Ulaaluiij&sche stoomdrukkerij Antoon Tielen RX Hogere Burgerschool A. Winkeliers, blijft adverteeren Burgerwoning T s m FEUILLETON. DE BROEDERS. van waalwijk: regelmatig betaald moeten worden* ALLE DRUKWERKEN directworden uitgevoerd geeft thans Uwe opdrachten te Waalwijk* Donderdag 13 en Vrijdag 14 Juni vanaf half 9 v.m. Een advertentie heeft ook thans haar waarde* Advertentiën. NET DAGMEISJE gevraagd 1 lA Een nette TE HUUR Nette Dienstbode voor NOODHULP bij MAAS-WIJSBEEK Mr. v. Coolhstr. 15 Waalwijk HET GEMEENTEBESTUUR waarschuwt de betrokkenen, dat de kwitan ties van de Gem. Licht- en Waterbedrijven en de huur van Woningbedrijf en Woning bouw vereenigingen Tegen ongemotiveerde weigering tot betaling zal met gestrengheid worden opgetreden. kunnen als steeds Werkt mee tot een zooveel mogelijk normalen gang van zaken en Toelatingsexamen Cursus 1940/1941. Het schriftelijk Toelatingsexamen voor de nieuwe cursus wordt gehouden op Voor de aanmelding gelieve men gebruik te maken van de inschrijvingsformulieren, welke aan de school kunnen worden afgehaald. Spreekuur Directeur: Maandag van 4 5 en van 7 8 uur n.m. DE DIRECTEUR. EEN TERUGBLIK OP EMOTIONEELE DAGEN. Verrassende gebeurtenissen overvielen ons land. Door den verbijsterend snellen loop der gebeurtenissen gedurende de afge- loopen week, was het Zuiden geheel geïsoleerd van de overige deelen van het land. Door de evacuatie op Eersten Pink sterdag gold dit nog in heel bijzondere mate voor Breda. Al de verbindingen, waarover een dagblad beschikt, zooals telex, tele graaf, telefoon, berichtgeving door cor respondenten en medewerkers, waren in het ongereede geraakt, zoodat wij slechts in staat waren onze lezers op zeer beperkte schaal op de hoogte te stellen van hetgeen voorviel in onze naaste omgeving. Ook thans zijn die verbindingen nog niet hersteld, zoo is o.a. onze telexver binding nog steeds gestoord. In het centrum van ons land heeft men met al die ongemakken niet in zoo groote mate te kampen gehad. Terwijl op Tweeden Pinksterdag de tienduizenden inwoners van Breda zich ophielden in de bosschen, boerderijen en schuren rond Zundert, Rijsbergen, Achtmaal, Hoogstraten en elders, ver schenen, aldus 't „Dagblad van N. B. en Z. de eerste berichten, die er op wezen, dat de militaire toestand zich in een, voor ons land ongunstige richting, ging ontwikkelen. In het Nederlandsche legerbericht van Maandagmiddag half twaalf werd gemeld, dat de Duitschers in een sector van de Grebbelinie waren doorgedron gen, dat zij zich in de noordelijke pro vincies hadden vastgezet, dat Duitsche afdeelingen in Rotterdam hardnekkigen tegenstand boden en dat de Duitschers via de Langstraat waren opgerukt en de Moerdijkbrug hadden bezet. Koninklijke Familie vertrokken. Spoedig daarop werd bekend, dat de koninklijke familie en de Nederland sche regeering zich naar Engeland had den begeven. Dit bericht, dat in ons land een die pen indruk maakte, werd Maandag avond laat door den Regeeringspers- dienst in de navolgende bewoordingen bekend gemaakt: In het stadium, waarin de strijd thans is getreden, heeft de regeering 't noodzakelijk geacht in het belang van het land en van zijn overzeesche ge- biedsdeelen en ter bewaring onder alle omstandigheden van haar volledige vrijheid van handelen, den zetel van 't bewind te verplaatsen. H. M. de Ko ningin en haar ministers hebben zich daarom naar elders begeven. „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 24) Daar heb je 'm, daar heb je 'in! schreeuwde Mr. Clair. Pak hem! Hobson had deze aansporing om zijn plicht te doen niet eens noodig. Mr. Clair had er tegen hem op gezinspeeld dat het-zich-op-verboden