PROVINCIAAL NIEUWS. De dankbare Pontonniers. UIT DE LANGSTRAAT ENI Woensdag 24 April 1940 No. 33 B—1— De Echo van het Zuiden Tweede Blad. KUSSEN. KAATSHEUVEL. SPRANGCAPELLE. GEERTRUIDENBERG. In hei O. cn O.-bulletin van 20 April der P.A.H.K.V. treffen wij een zeer en thousiast gesteld „Afscheid aan Waal wijk". 't Is zoo hartelijk en 't-geeft zoo als men dat noemt, zoo uitstekend „ie- deren heilige z'n kaarske' ,dat wij over tuigd zijn onzen lezers een genoegen te doen het in zijn geheel over te nemen. Afscheid van Waalwijk. Als men ooit spreekt van een donder slag bij helderen hemel, dan past dit voorzeker op het plotselinge onver wachte bevel Waalwijk te verlaten. Nog pas kort geleden hadden we de verzekering gekregen voorloopig in Waalwijk te zullen blijven en Dinsdag avond onverwacht: morgenochtend 7 uur vertrekken. Inderhaast nog gauw .wat inpakken: alleen het hoognoodige ging mee (voorteeken van spoedige te rugkeer zagen we hier zoo graag in). En zelfs geen gelegenheid meer om af scheid te nemen van de talrijke kennis sen die we in den loop van de 5 maan den gekregen hadden. 's Morgens om 7 uur reden we in een regenbui Waalwijk uit. Gelukkig wis ten toch veel bewoners er al vanaf en konden we langs de marschroute hiel en daar nog een afscheidsgroet wisse len. Werkelijk met weemoed verlieten we dit gastvrije kantonnement en in ons nieuwe kantonnement, nog heelemaal vreemd en onwennig, denken we met nóg meer weemoed terug aan die schoo- ne Waalwijksche tijd. Wat een stroom van herinneringen komt ons weer voor den geest: de in tocht op 26 October, de eerste ontspan ningsavond, spontaan aangeboden door Driek van Engelen en de Sticht, de avond van Waalwijks Belang, waar het vlotte Pontonnierslied van D. van En gelen ontstond. We herinneren ons nog de reuze-krentenmikken van Pulles— Heesbeen. Het duo Hentom heeft toen voorgoed zijn naam gevestigd bij de Pontonniers. Sappeur Koekoek maakte daar zijn eerste oorkonde. Keesje de Ruijter de monstreerde zijn ongeloofelijke biljart kunst. Ons soldatenkrantje, verzorgd door Deirkauf, zag het levenslicht, maar werd werkelijk in de wieg gesmoord door de Wacht. Toen verscheen ons wekelijksch bul letin. Okito en Mr. Corelli hielden ons 25 November in de W.erkliedenbond bezig. In het gastvrije Thalia waren we 29 Nov. de gast van O.O.G. met de Ge- ■brs. Kalkoen. Dat in Waalwijk ook op ander ge bied veel te bereiken viel, bleek toen onze afdeeling gaarne trommels en trompetten had. De heeren Tielen, Ver- wiel en Spijkerman hadden in een mi nimum van tijd de benoodigde gelden bijeen. Wat was 2 Dec. niet een gloriedag voor ons Korps, toen op het Stadhuis plein ten aanschouwe van tallooze Waalwij kers, de Burgemeester de mu ziekinstrumenten aan onzen Comman dant aanbood en daarna de plechtige beëediging van Lt. Vis plaats had. 's Avonds kwam St. Nicolaas in de Cantine. Mevrouw en Dr. Kolster stel den spontaan hun tuinkamer ter onzer beschikking. 7 December zagen we onze bekende Waalwijksche artisten bijeen in den Werkliedenbond, waar ons een non stopavond werd aangeboden door de V.L.S.K. Luchtwacht. 't Muziekgezelschap St. Jan was ons steeds met muziek en met muziekinstru menten ter wille, trouwens op alle ge bied ondervonden we de meest mogelij ke medewerking. Voetbalvelden wer den ter beschikking gesteld, Burger O. en O.