Plaatselijke Berichten GROOT HEERENHUIS MET 10M HEERENHUIS IYIET GARAGE SCHOENMAKER REPARATEUR DUSSEN. DRUNEN. HEUSDEN. Advertenties. TE KOOP: Nieuwe Industrie. De Opkomst. Aanrijding. De Kermis. Biljarten. JOHANNA ZECKEND0RF, en Ergens langs het Noordzee-strand. Na de storm van de vorige week spoelt er langs het Noordzee strand van alles aan. Matrozen en soldaten van de kustwacht »redden« eenige balen uien uit Langendijk, vermoedelijk afkomstig van een deklast van een kustvaarder. Men kan slechts gissen naar de oorzaken van verdwijning. Het meisje was levenslustig van karakter en over moeilijkheden thuis of in hare betrekking is niets bekend. EMMABLOEM-COLLECTE. De in onze gemeente op Zaterdag 20 April 1.1. gehouden Emmabloem-col- lecte, heeft opgebracht 82.50. JAARVERGADERING R.K.W.V. Het bestuur aangevuld met drie nieuwe leden. Maandagavond hield de R.K.W.V. in het Bondsgebouw haar algemeene jaar vergadering, welke goed was bezocht, zocht. De voorzitter, de heer Fr. Smolders, opende met gebed en sprak een kort openingswoord, waarin hij er z'n spijt over uitte, dat er zoo weinig jonge- geren aanwezig waren. Spreker rele veerde in het kort hel wereldgebeuren van het afgeloopen vereenigingsjaar, waarin hij opmerkte, dat de economi sche gevolgen van den oorlog ook voor de arbeiders in de neutrale landen steeds meer voelbaar worden. De financieele, economische en so- ciaal-cultureele gevolgen van den oor log zullen geweldig zijn en daarom be hoeft het geen betoog, dat de arbei ders vereenigd moeten zijn in een hechte organisatie, want na den oor log zal alles in hel brandpunt staan. Dan moeten de arbeiders sterk zijn voor den opbouw. Nadat de notulen onveranderd wa ren vastgesteld, bracht de secretaris, de heer Jac. M. Didden, een keurig verzorgd en uitvoerig jaarverslag uit, waarvan wij 't volgende aanstippen Het ledental bedroeg op .'11 December 1938: G40 en op 31 December 1939: G32 leden, dus een vermindering van 8 leden. Aangesloten waren bij de: Afdeeling Fabrieksarbeiders 447 Jcden Afdeeling Bouwvakken Gü leden Afdeeling Typografen 24 leden Afdeeling Overheidspersoneel 23 leden Afdeeling Kleermakers 24 leden Afdeeling Metaalbewerkers 33 leden In totaal 611 leden (5 Leden van de metaalbewerkers bui ten Waalwijk). He overblijvende gedeelte van 31 is verdeeld over de afdeelingen van Kan toor- en Handelsbedienden en Werk meesters, terwijl een klein gedeelte alleen bij de Standsorganisatie is ingeschreven. Deze laatste groep wordt geleidelijk klei ner, daar reeds sinds eenige jaren geen leden worden aangenomen dan voor Stands- en Vakorganisatie samen. Het aantal donateurs bleef vrijwel sta- tionnair en bedroeg pl.m. 130. Bestuur, bestuursraad en diverse commissies. Het 'bestuur onderging in den loop van 1939 een wijziging door het bedanken van Voorzitter Passier. In diens plaats werd tot bestuurslid gekozen C. J. van Duijl. De samenstelling van het bestuur werd toen als volgt: F. Smolders, Voorzitter; N. v. Gorcum, vice-voorzitter; Jac. M. Didden, .Secreta ris; C. v. Hooft, 2e Secretaris; C. P. Did den, penningmeester; Jac. Franssen, A. Stokwielder, P. Buijkx en C. J. v. Duijl, Commissarissen. Van de vergaderingen. In het afgeloopen jaar werden gehou den: 42 bestuursvergaderingen. 