Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING MOEDERDAG- BLOEMENDAG Wed. Frits van Bladel Bloemenmagazijn Bloemenmagazijn nniiCBTCCBcn Huvtn i ccnc.ii Zenuwachtig GEEN WARE FEESTDAG ZONDER BLOEMEN SUSSEN. GEERTRUIDENBERG. HERPT, SPRANGGAPELLE. gegeven heeft aan de hoop, dat Italië buiten het conflict zal blijven. EEN CONCORDAAT MET PORTUGAL. Gisteren werd een concordaat tus- schen den Heiligen Stoel en Portugal onderteekend. Bij het concordaat, dal uit 31 artikelen bestaat, is een missie- overeenkomst gevoed. In het concordaat wordt bepaald, dat de Katholieke Kerk en haar ver- eenigingen in Portugal als rechtsper soon worden erkend. Verder worden de Kerk de goederen, welke haar bij de scheiding van Kerk en Staat wer den ontnomen en welke thans nog ei gendom zijn van den staat, grooten- deels teruggegeven. Voor de godsdienstige verzorging van de troepen in oorlogstijd zal ge zorgd worden, terwijl ook in de zie kenhuizen, scholen en gevangenissen zorg zal worden gedragen voor geeste lijken hijstand. Op de openbare scho len zal de Katholieke godsdienst wor den onderwezen, terwijl de Katholieke Kerk het recht heeft particuliere scho len op te richten en te onderhouden. Voor hen, die Katholiek kerkelijk zijn gehuwd en dit huwelijk in ftet re gister van den burgerlijken stand heb ben laten inschrijven, zal het niet mo gelijk zijn, dit huwelijk te laten ont binden. De missie-overeenkomst behandelt de verdeeling van de Portugeesche ko loniën in bisdommen en zelfstandige missie-gebieden. De diocesen en mis sie-staties zullen ondersteuning van den staat genieten, terwijl voor de ge bouwen der missie-staties gratis grond ter beschikking zal- worden gesteld. Deze missie-overeenkomst is de eer ste, welke tusschen het Vaticaan en een staat wordt gesloten. 21 PERSONEN GEÏNTERNEERD. In een Zaterdagmiddag gehouden toespraak heeft de minister-president Jhr. Mr. de Geer o.m. medegedeeld: Het militair gezag heeft 21 personen, die voor de rust en veiligheid gevaar lijk werden geacht, in bewaring ge steld. Het heeft dit gedaan na grondi ge voorbereiding en met groote nauw gezetheid. Menigeen, tegen wien voor den oppervlakkigen beschouwer ver moedens zouden kunnen rijzen en wiens handelingen dan ook ernstig zijn nagegaan, is buiten den maatregel ge bleven, omdat geenerlei concrete aan wijzing bestond voor het gevaarlijke van zijn optreden. Van deze 21 ecjiter is komen vast te staan, hoofd voor hoofd, en op grond niet van eenig po litiek inzicht, maar van persoonlijke ge dragingen, dat de veiligheid des lands hun interneering gebiedt. Nader vernemen we nog, dat tot de gearresteerden behooren Mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredacteur van Het Nationale Dagblad en lid der Tweede Kamer: Kröller, kringleider der N.S.B.; v. Oordt, 's-Gravenhage, be kende anti-semiet; den communist Fey, de communist Proost en een zich voor journalist uitgevende Boutens. In Poortugal werd verder aangehou den de los-werkman J. v. d. Hoonaard. Ook de Amsterdammer Lalieu, die destijds een rol speelde in de uniform zaak werd geïnterneerd. In Eindhoven zijn nog vier Limbur gers aangehouden. Naar de Tijd verneemt zou ook in arrest gesteld zijn de heer J. H. Calen- fels, directeur van het postkantoor te Wassenaar. Deze was reeds eenige da gen te voren uit zijn functie ontslagen, omdat was komen vast te staan, dat hij als overheidsambtenaar lid van een verboden organisatie was. Ook te Zwolle is, volgens de Tel. één der 21 Nederlanders