BINNENLAND GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND SPORT. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. ADVERTEERT IN DIT BLAD. VERNIELDE DUITSCHE TRANSPORTSCHEPEN. Een officieele woordvoerder te Lon den heeft verklaard, dat 26 transport schepen en voorraadschepen door op treden der geallieerden in den grond zijn geboord of door de eigen beman ning tot zinken zijn gebracht tusschen 9 April, toen de eerste Duitsche troepen aan land werden gezet en 22 April. Tien andere transport- en voorraad schepen werden door torpedo's getrof fen en zijn waarschijnlijk gezonken. Een werd tijdens een luchtaanval in brand gebombardeerd en vier Duitsche schepen werden buitgemaakt. Deze schepen werden gebruikt om de Duit sche troepen in Noorwegen te steunen en van voorraden te voorzien, ofschoon niet alle schepen troepen transporteer den. Het aantal dooden bij de vernieti ging dezer vaartuigen moet verschei dene duizenden bedragen. Aan de Oostkust van de Oslofjord zijn drieduizend lijken van Duitschers aangespoeld. Groote hoeveelheden wa pens, munitie en andere voorraden zijn voor de aanvallers verloren gegaan. HET EERSTE FRANSCHE LINIE SCHIP VAN 35.000 TON. Het Fransche linieschip Richilieu, 't eerste van een serie van vier schepen van 35.000 ton met een bewapening van acht kanonnen van 38 cm., dat in Januari 1939 van stapel is geloopen, is vandaag officieel in dienst genomen. Volgens de plannen zou het schip een snelheid moeten hebben van 31 knoo- pen. 13 MILLIARD VOOR DE FRANSCHE VLOOT. Het programma van aanbouw voor de Fransche vloot tot het jaar 1944 zal volgens een mededeeling van den Fran- schen minister van marine een bedrag van 13 milliard francs vorderen. HET BELGISCHE MINISTERIE TREEDT AF. De Belgische Kamer heeft Donderdag avond gestemd over de begrooting van openbaar onderwijs. Ten aanzien van het ontwerp tot het instellen van een tweevoudige organisatie van het depar tement, waarbij rekening gehouden zou worden met de tweetaligheid des lands, deed zich een incident voor. Een groot deel der liberalen stemde n.l. tegen. Het kabinet heeft daarop besloten af te tre den. Men weet nog niet of de Koning het ontslag zal aanvaarden. Het zal in het buitenland wellicht be vreemding wekken, dat de regeering aftreedt, hoewel de begrooting van On derwijs met 120 tegen 45 stemmen en 14 onthoudingen goedgekeurd is. Tegen stemden de meeste liberale kamerleden, de communisten en de Vlaamsch-natio- nalisten, terwijl nog enkele liberalen zich onthielden. Men moet echter weten dat de premier de vertrouwenskwestie gesteld had en dat het niet goedkeuren van deze begrooting als een blaam voor de regeering beschouwd werd. Deze blaam werd geworpen door vrijwel de geheele liberale kamerfractie. Verliezen op zee tijdens den oorlog, Van begin September tot einde Maart gingen tengevolge van den oorlog 23 schepen met een totalen inhoud van 88.109 bruto reg. ton ten onder, 237 menschen verloren daarbij het leven. Een dergelijke wijze van oorlogvoeren, aldus spr., waarbij de neutralen niet worden ontzien, verdient scherpe afkeuring. Dat ondanks deze scheepsrampen de Nederlandsche zeelieden met kalme vastberadenheid de steeds toenemende gevaren der zee trot- seeren en met inzet van hun leven hun taak vervullen, dientallen, die beseffen hoezeer 't algemeen natio naal belangin de huidige omstandig heden bij de vaart onzer koop vaardij betrokken is, lot groote erkentelijkheid te stemmen. Persverordening in ons land. Nu geheel ons land in staat van beleg is verklaard, heeft de opper bevelhebber van Land-en Zeemacht op grond der oorlogswei een pers verordening uitgevaardigd. Uit deze verordening blijkt dat de Opperbevelhebber zoonoodig ge bruik zal maken van de bevoegdheid om het drukken, verspreiden en