terrein be vinden maar een uitvlucht was om 'n man aan te houden die wel eens de moordenaar van Richard Newby kon zijn. Waarom heb je hem niet tegen gehouden, Newby?, vroeg Clair boos. Die man heeft je ontvoerd ert ik heb zoo'n idee dat hij meer van den moord op je broer afweet. Ik weet tenslotte niet zeker, of hij mij ontvoerd heeft, zei Sir John,, terwijl hij met zijn bevende hand langs zijn klam voorhoofd streek. Maar die dasspeld dan? Misschien heb ik me wel vergist. Mr. Clair keek zijn gast met een on derzoekenden blik aan. In den regel was de millionnair iemand met stalen zenuwen, een ijzeren wil en met vol komen zclfbeheersehing. Maar het ge sprek met den Rus scheen hem wel heelemaal van streek gemaakt te heb ben. Wil ik je eens wat zeggen?, zei Clair. Jij weet óók meer van die zaak af! Als je den moord bedoelt, ant woordde Sir John, daar weet ik niets van af. Ik vond Richard dood en werd toen ontvoerd. Maar Richard had re laties met die anarchisten En ze hebben hem vermoord, vul de Mr. Clair aan. Zoo iets kun je van zulk tuig verwachten* Dat ben ik volkomen met je eens, Geleidelijk aan kwam men meer te weten over dit vertrek. Zoo werd bekend, dat Prinses Ju liana met de beide prinsesjes Beatrix en Irene te Londen waren aangeko men en dat Prins Bernhard zijn familie daarheen begeleid had. Na een begroe ting van het Engelsche koningspaar in het Buckingham Palace, hadden Prin ses Juliana en de prinsesjes haar intrek genomen in het verblijf van een vroe- geren Nederlandschen gezant te Lon den. Over de aankomst van Koningin Wilhelmina in Engeland meldde een Engelsch hofbericht, dat koning Geor ge zich Maandagavond naar Liver- poolstreetstation had begeven om daar H. M. Koningin Wilhelmina der Ne derlanden te begroeten. Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard waren op t station aanwezig, toen de Koningin uit den trein stapte. Na de begroeting on derhield de Koningin zich even met het prinselijk paar. waarna zij zich tot den Koning wendde en in het Fransch een langdurig gesprek met hem voerde. De Koningin kwam te Londen aan met een extra-trein. Het Nederlandsche leger capituleert. Nadien hebben de gebeurtenissen zich in een uiterst snel tempo afge speeld. Op het bericht, dat het veldleger was teruggeworpen op de Nieuwe Holland- sche Waterlinie, volgde spoedig de mededeeli,ng, dat het Nederlandsche leger had gecapituleerd. Dit besluit werd via de radio bekend gemaakt door den opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Win kelman, vertegenwoordigend de Ne derlandsche regeering hier te lande. Dit hoogst ernstige besluit werd door generaal Winkelman als volgt gemo tiveerd: ,,Ik, die als opperbevelhebber van land- en zeemacht alle berichten ont ving, wist met volstrekte zekerheid, dat het uiterste was bereikt. De strijd was te ongelijk. Onze troepen stonden te genover technische middelen, waarte genover de grootste menschelijke moed niet is opgewassen". Brieven onder No. 63205 Bureau van dit blad. Clair, en daarom kan ik niet voor zichtig genoeg zijn, als ik niet ook ge vaar wil loopen. - Maar jij hebt toch niets met ze uitstaande, heb je gezegd. Neen, maar ik lijk sprekend pi> Richard. En dan... en dan... Sir John brak af en kreunde even. Ik hen in een moeilijke positie, Clairheel moeilijk Ik begrijp je niet. zei mr. Clair verbaasd. Je kunt me ook niet begrijpen, totdat Tot wat Sir John keek naar den toren, die zwaar en donker afstak tegen de grij ze schemerlucht. Tot ik dat gehei me genootschap van Bezkoff met zijn raad van vijf in de val heb laten loo pen. En na deze raadselachtige woorden weigerde Sir John om verder over de zaak