FEUILLETON DE BROEDERS. Overspannen zenuwen Gemengd Nieuws. -v kunnen zich, door het nemen van een gezinsretour zelfs nog 8 tot 14 pCt extra besparen, want de geldig heid dezer retours gaat gelijk op met die der Pinksterretours. Den enkele reisvacantiekaarten zijn eveneens verkrijgbaar van 10 tot en m et 20 Mei. Minister-President over den Staat van Beleg. In een der bladen (de «Telegraaf» Red.) stond dezer dagen het volgende te lezen «Toen den opperbevelhebber met den eisch kwam, dat de staat van beleg in ons land moest worden ingevoerd, had de regeering, daar zij geen tweede crisis in het opper bevel kon wenschen, moeten aftre den, teneinde plaats te maken voor een kabinet, dat wel de waar- borgen bood, door onze militaire overheid verlangd.» Wij hebben naar aanleiding hier van aan den minister-president ge vraagd, of er iets waars was in de voorstelling, dat de staat van beleg op eisch van den opperbevelhebber was ingevoerd. De minister-president heeft hierop geantwoord, dat deze voorstelling op volstrekte fantasie berust Tot de afkondiging van den staat van beleg zeide de minister, is op spontaan voorstel van den president door de leden van het kabinet eenstemmig besloten. Verschil lende overwegingen hebben het kabinet daarbij geleid. Wanneer voor afkondiging achteraf nog eenige rechtvaardiging noodig was, dan zou deze wel gegeven wor den door het feit, dat in dezen tijd een Nederlandsch dagblad door dergelijk malicieus geschrijf de po sitie van de Nederlandsche regeering poogt te ondermijnen. De luchtbescherming Conflict tusschen de vereeni- ging en de regeering opgelost. Uitvoerig heeft men kunnen lezen over het conflict dat was ontstaan tusschen de Nederlandsche vereeni- ging voor Luchtbescherming en den minister van binnenlandsche zaken. Dit conflict is ter sprake gekomen op de te Utrecht gehouden verga dering dezer vereeniging en met voldoening kan worden geconsta teerd dat het conflict is geliquideerd. De vergadering was van oordeel, dat het de regeering, die toch al zooveel zorgen heeft, niet nog moei lijker mag worden gemaakt. Men wilde daarom de vereeniging bren gen in de bedding, waarin de ver eeniging werd gezien. In verband daarmee heeft het bestuur zijn mandaat ter beschikking gesteld. Een commissie is ingesteld om 't noodzakelijke contact met de regee ring te herstellen. Een 200-tal dragers van hoog tot laag waren present. Zij zijn door H. M. de Koningin ontvangen, die hen hartelijk heeft toegesproken. Des avonds was er een feest maaltijd in de Witte brug, waar o.m. prins Bernhard, dr. Colijn e.m.a. tegenwoordig waren. Prins Bernhard, generaal Swart e.a. voerden bet woord. Het is een zeer geslaagde herdenkingsdag ge worden, die wel bewees welk een groote waarde gehecht wordt aan de M. W. O. De Distributie van Kunstmeststoffen. De «Eerste -toewijzing voor het beraeslingsseizoen 1940/41» is, naar verwacht wordt, niet te beschouwen als de volledige en eenige toewijzing voor het nieuwe seizoen. Deze toe wijzing zal gebaseerd zijn op die hoeveelheden, welke het R.VO. Kunstmest Distributie Bureau in ieder geval beschikbaar acht. Zoo dra de beschikbare hoeveelheden dit zullen toelaten, zullen verdere toewijzingen aan de verbruikers worden verstrekt. De hierbij uit te reiken kunsl- mestbonnen voor het bemestings seizoen 1940/41 zullen naar de vorm eenigszins afwijken van de in het seizoen 1939/40 uitgereikte bonnen. Deze nieuwe kunstmestbonnen zul len van 1 Mei 1940 af geldig zijn voor de aflevering van kunstmest stoffen. Door de uitgifte van de nieuwe knnstmestbonnen vervallen de bon nen, welke uitgereikt werden voor 't eerste bemestingsseizoen (1939/40) Teneinde echter de verbruikers in de