7 vergaderingen van den bestuursraad. Een 4-tal gecombineerde vergaderin- Sen* 2 algemeene vergaderingen, onze jaar- lijksche feestdag op 5 November, bene vens een initiatief-vergadering voor de Nieuwe Gemeenschap. Op de initiatief-vergadering voor de Nieuwe Gemeenschap werd een Algemeen Comité gevormd, bestaande uit de vol gende vereenigingen: R.K. Middenstand, Boerenbond, Kath. Jonge Middenstands- vereeniging, Kath. Arbeidersvrouwen, KAJV, KMJV, KJV, R.K. Vrouwenbond, Jonge Werkman, Credo Pugno en de R.K. W.V., terwijl voor het Comité van Actie werden aangewezen; Mej. M. Stokwielder, F. de Vaan, A. v. Seters en P. Buijkx. Als voorzitter zou aangezocht .worden de heer H. v. Well, welke daartoe bereid werd gevonden. In zijn verslag memoreerde spr. het af scheid van den Zeereerw. heer van Rooy en van den heer Passier. Ontwikkeling. Het organiseeren van ontwikkelings avonden was weer een van de belang rijkste werkzaamheden. In overleg met den Eerw. adviseur werd voor 1939 een uitgebreid en actueel winterprogramma samengesteld, wat echter bij de leden niet de waardeering vond die het ver diende. Telkenjare komt het bestuur met dezelfde klacht van te weinig belangstel ling van de zijde der leden voor ons win terprogramma. En niet alleen van de zij de onzer leden, maar ook, en dit is voor al te bejammeren, van de zijde van de jeugd, van de Jonge Werkman. Wij blijven echter hopen dat de toe komst ook hierin verandering zal bren gen. Goede Vrijdag-Actie. Met groot succes is wederom de actie gevoerd voor de herdenking van Chris tus' Kruisdood op Goede Vrijdag in de fabrieken, werkplaatsen en kantoren. Dank zij de ijverige medewerking van de leden van de K.A.J.V. is deze actie we derom uitstekend geslaagd. Kinder St. Nicoluasfeest. Op Zaterdag 2 December had wederom het gebruikelijke St. Nicolaasfeest plaats voor de kinderen der leden, die ten ge tale van ca. 350 waren opgekomen om de versnaperingen en cadeautjes, die de goede Sint voor hen had gereserveerd, in ontvangst te nemen. Propaganda. Onze propagandaclub „Credo Pugno" maakte zich ook in het afgeloopen jaar op velerlei gebied verdienstelijk. C^a. werd een krachtige propaganda gevoerd voor de Vak- en Standsorganisatie en voor de Verbons- en plaatselijke instel lingen. De hoop, die we reeds verschil lende jaren hebben uitgesproken, dat vooral de jongeren deze onmisbare club zouden komen versterken, wordt gaan deweg verwezenlijkt. Spr. doet daarom een beroep op de jon geren tot toetreding. Commissie van liefdewerken. Ook in de vorige verslagen spraken we reeds over een Commissie van liefde werken, waarmee bedoeld werd de com missie, welke werd samengesteld uit de besturen van Werkliedenvereeniging, afd. Fabrieksarbeiders, Ziekenkas en de afdeeling Bouwvakken. Elk dezer afdee lingen had een bedrag beschikbaar ge steld om daarmede eenigszins den nood te lenigen van de armsten onzer leden. Omstreeks Kerstmis had een verstrekking van goederen in natura plaats. Een hon derdtal gezinnen werd met liet meest noodzakelijke bedacht. Mog^ deze Com missie, gesteund door nog meerdere af deelingen en instellingen, in Staat ge steld worden om ook in den komenden winter wederom den grootsten nood in onze arbeidersgezinnen te lenigen. Dank aan de Commissie en aan allen die aan deze actie financieelen steun verleenden. Coöperatieve beweging. De Coöperatie „Broederhulp" te Kaats heuvel telde op 31 December hier ter plaatse 190 leden tegen 172 op 31 Decem ber 1938, terwijl het anatal verbruikers aanmerkelijk toenam. Het personeel in het filiaal alhier be stond uit 5 personen. H verbruik uit de bakkerij bedroeg: 19.618,—. Het verbruik uit den winkel 34.030,-. Een totaal verbruik dus van 53.648. De actie van Herwonnen Levenskracht bracht op 677,34. De Vrijwillige Stuiversactie telde op 31 December 1938: 204 leden en op 31 December 1939: 186, een vermindering van 14 stuivers-vrijwilligers, wat in hoofdzaak is