PROVINCIAAL NIEUWS. FEUILLETON. DE BROEDERS. Woensdag 8 Mei 1940 No. 37 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Koppensnellers op de bloembollenvelden. Nauwelijks staan de bollenvelden in vollen bloei, of reeds dadelijk wor den de bollen van hun bloemenpracht ontdaan, hetgeen noodig is om den groei van den bol te bevorderen. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Naar wij vernemen treedt op last van hoogerhand de luchtbeschermings dienst wederom in werking voor zoo ver betreft de commandopost, de radio- luisterdienst en de uitkijk- en luister- dienst. Iedereen die van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst of namens hem een aanwijzing heeft gekregen, houde zich dus voorbereid om op de voor hem bepaalde uren dienst te doen. NED. SPOORWEGEN. Beperkte dienstregeling, ingaande Woensdag 8 Mei. voor personen en vervoer: Van Waalwijk naar Den Bosch: 9.12, 11.54, 17.32, 20.32 Waalwijk-Lage-Zwaluwe: 7.14, 10.14, 15.14, 18.14 Tevens worden heden (Woensdag) geen stukgoederen ter verzending aan genomen. BOND VAN SCHOENFABRIKANTEN. In een vergadering te Kaatsheuvel is besloten over te gaan tot oprichting van een landelijken bond van Schoen fabrikanten onder den naam van Ne- derlandsche Bond van Schoenfabrikan ten. De vereeniging zal in neutraal ver band werkzaam zijn. Tot rechtskundig adviseur is benoemd mr. Wes Onland te Tilburg. Tot zoover een bericht in de bladen. Aan deze bijeenkomst schijnt al wei nig ruchtbaarheid te zijn gegeven, evenmin over 't doel der stichting, van wie deze uitgaat enz. Ook van de gehouden vergadering is blijkbaar een zeer sobere mededee- ling verschenen. Wel wat vreemd in een schoenen streek als de onze. GERUCHTEN. Niet alleen rond de internationale gebeurtenissen weeft de goegemeente een sluier van geheimzinnige gebeurte nissen, ook ter plaatse moeten zaken en personen het ontgelden. Zoo deden de vorige week en ook in 't begin van deze week verschillende, voor de betrokken personen zeer on aangename geruchten de ronde, die wij beter niet kunnen herhalen. Wij hebben ter bevoegder plaatse geïnformeerd en va£t staat thans, dat van de verschillende praatjes, die over diverse personen de ronde doen, niets, maar dan ook absoluut niets waar is. Ze zijn volkomen uit de lucht ge grepen. 't Ware te wenschen dat men ook ter plaatse in deze tijden wat voorzich tiger was met „praatjes'' en „geruch ten". DE OP ANKEN-KWESTIE. L.l. Vrijdag 3 Mei zou in Utrecht een bijeenkomst gehouden worden van Schoenfabrikanten, Schoenwinkeliers enz. ter bespreking van de vorming van een „afweerfront tegen het direct of indirect in den handel brengen van schoenen door fabrikanten, die eigen winkels exploiteeren. Deze vergadering is 1.1. Donderdag plotseling afgezegd, dus Vrijdag niet doorgegaan. DE BINNEN- EN BUITENPOLDER VAN BAARDWIJK. De Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk houdt op Dinsdag a.s. om 10 uur s morgens in café W. Pullens Czn. een vergadering van stemgerech tigde ingelanden. Op de agenda staat o.m. vermeld de vaststelling van de rekening en van de begrooting. WAALWIJKSCHE ZWEM- VEREENIGING. Dinsdagavond kwamen de leden van de Waalwijksche Zwemvereeniging in hotel „De Twee Kolommen" in verga dering bijeen. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer P. Treffers, waar in hij er z'n spijt over uitdrukte, dat de bijeenkomst zoo slecht bezocht was, las deze een keurig verzorgd jaarverslag voor, waaruit bleek dat de inkomsten waren terggeloopen van 1209.50 in 1938 tot 1071.75 in 1939. De oorzaak hiervan is het slechte seizoen. Het ge meentebestuur werd een compliment gemaakt voor het geregeld onderhou den van het fietspad. Ook werden woorden van waardeering geuit aan t adres van den afgetreden badmeester den heer Fletcher en den nieuwen bad meester den heer Kooien. De penningmeester de heer Both deed mededeeling van de financieele resultaten. De inkomsten over 1939 incl. het batig saldo beliepen 1443.07, de uit gaven bedroegen 812.82, zoodat er thans een batig saldo is van 630.25. De heeren Bossaerts en Mombers die de boeken en bescheiden hadden ge controleerd, concludeerden dat een en ander in goede orde was. Bij de rondvraag diende de heer Norb. Gragtmans zijn ontslag in als be stuurslid, daar hij meestal verhinderd is. De voorzitter deed een beroep op den heer Gragtmans om aan te blijven, waarin deze toestemde. Uit de besprekingen bleek, dat de waterstand dit jaar waarschijnlijk hoo- ger zal zijn dan andere jaren, waardoor het voor kinderen moeilijk zal zijn te baden. Het bestuur zal tegen dit euvel maatregelen beramen, wanneer die noodig mochten zijn. De heer Bossaerts bepleitte de nood zakelijkheid van eenige voetbaden, waarop besloten werd op verschillende plaatsen bakken met water te deponee- i ren. Medegedeeld werd nog dat het bad wordt geopend op 15 Mei. In tegen stelling met andere jaren moet men dit seizoen eerst in het bezit zijn van een kaart, alvorens men toegelaten wordt. Er wordt niet meer toegestaan, dat men eerst gaat baden of zwemmen en zich daarna pas van een kaart voorziet. ANDREAS ZIJLMANSGROEP. Onder groote belangstelling is Za terdag en Zondag j.l. het eerste lustrum gevierd van de Andreas Zijlmans- groep. Na de H. Mis Zaterdagmorgen hield de horde een gezamenlijk ontbijt in he: hordehol. Des namiddags namen de Welpen deel aan een groot buitenspel. Zondag tusschen 11.30 en 12.30 had de receptie plaats waar wij o.a. op merkten den Edelachtb. heer Burge meester Moonen, den ZeerEerw. heer pastoor Heezemans, het groepscomité w.o. de heeren Dr. Kolster, Jud. Tim mermans en G. Verwiel, de oud-leiders van de groep en verschillende ouders van de Welpen. Tijden^ de receptie werd den bezoekers beneden in het ver kennerslokaal bouillon aangeboden. De voortrekkers en oudste verkenners zorgden voor een aardig intermezzo, door gekleed in rok en hoogen hoed een felicitatierede uit te spreken na mens de beide andere afdeelingen der groep. De gedenklegels, die geheel uit de hand door een der leidsters geschilderd waren, vielen zeer in den smaak. Des avonds werden de feestelijkhe den besloten met een groot kampvuur op de weide der familie Gragtmans, waarbij alle welpen, verkenners, voor trekkers, leidsters en leiders aanwezig waren. Het ligt voor de hand. dat er aan dit kampvuur met groot enthousiasme door de jongens is deelgenomen, hetgeen zich vooral uitte in het acteeren van kampvuurnummers, liedjes en yell's. D.V.S.V. NAAR ZALTBOMMEL. De tooneelclub der R.K.W.V., wel ke onder de bekwame regie van den heer Jac. M. Didden, reeds zoo menig maal een enthousiast publiek heeft ge had en welke enkele weken geleden weer met het zeer fraaie tooneelspel van W. v. d. Berg „Schip in nood' een eclatant succes behaalde, zal Dinsdag na Pinksteren voor O. en O. in Zalt- bommel een uitvoering geven. Opgevoerd zal worden „Schip in Nood". Het contact tusschen de pontonniers en de Waalwijksche