FEUILLETON. DE BROEDERS. Advertentiën. SPRAN6—CAPELLE. DRUNEN. Uitreiking van Distributie bonboekjes. TE KOOP: G. v. d. S I u ij s ver van de Maas en versloegen daarbij opnieuw Fransche pantserkrachten. Ten zuiden van Sedan werden Fran sche tegenaanvallen, waarbij de zwaar ste pantsers werden ingezet, afgesla gen. Meerdere dezer zwaarste pantsers werden daarbij vernietigd. Tusschen Moezel en Rijn konden onze stellingen ten westen van Saarlautern en bij Lau- terburg in voorwaartsche richting worden verlegd. Het luchtwapen viel ook gisteren met sterke krachten \ij- andelijke troepen en dezelver verkeers verbindingen aan. Marsch-colonnes en troepen-concentraties werden uit el kaar geslagen. Talrijke vijandelijke pantserwagens werden door voltref fers vernield. Roven het strijdgebied van het leger werden in luchtgevech ten 46 vijandelijke vliegtuigen, door luchtafweergeschut bovendien 2 vlieg tuigen naar beneden geschoten. De met zekerheid vastgestelde to- taalverliezen van den tegenstander op den dag van gisteren bedragen 98 vlieg tuigen. Verloren gegaan zijn 18 eigen vliegtuigen. In het zeegebied der Nc- derlandsche en Belgische kus werden door bommen 2 torpedojagers en 3 koopvaardijschepen, waaronder een schip van 12.000 ton, tot zinken ge bracht. Twee torpedojagers en 4 koop vaardijschepen werden zwaar getrof fen. Door een onzer duikbooten werd een tankschip en een bewapend koop vaardijschip getorpedeerd. Ook in den laatsten nacht maakten vliegtuigen vluchten naar Wcst-Duitschland. Z»j wierpen daarbij in het wilde weg een aantal bommen die onbeteekenende schade aanrichtten en een aantal bur gers doodden en verwondden. Militai re objecten werden noch aangevallen, noch getroffen. De groep bij Narvik sloeg opnieuw aanvallen met zwaie verliezen voor den vijand af. Zij heelt haar ver vooruitgeschoven beveiligin gen in het gebied ten noorden van Narvik volgens bevel sterker gecon solideerd. WAALWIJK. Onze gemeente heeft vrijwel z'n nor maal aanzien, liet gemeentebestuur en alle openbare lichamen functionneeren als gewoon; fabrieken, waar mogelijk, werken door, al is dat dan in beperkte mate. Noodgeld houdt het normale beta lingsverkeer intact en is naar wij ver nemen behalve in Waalwijk ook in gevoerd in Kaatsheuvel, Waspik, Sprang-Capelle, Drunen en Vlijmen. Duitschc troepen verblijven hier niet, maar de doortocht houdt voortdurend aan van alle mogelijke wapenen en onderdeden. Wordt halt gehouden en een of ander gekocht, dan gedraagt men zich uiterst correct, wat ook van de bevolking kan worden gezegd, al heeft men natuurlijk voor een en an der de noodige belangstelling. Nogmaals, correctheid en waardig heid is in ieders en aller belang. SCHOLEN. De verschillende scholen in onze ge meente hebben de laatste dagen hun gewone werk hervat. WERKZAAMHEDEN AAN DE NIEUWE STRAAT. De werkzaamheden aan de nieuwe verbindingsstraat Stationsstraat - Pul straat hebben gewoon voortgang, al worden deze thans bemoeilijkt door 't verbod van benzine-verbruik, wat las tig voor aanvoer van zand en mate rialen is. Men hoopt hierin spoedig op andere wijze te kunnen voorzien. POSTERIJEN. Rij informatie ten kantore van de P.T.T. alhier, kan men nog geen defi nitieve mededeelingen verstrekken over een herstel van het normale post- Dit herstel zal geleidelijk aan zijn beslag moeten krijgen. Men ver wachtte hedenmorgen een groote ver zameling poststukken, vermoedelijk veel van de militairen, die zoo spoedig mogelijk besteld zullen