PROVINCIAAL NIEUWS. Steunactie voor de Noord-Brabantsche gemeenten. Het Duitsche „paardenvolk" trekt over het Damrak te Amsterdam. Op den achtergrond het Centraal Station. SPOORWEGVERKEER. Welke treinen al rijden. Herstel der bruggen zal 4 a 5 mhanden vorderen. uit Uirecnt worui u.il. 21 iviei aan net /iig. nanueisuiaü geineiu: ix aar wij neuen dij nel spoorwegbe- ui ij i vernamen, worai mei man en niacin gewernt aan net nersiei van ucn ireinenioop. Was ue eerste uagen na üe bezetting siecnts veiKeer moge- iijic in de provincie Noorci-Lloilancl en op enkele andere trajecten, Uians is men al zoo ver gevorderd, dat ook Arnhem en Geldermalsen, ja zelis ives- teren weer kunnen worden bereikt, lil net algemeen kan men zeggen, dat een uurdienst wordt gereden, al zal men goed doen tevoren aan de stations te iniormeeren op welke tijdstippen men precies kan vertrekken. Hier laten wij een lijstje volgen van de baanvakken waarop weer treinen rijden. Dat zijn dus allereerst de hoofd verbindingen in heel Noord-Holland. Verder loopen eveneens treinen tus- sehen Utrecht en Amsterdam en Utrecht en Hilversum. Tevens kan men van Utrecht weer naar Amersfoort ko men. Van Utrecht en Amsterdam uit is Den Haag bereikbaar, maar Roterdam nog niet. Ook kan men van Gouda met de tram naar Schoonhoven komen. Overigens is het spoorwegvervoer naar het Zuiden nog geheel geblokkeerd. Van Utrecht uit kan men naar het Zuiden Geldermalsen weer bereiken, nadat de eerste dagen Culemborg het eindstation is geweest. Verder kan men zich in Oostelijke richting per trein naar Arnhem begeven, een aanmerke lijke uitbreiding dus, daar den eersten tijd alleen Driebergen het eindpunt vormde op genoemd traject. Wij hoorden eveneens dat verbin ding bestaat tusschen Utrecht en Apel doorn Amsterdam-Amersfoort-Apel- doornAmersfoortHattemerbroek, Den Haag-Schiedam, Schiedam-Maas- sluis. Met welke snelheid het opruimings- werk en het herstel van de bruggen worden ter hand genomen, moge blij ken uit de mededeeling, dat men hoopt binnen vier a vijf maanden alle brug gen weer te hebben vernieuwd. Aan de brug bij Zulphen wordt zeer hard gewerkt en men verwacht, dat hierover zeer spoedig verkeer mogelijk zal worden, üe herstellingswerken op Lal van plaatsen langs den IJssel ver- loopen zeer vlot. Van dag tot dag wordt een stukje aan de hierboven ge noemde verbindingswegen toegevoegd, zoodat men in ieder geval goed zal doen, dagelijks te inforineeren tot hoever de trajecten weer berijdbaar zijn. RESTITUTIE MOTOR RIJTUIGENBELASTING. Men meldt ons, dat de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B. B.N.) onder de aandacht van het De partement van Financiën heeft ge bracht, dat vele ondernemers met in gang van het nieuwe belastingjaar hun verschuldigde motorrijtuigenbelasting over althans drie maanden hebben be taald; dat genoemde ondernemers in hel autobedrijf door den na 1 Mei j.l. in getreden oorlogstoestand en het daar na gevolgde verbod om met motorrij tuigen aan het verkeer deel te nemen, verplicht zijn hun bedrijven stop te zei ten en aldus geen profijt kunnen trekken van de door hen betaalde be lastinggelden; dat zij door hel verplichte stilleggen hunner bedrijven thans uit dien hoofde zonder inkomsten zijn en zij het der halve redelijk en noodzakelijk achten, dat hun de na 1 Mei j.l. betaalde be lastinggelden voor motorrijtuigen het zij gerestitueerd worden, hetzij de ge dane betalingen zuil engelden voor een nader te bepalen termijn, wanneer zij weer in staat zullen zijn van