MM en L o o n o d-Z a n d LUISTE BERICHTEN. Gemengd Nieuws. SPORT, r BEWOGEN LAGERHUIS-ZITTING. Het gistermiddag en gisteravond in het Britsche Lagerhuis gehouden de bat heelt wel is waar duidelijk aan het licht gebracht, dal hel vertrouwen in regeering en oorlogsleidng in bree- de kringen ernstig geschokt is, doch over het lot van Chamberlain is nog geen beslissing gevallen. Chamberlain kondigde in zijn rede aan, dat minister Churchill van nu ai aan speciaal verantwoordelijk zal zijn voor het voortdurende oppertoezicht op de militaire operaties. Het was een uiterst dramatische zitting, die haar hoogtepunt bereikte, toen Sir Hoger Keyes, de „held van Zeebrugge" opstond, verhaalde, hoe hij Churchill had gesmeekt hem wat oude schepen te verschaffen om een aanval op Drontheiin te ondernemen en de regecring beschuldigde van te weinig doortastendheid. De leider van de Labour-party, ma joor Attlee, gaf te verstaan, dat hij andere leiders aan het roer wenschte; sir Archibald Sinclair stelde zakelijk vast, dat in den oorlog slechts succes sen telden en dat een einde diende te komen aan halve maatregelen. De premier stelde in zijn uitvoeri ge rede aan het licht, dat hel op Noor- schen aandrang was geweest, dat werd overgegaan tot een poging om Drontheim te veroveren. Als wij weigerd hadden hierop in te gaan, al dus Chamberlain, dan zouden wij het verwijt hebben gerechtvaardigd, dat ons eenige doel in Scandinavië het Zweedsche ijzererts was en dat wij niets gaven om de vrijheid van de kleine landen. Sprekende over het falen van deze poging zeide Chamberlain: „Hel werd ons duidelijk, dal het handhaven van onze strijdkrachten in het gebied van Drontheim zulk een concentratie van manschappen, materieel en vliegtui gen zou hebben vereischt, dat die strijdmacht in wanverhouding zou hebben gestaan tot onze totale strijd krachten." Duitschland met zijn centrale lig ging en zijn groote weluitgeruste le gers kan elk oogenhlik naar verschil lende kanten aanvallen. Wij wenschen gereed te zijn, waar een dergelijke aanval ook ondernomen moge wor den. Chamberlain toonde begrip voor Zwedens teleurstelling, doch hij hoopte, dat „als dit land, gezien den druk, waaronder het staat, tot neu traliteit besluit, die neutraliteit ten aanzien van alle oorlogvoerenden strikt onpartijdig zal zijn." Over den toestand in de Middellandsche Zee verklaarde de premier, dat deze thans gekalmeerd is, doordat er in dit ge bied weer normale vlootverhoudingen zijn gekomen. Aan hel einde van de bewogen de batten verklaarde de Britsche minis ter van Oorlog, Stanley, nog, dat een van de meest belangrijke zaken was de verbindingen met Zweden via Nar vik te herstellen. HET GESPREK TUSSCHEN CHAMBERLAIN EN REYNAUD. Volgens het ,.12 Uhr Blatt", dat het eerst met het verhaal over het telefo nisch gesprek tusschen den Britschen en den Franschen premier kwam, „sprak Reynaud (dien 30sten April), eerst kort over financieele kwesties, en zeide daarop, dal Weygand hem ten slotte beloofd had, dat hij op 15 Mei gereed zou zijn voor de bevolen actie. Chamberlain moest echter dien datum niet al te letterlijk opvatten, want het'kon wel wat later worden." „Chamberlain, die blijkbaar ietwat ontstemd was, zei daarop, dat hij den indruk had, dat ze daarginds meei tijd gebruikten, dan