gearresteerd, die in het belang van 's lands veilig heid geïnterneerd zijn. Het is de heer Feltmeyer uit Utrecht, leider van de zoogenaamde Mussert-garde. Nader vernemen wij nog, dat onder de 21 gearresteerde Nederlanders zich bevinden G. Hasperhoven, directeur der Enschedesche taxi-onderneming ,,Eeto", geboren te Overdinkel, die veel bezoeken bracht aan Duitschland en H. A. van Hilten, oud-hoofdinspec teur van politie, die enkele jaren gele den uit zijn functie als hoofd-inspecteur van politie te Enschede ontslagen werd. HET NIEUWE STADHUIS VAN 's-GRAVENHAGE. Het voorstel van B. en W. om met den bouw te beginnen, aangenomen met 26 tegen 15 stemmen. De Haagsche gemeenteraad heeft Maandag, na een debat, dat vrijwel den geheelen middag heeft geduurd, met 26 tegen 15 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om tot den bouw van het eerste gedeelte van het nieuwe stadhuis op het Alexanderveld over te gaan en daarvoor 2.800.000 te be stemmen. OPLEIDING TOT RESERVE-OFFICIER. De regeeringspersdienst meldt: Omstreeks 1 October a.s. zal een op leiding aanvangen tot reserve-officier bij de infanterie, de wielrijders, de ca valerie, de bereden artillerie, de lucht doelartillerie, de motorartillerie, de kustartillerie, de pontonniers en torpe- disten en de militaire administratie. Voor deze opleiding kunnen in aan merking komen gewone of buitenge woon dienstplichtigen en personen, die nog niet tot gewoon of Buitengewoon dienstplichtige bestemd zijn. Zij mogen op 15 October nog geen eerste oefening hebben volbracht en moeten in het be zit zijn van het diploma H.B.S. 5-jari- gen cursus of gymnasium of een daar mede overeenkomend diploma. DE EXTRA STEUN VOOR KLEE DING, DEKKING EN SCHOEISEL. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld dat evenals het vorige jaar, ook voor 1940 extra hulp in den vorm van klee ding, dekking en schoeisel kan worden verstrekt aan ondersteunde en tewerk gestelde arbeiders en aan de onder de z.g. groep B vallende kleine grondge bruikers en tuinbouwers. De gemeen ten. die voor deze extra-hulp in aan merking wenschen te komen, moeten uiterlijk 1 Juli a.s. een aanvraag daar toe aan het departement van sociale zaken indienen. NIEUWE DIRECTEUR VAN ROLDUC. Als opvolger van mgr. A. J. M. H. van der Venne, die wegens gezond heidsredenen ontslag heeft genomen is tot directeur van het college te Rolduc benoemd prof. H. J. van der Mueh'en. AANTAL RADIOLUISTERAARS. Het aantal radio-luisteraars, dat bh|~ kens aangifte een eigen ontvangtoestel bezit, bedroeg einde Maart 1.065.042, het aantal aangeslotenen op radio-dis tributie-inrichtingen bedroeg op dien datum 411.873, zoodat een totaal aan tal van 1.476.915 luisteraars, of 167 op 1000 inwoners is geregistreerd. ALS MEN NAAR BELGIË GAAT. Visum vereischt. De Belgische regeering heeft beslo ten, dat met ingang van 10 Mei Neder- landsche en Luxemburgsche onderda nen, die zich naar België begeven, niet alleen moeten voorzien zijn van een nationaal paspoort, maar dat dit pas poort ook het visum van een Belgisch consul moet dragen. Deze maatregel brengt echter geen wijziging in het bestaande regime der zoogenaamde grenskaarten tusschen de drie landen. De regeering heeft verder de moge lijkheid onder de oogen gezien van het in het leven roepen van een toeristen visum, dat geldig zal zijn gedurende twee weken of een maand en dat tegen lagen prijs zou kunnen worden beko men.. Deze nieuwe maatregel is getroffen op aandringen van de militaire