te wijten aan het in dienst roepen van verschillende leden. Jonge Werkman. Onze Jeugd-standsorganisatie „De Jon ge Werkman" deed ook in het afgeloo pen jaar zooveel mogelijk voor haar le den, door het geven van een propaganda- avond, terwijl een prachtig winterpro gramma werd samengesteld en verschil lende acties werden gevoerd. Vrouwe no rgan isat ie. Onze arbeiders-vrouwen-organisatie, de K.A.V. heeft in den loop van het jaar weer goed werk verricht. Een prachtig winterprogramma werd door het bestuur samengesteld, wat voor de leden zeer in teressant en leerzaam was. Het ledental bedraagt momenteel 56. Na deze werd de werkloozenzorg ge memoreerd. In Januari werd een Barak-concours georganiseerd voor de liefdadige acties van onze vereeniging met een netto over schot van 91,40. De opbrengst van hel loonoffer was 140,19. In de bestuursvergadering van 13 Maart herdachten de Voorzitter Passier en de penningmeester SmoIdéVs hun zilveren jubileum als bestuurslid van onze veree niging. Door den vice-voorzitter v. Gor cum werd hen onder een hartelijke speech een blijvend aandenken aan dit jubileum overhandigd. Met St. Nicolaas werd door onze veree niging aan een 60-tal leden, welke in mi litairen dienst zijn, een St. Nicolaas-sur- prise gezonden, welke, te oordeelen naai den stroom van dankbetuigingen, buiten gewoon goed in den smaak viel. De af deelingen en leden die hiervoor het hunne bijdroegen, onzen hartelijken dank. Aan de spijskokerfj, waarvan vele kin deren van onze leden profiteerden, werd, evenals vorige jaren, een financieele bij drage verstrekt. Onze instellingen. Op 31 December 1938 bedroeg het le dental 2348 van 't Dokterfonds en op 31 December 1939: 2499, dus een stijging van 151 leden. Ook het. fonds voor ziekenhuisverple- ging neemt geleidelijk in ledental toe. Op 31 December 1938 bedroeg dit 2291 en op 31 December 1939: 2464, een vermeer dering dus van 173 leden. Het ledental van de ziekenkas bedroeg op 31 December 213 leden en daalde dus met 13. Het totaal bezit van deze instellingen bedraagt 10137,38. De steenkolen-inkoop-vereeniging telde op 31 December 406 leden tegen 413 op 31 December 1938. De omzet bedroeg in totaal 10.179 ILL. steenkolen. Bij de Centrale Volksbank was het be drag aan inlagen 15243.19 Terugbetaald uit de Spaarkas 14448.1)3 Terugbetaald uit de Beleggingskas 500. Totaal terugbetaald 14948.03 Meer ingelgd dan terugbetaald 295.16 De Levensverzekerings-Maatschappij „Concordia" blijft zich in een voortdu rende uitbreiding verheugen, niettegen staande de slechte tijdsomstandigheden en misschien wel tengevolge daarvan. Bij de „Tooneel vereeniging" brengt spr. een woord van dank aan de leden der vereeniging, die schier het gelieele jaar door belangeloos hun vrijen tijd of feren om de leden van goed tooneel te laten genieten, is hier zeker op zijn plaats. Moge de vereeniging groeien en bloeien. De Liedertafel heeft ons ook menig maal laten zien, tot welke prestaties zij op het gebied van vocale kunst in staat is. Onze diverse feestavonden werden mede door haar opgeluisterd. Ook de harmonie moest woorden van waardee ring in ontvangst nemen. Slotwoord. In zijn slotwoord brengt spr. dank aan: Den Zeereerw. heer v. Booij, en aan den Weleerw. heer Kapelaan Völker, de be stuursleden, die trouw hun wekelijksche vergaderingen bijwoonden en aan allen die op eenigerlei wijze hebben bijgedra gen aan de belangen van onze vereeni ging. Een bijzonder woord van dank mogen wij evenmin onthouden aan de Eerw. Overste en dé Broeders der St. Petrus- school, die ons steeds bereidwillig alle mogelijke