Gemeenteraad Geertruidenberg, BINNENLAND GEMENGD NIEUWS FEUILLETON DE BROEDERS houders voor het vertrouwen dat zij in hem stelden, hem als eerste op de voordracht te plaatsen voor dit zeer eervolle ambt. Ook dankt hij den raad, die hem met algeineene stemmen heeft benoemd. Uit den vreemde gekomen, heeft spreker reeds 8 jaren de gemeente-be langen. eerst als tweede, daarna als eerste ambtenaar, mogen behartigen. De eerste vier jaren heeft hij doorge bracht onder de eminente leiding van den heer Kieboom Sr. en de laatste onder den talentvollen secretaris Kie boom Jr., die nu pas in een zoo eer volle positie aan het gouvernement is benoemd. Hij is er van overtuigd dat bij het bepalen van de keuze voor ge meente-secretaris, deze opleiding de richtsnoer is geweest. Zijn erkentelijk heid voor de uitstekende opleiding wil spreker uiten door het werk, waarvan de beide heeren Kieboom de funda menten hebben gelegd, verder op te bouwen. Hij hoopt hierbij op de mede werking van den voorzitter, de wet houders, de raadsleden en het geheele gemeente-personeel. Spreker eindigt met: „Onder de bede, dat God mijn werk mag zegenen, wil ik gaarne mijn ambt aanvaarden". Bij de rondvraag bepleit de heer Schoenmakers een betere plaats voor de woonwagenbewoners buiten de be bouwde kom. De heer v. Seeters dringt aan op verbetering der schoeiïng van de ha ven. Blijkens den voorzitter/ liggen de plannen hiervoor reeds gereed. De heer v. Seeters brengt verder nog woorden van waardeering aan 't adres van den vorigen gemeente-secretaris. De heer v. d. Woerden vraagt om de Westelijke entree van de gemeente netter te maken, door een houten schutting van een terreintje gemeente grond te vervangen door een betonnen. De voorzitter belooft de zaak te zul len bekijken. Verder breekt de heer v. d. Woer den nog een lans voor verbetering van de wegen in den Dombos en verhoo ging van het Dijkje. Nadat de voorzitter nog woorden van dank heeft gebracht aan het adres van den heer Vlaar, voor de goede wijze waarop hij de afgeloopen maand het gemeente-secretariaat heeft waarge nomen. gaat de raad in geheim comité over. Verkoop van grond. Discussie over 't sluitingsuur. De Vrijdagmiddag gehouden raads vergadering van Geertruidenberg werd door den voorzitter, burgemeester Bi- anchi geopend met een kort woord van welkom. Afwezig waren de heeren Boon en Heesters. Eenige begrootingswijzigingen gin gen onder den hamer door. Z.h.st. werd het ambtenaren-regle ment op verlangen van Ged. Staten ge wijzigd en in overeenstemming ge bracht met het rijksambtenarenregle ment. Volgens de nieuwe regeling krij gen gemobiliseerde ambtenaren de eerste 30 dagen behalve hun militaire vergoeding hun volle salaris uitbetaald. Nadien krijgen zij uitbetaald het ver schil tusschen hun militaire vergoe ding en hun salaris. Voor ongehuwde geldt de zelfde regeling, doch dan wordt slechts het genoemde verschil uitbetaald tot dat zij in totaal incl. militaire-vergoeding 70% van het sa laris genieten. Aan de orde komt vervolgens een voorstel van B. en W. tot verkoop van den Dijk vanaf wachtpost 12 tot de v.m. suikerfabriek „Statendam" aan de P.N.E.M. Deze Dijk was aan de P.N.E.M. reeds verpacht tot het jaar 2015 met recht van opstal. De P.N.E.M. gaat nu uit breiden en daarom wil de maatschappij dezen grond onderhands van de ge meente koopen. 't Dagelijksch bestuur heeft behoudens de goedkeuring van den raad gevraagd 3500.waar mede kooper accoord gaat. De bestaan de rechten van uitweg blijven gehand haafd en desnoods zullen nieuwe uit wegrechten worden verleend. I)e raad besluit overeenkomstig dit voorstel. Vervolgens komt ter tafel de vast stelling van de politie-verordening. De voorzitter, die ih de vorige raads vergadering had gevraagd op- en aan merking schriftelijk in te dienen, deelt mede, dat geen enkele aanmerking is ingekomen. De heer Jansen vraagt naar aanlei ding van een der artikels of het niet mogelijk is het politie-uur van 11 op half twaalf te stellen. Spreker