gelegenheid testellen, deze oude bonnen van het seizoen 1939/940 te gebruiken, zullen aan hen tegen overgave van deze oude bonnen kunstmeststoffen mogen worden af geleverd tot en met de volgende data stikstofmeststoffen tegen de stikstof bonnen 1939/40 tot en met 30 Juni'40 fosforzuuimeslstoffen tegen de fos- forzuurbonnen 1939/40 tot en met 31 Mei '40, kalimeststoffen tegen de kalibonnen 1939/40 tot en met 31 Mei '40, gemengde meststoffen tegen de kunstmestbonnen 1939/40 toten met 31 Mei '40. Na deze data hebben dus de oude kunstmestbonnen 1939/40 hun waar de verloren, zoodat dan daarop geen kunstmeststoffen mogen wor den afgeleverd. Dan zijn alleen nog de nieuwe kunstmestbonnen, seizoen 1940/41 geldig. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. 125 jaar bestaan der Militaire Willemsorde. Met groot feestbetoon is gisteren in den Ilaag het feit herdacht dat de Militaire Willemsorde werd in gesteld. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 19) Ze zag er in dat zonderlinge costuum uit als een oude papegaai en toen ze haar bezoeker begroette, klonk haar krassende stem precies als die van zulk een vogel. Mr. Halion; hoe gaat het met u, sir?, riep ze terwijl haar zwarte oogen begonnen te glinsteren. Ik hen blij kennis met u te maken, sir, al zou ik graag willen weten waarom u hier bent gekomen. Maar dat weel ik ook eigenlijk wel. Ja zeker, sir, u hoeft heusch niet te probeeren ine voor de mal te houden. Maar hoe zulke tijdin gen zich zoo gauw verspreiden begrijp ik niet. Wat voor tijdingen? informeer de Ballon koel. Vreugdevolle tijding, nietwaar, sir; beter kon het niet. En toch," treu rige tijding voor mij, die hen heiden zoo goed gekend heeft. Halion vroeg zich af of ze misschien aan den drank geraakt was tengevol ge van de doorstane emoties. Hebt u het over Sir John?, vroeg hij verbaasd. En over Richard, die mijn lieve ling was. Maar hij is weg. Richard? U bedoelt Sir John! Mrs. Rroll hoorde een geluid bij de deur en draaide zich snel om. Oor deelt u zelf, sir! Hier is hij! De deur ging open en Percy sprong met een uitroep van stomme verbazing op. En daar had hij alle reden toe, want op den drempel stond... Sir John Newby HOOFDSTUK XIII. Zóó onverwacht was de aanblik van Sir John Newby, dat de jongeman wer kelijk een oogenblik geloofde dat de dooden waren opgestaan. Mrs. Broil, oude heks die ze was, barstte in lachen uit over zijn ontsteltenis en sloe*g haar magere handen in elkaar. Terug uit het graf! Terug uit het graf! riep ze schel. Het leek er werkelijk op, of Sir John daar vandaan kwam, want in plaats van den gezetten, welvarenden effec tenhandelaar, dien Halion kende, stond daar een bleeke, vermagerde gebogen man. Zijn kleeren nog steeds het grijze pak met het witte vest hin gen slobberig om zijn lichaam. De mil- lionnair zag er uit als iemand, die vree- selijke, zenuwschokkende dingen on dervonden heeft. U bent verbaasd, Mr. Hallon, zei hij met een flauwen glimlach en met zwakke stem. Ik kan bijna niet gelooven dat u het bent; Sir John, stamelde Hallon. Newby liep langzaam naar een leun stoel, waar hij met een zucht in neer zonk. Je kunt gaan, Martha, zei hij tegen Mrs. Broil. De vroegere ex-kinderjuffrouw en tegenwoordige huishoudster verschik te haastig een paar kussens om het haar meester gemakkelijk te maken en verdween. Uit de manier waarop ze de kamer uitging was het duidelijk te zien dat ze het met grooten tegenzin deed. Hallon stond nog steeds te staren naar den man,, die uit het graf scheen FACILITEIT VAN DE NEDER LANDSCHE SPOORWEGEN. Echtgenooten van militairen kunnen voor den halven prijs reizen. De Nederlandsche Spoorwegen zul len met in gang van 7 Mei, voor het bezoeken