le spreken. Gedurende de achtervolging had de veldwachter verscheidene voorbijgan gers opgewekt om aan de vervolging mee te doen en al heel spoedig klonk de kreet: „Houdt den dief! Houdt den dief!" door den stillen zomeravond. Toen Bezkoff de bochtig» hoofdstraat van Bcltan bereikt had, zat een heele troep menschen hem op de hielen. Naar het station gaan was niet meer mogelijk, want hij zou op het perron dadelijk gearresteerd worden en als hij het vrije veld inliep, waar hij den weg niet kende, zouden zijn achtervolgers hem al heel gauw de pas hebben afge sneden. Zijn eenigc kans was ergens een schuilplaats te zoeken. Hij spurtte zoo hard vooruit dat hij het dorp door was voor zijn vervolgers het gemerkt hadden en hij hen al spoedig zoo ver voor was dat zij hem uit het oog ver loren. Dit was het geschikte oogenblik! Juist toen hij zich voor de villa van de Minters bevond, stond Willy bij 'l hek, ze wachtte op Hallon en Billy, die nog uit Londen moesten komen. De graaf zag een knap. jong meisje staan, dat hem terwijl hij kwam aan hollen, met verbazing aankeek. Zijn intuïtie deed hem een besluit nemen. Hij nam een aanloop om over het hek te springen. Willy slaakte een uitroep van schrik, wat dan ook werkelijk geen wonder was. Bezkoff gaf haar 'n Eenige en Algemeene Kennisgeving. Op 11 Mei overleed plotseling, door een nood lottig ongeval, onze beste Broeder ADRIËN JACQUES PIERRE FICQ. FAMILIE FICQ. Tilburg, Schout-Backstraat 25 Breda, Tilburgsche weg 102 Algemeene Kennisgeving. Heden overleed, totonze diepe droefheid, mijne ge liefde Vrouw en der kin deren zorgzame Moeder CORNELIA VAN PEER geboren v. d. Schans, in den ouderdom .van ruim 38 jaar. D. VAN PEER ADBIANA CORNELLS JAN 's-Grevelduin-Capelle, 20 Mei 1940. mei FLINKE APARTE WERKPLAATS of GARAGE. Te bevragen Grootestraat 333, WAALWIJK Zoo SPOEDIG MOGELIJK GEVRAAGD haastige uitlegging en noemde zijn naam. Mr. Clair wil ine laten arrestee- ren, omdat ik zonder zijn toestemming op zijn terrein ben geweest, zei hij ademloos en met drukke gebaren. Ze zitten mij achterna -— help me alstu blieft! Ik kan alles ophelderen! Hobson met zijn bende kwamen den hoek om, maar voor ze hem hadden kunnen zien had Bezkoff zich achter de dikke groene haag laten vallen, waarachter hij volkomen onzichtbaar was en greep Willy's japon vast. - - Help me!, smeekte hij, nogeens fluis terend. HOOFDSTUK XVII« Willy was werkelijk van plan hem te helpen. Zoodra ze zijn naam gehoord had, had ze dat besluit genomen, al was het alleen om met hem te kunnen praten. Dit was immers de Bus, die had geprobeerd Clair geld af te persen en het was zeer waarschijnlijk dat hij iets van den moord afwist. Miss Min- ter huiverde wel hij de gedachte dat misschien een moordenaar en in elk geval een afperser haar kleeren vastgegrepen had, maar ze hield zich goed terwillc van Dorothy en Percy. Ze had besloten in elk geval te verhin deren dat haar vriendin Lady Newby werd en misschien zou Bezkoff haar uit dankbaarheid het een en ander meedeelen, dat zooals Willy het noemde de situatie kon redden. Dus bleef ze glimlachend over het hekje leunen. - Stilfluisterde ze. Ik zal u hel pen. Hobson schoot voorbij, maar een paar van de mannen die hem volgden, hieven stilstaan en wendden zich tot Willy: We dachten dat we hoorden roe pen. miss, zei een eerbiedwaardige ou de barbier. Hebt u den dief gezien? Ik zag een man voorbijhollen, zei Willy onverschillig, en ik gilde even omdat zijn gezicht zoo woest stond. Hij is daar naar toe gegaan, waar de veldwachter nu heen loopt. Wat heeft hij gedaan? Hij is een dief, miss een didf! riep de barbier, die Hobson's hijgende uitleg verkeerd