Plaatselijke Berichten •i i zijn 22ste jaar als professor theolo gant de overige theologanten in de Philosophie onderwees. Antonius van Gils, Caspar Moser en Johannes Smits, ziedaar het triumviraat, dat de grondlegger van het seminarie geweest is en hij, Smits, de jongste van het drietal, heeft met de beide anderen de lasten gedragen, ja meer nog vervolging geleden, omdat hij het geloof der voorvaderen onver zwakt aan de toekomstigegeestelijk heid van het Bisdom wilde inprenten en den indringer, door Napoleon voor het bisdom 's-Hertogenbosch bestemd, niet wilde erkennen. »Vee- beek«, het kleine kasteeltje bij Ber- licum, bleek alras te klein voor de vele studenten die zich aanmeldden en op 10 October 1816 werd het landgoed Beekvliet onder St.Michils- Gestel aangekocht. Op 14 November daaraanvolgend trok deRegentSmits met de professoren P. L. van Kessel uit Eindhoven, Chr. van Roosmalen uit 's Hertogenbosch en de studenten naar het nieuwe seminarie, maar spoedig bleek ook dit gebouw te klein en in 1821 en 1823 kreeg het uitbreiding. Het klein seminarie mocht zich in grooten bloei verheugen, doch daar pakten zich onweerswolken samen die zijn bestaan bedreigden. Een besluit van Koning Willem I, dat op 14 Juni 1825 verscheen, schorste het voortbestaan van het Klein-Seminarie. Lage kuiperijen hodden het bij den koning verdacht gemaakt, men was bevreesd voor mannen als Van Gils, Moser en Smits en om hen te treffen werd de vernietiging van het seminarie geëischt. Trots alle vertoogen, trots het hoogst onbillijke besluit, werd Beekvliet reeds verzegeld en ge sloten. Al wat mogelijk was werd be proefd, om de heropening van het Seminarie te verkrijgen wel slaagde Smits' protest tegen de verzegeling niet, evenmin had het adres der provinciale vertegenwoordiging d.d. 6 Juli 1826 eenig succes, maar toch, de kuiperijen der tegenstanders bleken niet bestand tegen de taaie volharding van den regent Smits en op Allerzielendag 1829 werden de zegels op Beekvliet verbroken en konden de studenten wederom wor den opgenomen. Tegeliik met Smits kwamen als professoren de Zeereerw. heeren Carolus Jansen, later de bekende redenaar der Redemptoristen, die op 't Klein Seminarie meermalen de jaarlijksche retraite gepredikt heeft, Theodorus Spierings, van 1851 tot 1877 Deken en pastoor te Hel mond met vier studenten o.a. de twee gebroeders Dobbelsteen uit Heeswijk, die later met hunnen vader, toen ook priester gewijd, het Misoffer in hunne parochiekerk op. di oegen. Jaarlijks wei d er 'n nieuwe cursus geopend, zoodat reeds in 1833 de kleine en groote Figuur,de Grammatica, Syntaxis, Poëtica en Rhetorica leerlingen telden. In 1834 telde het seminarie 138 studenten. Zij, die bij verzegeling in 1825 het seminarie moesten verlaten, hadden hun roeping toch gevolgd en aan andere latijnsche scholen de studie voortgezet. Het aantal studenten vorderde steeds meer uitbreiding, vooral de bidplaats voor de studenten was onooglijk en te klein, doch 't geld ontbrak. Het bisdom had reeds het Seminarie te Haaren onderhanden, zoodat Beekvliet vooralsnog er bij inschoot, doch nauwelijks is het Groot Seminarie voltooid of de nimmer aarzelende administrator van het bisdom Mgr. Zwijsen, laat in 1852 den kapelbouw beginnen. Op 6 December 1818 benoemde koning Willem II den regent Smits tot Ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Dit bewijs van Hoogachting kwam te meer uit na de giief welke Willem I hem had aangedaan, zij het niet gericht tegen hem persoonlijk doch tegen het Seminarie. Op 10 Juli 1854overleed Smits en liet het Klein Seminarie achter vol beloften en perpectieven voor de toekomst. En in zijn ge schiedenis heeft de geest van de eerste voorgangers voortgeleefd. Beekvliet bleef een burcht van gods dienstig leven, niet slechts van Brabant, doch van alle oorden en streken, waar priesters werkten, die hier hun eerste studiën maakten. Vooral de laatste 25 jaar is het sterk in bloei toegenomen. Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's-Hertogenbosch, heeft be noemd tot adviseur van de afdeeling Waalwijk van den Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel ,,St. Paulus den Weleerw. Heer A. B. C. van de Bult, kapelaan der parochie St. Anto nius te Waalwijk. BENOEMD. De heer Thijs van de Griendt te Vught, leeraar aan de Handelsavond school alhier, is met 1 September be noemd tot hoofd der nieuwe school in de parochie van O.L. Vrouw te Vught. De heer van de Griendt, tot dusverre verbonden aan de Leonardusschool te s Bosch, is in 't bezit van Hoofd-acle, acte Fransch en Middelbaar Neder- landsch en heeft zitting in de examen commissie van 't Mulo-onderwijs. Hij is tevens leider van mannen- en kna penkoor. BEVORDERING. Res.-kapitein Caron van de afdee ling pontonniers en torpedisten, com mandant van de troepen, die den laat- sten tijd in Eethen c.a. lagen, is bij kon. besl. bevorderd tot reserve-majoor. ALG. MILITAIR TEHUIS. Het ligt in de bedoeling het Algemeen Militair Tehuis, dat zoo plotseling z'n geregelde bezoekers zag verdwijnen en dat om z'n keurige inrichting en verzor ging zoo n groote attractie vormde, nog eenigen tijd aan te houden in de ver wachting, dat binnenkort weer troepen hier in kantonnement komen en 't dan zeer jammer zou zijn als dit keurige Te huis zou zijn opgeruimd. Om deze re den en ook om aan alle verplichtingen te voldoen, doet het bestuur een beroep op al degenen die een maandelijksche bijdrage toezegden, deze ook zonder uitzondering deze maand nog te stor ten, om daardoor bovenbedoeld plan te kunnen volvoeren en alles correct te kunnen afwerken. Het bestuur rekent ten deze op aller medewerking. NED. HERV. KERK TE BAARDWIJK. Deze week hoopt D.V. de WelEerw. heer Ds. L. P. Louwe Kooijmans den dag te herdenken, waarop hij voor 36 jaar als herder en leeraar te dezer ge meente in zijn ambt werd bevestigd. God geve dat hij nog vele jaren als zoodanig moge arbeiden. INZAMELING ST. VINCENTIUS VEREENIGING Op Zaterdag 20 April wordt ten ba te van de St. Vincentius-Vereeniging BENOEMING. een inzameling gehouden. Tijdens den voorjaars-schoonmaak is heel wat uit hoeken en kasten te voorschijn geko men, voorwerpen die voor menigeen geen waarde meer bezitten, maar waar mede de St. Vincentius-Vereeniging nog vele, minder goed bedeelden kan gelukkig maken. Wij noemen: allerlei soort huisraad, meubels, bedden en le dikanten, verder gedragen kleeding en nog bruikbaar ondergoed. Men begrij- pe de bedoeling goed: De Vincentius- Vereeniging drijft geen handel in oude todden. Men geve daarom alleen dat gene wat nog eenige gebruikswaarde bezit. De vrachtwagens, bemand door de kranige leden van de Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging komen Za terdagmiddag a.s. bij U langs. Zorgt dat Uwe gave gereed ligt. TWEE GOUDEN OUDJES OP TREFFENDE WIJZE GEHULDIGD Een druk bezochte receptie en vele geschenken. Wij hebben in een van onze vorige berichten over de gouden bruiloft van het echtpaar Ant. v. Helvoirt (Cor- stanje)-v. Wijk de verwachting uitge sproken, dat dit gedenkwaardig feit op een alleszins passende wijze zou wor den gevierd. Het is inderdaad een feest gewor den van belang en het feest-comité kan met vreugde terugzien op de voorbe reidingen met alle beslommeringen, die daar aan vastzitten, want de dames- en heeren-leden van het comité hebben alle eer van hun werk en een woord van lof is zeker op zijn plaats, speciaal aan den voorzitter, den hr. B. Weijers. De dam en het binnenplein bij de Eerw. Zusters was zeer fraai versierd en in de straat wapperde op vele plaat sen de nationale driekleur. Een eere- boog verhoogde het feestelijk cachet. 