over heden in verband met 's lands veilig heid. Zes messentrekkers in actie. In een café te Heerlerheide is een ruzie tusschen zes jongemannen met messen uitgevochten. De veete schijnt te zijn ontstaan over een meisje. De zes jongemannen troffen elkaar op Hemelvaartsdag in een café waar de ruzie opnieuw begon. Toen men aan woorden niet meer genoeg had werden de messen ge trokken. F. en P. vormde de eene partij, J. H., T: en R. de andere. Het spreekt vaneelf, dat er eenige flinke steken werden gegeven. Alle zes de jongemannen werden gewond. Zij moesten naar een ziekenhuis in Heerlen worden overgebracht. Een hunner kon na verbonden te zijn naar huis terugkeeren. Voor groote waarde aan juweelen gestolen te Laren. Tijdens afwezigheid der bewoners is Zondagmiddag tusschen half één en zes uur ingebroken in'n villa te Laren, bewoond door den heer D. A. Blaauw, directeur van de N.V. van Houten te Weesp. BLOEMEN HUIS „SEMPER FLORENS" Telefoon 114 L. VAN BLADEL ZN. GROOTESTRAAT 353 Teleloon 1 99 ANDRÉ VAN DONGEN GROOTESTRAAT 173 Telefoon 76 De inbrekers hebben zich toegang verschaft door het inslaan van een ruit van de keukendeur. Zij door zochten enkele kasten en verdwenen met een buit van juweelen, welke een waarde vertegenwoordigt van ruim 17000 gulden. Bovendien viel hun een bedrag aan geld van f130 in handen. Onder het gestolene bevindt zich 'n collier met 67 paarlen ter waarde van twaalfduizend gulden. Twintigtal dooden bij spoorweg ongeluk in Frankrijk. In den nacht tegen twee uur is een zeer ernstig spoorwegongeluk gebeurd tusschen Vallon en Urcay op de lijn Vierzont Monllu<,:on, waai bij naar men aanneemt 21 menschen zijn gedood en 25 gewond. De trein was op weg naar Parijs. Een door de plotselinge stijging van het water beschadigde brug stortte in en de brokstukken kwa men terecht op den vierden wagon van den trein De locomotief en drie rijtuigen liepen uit de rails. De gewonden zijn naar 't zieken huis te Bourges overgebracht. Vrouw vermoord te Delft. Een arbeider, die zich naar zijn werk begaf, heeft in een sloot langs den afrit van den nieuwen rijksweg nabij den Pauwmolen te Delft het lijk van een van vrouw gevonden. De hevig geschrokken man stelde terstond de politie van zijn ontdek king op de hoogte. Het ingestelde onderzoek wees uit, dat men hier met een misdaad te doen heeft. Het hoofd vertoonde zware won den, die met zeer groote kracht moeten zijn toegebracht Aan den slootkant werden bloedsporen ge vonden, terwijl een bemodderd rij- wielspoor in de richting Rotterdam wees. Het gras ter plaatse was plat getrapt alsof er een worsteling was geweest. Ook een bemodderde fiets pomp werd in de nabijheid gevon den. Doodelijk verkeersongeval, te Boekei. Zondag namiddag omstreeks zes uiiris op den weg tusschen Handel (onder deze gemeente) en Boekei een ernstig verkeersongeval geschied. Een tweetal militairen hadden een auto gehuurd en gingen met een (burger) kameraad een autotochje maken van Handel naar Boekei. Slechts enkele kilometers voorbij „Huize Padua" ontmoette men een wielrijder, den ongeveer 40 jarigen A. van L., en door tot nog toe on opgehelderde oorzaak werd deze aangereden. De bestuurder van de auto, sergant T., kon blijkbaar nog niet goed autorijden en was ook niet in 't bezit van een rijbewijs. Blijkbaar is met een geweldige snelheid gereden. De botsing was zoo hevig, dat v. L. meters ver weg geslingerd werd, terwijl de auto meermalen over de kop sloeg en totaal vernield werd. V. L. was op slag dood. De naast den bestuurder gezeten soldaat werd zwaar gewond naar het Gasthuis te Helmond over gebracht. De bestuurder en de achter in den wagen gezeten burger werden slechts licht gewond, doch kregen beiden een zenuwschok. Aan v. L. kon slechts op levens geesten de laatste H. Sacramenten toegediend worden. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Boekei overgebracht. Verduistering door een advocaat Arrestatie te Amsterdam. DeAmsterdamsche advocaat mr. L, M. B., aldas meldt de Tel., is gear resteerd wegens verduistering. Hij zou zich hebben bezig gehouden met het op illegale wijze over de grens brengen van Duitsche vluch telingen. Daarvoor moesten belang rijke bedragen te zijner kantore worden gedeponeerd, waarmede o.a. handlangers van den advocaat zou den worden betaald. Eenmaal mis- lukte een transport van een vluch teling, waarna mr. B. weigerde het gestorte geld terug te betalen. Dezer dagen heeft de justitie een inval in de woning van den advocaat ge daan. waarna mr. B. werd gearres teerd en opgesloten. Bij het verdere onderzoek zou nog meer bezwarend materiaal zijn gevonden. Strenge controle op vreemdelingen te Amsterdam. De politie afdeeling Vreemdelingen dienst te Amsterdam is met 'n groot aantal rechercheurs en drie overval autos een onverwachte passen-con- trole gaan houden onder de vreem delingen, die in zeer groot aantal in Zuid wonen. Het zijn voornamelijk Duitschers, waarvan volgens de polilie gegevens er meer dan 20,000 in de hoofdstad woonachtig zijn. De politieautos werden in ver schillende straten opgesteld en de rechercheurs mengden zich cder het wandelend publiek. Hoorden ze Duitsch spreken, dan werden de menschen aangehouden en vroeg men om hun pas. Zeer velen en vooral de dames hadden deze niet bij zich. Dan volgde de mededeeling dat men in de politie-auto moest plaats nemen was de wagen vol, dan ging het snel naar het hoofd bureau van politie, waar men de administratie nazag af de vreemde lingen stonden ingeschreven. Het onvrijwillige verblijf aan het hoofd bureau duurde dikwijls langer dan twee uur.' Bleek men wel te zijn ingeschreven dan werd de verma ning medegegeven voortaan nietmeer zonder pas uit te gaan en kon men vertrekken. Ook in enkele cafés werden vreem delingen zonder pas aangetroffen, ook deze werden verzocht af te rekenen en mede te gaan. Vier emigranten bleken zonder geldige papieren te zijn en weiden voor- loopig aan 't hoofdbureau gehouden. Vader en dochter in een sluis verdronken. Gistermiddag omstreek vier uur zijn te Nederweert de 47-jarige sluiswachter W. Vossen en zijn zesjarig dochtertje verdronken. Het kind raakte bij het spelen bij sluis 15 te water. De sluiswachter die in de nabijheid vertoefde en zag wat er gebeurde, sprong haar on middellijk na. De beweging van het water evenwel was zoo sterk, dat beiden onmiddellijk in de diepte verdwenen. HANK. Het Wit-Gele Kruis hield in het St. Antoniusgebouw een slecht be zochte jaarvergadering. Op 1 Jan. 1939 bestond de ver- eeniging uit 330 leden. Op 31 Dec. 1939 uit 344 leden. Door de wijk verpleegster werden in totaal de volgende bezoeken afgelegd: voor maatschappelijk werk 139 t. b. o., 72 zuigelingen, 24 kleuters; voor verpleging; 3790 zieken, waarvan 180 t. b. c., 228 zuigelingen, 197 kleuters. In 218 gevallen werd er gebruik gemaakt van artikelen uit het ma- gazijn. Het jaarverslag van den penning meester den heer P. de Wit, ver meldde aan inkomsten f 1981.18. Aan uitgaven f 1808.12. Derhalve'n