VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS Woensdag 17 April 1940 No. 31 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DRUNEN. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. GEERTRUIDENBERG. SPRfiMGCAPELLE. (Zie Prov. Nieuws Eerste Blad). INSTALLATIE DEKEN EN PASTOOR J. P. J. VAN LOON. Mgr. Diepen installeerde zelf zijn oud-secretaris. Het landelijke Beek-Ubbergen bij Nijmegen lag Vrijdagavond in rijken vlaggentooi van de Nederlandsche, Pauselijke en Bisschoppelijke kleuren. Het was jammer dat het weder zoo slecht medewerkte, dat de volle kleur van den feesttooi en de groote geest drift van de parocianen niet volkomen tot effect konden komen. Gelijk bij de vorige dekens wijlen den Hoogeerw. heer H. van Aken en thans den nieu wen deken van Nijmegen dr. Teu- lings, werd ook thans den nieuwen de ken een even enthousiast onthaal be reid. Heel Ubbergen-Beek voor zoover het opgenomen is in de verschillende geestelijke, sociale en sportorganisaties had zich verzameld voor het raadhuis, waar de burgemeester van Ubbergen- Beek, mr. P. M. H. Sassen, den nieu wen geestelijken leider der parochie hartelijk verwelkomde en hem de vol ledige medewerking van de burgerlijke overheid en van alle parochianen toe zegde. De verwachtingen van den oud secretaris van den bisschop, den nieu wen deken J. P. van Loon, waren hoog gesteld en spr. twijfelde niet of ook de werkkracht en de liefde en de ervaring van den nieuwen deken zou den strekken tot geestelijk en maat schappelijk heil van heel de parochie. De Hoogeerw. heer J. P. van Loon dankte in een hartelijke speech den burgemeester en in hem de geheele burgerij. Vervolgens trok de deken die verge zeld was van Mgr. A. F. Diepen em van zijn broeder, kapitein-adjudant M. van Loon, die thaps zijn mobilisatie plicht vervult in het grensgebied, naar de kerk. Een feestelijke stoet van geestelij ken, van bruidjes, van de jeugdorgani satie en van deputaties van de congre gaties, de sociale vereenigingen en van de sportclubs allen met hun vaandels, gingen den hoogen gasten vooraf. De harmonie Kunst na Arbeid deed de meest opgewekte tonen weerklinken en de ruiterij van Beek-Ubbergen opende met fier vertoon den stoet. Men trok rechtstreeks naar de St. Bartholomeus- kerk, waar de nieuwe deken en zijn hoog gezelschap werden verwelkomd door 't kerkbestuur, de heeren weth. Braam, J. M. Dorsemagen, J. v. Haren en H. Steenmans. Weth. Braam sprak hier een hartelijk welkomstwoord. In- lusschen was de rijk versierde kerk ge heel volgeloopen met geloovigen en werd door de geestelijken welke uit alle plaatsen van 't dekenaat naar Beek ge komen waren, geassisteerd bij een kort Lof. Mgr. Diepen installeerde persoon lijk zijn oud-secretaris als deken van Ubbergen-Beek. Mgr wees op de bij zondere eigenschappen van den nieu wen deken, aan wien hij met een ge rust hart de geestelijke en maatschap pelijke belangen van alle parochianen van Ubbergen-Beek toevertrouwde. De Hoogeerw. heer P. J. van Loon dankte in ontroerende woorden voor alle hulde en aanhankelijkheid hem hier betoond en hoopte de naaste toekomst, vooral ook wanneer betere tijden moch ten aanbreken, zeer veel te kunnen doen voor het algemeen welzijn en vooral voor 'de geestelijke belangen van zijn parochianen. Spr. verzocht al ler gebed en zou dagelijks alle geloo vigen van zijn dekenaat tijdens de H. Mis in het gebed herdenken. Het was een waardige en treffende plechtigheid voor alle geloovigen, maar niet minder voor de familie van den nieuwen deken, die in grooten getale tegenwoordig was, speciaal voor zijn grijze moeder, die dit geluk van haar zoon persoonlijk nog mocht meemaken. JAARVERGADERING VEREENIGING BEDEVAART WAALWIJK - HANDEL. In de bovenzaal van het Bondsge- bouw vergaderde Zondag.de vereeni- ging bedevaart Waalwijk naar Handel. De voorzitter, de heer Th. de Peffer, opende met den christelijken groet en heette alle aanwezigen welkom. Uit het jaarverslag van de secreta- resse-penningmeesteresse, Mej. v. Ba- vel, bleek dat het ledental zich in het afgeloopen jaar had gehandhaafd op 120; het financieel overzicht toonde een batig slot van 5.