van militairen door hun echtgenooten Zaterdags, Zo"dags en Maandags op de spoorréis een reductie verleenen van 50 procent van den en kelen reispreis in alle klassen. STANDPLAATS VERWISSELEN. Mogelijkheid bestaat, als er zeer be langrijke, zakelijke of studie- belangen aanwezig zijn. Herhaaldelijk wordt in de Nederland sche pers de wenschelijkheid betoogd van de mogelijkheid tot overplaatsing van geniohiliseerden naar een kanton- nement, samenvallend met of in de na- hijheid van hun woonplaats. Voor za kenlieden, eigenaars van een eigen be drijf, zoo wordt dan gezegd, zou dit van het grootste belang zijn. In verband hiermede wordt er op gewezen, dat deze mogelijkheid wel be staat, mits er inderdaad zeer belang rijke zakelijke of studiebelangen aan wezig zijn, onder voorwaarde echter, dat de betrokkene een verklaring over legt van een dienstplichtige van gelijk wapen en gelijken rang, die genegen is met hem van standplaats te verwis selen, en indien de militaire belangen deze omwisseling toelaten. Motorrijder tegen militairen auto opgebotst Op de Groote Markt te Breda is Zondagmiddag de 24-jarige F. Ver meulen uit Etten met zijn motor fiets bij een botsing met een mili tairen auto ernstig gewond. Hij zou verzuimd hebben den voorrang aan dezen auto te verleenen en reed dezen in de flank aan. Hij botste met het hoofd tegen het poriier van den auto en bleef bloedend en be wusteloos liggen. Na ter plaatse verbonden te zijn dooi den majoor arts,die in den militairen auto zat, is het slachtoffer naar het St Ignatius ziekenhuis gebracht, waar een schedelbasisfractuur gecon stateerd werd. Zijn toestand is be denkelijk. Een broer van V., die op de duo zat, kwam er zonder letsel af. De moord te Amsterdam. Het O.M. bij de rechtbank te Amsterdam, heeft vandaag tegen den gewezen hofmeester K., die terecht heeft gestaan wegens het dooden van zijn echtgenoote T. en het ver donkeremanen van haarlijk, levens lange gevangenisstraf geëischt wegens teruggekeerd te zijn en vroeg zich dwaas genoeg af, of de millionnair een man van vlccsch en bloed, of mis schien een geest was. Sir John zag de verwondering op hel gezicht van den jongen man en glimlachte weer. U verwachtte zeker niet mij hier te vinden, Mr. Hallon?, zei hij terwijl hij naar een stoel wees. Percy ging zitten. Nee. Uw lijk... - Dat kan niet, mr. Hallon. Dan dat van uw dubbelganger. Juist. Hallon schrok op. Uw tweelingbroeder Richard, zei hij verbluft. Ja. Dat is degene, die vermoord is. Wat dom van mebegon Hal lon, terwijl hij zich afvroeg waarom hij niet eerder aan de gelijkenis tus schen de twee broers had gedacht. Sir John begreep hem verkeerd. Nee, viel hij hem in de rede, —het was absoluut niet stom om te denken dat ik vermoord was, omdat Richard spre kend op mij leek en, toen hij den dood vond, precies zulke kleeren aanhad. Mijn grijze pak en witte vest en slappe hoed zijn zoo hekend in de City en ik mag wel zeggen ook daar buiten, dat de vergissing absoluut begrijpelijk was. Maar hier ben ik werkelijk en hier zijn mijn kleeren, dus u künt er wel zeker van zijn, dat ik ik ben, al is dat eenigszins zonderling uitgedrukt. Dat bedoelde ik niet, protesteerde Percy. Maar ik had er eerder aan moe ten denken, nu ik zag dat u nog leefde. Ik vroeg me af wie in uw plaats ver moord was. Bent u er zeker van, dat Richard in mijn plaats vermoord is? vroeg Sir John veelbeteekenend. Daaromtrent zou ik graag uw meening hooren, Sir John. Waarom zou ik die aan u kenbaar maken, mr. Hallon? antwoordde de millionnair met een doordringenden moord. Mijnwerker verongelukt Zaterdagavond om 8 uur is in een schacht van de staatsmijn Hen drik te Brunssum, bij het verrichten van