Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ftjê èoi&étk KOFH BINNENLAND. cuiïdm fatitakl féuilAl üetni. jüfajctop. mtuf Automatiek PULLES-HEESBEEN neutraal: Haak Specialiteit voor Communie-kleeding. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen 1843 WAALWIJK 1843 NUMMER 32. ZATERDAG 20 APRIL 1940. 63c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38 Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. INWENDIGE VEILIGHEID. Het is over de duistere oogmerken en verlangens van menschen, die in staat blijken hun volk en vaderland in de uren des gevaars ot der beproe ving te verraden, dat een groot deel van ons volk zich meer en meer ver ontrust. In Noorwegen hebben die politieke sadisten bewezen waartoe ze in staat zijn. l)c leider der Noorsche nat. socialis tische partij verried zijn land, zijn volk en zijn /koning na voorafgaande be sprekingen in Berlijn, zoo gauw een Duitsch militair zijn voet op Noor- schen grond had gezet. Hij wierp zich op als leider eener Noorsche tegen re geering; 2000 zijner volgelingen sloten zich bij de ontscheepte detachementen aan om handlangersdiensten te bewij zen aan de overweldigers en hun volks- genooten in de vreemde boeien te hel pen sluiten. In Narvik maakten Noor sche nat. socialisten de landing van Duitschc troepen mogelijk door bij verrassing de openbare gebouwen te bezetten en daarmee de bewakings- en ordediensten te verlammen. Elders in dit blad vindt men daarover een meer uitvoerig relaas. Wij zijn er van overtuigd, dat er ook in ons land zijn die hunkeren naar dc gelegenheid om verraad te plegen, desperado's, ontgoochelden, lieden, die zich miskend achten, omdat ze niet van het belang worden geacht dat ze zich zelf toekennen. Maar wij weige ren om te gelooven, dat eenige partij of beweging ten onzent, welke ook, be wust dc gelegenheid zóu zoeken om de Judasrol te kunnen vervullen. Maar onbewust zullen velen, die een extremistische richting zijn toegedaan, tot het slechtste verraad komen, als de omstandigheden daartoe verleiden. Bepaalde ideologiën, welke naar hier zijn overgewaaid, hebben niet weinige volksgenooten zoozeer vervuld van be wondering voor personen en de ver richtingen van vreemde overweldigers, dat ze geen oog meer hebben voor de eigen nationale waarden. Wanneer zulk een vreemde overweldiger zich in onze zaken mengt, zullen ze in ons eigen nationale doen en laten, hoe dit ook uitvalle, altijd een excuus vinden om metterdaad het verraad te plegen, waartoe de geest hem al lang heeft verleid. De regeering heeft de vrees van ons volk voor de mogelijkheid van zulk verraad begrepen en daarom de na drukkelijke verzekering gegeven, dat alle mogelijke maatregelen zijn geno men om de veiligheid zooveel naar buiten als naar binnen te verzekeren. Een der symptomen dezer beveiliging is b.v. de nauwgezette bewaking van alle belangrijke openbare gebouwen. Strenger optreden is misschien ge- wenscht en noodzakelijk. Het is goed, dat de regeering voor noemde verzekering heeft gegeven en van haar waakzaamheid heeft getuigd, want ons volk moet, om sterk te kun nen zijn als het noodig is, zich in ge- moede rustig weten. Vandaar ook allerlei waarschuwin gen tegen tendentieuze berichten en vooral geruchten. De versprei ding daarvan vormt een onderdeel van den zenuwenoorlog en het is niet aan twijfel onderhevig, dat de bron van kwaadaardige verzinsels aan welbe wust en met vreemd geld betaald ver raad is ontsproten. Laten we er toch vooral niet toe meewerken om het resultaat van het kwaadaardig uitgestrooide gerucht te vergrooten! Herhaal zulke stomme dingen niet, lezers, ook niet in vragenden vorm. De verspreiders lachen, want hun is het om het groeiende gerucht te doen. Wacht afAls er iets belangrijks gebeurde, zal de mededeeling daarvan spoedig worden herhaald, in elk ge val in de volgende uitzendingen van nieuwsberichten op normalen tijd. Weest voorzichtig zoo luidt nu algemeen de waarschuwing met niet officieelc berichten, hoedt u voor ver breiding van geruchten enluistert vooral niet naar de propaganda van buitenlandsche radiostations Er is slechts één methode om ons volk af te houden van den dwaalweg van bericht, gerucht en vreemde pro paganda: duidelijke bakens langs den 4H, CU daard" hebben kenbaar gemaakt, dat de feiten het hebben uitgewezen, hoe onzeker de situatie wordt, wanneer een klein volk wacht, tot het in den oorlog wordt gesleurd door schending van zijn grenzen. Hu Ij) komt dan veel al te Iaat. Dr. Colijn zou daarom liever zien, dat we zelfstandig onze positie in het conflict bepalen en dan de partij kiezen