Gemeenteraad Waalwijk. BUITENLAND UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING ROODE STER Zaterdag 27 April 1940 No. 34 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Onrustige zenuwen KAATSHEUVEL. SPRANG-CAPELLE. GEERTRUIDENBERG. TILBURG. WASPIK DRUNEN. GRON DAAN K.OOPEN. Donderdagavond kwam de raad on zer gemeente in voltallige openbare zuting bijeen onder voorzitterschap van den edelachtb. heer burgemeester Muonen: Aan de orde: 1. ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. Goedgekeurde raadsbesl. van 26 Maart iviU tot wijziging der oegrootingen 19j 9en ly-iU. b. Van de Gommissie van i oezicht op net Agentscnap der Arbeids bemiddeling. Verslag over 1939. c. Van liet bestuur der R.K. Huis houdschool, alhier. Verslag over 1939. d. Van den Gemeente-archivaris. Verslag over 193Ö en 1939. e. Van de nationale Gommissie te gen het Alcoholisme, bcnnjven inzake verlaging van het maximum der vergunningen. w orden voor kennisgeving aange nomen. 2. Voorstel tot onderhandsche ver pachting van land aan den Roes- telberg. ordt z.h.st. goedgekeurd. 3. Voorstel tot aankoop van bouwter rein onder Besoijen. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag j.l.) Deze aankoop, waartoe de raad reeds ui geheime zitting besloten had, moest nog in openbare zitting worden goed gekeurd. De raad gaat z.h.st. hiertoe over. De heer v. Loon vraagt of het de bedoeling is dit terrein voor particu liere woningbouw te bestemmen. De voorzitter antwoordt dat de ge meente zelf plannen heeft hierop wo ningen te bouwen, doch zij wil eerst de particulieren in de gelegenheid stel len perceeltjes bouwterrein aan ie koopen. De heer v. Loon merkt op dat deze perceelen 100 M. diep zijn, hetgeen hij nogal veel vindt. De meeste particulie ren stellen niet zooveel prijs op een grooten tuin. De gemeente zou nog een gedeelte kunnen behouden of ver- koopen. Het terrein dat er vóór ligt heeft bijna 3000.per H.A. opge bracht, zoodat de gemeente er nog een goeden prijs van zou kunnen maken. De voorzitter meent dat verschillen de arbeiders zeer op een flink stuk bouwland achter het huis gesteld zijn. Onder de looiers o.a. zijn er veel van boeren-afkomst, die graag hun eigen aardappelen of groenten willen ver bouwen. De gemeente zou zelf met 't overschietende stuk weinig kunnen doen en spreker betwijfelt of zij er veel voor zou krijgen bij verkoop, daar het land er vóór lang zooveel niet heeft opgebracht als de heer v. Loon gezegd heeft. Wethouder Eibers voelt wel iets voor het idee van den heer v. Loon. Het zou een middel kunnen zijn om het overige bouwterrein wat goedkoo- per te kunnen maken. Als men 50 M. diepte over houdt, heeft men nog een behoorlijke tuin en de gemeente zou nog ongeveer l/z H.A. van het terrein kunnen verkoopen. De voorzitter meent dat men deze kwestie beter nader onder het oog kan zien als er gegadigden komen of als de gemeente tot woningbouw overgaat. Hij brengt namens den raad dank aan den heer v. Loon voor diens ijver en tactisch optreden bij den aankoop dezer terreinen voor de gemeente, wat hein naar spreker schertsend opmerk te, enkele benauwde oogenblikken heeft bezorgd. 4. Voorstel tot wijziging der algemee- ne rechtstoestandverordening en van de verordening, regelende de rangen, het aantal, de eiscnen van oenoemoaarneiü en ae oezoiaiging van ue gemeentepolitie, ue neer .v. cl. Waertlen vraagt wal ueze wijziging ïniioucit, waarop ue voorzitter antwoordt dat de wijzigin gen zijn overgenomen uit t rijksregie- inem en deze nepalingen thans ook voor ue gemeenle-poiiue gelden, in ue rangen ol de bezoldiging wordt niets veranderd. ordt z.n.st. goedgekeurd, o. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1939 en 1940. De raad gaat hiermede aecoord. O. Üezwaarscnritten straat-belasting en schoolgeld. ordt als altijd in geheime verga dering behandeld. Alvorens daartoe over te gaan wil de voorzitter nog een punt aan de agenda toevoegen, in verband met de on teigen i ngs-pr ocedure. Over deze zaak zijn Maandag j.l. met den advocaat der gemeente en Woens dag j.l. met den deskundige besprekin gen gevoerd en daarbij is de noodza kelijkheid gebleken van het volgende voorstel, waarover den leden vóór deze /ergadering geen prae-advies meer kon worden gezonden. Volgens uitspraak der rechtbank heelt de gemeente per 15 April j.l. de beschikking gekregen over die terrei nen in het uitbreidingsplan, waarover een onteigenings-procedure hangende is. De gemeente kan dus beginnen met op die terreinen straten, rioleeringen enz. aan te leggen. Daarmee kan echter geen aanvang gemaakt worden alvorens ook de an dere terreinen, waarover met de eige naars overeenstemming was bereikt, bij notarieele acte aan de gemeente in eigendom zijn overgedragen. Daarom stellen B. en W. den raad thans voor te besluiten tot aankoop van een perceel ter grootte van 14053 M-. (ongeveer lVz H.A.) van mej. Jose van Baal, een perceel, groot 3757 M2. van N.V. Lederfabriek P. van Loon Gzn en een van 400 M2. van de zelfde N.V., een perceel van 8519 M2. door bemiddeling van Not. Schreurs te Drunen en een perceel van 4118 M2. van de Diaconie der Ned. Herv. Ge meente alhier, alles tegen den destijds overeengekomen prijs van 4070, per H.A., met uitzondering van een perceeltje voor straataanzetten van de N.V. P. v. Loon Gzn. dat a 2.40 per M-' wordt gekocht. Het betreft eigenlijk slechts een formaliteit daar de raad destijds in beginsel reeds met deze aankoopen is accoord gegaan. Geen der leden heeft dan ook be zwaar thans tot deze aankoopen over te gaan. De heer v. Heeswijk vraagt of de mogelijkheid bestaat dat de andere eigenaars die geprocedeerd hebben 'n hongeren prijs krijgen, dat zou spreker een onbillijkheid vinden tegenover de goed willenden. De voorzitter zegt dat die mogelijk heid inderdaad bestaat, doch de be treffende eigenaars hebben door te procedeeren een flink risico op zich genomen, al was het alleen maar dat van de hooge kosten waartoe ze door de rechtbank veroordeeld kunnen wor den. Het is zeer goed; mogelijk dat ze na aftrek dezer kosten minder ont vangen, dan ze zonder procedeeren hadden kunnen krijgen. Hel feit dat iemand als notaris Schreurs, die veel met onteigeningskwesties te maken heeft gehad, liever het aanbod der ge meente accepteert dan te procedeeren, is voor spreker een aanwijzing dat men met het procedeeren vermoedelijk minder goed af zal zijn. Hierna gaat de raad over in geheime zitting ter behandeling van.: Bezwaar schriften: straatbelasting en school geld. LONDEN OP ALLES VOORBE REID. In verband met berichten, dat de Duitschers wederom groote troepen- hoeveelheden concentreeren langs de Oostzeekust tot Memel toe, houden vooraanstaande deskundigen zelfs re kening met de mogelijkheid dat de Duitschers de Finsche Aaland-eilanden zouden kunnen in bezit nemen, tenein de deze te gebruiken als basis voor ope raties tegen Stockholm. Het meerendeel hunner houdt er re kening mee, dat Duitschland alleen Zweden zal binnen marcheeren, wan neer de troepen in Noorwegen onder sterken druk zouden komen te staan. In dat geval neemt men aan, dat Duitschland langs de geheele Oostkust zal trachten, de Zweedsche ijzermijnen in het Noorden te bereiken, voordat de Engelschen daar zouden kunnen ko men. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. DE NIEUWE BELASTINGEN IN BELGIË. Hoewel het officieele communiqué uitgegeven na den Donderdagochtend gehouden kabinetsraad, geen bijzonder heden bevatte omtrent de belasting voorstellen van den minister van finan ciën, welke voorstellen in principe door de regeering zijn aanvaard, maar toch eerst nog den financieelen hoogen raad moeten worden voorgelegd, kwam men in den loop van den middag te weten, dat in totaal een bedrag van 1 milliard aan nieuwe belastingen moet worden voorzien. Van de z.g. speciale defensie belasting verwacht de regeering dat zij ongeveer 600 millioen francs zal op brengen. Deze belasting zal bestaan uit een heffing van 1 a 5 op de inkom sten. Iedereen zonder uitzondering wordt in deze belasting aangeslagen. De rest van het milliard moet komen van een verhooging van accijns op de grondstoffen, gebruikt door brouwerij en, stokerijen en tabaksfabrieken, een belasting van 25 centimes per kg. voor de suiker, een belasting op den uitvoer van vleesch, een nieuwe belasting op de bioscopen enz. De belasting op het bier wordt verhoogd met 10 proct, op de koffie met een franc per kilo, voor de tabak zal de verhooging van. het ac- cijnsrecht ongeveer 20 pCt. bedragen. Dus 't leven en 't uitgaan in België zal veel duurder worden. DE STRIJD IN CHINA. Uit bêrichten kan blijken, dat de Ja panners een nieuw offensief zijn begon nen in Sjansi, dat zij nu reeds ruim twee en een half jaar lang probeeren te be zetten en dat de Chineezen dit keer antwoorden, niet met een versterkte aanval uit het Noorden, gelijk zij tot dusverre altijd hebben gedaan, wan neer in het Zuiden van Sjansi gevoch ten werd (vandaar dat in Zuid-Sjansi mogelijk dit keer Japansche successen zijn behaald) doch probeeren de basis van de Japanners bij Kaifeng af te snij den en de verbindingen die over dit be langrijke knooppunt loopen, onmogelijk trachten te maken. Huldigings-avond. Donderdagavond had in dc groote zaal van den R.K. Gildenbond een hul- digings-avond plaats van den heer P. B. Bisselink, onderwijzer aan de St. dansschool, door de ouders der leer lingen van den jubilaris, hij gelegen heid van diens 40-jarig ambtsjubileum, dat Dinsdag j.l. gevierd werd. Behalve de ouders der leerlingen, waren ook de ouders der kleine acteurs genoodigd, die opnieuw met zoo mogelijk nog meer succes „Polleke Prik als Won derdokter" opvoerden. Ook vele ge- noodigden gaven op dezen avond acte dc precense. De heer Robben sprak namens de ouders een huldigingswoord tol den jubilaris, 't Was een schitterend ge slaagde avond, waarvan de aanwezi gen hartelijk genoten hebben. Biljartsport. De wedstrijden op de biljart om het kampioenschap van Kaatsheuvel in café Jan v. Dun, hebben deze week hun beslissing gekregen, al zijn nog niet alle partijen gespeeld. De heer W Kamp won met groote cijfers zijn laat ste partij tegen den heer P. Vloemans waardoor hij als winnaar van alle par tijen kampioen werd in afdeeling A De totale eindstand geven wij na de beëindiging van alle partijen. De beslissing in klasse B had het volgende verloop: W. Emmers, gesp. 5, gew. 4 verl. 1, car. 463, beurten 122, gein. 3.79, pnt. 8. G. v. d. Kaa, gesp. 5, gew. 4, verl. 1, car. 497, beurten 152, gem. 3.26, pnt: 8. A. Elshout, gesp. 5, gew; ,2, gel. 1, verl. 2. car. 481, pnt. 138, gem. 3.48, pnt. 5. Fr. Damen, gesp. 5, gew. 2, verl. 3, car. 439, beurten 135, gem. 3.25, pnt. 4. Fr. Hutten, gesp. 5, gew. 2, verl. 3, car. 415, beurten 140, gein. 2.96, pnt. 4. J. Remmeren,-gesp» 5, gel. 1, verl. 4, car. 448, beurten 135, gem. 3.31, pnt. 1. De heeren W. Emmers en G. van der Kaa speelden een beslissingspartij met als gevolg: W. Emmers 100 car., 16 bi t. Hoogste serie 23, gem. 6.24. G. v. d. Kaa 95 car., 16 bi t. Hoogste serie 18, gem. 5.93. Aan de slotcompetitie van de af deeling B. namen alleen de vijl beste spelers deel, waarvan W. Emmers het kampioenschap behaalde. De wedstrijd zal bij gelegenheid van de prijsuitrijking besloten worden met een attractieven avond voor de biljart liefhebbers. Het zilveren bestaansjubileum van het Missiehuis St. Antonius. Het feestprogramma van Zondag 28 April 9 Uur v.m. plechtige Hoogmis, op gedragen door den Hoogeerw. Pater A. Kouwenhoven Prov. Overste, ge assisteerd door de Zeereerw. Paters B. J Welling, rector, en H. Beerninck, oud-rector van het missiehuis. De feestpredicatie wordt gehouden dooi den Hoogeerw. Heer Deken A. J. v, d. Brekel. Het zangkoor van de St. Jans- kerk zal de drie-stemmige Mis Laudate Dominum, Canticum Novum, voor ge mengd koor met orgel van, L. Perfice uitvoeren. 