-leden hielpen de kas van O. en O. mee vullen, zalen werden tegen zeer geringen prijs ter beschikking gesteld. De Echo van het Zuiden wijdde vele kolommen aan ons. 13 en 14 December gaf het Circus Renz een tweetal vertooningen, waarbij onze Vdrg. Stoop op zeer geslaagde wijze de gastrol vervulde. De heer Tim mermans stelde zijn manége belange loos ter beschikking. De roep die van Waalwijk uitging, had aansluiting van Genderen. Eethen, Drongelen en Hank tengevolge. Dadelijk na onze aankomst in Waal wijk was een Christelijk Militair i e- huis geopend. Er werd echter nog oe- hoefte gevoeld aan een Algemeen Mili tair Tehuis. Na de lange voorbereiding die voor een dergelijke grootsch opge zette onderneming noodig is, kon met medewerking van alle richtingen, ran gen en standen van Waalwijk, op 23 December het A.M.T. door den Burge meester worden geopend. Dat het A.M. T. in een groote behoefte voorzag, is bewezen door het steeds toenemend be zoek. Door de uitbreiding konden ook alle cursussen daar worden gehouden. Het damescomité, onder leiding van onze Soldatenmoeder, Mevr. Minke en schiep een werkelijk huiselijke sfeer. Zij leefden geheel niet ons militairen mede, hadden voor ieder een vriendelijk woord, leverden prima consumpties en orgden voor een gezelligen avond op ijn tijd. Velerlei was de ontspanning, die ons aar geboden werd en op de allereerste aats denken wij dan aan het biljart n den heer H. Hoffmans, waar zulke re eerste stooten op gemaakt zijn. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 25 APRIL 1940. Het Waalwijksche A.M.T. zal in on ze herinnering blijven als het meest ide ale Militaire Tehuis dat kan bestaan. De Waalwijksche fabrikanten stel den ons in de gelegenheid hun bedrij ven te bezichtigen. In den strengen winter was voor de dames het parool: „Heel Nederland breit en ook de Waalwijksche dames breidden onder presidium van Mevr. Tielen tailooze bivakmutsen. Op 16 Januari 1940 waren we in de Werkliedenbond wederom bijeen voor een ontspanningsavond van de R.K.W. V. De harmonie „St. Crispijn", de Lie dertafel „De Vereenigde Zangers' en de tooneelvereeniging „D.V.S.V.' bo den ons een zeer gevarieerd en onder houdend programma. 19 Januari was het A.M.T. redder in den nood en kon de Dobbelmann-avond toch nog doprgang vinden. De Cabaretavond van „De Mata- lors" was wel een van de meest uit bundige successen. O. en O; van III L.K. zorgde met films en tooneelavonden ook nog voor de noodige afwisseling. Van Kuch tot Kuch kon voor alles wat de Waalwijkers ons geboden had den, een tegenprestatie leveren door 'n opvoering voor de burgerij te geven, die wel zoodanig succes had, dat ons om een herhaling gevraagd is. We ho pen als onze beweginsvrijheid weer grooter geworden is, Van Kuch tot Kuch nog eens in Waalwijk te vertoo- nen. Ook voor de ontwikkeling was er in Waalwijk ruimschoots gelegenheid, ook hier werd weer alle medewerking on dervonden. De heer Th. van Delft, directeur van de Teekenschool en zijn staf van leera ren, namen onze cursisten op in hun programma. - De heer De Hoop gaf Algemeene Vakkennis Bouwkunde, Mej. Troost wijk E.H.B.O. Ook hen zullen we steeds dankbaar gedenken voor hun belangelooze mede werking. De talrijke particulieren die ons van hun belangstelling hebben doen blijken, te vermelden, zou onbegonnen werk zijn. Het is ons aller meening dat v/e in Waalwijk 'n kantonnement gehad heb ben, dat niet overtroffen kan worden. W(j allen missen het gastvrije „Wol- luk" zeer en hadden vurig gehoopt er spoedig terug te zullen keeren. „Leve Waalwijk". Tot wederziens! Dit nummer bevat ook nog een „Open brief van een Pontonnier", die we hier eveneens laten volgen: Open brief van een Pontonnier. Beste Waalwijker (hier natuurlijk niet voor het kleinste deel ook LI schoo- ne Waalwijksche). Wat waren wij vlug vertrokken, zoo maar opeens en zoo zonder een roerend afscheid van U allen, die ons in Uw schoenenstad zoo hebt vertroeteld (let terlijk en figuurlijk). Wat zijn wij U een hoop dank ver schuldigd voor alles wat LI voor ons hebt gedaan, voor de prettige ronde Brabantsche wijze, waarop U ons reeds direct hebt ontvangen en Waalwijk voor ons tot een onvergetelijk kanton nement hebt gemaakt. Wij zijn wel vertrokken, maar ver geten doen wij U niet. Daarom geen afscheidsbrief, maar