BUITENLAND BINNENLAND a UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING ROODE STER Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Zaterdag 20 April 1940 No. 32 De Echo van het Zuiden Tweede Blad. DRUNEN. NIEUWKUUK, DE OPERATIES IN EN BIJ NOORWEGEN. Het Britsche Departement van Oor log heeft Donderdagavond het volgen de communiqué gepubliceerd: „De landing van Britsche troepen in Noorwegen duurt voort. Er is contact tot stand gekomen met de Noorsche strijdkrachten en de operaties vinden voortgang." Volgens berichten uit Midden-Zwe den, zoo meldt Reuter, schijnt het wel vast te staan, dat de Britsche troepen te Namsos, op 120 K.M. ten Noorden van Drontheim, aan land zijn gegaan. Dit bericht heeft men ook telefonisch te Nordli (aan de Noorsch-Zweedsche grens) ontvangen. Tevens bevestigt men hier te berichten, dat bij Stenk- jer, halverwege Namsos en Drontheim, een sterke Noorsche troepenmacht ge legerd is, die vermoedelijk thans nog door de Britten versterkt zal worden. Duitschers rukken op. De Stockholmsche pers verwacht, dat binnenkort in dezen sector een felle slag geleverd zal worden, daar de Duitschers uit Drontheim naar het Noorden oprukken en reeds te Levan- ger, "55 K.M. ten Noorden van deze stad, zouden zijn aangekomen. Vol gens sommige berichten zou de slag bij Stenkjer reeds begonnen zijn: de telefoonverbindingen tusschen Stenk jer en de Zweedsche grens zijn ver broken. Andere berichten zeggen weer, dat vermoedelijk de geallieerden in dezen sector tot den aanval zullen overgaan en dat deze aanval nog slechts een kwestie van uren is. Volgens een Reuterbericht uit Stock holm treffen de Duitschers te Dront heim koortsachtige voorbereidingen in verband met dezen verwachten Britsch- Noorschen aanval. In allerijl zouden Duitsche versterkingen met groote transportvliegtuigen uit Zuid-Noor- wegen naar dezen sector gezonden zijn. Gemeld wordt, dat de Duitschers alle bruggen bij Drontheim ondermijnd hebben; men heeft gezien, dat een groot Duitsch vrachtschip in de bin nenhavens tanks, zwaar geschut en luchtdoelgeschut ontscheept heeft. LEGER IN NABIJE OOSTEN ZAL DEN BALKAN BESCHERMEN. Reuter verneemt naar aanleiding van Chamberlain's verklaring in het Lagerhuis over den Balkan van gezag hebbende zijde, dat, ofschoon men in Londen niet het gevoel heeft, dat de Balkan-landen zich in eenig acuut ge vaar bevinden om aangevallen te wor den, er weinig twijfel over kan be staan, dat de geallieerden en hun strijdkrachten in het Nabije Oosten, indien noodzakelijk, gebruikt zullen worden om de onafhankelijkheid en de integriteit van de Balkan-landen tegen elke bedreiging, die zich mocht voordoen, te beschermen. BERLIJN ZIET MET SPANNING NAAR ITALIë. De correspondent van de N.R.Crt. te Berlijn verneemt: Met groote belangstelling volgt men hier in deze dagen de reactie van Italië op de krijgsbedrijven, voor zoover die uit de persstemmen kan worden opge maakt. Er wordt veel gediscussieerd over de vraag, of Italië spoedig met terdaad zal ingrijpen. De meening overweegt hier op het oogenblik, dat te Rome de laatste beslissing nog niet is gevallen. Met spanning ziet men uit naar de redevoering van Mussolini op Dinsdag a.s. in de hoop dat deze na dere opheldering zal brengen. Die te Rome telefoneerde: In de wereldpers, vooral in de pers der geallieerde landen, begint men steeds meer aandacht te wijden aan de ontwikkeling der gebeurtenissen in Italië. Reeds