hun mo torrijtuigen gebruik te maken. Bericht is intusschen ontvangen dat aan bovenstaand verzoek zal worden voldaan. HERDENKING DER DOODEN. Ontroerende plechtigheid bg den Grebbeberg. Een redacteur van de N.R.C. heeft een tocht gemaakt door een groot deel van Zuid-Holland, Utrecht en Gelder land. Daarbij werd ook een bezoek ge bracht aan het soldaten-kerkhof bij den Grebbeberg. De journalist schrijft daarover 't volgende: Als men Ouwehand's Dierenpark ge passeerd is, krijgt men plotseling een diepen schok. „Friedhof" lezen wij er gens en een groote ontroering komt over ons, als wij daar een rij eenvou dige houten kruisen zien, daarachter een rij dóódsimpele onbeschreven stuk jes hout van minimale afmetingen en aan de andere zijde niet minder dan vier soortgelijke rijen. In de voorste rij aan weerszijden zijn de Duitsche soldaten begraven, die bij de Grebbe- linie het leven lieten; in de volgende rijen de Nederlandsche militairen. In het geheel liggen daar 425 dooden, waaronder 110 a 120 Duitschers. Bij menig kruis of grafplankje is een helm geplaatst, hier en daar rust de helm op een geweer en op enkele plaatsen kleuren hortensia's troostend te mid den van deze droeve getuigenissen van vaderlandsliefde en heldendood. Nog steeds worden nieuwe lijken te voorschijn gehaald, hetgeen echter ge varen medebrengt; reeds tot driemaal toe zijn bij dezen opsporingsarbeid mijnen lot ontploffing gekomen. En daar nabij den Grebbeberg heeft men de laatste dagen nog 23 gewonden ge vonden. Zelfs j.l. Zondag nog een twee tal, wier herstel niet uitgesloten schijnt. Het is door een vervaarlijke strijd geweest, gelijk kapitein von der Deeken op dez entocht, ter plaatse zelf heeft uiteengezet. De Grebbeberg was aanzienlijk ver sterkt van 'l water (dat nu al weder ge heel of grootendeels verdwenen is) was door de Nederlanders op gelukkige wijze gebruik gemaakt, de toegangs weg was smal en moeilijk. De vliegers van beide partijen zijn daar ook in actie geweest; groote moed is weder zijds aan den dag gelegd. Van 11 Mei lot den nacht van 13 op 14 Mei, toen de Nederlanders terugtrokken, is daar met een verbetenheid gestreden, die niet alleen, maar helaas ook, tot ui ting komt in het aantal gesneuvelden. Op dit kerkhofje, soberder dan eenig ander in Nederland, maar indrukwek kender dan welke pompeuze begraaf plaats ook, veel ontroerender b.v. dan de koude marmerweelde op den ver maarden doodenakker te Genua, zijn j.l. Maandag op plechtige wijze de doo den. die aan beide zijden gevallen zijn, herdacht. Dappere dooden herdacht. Kapitein von der Decken trad het eerst naar voren; achter hem stonden ter weerszijden Duitsche militairen, die groote kransen torsten met aarons- kelken, breede roode linten en het ha kenkruis. Een dier kransen is bij een rij graven van Duitsche soldaten neer gelegd; een andere krans bij de daarop volgende rij graven van Nederlandsche soldaten. Kapitein von der Decken, martiale verschijning met ver-reikend stemge luid, heeft de dappere dooden van bei de zijden herdacht in een rede, welke wij niet letterlijk kunnen weergeven, omdat wij schamen ons niet, het te bekennen de emotie ons overmees terde. „In dit mooie land, aldus ongeveer Tot het Bestuur van liet Ned. R.K. Huisvestings-Cómité, is het verzoek ge richt ook voor die Noord-Brabantsche Gemeenten, welke onder de krijgs verrichtingen geleden hebbed en behoefte hebben aan kleeding en dekking een hulpactie te organiseeren. Hel Bestuur, gaarne bereid aan dit verzoek te voldoen, stelt zich be schikbaar voor de inzameling van gelden en goederen. Zij, die deze hulp actie willen steunen, worden verzocht daarvan opgave te willen doen aan het Centraal Bureau van hel Ned. R.K. Huisvestings-Comité, Hekellaan 6, 's-Hertogenbosch, lel. 2836, mei opgave van het bedrag of hoeveelheid en soort der goederen, die ter beschikking worden gesteld. Gelden en goede ren kunnen tevens aan genoemd Bureau worden afgegeven. Het Bestuur v.n., F. J. N. HENDRICKX, Vic. Gen., Voorzitter. J. v. MACKELENBERGH, Dir.