—. Bij de reisbespreking werd besloten om ook dit jaar ter bedevaart naar Handel te gaan. De bedevaart zal wor den gehouden op den eersten Zondag in Mei. Ook niet-leden kunnen aan de zen pelgrimstocht tegen betaling van 2.25 deelnemen. (Kinderen 1. De intentie voor dit jaar is: dat ons land gespaard moge blijven voor den oorlog. De voorzitter deelde verder nog me de, dat in het afgeloopen jaar het be stuurslid Th. de Graaff zijn koperen jubileum als bestuurslid had gevierd. Bij die gelegenheid heeft het bestuur zijn gelukwenschen overgebracht en hem als blijk van herinnering en waar deering voor zijn werk als lid van het bestuur een beeltenis van Onze Lieve Vrouw aangeboden. Na een propagandistisch woordje van kapelaan Völker werd de bijeen komst op de gebruikelijke wijze ge sloten. TOONEELUIT V OERING O.O.G. Voor een goed bezette Thalia-zaal gaf de bekende Waalwijksche tooneel- vereeniging O. O. G. Zondagavond voor honoraire leden een tooneeluit- voering. die mag gelden als een waar dig slot van het seizoen. De vereeniging trad voor het voet licht met het overbekende tooneelspel van Jan v. Eekelen ,,Hun Kind", een verhaal over een meisje, dat met een blinden man trouwt. Het ontroerend schoone gegeven is tot in de finesses keurig uitgewerkt en den schrijver komt een groot deel van den lof toe, voor het succes dat de meeste vereenigingen met het stuk be haalden. O.O.G. heeft er haar beste krachten achter gezet, met als resultaat dat het tooneelspel ook in Waalwijk een waardige vertolking genoot. Opmerkelijk was de uitbeelding van den blinden heer P. Mulders, die een der hoofdrollen vervulde, waarin hij ook een blinde man voorstelde. Zijn be wegingen op het tooneel waren afge meten juist en hij heeft zijn rol vervuld op n wijze die ieders bewondering op- eischte. De overige spelers sloten zich goed bij hem aan. In het bijzonder zouden we hier willen noemen de da mes Tilly v. Netten, A. Bakkers en de heeren C. Dekkers, J. v. Delft, W. Kleijn en P. Mulders, die ieder voor zich een deel van de groote belangstel ling opvorderden. Grime, costumeering en décors waren voortreffelijk. De re gie goed. Alles bijeen is het een mooie, beschaafde uitvoering geworden, waar in goed spel te bewonderen viel, dat ieder ten volle heeft voldaan. O.O.G. mag met voldoening op de ze uitvoering, die een waardige en her inneringsvolle sluiting inhoudt van het tooneelseizoen, terugzien. VERGADERING O.V. Maandag vergaderde O. V. in café Passier, waar zij sedert den brand bij café de Lindeboom tijdelijk is geves tigd. In zijn openings- en welkomstwoord memoreerde de voorzitter het bestuurs voorstel om bij de opening van café de Lindeboom een knalavond te geven voor de leden van O. V. Na het verslag van de controle-com missie, dat door den voorzitter onder dankzegging werd onderstreept, werd besloten om met Pinksteren een reis te ondernemen naar Rotterdam en Hoek van Holland. Ook dezen zomer zullen wederom de passiespelen te Tegelen worden bezocht. De heer G. v. d. Sanden deelde me de, dat de vereeniging weer in het be zit komt van een modern tooneel, dat ongetwijfeld de bekende