RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND VERLOVEN INGETROKKEN Verlofgangers moeten onverwijld terugkeeren. „DE ECHO" PINKSTERNUMMER. Een natte of gebruinde teint staat alti}d charmant KAATSHEUVEL. SPRANS—GAPELLE. NIEUWKUIJK, 1.25 p. kwartaal - f 0.10 p. week DENKT TIJDIG aan Uwe ADVERTENTIE voor het NIEUWE N. V. Blijkens een bijvoegsel tot de Ned. Staatscourant van 1 Mei is alhier op gericht de naamlooze vennootschap H. L. van Leeuwen N.V. Comparanten zijn de heeren S. Bendiks te Den Bosch, H. L. van Leeuwen, alhier en H. L. C. Bendiks te Amsterdam. De vennootschap heeft ten doel den handel in huiden, leder, looistoffen en aanverwante artikelen, alles in den ruimsten zin. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 250.000, verdeeld in 500 aan deden elk groot 500. UIT DE LEDERINDUSTRIE. In de Maandag te Tilburg gehouden vergadering van de Federatie voor Ver- eenigingen van Nederlandsche Leder- fabrikanten werd besloten, om weder contingenteering van leder aan te vra gen in verband niet de afgenomen be hoefte van de Nederlandsche industrie door de geringere export-mogelijkhe den. Ook werd overeengekomen om het vervoer van Rotterdam voor Dongen, Rijen en Tilburg op te dragen aan de expeditcursfirma Te Winkel en Oomes te Amsterdam. In de vergadering van R.K. Vereeni- gingen van Nederlandsche lederfabri kanten besloot men om met de werk nemersorganisaties onderhandelingen aan te knoopen voor een verlenging van het collectief arbeids-contract, dat op 1 Juli a.s. afloopt. BILJARTEN. Zaterdagavond had in het café van Frans van Helvoirt de aangekondigde biljartwedstrijd plaats tusschen het ..Bandspel" en „Ons Genoegen". Koos ,van Helvoirt leverde de bijzondere prestatie om zijn partij vanaf den aan stoot in één beurt van 100 te beëindi gen. De volledige uitslag is als volgt: ,,Ons Genoegen" Het Bandspel": J. de GraaffFr. v. Helvoirt 82100 Fr. SlaatsJ. v. Helvoirt 17—100 Th. v. WeertJ. Willemse 96100 A. Klerkx'L. Moonen 70'100 J. PassierA. v. Oudheusden 100— 66 Th. Zwaans—J. v. d. Hoven 10090 465—556 Ons Genoegen gem. 4. Hoogste serie J. de Graaff 40. Het Bandspel gem. 4.83. Hoogste se rie J. v. Helvoirt 100. WEDEROM VERLAGING DER P.N.E.M.-TARIEVEN. Het Bestuur der P.N.E.M. heeft ge meend, thans uitvoering te kunnen ge ven aan een besluit tot verdere tariefs verlaging, dat in den vorigen zomer wegens den internationalen toestand moest worden opgeschort. Voor de kleinverbruikers, aangeslo ten op de netten bij de P.N.E.M. in ex ploitatie, zal de prijs voor lichtverbruik worden teruggebracht van 25 cent op 23 cent per kWh en de bij het vast rechttarief behoorende kWh-prijs van 4 tent op 3 cent. Aangezien deze verlaging eenige ad ministratieve voorbereiding eischt zal de invoering van het nieuwe tarief plaats vinden vanaf het tijdstip der me teropname in de maand Juli e.k. DE KERMISSEN IN 1940. In de Maasbode schrijft pastoor A. J. Mulder, geestelijk adviseur van den R.K. Bond van Kermisvakgenooten o.m. het volgende: De vraag: Kent u werkelijk wel alle voor- en nadeelen van de kermis en ook van het kermisbedrijf en den ker misexploitant? Na een werken en zwoe gen op R.K. sociaal gebied voor de kermisexploitanten sedert 1921, dus ongeveer 20 jaar, ondervinden wij ka tholieken, die de kermis willen ver edelen, altijd weer tegenwerking van eigen familie. Zou het niet meer dan tijd .worden dat katholieke dag- en weekbladen, alsook de katholieke raadsleden, meer gingen staan aan on ze zijde op dit R.K. sociaal terrein voor den kermisexploitant. Of kan men er zich van af maken door een afmaak- systeem. Afbreken is gemakkelijk en maakt onzen R.K. opbouw des te moei lijker. Overal wordt zooveel geestelijke en materieele steun verleend, moet men dan het brood stooten uit den mond van ongeveer 30.000 menschen. die direct of indirect hun bestaan vinden in het kermisbedrijf? Schrijver laat dan een lijst volgen van 230 plaatsen, waar de verpachting reeds is gehouden of is aangekondigd. Hierbij zijn o.a.: Waalwijk-, 's-Hertogenbosch, Geer- truidenberg, Raamsdonk, Loonopzand en Waspik. (Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen dus alle kermissen in de Langstraat wel doorgang vinden. Red.) UIT DE N.S.B. GETREDEN. De heer J. Vroegindewey te Eind hoven heeft zijn lidmaatschap van de N.S.B. opgezegd en in verband daar mede zijn ontslag ingediend als lid der Provinciale Staten. De heer Vroegindewey heeft sinds 17 November 1936 zitting gehad in die Staten. Bond van groote gezinnen. Spreker Henry de Greeve. De afdeeling Kaatsheuvel van de Bond van Groote gezinnen hield Maandagavond in de zaal van den heer J. v. Dun haar jaarvergadering, voor welke gelegenheid de gevierde radio-verzorger van de Lichtbakens van Zaterdagavond de ZeerEerw. heer Henry de Greeve was geënga geerd. Dat de zaal zeer goed gevuld was, sprak dan ook van zelf. Waar de spreker, zooals steeds aan zijn tijd gebonden was, kreeg hij direct na opening gelegenheid zijn spreek beurt te vervullen. Hij behandelde op de hem over tuigende klemmende wijze het on- derwerp„Het Gezin in het algemeen" Geheel katholiek Nederland luistert iederen Zaterdagavond naar de rake, vaak scherpe flitsen, die Henry de Greeve door de aether slingert. Ook andersdenkenden worden getroffen door de felle zeggingskracht, die uitgaat van het woord van dezen wereldhervormer. We mochten verwachten, dat hij ook voor den Bond van Groote gezinnen met dezelfde diepgevoelde overtuiging zou spreken En de talrijke luisteraars van Maandag avond zijn niet teleurgesteld gewor den. Ruim een uur heeft de gewijde spreker zijn aandachtig gehoor, waaronder de geestelijkheid van de parochies Berkdijk en Kaatsheuvel geboeid. Hierna volgde het huishoudelijk deel der jaarvergadering. De secretaris bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental tot 128 was gestegen. Het fmantieel verslag sloot meteen batig slot van p. m. f40.De af tredende bestuursleden de heeren Mateijsen en de Kort werden her kozen. Dr. Cappetti sprak aan het slot een woord van propaganda, waarna de zeer geanimeerde verga dering gesloten werd. ST. JOACHIM SM O ER. In den vroegen morgen klonken Zondag in ons gehucht de toonen van Sophia's Harmonie te Loon op Zand, welke op haar gebruikelijke uitstapje in den ochtend van den eersten Meizondag ons gehucht als doel uitgekozen had. Vergezeld van het Bestuur werd aan den Zeer Eerw. Heer Pastoor een aubade gebracht. Deze attentie werd zeer op prijs gesteld, waarbij ook hartelijke woor den wederzijds gewisseld werden. Na de vroege Mis trok het gezel schap onder opgewekte marschen huiswaarts, stellig zeer voldaan over dit uitstapje. SPRANG. Bij den gemeente veldwachter te Sprang zijn inlichtingen te beko men omtrent een gevonden lipssleutel No. 10218, bevestigd aan een sleutel- kettinkje, terwijl als verloren is aan gegeven een gouden dames-armband horloge. CAPELLE. Gedurende de maand April 1940 werden ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle ingevolge de Vleesch- keuringsdienst aangegeven: 24 runde ren, 54 varkens en 0 schapen. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart", gevestigd in 't café Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart, hield met oude duiven een wedvlucht vanaf Zwolle, afstand 120 k.m., waar bij de eerste duif werd geconstateerd om 10.13.50, snelheid gem. 1634.67 per minuut en de laatste prijswinnende duif om 11.05.12, gemiddelde snelheid 947,47 per minuut. De prijzen vielen ten deel aan: W. Versteeg 1Gebr. van Onzenoort 2, 3, 8, 18, 24: St. van Peer 4, 15, 30, 31 H. Vos 5, 32, 35, 38, 49; J. Vos 6, 13, 27, 51; D. Verhagen 7, 28; J. Rosen- brand 9, 44; Adr. Klootwijk 10, 33, 36, .40; J. van Doornik 11, 22, 29 37; Adr. Blom 12, 20, 23, 34, 42, 45; H. v. Kam pen 14; P. Nieuwenhuizen 16, 25; P. van Raamsdonk 17; J. de Jong 19, 39 43, 46; J. Versteeg 21. 