worden. Omtrent verzending van post kan nog geen enkele garantie gegeven wor den, al verwachtte men ook dal men vandaag de hier ter post bezorgde stukken verder zou kunnen expcdiec- ren. Telefoon- en tclegraafvcrkecr is voor onze plaats nog niet mogelijk. DE ARBEID IN DE SCHOENFABRIEKEN. Naar wij vernemen zal de door dc Schoenfabrikanten overeengekomen arbeidstijd, zooals die gedurende dc af- geloopen week gold, tol nader order gehandhaafd blijven. DE LOOIERIJEN. Voor de looierijen is door de geza menlijke werkgevers geen algemeene afspraak gemaakt kunnen worden, ge zien de zeer uiteenloopende fabrikaten en dc verschillende omstandigheden, o.a. brandstofschaarschte, waarin som mige looierijen verkeeren. KOLONEL H. C. v. tl. BIJL. Wij vernemen dat kolonel H. C. van der Bijl-(Sneep), commandant der Lichte Divisie, in Duitschc gevangen schap vertoeft. WAALWIJK. Van 10 tot 17 Mei 1940. Geboren: Frans Petrus Johannes, zv. J. J. de Ronde-Simons Rernarda Wilhel- mina Maria, dv. H. J. (Maas-Demmers Elisabeth Anna, dv. L. Blom-van der Hammen Antonia Gerdina, dv. J„ van den Houdt-Franken Clasina Helena, dv. A. J. Roomer-van Stok- kum Adriana, dv. M. van Drunen- dc Graaf Rernardus Johannes Adria- nus, zv. R. H. Kolsteren-Klerx Hen drik Johannes, zv. D. Kuijslen-1'aro Jacobus Gijsbertus Adrianus Cor nel is, zv. C. P. van den Hoven-Ophorst Anna Maria Adriana, dv. A. L. Hen driks-van den Heuvel Marius Cor- nelis Maria, zv. A. A. Hurkinans- Adriaanse Johannes Adrianus Jo- sephus Maria, zv. P. G. van Vliet-Bak- kers Willem, zv. Fl. Timmermans- Kalis. Overleden: Geen. Huw. aangiften: Geen. Gehuwd: J. C. H. van Gulik, oud 28 jaren, wonende te Loonopzand en Ca. C. van der Lee, oud 28 jaren, wonende te Waalwijk Th. F. Kok, oud 36 jaren, wonende te Drunen en Aa. C. L. Pul lens, oud 32 jaren, wonende te Waal wijk. Ingekomen: Geen. Vertrokken: Geen. LOONSCHENDIJK. In de Ned. Herv. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags 2 uur voor te gaan Ds. Vroegindewey. Het Kampeerterrein. Het kampeerterrein in 't Klinkacrt- bosch zal dit seizoen nog voor een deel klaar komen. Men is reeds begonnen met de werkzaamheden, doch er zijn nog te weinig arbeiders om in vol doende tempo te kunnen werken. Bin nen afzienbaren tijd hoopt men echter over een grooter aantal arbeiders te kunnen beschikken, waarmede de werkzaamheden dan vlotter zullen verloopen. Had men gehoopt, dat nog dit sei zoen over een geheel compleet terrein beschikt zou kunnen worden, dit is echter, gezien het gering aantal ar beidskrachten, uitgesloten. Men hoopt er nog wel in te slagen het Noordelijke deel in gereedheid te kunnen brengen. Aangesloten bij het A.N.V.V. Ook onze gemeente doet moeite haar natuurschoon aan den man te bren gen. Van gemeentewege zouden een aantal folders worden gedrukt door middel van het A.N.V.V. De bedoeling was deze folders door het land heen le verspreiden. Naar wij vernemen zullen deze fol ders dit seizoen niet meer vervaardigd kunnen worden met het gevolg d:-.t deze reclame voor onze gemeente we derom een jaar wordt uitgesteld. Dc mogelijkheid bestaat zeker nog dat hierin verandering wordt gebracht. Rij deze belevenis vragen wij ons a', of nu den tijd niet gekomen is voor onze Drunensche middenstanders oir. zich le organiseeren en dan in samen werking met de gemeente een toeris ten-organisatie in het leven te roepen. Dc trek naar Drunen wordt ieder jaar grooter. De middenstanders zelf heb ben nu nog in handen dezen trek te