122 Uur n.m. receptie, waarop au bade door de Harmonie St. Jan uit den Berkdijk, de Kon. Erk. Zangver. Bel Canto en het R.K. Mannenkoor Orova. Tijdens de receptie biedt de kerkwijk Berkdijk de zelatricen van 't Missiehuis en het jubileum-comité na mens Kaatsheuvels burgerij de feest geschenken aan. 3 Uur n.m. plechtig Lof. 6.157.15 uur concert op de cour van het Missiehuis door de Kon. Erk. Harmonie Apollo. 7.158.15 uur concert door het Kon. Muz. Gez. Euphonia. Bond van Huiseigenaren. In Euphonia hield de Bond van Huis- igenaren zijn 3 maandelijksche verga dering waarop de voorzitter een expli catie gaf van de steun, die door de overheid kan verleend worden bij nieuwbouw en woningverbetering. Er werd besloten een controle te houden op het verplichte gebruik van de huur- kaarten, terwijl tevens aanwijzigingen werden gegeven omtrent de naleving van de verplichting der leden betref fende de uitreiking van de z.g. gele kaarten aan huurders, die van woning wenschen te veranderen. BERKDIJK. Opening doel. Zondag had de opening van den doel plaats van het Kruisbooggezelschap Prins Hendrik. De uitslagen luiden als volgt: 1 A. Lensvelt 44 pnt. in 10 pijlen; 2 A. Soeterboek 44; 3 Th. Voogd 43; 4 Th. van Wanrooy 42; 5 G. Lensvelt 40; 6 Th. van Boxtel 40; 7 L. v. Gorp 40; 8 C. van Boxtel 40; 9 J. Beijnen 38; 10 B. Voogd 37; 11 C. de Graaff 37; 12 Th. van Gooi 36; 13 B. Lensvelt 35: 14 Sj. Voogd 35; 15 A. Laros 33; 16 W. van Wanrooy 30; 17 Sj. v. Boxtel 22; 18 G. van Boxtel 21; 19 J. Donders 6. Bijdoel 1 A. Lensvelt 15 pnt. 3 pij len; 2 Th. Soeterboek 14; 3 B. Lens velt 14; 4 Th. van Boxtel 13; 5 L. van Gorp 13 pnt. SPRANG. Predikbeurten Zondag 28 April '40: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. De leden van het Kinderkoor Klein-Excelsior, (onderafdeeling van de Chr. Gemengde Zangvereeniging Ex celsior alhier) zullen a.s. Donderdag (Hemelvaartsdag) met een zestal au tobussen hun jaarlijksch plezierreisje maken, ditmaal naar Valkenveen en omstreken. CAPELLE. Aan den heer Adr. van Alphen is op de meest eervolle wijze ontslag verleend als schatter ingevolge de Drankwet van dranklokaliteiten. De heer van Alphen werd 26 Maart 1887 als zoodanig be noemd. A.s. Zondag 's morgens half tien en 's namiddags half drie hoopt voor de Ned. Herv. Gemeente alhier op te treden Ds. Oostenbrug. De voetbalvereen. ,,Wit-Zwart speelt a.s. Zaterdagnamiddag voor de competitie van den Brab. Voetbalbond een wedstrijd te Sprang tegen „S.D.O.' Bij de brug in de Kom kwam j.l. Donderdagmorgen een motorrijder door het slippen van zijn motor, waarschijn lijk tengevolge van den natten weg zoodanig te vallen, dat hij een naburig huis moest worden binnengebracht en geneeskundige hulp noodzakelijk was. Aangezien Dr. Roos niet thuis was, werd de eerste geneeskundige hulp verleend door dokter Wijffels uit Waspik, waarna het slachtoffer per auto naar zijn woonplaats werd ver voerd. Naar we vernemen is het sleu telbeen gebroken. -De postduivenvereen. ,,De Lucht vaart" houdt Hemelvaartsdag een wed vlucht vanuit Eist, waarvoor de deelne mende duiven a.s. Dinsdagavond in het clublokaal worden ingekorfd. De jaarlijksche vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „Ten Westen der Capel- sche Vaart en het Veerpad zal plaats hebben Donderdag 9 Mei a.s. des na middags 2 uur in het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers. Aan de orde komt o.m. vaststelling der rekeningen over het dienstjaar 1 Juli 1938 tot 30 Juni 1939. Voor de Ned. Herv. Gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags 2 uur op te treden Ds. Vroeg in de Wey. Maandag 29 April des avonds 