medewerking verleenden. Tot slot hield spr. een propagandis tisch woord. De heer van Loon zegt dat de secre taris beleefdheidshalve geen dank heeft gebracht aan den regisseur van de too- neelvereeniging, terwijl hij wel woor den van dank brengt aan de directie van de harmonie en liedertafel. Spreker wil hier van de gelegenheid gebruik maken om den regisseur van „D.V.S.V.", den heer Jac. M. Didden, te danken voor het vele talentvolle werk dat hij heeft gepresteerd. De voorzitter onderstreept deze woorden en dankt den secretaris voor het keurige overzicht. De penningmeester, de heer C. Did den, brengt hierna het financieele ver slag uit. De begrooting van de bondskas sluit op 5010. De begrooting „exploitatie gebouw en café" sluit op 5550. Het financieel verslag over het af geloopen jaar toont aan inkomsten en uitgaven 5200.18. Een voordeelig saldo van 500. is belegd op de Volksbank. De totale ontvangsten van 't café en het gebouw hebben 5201.30 bedra gen. De buffetinkomst^n bedroegen 3878.73. Het verhuren van de zaal bracht 1023.11 op. Aan onderhoud en vernieuwing werd besteed 209.59. Het totaal bezit per 31 Dec. '39 be draagt 2841.71. De heer Wijkmans merkt op, dat hij 't stootend vindt, dat de regisseur van de tooneelvereeniging die er zeer veel werk voor heeft in verhouding met de heeren Duyvelaar en Kooien, zoo wei nig gratificatie krijgt. De voorzitter zegt dat dit in zekeren zin juist is, doch in vorige vergaderin gen is reeds meedegedeeld hoe deze toestand is gegroeid. De regisseur stemt ook met deze regeling in. Het is moeilijk de einden aan elkaar te knoo- pen. Op een vraag van den heer Kooien antwoordt de voorzitter, dat het in verband met den financieelen toestand van de vereeniging niet mogelijk is de leden voor de vergadering een concept- begrooting te zenden. Aan de leden van den bestuursraad wordt evenwel een ontwerp toegezonden, zoodat de leden desgewensclU daar een en ander kunnen bekijken. De voorzitter dankt den penning meester voor zijn accuraat en deskun dig beheer en verleent hem overeen komstig het advies van de controle- Commissie decharge. Met handgeklap wordt de heer Koo ien benoemd tot lid van de controle commissie. Bestuursverkiezing. Bij de bestuursverkiezing brengt de voorzitter hulde en dankt aan de af tredende bestuursleden en geeft hen de beste wenschen mee. De verkiezing leverde het volgende resultaat; H. Berkelmans 59 A. Duquesnoy 43 .1. v. d. Griendt 33 L. Kroot 49 L. v. Loon 20 R. Maaywee 24 Gekozen zijn dus de heeren H. Ber kelmans, L. Kroot en A. Duquesnoy. De penningmeester, de heer C. Did den, was hij enkele candidaatstelling herkozen. De voorzitter feliciteert de nieuw- gekozenen en spreekt de verwachting uit, dat 't goede bestuursleden mogen zijn. JVIededeeiingen. Bij de mededeelingen zegt de voor zitter dat de bedevaart naar Elshout wordt gehouden op den tweeden Zon- dagin Mei (1ste Pinksterdag). Er is een werk-comité gevormd van het kanunnik van Schaik-fonds dat, dank zij de groote activiteit, reeds groot succes heeft geoogst. Er zijn evenwel nog eenige leden noodig. De heeren Stokwielder, J. Didden, Gadella en Kolsteren geven zich op als comité-lid. Aan de ledenwerving wordt hard ge werkt. Er wordt ook resultaat behaald. Bij de rondvraag vraagt het lid v. d. Geld of het niet gewenscht zou zijn het donateurs-bedrag te verhoogen, waarop de voorzitter antwoordt dat 't bestuur dit voor een volgend jaar zal overwegen. Met een propagandistisch woord en den christelijken groet wordt de ver gadering gesloten. Naar wij vernemen zal binnenkort in Drunen een nieuwe industrie