strikt noodig was. Reynaud wees hierop op de vele moeilijkheden, welke overwonnen moesten worden, vooral met betrek king tot Turkije. In dit verhand be zigde hij de uitdrukking „met den dag toegenomen eischen". Chamberlain beloofde daarop, dat „hij de Turken nog eens zou aanpakken," maar dat hij voor niets kon instaan „zoolang men daar niet ophield met dié rare manieren en die zelfzucht." Reynaud beloofde daarop, altijd volgens het Duitsche verslag, „dat hij zijn uitcrv ste best zou doen, de mentaliteits- moeilijkheden hij te leggen". (De Duit sche bladen gebruiken hier ook den Franschen term „difficultés menta- les"). Chamberlain verzocht toen Reynaud op tamelijk hevelenden toon hem op z'n laatst 20 Mei mede te dee- len, dat de voorbereidingen voltooid zijn. Na eenige vriendelijke beleefd heidswoorden eindigde het gesprek, nadat Chamberlain Reynaud nog eens verzocht had, er voor te zorgen, dat er ditmaal geen indiscreties aan Fran schen kant zouden voorkomen." Critiek van admiraal Keyes. Admiraal Sir Roger Keyes,die in unilorm gekleed was, werd met luide toejuichingen ontvangen van verschillende zijden van 't Lagerhuis. Keyes verklaarde, nat hij de unilorm droeg, omdat hij wenschte te spreken uit naam van de officieren en man schappen van de Britsche vloot. Het was niet de schuld van de vloot dat de Duitsche transporten en oorlogsschepen, die zich een weg gebaand hadden naar de Noorsche havens door verraad, niet gevolgd waren en vernietigd, gelijk dit ge schied was in Narvik. Alles wal de eerste minister had gezegd heeft de opvatting gesterkt, dat een in neming van Drontheim'n essentieel en vitaal gebod was. Indien 'n paar schepen de Drontheim.fjord waren binnengevaren, was het leger on middellijk gereed geweest om samen te werken tot de bezetting van Drontheim en het belangrijke vlieg veld daar, zoo gewichtig voor de Engelsche jachtvliegtuigen èn van de kaden voor de landing van de zware artillerie en de tanks. De Noorsche officieren hebben mij verzocht mijn invloed hiertoe aan te wenden. Naar mijn raeening welke gesteund is door gezagheb bende Noorsche informatie, zouden de risico's daarvan gering zijn ge- we'est in vergelijking mei andere operaties, welke ik georganiseerd en geleid heb. Keyes wees erop, dat hij een voorstel in dien geest aan de Admiraliteit had voorgelegd. Ik kreeg ten antwoord, dat er geen moeilijkheden waren om Drontheim oinnen te gaan, doch dit werd niet noodzakelijk gevonden ,daar het leger goede vorderingen maakte en de toestand in de Middellandsche Zee het onwenschelijk deed voor komen om schepen te riskeeren. (Uitroepen: Schande I) Noorsche operaties kosten Duitschland 300.000 ton aan koopvaardijschepen. Naar de Britsche admiraliteit mededeelt hebben de Duitschers sinds 1 April 300.000 ton aan koop- vaardijschepen verloren. Deze ge- heele tonnage is tijdens de Noorsche operaties tot zinken gebracht en bestaat voor een groot deel uit transport- en voorraadschepen. Narvik steeds nauwer ingesloten Het Noorsche hoofdkwarties al dus Rtfuter, spreekt ten stelligste het van Duitsche zijde verspreide be richt tegen, dat Duitsche troepen de steden Mo (op 78 K.M. ten Zuiden van Narvik) en Mosjöen (100 K.M. ten Zuiden van Narvik) bezet zou den hebben. Slagschip ,,Littorio in dienst genomen