in den handel brengen van dagbladen, periodieken en drukwerken te ver bieden indien deze het landsbelang zouden schaden. De waarlijk Nederlandsch neutrale pers echter zal geen hinder onder vinden van deze verordening. De periodieke verloven. De paraatheid van onze weer macht door n nieuwe regeling belangrijk verhoogd. In verband met een bericht van den Regeeringspersdienst over het weder ingaan van periodiek verloven aan het einde van deze week zij er op gewezen, dat zulks zal gebeuren volgens een nieuwe regeling. Deze schijnt hierop neer te komen, dat er voortaan tegelijkertijd niet 1/7 maar slechts 1/10 van de dienstdoende militairen periodiek verlof zullen genieten. Op deze wijze is dus, na het wederingaan van de verloven, de blijvende paraatheid tegenover den toestand onder de oude verlof regeling in niet onbelangrijke mate verhoogd. Per twintig dagen wordt nu twee dagen verlof verleend. Nederlandsche gezant te Ankara De benoeming te verwachten van mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Ooslerhout, Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, tot nu toe gezand schapsraad bij Hr. Ms. gezantschap te Berlijn tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Ankara. en overbrenging naar het ziekenhuis te Heerenveen noodzakelijk achtte, Hulp bleek niet meer tebaten,daar het kind reeds spoedig na aankomst overleed. Het door de politie ingestelde onderzoek naar de vermoedelijke vergiftiging wees uit, dat de kleine gegeten had van de waterscheerling de z.g. dolle kervel, de in het wild groeiende plant, die aan slootkanten en in moerassen voorkomt en als bekend zeer vergiftigd isvoormensch en dier. Ontploffing in Den Haag. Te 's Gravenhage heeft zich op de Breitnerlaan 116, waar de leerares in handenarbeid mej, G. te Nuyl met haar moeder woont,een hevige gasontploffing voorgedaan. Doordat den vorigen avond in het werkkamertje van mej. J. Te Nuyl een gaskraantje gedeeltelijk is blijven openstaan, heeft zich deze ruimte geheel met gas gevuld, hetgeen door bovenburen werd opgemerkt. Deze waarschuwde telefonisch de be woonster van no. 116, waarop mej. Te Nuyl zich naar het kamertje begaf, waar de gaslucht vandaan kwam. Wat er precies gebeurd is, is nog niet komen vast te staan. Vermoedelijk is door het aandraaien van het eïectrisch licht een klein vonkje overgesprongen, dat evenwel net genoeg was om het licht ont plofbare gasmengsel tot ontploffing te brengen. Dit geschiedde met een geweldige kracht. De tusschenmuur, die het kamertje van de badkamer scheidde, werd geheel weggeslagen, j terwijl de andere muren in het huis barstten en scheurden. Mej. Te Nuyl werd door de kracht van de ontploffing achteruit gewor pen. Zij werd door glasscherven vrij ernstig gewond, terwijl zij ook brand wonden aan gezicht en haren kreeg. Haar toestand is ernstig. Doorelectrischen stroom gedood. De 22-jarige monteur Stols uil Maastricht is bij het openlucht- schakelstation van de stroomver- koop maatschappij te Hoensbroek in aanraking gekomen met de hoog spanningsleiding. Hij werd op slag gedood. Ned schip door Britsch vliegtuig beschoten De schipper van den gisteren aan den afslag te IJmuiden aangekomen stoomtreiler Adelante IJm 19, van de visscherij - maatschappij „De Daad", rapporteerde op de reis be schoten te zijn door een Engelsch vliegtuig. Het was de vorige week Woensdag, zei de schipper, dat wij 's morgens bij het binnenhalen van hei net een Engelsch vliegtuig op ons af zagen komen. Nadat het enkele malen om ons schip had gecirkeld kwam het recht op de Adelante af en de inzittenden begon- nen te schieten met een machinege weer. Wij allen zochten zoo goed mogelijk dekking en ik liet een Ne derlandsche vlag uit de stuurhut ontplooien. Weer kwam de vlieger enkele malen over ons heen, daar na verdween hij voorgoed. Schipper v d. Mey zeide, dat het beslist een Engelsch vliegtuig was geweest, en dat hij na het schieten Zuiderlijker was gaan visschen. De Adelante werd op de vorige reis door Duitsche vliegtuigen beschoten. N. S. B.