licht toe dat er tien voor half twaalf nog een trein vertrekt en dat het voor vele restaurants moeilijk is de menschen om 11 uur buiten te zetten. De voorzitter zegt, dat ook in het college van B. en W. dit onderwerp een punt van bespreking heeft uitge maakt, doch zij achten 11 uur laat ge noeg. Bovendien heeft spreker onaan gename ervaringen van een verlenging van het politie-uur. Voor sommige ca- fé's kan het misschien wel goed zijn, doch de gemeente-raad moet het alge meen belang dienen. De heer Jansen zegt dat het er om gaat dat menschen, die op de late trein wachten, niet om 11 uur buiten be hoeven te worden gezet. Spreker is van meening, dat er aan deze verlenging een dringende behoefte hestaat. De voorzitter zegt. dat de laatste trein vertrekt om 11.24 uur, dus voor de menschen aan het station zijn en een kaartje hebben gekocht, hebben ze toch maar een minuut of tien te wachten. Verder deelt de voorzitter nog mede, dat de heer Jansen reeds verschillende malen is bekeurd wegens overtreding van het sluitingsuur en dat er militai ren aangetroffen zijn, die in de lokali teiten zaten van het dienstpersoneel. Dergelijke attracties wenscht de voor zitter niet in Geertruidenberg. De heer Jansen zegt dat het in zijn café geen „attractie" is. Iedereen mag er gerust komen. Na sluitingsuur komt er nogal eens iemand opbellen! Het kan zijn, dat de voorzitter dit bedoelt. De voorzitter merkt op, dat de po litic steeds last heeft van overtreding in een café. Spreker had van een raads lid meer medewerking verwacht. De voorzitter raadt den raad het voorstel van den heer Jansen ten sterkste af. 11 Uur is lang genoeg. De heer Sassen, die wel eens in café Jansen gaat opbellen, is ook van mee ning dat de late bezoekers militairen waren die moesten opbellen. Hij zegt. dat in deze tijden nu het voor niemand rooskleurig is, men de menschen zoo- Veel mogelijk tegemoet moet komen. De voorzitter antwoordt hierop, dal men over zijn medewerking niet be hoeft te klagen, als de kastelein maar medewerkt. De heer Jansen zegt, dat de mede werking van den burgemeester niet zoo groot is. Verder memoreert de voorzitter nog hoe de heer Jansen en een ambtenaar de politie hebben gecontroleerd om te kijken of hij ook op andere plaatsen zoo nauwlettend was. Spreker kan dit niet goedkeuren. Hij heeft geen chef- veldwachter noodig en zeker niet als raadslid. De heer Jansen antwoordt hierop, dat de politie ook niet rond zijn huis moet sluipen en aan de ramen moet luisteren wat er gesproken wordt. Wanneer hij iets noodig heeft mag hij gerust binnen komen; dan wordt hij steeds netjes ontvangen. Het voorstel van den heer Jansen om het politie-uur te verlengen wordt niet ondersteund. De politie-verordening wordt vervol gens aangenomen met den heer Jansen tegen. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van de streekplan-commissie waarin wordt bericht, dat de vermoe delijke kosten voor het maken van een uitbreidingsplan hoogstens /1G00 bedragen. Indien dit bedrag soms nog hooger wordt, zal bericht worden ge geven. De heer de Bar vraagt zoo spoedig mogelijk om demping van de haven, want zoo is het een onhoudbare toe stand. De heer Dirven vraagt of dit niet in werkverschaffing kan geschieden. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. hier reeds over hebben gesproken en dat zij het nader zullen bezien. Op een desbetreffend schrijven wordt besloten, dat de gemeente voor de Godshuizen zal borg blijven voor een bedrag van G000. Een schrijven van de commissie tot wering van het alcoholisme, verzoe kende verlaging van de wettelijke vast gestelde vergunningen, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Op een vraag van den heer Dirven antwoordt de voorzitter, dat ook dit jaar de steunregeling tijdelijk zal wor den stopgezet. Dit zal geschieden in de uiencampagne. Hierna gaat de raad in geheime zit ting over. Nog geen militaire verloven. Er gaan geruchten, als zou in den loop van deze week weer een aan vang worden gemaakt