zijn er bladen, waarin men lezen kan, dat men zich niet moet verbazen, wanneer reeds in den loop van de volgende week Italië aan de zij de van Duitschland aan den oorlog zal gaan deelnemen. Hoewel niet te loo chenen valt, dat de toon van de pers de laatste dagen overeenkomst begint te vertoonen met die van de Duitsche pers, met die van een oorlogvoerend land dus, en hoewel evenmin kan wor den ontkend, dat in sommige leidende ïtaliaansche kringen het denkbeeld van een oorlog tegen de geallieerden men mag gerust "zeggen wordt gepropageerd, toch zijn er andere aan wijzingen. Aanwijzingen, welke ons bij onze oude opvatting doen blijven, dat Italië ook in dit stadium buiten den oorlog zal blijven, tenzij ernstige ge beurtenissen op het Balkan-schierei land dit onmogelijk zouden maken. DE GROOTSTE RIJKDOM VAN NOORWEGEN. De Noorsche handelsvloot is de derde van de wereld. Van zeer groote beteekenis voor Noorwegen is de handelsscheepvaart en de Noorsche handelsvloot komt in grootte op de derde plaats na de En- gelsche en de Amerikaansche. Dit verklaart ook het feit, dat Noorwegen in.de eerste zeven maanden zooveel handelsschepen van zijn nationaliteit zag verloren gaan. Noorwegen is een bij uitstek mari tiem land. Van Kaap Lindesness aan den ingang van het Skagerrak tot aan de NoorschFinsche grens in het Hooge Noorden wordt de Noorsche kust ingesneden door ontelbare fjor den, omzoomd met eilanden. Bijna overal is het achterland bergachtig en dus weinig geschikt voor het aanleg gen van een uitgebreid spoorwegnet, zoodat de zeeweg de meest aangewe zen handelsweg is. Over de zee ver voert Noorwegen zijn rijkdommen aan hout, nikkel, koper, ijzer en vee. Op alle zeeën vindt men de Noorsche vlag. Geheel Noorwegen is ingesteld op de scheepvaart, en zoo is het reeds vanaf de tijden der Vikingers. Volgens de laatste statistieken heeft de Noor sche handelsvloot een totale tonnage van niet minder dan vier millioen ton, waarvan twee en een half milli oen op rekening komen van motor schepen. En zelfs deze cijfers geven nog geen volledig beeld van de Noor sche handelsvloot, daar hierbij alleen rekening is gehouden met schepen van meer dan 100 ton. Ontelbaar is het aantal kleinere visschersschepen. De Noorsche wateren zijn zeer vischrijk en op dit gebied in Europa onovertrof fen. Noorwegen is het paradijs van de visschers en nergens vindt men ook betere visschers dan juist in dit land. In alle havens vindt men de fa brieken voor de export-bereiding van haring, kabeljauw, makreel en ansjo vis. Andere schepen zijn modern in gericht voor de walvisehvaart in het hooge Noorden en zij brengen de traan mee, die een voornaam product is in de Noorsche uitvoer. Bijna de helft van deze vischuitvoer gaal naar En geland en van de andere helft gaat nog een zeer groot gedeelte naar Frankrijk. Aldus is Noorwegen voor al aangewezen op de Westersche mo gendheden, terwijl Zweden meer han del voert met de landen aan de Balti- sc.he Zee, vooral met Duitschland. Juist deze handel van Noorwegen met Engeland en Frankrijk is oor zaak geweest, dat enkele dagen gele den juist voor het uitbreken van het conflict in Scandinavië het vijf en vijftigste schip van Noorwegen ver loren ging, hetgeen meer dan de helft is van het verlies van de Fransche vloot. Volgens de laatste gegevens van het Noorsche „Statistisk Centralbyraa (Bureau voor Statistiek) wordt de waarde van de geheele Noorsche han delsvloot