tooneelkwali- teiten ten goede zal komen. Nadat verder nog enkele punten van huishoudelijken aard werden bespro ken, sloot de voorzitter deze geani meerde vergadering. CENTRALE STIERENKEURING TE 'sBOSCH. Deze zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag 23 April a.s. in de Vee- inarkthallen. De keuringen zullen be ginnen om 10 uur. De cataloog ver meldt niet minder dan 200 zwartbonte en roodbonte stieren, zoodat deze keu ring evenals vorige jaren, zeer interes sant belooft te worden. Het zal dan ook aan belangstelling niet ontbreken. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Til burg geeft eenieder in overweging om, alvorens lid te worden van of zich om hulp of steun te wenden tot het comité „Draagt Elkanders Lasten", waarvan het Secretariaat gevestigd is Heile Schoorstraat 44 te Tilburg, zich om in lichtingen tot hem te wenden. Renteloos voorschot voor de uit breiding der bevloeiingswerken. Het bestuur van den polder van Drunen heeft bericht ontvangen, dat door het werkfonds voor de uitbreiding van de bevloeiingswer ken te Drunen een renteloos voor schot beschikbaar zal worden ge steld van f21.000. Paaschei-actie. De Paaschei-actie heeft in onze gemeente een bedrag opgebracht van ruim f90, De eerste ambtenaar ter secretarie. Het gerucht rondom den nieuwen gemeente-ambtenaar is een stuk fantasie zonder eenigen grond van waarheid. Van bevoegde zijde werd ons medegedeeld, dat de heer In den Bosch telefonisch toezegging heeft gedaan zijn functie als eersten ambtenaar ter secretarie te Drunen te aanvaarden. De heer In den Bosch zal zeer waarschijnlijk 15 Mei a.s. in dienst treden. Werfcommissie voor den bloed transfusiedienst Ook in onze gemeente is een werfcommissie in het leven ge roepen voor den bloedtransfusie dienst. Daarin hebben o.m. zitting genomen burgemeester Mr. R- v. d. Heijden, voorz., mej. d'Olie slagers, secr.-penn. en leden de heeren notaris Schreurs, Dr. Akker mans en Sjef Klijn. Bij deze com missie hebben zich reeds een groot aantal personen als donor aange meld. Schoollokaal in gebruik genomen Reeds voor den winter werd be gonnen met het bijbouwen van een lokaal aan de R.K. Jongensschool alhier. De vorst trad op als spel breker, terwijl het toenemende aan tal leerlingen van de school deze uitbreiding dringend noodzakelijk maakte. Voorloopig werd een klas ondergebracht in een der zalen van de Jongens-congregatie. Maandag werd het nieuwe lokaal betrokken en was de geheele school wederom onder een dak gehuisvest. Kal veren verzekering De leden van de kalverenver- zekering van den NCB afdeeling Drunen kwamen onder leiding san den heer M. van Halder in de zaal der meisjes-congregatie in alge- meene jaarvergadering bijeen. Door den secretaris, den heer L. de Wit werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Daaraan ontleenen wij het volgende: de vereeniging telt 151 leden, in 46 gevallen moest worden uitgekeerd voor een bedrag van f385,18, aan premie werd ont vangen f436,80. Het boekjaar 1939 sloot met een winstsaldo van f6,92. De totale reserve bedraagt 159,28 Over 'tjaar werd een verlies ge boekt van f220,60. 