-Penningmeester. II. C. M. WIJFFELS, Secretaris. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant heeft het volgende schrijven gericht aan het,Ned. R.K. Huisvestings-Comité: Reeds zoo vaak heeft uw Comité hulp verleend aan duizenden die buiten onze vaderlandsche grenzen getroffen werden door ramp of leed. Steeds vond het de gevraagde medewerking. Nu in onze eigen omgeving zoo velen zeer zwaar getroffen zijn, zal zeker iedereen gaarne helpen om ten spoedigste de ernstigste nooden te lenigen. Ik beveel Uw arbeid van harte in aller medewerking aan. De Commissaris der Koningin in de Provincie, Noord-Brabant, A. v. RIJCKEVORSEL. kapitein von der Decken, breng ik te dezer piaatse een eersten groet aan onze gevallen kameraden. Wij weenen hier geen neerdrukkende (dumpte) tranen. Wij zijn vervuld met fierheid en diepe dankbaarheid, deel uit te ma ken van zulk een weermacht, die het vroegere Duitsche leger in geenen dee- le beschaamt en gekenmerkt wordt door den vooruitstormenden geest van het Derde Rijk. Deze mannen stonden bij de Grebbe- linie niet voor een gemakkelijke taak. Hier was een sterke natuurlijke ves ting, moeilijk toegankelijk door de inundatie en verdedigd door een ster ken en dapperen tegenstander. Wij herdenken ook die tegenstanders, die zich kloek en taai verweerd hebben. Wij zullen steeds met hoogachting deze strijders gedenken. Moge hier steeds vrede heerschen; vrede totdat eenmaal alle graven zich openen". 'Een laatsten groet aan de Neder landsche gesneuvelden. Als teekenen van achting voor de gevallen Nederlandsche soldaten ver zocht kapitein von der Decken daarop luitenant dr. Wiardi Beekman, die als reserve-officier aan 't algemeen hoofd kwartier verbonden is en die aan de geheele excursie heeft deelgenomen, éveneens het woord te voeren. Onze landgenoot heeft zich van deze zware taak op even sobere als waardige wijze gekweten. Wij zijn in de gelegenheid zijn rede hier in extenso te laten vol gen „De Opperbevelhebber van de Ne derlandsche Land- en Zeemacht al dus luitenant Wardi Beekman heeft mij opgedragen een laatsten groet te brengen aan de Nederlandsche solda ten, die hier begraven zijn. Een laat sten groet namens het Nederlandsche leger aan strijdmakkers, die bij de ver dediging van het Vaderland hun leven hebben verloren; een laatsten groet namens Nederland, dat den moed en de trouw, door zijn zonen in de dagen /an den oorlog betoond, nooit zal ver geten. In de strijdmakkers, die hier hun aatste rustplaats vinden, eeren wij al le officieren, onderofficieren en min deren, die hun leven voor Nederland hebben gegeven. De Nederlandsche Weermacht weet den moed en de or ganisatie van den tegenstander te res pecteeren. Doch aan dit graf van Ne derlandsche soldaten is het mijn taak, hulde te brengen aan hel taaie verweer van de Nederlandsche verdedigers; aan de geestkracht en moed, die zij hebben getoond bij de verdediging van hun vaderland. Zij, die vielen, hebben hun bloed niet tevergeefs geofferd. Zij hebben de eer van de