geschat op 1.3 tot 1.4 mil liard kronen (kroon ongeveer 45 cent), waarvan 1.2 milliard voor de vloot op de buitenlandsche vaart. De bemanning van de Noorsche handels vloot omvat ongeveer 30.000 man waarvan bijna een tiende deel vreem delingen. De totale ontvangst van de vaart op het buitenland, bedroeg in het jaar 1937 niet minder dan 745 millioen kronen. Hiervan moet echter 268 mil lioen kronen worden afgetrokken we gens uitgaven in het buitenland, zoo dat daarna nog altijd een netto inko men uit de zeevaart van 477 millioen kronen overblijft. Deze inkomsten compenseeren het passief dat ontstaat door een veel grootere invoer in Noorwegen dan uitvoer. Ongeveer 1100 schepen van Noor sche nationaliteit varen bijna uitslui tend op het buitenland, en slechts een klein gedeelte hiervan heeft Noorsche havens tot begin of eindpunt. Het va ren zit de Noren in het bloed en daar om hebben zij ondanks 't groote risi co vastgehouden aan hun spreuk: „Vi maa seile!" (Wij moeten varen). CONTINGENTEERING BLIJFT ONMISBAAR. In een Nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over een aantal ontwerpen tot bekrachtiging van contingenteeringsbesluiten schrijft mi nister Steenberghe o.m., dat hij zich aanvankelijk op het standpunt gesteld heeft, dat de tegenwoordige omstan digheden aanleiding gaven om het ge heele systeem der contingenteeringen in een ander licht te zien. De ervaring heeft echter spoedig ge leerd, dat de omstandigheden geens zins in die mate gewijzigd zijn als oor spronkelijk werd verwacht. In dit ver band dient te worden bedacht, dat de Crisisinvoerwet in hoofdzaak op eind producten is toegepast en dat ook thans in tal van landen een neiging bestaat om deze eindproducten, die voor de handelsbalans van de betreffende lan den veelal van beteekenis zijn, tot el- ken prijs uit te voeren. De minister heeft dan ook slechts kunnen constateeren, dat het gevaar voor overmatigen invoer bij tal van ar tikelen minstens even groot is als vóór het optreden van de huidige situatie, zoodat hij, met het oog op het behoud van de werkgelegenheid hier te lande, wel genoodzaakt was om de verlen ging van een reeks van contingentee ringen te bevorderen, terwijl zelfs moest worden overgegaan tot een meer stringente toepassing van het meeren- deel der invoerbeperkingen. VISSCHERS HUIVERIG OM TE VAREN. Nauwelijks zijn de visschers beko men van het onverwachte optreden van de Engelsche vliegers tegen de opva renden van den treiler „Prinses Bea trix" of opnieuw worden de visschers- gezinnen opgeschrikt door hardnekkige geruchten, welke thans in IJmuiden de ronde doen, dat de treilers „Erin", van de reederij De Vem en de treiler „Ade lante", door Duitsche vliegtuigen be schoten zijn. Deze beide visschersschepen bevin den zich nog op zee. De treiler „Ade lante" zou volgens opgevangen radio berichten Dinsdag door een Duitschen bommenwerper met mitrailleurvuur be stookt zijn, toen zij zich op de visschers- gronden bevond ter hoogte van de Noorsche kust. GRAAF DE MARCHANT'S KASTEEL MINUTIEUS DOORZOCHT. Marechaussee en rijksveldwacht heb ben Dinsdagmiddag plotseling een in val gedaan in het slot van het Tweede Kamerlid M. V. E. H. J. M. graaf de Marchcint et d'Ansembourg te Amsten- rade. Er werd een minutieus onder zoek ingesteld. Verboden wapenen of iets dergelijks werden niet gevonden. Ook in andere plaatsen zijn eergiste ren en gisteren wederom huiszoekin gen gedaan. Te Breda en omgeving is dit op meer dan twintig plaatsen ge daan, o.a. bij een aantal personen, die bekend staan als N.S.B.'ers of met de N.S.B. sympathiseeren. Wapens zijn niet gevonden, wel is een partij munitie in beslag genomen. Over den omvang daarvan weigert men inlichtingen te verstrekken. De leider der N.S.B. Ir. Mussert werd in Zutphen en Haarlem verboden te spreken. Een onderhoudende avond Aangehoden door den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Film en tentoonstelling. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W B., die al bijna 60 jaren de toeristische belangen van bet heele Nederlandscbe volk behartigd, mag verondersteld worden bij alle Neder landers bekend te zijn althans van naam Maar hoevelen zouden iets meer willen weten van het omvangrijke en interessante werk, dat verricht word door den Bond, die de weg wijzers plaatst. Alleen al dit laatste hoe vaak ook herhaald, is blijkens de ervaring nog steeds niet algemeen bekend.. Ofschoon toch het feit, dat de A N.W.B. en de A.N.W B. alléén zonder de hulp van andere clubs of bonden alle richtings-, voor- richlings-, waarschuwingsborden en wegwijzers plaatst, betaelt en onder houdt, ieder Nederlander den mo- reelen plicht oplegt lid van den A.N W.B. te zijn. Ieder Nederlander, die op een of andere manier den weg gebruikt, ondervind de leiding en hulp van den A.N.W.B., vaak zonder het te weten of er zich bewust van te zijn. Men aanvaard dit alles of het zoo hoort. Maar zoo hoort het toch eigenlijk niet. Men moest toch beseffen dat de A.N.W.B. niet ieder kan helpen, zonder op zijn beurt door'tNeder- landsche volk gesteund te worden. Wellicht geldt hier echter het «onbekend maakt onbemind». Het is daarom zeer toe te juichen, dat de A.N.W.B. op 23 April in het café van den heer A. van Dijk B 80 om 8 uur te Vrijhoeve-Capeïle een z g. Bondsavond organiseert. Even eens zal een Bonesavond gehouden worden op 24 April, in Hoiel «van Iersel», om 7 uur, te Waspik. In 'n moderne film, voorafgegaan door een voordracht zal het veel zijdige werk van den A.N.W.B. worden uiteengezet en toegelicht. Bovendien zal een tentoonstelling worden georganiseerd, die 'n over zichtelijk beeld geeft van de Bonds- bemoeiingen en de Bondsuitgaven. Voor velen zal dit alles een open baring zijn. Hetgeen de A N.W.B voor het toerisme doet is eenig ter wereld en onmisbaar voor ons land. In het bijzonder in onze streken, waar op militair bevel de wegwijzers zijn verwijderd, beseffen wij nu eerst goed wat wij aan den A.N.W.B. te danken hebben. Dit is echter niet alles. Het Bonds- werk is veel uitgebreider en meer omvattend. Wij noemen slechts de behartiging van de belangen van 't autoverkeer, van de eigen- en be roepsvervoerders, de kostelooze adviezen in rechtskundige,- techni sche- en belastingaangelegenheden, de actie voor wegen, en bruggen bouw, voor de verkeersveiligheid, de zorg voor de rijwielpaden, de bescherming van het natuurschoon enz. enz. Alles bijeen te veel om op te noemen en zoo veel, dat wij iedereen warm kunnen aanbevelen om ge bruik te maken van de geboden gelegenheid om op den filmavond kennis te nemen van 't interessante werk en'tstreven van den A.N.W.B één der nuttigste instellingen in ons land. Zeldzaam zacht en 1 licht in de pijp! Het feest van 't Missiehuis. Nog slechts een goede acht dagen scheiden ons van het zilveren be- staansfeest van het Missiehuis St. An- tonius van de Paters