Burgerij wordt dus nog steeds onderhouden. We twijfelen niet of D.V.S.V. zal met de voortreffelijke rolbezetting, die het hier destijds demonstreerde ook in Zaltbommel veel bijval oogsten. HET HUIS ZONDER BRUG. De heer P. W. alhier weigerde pre cariorechten te betalen aan de Neder- landsche Spoorwegen, hoewel hij hier toe rechtens verplicht was. W. nu heeft het ongeluk om te wonen in een huis dat achter een sloot is ge legen en bij wijze van tegenmaatregel werd gisterochtend door enkele beamb ten van de spoorwegen het bruggetje afgebroken, zoodat de woning van W. geïsoleerd is. Hij zal nu langs anderen weg zijn huis moeten zien te bereiken. MAAR GEDULD HEBBEN. De vischclub „Maar geduld hebben" hield in haar clublokaal bij P. v. Crom- voirt een algemeene vergadering, waar. bij zij tevens haar 20-jarig bestaan her dacht. Lag het aanvankelijk in de be doeling van het bestuur dit bestaan luisterrijk te vieren, hiervan was men wegens de tijdsomstandigheden afge zien. Op meer bescheiden wijze had men toch den avond in een gezellig sa menzijn doorgebracht, waarbij 'n soort wedstrijd plaats vond en ook een on derling barakconcours was opgezet. Wegens bedanken van den voor zitter, den heer Vermeulen, leidde de heer de Vries de vergadering. Uit het verslag van den secretaris-penning meester kwam vast te staan, dat de vischclub zich in een gezonden finan- cieelen toestand mocht verheugen. Bij stemming voor een nieuw bestuurslid, werd de heer Van Eeten gekozen, ter wijl de heer P. Vermeer tot voorzitter werd gekozen. GARAGE VAN ALPHEN. Hoewel de eigenaar gemobiliseerd is, gaat 't met Garage van Alphen steeds crescendo. Thans heeft de heer van Alphen twee nieuwe Peugots aangeschaft, ge zellige, vlotte wagens, waarin het een waar genoegen is te rijden. Voor verdere bijzonderheden hier omtrent verwijzen wij naar de adver tentie in dit nummer. GRAAT INGESLIKT. De heer H. v. d. W. alhier had het ongeluk om Zondagmorgen een visch- graat in te slikken, welke zeer onge lukkig in z'n slokdarm kwam te zitten. De geneesheer, die direct werd ont boden achtte het noodzakelijk, dat de patiënt naar het Ziekenhuis in Den Bosch werd overgebracht om het geval te laten verwijderen. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 21) In één opzicht voor mij ook, zei Hallon, verbaasd over het zonderlinge verhaal. Ik denk dat u ontvoerd bent door die revolutionnairen, want Bezkoff heeft, zelf verteld dat u door een spion gevolgd werd. Maar ik be grijp niet waarom ze u hebben laten gaan, toen u in hun macht was, zou te proboeren geld van u te krijgen. Ik begrijp wat u bedoelt. Ik kan alleen maar veronderstellen dat, daar Richard bij vergissing voor mij werd aangezien en dat degenen die mij ont voerden, toen ze tot de ontdekking kwamen dat ze den verkeerde hadden, me hebben laten gaan. Maar zooals ik u zeg, mr. Hallon, ik heb niemand ge zien, er is mij geen enkele vraag ge daan, mijn geld is niet aangeraakt en ik werd betrekkelijk goed behandeld. Maar ze hebben u toch bedwelmd? Dat was noodig omdat ik van Bel- tan naar Londen vervoerd moest wor den. Als ik bij bewustzijn was geweest, dan zou ik zeker niet kalmpjes mee zijn gegaan. Nu weet u alles en ik kan u zeggen dat ik van plan ben, als het moet, al mijn geld te besteden om er achter te komen wie mij ontvoerd en mijn ongelukkigen broeder vermoord hebben. Ik zal niet trouwen voor ik de waarheid weet. Percy stond op. En misschien trouwt u dan nog wel niet, zei