begrepen had. Kom mee, jongens, die zullen we eens even gauw in de bak stoppen! en weg holde de heele troep op hun opwindende menschenjacht. Wat een ellendelingen!, zei Willy vol weerzin. Sta op, graaf Bezkoff en kom binnen. U moet me een paar vragen beantwoorden. Ik ben tot uw dienst, mademoi selle, zei de Bus dankbaar, .hoewel haar woorden hem verbaasden. U hebt me gered Dat weet ik nog niet zoo zeker. U kunt nog altijd gevangen genomen worden. O nee! Zoo straks als alles rustig is, kan ik onopgemerkt naar een spoor weghalte een eind verder gaan en zon der gezien te worden naar Londen rei zen. U zoudt in minder dan geen tijd gearresteerd worden, zei Willy boos. Komt u hier binnen, terwijl ze de deur van de kleine salon opende en als u mij verteld hebt wat ik weten wil, zal ik u helpen ontsnappen. Dat wil zeggen, als u mij de waarheid ver telt. i - Maar ik begrijp u niet, mademoi selle, stamelde Bezkoff, terwijl Willy het licht aanknipte en hem aankeek. U kent me niet. Toch wel, zei Willy bits. Ik hen Miss Minter en de beste vriendin van Miss Clair. Ze heeft me verteld hoc u geprobeerd hebt haar vader geld af te persen. Schaam u, Sir! Bezkoff werd rood en hij voelde zich verlegen tegenover dit meisje, dat hem met haar aardig gezichtje zoo streng aankeek. Miss Minter was er, van haar kant, verwonderd over, dat de Bus zoo knap was. Hij zag er uit als; de prins uit een sprookje en zo begreep niet dat een jongeman met zoo'n- aantrek kelijk gezicht zich met zulke gemeene praktijken kon inlaten. We hebben maar tien minuten, zei Willy, terwijl ze naao* de klok keek, want ik verwacht mijn broer en Mr. Hollon direct. U moet mijn vraag eerlijk beantwoorden, graaf Bez koff. Ik ben u heel veel verschuldigd. Miss Minter, en zal u antwoord geven als ik dat kan. Vertelt u me dan, wie Bichard Newby vermoord heeft. Bezkoff schrok. Dat weet ik niet, zei hij dadelijk. Heeft die spion, die Sir John volgde (Miss Clair heeft me alles ver teld) dan niet gezegd, dat hij gezien had, dat mr. Clair het deed. Mr. Clair? stamelde Bezkoff. Ja, mr. Clair. U weet wel vvien ik bedoel, zei Willy ongeduldig. Er was een spion, dat is zoo, gaf de Rus langzaam toe, maar die heeft niet gezien wie de doodelijke steek heeft gegeven. En toch durfde u mr. Clair van den moord te beschuldigen. Ik werd gedwongen, zei Bezkoff zacht, terwijl hij bedremmeld voor zich keek. Door wie? vroeg ze gebiedend. Door de vijf leiders van ons ge heim genootschap. Kijkt u me niet zoo streng aan, Miss Minter! Niemand zou meer hekel aan dit werk kunnen heb ben dan ik. Een gentleman laat zich tot der gelijke dingen niet dwingen, zei Willy snijdend. U weet nietu begrijpt het nietIk kan het nu niet uitleggen. r Het zou te lang duren, het zou me mijn leven kunnen kosten. Het is wer kelijk waar! U weet niet, hoe wij ge dwongen worden. Ik heb me bij dat genootschap aangesloten zonder dat ik wist hoe zij te werk zouden gaan; en ik had een sterke drijfveer, die mij er toe bracht me bij hen aan te slui ten. Miss Minter, zei hij opeens op smeekenden toon, komt u naar Lon den, naar dit adres(Hij schoot haar een kaartje toe). Ik kan u alles verklaren en li zult zien dat ik niet zoo'n minderwaardig sujet hen als u denkt. Laat me nu gaan! Willy ging tusschen hem en de deur staan. Ik wil weten wie Richard Newby vermoord heeft, zei ze. Ik zweer u dat ik het niet weet. Was het Sir John? Ik kan het u niet zeggen er is geen tijd meer oin alles uit te leggen. Waarom wilt u dat weten? Ik zal eerlijk tegen u zijn. Omdat ik niet wil, dat Sir John met Dorothy Clair trouwt. (Wordt vervolgd). i

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 4