met hetver- leenen van militaire verloven. Naar de Msb. echter van bevoegde zijde verneemt, missen deze ge ruchten eiken grond van herstel der militaire verloven is voorloopig nog geen sprake. Bedoelde geruchten vinden hun oorsprong waarschijnlijk in 't feit, dat men bezig is, de administratieve maatregelen voor te bereiden, voor het geval te zijner tijd de verloven weer worden verleend. Zulks ge schiedt echter steeds onmiddellijk, nadat een tijdelijke rchorsing van de verloven heeft plaats gehad. De nieuwe Radio regeling reeds 1 Juli a s. in werking Zooals men weet, is de regeering er toe overgegaan om een wettelijke regeling voor te stellen voor de financiering van de radio-omroep, waarbij de georganiseerdeluisteraars verplicht worden een bijdrage van f 5per jaar te betalen en de luisteraars, die ongeorganiseerd wenschen te blijven, f 6.— moeten betalen aan de Nozema. De Arbeiderspers weet thans te melden, dat de minister van Bin- nenlandsche Zaken op 't standpunt staat, dat de nieuwe regeling per 1 Juli nog kan worden ingevoerd. Extra-toewijzing van kalveren. Naar wij van officieele zijde ver nemen, heeft de Minister van Econ. Zaken besloten, dat, ter tegemoet koming in de schade, door't mond en klauwzeer aan den melkveesta pel toegebracht, dit jaar wederom een extra-toewijzing van kalveren zal worden verleend. Nadere bijzonderheden, omtrent de maatstaven welke ten aanzien van deze toewijzing zullen gelden, en de wijzen, waarop de veehouders die meenen voor een extra-toewij zing in aanmerking te komen, een aanvrage zullen moeten indienen, worden binnenkort bekend gemaakt. Voorts heeft de Minister besloten, dat voor alle tengevolge van het m iltzuur gestorven koeien, waarvoor een tegemoetkoming zal worden verleend, eveneens extra-kalveren zullen worden toegewezen. De vee houders, die op zulk een toewijzing aanspraak kunnen maken, worden hieivan te zijner tijd in kennis ge steld. Verbouw van Erwten op gescheurd grasland. In vervolg op de mededeeling van 29 Januari, dat zij, die na I Sep. tember 1939 blijvend grasland scheu ren of zouden scheuren, een derde van de op dat gescheurd grasland geteelde granen voor eigen gebruik mogen behouden, dan wel een toe wijzing ontvangen voor een extra hoeveelheid mengvoeder, hiermede overeenkomende, wordt ons van officieele zijde medegedeeld, dat. indien op het gescheuide grasland erwten worden gezaaid, hetzelfde zal gelden, echter met dit verschil, dat waarschijnlijk niet een derde van de opbrengst voor eigen gebruik mag worden behouden, maar men de geheele opbrengst ter overnemiDg zal moeten aanbieden, waarna een extra hoeveelheid mengvoeder over. eenkomende met een derde van de opbrengst zal worden beschikbaar gesteld. Uiteraard geldt dit alleen voor die landbouwers, die 't gescheurde of te scheuren grasland hebben doen goedkeuren door den produc tiecommissaris en geen nieuw gras land ter vervanging van 't gescheurde grasland hebben aangelegd. Kind in sloot gerakt en verdronken. Gistermiddag is het 3'/2-jarig dochtertje van de familie Alkema te Sneek bij het spelen achter het ouderlijk huis aan de Nieuwe Self- help in een sloot geraakt en ver dronken. Een voorbijganger vond't kind voorover in het water liggen. Kunstmatige ademhaling welke ge- ruimen tijd werd toegepast mocht niet meer baten. Ongeluk met doodelijk gevolg. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op den hoek van de van Diemen- straai en de Houtmankade te Am sterdam een ernstig ongeluk gebeurd dat een zesjarig meisje het leven heeft gekost. Het speelde met enkele vriendinnetjes op het trottoir, plot seling holde zij den rijweg op, juist toen een vrachtauto passeerde. Het meisje geraakte onder de auto. Zij kreeg inwendige kneuzingen van zulken ernstigen aard, dat genees kundige hulp niet meer mocht baten Toen den ambulanceauto van den G.G. en G.D. op de plaats van het ongeluk arriveerde bleek het meisje reeds te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is naar 't Binnengasthuis