hopenlijk tot ziens. Uw Pontonnier. Wij behoeven niet te verhelen, dat wij bovenstaande uitingen zeer op prijs stellen. Wederkeerig kunnen wij hen de verzekering geven dat de Waalwij kers het uitstekend met de Pontonniers, zoowel officieren als manschappen, wis ten te vinden. Van 't begin af was er een goede sfeer, een prettige verhou ding, die zich door de vele contact avonden steeds meer consolideerden Geen enkel oogenblik is er reden tot klachten geweest, geen enkele wan klank is in al die maanden gehoord. Van hoog tot laag heeft men hier dit korps, z'n commandant, officieren, on der-officieren en manschappen leeren waardeeren en 't is heusch geen frase of gemeenplaats, als wij zeggen dat Waalwijk betreurt dat deze afdeeling moest vertrekken. V/ij sluiten met den wensch van „Uw Pontonnier", n.l. „hopenlijk tot ziens' Namens alle Waalwijkers: 't ga U al len goed in uw nieuw kantonnement Waalwijk bewaart aan u de beste her inneringen. DE LUCHTBESCHERMINGSDIENST GAAT VORDEREN. Inmiddels weer opgeheven. Eenige dagen geleden is op last van den minister de radio-luisterdienst, de uitkijk- en luisterdienst en de com- Daar de vrijwillige deelname aan den dienst onvoldoende is, heeft men zich genoodzaakt gezien personeel te vorderen op ruime schaal. In totaal zullen 168 dames en 168 heeren opge roepen worden. Voor een gedeelte is deze vordering reeds geschied. De vordering heeft een vlot verloop. Voorloopig is bepaald, dat men per week 4 uur dienst moet doen. Voor de dames vallen deze uren tusschen 8 uur •a-V- 's morgens en 8 uur 's avonds, terwijl de heeren aanwezig moeten zijn van 8 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens. Steeds wordt dienst gedaan met 2 personen aan den radio-luisterpost en 2 personen op den uitkijkpost. De vrij willigers, die zich destijds beschikbaar hebben gesteld, zullen ook opgeroepen worden. Met goedvinden van het hoofd van den luchtbeschermingdienst kan men onderling de diensturen ruilen. Opge merkt moet nog worden, dat met ge ronde bezwaren rekening wordt ge houden. Bij het ter perse gaan van hoven- slaand bericht ontvangen wij de vol gende inededeeling De burgemeester heeft telegrafisch bericht gekregen van dc regeering, dat de radio-luisterdienst cn dc uitkijk- en luisterdienst en de commando-post /an den luchtbeschermingsdienst niet meer behoeven te worden bezet. Aan allen die een aanwijzing tot dienstverrichting hebben ontvangen wordt medegedeeld, dat ze deze aan wijzing als vervallen kunnen beschou wen. De uitgereikte vorderingen blijven van kracht. Aan allen die in dc afgcloopon perio de op cenigcrlci wijze aan den dienst hebben medegewerkt, wordt daarvoor bij deze dank gebracht. BINNENPOLDER VAN BESOIJEN. Dinsdagavond werd in café Smolders de algemeene jaarvergadering gehou den van den Binnenpoldcr van Bcsoij- cn. Hier werden de begrooting en dc rekening goedgekeurd en vastgesteld. Dc omslag voor het jaar 1940-1941 werd bepaald op 4% van de ongebouw de eigendommen en 2% van de ge bouwde eigendommen. Dc periodiek aftredende voorzitter, de heer D. Loeff, werd met bijna alge meene stemmen herkozen. Besloten werd om in het najaar de iepenboomen aan den Winterdijk te rooien. ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM. Op 21 Juni is het 25 jaar geleden, dat te Tilburg het Provinciaal Tehuis van dc eerw. zusters Dochters van On ze Lieve Vrouw van het H. Hart werd gesticht. Ter gelegenheid van dit feest zullen de kloosters in Nederland aan het moederhuis te Tssoudun fïndre) in Frankrijk een foto-album aanbieden, waarop de kloosters zijn afgebeeld op het tijdstip, dat ze in gebruik werden genomen. Op de meeste plaatsen vormt dit geen moeilijkheid. Alleen in Waalwijk, waar inmiddels een nieuw klooster is gebouwd en de beide huizen in de St. Antoniusstraat, waarin dc