-ers weer in vrijheid gesteld. Het lid van de N. S. B., de heer R., die gisteren te Bodegraven werd aangehouden, is verscheidene uren op het politiebureau vastgehouden en daarna weer op vrije voeten ge steld. Het bericht, dat hij naar Den Haag zou zijn overgebracht, blijk dus onjuist te zijn. Ook in Alphen aan den Rijn zijn twee leden van de N. S. B. door de politie uit hun woning gehaald en in verhoor genomen. Ook zij moesten later weer in vrijheid wor. den gesteld. ABONNEERT U OP DIT BLAD De brandramp in Mississippi. Meer dan 200 lijken gevonden. Omtrent den brand, die in een danszaal te Natchez (in den Ame- rikaanschen staat Mississippi) heeft gewoed, worden de volgende bij zonderheden gemeld Na een onderzoek in de uitge brande danszaal heeft de gerechte lijke lijkschouwer verklaard, per soonlijk 203 lijken te hebben geteld. Hij meende, dat het totale aantal slachtoffers wellicht de 250 te boven zou gaan en verklaarde, dat de lijken als takkebossen van een brand stapel op elkaar lagen. De meeste slachtoffers waren door verstikking om het leven ge komen. De lijken, die veelal verkoold waren, waren in sommige gevallen niet meer te herkennen. Er bevonden zich een 400-tal negers, onder wie doctoren, profes soren en advocaten, in het gebouw, waar een van de bekendste neger orkesten het feest opvroolijkte. Blijkbaar is het vuur ontstaan, doordat het vuur van een sigaret op het droge mos viel, waarmede de muren versierd waren. Een dronken neger zou de sigaret hebben weg geworpen. Het orkest deed een heldhaftige poging om de paniek te onder drukken, door tot op het laatst op zijn post te blijven spelen. Alle leden daarvan zijn dan ook omge komen; Dolle kervel gegeten. Kindje overleden. Naar het Hbl. meldt waren bij Wolvega kinderen aan het spelen, toen een hiervan onwel werd. De ouders hebben onmiddellijk een geneesheer ontboden, die verschijn selen van vergiftiging constateerde j. <fiff.fi MPHB Te Maastricht had de ter aarde-bestelling plaats van het stoffelijk over schot van een der inzittenden van de Zaterdag bij Bunde in een boomgaard neergestortte Duitsche bommenwerper. De stoet op weg naar de begraaf plaats. I. V. C. B. Eerste klasse. RKTVVSchijndel. Venlosche BoysSVB. SVDDe Zwaluw. Best VooruitBrabantia. In de laatste ronden kan er steeds van alles gebeuren en daarom doen we goed ons niet te ver op het pad der voorspel lingen te wagen. Kolping die morgen vrijaf heeft is na tuurlijk de kampioens-ploeg. Schijndel moet morgen tegen RKTVV oppassen an ders zou het kunnen gebeuren dat deze ploeg in de toekomst nog verder afzakte. De Venlosche Boys zullen morgen hard werken, maar toch is het niet waar schijnlijk dat zich SVB de puntjes ont futseld ziet. SVD dat de eervolle derde plaats in neemt kan morgen wellicht een puntje machtig worden. Brabantia zal wel winnen van Best Vooruit. 2e klasse B. Wit ZwartMulo. SartoDESK. VSV—Veloc. WoenselSt. Mich.-Gestel. STV—GW. Onze oogen zijn hier gericht op Desk, dat morgen op visite gaat bij Sarto. e twijfelen niet of de mannen uit Kaats heuvel zullen hier de puntjes weghalen. Wanneer de Dessers een weinigje ge luk hebben kunnen ze drie plaatsen op de ranglijst stijgen. 3e klasse C. WIKRKTVV 2. SVG—Dongen 2. DESK 2—Uno Animo. HieronymusOranje Wit. VelocitasVOAB. Hier is van het meeste belang de strijd tusschen DESK 2 en Uno Animo. Wat er van deze derby terecht zal komen, dur ven we niet te voorspellen. Ook de beide kóp-ploegen, Velocitas en Voab zullen elkaar gaan bekampen. 