BINNENLAND. "ÜRGERLIJKE STAND H*DE BONT-van HULTEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT HEUSDEN. Gemengd Nieuws. Met het oog op de omstandigheden laten wij ons blad heden verschijnen en bezorgen* Post-abonné's zullen dit waarschijnlijk niet op tijd ontvangen* Laat de toestand dit toe* dan zullen wij mo gelijk morgen ter plaatse nog een extra-editie geven* Laatste Berichten. nniirnTCCBCB HllUtn I tKB&II verbergen van het lijk en het weg voeren om het overlijden te verhelen, tot een gevangenisstraf van vijftien jaar en zes maanden. De rechtbank overwoog, dat de steek in de hartstreek den dood had veroorzaakt en dat de vrouw nog niet was overleden toen zij den steek ontving. Van het primair ten laste gelegde, namelijk den moord, werd K. vrijgesproken. Bij de uitspraak waren vele be langstellenden aanwezig. De publieke tribune, zoowel als de gereserveerde plaatsen waren geheel bezet. D.N.B. noemt geruchten over Duitsche aanvalsplannen een Engelsch verzinsel. Hel Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn Ten opzichte van de jongste in 't buitenland verspreide beweringen over een bedreiging van Nederland door Duitschland wordt van Duit sche zijde het volgende vastgesteld De onthulling van het plan der geallieerden in het Zuid-Oosten van Europa heeft op de betrokken vol keren zulk een indruk gemaakt dat de Engelschen totafleidingsmanoeu- vres hun toevlucht nemen.Zij maken daarbij gebruik van Amerikaansche persbureaux, welke berichten ver spreiden als zou Nederland op het allerergst worden bedreigd. Men gaat hier te werk volgens de oude methode van het «Houdt den dief». Zoo meldt de Associated Press, dat zij van hoogst betrouwbare zijde verneemt, dat twee Duitsche legers van Bremen en Diisseldorf uit naar Nederland onderweg zijn en wel zoo snel, dat zij elk oogenblik de grens kunnen bereiken. De «betrouw bare bron» van dezen militaiien onzin is, zooals wij kunnen vast stellen, het Engelsche ministerie van voorlichting. Dit Engelsch ministe rie van voorlichting is door de Duitsche onthullingen over de directe plannen van Engeland en Frankrijk zoo getroffen, dat onder alle omstandigheden in scène moest worden gezet. De intrekking van de verloven. Nooit achter de feiten aanloopen. Het jongste besluit tot intrekking van de verloven vindt hierin zijn verklaring, dat de regeering aan leiding heeft gevonden de militaire maatregelen te intensiveeren, wegens de toegenomen spanning in Europa. Die intrekking is, naar we met zekerheid meenen te weten, niet het gevolg van positieve aanwijzingen van de een of andere zijde; zij be rust op de overweging, dat in dezen tijd niets bedenkelijker is dan achter de feiten aan te loopen. Daarom wordt onze weermacht op volle paraatheid gebracht en zou zij dit zoo noodig blijven. Er mag niet ergens in Europa en vacuum be staan. Onzerzijds is men op alles bedacht. Nederland wenscht niemand met deze maatregelen te provoceeren, maar wenscht wederkeerig ook door niemand geprovoceerd te worden. Rustige paraatheid is ons parool. Wij Nederlanders zullen zelf op ieder oogenblik bepalen wat ons in elk gegeven geval te doen staat; wij hebben daarbij geen hulp van noode en vragen die ook aan nie mand. Wij zullen ons zelf helpen. Luchthaven Schiphol. Gesloten voor buitenlandsche verkeersvliegtuigen. Met ingang van 10 Mei a s. zal 't gebruik door burgerluchtvaartuigen van de luchthaven Schiphol worden beperkt. Van dien datum af zullen op het vliegveld nog slechts Neder- landsche verkeersvliegtuigen worden toegelaten. Deze maatregel brengt dus geen wijziging in de bestaande verbindingen der K L M. De luchthaven Eelde is aange wezen voor het gebruik door buiten landsche luchtvaartmaatschappijen. De K.L.M. bestudeert in hoeverre het mogelijk is een aansluitende verbinding tusschen Schiphol en Eelde tot stand te brengen. Door een auto overreden en gedood. Gfsteravond om kwart over elf wilde de 60-jarige seinhuiswachter H. Veenendaal uit Naarden den Rijksweg bij de Jan Tergouwwegte Naarden per fiets oversteken. Hij werd