zusters zich in Maart 1911 vestigden, door particulieren worden bc>voond, is hel niet gemakkelijk. Men heeft evenwel een oplossing ge vonden. Dc beide huizen zullen, dank zij de welwillende medewerking van de be woners, met gordijnen en draperieën uiterlijk in hun ouden staat worden gebracht en gefotografeerd. In dc foto-album zal Waalwijk dus prijken als de Nedcrlandschc gemeen te, die in 1911 dc zusters in ons land ontving. In de kwart eeuw, dat de orde in ons land gevestigd is, heeft zij zich via Waalwijk uitgebreid tot 14 huizen. Meer dan 300 zusters zijn opgeleid, waarvan er reeds 90 naar de Missie zijn gezonden. Dit bewijst beter dan ieder ander gegeven hoe actief de orde is geweest, een activiteit, die niet alleen Waalwijk, doch ons gehecle land ten goede is ge komen. „SCHIP IN NOOD". In het Bondsgeboiiw werd Zondag avond een tweede opvoering, ditmaal voor het publiek, gegeven van '1 fraaie tooneelspel van W. v. d. Berg „Schip in Nood". Een zeer talrijk publick is getuige geweest van het groote succes, dat D.V.S.V. met dit stuk heeft behaald. Daar we reeds een uitvoerige recen sie van deze uitvoering gaven, achten wc het onnoodig er thans verder op in te gaan. Het ligt voor dc hand, dat er ook nu weer spel werd geleverd van de beste soort. „D.V.S.V." heeft haar goeden naam alle eer aan gedaan. OPDRACHT. Het technisch bureau J. Hempcnius alhier heeft opdracht gekregen tot 'l maken van plannen voor het vernieu wen van dc schoeiïng van de haven te Waspik. nnia ruuuiiAmur>. gen. Dc auto werd licht beschadigd. Dc oorzaak ligt waarschijnlijk bij den voerman. De gemeente-politic onderzoekt de schuldvraag. TEGEN TROTTOIRBAND AANGEFIETST. Een zekere mej. B. alhier had het ongeluk in de Grootestraat met haar rijwiel tegen een trottoirband aan te rijden waardoor zij kwam te vallen en haar elleboog ontwrichtte. Dr. Kolster verleende eerste hulp. SCHOORSTEENBRANDJE. Bij den heer M. te v.m. Besoijen brak een schoorsteenbrandje uit. De bewoners waarschuwden oogenblikke- lijk de gemeente-politic en in korten tijd was door brandmeester Faro het kwaad in de kiem gesmoord. Zondagavond werd bij van Hcumerr een rijwiel, toebehoorende aan een ze kere van Campen, door onbekende boeven weggehaald. De Kon. Mare chaussee heeft de zaak in onderzoek. AANRIJDING. Dinsdagmorgen reed alhier een met paard bespannen wagen in de Groole- straat tegen een stilstaande luxe-wa- :'\J 31 i Tot bestuurslid van de Landbouw organisatie is in de vacature J. v. Velt- hoven benoemd de heer G. Verhoeven alhier. Jubileum Meester Bisselink. Dinsdag 23 April vierde de heer P. B. Bisselink, momenteel onderwijzer aan de St. Jansschool bij de Eerw. Broe ders van Liefde alhier, zijn 40-jarig ambtsjubileum. Met grooten luister en enthousiasme is dit feest door de kinde ren der beide jongensscholen der Eerw. Broeders en het personeel gevierd. De dag begon met een gezongen H. Mis in de St. Janskerk, waarheen de ju bilaris met zijn familie door de zeshon derd schoolkinderen met het personeel der beide scholen in stoet werd bege leid. Het knapenkoor zong onder lei ding van den heer 1 uerlings cp zeer verdienstelijke wijze de 2-stemmige Mis „Ave Maria van Mar. de jong. Na de H. Mis vereenigden de kinde ren met het personeel zien op de speel plaats der St. Jansschool rond de jubi laris met zijn familie tot het maken van een groote groepsfoto door het foto persbureau, waarna de otficieele huldi ging van den jubilaris in de blokhut plaats vond. U.m. waren hierbij tegen 'woordig de HoogEerw. Heer Deken v. d. brekel met zijne kapelaans, de Eerw Paters v. d. IJssel en Bogtmans van het Missiehuis en de Wellidelacht. Heer Burgemeester met den gemeentesecre- iaris. Na een ofticieele felicitatie door den Eerw. Broeder Overste, als voorzitter van het Schoolbestuur, sprak de heer