26, 41; C. Rosen- brand 47; Ph. van Tilborgh 48; A. Monthé 50. Voor de" a.s. Zondag te bonden wed vlucht vanaf Meppcl, afstand 140 k.m., zullen de deelnemende duiven Vrijdag avond tusschen 7 en 9 uur in bet club lokaal worden ingekorfd. De voetbalvereen. „Wit-Zwart" speelde j.I. Zaterdagnamiddag voor de competitie van den Brab. Voetbalbond een wedstrijd te Sprang tegen N.E.O., welke wedstrijd door „Wit-Zwart" met 21 werd gewonnen. De keuring van buitengewoon dienstplichtigen der lichtingen 1936 en 1937 der gemeente Sprang-Capelle zal plaats hebben te Waalwijk in 't Raad huis op Vrijdag 10 en Woensdag 15 Mei a.s. Naar wij vernemen zal Maandag 13 Mei a.s. (2en Pinksterdag) te dezer plaatse de jaarlijksche landdag van den Ring 's Grevelduin-Capelle e.o. van Een der drie visschersschepen, die te IJmuiden uitgerust worden als roode-kruis-schepen, is zoo goed als gereed en zal de volgende week uit varen. Het schip in de Visschershaven te IJmuiden. Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee-begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. den Bond van Ned. Herv. Jongelings- vereenigingen op Geref. grondslag worden gebonden, waarbij als sprekers hopen op te treden Ds. H. .1. S. Kalff nit Renswoude, Ds. W. Vroegindevveij uit Hoogeveen, Ds. J. Lckkerkerker uil Oldebroek en Ds. H. Kraaij uit Boven Hardinxveld. De vergadering van stemgerech tigde ingelanden van hel waterschap „Het Eendennest", zal plaats hebben op Woensdag 15 Mei a.s. des n.m. 2 uur in bet café Wed. van der Haart aan de Nieuwevaart. Aan de orde komt vaststelling rekening 19381939 en begrooting 19401941. J.I. Maandagmorgen brak brand uil bij den landbouwer F. v. S. aan den Winterdijk, waardoor een hooi schelf en een daarbij staande wagen schuur een prooi der vlammen werden. Met ingang van 1 Juli a.s. zijn door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie in het voorloopig dagelijksch bestuur van het hij Statenbesluit van 21 Dec. 1.1. opgerichte waterschap „De Overdiepsche Polders", omvattende de afdeelingen „Ten Zuid-Oosten van den Meeuwenschen Gantel" en „De Aan wassen" van het waterschap „Ten Zuid-Oosten van den Nieuwendijk en de Aanwassen", de afdeeling „De Aan wassen" van 't waterschap ,,Ten Wes ten der Capelsche Vaart en het Veer- pad", de afdeelingen „Over de Gantel" en „Overdiep" van liet waterschap „Klein Waspik" en de afdeeling „Over diepsche polder" van het waterschap „De Gecombineerde Groot Waspiksche en Raamsdonksche Binnen-, Buiten- dij ksche en Overdiepsche Polders", be noemd: Tot lid en voorzitter de heer A. P. E. J. Snieur te Waspik en tot leden de heeren G. C. de Bont te Raamsdonk, bestuurslid van het wa terschap „De Gecombineerde Groot Waspiksche en Raamsdonksche Bin nen-, Buitendijksche en Overdiepsche Polder", J. Huijsman alhier, voorzit ter van liet waterschap „Ten Westen der Capelsche Vaart en het Veerpad" en bestuurslid van het waterschap „Klein Waspik", J. Boezer te Waspik en P. W. B. de Bont Jzn. te Waspik. Tot voorloopig secretaris en pen ningmeester is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd de heer M. van Dongen, te Waspik, secretaris-penningmeester van de waterschappen „De Gecombi neerde Groot Waspiksche en Raams donksche Binnen-, Buitendijksche en Overdiepsche Polder" en „Klein Was pik". Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. school in de Kom is benoemd, Mevr. A. M. Fr. A. Disseldorp-Snels, wachtgeldster te Dongen. De gemengde zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" zal a.s. Zaterdagavond 8 uur in samenwerking met het muziek gezelschap „Kunst na Arbeid" bij gun stig weer een concert geven op de mu ziektent over de Binnenhaven. De echtelieden H. v. Heijst en J. van Heijst, wonende aan de Zand- sehel. Vierden hun gouden huwelijks feest. Niettegenstaande dit feit niet al gemeen bekend was, mochten de jubi larissen toch van verschillende zijden blijken van belangstelling ontvangen. Zondagnamiddag omstreeks 4 uur had in onze gemeente op dengrooten verkeersweg een aanrijding plaats die, naar omstandigheden nog goed is afgeloopen. Op dat uur kwam de 16-jarige van Son met zijn rijwiel vanaf het voetpad