daarbij echter gegrepen door een auto, die uit de richting Muiden kwam en dertig meter meegesleurd hij was op slag dood. De auto sloeg over den kop. De bestuurder, de heer L t. K., die van zijn kantoor te Amsterdam op weg was naar zijn woonplaats te Laren kreeg geen letsel, maar was zoo overstuur, dat hij naar zijn woniüg moest worden vervoerd. Hoofdpijn en Kiespijn Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. Inbreker bemachtigde vier mille bij oud echtpaar te Boekei. In den nachi van Dinsdag op Woensdag is een inbraak gepleegd ten huize van het echtpaar A. van Doorn in de Kerkstraat te Boekei, waarvan de man 80 jaar en de vrouw 88 jaar is. Er werd een bedrag van ongeveer vierduizend gulden buitgemaakt. De oudjes hadden zich, zooals gewoonlijk, vroeg ter ruste begeven. De heer van Doorn verliet omstreeks half drie 's nachts even zijn bed om in de keuken een glas water te halen. Toen hij de woonkamer passeerde, bemerkie hij bij het schijnsel van een petroleumlampje dat zich een onbekende man in de kamer bevond. De oude heer, die zeer slecht van gezicht is, kon bij het zwakke licht niet onderscheiden wie het was. De nachtelijke bezoeker maakte van de gelegenheid, dat de oude man hevig verschrikt bleef staan, gebruik om het olielampje uit te blazen, waar door het vertrek in duisternis werd gehuld. Van Doorn hoorde dat de indringer zich door een openstaand raam uit de voeten maakte. De oude heer had de tegenwoor digheid van geest onmiddellijk de politie te waarschuwen,terwijl tevens burgemeester C. H. F. Schafratvan het gebeurde in kennis werd gesteld. De politie was zoodoende spoedig aanwezig. Zij ontdekte dat de indringer door het forceeren van een raam aan de achterzijde van het huis zich toegang tot de woning had verschaft. In de woonkamer was een kast openge broken, waarin zich vermoedelijk vier duizend gulden bevond. De man heeft zich van dezen buit meester gemaakt. Ook werd de hulp ingeroepen van den rijkspolitie- hondengeleider v. d. Vijver uit Heesch, die met zijn hond weldra ter plaatse was. Ondanks alle na sporingen heeft men nog geen spoor van den inbreker ontdekt. Honderd dooden bij een brand. Tijdens een feestviering in een ge meentelijke gebouw te San Doma in Columbia, door kortsluiting brand ontstaan. Tot dusverre heeft men 100 dooden, onder wie 6 kinderen en 125 gewonden geteld. Men vreest dat het aantal gewonden nog grooter is. Juweelendiefstal te Laren. Daders van de inbraak gearresteerd ln verband met de Zondag gepleeg de inbraak in de villa van den heer D. A. Blauw te Laren waar een partij juweelen ter waarde van f. 77.000 werd gestolen, heeft de Larensche politie te Hilversum een tweetal personen gearresteerd, die van deze inbraak werden verdacht, nl. G. de J., recidivist, en B. O., beiden Hilversum. Laatstgenoemde heeft na een verhoor bekend de in braak te hebben gepleegd, waarbij hij tevens mededeelde, dat hij de gestolen sieraden en juweelen, be halve het collier van f. 12.000, voor f 20 aan een opkooper in Den Haag heeft verkocht. Beiden zijn te Laren ingesloten. Ds. A. M. Knottnerus te Ede heeft voor het beroep naar de Ned* Herv. Gemeente alhier bedankt. De kermis behoort weer tot het verleden. lederen dag begnnstigt door goed weer, mocht hij zich in een zeer druk bezoek verheugen, waarin het militaire element een flink aandeel had. Houders van vermakelijkheden en caféhouders maakten goede zaken De dansgelegenheden waren met Hemelvaartsdag en Zondag meer dan vol. Ondanks de groote drukte had alles een kalm verloop. ABONNEERT U OP DIT BLAD GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 VLAMMEND PROTEST VAN H. M. DE KONINGIN. Proclamatie aan ons volk. 