der H. Familie. Wij hebben onlangs in ons blad reeds een uitvoerige beschrijving gegeven van den groei en bloei dezer stichting, zoodat wij daarop niet meer behoeven terug te komen. Wij vertrouwen dat de dag der vie ring van 't zilveren jubileum op 28 dezer een dag en jubeldag moge zijn voor de bewoners van St. Antonius, dat thans niet minder dan 18 Paters, 25 Broóders en 140 studenten telt. Jubileum P. J. Bisselink. Op 21 April a.s. is het 40 jaren geleden, dat de heer P. B. Bisselink, die op 13 Mei 1881 te Zetdam in Gelderland geboren werd, zijn onderwijzers-acte haalde. Dat het toen een andere tijd was, als nu, voor de jonge onderwijzers, blijkt wel uit het feit, dat de heer B. reeds op 23 April, dus slechts twee dagen later als onderwijzer in dienst trad te 's Heerenherg, zoodat hij dien datum zijn veertigjarige onder wijzersloopbaan herdenkt. Na bijna twee maanden tijdelijk te 's Heerenherg te zijn werkzaam geweest, werd hijmp 15 Juni van het jaar 1900 in vaste betrekking te Bredenbroek Gein. Gendringen te werk gesteld. Ruim drie jaren bleef hij in het Gel- dersche werkzaam, om op 1 October van het jaar 1903 zijn domicilie te verplaat sen naar Brabant, waar hij in Kaatsheu vel aan de openbare school onder den heer v. Woerkum benoemd werd. Thans is het re.eds ruim 33 jaren, dat de heer B. aan de opvoeding der Kaatsheuvelsche jeugd arbeidt, de laatste 10 jaren als on derwijzer aan de St. Jansschool hij de Eerw. Broeders van Liefde. Zijne leerlingen denken met graagte te rug aan den tijd gesleten onder zijn ge zag. Zijn zilveren jubileum in Januari 1932 als onderwijzer in Kaasheuvel met zooveel luister gevierd ligt nog in aller herinnering en was een spontaan bewijs van de sympathie, die Kaatsheuvel dezen eenvoudigen onderwijzer, die steeds ge leefd heeft met en onder de bevolking, toedraagt. Opnieuw zal deze toewijding ongetwijfeld op Dinsdag 23 April tol uiting komen. Naast zijn taak als onderwijzer is de heer Bisselink in de vervlogen 33 jaren een figuur van meer dan gewone betee kenis geweest in het muziekleven van Kaatsheuvel. Wij zeggen niet te veel, als wij verklaren, dat hij in dien tijd op schitterende wijze de naam van muzi kaal Kaatsheuvel door zijn corps, de Kon. Erk. Harm. Apollo heeft omhoog ge bracht en gehouden. Laat hem naast Apollo ook nog verschillende andere corpsen dienen o.a. Waspik, Haamsdonk en Vrijhoeve-Capelle, overal met hetzelf de succes, doch blijft Apollo zijn harmo nie en hij op de eerste plaats Apollo's hooggevierde directeur. Een Apollo zonder Bisselink is niet denkbaar. Echter niet alleen voor de har monie, ook voor alles wat maar aan mu ziek raakt staat zijn scheppende compo sitiegeest klaar. Ontelbaar zijn de klei nere werken, die hy op een eenvoudig verzoek van een onderwijzer, collega of vriend voor school en kerk of andere gelegenheid schreef. Ook daarvoor komt hem grooten dank toe. Nog vele jaren, Piet! Biljartsport. De wedstrijden om het kampioenschap van Kaatsheuvel op Biljart krijgen met den dag meer spanning. Deze week maakte de heer Kamp een prima beurt door in 6 beurten 150 punten te halen en alzoo een gemiddelde, te noteeren van 25. Het totaal gemiddelde van dezen speler steeg daardoor aanmerkelijk. Op den voet wordt nummer een van de ranglijst ge volgd door den heer P. Vloemans, die eveneens nog geen enkele partij verloor en slechts een gelijk speelde. De laatste partyen die aan de beurt komen krijgen daardoor meer spanning en 't is te ver zien, dat de belangstelling hiervoor niet uit zal blijven. De stand op Donderdag was: 1 W. Kamp, gespeeld 9, gewonnen 9, car. 1350, beurten 120, gem. 11.25, pun ten 18. 