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente aan de Hoogevaart alhier op te treden Ds. de Kok van Veenendaal. In ons blad van Woensdag j.l. plaatsten wij een bericht, ontleend aan 't Huisgezin waarin vermeld stond dat uit zeer betrouwbaren bron vernomen was dat tot demping van de haven te Geertruidenberg zou worden overgegaan. Onze correspondent bericht ons thans dat hieromtrent echter niets vaststaat. Wel is door enkele raads leden in de laatste raadsvergadering nog den wensch daartoe te kennen gegeven doch lettende op de groote Zeldzaam zacht en :==- licht in de pijp! kosten welke aan demping daarvan verbonden zouden zijn (bij uitvoe ring in werkverschaffing naar schat ting f60.000,) en gezien den toestand der gemeente financiën, twijfelen wij er sterk aan of dit object binnen afzienbaren lijd, ter hand zal worden genomen. Bij B, en W. zijn dan ook nog in het geheel geen vaste plannen gemaakt zoodat het bericht wel zeer voorbarig is. Jaarvergadering Wit-Gele Kruis onder voorzitterschap van Dr. v. d. Heijden. Te Tilburg werd dejaarvergadering gehouden van den Noord-Brabant schen Bond van het Wit-Gele Kruis. Uit de mededeelingen bleek dat twee consultatiebureaux voor ge- brekkigenzorg zullen worden opge richt, nl. een te Tilburg en een te Eindhoven; benoemd is een provin ciale enquetrice voor de geestelijke hygiëne van het kind de dienst der kinderhygiëi.e zal dit jaar nog wor den uitgebreid met een 4e district (Tilburg); de organisatie van de kraamhulp zal krachtig worden ter hand genomen. Ondanks het geraamde tekort van f2922.— sloot het financieel verslag met een voordeelig saldo van f 64.15 De begrooling sloot op f 96.000 De provinciale subsidie is verhoogd tol 113 175. Bij enkele candidaatstelling werd het altredende bestuur her kozen. Hiertoe behooi t o.a. de heer C. Witlox uit Waalwijk. Pastoor Doens uit Bavel wees op het leit, dat het sterfte cijfer onder de zuige lingen in het afgelopen jaar is ge stegen en bepleitte een nog krach tiger stelling nemen tegen ongedi plomeerde vei pleegsters. Uit het jaarverslag bleek, dat 't aantal afdeelingen constant was ge bleven nl. 168. Het aantal leden steeg van 94875 tot 98875. Met betrekking tot de Kraamzorg werd gesproken van een ernstige lacune, aangezien 79 afdeelingen dit onderdeel van de volksgezondheid nog onbewerkt laten. Dr. H. Koenen uit Maastricht hield tot slot een rede over De geestelijke hygiëne van het kind». Predikbeurten: Zondag 28 April 1940 in de Ned. Herv. Kerk v.m. half tien de heer H. M. Havemans, Diacoon te Heemstede, n.m. twee uur Ds. Th.Oostenbrug van Capelle. Woensdagmiddag jl. had op het Kerkhof der Ned. Herv. Kerk alhier de begrafenis plaats van den heer A de Booij, Tal van jai en heeft de heer de Hooij een vooaaanstaande plaats bekleea in de Ned. Herv. Gemeente als ouderling en voor lezer. In het plaatselijk comité Sprang Capelle, aangesloten bij bet Alg. Prot. Comité voor de geestelijk zedelijke belangen der gemobiliseer- den, hebben vooi de Herv. gemeente van Waspik zitting genomen de heeren Ds. R. de Bruijn en J. Dub belman. Op de algemeene ledenver gadering van de Chr. Schoolver- eeniging Woensdag jl werd het af tredende bestuurslid, de heer J. Verduijn, met bijna algemeene stem men herkozen. Aanbesteding. Woensdagmiddag had de aanbeste ding plaats van de verbouwing van 't veiling-gebouw te Drunen, onder ar chitectuur van den heer N. de Bont Gzn. te Nieuwkuijk. De belangstelling van de zijde der aannemers was zeer groot en in to taal werden 31 biljetten ingeleverd. De hoogste inschrijver was J. van Veluw te Haarsteeg met 36880. de laagste inschrijver Adr. Smits te Heusden met 32200. Er was eens een schilder in Laren Die de kunst aan 't plezier wilde paren. Roode Ster, zeldzaam zacht. Deed hem daaglijks de kracht Voor zijn kunstvollen arbeid vergaren.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5