's-Gravenhage, 10 Mei. MIJN VOLK, Nadat ons land met angstvalige nauwgezetheid al deze maanden een stipte neutraliteit had in acht genomen en terwijl het geen ander ander voor nemen had dan deze houding streng en consequent vol te houden, is in den afgeloopen nacht door de Duitsche weermacht zonder de minste waarschu wing een plotselinge aanval op ons gebied gedaan. Dit niettegenstaande de plechtige toezegging dat de neutraliteit van ons land zou worden ontzien, zoo lang wij haar zelf handhaafden. Ik richt hierbij een vlammend protest te gen deze voorbeeldenlooze schending van de goede trouw en aantasting van wat tusschen beschaafde staten be hoorlijk is. Ik en mijn regeering zullen ook thans onzen plicht doen. Doet gij den uwen, overal en in alle omstan digheden, ieder op de plaats waarop hij is gesteld, met de uiterste waak zaamheid en met die innerlijke rust en overgave waartoe een rein geweten in staat stelt. WILHELMINA. DUITSCHE STAP BIJ NEDERLANDSCHE REGEERING. Met verontwaardiging van de hand gewezen. 2, 's-Gravenhage, 10 Mei. De regeeringspersdienst meldt: De Duitsche gezant heeft heden morgen te zes uur de volgende verkla ring aan den minister van buitenland sche zaken overhandigd: Wij kondigen u den inzet van een geweldige Duitsche troepenmacht aan. Elke tegenstand is volmaakt doel loos. Duitschland garandeert den staat van bezit in Europa en overzee, zoowel als de dynastie, indien elke tegenstand uitblijft. Zoo niet, dan bestaat er ge vaar voor een volledige vernietiging van het land en zijn staatsbestel. Daarom manen wij u dringend aan, tot het volk en de weermacht een op roep te richten en voorts in verbin ding te treden met Duitsche militaire commando's. Motiveering: Wij hebben onweer legbare bewijzen voor een onmiddei- lijk dreigenden inval van Frankrijk ett Engeland in België, Nederland en Lu xemburg, die met medeweten van Ne derland en België sinds lang was voor bereid, met het doel op het Roergebied een aanval te doen. Hierop heeft onzeminister van bui tenlandsche zaken geantwoord: Met verontwaardiging wijst Hr. Ms. regeering de veronderstelling terug, dat harerzüds een vijandelijke over eenkomst van welken aard ook met eenige vreemde mogendheid, welke ook, tegen Duitschland zou gesloten zijn. Wegens den voorbeeldenloozen, zon der eenige waarschuwing van Duitsche zijde op de Nederlanden gepleegden aanval, beschouwt de Nederlandsclie regeering zich als in oorlog met het Duitsche Rijk. VASTBERADENHEID EN KALMTE IN NED. INDIë. De tijding van de Duitsche invasie in Nederland heeft diepe ontroering gewekt in Nederlandsch Indië. De staat van beleg is afgekondigd. In een radio-toespraak heeft de Gouverneur-Generaal gezegd Besloten is tot interneering van alle Duitschers. Duitsche kantoren en ge bouwen worden streng bewaakt. Indië is vastberaden en kalm. DE OORLOG IN BELGIë. De Engelsche radio-omroep ver neemt, dat de vorst der Belgen, Koning Leopold, het opperbevel van land- en zeemacht heeft overgenomen. De Duitschers hebben in België reeds enkele strategische punten gebombar deerd. Het spoorwegstation van Che- mène bij Namen is geheel verwoest. Ook in Brussel zijn eenige bommen neergekomen. Op sommige plaatsen is groote schade aangericht. OOK ZWITSERLAND? Ook over Zwitserland zyn in den af geloopen nacht verschillende Duitsche vliegtuigen gevlogen., Een bom heeft eenige schade aangericht. De algemeene mobilisatie is afge kondigd. UIT DE VER. STATEN. De president der Vereenigde Staten, Roosevelt, heeft een embarge afgekon digd op Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche gelden in de Ver. Sta ten. Ook heeft Roosevelt een beroep ge daan op Duitschland, om geen open steden te bombardeeren. AMSTERDAM VERDUISTERD Het A. N. P. meldt, dat Amsterdam hedenavond verduisterd zal moeten zijn. De straatverlichting wordt niet ontstoken. Burgers dienen er op te letten, dat geen licht naar buiten schijnt. schijnt. Ook andere groote steden wor den verduisterd. RADIO-DISTRIBUTIE- DIENST. De regeeringspersdienst meldt, dat de gemeentelijke- en particuliere ra dio-distributiediensten ook des nachts in bedrijf zullen moeten blijven. BEKENDMAKING MILITAIR GEZAG. Op last. van het militair gezag wordt bekend gemaakt, da het voor de be volking verboden is vanaf heden de gemeenten, gelegen in het gebied van het Oostelijk front van de vesting Hol land, in Westelijke richting eigen machtig te verlaten. De