1939 is voor de vereeniging een veel beter jaar geweest dan het voorgaande jaar. De bestuursleden M. Jehoel en M. v. Halder werden bij acclamatie herkozen. De leden worden aange raden de premie tijdig te betalen. Het is mogelijk dat zich anders bij ongevallen moeilijkheden voordoen. Door een der aanwezigen werd er op aangedrongen om de uitbetaling bij ongevallen te verhoogen. De prijzen van de kalveren zijn in den handel ook gestegen. Door den voorzitter wordt dit ontraden. Aan de hand van opgedane ervaring zei hij dit nader uiteen. Alzoo wordt besloten het bestaande tarief te handhaven. Het bestuur is echter gemachtigd te allen tijde indien noodig het tarief te wijzigen. Varkensverzekering. De varkensverzekering kwam in algemeene vergadering bijeen onder leiding van den heer M. v. Halder. De secretaris, de heer M. v. Dom melen bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. Daaraan ontleenen wij: ledenaantal 94ontvangsten f832.84; uitgaven f703.10; aan premie werd in totaal ontvangen f350,65, in 35 ongevallen werd uitgekeerd f631,56; de reserve bedroeg f281,86; over 1939 valt een verlies te boeken van f 252,37 De aftredendebestuursledenH.de Kriiijt en M. van Halder werden in hunne functies herkozen. Betreffenden den verkoop van varkens die een ongeval krijgen werd voorgesteld, dat deze verkocht kunnen worden voor een derde van de waarde. Het al of niet afkeuren is dan voor risico van den kooper. Na een uitvoerigegedachtenwisseling werd het voorstel voor een jaar aangenomen. Vanaf de bestuurstafel werd ge waarschuwd tegen het strooien van rattenkruid en andere middelen tegen dergelijk ongedierte. In het afgeloopen jaar waren hierdoor slachtoffers te betreuren onder den varkensstapel. Burgerlijke Stand Geboren: JohanDes, zv M. van Broekhoven-Pijnenborg,Lambertus, zv Fr. Ploegmakers—van Drunen, Henrica, dv P. van Huiten—de Bont, Johanna, dv W. Pulles Klerks, Antonius, zv A. Verhoeven- v. d. Heijden, Franciscus, zv L. v. Herpt—van Noort. De „Heusdensche Fanfare'' gaf onder leiding van haar Directeur de heer Joh. van Berkel uit Ammer- zoden met medewerking van haar tooneelvereeniging een welgeslaagde uitvoering in het Wapen van Am sterdam, welke zeer druk bezocht was. Versche spinazie van de inderdaad „koude grond". De groentekweekers in de tuinen rond Amsterdam kunnen momenteel, niettegenstaande 't slech te voorjaarsweer, in enkele onverwarmde kassen reeds jonge spinazie plukken. De speldjesverkoop ten voor- deele van de R.K. Blinden heeft in Heusden f 11.64 opgebracht. R. K. W. V. De R.K. W.V. vierde haar pa troonsfeest, In de St. Josephparochie werd om acht uur een aparte H. Mis voor de vereeniging opgedragen door Pastoor De Klijn, die de ge organiseerde in een opwekkend woord toesprak. Na de H. Mis vereenigden zich allen aan een koffietafel in den Gildenbond, 't Is daar een uurtje van pittig werken geweest voor de Jonge werkman en het personeel van de Coöperatie om de 380 tafel- genooten te bedienen, De Voorzitter maakte van de ge legenheid gebruik om een propa gandistisch woordje te spreken voor trouwe opkomst. Des avonds was het reünie in het Gildenhuis. Weer waren een dikke 250 leden aanwezig om getuigen te zijn van een mooie filmvoorstelling, ofschoon het velen een teleurstelling moet geweest zijn, dat de aangekon digde film „Jongensstad" om bios coopbondsredenen nietkon vertoond worden. Biljartsport. De wedstrijden om het kampioen schap van Kaatsheuvel biljarten in café Jan v. Dun, hebben in klasse A. momenteel het volgend resultaat: 1 W. Kamp, gespeeld 8, gewonnen 8. carr. 1200, beurten 114, gem. 10.52 pun ten 16. 2 P. Vloemans, gesp. 8, gew. 7. gelijk 1, carr. 1200, beurten 114, gcm. 10.52. pnt. 15. 3 J. v. d. Kaa, gesp. 10. gew. 8. ver loren 2, carr. 1437, beurten 183, gcm. 7.83, pnt. 16. 4 P. Netten, gesp. 7, gew. 5, verloren 2, carr. 921, beurten 122, gem. 7.54. pnt. 10. 5 M. v. Boxtel, gesp. 8, gew. 5, ver loren 3, carr. 1028, beurten 167, gein. 6.15, pnt. 10. ST. JOACHIMSMOER. Kruisboogwedstrijd. Voor de leden heeft „Onderlinge Vriendschap" alhiereen zesdaagsche wedstrijd georganiseerd, waarvan de uitslag thans luidt lste prijs van Gorcum Verhelst met 987 punten. 