementen Tijdens den Einsch-Russischen oorlog hebben 14.650 Russiche vlieg tuigen boven Finland gevlogen. Zij hebben 100.000 bommen uitge worpenOp 516 districten zijn '2.075 aanvallen ondernomen en in 688 gevallen zijn burgers uit vliegtuigen met machinegeweervuur bestookt. Bij de aanvallen werden 640 burgers gedood, 538 ernstig gewond en 1000 licht gewond. 929 gebouwen werden verwoest en 3.175 beschadigd. 40 ziekenhuizen, elf kerken en twee begraafplaatsen werden gebombar deerd. De als gevolg van de vijande lijke luchtbombardementen aange richte schade wordt geschat op 1.3o0 millioen Finsche marken. Klein Seminarie van het Bossche Bisdom Op 15 April a s. bestond het 125 jaar. Den 15 April 1815 opende zich de deur van het kasteeltje »Veebeek« om de eerste priesterstudenten te ontvangen. Anthonius van Gils is de man geweest, door God voorbe stemd om dit klein seminarie te stichten, een stichting die naast de martelaren gezellen van Mgr. Hamer, de oud-studenten Dobbe, Zijlmans en Jaspers, en den belijder Petrus 'Donders ook heeft voortgebracht de bisschoppen Johannes Philibcrtus Deppen, bisschop van Samos i.p i Adrianus Godschalk, bisschop van 's-HertogenboschG. P. Wilmer, bisschop van Haarlem J. R. Swin kels, bisschop van Armotum i.p.i.; F. A. A J. Janssens, aartsbisschop van New-Orleans; W. v. d. Ven, bisschop van 's-IIertogenboschMgr. J. Sweens, titulair-bisschop van Capsa en oud-apostolisch vicaris van het vroegere vicariaat Victoria Nyanza; Mgr. Diepen, bisschop van 's-Hèrtogenbosch,om niet te spreken van de talrijke priesters, die hier de eerste schreden zetten op den weg naar het priesterschap. Velen cok, die niet den priesterlijken staat zouden omhelzen, doch in de wereld hun roeping vonden, waaronder mannen die het tot hooge posities brachten, legden hier den grondslag voor hun studies en degelijk katho liek geloofsleven. Wij willen hier een en ander in herinnering roepen uit de geschiede nis van dit Klein-Seminarie. Een maand voor »Veebeek« de eerste studenten ontving, was als regent aangesteld op 15 Maart 1815 de Hoog- Eerw. heer Philipus v. d. Ven, een geleerd priester, geschoold door niemand minder dan den toenma- ligen vicarius van het Bossche Bis dom Antonius van Alphen. Nog eer het jaar ten einde liep vond hij reeds zijn opvolger in den HoogEerw. heer J. H. Smits,geboortig uit Eindhoven, een man van 36 jaar. die reeds op van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. Halion nam zijn Panama-hoed af en knikte even beleefd, toen wendde li ij zich tot Miss Clair. Hoe gaat het met je vader?, vroeg hij rustig. Heel goed, dank je, antwoordde ze kalm. Fortuna heeft hem einde lijk ook eens begunstigd. Dus ons bezoek aan den grafkel der heeft werkelijk de kans gekeerd, zei Halion, zich voordoende of hij nog niets van het nieuws af wist. Dorothy beefde even. toen ze wee» dacht aan den grafkelder en aan de tragedie, die er zich had afgespeeld. Maar ze herstelde zich onmiddellijk en dat des te sneller toen ze zag dat Bezkoff haar nieuwsgierig gadesloeg. Ik geloof dat de kans ten goede gekeerd is. Sir John Newby heeft va der tweeduizend pond per jaar nage laten. Dan mag ik Mr. Clair wel feli- citeeren. Hij zal de Manor nu weer in haar vrocgcren pracht kunnen laten herstellen. En de goede zaak ook helpen, hoop ik, viel Bezkoff in. Pardon, wat bedoelt u?, zei Hal- Ion verbaasd. ODat is waar, hernam de graaf. U weel zeker niet dat ik een revo- lutionnair hen. Ik ben een intiem vriend van Sir John geweest en als hij in leven was gebleven, zou hij de partij, waartoe ik behoor, met geld geholpen hebben. We hebben geld noodig om den oorlog, dien wij tegen de tyrannen in St. Petersburg voeren, te kunnen voortzetten. Ik verzeker u, Mr. Hallon, dat Sir John's millioenen heel goed te pas zouden zijn gekomen. ik twijfel er geen oogenblik aan, zei Percy droogjes. Maar Mr. Clair is niet in het bezit van Sir John's millioenen. En ik geloof niet dat hij veel sympathie zal hebben voor uw revolutionnaire plannen. Bezkoff lachte jongensachtig. U licht gelijk, Mr. Hallon. Sir John's millioenen zijn, met uitzpndering van een paar legaten en dit inkomen voor Mr. Clair, aan liefdadige instellingen gekomen en daarvoor heb ik weinig sympathie. Maar met tweeduizend pond per jaar kan men veel doen als men het goed besteedt. Ik denk niet, dat Mr. Clair het aan een revolutie in Rusland zal ver spillen, Graaf Bezkoff. O, jawel dat wil zeggen, als ik eens met hem gepraat heb. Percy keek Dorothy verbluft aan. Dorothy, die ook Verwonderd keek, beantwoordde zijn onuitgesproken vraag direct. Graaf Bezkoff is gisterenavond met vader mee gekomen