bevolking wordt aangemaand met volstrekte kalmte en met opvol ging van de voorschriften te vertrou wen op de voor de veiligheid genomen maatregelen. TWEEDE KAMER BIJEEN. Fel protest tee:en de gruwelijke aanval op ons land. Vanmiddag te 1 uur is de Tweede Kamer eenige minuten in vergadering bijeen geweest. De voorzitter verzocht den leden 'zich van hun zitplaatsen te verheffen en sprak als volgt: Geachte medeleden. Wy staan voor de afschuwelijke werkelijkheid van den oorlog. Neder land, alom bekënd als een vredelieven de en den vrede bevorderende natie, is desondanks met meedogenloos ge weld overvallen. Wij, vertegenwoordi gers van het volk, protesteeren uit het diepste van ons hart en met de meeste felheid tegen deze gruweldaad. In een roemvol verleden zullen wij de kracht vinden om onze onafhanke lijkheid tegen den overweldiger te ver dedigen. Ons volk zal met waardigheid en kalmte maar tevens met fierheid zijn plicht vervullen. In deze uren van het gevaar scharen we ons eensgezind om onze Koningin en bidden we H. M.' regeering kracht en sterkte toe. God sta ons bij in deze beproeving en spare ons dierbaar va derland. De voorzitter zeide dat geen beraad slagingen zouden worden gehouden, waarop de vergadering voor onbe- paalden tijd werd verdaagd. BEDEVAART EISHOUT GAAT NIET DOOR. Het bestuur van de R.K. Werklieden- vereen iging deelt ons mede, dat de jaarlyksche bedevaart naar Elshout, die was bepaald op lsten Pinksterdag, geen doorgang zal vinden. GEERTRUIDENBERG. Geboren: Elisabeth Chr. M. dv. H. Maas-Hazen berg. Leonardus Hendricus zv. J. A. IJpelaar-Leeggangers. Gehuwd Johannes Broeke, 25 jaar en Johanna A. Meeldijk, 19 jaar. Hendrik C. Bres- sers, 27 jaar en Cornelia M. Vos, 27 jaar. Overleden: Josephina E. M. de Kroon wed. van J. H. v. Laarhoven, 75 jaar. Antonia A. Bammens echtgen. van L. J. Okkerse. 42 jaar. WAALWIJK. Van 3 tot 10 Mei 1940. Geboren: Antonius Henricus Maria, zv. A. J. van Iersel-Meyers. Henrica Johanna Rei- netta Maria, dv. H. C. van Nooij-van Loon. Theresia Alida Gustave Maria, dv. R. J. Th. van de Heyden-Perquin. Henricus Johannes Maria, zv. H. J. Pul lens-Verhoeven. Carolus Maria, zv. C. Brok-de Vries. Petrus Maria, zv. A. Timme rma n s-va n V1 ij men Huwelijksaangiften G. N. A. van Delft, oud 24 jaren, wo nende te Amsterdam en Pa. Ca. Boom, oud 26 jaren, wonende te Waalwijk. P. C. van Esch, oud 28 jaren en Aa. van den Hoek, oud 21 jaren. A. J. van Riel, oud 32 jaren, wonende te Oister- wijk en Pa. Ma. van Esch, oud 29 jaren, te Waalwijk. F. Th. Wouters, oud 28 jaren, wonende te Ginneken en Bavel en Ja. Ha. van der Krabben, oud 25 jaren, te Waalwijk. Ingekomen: J. H. de Man en gezin van Gorinchem. N. L. Maas van Driel. H. A. Feld van Voorburg. Ca. H. Mutsaers van Waspik. B. H. van der Aa van Berli- cum. Wa. B. Chr. Zwart van Sprang- Capelle. Vertrokken A. G. Bosman naar Ned. Indië. Ma. H. Spijkerman naar 's-Hage. J. A. Spij kerman naar Rotterdam. H. J. van Delft naar Drunen. K. C. Meulenbroek en gezin naar Utrecht Anna C. Mcu- lehbroek naar Giessen. Th. J. G. van Eeten naar 'srBosch. Aa. W. Homber gen naar Loonopzand. Wa. M. Aarts naar Hilversum. M. M. van der Vel den naar Valkenswaard. E. J. van der Velden en gezin naar Valkenswaard. Posteleinsoep (U personen). Het overtollige kooknat van poste- len, aangevuld met water tot llA L., 3 Magg"s Bouillonblokjes, 60 G. (3 afgestreken eetlepels) boter, 60 G. (6 afgestreken eetlepels) bloem, 1 ei, desverkezende een klein restje ge kookte postelein. Los de Maggi's Bouillonblokjes op in wat kokend water, giet dit bij het posteleinnat en vul de hoeveelheid vloeistof verder aan met water; voeg er naar smaak wat zout bij. Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gelijk mengsel, giet daarbij scheutje voor scheutje de vloeistof met desverkiezende het rest je gekookte postelein; laat de soep even doorkoken en giet ze dan voor zichtig en onder voortdurend roeren bij het in de soepterrine geklopte ei. DOET VERKOOPEN

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 7