i'uerlings een groote leestrede uit, waarin nij zijn collega huldigde als Kaatsheuvels hooggeachte onderwijzer, als hooggewaardeerd burger en zeer ge zien muziekpaedagoog, om hem dan aan t slot van de rede toe te spreken als eenvoudige, oprechte èn steeds harte lijke coliega. Ook Mevrouw Bisselink mocht op hartelijke wijze in de huldi ging deelen, nadat haar reeds door Broeder Overste bloemen waren aange boden. Het hoofd der St. Jansschool, de Eerw. Broeder Vivinus eindigde met n felicitatie en bood namens de collega s, een prachtige groote foto van den jubi laris aan. 's Middags om twee uur ving de hul diging der schoolkinderen in het patro naat aan, die onverpoosd duurde tot half zeven. De clou van deze middag viering was de opvoering van een gioot tooneelstuk in zes tafereelen: „Polleke Prik als Wonderdokter". Genoten is er van deze uitvoering door groot en door klein; genoten van het tintelende, leven dige spel van de kleine acteurs, die op het tooneel leven als in hun eigen mi lieu, genoten van den heerlijken zang, van de kunstige balletten, de tooverach- tige costumeering, de feëerieke decois en verlichting, een kunstwerk van vaar dige Broederhanden en een resultaat van kundige regie. Tusschen het 3e en 4e tafereel werd afgewisseld met ee nige nummertjes van het knapenkoor en werden de feestgeschenken door de kinderen op leuke wijze aangeboden. Een zoon van den jubilaris dankte allen voor de grootsche huldiging en de prachtige cadeaux. Aan het slot van de zen kostelijken feestmiddag sprak de jubilaris zelf een kort, doch hartelijx woord van dank. Om acht uur des avonds bracht de Kon. Erk. Harm. Apollo bij den jubila ris een serenade, waarbij de president, de heer M. A. v. d. Wee, een woord van hulde sprak en zijn directeur na mens de harmonie een gesloten couvert overreikte. LOONOP-ZAND. Op grootsche wijze hacl de viering plaats van het 2e lustrum van de Jonge Werkman. Om t uur droeg Pastoor Schoenma kers de H. Mis op tot intentie van de Jcnge Werkman en zijn leden. Onder deze hl Mis naderden alle leden ter H. Tafel. Na de H. Mis werd gemeen schappelijk ontbeten in het Parochie huis. Te ongeveer 2.30 arriveerden de J. W.-afdeelingen uit het gewest Tilburg, waai na een marsch werd gemaakt door een gedeelte van het dorp, tot om 3 uur het plechtig Lof werd bijgewoond, ge celebreerd door den pastoor. Rector Verbunt van Dekkerswald, oud-kapelaan van deze parochie, tevens oprichter van de J. W. in ons dorp hield de feestpredicatie. Hc nderden J.W.'ers legden de her nieuwing der J.W.-belofte af in handen van den pastoor. Na het Lof werd de omwandeling door het dorp voortgezet, onder de to nen van de J. W.-harmonie, versterkt door oud-J. W.'ers, onder leiding van den heer M. van Loon Lz. Tijdens de receptie voerde de heer Hamers, voorz. van de Jonge Werk man, het woord. Ook werd gesproken door den heer Oomen uit Tilburg na mens den Dioc. Bond, M. Snoeren na mens de plaatselijke Werkliedenvere niging. Pastoor Schoenmakers, Rector Verbunt en den heer Bertens, dioc. se cretaris van het bisdom Breda. Kapelaan v. Vugt, directeur-voorzit ter van de J. W., dankte alle sprekers. Om 7 uur ving de Bonte Avond aan. Het tweede lustrum van de Loonsche J. W. mag in alle opzichten geslaagd heeten. SPRANG. Bij de verkiezing van een ouderling bij de Geref. Kerk alhier, in de vacatu re, ontstaan door het vertrek van den heer Haartsen, werd gekozen de heer J. Verdoorn te Waalwijk. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging „Troffel en Zwaard" alhier houdt heden Woensdagavond 8 uur in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk een vergadering. Aan de orde komt een onderwerp over Art. 32 Ned. Geloofs belijdenis. De laatste rookavond heeft plaats gehad op 20 April jl. bij den heer Pruis- sers. Stationskoffiehuis. Ook op dezen avond hebben vele liefhebbers kunnen genieten, het was tevens een gezellige avond. Op veelvuldig verzoek zal Donder dag a.s. nog een rookavond gehouden worden bij den heer v. Dijk aan het Bruggetje en Zaterdag 27 April e.k. zal aldaar de prijsuitreiking plaats hebben. CAPELLE. De postduivenvereniging „De Lucht vaart". gevestigd in het café Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart, hield met oude duiven j.l. Zondag een wedvlucht vanaf Geldermalsen, waarbij de eerste duif werd geconstateerd om 9.32.8 en de laatste prijswinnende duif om 9.56.12. De prijzen werden behaald door: Adr. Klootwijk 1, 5, 8, 19, 36; W.Ver steeg 2, 7, 9, 22, 43; Gebr. v. Onzen- oqrdt 3, 40, 47: St. van Peer 4, 13, 18, 44; P. v. Raamsdonk 6, 29; D. Verha gen 10. 20, 37; Adr. Blom 11, 14, 26, 28, 32; J. Versteeg 12, 16, 21, 25, 30: J. Ma- thé, 15, 17; J. Meter 23, 24; J. Vos 27, 46; H. Vos 31, 35; C. Rosenbrand 33, 41; G. Treffers, 34, 45; M. Mesch 38; H. van Kampen 39, 42; J. Rosenbrand 48. Eerste overduif: M. Mesch, tweede Ph. van Tilborgh. Aangetoonde duiven J. Mathé, D. Verhagen, M. Mesch en Ph. van Tilborgh. Voor de a.s. Zondag te houden vlucht vanaf Amersfoort worden de "duiven Vrijdagavond tusschen 7 en 9 uur in het clublokaal ingekorfd. De voetbalvereeniging „Wit— Zwart" speelde jl. Zaterdagmiddag voor de competitie van den Brabant- schen Voetbalbond op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart 'n wed strijd tegen „S.D.O." uit Sprang, welke wedstrijd in een 8—1 overwinning voor de bezoekers eindigde. De jaarlijksche vergadering van de afdeeling Noord-Brabant van den Ned.. Bond van Boerinnen e.a. Platte landsvrouwen zal Woensdag 1 Mei a.s. des morgens 11 uur gehouden worden in hotel Tholenaars te Zevenbergen. Behalve de gewone huishoudelijke aan gelegenheden komt nog aan de orde bestuursverkiezing en een lezing, te houden door de algemeene presidente van den Ned. Bond, Mevr. van Wage- ningen-Drewes te Roden (Dr.).. Moord te Geertruidenberg. Een doode en een gewonde. Een dronkemansruzie in een café aan de haven te Geertruidenberg heeft Maandagavond geleid tot een drama, dat tien 48-jarige machinist sleepbooteigenaar M. van Strien uit Raamsdonksveer het leven heeft gekost, terwijl de ongeveer 40-jarige kapitein van het sleepbootje J.Fruit uit Made ernstig werd gewond. De sleepboot Teuntje, eigendom van den heer van Strien, lag sinds eenige dagen in de haven van Geertruiden berg in verband met de revisie van den stoomketel, welke revisie door een ketelfabrtek aldaar juist was gereed gekomen zoodat de Teuntje Dinsdag haar werkzaamheden zou hervatten. Na een dag van hard werken gin gen de eigenaar-machinist v. Strien en zijn kapitein kruit Maandagavond om ongeveer 7 uur in een café een verfrisschende dronk gebruiken. In het café bevond zich ook de te Geertruidenberg en Raamsdonksveer beruchte 55-jarige vechterbaas T. Bloks, woonachtig te Raamsdonks veer en werkzaam in een conser- venfabriek te Geertruidenberg, die reeds verscheidene vonnissen wegens mishandeling enz. heeft ondergaan. Deze maakte met den sleepbootka pitein over een kleinigheid ruzie met het gevolg dal hij door den kastelein buiten de deur werd gezet. Toen kapitein Fruit zich een oogenblik later naar buiten begaf werd hij door Bloks opgewacht die hem met een klomp een slag op het hoofd gaf. Machinist van Strien kwam daarop eveneens naar buiten en kreeg van Bloks evenzoo eenige klappen met den klomp te incas- seeren. Toen beide mannen den woedenden dronken man poogden te overmeesteren kwam een 24-jarige zoon van Bloks, die werkzaam is in de werkverschaffing, en die in de omgeving van de haven van Geertruidenberg woont, toegesneld en trok vcor iemand er erg in had een revolver uil zijn zak, waörmede hij snel achter elkaar vijf schoten loste. Het eerste schot