organiseeren en zoo op te bouwen dat allen er iets aan kunnen verdienen. Wij zijn er van overtuigd dat dc ge meente meewerkt en alles in het werk wil stellen om het toerisme naar Dru nen te bevorderen. Burgerlijke Stand over April. Geboren: Michel, zv. M. v. Huiten-Snijders Gerdina, dv. G. Elshout-v. d. Dungen. Overleden: Maria v. d. Made, echtgcnoote van A. Rombouts, oud 77 jaren Arnol- dus v. d. Lee, echtgenoot van Maria Verhoeven, oud 78 jaren Maria Je- hoel, dv. M. Jehoel-Boelen, oud 1 jaar Hendrikus van Wezel, weduwnaar van Joh. de Gouw, 74 jaren Gerar- dus van Geel, weduwnaar van Rernar dus van Leent, oud 73 jaren Anna Wolfs, dv. W. Wolfs-Vcrdijk. Gehuwd: Marinus v. d. Linden, oud 28 jaren en Francisca Smits, oud 22 jaren Marinus Laros, oud 23 jaren en Maria Woltering, oud 24 jaren Marinus Musters, oud 32 jaren en Catharina v. d. Sanden, oud 29 jaren. De uitreiking van dc distributiebon boekjes zal als volgt plaats vinden: Op Maandag, 20 Mei 1940, van 9 tot 12'/2 en van 25 uur in het Patro naatsgebouw in v.m. Baardwijk voor de bewoners van het Laageinde, de Min. Loeffstr., het Hoogeinde, het Vooreinde, de Veldsteeg, den Winter dijk 50 t./m. 59, de Hoefsteeg, dc Eer ste Zcinc 35 t./m. 51, dc Baardwijk- schc Straat, den N. Parallelweg 37 t./m. 51 en den Z. Parallelweg 12 t./m. 18;, op Dinsdag 21 Mei 1940, van 912Va en van 25 uur in de Gymnastiekzaal van de R.K. Jongensschool in v.m. Besoijen, voor de bewoners van de Be- soijensche Straat, het Westeinde, de Kerkstraat, dq Wagenstraat, (le Haven, de Grootestraat 1 t./m. 117 en 2 t./in. 104, de Burg. v. d. Klokkenlaan 1 t./m. 27, den Winterdijk 1 t./m. 6, den Zo merdijk, de Sprangscheweg, de Eerste Zeine 1 en 2, den Z. Parallelweg W. 1 3 en de Nieuwe Zeine; op Woensdag, 22 Mei 1940 van 9 12V2 en van 2—5 uur in de R.K. Meis jesschool St. Crispijnstraat, voor de bewoners van de Burg. Smeelelaan, dc St. Antoniusstraat, dc St. Crispijn straat, de Eerste Zeine 4 t./m. 102 en 3 t./m. 33a, Past. Kuyperstr., Tweede en Derde Zeine, 2e Parallelweg 2 t./m. 10, Meerdijk, Kloosterweg, St. Anto- niusplein en het Verl. Ant. Plein; op Donderdag, 23 Mei 1940 van 9 12V2 en van 25 uur, op Het Distribu tie-Kantoor Stationsstraat No. 24 voor de bewoners van de Grootestr. 106 t./m. 352 en 119 t./m. 397, het Hoekeinde, den Winterdijk 7 t./m. 49, dc Hooisteeg, de Markt, Julianastraat en Mr. v. Coothstraat; op .Vrijdag, 24 Mei 1940 van 912Vfe en van 25 uur op Het Distributie- Kantoor Stationsstraat No. 24, voor de bewoners van de Burg. v. d. Klok kenlaan 29 t./m. 105 en 2 t./m. 110, Stationsstraat, W. Parallelweg 1 t./m. 35, Putstraat, Groensteeg en de Nieuw- straat. U wordt verder het volgende mede gedeeld: le. Iedereen, die een distributie stamkaart bezit, heeft recht op één bonboekje; 2e. Het bonbockje wordt uitgereikt op vertoon van dc distributie-stam kaart. Men behoeft niet zélf te ko men, Ook een ander als ouder dan 14 jaar mag het bonboekje komen halen, mits hij de stamkaart bij zich heeft; 3e. Hij of zij die het bonboekje voor zichzelf of voor een ander komt op halen, moet daarvoor een ont vangstbewijs tcekenen. (gele kaart vóóraf teckenen en datum van ont- vangstbonboekje invullen). Voorbeeld: Van een gezin be staande uit man, vrouw en drie kinderen mag komen: of alleen de man óf alleen de vrouw óf één der kinderen (mits boven de 14 jaar). Hij of zij die komt moet dan van alle gezinsleden de stamkaart én de gele ontvangstbewijzen bij zich hebben. Distributie Kring Kantoor de Leider, ARN. VERWIEL. 