's Morgens om negen uur werd een plechtige H. Mis van dankzegging op gedragen door den ZeerEerw. heer pastoor Heezemans, in de St. Janskerk, die o.m. werd bijgewoond door het feest- en eere-comité, talrijke oudjes uit het gesticht en zeer veel belangstellen den. Het gouden echtpaar werd op zijn tocht naar de kerk begeleid door een veertigtal bruidjes, die de versierde auto voorafgingen. Na de H. Mis werd den feestelingen een koffietafel aangeboden. Allereerst declameerde een der bruidjes, Mariette Verwiel, een geluk- wensch, die, recht komend uit het kin derhart, het gouden paar diep ontroer de. Hierna lieten twee kinderen van de familie een gelukwensch in declamatie- vorm hooren. De voorzitter van het feestcomité, de heer B. Weijera, hield hierna de vol gende toespraak: Als ik zoo vrij ben het woord te nemen, dan is het natuurlijk in de eerste plaats om U, geacht Gouden Paar, van harte geluk te wenschen met de vooral voor U zoo heuglijke gebeurtenis. Het spreekt vanzelf, dat ik u deze felicitatie namens de geheele buurt spontaan aanbied. Houd U overtuigd, dat zij welge meend is en met gevoelens van hartelijke buurtschap aangeboden wordt. Dat deze festiviteiten op touw zijn gezet, is niet alleen omdat wij een al oud Waalwijksch, neen, juister ge zegd een mooi Brabantsch gebruik in eere willen houden, maar méér nog, omdat het hier geldt een zeld zaam jubileum van iemand, die uit een oud Waalwijksch geslacht gebo ren, zijn geheele leven in onze plaats heeft doorgebracht. Wie immers kent hier nu ..Toon tje" niet? En welke Waalwijker kende „Toontje" niet voor 25 jaar? En wie was vele tientallen jaren geleden populairder in Waalwijk dan Toontje van v. Gend Loos? Op de tweede plaats spreek ik er mijn vreugde over uit, dat de goede God U dezen mooien feestdag laat vieren in een gezondheidstoestand, die voor veel jongeren benijdens waardig is. Gij hebt reden te over U gelukkig te voelen: de herfst van Uw leven te mogen beleven in eikaars bezit, een geheel verzorgd verder leven, pretti ge woning, met vriendelijke, lieve, lachende gezichten om U heen, die U behulpzaam zijn en hejpen! Op de derde plaats, om u namens de geheele buurt een stoffelijk bewijs van vriendschap aan te bieden. Gul heeft eenieder, jong en oud. rijk en arm, zijn bijdrage gestort en graag wordt U dit geschenk aange boden. En als nu hedenavond Morpheus U in zijn armen heeft opgenomen om .U in den slaap nog te laten genieten van al het mooie en goede van dezen dag, zal de buurt, in feestvergade- ring bijeen in Musis" U nog menig maal toezingen: „Zij leven lang! Zij leven lang!" De receptie die vervolgens werd ge houden, is door zeer veel belangstel lenden, o.a. door burgemeester Moo- nen, pastoor Heezemans, de kapelaans bezocht. Er werden vele hartelijke woorden gewisseld, die getuigden van de groote populariteit waarin de gou den bruid en bruidegom zich mogen verheugen. De vele geschenken die de jubilarissen in ontvangst hadden te ne men, waren hiervan nog meer het be wijs. O. m. was er een geschenk ingeko men van het gemeentebestuur. Het feest voor de oudjes uit het ge sticht, dat des middags om drie uur be gon, is een ongekend succes geworden. Een bandje, bestaande uit de dames Ria Pulles-Aarts. Fr. Knepflé, Ria Ver- wiel en Nelly en Ria Pulles slaagden er uitstekend in om in record-tempo de sfeer van gezelligheid te scheppen en toen die er eenmaal was wist de humo rist H. v. Engelen met zijn uitgebreid en goedgekozen repertoire de oudjes aangenaam te boeien. De vele tracta- ties, die de aanwezigen te drinken, eten of rooken kregen, vielen begrijpelijk zeer in den smaak en zoo werd het een middag waarover de gasten van het St. Teresia-gesticht nog lang zullen nakeuvelen. Nadat 's avonds om zeven uur de harmonie St. Crispijn in vroolijke to nen de beste wenschen had aangebo den, werd de feestdag ten slotte be kroond met een uitstekend geslaagd buurtfeest, dat werd gehouden ii^ Mu sis Sacrum. Ook hier liep alles van een leien dakje. De Darling-Band o.l.v. den heer de Moll, zorgde voor de muzikale omlijsting. Ook wij feliciteeren het gouden echt paar, dat al die jaren trouw abonné van ons blad is geweest, van harte. BRIDGE DRIVE T.B.C. De bridge-drive door en voor de T. B.C.