BINNENLAND. Zorgt tijdig „DE ECHO" KAATSHEUVEL. DRUMEN. SPORT. AAN DE BEVOLKING VAN NOORD-BRABANT. VERORDENING. Betreft Levensmiddelenvoorziening. VERDUISTERING. Nogmaals moeten wij er de aandacht op vestigen, dat de verduisterings maatregelen gehandhaafd moeten blij ven. Van zonsondergang tot zonsop gang mag volstrekt geen licht naar huiten schijnen. In 't bijzonder dienen de automobi listen er aan te denken, dat ze steeds met afgeschermd licht rijden. QUITANTIES BETALEN. Blijkens de advertentie in dit blad wordt er de aandacht op gevestigd dat de quitanties van de Gem. Licht- en Waterbedrijven en de huur van het Woningbedrijf en de Woningbouwver, eenigingen regelmatig betaald moeten worden. De quitanties betreffende licht en water zullen thans nog éénmaal ge presenteerd worden. Indien betaling uitblijft, volgt onmiddellijke afslui ting. NIEUWS VAN DE P.T.T. Bestelling en buslichting. Met ingang van heden wordt voor- loopig tweemaal per dag post besteld. De eerste bestelling vindt plaats in den voormiddag, de tweede, bestelling gaal uit om ongeveer 6 uur. Verschillende malen per dag wor den de brievenbussen geledigd. l)e laatste lichting wordt gehouden 0111 5 uur namiddag. Men wordt verzocht de te verzenden stukken zoo geregeld mogelijk te posten en niet steeds lot de laatste buslichting te wachten. De post, <he voor 5 uur namiddag wordt gepost, gaat denzelfden dag nog mede. Voor de bijbussen is deze laatste lichting tusschen 4 en 5 uur namid dag. liet telefoonverkeer. Toen we ons hedenmorgen met de P.T.T. in verbinding stelden, deelde men ons mede, dat men vanuit Waal wijk reeds kan telefoneeren met Den Bosch, Vlijmen, Drunen, Tilburg, Loonopzand, Kaatsheuvel, Sprang Capelle, Waspik, Raamsdonksveer en tusschen liggende plaatsen. Het telegraaf verkeer. Het telegraafverkeer is voor Waal wijk nog steeds gestremd. Alles wordt gedaan om ook onze plaats weer spoe dig in het telegraafverkeer in te scha kelen, doch de eerste 2 dagen zal dit vermoedelijk nog niet lukken. De uitbetalingen. Met ingang van heden wordt alles weer op de oude manier uitbetaald. Chèque's, postwissels kunnen worden ingewisseld. Ouderdomsrente wordt eveneens uitbetaald. De spaarbank is nog aan eenige, zij het niet storende beperkingen onder hevig. Zoo mag op hel kantoor, waai de houder van het spaarbankboekje- slaat ingeschreven, in zeven dagen niet meer dan 50.worden opge nomen. Op andere postkantoren kan men in zeven dagen tijd 25.opne men. In bijzondere gevallen Eunnen inleggers onder overlegging van be wijsstukken, die de noodzaak bewijzen van grootere betalingen ,zich tot de Rijksspaarbank wenden. Aan aanvragen om overschrijvingen van spaarbankgelden op de postgiro wordt voldaan. Chèques betreffende rijkspensioenen en rijkssalarissen kunnen bij afwezig heid van rechthebbende zonder mach tiging worden uitbetaald aan de eeht- genoote c.q. den echtgenoot. Postcheque en girodienst. Nader vernemen wij nog: De cheques gedateerd 8 of 9 Mei en behandeld ten Centrale Girokantore op 9 of 10 Mei zijn eveneens weer betaal baar. Reichskredit kass e n s cheine. Duitsche rijksbankbiljetten zijn geen wettig betaalmiddel en kunnen niet in betaling worden aangenomen. Geldig blijven slechts de Reichskredit- kassenscheine, waarvan de koers blijft gehandhaafd op R.M. 1.50 is 1. Het bankmoratorium. Ingevolge art. 2 lid 2 van het be sluit Bankmoratorium kan per cheque worden beschikt over 3 per maand van het totaal van het tegoed of over ten minste 50.per weck. Echter blijft de vrije beschikking over de hun toekomende gelden be staan, voor zoover deze noodig zijn voor betaling van loon, salaris, huur, pacht, belasting, verzekeringspremies, gerechtelijk vonnis en voortvloeiend uit sociale wetgeving. Zij die bedragen hiervoor willen opnemen, dienen deze van de postgiro te laten overschrijven op de rekening van een bankinstelling, hetwelk zon der eenige beperking kan geschieden. Het opnemen van contanten moet dan door tusschenkomst van de bankin stelling plaats vinden. OMREKENINGSTABEL - - - - DISPENSATIE IN HET BISDOM DEN BOSCH. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch, heeft lot nader order ieder in hel bisdom gedispenseerd van de vasten- en onthoudingswet. DE K R IJ GS VER RICHTING EN ROND DEN BOSCH. Over de krijgsverrichtingen rond Den Bosch melden wij 't volgende: In Hedel zijn de spoorbrug en de voetbrug opgeblazen. De spoorbrug is als een kaartenhuis in elkaar gestort. Zes spanningen lig gen over en door elkaar in 't water. Vele ruiten werden hier vernield. In Nuland is een boerderij door een bom getroffen, juist op 't oogenblik dat een aantal geëvacueerden pit Gra ve passeerden.. Negen vluchtelingen, een verpleegster, een vrouw en twee kinderen werden gedood. In Grave is de schitterende 550 M. lang zijnde voet- en stuwbrug opge blazen. Het schijnt dat er eenige ge vechten zijn geleverd. Het stadje is niet beschadigd. In Den Dungen is aan de Zuid Wil lemsvaart en in het dorp flink strijd geleverd. Door het opblazen der brug gen werd glasschade aangericht aan de langs het water gelegen woningen. Bij de gevechten werden de aan beide ziiden van het water gelegen ca- fé's vernield; een drietal boerderijen is hier in brand geschoten. Twee er van werden totaal door het vuur ver nield. In het mooie dorp Helvoirl zijn ee nige vliegtuigbommen naar het schijnt tengevolge van een noodlottige samenloop van omstandigheden te recht gekomen, met het droevige ge volg dat een boerderij totaal werd ver woest en twee andere huizen groote schade opliepen. Niet minder dan zes menschenlevens zijn hierbij te betreu ren. In Den Bosch zijn vijf bruggen op geblazen. Vele ruiten werden vernield. Het St. Jozefhuis, waarin Neder- landsche militairen aanwezig waren, waarvan er een op de Duitschers schoot, werd zwaar beschadigd. In Diesen is het tot een treffen ge komen tusschen Duitschers en Fran- schen. Vier boerderijen werden in brand geschoten. Een vrouw en twee meisjes werden gedood. Nadat de Franschen zich hadden teruggetrokken, werd alles weer rus tig. UIT BREDA e. o. De beschadigingen in Breda vallen nogal mee. De Ceresstraat en de Ter- heijdenstraat hebhen veel te lijden ge had. Op den Teteringsehen Dijk zijn verschillende woningen totaal ver nield. Ginneken en Princenhage zijn licht beschadigd. Verschillende slachtoffers zijn ge vallen. Etten biedt een droevigen aanblik. De huizen langs den Rijksweg zijn bij na allen vernield. Een bom viel op een De Duitsche Weermacht heeft strik te aanwijzing, dc in het land voorhan den levensmiddelen, henoodigdheden enz., afgezien van het uiterste geval van nood, ter beschikking van de in- heemsche bevolking te laten. De Duitsche Weermacht wordt uit sluitend door den nieuwen aanvoer uit Duitschland verzorgd. Het is algemeen bekend, dat het Koninkrijk der Nederlanden slechts 00 pCt. aan benoodigde voorraden levens middelen uit het eigen land kan dek ken. ,Dc tegenwoordige toestand van het Koninkrijk zal het niet zich bren gen, dat de nog voorhanden middelen, al zijn de momcntcelc voorraden nog overvloedig, op een gegeven tijdstip verbruikt zijn en een noemenswaardige invoer uit de naburige landen nog niet mogelijk is. Ik bestem dus voor onmiddellijke inkrachttreding het volgende: 1) De spijskaarten (menu's) van al le hotels en restaurants hebben in het vervolg hun tot nu toe gebruikelijke gerechten op de helft te beperken. De porties aan vleesch, melk, room, boter, vet. suiker, enz. zijn tegelijkertijd met groep mensehen, waardoor er 17 wer den gedood. Op de Markt zijn vele woningen uil- gebrand. Zaterdagmiddag kwam de oorlogs hei over Zevenbergen. Vijf straten zijn geheel platgebrand. 