trof kapitein Fruit in den schouder waardoor deze buitengevecht werd gesteld, de twee volgende schoten troffen van Strien in de borst en de buik, waardoor deze ter aarde stortte. De moorde naar lo:D daarop den zwaargewon den m.' n nog twee schoten waarvan één hem den schedel doorboorde. De oude B. poogde zich toen nog op den door zijn zoon neergeschoten man te werpen om hem verder met de klomp te bewerken. Dit werd echter door omwonenden die ijlings waren toegeschoten verhinderd. De ze overmeesterden den dronken man en waarschuwden politie en justitie. De burgemeester en de marechaus see waren spoedig ter plaatse. Zoo wel B. als zijn zoon werden gearre steerd en gevankelijk weggevoerd. De machinist eigenaar van Strien bleek hij aankomst van medische hulp reeds te zijn overleden, kapitein l'ruit is naar het ziekenhuis te Geertruidenberg overgebracht. Hij heeft een ernstige wonde aan den schouder, doch zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Een uitgebreide politiemacht be staande uit gemeentepolitie, mare» chaussee, rijksveldwacht en militaire politie, zorgde voor de afzetting van de plaats van den moord. Later in den avond bracht de politie deskundige van der Schatte Olivier uit Breda nog een bezoek aan Geertruidenberg om de moord zaak te reconslrueeren. De verslagenheid, zoowel onder de bevolking van Geertruidenberg als Raamsdonkveer is algemeen en deernis gaat uit nattr het zoo gunstig bekend staand slcahloffer en diens familie Omtrent den moordaanslag te Geertruidenberg, vernemen wij nog het volgende: Nadat de ruziemaker A. Bloks in het café van de wed. Verschure enkele bierflesschen had vernield, werd hij door den kapitein Fruit uit Made, die in dienst was hij den vermoorde, M. van Strien, buitenge- gooid. B sloeg hierop met zijn klomp een ruit in van het cafe waarna Fruit en van Strien het café verlieten om zich naar hun schip te begeven. Buitengekomen werden zij echter door Bloks opgevangen en lastig gevallen waarop de zoon van Bloks de 24 jarige Johannes Bloks, vader van 1 kind, die even polshoogte was gaan nemen terug ging naar zijn woning, op ongeveer 150 meter afstand gelegen van de plaats van de moord, hierop met een ge laden revolver terug kwam en die richtte op den moordenaar in bukkende en zijwaarlsche houding. Het eerste schot was inmiddels af gegaan hetgeen bij Fruit in zijn kleeding drong, beginnende bij den linker schouder om na 6 c.m. te hebben afgelegd, weer naar huiten te treden. Fruit kreeg daardoor een onbeduidende schaafwonde op zijn schouder blad. De volgende 5 schoten troffen echter den 47 jarigen weduw naar M. van Strien, schipper te Raamsdonksveer die vlak achter Fruit liep, waarvan 3 in het hoofd. De dader is daarop naar zijn woning teruggekeerd en heeft zich daar verstopt De gemeente veldwach- G. W van Oorschot was het eerst op de plaats waar den aanslag werd gepleegd, aanwezig en belastte zich aangezien hij geheel alleen was, vooreerst met de verzorging van den getroffene. Inmiddels waren ook burgemees^ ter Bianchi, de majoor der rijks veldwacht en de brigade comman dant der kon. marechaussee aanwe zig, die onmiddellijk den dader in zijn woning opspoorden, welke zich zonder verzet, overgaf. De revolver was aanvankelijk niet te vinden daar deze door den dader achter zijn huis in den tuin was begrnveD. Tegelijkertijd ook was de vader van den moordenaar, A. Bloks die nog steeds ter plaatse was achtergebleven,gearresteerd en bei den werden gevankelijk overgebracht naar de cellen achter het gemeente huis te Geertruidenherg. A. Bloks werd later naar Raamsdonksveer overgebracht. Woensdagmoigen is de moordzaak gereconstrueerd waarbij een uitge breide politiemacht waarorder hnr- mando-posl van den luchtbcscher- mtTTRWH. IT. ■«in, m-wm.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5