-Commissie, die Dinsdag zou plaats hebben, is door de te geringe deelname, mogelijk te wijten aan den toestand, niet doorgegaan. „SCHIP IN NOOD EEN ECLATANT SUCCES VOOR D.V.S.V. Zondag hield de R.K. Werklieden- vereeniging haar St. Josephsfeest, dat geopend werd door een H. Mis met algemeene Heilige Communie en waarvan het hoogtepunt de feestverga- dering was, die 's-avonds in den Gil denbond werd gehouden. Hier werden o.m. ook propagandistische toespraken gehouden door den geestelijken advi seur en Mej. Stringa. De Tooneelvereeniging „D.V.S.V." trad toen voor het voetlicht met het fraaie tooneelspel van Will. v. d. Berg „Schip in Nood". Voor een stampvol Bondsgebouw opende de voorzitter van de R.K.W.V. de heer Fr. Smolders de bijeenkomst en na het zingen van een lied kwam de tooneelvereeniging op 't podium. Het fraaie doch vrij moeilijke stuk werd bijzonder goed vertolkt en liet een onuitwischbare indruk na op de be zoekers. De handeling is vrij eenvoudig, maar wordt aangenaam en onderhoudend verteld. Het behandelt een episode uit het leven van een eenvoudigen visscher, een kerel die het hart op de rechte plaats heeft. Hij krijgt evenwel met ernstige tegenslagen te kampen. Als hij werkloos is, sterft zijn vrouw. Zijn eenigst zoontje wordt kort nadien ge vaarlijk ziek en om aan de noodige versterkende middelen te komen, laat hij zich door een slechten vriend, on der wiens verderfelijken invloed hij staat, verleiden om op roof uit te gaan. Tijdens zijn werkzaamheden bij een reddingsploeg steelt hij een collier van een lijk. Deze misdaad komt uit en de veldwachter dient hem te arresteeren. Op dat oogenblik sterft zijn zoontje en kort nadien zijn ouden vader. Door de ze gebeurtenissen raakt de visscher steeds meer van het goede pad af, doch eindelijk vindt hij zichzelf weer terug. Zooals gezegd is het een vrij een voudig verhaal, doch het is zoo aan trekkelijk geschreven, met zooveel ont roerende climaxen en wilde uitbarstin gen, dat het van het begin tot het einde de heele zaal in een intense spanning gebannen weet te houden. Wegens de opeenvolging van hoogte-punten en overgangen in het spel is het stuk zeer moeilijk te spelen en alleen een vereeniging die over krachten beschikt als „D.V.S.V." kan het met succes op de planken brengen. De tooneelspelers van de R.K.W.V. zijn er volkomen in geslaagd om het stuk uit te buiten en er uit te halen wat er in zit. De hoofdrol van Koos werd gespeeld door M. Beerens, op een wijze die weinig beroepsspelers hem kunnen ver beteren. Van het begin tot het einde typeert hij sprekend. Zijn rol is de moeilijkste van alle, gezien de groote tegenstellingen die hij bij de veelvul dige teeder ontroerende, dan weer sterk uitbarstende scènes tot uitdrukking moet brengen en dat hij hierin zoo prachtig is geslaagd, verdient n warm compliment. Zijn typeering stond door loopend op zeer hoog peil. Matth. Berkelmans is in zijn rol van De Mossel, de slechte vriend bij uit nemendheid. Hij heeft minder wendin gen, zooals hierboven bedoeld in zijn typeering, doch het mooie stationaire spel, dat hij met dezen eenigszins on- sympathieken rol wist te bereiken, is welhaast zeldzaam, 't Heele stuk door voelt hij z'n rol aan en niets is in staat hem zijn doelbewuste zekerheid bij de creatie te doen verliezen. De speler had zich volkomen ingeleefd. Als „Dritte im Bunde" willen we hier noemen Fr. Kelder, die als de va der van Koos ook in ieder opzicht ,,af was. Zijn rol was iets kleiner dan de reeds genoemde, doch dat doet niets af aan de uitmuntende vertolking, die hij er van gaf. Hij speelde de rustige, was. Zijn rol was iets minder dan de oude, meelevende vader