overgebracht. Meisje te Breda vermist. Sinds Zaterdagavond wordt te Ginneken de 22-jarige dienstbode D. van G. uit Zevenbergschenhoek vermist. Zij keerde niet in haar betrekking aan de Ceintuurbaan terug. Ook de ouders van het meisje konden hieromtrent geen ophelde ring geven. De politie stelde, na ontvangen kennisgeving, een onder zoek in en men vond haar rijwiel onbeheerd in den Van den Borgh- laan te Breda. Een ongeluk ver moedende begon men de rivier de Mark af te dreggen, echter zonder resultaat. Het onderzoek duurt voort van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 17) Sir John Newby, begon hij, ter wijl hij zich tot niemand in het bij zonder richtte, was een vriend van mij en van Rusland. Hij stond, door middel van mij, in verbinding met verschillende geheime vereenigingen, die ten doel hebben mijn ongelukkig land te helpen. Zijn broer Richard is naar Rusland gestuurd; naar zoo'n vereeniging als vertegenwoordiger van Sir John. En wanneer komt hij terug?, vroeg Hallonr, denkend aan het helang van Richard's verklaringen in ver band met den moord. Dat hangt af van de resultaten van zijn zending. Omdat Sir John millionnair was en onze zaak goed ge zind, waren wij ik bedoel mezelf en mijn revolutionnaire vrienden bang, dat hem iets zou overkomen. Daarom werd een van ons aangewe zen om hem te bewaken als het noo dig was. Die bewaker (ik zal hein X noemen) hield Sir John altijd in het oog. Om hem waarvoor te bescher men?, vroeg Iiallon snel. Bezkoff haalde zijn schouders op. Voor eiken moordenaar of spion, die als handlanger van de regeering in Rusland hem kwaad zou kunnen doen of hem van onze partij zou willen af halen. X, onze bewaker dus, is Sir John gevolgd van zijn kantoor in Kaf fir Lane naar Beltan en naar 't Koe koeksbosch en hij was daar tegelijk met hem om ongeveer zeven uur. Zag Sir John hem niet?, vroeg Dorothy. Neen, miss Clair, X is een veel te handige spion om zich te laten zien door dengeen, dien hij „schaduwt". X verborg zich in het kreupelhout en hield Sir John in het oog. Hij verwon derde zich erover dat Sir John in het bosch bleef wachten. Hij verwachtte blijkbaar iemand. U bedoelt Mr. Clair?, vroeg Percy, terwijl hij dacht aan den brief, die op den doode of liever in de grafkelder gevonden was. Ik ben niet in het bosch geweest. Pardon, X heeft u gezien. Ik was bij het Bosch, maar ik ben er niet ingegaan. Ik ben er tot bij zeve nen geweest, maar weggegaan om Mrs. Folks te bezoeken voor het uur gesla gen had. Sir John zou het Bosch pas na zevenen bereikt kunnen hebben, dus ik kan onmogelijk de dader zijn. Een aardige verdediging, zei Bez koff koeltjes. Maar absoluut nut teloos tegenover het getuigenis van X. U bent pas na zevenen uit het bosch gegaan en u bent er wèl in geweest. U ontmoette Sir John dicht bij het hek en daar hebt u hem van achteren ge stoken na een kort en vriendschappe lijk gesprek. Sir John was juist op 't punt om met u mee naar huis te gaan, toen u hem in zijn rug aanviel. X. heeft het gezien en u hebt Sir John ver moord om die tweeduizend pond per jaar te krijgen, die hi} van plan was u na te laten. Nadat u Sir John gedood had, hebt u het lijk in het kreupelhout verborgen en bent den volgenden avond teruggekomen om het naar den grafkelder te sleepen. U alleen inr. Clair, wist, waar de grafkelder was. Dit is mijn beschuldiging, zei Bezzkoff terwjjl hij opstond. En ik vraag u allen, of het niet beter zal zijn voor Mr. Clair om mij voor de rest van zijn leven duizend pond per jaar te beta len, dan wegens moord gearresteerd te worden. De oude heer greep naar zijn boord en rukte zijn das los. Ik stik nog ik stik nog! stotterde hij in blinde drift. Wat vindt u ervan, mr. Halion?, vroeg Bezkoff. Ik zal u eerst eens zeggen, wat ik ervan vind, zei Lady Panwin, terwijl ze met een grimmig gezicht opstond. U bent een leugenaar, Graaf Bezkoff, elk woord wat u zegt is een krasse, ge- ineene leugen Uw verdediging, madame?, vroeg Bezkoff wat uit het veld