herstel-werkzaamheden, de 42 jarige mijnwerker M. uit Brunssum in aanraking gekomen met de in volle vaart naar beneden komende lift. Met ernstige hoofdwonden werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen, waar hij gisterochtend is overleden, M. was gehuwd en had 5 kinde ren. Steekpartij te Roermond. In een café aan de Looskade is Zondagavond de los arbeider Dören- berg, uit Roermond, in een vecht partij met een dolk gesloken. De man is in den afgeloopen nacht overleden. De dader is de 32-jarige A. de K., verwarmingsmonteur te Haelen. K. had met Dörenberg over een kleinigheid een woordenwisse ling gekregen. De twist liep tenslotte zoo hoog, dat D. zijn tegenstander bedreigde, die daarop wegvluchtte. Plotseling draaide K. zich om. Hij trok een dolk en stak den hem achtervolgenden D. in het onderlijf met het gevolg, dat deze hevig bloedend ineen zakte. Beide mannen waren onder in vloed van sterkedrank. K. heeft zich bij de politie aangemeld. Hij is na verhoor in het politiebureau opge sloten. Op stap met tweehonderd gulden en een tandem Verleden week Donderdagavond hebben te Hoorn twee meisjes, van respectievelijk veertien en vijf tien jaar de ouderlijke woning ver laten om samen nog een eindje om te fietsen. Zoo dachten haar ouders tenminste, doch de jongedames had den heel andere dingen in den zin. Zij trokken per tandem uit op avontuur en lieten niets meer van zich hooren. Dat men thuis in de grootste ongerustheid verkeerde toen de dag verstreek zonder dat men iets van de beide kinderen hoorde, daaraan dachten zij blijkbaar niet. Een van haar had bovendien twee honderd gulden van huis meegeno men. Het politie apparaat was reeds in volle werking getreden, de posten in het geheele land waren per radio bericht gewaarschuwd en toen kreeg eindelijkde vader van een der ver misten gisterochtend bericht, dat de kinderen te Beverwijk bij familie waren aangekomen. Een 15 jarige inbreker. Toen mevr. S. in de Boerhave- straat te Tilburg na een korte af wezigheid in haar woningterugkwam zag zij op de achterplaats van haar I blik. O, dat hoeft ook heelemaal niet. Maar ik was hierheen gekomen om, ter wille van Mr. Clair, te probeeren er achter te komen wie u vermoord had 1 en waarom. Stelt mr. Clair zooveel belang in me? Natuurlijk, Mr. Clair is een van uw beste vrienden en hij erft tweedui zend pond per jaar. AhNewby's toon sprak hoekdec- len. Ik vrees dat mr. Clair zich dat inkomen zal moeten ontzeggen, nu ik nog in leven ben. Ik ben hier gisteren avond teruggekomen en heb me al in verbinding gesteld met Scotland Yard, met mijn advocaat en met de pers. Vanavond zal het overal bekend zijn dat ik nog leef en dat mijn tweeling broeder Richard vermoord is. Wel, zei Percy half bij zichzelf, ik had het eigenlijk wel kunnen afleiden uit het zilveren horloge. Wat zegt u? vroeg Newby geïnte resseerd. Er werd een zilveren horloge op het lichaam gevonden, legde Hallon uit en omdat mr. Clair zei dat u een gouden had Zoo één? Newby haalde 'n zwaar gouden horloge uit zijn vestzak en liet het Percy zien. Ja. Nu dan, omdat het horloge van den vermoorde zilver was, had ik wel kunnen raden dat het niet uw li chaam was. Niettegenstaande het feit," dat Sir John, terwijl hij zijn kin op de hand deed rusten en zijn bezoeker strak aan keek, niettegenstaande het feit, dat Richard zich in mijn kleeren gestoken had en dat hij brieven voor mij in zijn zakken had? U schijnt alles van de zaak af te weten, Sir John? Ik heb alle kranten gelezen. Waarom bent u niet te voorschijn huis, dat iemand zich ijlings uit de voeten maakte. Direct daarop zag zij uit de poort naast haar woning den 15-jarigen loopjongen E. V. komen, die haar vroeg of hij de