batig saldo van f173 06. De ont vangsten voor 1940 werden begroot op f1620. de uitgaven f1780. Dus hier een tekort van f 160. Men zal trachten de begrooting sluitend te maken door bij beter gesitueerden op contributie-verhooging aan te dringen. Hierna volgden enkele me- dedeelingen. Dubbel-huishoudens betaalden tot dusver ook slechts 6 cent per week als minimum bedrag. Voortaan zal dit op 10 cent worden gebracht. Het bestuur werd herkozen. Naar wij uit goede bron vernemen zal dokter Jaspers 9 Mei a.s 121/» jaar als arts te Geertruidenberg werkzaam zijn. Ongetwijfeld zal het den sympathieken geneesheer, die dag en nacht zich voor zijn patiënten geeft, niet aan de noodige blijken van belangstelling ontbreken. De bouw van een inlaatsluis in de oostelijke Vechtkade in de gemeente Maarseveen is gegund aan onze stadgenoot J. Blijlevens voor de somma van f 18.937.— Aanbesteding verbouwing machine kamer der Coöp. Stoomzuivelfabriek ,,Si. Isidoris" te Herpt onder archi tectuur van'tTech. Bureau Martens en Kramer te Oosterhout. Ant. en Adri van Oijen, Vlijmen f2980.— J. van Wijk, Heusden f2926.— Th. van Horen, Herpt f2910.— J. Merkx, Drunen f2890.— L. van Oers, Drunen f2642. SPRANG. De Coöperatieve Boerenleenbank Sprang houdt morgen. Donderdag 9 Mei, des avonds half acht, in het Café van den heer Van Zwietering alhier eene algemeene vergadering. De agenda vermeldt o.a.: Verslag over 1939: Vaststelling Rekening en Balans: Verkiezing van twee bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren W. N. Kuijsten en C. Wer- ther; Verkiezing van twee leden voor den Raad van Toezicht, wegens perio dieke aftreding van de heeren C. B. Timmermans en Seb. Vos; Verkiezing van één lid in den Raad van Toezicht wegens overlijden van dhr. Jac. Rijken; Benoeming twee plaatsvervangende be stuursleden. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand April 1940 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 2580.45 en terugbetaald 4934.95. Maandagavond kwam de Sociale Studieclub van den Christelijken Be sturenbond Sprang-Capelle in de zaal van den Chr. Volksbond in vergade ring bijeen. Behandeld werd een onder werp over: ,,Het toekomstideaal van Bellamy Op dit onderwerp volgde eenige bespreking. Besloten werd op Maandag 27 dezer de laatste bijeen komst van dit seizoen te houden. Door het lid N. Klaassen zal dan worden in geleid: ,,De opkomst der Engelsche vakbeweging". Tevens zal op deze ver gadering door den secretaris verslag uitgebracht worden omtrent de werk zaamheden in den afgeloopen winter. SPRANG. S. D. O. Het eerste elftal van de voetbalver- eeniging S.D.O. alhier speelde j.l. Za terdagmiddag te Aalburg een wedstrijd voor de competitie van den Brab. Voet balbond tegen Wilhelmina aldaar. On ze club had aldaar een gemakkelijke taak, want reeds spoedig bleek dat Wilhelmina niet tegen S.D.O. was op gewassen. De thuisclub kon niet ver hinderen dat S.D.O. niet minder dan zeven maal scoorde, waartegen Wil helmina zelfs niet de eer wist te red den. Onze club behaalde alzoo een ver diende 7—0-overwinning. N. E. O. Op het terrein van N.E.O. aan het Oosteinde alhier had j.l. Zaterdagmid dag de eerste ontmoeting plaats voor de competitie van den Brab. Voetbal bond tusschen N.E.O. en Wit-Zwart uit Capelle. Hierbij bleek dat N.E.O. er nog niet goed ,,in" was, al had men het voordeel van op eigen veld te spe len. De gasten wisten hier met 2 1 te winnen. DOET VERKOOPEN Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2