Het slagschip «Littorio», dat 35.000 ton meet en het tweede schip is van de Italiaaneche slagvloot, is te Genua in dienst genomen. Het schip is 230 meter lang en bezit negen kanonnen van het ka liber van 38.1 c.M., voorts een aantal kanonnen van 15?2 c.M. en lucht doelkanonnen van 9 c.M. Jongen door trein overreden. Omstreeks tien uur is de 10-jarige J. van der Net, wonende te Dor drecht, nabij de Zeehavenlaan op despoorlijn naar destikstofbindings. industrie Nederland aoor een pas- seerendengoederentrein aangereden en gedood. Het zwaar verminkte lijkje is naar het gemeentziekenhuis overgebracht. Te Zaandam traanfabriek afgebrand. Te Zaandam is vermoedelijk door zelfontbranding van het product, brand ontstaan in de traanfabriek „Het Pruthuis" staande in het Oost- zuiderveld aan het Kali, toebehoo- rend aan de firma Rest en Dekkers aldaar. Het terrein van de.n brand dat ongeveer duizend meter van den verkeersweg verwijderd ligt, was voor de brandweer moeilijk te bereiken Toen deze ter plaaise ver scheen, was het pleit reeds grooten- deels beslecht. De fabriek is zoo goed als geheel verbrand, waarbij tevens verloren gingen 35 ton traan, een artikel, dat onder de tegenwoordige oorlogsom standigheden van tamelijke groote waarde is. Ook wa s aanwezig een hoeveelheid waterstof peroxyde. Ge bouw en goeder*»n waren laag ver zekerd. De fabriek stond geheel alleen, zoodat voor uitbreiding geen gevaar aanwezig was. Eenieder, wien het gemeente belang ter harte gaat,leest ge- ra een! era ad sverslagen, plaat selijke berichten, officieele mededeelingen enz. Ons blad is hierop gespecialiseerd. Wij geven zoo uitvoerig mogelijk weer hetgeen in uw gemeente gebeurt. ABONNEERT U daarom op DE ECHO VAN HET ZUIDEN" fer week 10 cent. per kwartaal, franco p.p. f 1.40 NEDERLANDSCH ELFTAL GEWIJZIGD. In verband met het intrekken der mi litaire verloven, heeft de keuzecommis- sie van den K.N.V.B. zich gedwongen ge zien het Nederlandsche elftal, dat Zon dag 12 Mei te Luxemburg tegen Luxem burg uitkomt, te. wijzigen. Voorts moest ook Van Male worden vervangen, omdat hij medisch niet goed gekeurd kon worden in verhand met de blessure in de knieholte. De. ploeg ziet, er thans als volgt uil: Doel: Wille (E.D.O.). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Van der Heide (Feyenoord). Midden: Paauwe (Feyenoord), Kuppen (Feyenoord) en Wuytys (Sparta). Vóór: Van den Engel (I).H.C.), Van Spaandonck (Neptunus), Lenstra (Hee renveen), Drok (Sparta) en De Harder (V.U.C.). Deserves zijn: Kaak (Stormvogels), Walhain (H.B.S.), Bergman (Blauw Wit) en Van der Sloot (N.E.C.). W. S.S C. NeveloW.S.C. 51. WSC maakt er de laatste weken niet veel van, want als een vervolg op het drama in Oss was Zondag Oisterwijk ge tuige van een Waalwijftsch echec. Het spijt ons het te moeten constatee- ren, doch het moet 'nu eenmaal gezegd worden, dat niet alleen de doelman, doch ook de overige leden van het elftal, hier debet aan zijn. Tegen Nevelo werd er Zondag weer zeldzaam geknoeid en hoewel de eind- Stand lichtelijk geflatteerd is hebben dt. Langstraters in ieder-opzicht eon neder laag verdiend. Opmerkelijk is ook^ dat er ondanks liet slechte spel momenten van opleving wa ren, doch deze momenten waren zoo kort van duur dat ze geen resultaat op leverde. Over het