Nederlandsche weermacht, zij hebben de eer van hun land hoog gehouden. Voor de gezinnen en voor de ouders moge het een troost zijn, te weten, dat zij als goed Nederlandsche mannen hun plicht hebben gedaan in den strijd. Toen de loop der omstandigheden den oorlog over den Nederlandschen grond bracht, hebben zij met opge wektheid alles gegeven, omdat hun land hen riep. De weermacht en het Nederlandsche volk bidden, dat God hun nabestaan den de kracht moge geven om hun zware smart te dragen. Wij zijn mét hen, zooals wij in onze ged; chten steeds zijn bij de strijdmakkers, die den dood vonden. Kracht putten wij uit de zekerheid, dat wij trouw zijn geweest aan onzen Nederlandschen plicht. Ik moge dezen afscheidsgroet beslui ten met een couplet van het Neder landsche volkslied: Soo liet den wil des Heeren Op die tijt had gheweest, Had ik gheern willen keeren Van u dit swaer tempeest; Maer de Heer van hier boven, Die alle dinck regeert, Die men altijt moet loven, En heeftet niet begeert. Wij allen hoorden het ontroerd aan. Wij waren daar met vele Nederland sche dagbladschrijvers. Er waren ook Duitsche journalisten. Er waren Ne derlandsche rijksveldwachters. En iets verder weg, aan den wegrand, bevond zich een groep Nederlandsche solda len, wien het droeve lot van hun ge vallen makkers bespaard was geble ven. Wat zal in hun harten zijn om gegaan? ONS BLAD. Dat onze courant weer in meer nor malen vorm is verschenen, is door zeer velen met belangstelling begroet. Wij zullen ons best doen zooveel doenlijk te geven, vooral van hetgeen onze lezers uit plaats en streek moeten weten, wat voor hen en hunne gezinnen van belang is, zooals mededeelingen van gemeenten, officieele instanties enz. en wij vertrouwen dat men een en ander op prijs zal stellen en weder- keerig zijn abonnement continueert en betaalt en ook blijft adverteeren. Het moet toch voor eenieder duide lijk zijn, dat wij evenmin als andere bladen, vorige week in gewoon for maat konden verschijnen, er was geen ander dan wat somber oorlogsnieuws, geen verbindingen, kortom alles lag lam ook in 't courantenbedrijf. Daarom doet 't zoo vreemd aan, dat er mensc.hen zijn die zeggen: „we be talen niet voor zoo'n dun blaadje", een ander weer: „schrap me maar tot de courant gewoon uitkomt" en dergelijk fraais meer. Gelukkig is het getal van die „klein- zieligen" zeer beperkt en komen vele anderen onze gelederen versterken. Wij zullen ons best doen, laat 't pu bliek de rest doen, dan komen we 't best dezen abnormalen tijd door. RED. WAALWIJK GEBOMBARDEERD. In de groote dagbladen komt het be richt voor dat Waalwijk in den nacht van Woensdag op Donderdag is ge bombardeerd en dat verscheidene bur gers gedood zijn. Gelukkig mogen we zeggen dat hier niets is gebeurd, zoodat dit bericht op een vergissing moet berusten. Waalwijk maakt het goed en heeft niets geleden, dit voor de vele vragers. R.K. HOOGERE BURGERSCHOOL A TE WAALWIJK. Door het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn als deskundigen bij 't a.s. eindexamen aangewezen Mr. Th. R. J. Wijers te 's Hertogen bosch, Mr. A. F. H. C. Schrijvers te 's Gravenhage en Dr. G. van Woesik te Nijmegen. De mondelinge eindexamens worden afgenomen op 19, 20, 21 en 22 Juni. ONZE MILITAIREN. Steeds meer gunstige berichten over onze militairen komen binnen en tal van hen zijn reeds rustig thuis. Thans is definitief bekend dat onze gemeen te een gesneuvelde telt, n.l. A. v. d. Wens te v.m. Baardwijk, die bij Oir- schot sneuvelde, terwijl nog van een