197 woningen zijn totaal vernield. In den loop van de week heeft men 34 slachtoffers onder de puinhoopen vandaan gehaald. MIDDELBURG GETEISTERD. Middelburg heeft het zwaar te ver duren gehad. De vermaarde abdij, een complex van gebouwen 0111 den driehoek van het abdijplein, waarvan de oudste ge deelten uit de 13de eeuw dateerden, is totaal verwoest. Het even beroemde gothische stad huis heeft vrijwel hetzelfde lot onder gaan. De bekende achthoekige toren van Middelburg uit het laatst der 17de eeuw, is geheel verwoest. De huizen rondom het Marktplein zijn op één na alle veranderd in troos- teloozc puinhoopen. Slechts één hotel, de sociëteit „I>e Verecniging" bleef ge spaard. Het aantal dooden onder de burgerij valt mee. Tc Vlissingen is het station zwaar beschadigd. In Ierscke moest de Pro- testantsche kerk het ongelden. De groote wegen leveren een tries ten aanblik. Schier overal treft men er in der haast gedolven graven aan van Duitsche, Nederlandsche en Franschc soldaten, waarboven de stalen helmen weemoedig schommelen in den wind, die er over deze vlakke waterlanden jaagt. Velen hebben hier het offer van hun leven gebracht. Ontzaglijk veel grooter echter is het aantal krijgsge vangenen, zoowel Franschen als Ne derlanders. voor Uw advertentie in voor a.s Zaterdag. De gevolgen van den oorlog. Ook Kaatsheuvel is niet vrij geble ven van de gevolgen van den oorlog. De geruchten echter, dat geheel Kaats heuvel verwoest is, zijn, evenals vele anderen, schromelijk overdreven. De eerste dag beleefde echter onze plaats angstige oogenblikken. De mi litaire transportcolonne, die Vrijdag 10 Mei van Tilburg naar het Drongelsche veer trok, werd 's middags om half drie ongeveer het doelwit van een Duitsche vliegerafdeeling. Op den weg van Kaatsheuvel naar Loonopzand vielen len verschillende bommen, die een ne gental slachtoffers eischten, waaronder zes Nederlandsche soldaten en een of ficier, die gedood werden, terwijl een soldaat gewond werd. Verder moesten ook een paar jongens hun nieuwsgie righeid met den dood bekoopen. De 13- jarige Snoeren en de 11-jarige Laros werden op den Horst nabij het café L. van Berkel door een bom gedood, terwijl de 12-jarige Voogd ernstig ge wond werd. Verschillende andere jon gens liepen lichte blessures op. In de weide van landbouwer de Graaf wer den twee koeien gedood en op 't vroe gere voetbalveld achter café van Ber kel een paard. De woningen op den de toepassing van de prijzen overeen komend te verlagen. 2) Dc inkoop van levensmiddelen, welks omvang een driedaagsche be noodigde voorraad te boven gaat, is verboden. Overtredingen van dit verbod wor den met strenge straffen wegens ham steren, tevens beslagname van deze ge hamsterde voorraden bestraft. Ik ver zoek de bevolking in haar eigen inte resse, zich in de tegenwoordige, beslist niet gemakkelijke tijd, op een eenvou dige levensstandaard om te stellen en medehelpen, dat een voldoende ver zorging voor ieder burger op den duur gegarandeerd wordt. Der Feldkommandant MAJOR HAEFNER. Eenieder is verplicht deze verorde ning van den Feldkommandant, be voegd voor het gebied der Provincie Noord-Brabant, nauwgezet 11a te leven. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant A. VAN RIJCKEVORSEL. Horst werden deerlijk beschadigd, na genoeg geen ruit bleef heel. terwijl de pannen alle van hun plaats gedrukt werden. Vele transportauto's van ons leger werden door bommen getroffen, eveneens een luxe auto van de firma Martens-Otten, die in brand vloog. In de aan den weg gelegen bosschen is de kracht van de explosies nog te be zichtigen. Vele nieuwsgierigen uit den verren omtrek komen nog dagelijks de gevolgen van dit luchtbombardement bezien. Er wordt weer gewerkt. Langzamerhand keert het gewone bedrijfsleven terug. Verschillende fa brieken werken weer op volle kracht, terwijl andere met verkorte werkuren aan den slag zijn gegaan. Dagelijks komen schoenwinkeliers uit Holland naar hier om te trachten orders af te sluiten, daar in Holland de kooplust momenteel weer is opgeleefd en vooral Rotterdam behoefte heeft aan schoen werk. Ongeval. Het zoontje van B. Verhoeven kwam zoo ongelukkig te vallen, dat 't een armpje brak. De assistent van Dr. Akkermans verleende geneeskundige hulp, bijge staan door de leden van de E.H.B.O. van de luchtbescherming. Herstel rijwielpad. Door de vele en zware transporten van de laatste dagen was t tegelrijwiel- pad in den Overlaat stuk gereden. Men is onmiddellijk begonnen met het her stellen van een en ander. Distributie bonboekjes. Maandag 27 Mei a.s. zal in onze ge meente begonnen worden met de uit reiking der distributie-bonboekjes. Dit zal op verschillende dagen geschieden, waarover een nadere bekendmaking volgt. Veiling Drunen. Prijzen van 20 Mei 1940. Snijboonen 60—66. Peulen 52 72, Asperges 2534, II 1623, II 816: Spinazie 3—7%. Andijvie 11—18, Sla vellen 5 8, Juin 7—8, Postelijn 7—12, Rabarber 12, Witte kool 4J^ 5 en Preij 5 8 ct., alles per K.G. Bloemkool 1033, Witte komkom mers 916, Groene komkommers 8 13, Sla \l/24j,'4 en Andijvie 3x/25 ct., alles per stuk. Peen 6—17, Selderij 3—4, Keelen 1 Radijs 1—2, Rabarber 1—2, Pijpjuin 1 1 y2 ct., alles per bos. Kervel per kistjes 1527. BINNENKORT WEER VOETBAL? Het bestuur van den K.N.V.B. over weegt maatregelen voor de naaste toekomst. Doordrongen van de wetenschap, dat een spoedig herstel van het binnen- landsch sportverkeer heel veel kan bij dragen tot verhooging van het moreel der burgerbevolking, streeft naar de Nwe R. Crt. meldt, het bestuur van den Kon. Nederlandschen Voetbalbond er naar, een hervatting van de compe titie binnen den kortst mogelijken tijd mogelijk te maken, zij het wellicht voor- loopig nog op bescheiden schaal. Geruchten hebben de ronde gedaan, dat de hervatting reeds op 26 dezer zou plaats hebben, doch deze bewering is niet juist, omtrent een datum is nog geen beslissing gevallen. Deze kan zelfs nog niet gevallen zijn, aangezien de besprekingen met autoriteiten nog niet zijn beëindigd. ONDERSCHEIDING VOOR ONZE MILITAIRE LUCHTVAART. Het ridderkruis der Militaire Willemsorde toegekend. Dc opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bij besluit van 18 Mei kab. no. 1 het ridderkruis der Militaire Willemsorde toegekend aan het wa pen der militaire luchtvaart voor den betoonden grooten moed en zelfopof fering bij de vervulling van zijn oor- logstaak. Zonder te letten op aantal en hoedanigheid der vliegtuigen van den tegenstander hebhen de bemanningen der Nederlandsche vliegtuigen tot het uiterste zonder de minste aarzeling overal aangevallen, waar zich daartoe de gelegenheid voordeed. Ook het niet-vliegende gedeelte der militaire luchtvaart heeft onder de moeilijkst denkbare omstandigheden, zoowel op de vliegvelden als daarbui ten, voldaan aan het devies: „moed, beleid en trouw". Dc militaire luchtvaart heeft zich hiermede onsterfelijke roem verwor ven. Het bovenstaande betreft een der belangrijkste onderdeden van de lucht verdediging; dit neemt echter geens zins weg, dat ook de andere ondcrdce- len, met name het personeel der lucht doelartillerie, mitrailleurs en zoek lichten en dat van den luchtwacht dienst hun taak op uiterst eervolle wijze hebben volbracht. VERORDENING BETREFFENDE DE VERDUISTERING. 