verloop van den wedstrijd valt verder weinig meer te noteeren. Het begin was niet erg bemoedigend, want de eerste Nevelo-aanval eindigde in een vrije schop, die de bal langs Bon man tusschen de touwen kanjerde. De gastheeren krijgen langzamerhand een klein overwicht, dal na de gelijkma ker sterker wordt. Practisch heeft WSC weinig of niets meer in de pap te brokkelen en met" de rust is het 31. Na de thee is hel spel van WSC nog slechter en hoewel Ook de Oisterwijkers weinig fraais laten zien wordt de stand nog opgevoerd tot 5-r-l. 2de Pinksterdag W.S.C.—Picus. De laatste competitie-wedstrijd van het seizoen voor WSC zal op 2de Pink- serdag op eigen terrein plaatsvinden te gen het bekende „Picus" uit Eindhoven. R. W..B. Door met 32 van Baardwijk te win nen hebben de RWB'ers j.l. Zondag de gevaarlijke klip in den Overlaat prach tig omzeild. De RWB-jeugd wist j.l. Zaterdag door een overwinning op de WSC jongens be slag te leggen op de eerste plaats in de plaatselijke jeugd-competitie. A.s. Maandag (2e Pinksterdag) staat voor de RWB'ers de belangrijke uitwed strijd tegen Oisterwijk op het program. Belangstellenden die dezen wedstrijd willen bijwonen kunnen zich opgeven hij den secr. den heer J. v. Osch lot Don derdagavond; bij voldoende deelname zal voor een extra bus gezorgd worden. WAALWIJKSCHE JEUGDCOMPETÏTTE. Uitslag WSC Wedstrijd Baad w ij kW S C Mei 3 u.: L. Pullens. R.K. W.V.H. W.V.II.Schijndel 2 0—4. Schjjndel heeft in dezen wedstrijd door heter spel de overwinning volkomen ver dient. Na den aftrap trok WVH direct ten aanval en kreeg enkele goede kansen, die zij echter niet in doelpunten kon om zetten. Gaandeweg werd Schijndel ster ker, en na 20 minuten spelen opende de Schijndelsche linksbinnen de score 01. Schijndel bleef sterker en 10 minuten daarna wist de Schijndelsche rechtsbin nen uit een goeden aanval den voor sprong te vergrooten 02. WVH bleef niet hij de pakken neerzitten en zette en kele keurige aanvallen op, doch het ver diende succes bleef uil. Met dezen stand ging de rust in. Na de rust gingen beide partijen goed tegen elkaar op, en beleefden de toe- De Haarlemmermeer viert haar eeuwfeest. Heden is in het polderhuis te Hoofddorp op sobere wijze het feit herdacht dat honderd jaar geleden begonnen werd met de droogmaking van de Haarlemmermeer. De Minister van Waterstaat, Z. Exc. Ir. J. W. Albarda onthult den gedenksteen, welke is aangeboden namens de Vereeniging ter Bevordering van de Belangen van de Haarlemmermeer. schouwers voor beide doelen spannende momenten, 4 minuten na de rust zette Schijndel wederom een keurigen aanval op, waaruit de midvoor den stand op 30 bracht. WVH kwam hierna gewel dig opzetten, doch ze konden het niet tot een doelpunt brengen. Hierna was het wederom de beurt aan Schijndel. Bij een doorbraak liepen de WVH-hack en de Schijndel-midvoor, beiden vielen, waar hij de WVH-hack in het beruchte gebied hens maakte, waarvoor Schijndel een py. nalty toegewezen kreeg, welke omgezet werd in een doelpunt 04. WVH gaf zich niet gewonnen en viel heftig aan maar daarbij bleef het. Bij een- schermutseling voor het WVH- doel, raakte een der spelers den hal met de hand. De hiervoor aan Schijndel toe gewezen strafschop, werd op meesterlij ke wijze door den doelman gestopt. Met Schijndel in