2 P. Vloemans, gesp. 9, gew. 8, gelijk 1, car. 1350, beurten 138, gem. 9.78, pnt. 17. 3 J. v. d. Kaa, gesp. 10, gew 8, verl. 2, car. 1437, beurten 183, gem. 7.83, pnt. 16. 4 P. Netten, gesp. 9, gew. 7, verl. 2, car. 1221, beurten 161, gem. 7.58, pnt. 14. 5 M. v. Boxtel, gesp. 9, gew. 5, verl. 4, car. 1150, beurten 185, gem. 6.21, pnt 10. 6 P. Kemmeren, gesp. 9, gew. 4, gelijk 1, verl. 4, car. 1063, beurten 161, gem. 6.60, pnt. 9. LOONOPZAND. Vanaf 8 t/m 13 April '40. Geboren Gerdina Maria Johanna dv. A. G. Tol- boom-v. Berkel. Wilhelmina Cornelia dv. J. v. Bruggen-Vrienten. Wilhelmi na Martina Maria dv. A. J.. M. v. d. Vel- den-v. Zon. Cornelia Johanna Catha- rina dv. P. J. Schoenmakers-de Bakker. Adriana Maria Cornelia dv. A. Vugts- Klijn. Hcnrica Maria Petronella Mar tina dv. J. v. Woensel-Pooters. Henri- ca Maria Theresia dv. J. v. d. Velden- Hoesen. Wilhelmus Gerardus zv. G. Grootswagers-v. Dongen. Adrianus Jo hannes zv. A- de Jong-Hoelen. Overleden Anna Maria Heuer, weduvye van Nic. Ligtvoet, oud 59 jr. Hendrik Beunis, echtgenoot van M. A. Elias, oud 92 jr. Johanna van Dongen, echtgcnoote van J. W. G. Snoeren, oud 37 jr. Huwelijksaangiften Cornelis de Kok, 31 jr., Amsterdam en Maria Voogd, 28 jr. llendrikus Jaco bus Mathijssen, 32 jr. cn Adriana Petro nella Hamers, 28 jr. Petrus Cornelis van Dongen, 27 jr., Udenhout en Johanna Maria Kroot, 27 jr. Huwelijken Godefridus Marinus Wytvliet, 29 jr., 's-Hage en Joanna Adriana Maria van Loosdrecht, 22 jr.* Ingekomen: A. J. C. v. Beek van Goirle. L. W. M. Bisselink van Boxtel. G. A. J. Ei bers van Groesbeek. A. J. v. Hultcn van Tilburg. M. C. Bibbers van Sprang- Capelle. F. J. Schumacher en gezin van Waalwijk. P. I). v. Wanrooy van 's-Bosch. F. J. Heckman van Kerkrade. W. H. J. v. Dun van Reusel. G. Th. A. Klomberg van Lichtenvoorde. F. J. M. Spijkers van Tilburg. H. A. 01- denhof van Raalte. J. W. v. d. Linden van Waalwijk. A. v. Beers van Nib- bixwoud. A. v. d. Kruis van Heeze. A. J. v. d. Nieuwenhuizen van Don gen. J. Zeebregts van Hilvarenbeek. Vertrokken P. J. Geene en gezin naar 's-IIage. W. P. J. v. d. Wiel naar Utrecht. J. C. v. Helvert naar Vught. M. v. d. Vel den en gezin naar Nijmegen. H. Weick naar Barwoutswaarder. H. v. Beek naar Sprang-Capelle. De loeiende sirene. Overdag en 's nachts zal de sirene ofening geprobeerd worden. Men ma ke zich dus bij het horen van 't loeien de geluid niet ongerust, want er is niets aan 't handje. Veiling-vergadering. Woensdag 1 Mei om 6 uur namiddag houdt de veiling een algemeene leden vergadering in het veilinggebouw. Zaterdag 20 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat Zuster Arnolda haar intrede deed bij de Eerw. Zusters Fran ciscanessen (Moederhuis Veghel). Ruim 10 jaar is zuster Arnolda in het St. Gertrudis-gesticht alhier werk zaam, n.l. voor de verzorging en ver pleging van ouden van dagen" in de vrouwen-afdeeling. Gedurende al dien tijd heeft ze steeds en onvermoeid voor deze, het meeren- deel hulpbehoevenden, menschen op Een rustend geneesheer in Ede Nam steeds Roode Ster Tabak mede. „'k Geniet twéévoudig dan'. Sprak die schrandere, man: „Van mijn pijp en de land'lijke vrede*.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5