3e klasse D. Schijndel 2—Vlymensche Boys. ODCHVC. J. v. Arckel—Blauw Geel. SportersHEC. De Schijndel-reserves, die de laatste weken net werk leveren, gaan morgen verliezen van de leiders. Heesch zal alle zeilen bij te zetten heb ben als het in Boxtel een puntje wil ha len. De Jantjes incasseeren rustig een ne derlaag van Blauw Geel. De Sporters zullen trachten zich ten koste van het Waalwijksche HEC omhoog te werken. Of ze hierin zullen slagen, staat te bezien, want ook de schoenma kers weten dat ze de puntjes noodig heb ben. Het belooft echter een spannende wedstrijd te worden. K. N. V. B. Afd. 4 A.: NO ADMVV. EindhovenLimburgia. NACRoermond. BWHelmond. JulianaWillem II. In deze afdeeling kan er morgen nog geen beslissing vallen. Toch stijgt de spanning. Indien zoowel Juliana als MVV morgen weten te winnen stijgt de span ning ten top. In ieder geval, gaat de hoog ste eer dit jaar naar Limburg. Dat is practisch zoo goed als zeker.. MVV heeft morgen in Tilburg een har de noot te kraken en omtrent den uitslag kan niets worden gezegd. Willem II gaat op bezoek bij Juliana en ook hier zal het er ongetwijfeld spannen. Toch geven we de gastheeren de beste papieren. Limburgia, dat zich zoo fraai aan 't op werken is krijgt-het morgen aan den stok met Eindhoven, we gelooven niet dat de buit mee naar 't Zuiden gaat. NAC maakt een aardige kans om van Roermond te winnen, doch zeker is dat nog niet. BW moet morgen oppassen want de Bosschenaren hangen gevaarlijk onderaan. D.: ESVWilhelmina. HelmondiaPicus. VVV—TOP. De ValkNevelo. WSC—Tegelen. Ook in deze afdeeling is er veel kans dat het kampioenschap naar Limburg gaat, want het Venlosche VVV heeft nog steeds de beste papieren. Morgen komen er weer 2 puntjes bij. Helmondia, dat ook nog een behoorlij ke kans heeft op de hoogste eer zal mor gen moeten winnen van Picus. Zoo de jongens uit Helmond daar geen kans toe zien, kunnen ze hun aanspraken wel be waren voor een volgend jaar. De beide hekkensluiters, die elkaar gaan bekampen, deden 't best met de puntjes te deelen. Nevelo krijgt een keurige jas aangeme ten van De Valk. De Langstraters kunnen morgen win nen van Tegelen. De mogelijkheid is dan geschapen om, voor de kous af is, nog een plaatsje te stijgen. K.: Wilhelmina 2—SET. PazoBoxtel. OisterwijkGudok. Willem II 2RWB. Longa 2Baardwijk. RWB dat dit jaar keurig werk heeft geleverd kan morgen nog geen kampioen zijn. Toch ligt het kampioenschap voor deze Waalwykers klaar en met een beetje geluk kunnen ze het volgende week in palmen. Morgen zullen ze in Tilburg hun bes- Ie beentje moeten voorzetten. De Longa-reserves die ook nog een kansje hebben dienen voor het bestwil van RWB morgen van Baardwijk te ver liezen. Of de Overlaters daartoe in staat zijn betwijfelen we, doch probeeren zul- lun ze het zeker. Indien de Tilburgers verliezen zit er in SET nog een gevaar voor het Waalwijksche kampioenschap, want ook al verliezen deze morgen van de Wilhelmina-reserves, dan nog kunnen zij evenveel punten behalen dan RWB. In ieder geval, dg spanning zit er nog in en RWB zal wel op haar tellen passen. Wordt het Nederlandsch elftal niet gewijzigd1 Blijkens een bericht uit vrij betrouw bare bron, zou de keuze-cie. van plan zijn om het Nederlandsch elftal ongewij zigd naar Luxemburg te sturen. Zelfs v. Male zou dan gehandhaafd blijven. Zekerheid hieromtrent is nog niet te verkrijgen. Indien dit echter juist is, verbaast het ons ten zeerste. v. Male heeft nu tweemaal achtereen bewezen, dat hij geen internationale doelman meer is en toch krijgt hij voor de derde maal een kans. De Zuiderling Vroomen, die in den wedstrijd te Rotterdam tegen Luxerrv burg als centre-voor zeer verdienstelijk werk leverde heeft slechts een kans ge kregen. Hoewel hij reeds toen zijn uitstekende capaciteiten'demonstreerde, werd