zichtgoederen van zijn firma mee mocht nemen. Mevrouw S. gaf de goederen mede, maar toen zij ver volgensin de huiskamer kwam zag zij, dat de tuindeuren openstonden en de situatie in de kamer wees er op, dat onbevoegden waren binnen geweest. Kasten en laden waren overhoop gehaald, doch er bleek niets te zijn vermist. De politie, die met het geval gemoeid werd, dacht natuurlijk aan stonds aan den loopjongen. Deze werd opgezocht en ondervraagd, waarbij hij al spoedig door de mand viel. Ondanks zijn 15 levensjaren was de jongen als een volleerd in breker te werk gegaan. Na zich er van overtuigd te hebben, dat de bewoonster afwezig was op z'n her haald bellen was niet gereageerd had hij zich door het verbreken van het slot der poort toegang tot de achterplaats verschaft In een schuurtje had hij een sleutel ge vonden, waarmede hij de tuindeu ren opende. Eenmaal binnen, had hij naarstig in kasten en laden ge- zoch, doch vóór hij iets van zijn gading had gevonden, was hij door de thuiskomst der bewoonster in zijn werk gestoord, waarna hij zijn heil in een overhaaste vlucht had gezocht. Auto door trein meegesleurd. Op den onbewaakten overweg bij Groenenslag onder de gemeente Zwijndrecht is een personenauto gegrepen door een uit Rotterdam komenden stoomtrein. De auto werd bestuurd door den heer B. uit den Haag, directeur van een wegenhouw maatschappij. Het uitzicht ter plaatse is zeer goed en de auto reed met matigen gang. Toch schijnt de heer B. den na derenden trein niet te hebben gezien. De auto werd 20 meter meegesleurd en vloog toen in brand. Met groote moeite kon de heer B. zich uit de brandende ruine bevrijden. Hij liep een schouderfractuur en enkele brandwonden op. Per auto werd hij naar zijn wo ning overgebracht. Ernstig auto-ongeluk bij Sassenheim. Een doode en een gewonde Gisteren is op den rijksweg 's Gravenhage—Amsterdam, onder degemeente Sassenheim, een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een doode is te betreuren. Een truck met oplegger ïeed uit den zijweg van Oegstgeest den hoofdweg op. De bestuurder ont dekte, dat hij in de verkeerde rich ting ging en besloot daarom te draaien. Terwijl de truck draaide en de oplegger dwars over den weg stond, naderde met groote snelheid uit de richting Amsterdam een per sonenauto, waarin twee heeren uit gekomen om te laten zien (lat u nog leefde? Dat kon ik niet, omdatMaar waarom...? Sir John brak af en stond op. Waarom zou ik u in vertrouwen nemen, mr. Hallon? Percy stond ook op. Daar is in derdaad geen enkele reden voor, Sir John, zei hij heleefd. Ik kwam hier met de bedoeling om mr. Clair te hel pen. Maar nu ik weet, dat u nog in le ven bent, zal ik afscheid nemen om de bewoners van de Manor mee te deelen dat het slachtoffer uw broeder Richard was. Een oogenblik, zei de millionnair, terwijl de jonge man naar de deur wil de gaan. Vertelt u me even hoe Miss Clair het nieuws van mijn dood op nam? Het speet haar natuurlijk, zei Per cy kort, met een diepen blos. HmDe dood van een hond zou haar ook gespeten hebben. En ik hoop te toch heusch dat ze van me was gaan houden. Goedendag, Sir John, zei Hallon. Ik feliciteer u nog wel met uw ontsnap ping. Waaraan? vroeg Newhy koel. Aan den dood. O! U vergeet, dat mijn broer ver moord is. Hij werd bij vergissing vermoord. Het was om u te doen. Hoe weet u dat zoo zeker? zei Sir John koel. Percy keek verwonderd. Omdat uw hroer zoo op u leek en uw kleeren aan had, ligt het voor de hand dat de moordenaar u wilde treffen. Dat zou wel kunnen, mompelde Newby, terwijl hij zich naar het raam wendde en zijn groote handen in zijn zakken stak. (Wordt vervolgd). H doetje qoeet!

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2