1) Onmiddellijk van kracht wordend is de bepaling vanaf zonsondergang tot zonsopgang te verduisteren. 2) Alle gebouwen zijn zoo te verduis teren, dat geen lichtschijnsel naar buiten dringt. 3) Iedere buitenverlichting moet zoo verduisterd worden, dat uit een hoogte van 500 M. in loodrechte en schuine blikrichting lichtverschijn selen niet meer waargenomen kun nen worden. Alle lichtbronnen, die gemist kunnen worden, zijn uit te schakelen. Lichtreclames en verlichtingen van étalages zijn uit te schakelen. 4) Bij alle verkeersmiddelen (auto mobielen. spoorwegen, tramwegen, schepen enz.) moet de binnenver- lichting naar buiten volledig ver duisterd worden. De schijnwerpers van de rijtuigen zijn in dien mate af te dekken, dat maar een horizontale spleet, die 58 c.m. lang en 1,5 c.m. breed mag wezen, het licht laat uitkomen. Automobielen rijden op vrije straat wegen met gedempte schijnwerpers en groot licht. Bij tegenverkeer en in gesloten plaatsen zijn de schijn werpers op klein licht te dempen. Achter- en remlichten moeten ver duisterd blijven branden. Richting wijzers moeten verder worden ge bruikt. 5) Uitschakeling der openbare electri- citeits- en gasvoorziening wegens de verduistering is ten strengste verboden. 0) Overtredingen der voorschriften 15 worden zwaar gestraft. De Opperbevelhebber der Legergroep. HET DUITSCHE LEGERBERICHT Maandag 20 Mei. Het Opperbevel der Duitsche Weer macht maakt bekend: In Belgic wordt de vervolging van den vijand voortgezet. De Dendre is overschreden en in de achtervolging werd de boven-Schelde bereikt. Engel- sche troepen trekken in geforceerde marschen in de richting van de havens van Het Kanaal, terwijl bij Maubeuge en ten Zuiden van Valenciennes aan vallen van naar het zuiden een uitweg zoekende Fransch-Belgische troepen afgeslagen werden. De vijand had daarbij zeer zware verliezen speciaal aan pantserkrachten en trekt, na deze tevergeefsche door braakpoging. nu zeer sterk geschokt, naar het Westen terug. Ten Zuid- Westen daarvan bereikten onze pant sertroepen en gemotoriseerde eenheden het slagveld van den Somme-slag van 1916 aan den straatweg Kamerrijk Peronne. Verwoestingstroepen versloegen een van Laon naa r het Noorden optrek kende pantserkolonne en dwongen ze tot den terugkeer. De gezamelijke binnenste fortengor del van Luik, evenals alle forten van Namen op één na, zijn in onze handen. In den strijd der pantserwagens van de laatste dagen in België onderscheidde zich de luitenant-kolonel Baron Nolde door bijzondere koelbloedigheid. ivf - ;'£J Marken in Guldens Guldens in Marken c C R.M. R.pf -0 3 O Cents u "O s 0 Cents R.M. R.pf. 1 0,5 v 0,5 1 2 1,5 1 2 3 2 2 3 4 2,5 3 5 5 3,5 4 6 6 4 5 8 7 4,5 6 9 8 5.5 7 11 9 6 8 12 10 6,5 9 14 11 7,5 10 15 12 8 11 17 13 8,5 12 18 14 9,5 13 20 15 10 14 21 16 10,5 15 23 17 1 1,5 16 24 18 12 17 26 19 12,5 18 27 20 13,5 19 29 30 20 20 30 40 26,5 30 45 50 33,5 40 60 60 40 50 75 70 46,5 60 90 80 53,5 70 1 05 90 60 80 1 20 1 66,5 90 1 35 2 1 33,5 1 1 50 3 2 2 3 4 2 66,5 3 4 50 5 3 33,5 4 6

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3