geslagen door deze rechtstreeksche aanval. Wat is uw verdediging? Dit zult u in de rechtszaal hoo- ren, zei de oude dame koel. Mijn broer is veilig: mijn broer is onschul dig. Het is nu even over negenen, Graaf Bezkoff, en daar u den trein van half elf uit Beltan zult moeten halen en een eind zult moeten loopen, geef ik u den raad te gaan. Ik ga Bezkoff liep naar de deur en draaide zich toen met een theatraal gebaar om om de Londensche po litie in te lichten. Doet u datMaar denkt u er aan, dat als u mijn broer beschuldigt, hij u op zijn beurt zal aanklagen wegens afpersing. Dat waag ik er op! zei Bezkoff en hij zou nog meer gezegd hebben als Jules niet binnengekomen was op het bellen van Lady Panwin. Jules, breng Graag Bezkoff naar zijn kamer en help hem zijn koffer pakken. Dan kun je hem meteen den weg naar het station wijzen. Ja, my lady. En als de graaf weer hier komt, wordt hij niet toegelaten. Ja, mylady, zei Jules gedwee en hield de deur open voor den knappen Rus. Mr. Clair lag, snel ademhalend, ach terover in zijn stoel en Dorothy hield Hallon's hand stevig omklemd. De jon ge man bewonderde Lady Panwin's besliste optreden en was niet tusschen- beide gekomen, omdat hij zag dat ze de situatie volkomen meester was. Hij was verlangend haar meening over Bezkoff's dreigement te hooren voor hij zijn eigen opinie gaf. Het zal een publiek schandaal worden, zei Clair, ferwijl hij zijn met bloed beloopen oogen op zijn zuster richtte. Geen sprake van, Francis, ant woordde ze rustig. Maar we mogen geen tijd verliezen en moeten zorgen dat we een mogelijke beschuldiging van Graaf Bezkoff kunnen ontzenu wen. Francis, Mr. Hallon is je vriend en mijn vriend En de man, die Dorothy het hof maakt, snauwde Clair. Zeker, Francis. Maar die kleinig heid moeten we op zij zetten voor be langrijker dingen. Dorothy, ben je van plan je te gen mijn wenschen te verztten? Ik houd van hem, vader, zei ze schuchter. Francis, klonk Lady Panwin's stein weer, we hebben al onze vrien den noodig op dit kritieke oogenblik. En je hebt geen recht het meisje te dwingen. Maar we moeten in elk ge val wachten tot jij van alle blaam ge zuiverd bent voor ze kunnen trouwen. Ik ben absoluut zonder blaam!, zei Clair verontwaardigd. Volkomen juist. Maar hoe lang zal dat zoo blijven als Graaf Bezkoff zijn verhalen gaat rondvertellen? Wat moeten we dan doen, Selina? vroeg Clair hulpeloos. Laat dat aan Mr. Hallon over. Aan mij?, vroeg Percy verwon derd. Ja, zei Lady Panwin. Francis, zeg jij mr. Hallon toe, dat hij, als hij je naam van alle blaam zuivert met Dorothy zal, trouwen. O! riep het meisje verheugd uit, want dit was een oplossing van hel probleem, waaraan ze niet gedacht had. Beloof het, vader! Waarom?, vroeg Clair nijdig. Lady Panwin legde haar hand zwaar op zijn terigeren schouder. Om je voor een arrestatie te bewaren en om je naam van iedere verdenking te zui veren, zei ze langzaam, moet de moordenaar van Sir John ontdekt worden. Dat is niet gemakkelijk. Als mr. Hallon die taak op zich wil nemen, is het niet meer dan billijk, dat hij een belooning krijgt. Ik hoef geen belooning te hebben, zei Percy snel, want hij wilde geen ge bruik maken van Clair's moeilijkhe den. Laat mij naar den moordenaar zoeken en als mr. Clair het dan goed vindt, kan ik met Dorothy trouwen. Maar ik wil niet dat mijn huwelijk af hangt van mijn al of niet slagen. Het gaat niet aan, dat u dat be slist, mr. Hallon, verklaarde mr. Clair koppig. Ik vind het voorstel van mijn zuster heel verstandig. Natuurlijk ben ik volkomen onschuldig. Maar ik voel niets voor schandaal. Daarom wil ik de overeenkomst die zij voorstelt wel met u sluiten. Percy aarzelde, want hij wilde liever zijn bruid niet op dergelijke voorwaar den winnen. Maar Dorothy keek hem smeekend aan en Lady Panwin trok haar zware wenkbrauwen op alsof ze wilde zeggen dat hij alleen op die ma nier zijn doel zou kunnen bereiken. Dus accepteerde hij. (Wordt Vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2