met een over tuiging en een zekerheid, die weldadig aandeden. Opmerkelijk waren voorts zijn fraaie nuanceering en rustig spel. Wanneer een opvoering van ama teurs op hoog peil staat, wordt nogal eens graag een vergelijking gemaakt met beroepsspel, doch als we dit bij deze drie personen gaan doen komen we tot de conclusie, dat ze hun plaats in een gezelschap van profs volkomen waard zouden zijn en op vele punten, o.a. de groote accuratesse, waarmede zij hun taak vervulden, zouden zelfs veel beroeps van hen kunnen leeren. Een speler van de jongere generatie, doch die goede verwachtingen inhoudt voor de toekomst is W. Rombouts, die de vertolking van den rol Hein Feitse- ma op zich had genomen. Hij had hier een van zijn-eerste groote rollen, en de wijze waarop hij die heeft vervuld, doet ons verwachten, dat hij zeer spoedig een der „grooten" zal zijn van „D.V. S.V." Hij heeft zeer goede capaciteiten voor het tooneel. De veldwachtersrol was aanvanke lijk ingestudeerd door P. Kelder, doch daar deze door ziekte verhinderd was, werd zijn vertolking overgenomen door den regisseur, Jac. M. Didden. De wij ze waarop deze den rol bijna zonder voorafgaande studie typeerde, was be wonderenswaardig. Met zijn uitmun tend spel gaf hij een fijne voordracht. Ook de overige spelers lieten goede dingen zien. Het stuk werd door den heer Jac. M. Didden zeer juist geregisseerd. Alles sloot goed in elkaar en de geënsceneer de geluiden werden heel goed voortge bracht. Verder behoeven we van de re gie niet veel te zeggen. Het eclatante succes dat de vereeniging behaald heeft bewijst de uitstekende capaciteiten van den regisseur. Costumeering en verlichting waren goed, grime van Jan Hombergen als steeds voortreffelijk. Het stuk is voiKomen de belangstel ling waard en we twijfelen niet of a.s. Zondag, wanneer het voor het publiek vertoond wordt, zal een volle zaal ge tuige zijn van de uitnemende prestaties van D.V.S.V. KYNOLOGEN VEREENIGING „WAALWIJK EN OMSTREKEN". Maandagavond hield bovengenoem de vereeniging een goed bezochte vergadering in „Hotel de Twee Kolom men". Een breedvoerige bespreking werd gewijd aan de Tweedaagsche Winner tentoonstelling, waaraan verschillende leden met hun honden deelnemen, ter wijl anderen des Zondags gezamenlijk de tentoonstelling zullen bezoeken. De genen die op een collectief biljet per spoor willen meereizen, kunnen zich aanmelden bij den penningmeester den heer Jos. Pulles. Tevens werden eenige extra-prijzen uit de kas beschikbaar gesteld voor die leden die op de Winner bekroond wor den, welke prijzen later op eene verga dering zullen worden uitgereikt. Uitvoerig werd van gedachte gewis seld over een eventueele clubmatch, die 't vorig jaar zulk een groot succes heeft gehad. Tenslotte werd met het oog op 't ver gevorderd seizoen besloten de clubmatch te verschuiven tot Februari of Maart 1941, daar deze moeten ge houden worden 4 weken voor of vier weken na de eerste of laatste expositie en men voor een najaarsmatch over 't geheel niet veel voelde. De voorzitter, die z'n wensch te ken nen had gegeven als zoodanig af te tre den en z'n functie af te staan aan een meer daadwerkelijk kynoloog, moest op algemeen aandringen dit besluit in trekken. waaraan hij dan ook ten slotte voldeed, zoodat de heer Jan Tielen weer de leiding blijft behouden en 't be stuur intact zooals tot dusverre. Met een dankwoord en een aanmoe diging tot activiteit, vooral in 't wer ven van leden, werd deze geanimeerde vergadering gesloten. EEN BIJZONDERHEID IN DE NATUUR. Dezer dagen werd door een konijn, toebehoorende aan den heer W. v. d. Lee, Putstraat, het leven geschonken aan een drieling, het eerstgeborene had geen ooren, het tweede één en 't derde was geheel normaal. Zeer zeker een bijzondere speling der natuur. (Zie vervolg Prov. Nieuws Tweede Blad). i

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3