enkele niets is gehoord. Ondanks de tegenstrijdige berichten over onze „Luchtwachters" kunnen we nu meedeelen, dat thans definitief be richt is ontvangen dat zij veilig en wel in Sus van Gent zitten en nu ook wel spoedig thuis zullen zijn. PRACTIJK-EXAMENS VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELS WETENSCHAPPEN. Bovengenoemde Vereeniging deelt ons mede, dat de practijk-examens, die oorspronkelijk op 24, 25 en 26 Juni a.s. zouden worden gehouden, zullen worden uitgesteld, waarschijnlijk tot de week daaropvolgend. Zij die zich voor deze examens, die zooals gewoon lijk in hel gebouw van de R.K. H.B.S. A alhier zullen worden gehouden, heb ben opgegeven of nog willen opgeven, kunnen er dus gerust op zijn dat deze gewoon zullen doorgaan. GEEN PRIJSVERHOOGING VAN SCHOENEN, LEDER, FOUR NITUREN ENZ. Elke prijs verhooging van schoenen, leder, fournituren en schoenreparatie is verboden. Deze bepaling geldt zoo wel voor de industrie, den engroshan- del en den detailhandel. Schoenfabri kanten, lederhandelaren, schoenma kers en schoenwinkeliers moeten te gen de op 9 Mei 1.1. geldende prijzen vcikoopen. HERSTEL VAN SPOORLIJNEN IN NOORD-BRABANT. Zooals reeds eerder vermeld, is het de bedoeling van de Duitsche autori teiten, de baanvakken der Spoorwe gen zoo spoedig mogelijk te herstel len en wederom open te stellen vooi het publiek. Vandaar dat men met den uitersten spoed de opgeblazen bruggen, welke het Zuidelijk spoor wegnet hebben verbroken, is gaan re- pareeren. Wenscht men Amsterdam te be reiken, dan moet men eerst per fiets naar Geldermalsen. Van daaruit vindt men reeds een uurdienst naar Am sterdam, Woerden, Den Haag en Lei den. Maandag is het baanvak Den BoschGeertruidenberg voor den dienst gereed gekomen .evenals 't baanvak Den BoschBoxtel. De richting Den BoschTilburg BredaRoosendaal, alsmede de lijn Den Bosch Boxtel Eindhoven Helmond hoopt men, aldus „De Grondwet", spoedig weer in roulatie te kunnen brengen. Hiervoor moeten echter eerst de bruggen aan het Wil- helminakanaal te weten nabij Tilburg en in Best hersteld zijn. Het herstellingswerk is momenteel reeds in zoo'n vergevorderd stadium, dat men heden daarmee klaar hoopte te zijn. Overeenkomstig den wensch der autoriteiten wordt momenteel alles in het werk gesteld genoemde baan vakken in te schakelen voor het per sonenvervoer. Een regeling daarom trent zal het publiek spoedig, tege moet kunnen zien. De verbindingen naar 't Noorden zullen meer tijd in beslag nemen. Wel tracht men door groote omlegging hiervoor een oplossing te vinden. Het personeel der spoorwegen blijft in dienst. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Bij de gemeente-politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden en verloren voor werpen Gevonden: Heerenjas, dames portemonnaie met inhoud, halskettinkje met medailles, hangslot, notitieboekje, zilveren rozen krans, portemonnaie met inhoud, wol len deken. Verloren: Etui met lorgnet, bos sleutels, por temonnaie met inhoud. KEURINGSDIENST VOOR WAREN. De Directeur van den Keurings dienst voor Waren te 's Hertogenbosch vestigt er de aandacht van consump- lie-ijsbereiders op, dat zij verplicht zijn de melk (room) met de grondstoffen goed door te koken, en dat, vooral in dezen tijd, bij de bereiding en bij de straatverkoop de uiterste zindelijk heid moet worden betracht. Overtreding van de wettelijke be palingen zal worden gestraft. ABONNEERT U OP DIT BLAD ."i I ■IfM'fir»» rTM ffljgn

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2