naar den grooten weg gereden. Juist kwam opdat moment de heer van L. uit Heusden met zijn vrachtauto uit de richting Den Bosch. Op den weg kwamen ze met elkaar in botsing met het gevolg dat van Son tegen den gronn werd gesmakt. Wonderlijk bekwam hij slechts een blessuur aan zijn knie doch zijn rijwiel werd totaal ver nield. Nadat door militairen eerste hulp was verleend werd hij naar huis vervoerd. Door rijksveldwachter Steenland werd een onderzoek ingesteld naar de schuldvraag. Uitspraken. De kantonrechter wees o.m. de navolgende vonnissen Ca. M. v. d. H.. Sprang Capelle, afgesloten weg berijden, f 1 boete. H. P. M., Sprang-Capelle,dronken rijwiel besturen, f 15 boete. P. V., Sprang-Capelle, rijwiel zon der licht, 2 x fl boete. Ca. van H., Waspik, geen bel, f2 boete. H. L. W. de W., Drunen, dronken schap, f5 boete ABONNEERT U OP DIT BLAD DE MOORD TE WEERT. 10 jaar gevangenisstraf. Het Hoog Militair Gerechtshof te 'sGravenhage heeft bevestigd het vonnis van den Krijgsraad te 'sBosch waarbij de soldaat P. M. werd ver oordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf wegens moord gepleegd te Weert op den soldaat H. N. uit Waalwijk en waarbij nog een ander soldaat werd gewond. SPRANG-CAPELLE. Over de maand April 1940. Geboren Antonia, dv. M. A. van Peer en G. J. van der Schans. Margaretha Antonia, dv. T. Mouthaan en L. Okkers. Jan Cornells, zv. C. H. de Cloe en .1. Frelier. Jacoba Pieternella, dv. H. L. Stein en A. van Peer. Lucia Cornelia, dv. J. C. Braspenning en J. P. Kamerman. Cornelia Johanna, dv. W. Braspenning en J. C. Kruijf. Gehuwd W. N. Kuijslcn, oud 31 j. en M. .1. de Bie, oud 28 j. A. Haverhals, oud 28 j. en 1). de Rooij, oud 21 j. C. Lankhaar, oud 29 j. en G. W. Boezer, oud 32 j. M. Bogers, oud 2!) j. en H. van Dongen, oud 24 j. Overleden N. J. van Oversteeg, oud (53 j. echtg. van A. van Zeist. J. S. Kuijsten, oud (5(5 j. echtg. van A. A. Maijers. A. Kerst, oud 72 j. echtg. van A. Ros. De regeeringspersdienst meldt: Periodieke, vacantie-, buitengewone, kleine, zaken-, en studieverloven worden voor zee- en landmacht ingelrckken. Bovendien worden ingetrokken de weermachtsindustrie-ver loven van het personeel, ingedeeld bij de luchtdoelartillerie, iuchtdoelmitrailleurs, de luchtstrijdkrachten en de zoeklicht- afdeelingen en de zeemacht. De verlofgangers moeten onverwijld naar hunne onder deden terugkeeren. Zij aan w e buitengewoon verlof is verleend wegens ernstige ziekte of overlijden van gezinsleden, keeren na afloop van dit verlof naar hunne onderdeelen terug. Geen speciale aanleiding. Tot den ingrijpenden maatregel van intrekking der verloven is ook nu besloten, omdat de "onzekere internationale toestand naar het oordeel van regeering en militaire autoriteiten weder van dien aard is geworden, dat ook al bestaat er niet in het bijzonder een dreiging ten aanzien van ons land, de uiterste waakzaamheid met het oog op een zoo krachtig mogelijke handhaving van onze neutrale zelfstandigheid geboden is. Men moet deze intrekking van het grootste deel der verloven dus zien als een voorzorgsmaatregel, waartoe de iegeering steeds besluit wanneer de toch al onzekere internationale toestand het niet verantwoord zou doen zijn, dat steeds een tiende ge- deelte van de sterkte van onze weermacht niet onmiddellijk ter beschikking zou staan. Goedkoope toeristen visa in België Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft thans een besluit voor bereid, waarvan de publicatie in het staatsblad te wachten staat hetbesluit kan morgen of overmorgen verschij nen en waarbij voor toeristen een visum wordt ingesteld, dat een gel digheid zou kunnen hebben van veertien dagen of een maand en resp 10 of 15 francs zou kosten. Een gewoon visum kost frs. 50 voor één maand en frs 100 voor drie maanden. Abonneert U op U is* en blijft dan steeds volkomen op de hoogte van 't geen ge in dezen tijd weten moet betreffende distributie luchtbescherming, enz. enz.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6