de Ju liana-man niet meer opgesteld. v. Spaandonck echter, waarover men weinig goeds hoorde zou wel worden op gesteld. Het gaat met de keuze-cie. den beden- kelijken kant uit. SPRANG. S. D. O. Zaterdagmiddag speelt het eerste elf tal van SDO voor de Zaterdagmiddag competitie van den B.V.B. tegen Capelle 1 op het terrein van SDO. Daar SDO de vorige week met 8—1 van deze vereeniging wist te winnen, verwachten wy niet anders dan dat de puntjes wel in Sprang zullen blijven. Deze wedstriid vanet aan om 5 uur. BAARDWIJK. Longa 2Baardwijk. De voorlaatste uitwedstrijd der Geel zwarten is Zondag tegen de reserves der Tilburgsche eerste klasser Longa. De voor eenige weken tusschen deze beide tegenstanders gespeelde ontmoeting ein digde in een gelijk spel, een uitslag die werd behaald na zeer spannend en goed spel, waarin de diverse spelers elkaar heel weinig toegaven. Hoe zal dit mor gen zijn?? Met stellige zekerheid is hier omtrent niets te zeggen. Doch wel kun nen wij aannemen dat het de Overlaters verre van gemakkelijk zullen krijgen te meer nog daar de thuisclub op zijn sterkst op kan komen in verband met het vry zijn van haar eerste elftal. O.i. behoeft dit echter de Baardwijkers niet te ontmoedigen en wy zijn er van over tuigd dat een goed resultaat geenszins tot de onmogelijkheden behoort. Om een en ander te bereiken zal echter noodig zijn dat van begin af aan krachtig wordt aangepakt en de tegenstander geen kans wordt gegeven om zijn ongetwijfeld goed geschoold en technisch kunnen te ont wikkelen. Houdt Uw kleuren hoog geel zwarten. Wij rekenen erop. Verder is het tweede elftal vrij van competitie. Het programma voor volgende week bevat twee thuiswedstrijden en wel: Donderdag a.s. (Hemelvaartsdag) BaardwijkWillem II 2. Zondag 5 Mei BaardwijkRWB. DUIVENSPORT. Vliegprogramma van den Zniderhond mo. Oude Duiven. De afstanden zijn van af Breda: 21 April Geldermalsen 48 K.M. 28 April Amersfoort 76 K.M. 2 Mei Eist 82 K.M. 5 Mei Zwolle 136 K.M. 12 Mei Mepel 157 K.M. 19 Mei Heerenveen 171 K.M. 26 Mei Leeuwarden 192 K.M. 2 Juni Groningen 218 K.M. 9 Juni Winsum 228 K.M. 16 Juni Meppel 157 K.M. 23 Juni Hoogeveen 172 K.M. 30 Juni Leeuwarden 192 K.M. 7 Juli Assen 199 K.M. 14 Juli Groningen 218 K.M. 21 Juli Winsum 228 K.M. Het vliegprogramma voor jonge dui ven en oude duiven wordt t.z.t. bekend gemaakt. LOONOPZAND. Geboren Bathasar Amtonius Maria zv. A. P. de Bruijn-v. d. Made. Antonius Petrus zv. L. Damenv. Wanrooy. Sophia Catha- rina Maria Gemma dv. L. Th. J. de Leijer-Pesers. Gerardus Cornelis zv. J. L. de Jong-v. Loon. Johanna Adria- na Maria dv. W. P. J. Verdaasdonk-Leij- ten. Huwelijksaangiften: Johannes Jacobus Pullens, 25 jr. te Waalwijk en Petronclla Maria van We zenbeek, 19 jr. Antonius Damen, 28 jr. en Hendrika van Wanrooy. Huwelijken: Johannes Cornelis Laros, 31 jr. en Johanna Maria Dingemans^ 30 jr. Jo hannes Baptist van Zon, 25 jr. en Petro nclla Adriana Helena Montee, 21 jr. Wilhelmus van der Velden, 35 jr en Ber- nardina Johanna Maria Ligtvoet, 28 jr. Petrus Johannes Klaashen, 27 jr. en Wilhelmina Gerdina Johanna van den Nieuwenhuizen. Ingekomen: H. J. Meulenbroek van Rotterdam. A. A. Kops van Dongen. A. L. Huberts van Kessel. M. de Wit van Haps. A. J. Wijgergangs van Berlicum. J. J. C. Coenen van Bergeyk. II. M. de Bam van Losser. J. C. Pronk van Aalsmeer. J. C. B. Vromans van Uden- hout. J. J. C. Verhoeven van Sprang- Capelle. A. C. M. de Vries van Waal wijk. Vertrokken: L. Vroegindeweij naar Rijswijk. J. M. Mertens naar Waalwijk. M. E. v. Dongen naar Dongen. P. C. v. Hees been naar Waalwijk. A. J. de Jong naar Tilburg. C. J. C. Vermeer naar Berkei ca. P. Strik naar Oosterhout. H. P. Netten naar Oosterhout. m tg w i

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3