15 emaille keuken - fornuizen 110.alle soorten van kasten, stoelen, talels en dressoirs, 3 baklietsen, dames-, heeren jongens- en meisjesfietsen, 3 bascules, 1 weegschaal, 1 best liittetuig, dresseerkar, spa- iel hond, ledikanten f3 .mangel en wringers f 3 Laageinde 92 WAALWIJK vm. Baardwijk ABONNEERT U OP DIT BLAD ADVERTEERT IN DIT BLAD. van „De Echo van het Zuiden' Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 23) „■■li Een hand kwam plotseling achter den boomstam en greep over Glair's schouder, de dasspeld. Mijn eigendom! Sir John heeft het zelf gezegd, zei een lachende stem en dc spreker kwam van achter den boom te voorschijn. Het was Graal Bezkoff. HOOFDSTUK XVI. Bezkoff was niet in avondklceding, waaruit Sir John direct afleidde dat hij niet in dc buurt logeerde. Maar in zijn blauw colbcrt-costuum, zijn grij ze pet en zijn keurige schoenen zag hij er uit 0111 door een ringetje le ha len. Er was een glimlach op zijn knap gezicht en hij zwaaide luchtig een dunnen rieten wandelstok. Hij scheen buitengewoon geamuseerd 0111 dc ver bijstering van dc twee oudere man nen. Mr. Clair kreeg het eerst zijn spraak terug. Ik had u verboden ooit weer in mijn huis te komen, zei hij uit dc hoogte. Maar niet in den tuin, antwoord de Bezkoff met 'n minzaam lachje. Dat is hetzelfde. U maakt u schuldig aan een overtreding van de wet. Ah, ik begrijp 11 al. Neemt u mijn gebrek aan kennis van dc Engelsche wetten niet kwalijk. Nu ik mijn eigen dom terug heb, zal ik wel weggaan. Wacht 11 eens even! riep Newby, die purper van woede zag. lk wil een woordje met u spreken, graat Bezkoff. Een dozijn als u wilt, zei Bez koff terugkomende. Ik ben tot uw dienst, sir. Waarom bent u hier zoo aan bet rondgluren? vroeg Clair. Ik ben Sir John vanmiddag uit Londen gevolgd, sir. Daar u 111e ver boden had in uw huis te komen, was ik gedwongen daar aan het raam te luisteren. Newby schudde zich als een groote hond en gromde. En wat had 11 daar af te luisteren? U bent zoo vriendelijk geweest, sir John, medelijden te hebben met mijn ongelukkig land Nooit! Richard was het, die zich met die dolle plannen van jullie in gelaten heeft. Richard vertelde me dat u be reid zou zijn een revolutie in Rusland te steunen en ik kwam hier 0111 u geld voor de goede zaak te vragen. Wat een brutaliteit! riep Mr. Clair. Ik zou je wel even willen vertellen, Newby, dat deze man, den kende dat je dood was, bij mij kwam toen het testament geopend werd en mij overhaalde hem hier uit tc noodi- gen, ook al op dergelijke gronden. Hij verklaarde dat jij met die plannen instemde. Dat heli ik nooit gedaan! riep Newby heftig. Denk u maar eens over wat Ri chard u verteld heeft, Sir John, zei Bezkoff vriendelijk, en ik weet zeker dat 11 onze zaak zult steunen. En wat 11 betreft, mr. Clair, het was minder ter wille van uw vriend hier, dat u mij uitnoodigde, dan wel omdat u bang was, dat ik 11 van den moord zou beschuldigen. Dat hébt u gedaan, zei Clair scherp, en toen hel) ik u mijn huis uitgezet. Dc Rus haalde de schouders op. Ik zal u nu verlaten Sir John, ik zal u in Londen nog wel ontmoeten en dan zult 11 ons ongetwijfeld helpen. U zult in dc gevangenis terecht komen, riep Clair dreigend, terwijl hij den Rus volgde. Ik zal u laten ar- restceren wegens afpersing. HéHé daar! En daar Bezkoff nog steeds door liep, schoot hij naar voren en trachtte hem te grijpen. Pas op, oude heer, zei Bezkoff spottend, en stak zijn wandelstok uil