en zal hier een paar dagen blijven. Niet als een onwelkome gast. hoop ik, Miss Clair, zei de Graaf schertsend. Ik hen niet iemand om me ergens in te dringen. Maar ik was hij het openen van Sir John's testa ment, in de hoop. dat hij een paar duizend pond had nagelaten aan de vereenigng, waarvan ik hier in Enge land de vertegenwoordiger hen, zoo ontmoette ik uw vader. Ik vertelde hem, hoe teleurgesteld ik was over Sir John's beschikking. Mr. Clair was in zoo verre bekeerd dat Jiij mij voor een paar dagen uitnoodigde. Een oogenblik, Graaf, zei Hallon brusk; heeft het geheime bezoek van Richard Newby aan St. Peters- burg iets te maken met uw revolutie- plannen? Zeker. Sir John heeft hem op mijn verzoek naar Rusland gestuurd. Als hij terugkomt, Mr. Hallon, zal het geheim van Sir John's dood zeker op gelost worden. Dus u denkt... u weet Niets, Mr. Hallon. Maar Richard Newby is beter ingelicht. En de Rus verwijderde zich. Hallon en Dorothy keken elkaar een oogen blik sprakeloos aan. Het meisje sprak het eerst. Wat bedoelt hij vroeg ze ang stig. Hallon haalde de schouders op. Het is zonderling, dat Graaf Bez koff met vader is meegekomen, ging Dorothy voort. Wat zegt je tante er van? Niets. Ze aanvaardt het zwij gend. En je vader? Hij heeft geen uitleg gegeven. Dan moeten we maar afwach ten. Lieveling! Hij sloeg zijn armen teeder om haar heen. Zij gingen op een bemoste bank zitten. Een heele poos praatten ze over heel wat prettiger dingen dan over de mysterieuze gebeurtenissen van de laatste dagen, tot Dorothy op eens zuchtend zei: Ik hoop dat al les goed zal gaan. Natuurlijk, liefste. Waarom zou het verkeerd gaan? Vader zal zeker bezwaren heb ben. Dat kan wel; dal kan ik niet ontkennen. Maar Lady Panwin zal aan onzen kant staan. Nee, dat is niet zoo! Op den dag van het onderzoek zei ze, dat ze niet wilde dat ik trouwde. Waarom toch niet. Begrijp jij het? Ja, want ze heeft het mij verteld, zei Hallon. Nu hij de waarheid wist leek het hem het beste Dorothy er ook deelgenoot van te maken, zoodat ze samen Lady Panwin van haar voor oordeel konden genezen. Je tante vertelde me, dat de man op liet schil derij hoven de piano Generaal Hary Clair. Ja?, viel het meisje in. In Bedlam was gestorven. Ja, dal weet ik, zei Dorothy on verwachts. Ik hel) eens een paar oude brieven gevonden en ze aan Wil ly laten zien. Hij had een zonnesteek gehad. - Heeft je tante die brieven gezien? Dat denk ik niet. Ze waren ver- horgen in een geheime Iade van een oude schrijftafel. We hebben ze op een regenachtigen dag gevonden, toen we op een van de zolderkamertjes een paar jurken aan het uitzoeken waren. Waarom? Ja, zie je, liefste', Lady Panwin denkt, dat die krankzinnigheid erfe lijk is. Daarom wil ze niet dat je trouwt. ODorothy werd' bleek. Maar ze heeft toch zeker geen gelijk? Absoluut niet, haastte Hallon zich haar gerust te stellen. En ik Waarom heb ik geen gelijk?, in formeerde een strenge stem en toen het tweetal opsprong, zagen ze Lady Panwin, mager en ernstig, in haar zwarte japon voor zich staan. Ze leek een inktvlek te midden van al die zon nige weelde. Ik heb je overal gezocht, Doro thy, zei Lady Panwin, als een rech ter, die het vonnis over een schuldige uitspreekt. Ga naar binnen en zorg voor de bloemen voor het diner van avond. Nee, zei Hallon, het meisje terug houdende dat al bijna weggeloopen was. Ik moest eerst iets zeggen over onze verloving. Jullie zijn niet verloofd, zei Lady Panwin woedend. En zoover zal hel ook nooit komen. Ik hel) u gisteren avond gewaarschuwd. Ga weg, Doro thy. Ik wil Mr. Hallon alleen spreken. Ga maar, liefste, zei Percy zacht en kuste haar brutaalweg onder de vertoornde blikken van haar veront waardigde tante, en tol) maar ner gens over. We zijn verloofd en de rest komt in orde. HOOFDSTUK X. Er volgde nu een gesprek, dat in den beginne een beetje moeilijk was, maar na eenigen lijd had Hallon aan de oude dame verteld, hoe het geval met Generaal Clair zich had tóegedra gen. Het verandert de zaak, natuur lijk, zei Lady Panwin peinzend. En zult u ons nu helpen? Dat zeg ik niet. Maar als Fran cis het goed vindt, heb ik geen He- zwaar. Hallon was teleurgesteld. U weet best, dat Mr. Clair het niet goed zal vinden, zei hij heslist. En u weet ook dat u meer invloed op hem licht dan iemand anders. We zijn van u afhankelijk. Lady Panwin lachte kort. Een buigbaar rietje, zei ze. Dat vindt uw broer niet, zei Hal lon veelbeteekenend, en hij zal mis schien spoedig uw steun noodig heb ben. Hij heeft mijn steun altijd noo dig. Maar wat bedoelt u? (Wordt vervolgd). l."))

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2