2e prijs Hazenberg—v. d. Hoven met 955 punten. 3e prijs Kouwenberg v. d. Hoven met 924 punten. 4e prijs Rolberg-Maas met 922 p. 5e prijs Schellekens-v. Deudekom met 883 punten. Aan G. van Gorcum kon boven dien nog een prijs worden toege kend voor de meest behaalde punten in de 120 schoten n.l. 504. Begrafenis. Onder groote belangstelling had de plechtige uitvaart en teraarde bestelling plaats van den heer H. Beunis in leven lid van het R. K. Parochieel Kerkbestuur alhier. De overledene bekleedde deze eervolle functie vanaf de oprichting der pa rochie in 1894 en was de oudste inwoner. Hij bereikte dengezegenden ouderdom van 92 jaren. Zijn laatste levensdagen sleet de heer Beunis bij de Eerw. Zusters van het St. Gerlachusgesticht te Loon op Zand. Zijn nagedachtenis zal hier nog lang in dankbare her innering van menig parochiaan blijven voortleven. R. I. P. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Geertruidenberg op Vrijdag 19 April 1940, des na middags 2 uur in hel gemeentehuis aldaar. Te behandelen zaken 1. Mededeeling proces-verbaal van kasopname over het le kwartaal 40. 2. Wijzigingen gemeente-begrooting dienst 1939 en begrooting G. E. B. diest 1939. 3. Wijziging Ambtenarenregle menten. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van den dijk Geertruidenberg-Statendam aan de N V. P.N.E.M. 5. Vaststelling nieuwe Politiever ordening. 6. Ingekomen stukken. Op 23 Mei a.s. hoopt het echt paar J. Zijlmans - Dingemans zijn 50 jarige echtvereeniging te her denken. Reeds is een buurtcomité gevormd, bestaande uit A. v. Sunten Maartensdijk, voorz., J. Bammens, penningm. en E. Joore, secretaris. Op 23 Mei a. s. hoopt den zeereerw. heer A. J. E.van Mackelen- bergh, rector van het St. Agnesge- sticht alhier zijn 25 jarig priester jubileum te vieren. SPRANG. De afdeeling Sprang van het Ncd. Werkl. Verhond „Patrimonium" houdt heden ..Woensdagavond 8 uur in de zaal van den Chr. Volksbond cenc ver gadering, ter bespreking van de agen da van de jaarvergadering van de Ge westelijke Organisatie Zuid-Holland op a.s. Zaterdag te Botterdam en ter bespreking der a.s. Verbondsvergade- ring te Putten. Donderdagavond om 7.30 uur zal in het Geref. Kerkgebouw alhier cenc vergadering van gemeente-leden wor den gehouden. Aan de orde is o.a. ver kiezing van een ouderling en een on derwerp door Ds. B. A. van Lummel. De afdeeling Sprang-Capelle en Om streken van den Ncd. Chr. Werkmecs- tersbond hield j.l. Donderdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond eene ledenvergadering onder leiding van haar voorzitter de heer J. Heij. Na opening en het lezen der notulen bracht de penningmeester, de heer G. v. d. Schans verslag uit omtrent den finantieelen toestand der afdeeling. Een aantal ingekomen stukken wer den vervolgens behandeld, waarbij verschillende interne afdeelings-aan- gelegenheden ter sprake kwamen. Het concept-reglement van het fonds JD.A. V.A. werd door 't H.B.-lid v. d. Schans toegelicht. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heeren J. Heij en G. v. d. Schans, herkozen, terwijl in de plaats van den heer M. van Peer, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer G. Goude te Waalwijk. Het be stuur werd met één persoon uitgebreid door de benoeming van den heer C. Rozenbrand te Capelle. Onder leiding van haar voorzit ter, den Weleerw. Heer Ds. A. Sirag, kwam de Ned. Herv. Mannen vereeni- ging „Troffel en Zwaard" j.l. Vrijdag avond in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk in jaarvergadedring hij-

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5