om Clair legen tc houden. Mr. Clair begon er woedend aan te trekken met het resultaat dat plotse ling een deel van den stok los liet, dat dc scheede van een smal rapier bleek te zijn. U ziet, zei de jonge man, terwijl bij zijn wapen op mr. Clair richtte. dat ik op alle eventualiteiten voorbe reid ben. Mr. Clair was verbluft en Sir John kwam tusschenbeide. Laat hem gaan, zei hij, trachtend zijn woede te onderdrukken; wij moeten geen schandaal maken. Hem laten gaan?, vroeg Clair woedend. Ben je gek, Newby? Die man heeft geprobeerd me geld af tc persen en hij heeft jou ontvoerd. Dat is niet waar, zei Bezkoff snel. Wel waar. U geeft toe, dat die dasspeld van u is en Newby Ik hoorde hoe hij er aan kwam, viel Bezkoff hem haastig in de rede, ik stond bij het raam tc luisteren, ziet 11. Ik zou best kunnen verklaren, dat iemand anders die dasspeld op den bedoelden avond droeg. Ook zou ik door getuigen kunnen laten verkla ren dat ik nooit een dergelijke speld bezeten heb. Dan zal het moeilijk zijn 0111 vol te houden dat ik iets met Sir John's ontvoering te maken heb ge had. En ten slotte zou ik van mijn kant kunnen volhouden dat Sir John zijn broer heeft vermoord. Ik zal Hobson roepen, riep Clair. Ik weet dat hij in dc keuken is; hij komt iederen dag den toren inspec- leercn. Hij heeft order Om den moordenaar te pakken, zei Bezkoff spottend. Welnu, hier is hij. Hij wees met zijn ontbloot ra pier op Sir John. Laat hem maar arresteeren Clair liep naar het huis toe met een voor iemand van zijn leeftijd verras sende snelheid. Newby wendde zich tot Bezkoff, die bezig was dc scheede van zijn wandelstok op te rapen. Ga wegga weg! zei Sir John gejaagd. U zult gearresteerd wor den. Onzin! Die veldwachter kan geen proces-verbaal tegen me opmaken. Dat kan hij wel, omdat 11 particu lier terrein betreden hebt tegen den wil van den eigenaar, Bezkoff schrok. Dat maakt de situatie anders, zei hij. lk dank u voor uw lesje in de Engelsche wetge ving en voor uw zorg voor mijn veilig heid. Zou ik mogen vragen waar die uit voorkomt? Ik wil schandaal vermijden, ant woordde Newby nerveus. Natuurlijk heb ik part noch deel aan den moord maar ik was in het Koekoeksbosch en heb het lijk van mijn broer ook werkelijk gevonden. Achterdochtige menschen Ik begrijp u volkomen, zei Bez koff hem in de rede vallend. Maar ik had niet gedacht dat 11 zoo gauw zou toegeven. Ik heb heelemaal niet toegegeven, zei de ander woedend. Maar ik heb geen lust door u beschuldigd te wor den, graaf Bezkoff, om redenen die 11 niets aangaan. En als ik die redenen nu eens be grijp? Die kunt u niet begrijpen. Misschien één van de Klinkers wel, zei de Rus met nadruk. Waar hebt u het over? Houdt u niet van den domme, Sir John. U weet even goed als ik dat dc vijf bestuurders van ons geheime ge nootschap worden aangeduid door de vijf klinkers van het Engelsche alfa bet: A, E, I, O en U. Ik denk dat O uw redenen wel zal weten. Ik begrijp niet wat u daar bazelt, zei Sir John bruusk, maar het angst zweet parelde op zijn voorhoofd. Wat? Heeft A. of was het O, 11 in dat huis in Soho niet uitge legd Sir John greep den Rus bij den arm en duwde hem den kant van den weg op, want Clair kwam, met den dikken Hobson achter zich aan, juist den hoek van het huis om. Ga weg, ga weg; anders wordt u gearresteerd, zei Newby haastig. Au revoir dan in Londen, zei Bezkoff kalm en wandelde bedaard weg. (Wordt vervolgd). Jü lak" ■t 1 1 1

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2