van hen Engeland en Frank rijk die niet op de onderdrukking van kleine staten uit zijn. Zoo wordt het gezegd en wat blijkt later, dat er wel een dergelijk gevaar lijk en onbegrijpelijk artikel heeft ge staan in genoemd blad, maar dat Dr. Colijn daar geheel buiten stond, daar van zelfs geen kennis droeg. Een der gelijke publieke uiting van 'n man van gezag zou namelijk niet in overeen stemming te brengen zijn met onzen neutraliteitsplicht. Niettemin heeft *t bericht over de uitlating van dezen gezaghebbenden man de ronde ge daan door de wereldpers en het Nat. Dagblad (N.S.B.) rekent Dr. Colijn reeds tot de bedreigers der inwendige veiligheid. Men ziet hoe voorzichtig men zijn moet! Wij zouden meer betrouwbare, eigen nationale klaarheid wenschen, waarin we alles duidelijk kunnen zien.- Dan behoeven we niet naar het buitenland te luisteren. We behoeven de regelmatige, perio dieke voorlichting door een betrouw baar, gezaghebbend persoon of instel ling, wier meening en zienswijze wc gedragen weten door de regeering. der collecte bestemd is voor steun, „aan de nagelaten betrekkingen van vele dezer slachtoffers, voor zoover het Rijk geen of niet vol doende hulp biedt. Het Fonds voor ziet dus in 'n bestaanden nood." Hier wordt dus gezegd: dat de re geering soms in het geheel niet steunt, in andere gevallen onvoldoende en dat er een „bestaande nood" is. Wat is er nu van waar? Velen ver dragen de gedachte heel moeilijk, dat de overheid dc weduwen en wezen van in mobilisatie-dienst omgekomenen, in zorg en nood zou laten zitten. De regeering ontkent dat dan ook. anwege het Marine-Rampenfonds wordt het nochtans telkens gesugge reerd, in de pers èn«voor de microfoon soms. Wat is de waarheid ten deze? Helpt door uw giften! zoo maant 't comité aan, wantde tijd dringt". Zoo iets wijst toch op een ernstige situatie van gebrek. KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwa liteit kalfsvleesch. LEVENSVERZEKERING - v WAALWIJK. eigen, goeden weg en klare voorlich ting, door eigen pers en eigen radio. Wij zullen een voorbeeld noemen. Wij hebben via twee vreemde radio stations, een Belgisch en een Fransch, moeten vernemen, wat het standpunt van een onzer meest bekende staats lieden, Dr. Colijn, ten aanzien van on ze neutraliteit zou zijn. Volgens deze stations zou Dr. Cofijn in „De Stan- DE MOBILISATIE SLACHTOFFERS. In een onzer provinciale hoofdste den wordt binnenkort, zooals reeds el ders geschiedde of nog geschieden zal, een openbare collecte gehouden ten be hoeve van het Marine-Rampenfonds. Voor deze collecte is een oproep gepu bliceerd om mild te geven; het aanbe velingscomité bestaat uit de notabele ingezetenen van de stad, dokters, no tarissen, advocaten, dominé's, de pas toor-deken e.a. Gevraagd wordt aan de ingezetenen om hun moreelen plicht te vervullen ten aanzien van de „nage laten betrekkingen van hen, die ook voor uw (onze) bescherming en vei ligheid het leven lieten". We willen den oproep gaarne onder steunen, wanneer het juist is, dat de nagclatenen er behoefte aan hebben. Maar dan dringt zich toch wederom de beschamende gedachte aan ons op, dat, wat we ook persoonlijk voor goeds mo gen doen, staat en volk als zoodanig hun moreelen plicht schandelijk ver- waarloozen. Die menschen zijn niet gevallen voor u en mij persoonlijk, maar omwilleder bescherming van land en natie. De na gelaten betrekkingen te onderhouden is dan ook een gemeenschapsplicht. In antwoord op vragen van het Ka merlid Mevr. Bakker heeft de regeering erkend, dat in sommige gevallen de pensioenregeling voor de nabestaan den van hen, die in militairen dienst en dóór dezen dienst omkomen, onvol doende is, maar dat dan van jaar tot jaar gratificaties worden verleend, wel ke in de behoeften voorzien. Maar in den oproep van het hiervo- ren bedoelde comité van het Marine- Rampenfonds heet 't, dat de opbrengst Niet alleen in ons land, doch ook in het buitenland krijgt men steeds meer de overtuiging dat Holland neutraal is in den waren zin van het woord en dat ons leger waakt aan al zijn gren zen. Beschouwingen van buitenland sche bladen bewijzen zulks. Het stemt tot groole .vreugde, want indien de wereld weet dat Nederland strikt neutraal is en iedere schending van de neutraliteit, onverschillig van welken kant, desnoods met wapenge weld zal beantwoorden, wordt de kans dat wc mettertijd in het groote conflict verwikkeld raken, er kleiner door. Men weet reeds, ook ver over onze grenzen, dat er met onze weermacht niet valt te spotten en indien dit ap paraat in werking zou worden gesteld, het aan een evenlueelen aanvaller