hij koel. Tenminste niet met miss Clair. O zeker. Miss Clair wordt mijn vrouw. Ik denk het niet. Ze is met mij verloofd. Met u? Sir John werd donkerrood en lachte toen schamper. Ik geloof van niet, mr. Hallon. Toen ze dachten (lat ik dood was, had u misschien een kans, maar nu ik in leven ben en mr. Clair zijn inkomen verliest, zal hij aan mijn kant staan. Geloof me. Als hij me niet helpt Wat dan?, vroeg Hallon kalm, hoewel zijn hart sneller begon te klop pen. Dan zal ik haar vader ruïneeren. Dat zult u niet! Dat zal ik heel zeker. Ik heb een hypotheek op de Manor. Die zal ik executeeren enClair z'n huis uit zetten. Dat zult u niet!, zei Hallon be slist. Als u mr. Clair eenig leed doet, of zijn dochter lastig valt, zal ik de oorzaak van den moord Hij u zoe ken. Ga heenzei Newby heftig en Hallon ging verder zonder een woord te spreken. Hij ging weer terug naar Beltan, een beetje verbaasd over de tamelijk kalme manier, waarop Sir John zijn bedrei ging had opgenomen. In plaats van bleek te worden en er met hem over te gaan redeneeren, of zelfs maar de beschuldiging te ontkennen, had hij hem bevolen heen te gaan. Percy had de beschuldiging meer geuit uit wan hoop dan om een andere reden, waar om Sir John zijn broer vermoord zou hebben. Maar nu de millionnair zoo klaarblijkelijk erop voorbereid was van de misdaad beschuldigd te worden want als hij dat niet; geweest was, zou hij zeker verschrikt of boos zijn geweest begon Hallon zich af te vragen of zijn schot misschien toch doel getroffen had. Het was zeker vreemd dat beide broeders naar Beltan waren gegaan naar precies dezelfde plaats en gekleed in dezelfde kleeren. Natuurlijk was Sir John's aanwezigheid in het Koekoeks bosch te verklaren uit Mrs. Broil's aandringen; maar waarom was Ri chard er verkleed naar toegegaan? En die vermomming was blijkbaar met zorg voorbereid. Het pak, de hoed, de brieven, alles behoorde aan Newby en alleen het zilveren horloge wafe een aanduiding van de werkelijke identi teit van den doode geweest. 'Niemand, zelfs niet Trusk en Swanson, had er aan gedacht dat dat horloge de sleutel kon zijn tot den waren naam van den doode, hoewel zij het beide wel vreemd hadden gevonden. Maar nu Sir John in leven was, zou de belangstelling voor hel geval weer opgewekt worden en misschien zou de waarheid ontdekt worden. Swanson zou zeker van den millionnair de opdracht krijgen te ont dekken wie Richard had gedood. Sir John had er teniniste zoo iets van ge zegd, dat hij de politie erin zou men gen en een belooning uitloven. Als hij schuldig was, zou hij zeker zoo niet handelen en dat pleitte weer tegen Hallon's veronderstelling van zooeven. Er bleef hem voorloopig niet anders over dan Clair te vertellen dat Newby in leven was en dat hij zijn mooi in komen weer kwijt was. Hallon voelde zich niet in een bepaald benijdens waardige positie. Om Dorothy's hand te winnen had hij op zich genomen den moordenaar te ontdekken. En di rect nadat hij met zijn nasporingen begonnen was, was zijn eerste ontdek king dat Newby nog leefde en dat hij nog met Dorothy wilde trouwenVoor zoover Hallon Mr. Clair's zwakke ka rakter kende, begreep hij maar al te goed dat er weinig kans was dat het meisje ooit zijn vrouw zou worden. Lady Panwin zou hem misschien nog goed gezind blijven, maar ze wilde even graag als haar broer het fortuin van de familie Clair weer herstellen, dus ze zou misschien tenslotte ook weer naar den vijand overloopen. Tot