den aanval kwam het einde. Het tweede elftal was de gast hij RKTVV 4 en wist er een mooie overwin ning te behalen 63. WIELERSPORT. Slaats en v. d. Broek le Buenos Aires. De Nederlanders Slaats en van den Broek zijn heden in wedstrijden te Bue nos Aires uitgekomen. In de snelheids- races moest van den Broek de meerder heid erkennen van den Belg Dcnecf. Slaats won de afvalrace voor Wambst en Bertoldi. In de achtervolging sloeg Slaats De- neef. Tenslotte werd een ploegkoers verre den, waarin het koppel Slaats Wambst op de eerste plaats eindigde voor v. d. BroekBertoldi en LowattiDeneef. D.- v. N. en Z. Bellenaars mini le Brussel. In het Ter Kamerenbosch te Brussel werden Zondag wegwedstrijden achter motoren gehouden, waarin een viertal Nederlandsche renners uitkwam tegen een gelijk aantal Belgen. De uitslagen luiden: le manche, tijdrit over 2 K.M.,: 1 Kaers 1 min. 50 sec., 2 Billiet 1.58'/.-,, 3 Schulte 2.1-'/s, 4 Buvsse 2.2'/ft, 5 Pelle- naars 2.0, 0 Van Amsterdam 2.8, 7 Boeven 2,13. Tweede manche 20 K.M.1 Pellenaars 20 min. 4 sec., 2 Van Amsterdam 20.10, 3 Billiet 20.19, 4 Schulte 21.31, 5 Boeyen 21.35, Buysse 2.40. Derde manche 20 K.M.: 1 Van Amster dam 20 min. 12 sec., 2 Pellenaars 20.18, 3 Billiet 21.9, 4 Schulte 21.15, 5 Boeven 21.30, 0 Buysse 22.40. Vierde manche 10 K.M.1 Pellenaars. 2 Van Amsterdam, 3 Boeyen, 4 Debruy- cker, 5 Billiet, 0 Schulte, 7 Kaers, 8 Buvs se. Totaaluitslag: 1. Pellenaars, 2. Van Amsterdam, 3. Billiet, 4. Schulte, 5. Bocy- en. SPORT-VARIA. De interland-wedstrijd, die tusschen Italië en Duitschland te Milaan werd ge speeld is in een 32 overwinning voor de Italianen geëindigd. - De te Brussel gespeelde internationale hockey-wcdstrijd tusschen Nederland en België, werd door de gastheeren gewon nen met 43. DUIVENSPORT. Postdiiivcnvereeniging „De Eendracht". Uitslag •wedvlucht vanuit Zwolle. 115 K.M. Wind N.-O. In concours 160 duiven. Los 9 uur. J. van Bokhóven 1 29 38 51; D. v. d. Boomgaard 2 27 36; C. Witlox 3; G. van Huiten 4 34 40 47; H. v. d. Wiel 5 33 42; G. Strijk 6 32; P. v. d. Velden 7 22 41; M. v. d. Griendt 8; Th. de Ronde 9 14 48; G. J. Schoemans 10 17 21 23 45; P. v. d. Houdt 11; A. van Eyck 12 26 30 31, J. Schoemans 13 18; Fr. Schoemans 15; J. Allessie 16; A. Stokwielder 19; P. L. Pullens 20 43 53; P. Schoemans 24 35; C. Schuwer 25 50; Th. Duyvekam 28 49; J. van Bladel 37 46 en le overduif; C. Verhulst 39 44; Joh. Verhagen 52; M. Zwaans 54. le constateering: 10.10.30 Laatste con stateering: 10.52.29. A.s. Vrijdagavond inkorven voor Mep- pel van half zeven lol 8 uur (Kring). „De Jeugdige Vliegers". Op Zondag 5 Mei hield bovengenoem de vereeniging een wedvlucht vanuit Zwolle. Afstand 115 K.M. Los om 9 uur. Eerste duif 10.19.11. Laatste prijsduir 10.57.50. De uitslag was als volgt: A. Stam 1 5 20 23 34; L. de Bruine 2 8 14 16; A. Verhoeven 3 11 17; J. Velt- man, Drunen 4; Ant. van Hilst 6 13 22 26 33; Th. v. d. Geld 7 9 25 27; Ant. Tim mermans 10 15 18; Jos Mensen 12; II. Knippels 19 21; .1. van Veldhoven 24; Jac. van Engelen 28 30; B. v. d. Pennen 29; A. van Spijk 31; W. van Helvoirt 32. De oor!og*in Noorwegen. Het bombardement van Drontheim. Hoe een der gebouwen er na het bombardement uitzag. BWB 0—7. voor Zaterdag 11 f

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 7