duur te staan zou komen. Hoewel uit den aard der zaak dc mentaliteit van den doorsnee Hollander zoo is dat hij nooit op zijn leger zal bogen en prat zal gaan op het sterke element daarin, schenkt hem die wetenschap toch groote voldoening, want hij weet dat de veiligheid van zijn land er van af kan hangen. Met vertrouwen en kalm optimisme ziet hij dan ook de toe komst tegemoet. Hij weet, dat hij kan vertrouwen op zijn eigen leger. Het is jammer dat er echter altijd nog lieden zijn die deze wetenschap missen en nog meer jammer is het dat we deze lieden moeten zoeken in krin gen, waar we het aanvankelijk niet dachten. In een artikel bepleitte dezer dagen een schrijver in „De Standaard" de noodzakelijkheid om reeds nu hulp te zoeken bij de groote mogendheden, op dat, indien ons land aangevallen zou worden, het niet alleen tegen den over- machtigen vijand zou komen te staan. De Telegraaf citeerde een passage uit dit relaas en knoopte er een korte, maar veelzeggende beschouwing aan vast die ook hetzelfde inhield. Wij dienen hierbij op te merken dat het absoluut geen nut zou hebben om reeds nu steun te gaan zoeken bij een mogendheid, want de strategische, waarde van ons gebiedsdeel is zoo groot, dat geen der belligerenten het zou toelaten dat ons land door een an deren belligerent werd bezet. Oogen- blikkclijk zouden de troepen klaar staan om te strijden naast het Neder- landsche leger. Onverschillig van welken kant de aanval zou komen, de tegenpartij zou in den kortst mogelijken tijd aanwezig zijn, daar altijd, hoe men het ook be kijkt, haar eigen belangen op het spel zouden staan. Met deze wetenschap kunnen we ons sterk gevoelen, sterker dan als we van een bepaalde zijde nu reeds de toezegging zouden verkrijgen, dat, mocht ons land onverhoopt in den oorlog worden verwikkeld, de troepen van die zijde ons zouden hel pen. Terecht kon dan de andere partij verbolgen zijn, want een land dat mi litaire afspraken maakt met een oor logvoerend land, kan moeilijk meer als neutraal betiteld worden. Nederland is neutraal, aan alle kan ten. Hoe we ook over den oorlog den ken, we zijn Hollander. HUISZOEKINGEN NAAR VER BODEN VUURWAPENS. Naar vernomen wordt, hebben de rijkspolitie-autoriteiten een algemeene order uitgevaardigd, bestemd voor de politie in het geheele land en gelastend om uiterst nauwlettend toe te zien op de naleving van de voorschriften der vuurwapenwet en vooral krachtig te gen te gaan het klandestien in bezit hebben van vuurwapenen en munitie door onbevoegden. Dit bevel moet gezien worden als een der maatregelen waartoe de regee ring heeft besloten tot verhooging van de binnenlandsche veiligheid. Als gevolg hiervan zijn gisteren in verschillende deelen van het land huis zoekingen verricht (wij noemen o.a. Oss en Breda), die hier en daar resul taat hebben opgeleverd. De invallen geschiedden niet luk raak. doch werden overal uitgevoerd, waar men redelijkerwijze kon vermoe den. dat vuurwapens in handen van onbevoegden waren. ALS DE BENZINE GEDISTRI BUEERD WORDT. Hoewel de benzine-situatie van ons land voor het oogenblik geen aanlei ding geeft tot het nemen van bijzonde re maatregelen, heeft de regeering een regeling voor een eventueele distributie van benzine, en voor zoover betrek king hebbende op het motorwegver- keer, ook voor benzol, gasolie en smeerolie, doen opstellen om in staat te zijn op korten termijn een verbruiks- beperking van deze producten in te voeren. Bij het gekozen distributieplan is men uitgegaan van de twee groote cate gorieën van vervoer, waaruit het mo- torwegverkeer bestaat, n.l. het goede renvervoer en het personenvervoer. Wat het overige personenvervoer betreft, heeft de regeering het in dit stadium van voorbereiding nog niet noodig geoordeeld verschil te maken tusschen het luxe-vervoer en het ver voer voor zakelijke doeleinden (afge zien van de hierboven genoemde ur gente vervoeren). Voor dit gedeelte van het personenvervoer is als basis- hoeveelheid voor personenauto's 850 K.M. en voor motorrijwielen 400 K.M. per maand vastgesteld. Bij een eventueele distributie worden percentages voor de verschillende ca tegorieën vastgesteld, aan de hand waarvan de uiteindelijke hoeveelheid te verkrijgen benzine voor een bepaalde periode is te berekenen. Voor deze hoeveelheid zullen benzinezegels bij de postkantoren worden aangevraagd. Een drietal aanvraagkaartjes bevinden zich bij het identiteitsbewijs. Nadere gegevens zullen nog worden bekend gemaakt. Belanghebbenden zullen, in Waaiwpsebe eg Laagsiraatsche Courant*

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1