zijn vreugde vond hij Dorothy hij Willy Minter. Billy was een tochtje in zijn geliefde auto gaan maken en de twee meisjes zaten op het kleine grasveld thee te drinken en over hun toekomst te praten. Willy veronder stelde niet dat er voor haar iets anders weggelegd was dan het eeuwigdurende gezelschap van Billy; maar Dorothy, had een zonniger kijk op haar eigen toekomst. Toen Hallon met zijn valies hij In. hek verscheen, stoffig, want hij had van het station geloopen en met) een treurig gezicht, sprong Dorothy met een vreugdekreet op en vloog naar hem toe. Wat gezellig dat ik je nog zie, zei ze, terwijl ze het valies van hem over nam en hem een kus gaf. Wat zie je er moe uit, jongen! Willy, laat nog wat versche thee komen. Percy, ga hier zitten. Wat een verrassing, zeg! Maar waarom hen je nu alweer terug? vroeg Willy nuchter. Ze had de theepot in de eene hand en een leeg schaaltje in de andere en stond hem verbaasd aan te kijken. We dachten dat je dagen lang in Londen werk zou hebben. Het onverwachte is gebeurd, zei Percy somber. Dat is gewoonlijk zoo, zei Willy, met een wenk naar het kleine dienst meisje dat naar buiten was gekomen om te zien of de dames nog iets noodig hadden. En in dat geval schijnt het onverwachte niet hijzonder aange naam te zijn, te oordeelen naar je somber gezicht, wel? Hallon keek het dienstmeisje na, dat versche thee ging zetfen en meer sand wiches maken. Toen ze verdwenen was kwam hij los: Sir John leeft nog! Dorothy slaakte een uitroep en viel terug in haar stoel; Willy snakte naar adem, maar slaagde erin te blijven staan. Je bent gek, Percy! Ik heb genoeg ondervonden om gek te worden. Het is geen erg pret tige gewaarwording om een man, dien je denkt dat hij dood is, levend voor je te zien staan. Wat een onzinAls Sir John dood was, hoe kan hij dan nu weer levend zijn? Ik heb niet gezegd dat hij dood was. Maar Percy, zei Dorothy, terwijl ze overeind ging zitten en met haar handen de leuningen van haar stoel omklemde. We hebben hem dood gezien. Je hebt zijn broer Richard ge zien, zei Percy grimmig. Dat kan niet! Richard is volgens Mrs. Broil en dien graaf Bezkoff, waar jullie me over vertelden, naar Rusland gegaan, zei Miss Minter langzaam. Daar had hij ook heen moeten gaan, maar hij ging naar Beltan. Waarom? Dat weet ik niet en ik begrijp ook niet waarom Richard zich in de kleeren van Sir John gestoken had en waarom hij vermoord is. De heide meisjes keken elkaar ver schrikt aan. Ze konden het ontstellen de nieuws nog niet volkomen verwer ken. Dorothy wachtte tot het meisje gekomen en weer weggegaan was en sprak toen pas, terwijl Willy voor hen beiden een nieuw kopje thee inschonk. Als Sir John nog leeft, zei Doro thy zacht en angstig, verliest vader zijn inkomen. Ja, gaf Percy somber toe. Maar hij kan het weer krijgen en nog meer als jij Lady Newby wordt. Ik was nog liever doodriep het meisje opspringend. Doe niet zoo mal, Dorothy, zei Willy een beetje verontwaardigd. Sir John zal je wel niet meer' lastig vallen. Jawel, zei Hallon nijdig. Hij kondigde aan dat hij van plan was haar weer om haar hand te vragen. Dat zal niet gebeuren! zei het meisje vastbesloten, terwijl ze weer ging zitten. Ik zeg je, dat Sir John je niet weer lastig zal vallen, zei Willy op haar beurt nog eens. Zie je dat niet in, Percy? Als Richard dood is, moet zijn broer hem vermoord hebben. Denk aan het mes uit de bibliotheek. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5