gevestigd worden. De fabrieksge bouwen van de firma Déwé zouden zijn aangekocht door den heer Ver hoeven nit Tilburg. De eigenaar zou voornemens zijn daar een cambereur en contrefortfabriek in te vestigen en het werk met een 15 man personeel te doen aanvangen. Deze nieuwe tak van industrie zal in onze gemeente zeer welkom zijn. De postduivenvereeniging «De Opkomst» hield Zondag een wed strijd vanuit Geldermalsen, afstand 48 km. De duiven werden gelost om 9 uur. De eerste duif bereikte het hok 9.33.35 uur; de laatste 9.50.50 uur. De uitslag was 1 1, 5, 11, 13 W. Pijnenborg-Brok; 2, 7, 8, A, Smits; 3, 4, Jo van Hui ten 6,10,12 van den Hoven-Pulles 9 A. van den Hoven 14, 15 G. de Man. Eerste overduifA. Smits. A.s. Zondag wordt een wedvlucht ge houden vanuit Amersfoort waarvoor het inkorven is Vrijdagavond van 78 uur. Ter hcogte van de oude tram remise had een ongeval plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Mej. D. uit Heusden stak daar den drukken verkeersweg over zonder zonder op het verkeer te letten. Het gevolg was dat zij door een tandem werd aangereden en tegen den grond gesmakt. Zij bleef bewusteloosliggen en bij café Klerks binnengedragen. De aanwezige militaire genees- heeren verleenden onmiddellijk geqeeskundige hulp. Zij bleek een ernstige wonde te hebben opgeloopen aan het hoofd en ontvellingen aan armen en beenen. Op een brancard in een autobus van de B.B.A. werd zij later naar ha-ar wonirg in Heus den vervoerd. Zooals de gewoonte in ons dorp worden rond de a.s. kermis weer de grootste verhalen gesponnen. Wij hebben ter bevoegder plaatse ge- informeerd en daar werd ons mede gedeeld, dat nog geen enkele beslissing in deze genomen was en dat zoo de zaken nu staan de kermis normaal doorgang zal vinden De biljartclub O.O.O. gevestigd in café Th. Elshout speelde een wed strijd tegen Nooit Gedacht van café A. v. d. Geld. De uitslag werd als volgt: M. de Folter—M. Elshout 50—39 H. PullesJ.Bergmans 44—50 A. van Leest G. van Biel 50 26 M. van Loon P. Elshout 50-35 P. Pulles-F. v. d. Wiel 20-50 Fr, Elshout_M. Klein 44—50 A.v.d. Geld—Th. Elshout 42—54 Totaal 300-300 Hoogste serie O.O.O. J. Bergmans 17. Hoogste serie Nooit Gedacht A. van Leest 16. HANK. De R.K. Werkliedenvereeniging hield Zondag haar jaarfeest, dat begon met een H. Mis en Alg. H. Communie. Des avonds was er een feestavond in het St. Antoniusgebouw. De geestelijke adviseur sprak een propagandawoord, ook voor de jeugd beweging, vooral voor deelname en steun aan de Jonge Werkman. "Ook werd gewezen op den plicht qm niet alleen lid van de R.K.W.V. te zijn, maar ook van de vakorganisatie. Door den ZeerEerw. Heer Pastoor Manners is alhier met bisschoppelijke goedkeuring opgericht de broederschap ,,Onze Lieve Vrouw van Heusden, Troosteres der bedroefden". Het doel is de bevordering der devotie tot Ma ria, van wie de parochie een uit de He eeuw dateerend, naar overlevering mi raculeus beeldje van Maria bezit. Het Mariabeeldje bevond zich voor de Hervorming in Aalburg, waar het toen met veel devotie vereerd werd. De kermis gaat door, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, van 2-5 Mei a.s. Heden overleed te Rot terdam, zacht en kalm na een kortstondige ziekte, onze lieve Dochter,Zuster, Behuwdzuster en Tante in den ouderdom van 43 jaar. Uit aller naam Mevr. ZECKENDORF. Waalwijk, 23 April 1940. Eenige en algemeene kenhisgeving. TERSTOND EEN GEVRAAGD, v. g. g. v Br. onder No. der adv. Bur. van dit blad. 63115 Beide Grootestraat. Br. onder No. der adv. Bur. v. d. blad. 63116

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3