BURGERLIJKE STAND E Schoenen distributie Gebr Mion COR VAN DE WIEL VERPLAATST Laatste Berichten. Marktberichten. SPORT. Schoenenbon STAMKAART MEEBRENGEN Gootsteenbak mottig? Notaris CHRIST verpachten Hooigras Haarsteeg Notaris CHRIST verpachten Hooigrasverpaciitingen 1940. Notaris CHRIST GROOTESTRAAT 174 EEN TOCHT DOOR BELGIë. Op zoek naar de Waalwijksche luchtwacht. We weten wat het zeggen wil om op zoek te gaan naar Nederlandsche mi litairen, die ergens in Nederland ver blijven moeten. Velen van ons hebben dagen gefietst en duizenden keeren ge vraagd: „Waar ligt het veertiende, waar ligt dit of waar ligt dat." Nóg moeilijker wordt het evenwel wanneer men moet zoeken naar Neder landsche soldaten, die in België ol Frankrijk vertoeven en degenen die aan een dergelijke zoekpartij begin nen moeten allereerst beschikken over een ijzersterken wil. Temeer daar er interessante dingen aan het licht komen omtrent de ver woestingen in België, hebben wij een onderhoud gehad met een Waal wij ker, die op zoek is geweest naar de 24 Waal wij ksche luchtwachters, die, naar men algemeen aannam, in België of Frank rijk waren. Wc laten nu verder onze zegsman aan het woord: In den vroegen morgen rond half zeven zijn we gestart met als eerste eindpunt Sas van Gent, waar wc zon der al te veel moeilijkheden zijn aan gekomen. In Sas van Gent is zeer veel vernield en het vroeger zoo schoone plaatsje biedt thans een treurigen aan blik. Tal van huizen liggen er in puin, alle bruggen zijn opgeblazen, bijna geen huis hebben we gezien dat niets geleden heeft van den korten, doch hevigen oorlog. Hier hebben we bij een goede be kende geïnformeerd naar de Waal wij k- sche luchtwachters, die ons vertelde dat we de richting van Ostende uit moesten. Zooals onze berichtgever aangaf zouden de mannen zijn door gegaan naar 't Zuidwestelijkste hoek je van België. Onze bedoeling was om zoo ver mo gelijk België in te trekken langs de kust en daarom koersten we naar Oostburg. Hollandsche militairen uit België op weg naar huis. In en rond Oostburg hebben we heel veel Hollandsche soldaten gezien en gesproken. Zij verklaarden ons dat ze uit Ostende en omstreken kwamen en thans op weg waren naar huis. Velen waren met vrachtwagens gekomen, doch nog meerderen hadden den tocht te voet afgelegd. In Oostburg moesten deze jongens zich aanmelden en dan konden ze naar huis. Het was moeilijk om aan te zien hoe onze soldaten dat vertelden. Bij de woorden „naar huis" sprongen hun vaak de tranen van aan doening in de oogen. In Zeebrugge. Over Sluis en Knocke zijn wc ver volgens naar Zeebrugge gereden. In Knocke was vrij weinig vernield. Wel had de oorlog ook hier zijn sporen achtergelaten, doch in vergelijking met andere plaatsen schikte het nogal. De zeezijde van Zeebrugge daaren tegen bood een verschrikkelijke!! aan blik. Alle bruggen zijn totaal verwoest. De schitterende boulevard-hotels, ge kend door zoo vele Nederlanders, zijn practisch allen vernield. In de haven ligt een groot koopvaardijschip gezon ken. Alles wat aan de zeezijde staat is totaal verloren gegaan. De binnenzijde van het badplaatsje valt nog al mee. Wel is er zeer veel beschadigd en ver nield en heeft ook Mars hier zwaar zijn stempel gedrukt, doch in verge lijking met hetgeen wij aan de westzijde zagen loopt hel wel los. Bewoners ver telden ons dat er over het Kanaal, dat leidt van Zeebrugge naar Brugge, geen enkele brug meer heel is. Bii Zeebrugge was een geïmprovi seerde brug gelegd waar we overheen konden. Toen leidde de tocht mjpr Blankenberge. Over het algemeen valt ook hier de schade nogal mee. Op dezen weg kwa men We steeds weer Hollandsche mi litairen tegen die op weg waren naar Oostburg. Allen waren vol lof over 't correct optreden van de Duitsche mi litairen, die hen naar huis hadden ge stuurd. Toevallig ontmoetten we we hierbij een Langstrater die ons de gelukkige tijding kon brengen, dat -hij Zaterdag 25 Mei de Waal wij ksche Luchtwach ters nog had gesproken en dat ze allen in hesten welstand verkeerden. Waar ze nu vertoefden kon hij onmogelijk zeggen, maar wel meende hij, dat ze reeds op weg moesten zijn naar huis. Verder zoeken was volgens hem onbe gonnen werk en temeer, daar wc nu toch de verzekering hadden dat er met de 24 Waal wij ksche menschen niets was gebeurd, trokken we opgewekter dan we gegaan waren naar ons dier bare Waalwijk. De terugweg zouden we over Gent en Antwerpen nemen. Op den weg naar Brugge trof het ons weer dat alle bruggen zonder uit zondering waren vernield. Ook vele huizen die langs den weg stonden, wa ren 't slachtoffer geworden van den oorlog. Op den heelen weg van hier naar Antwerpen wemelde het van vluchte lingen, die met veel angst in hun hart hun woonstede weer opzochten. Kilo meters lange stoeten trokken wc voor hij. Het meerendeel was te voet. Het was hun aan te zien dat de oorlog zijn stempel achtergelaten had. Velen za gen er somber en zwaarmoedig uit. In den beginne was het niet zoo erg, doch op den duur, toen we steeds maar weer nieuwe rijen geëvacuecrden voorbij moesten was het ons onmogelijk niet onder den indruk te komen van het verschrikkelijke leed, dat deze stak kerds geleden moesten hebben. Beiden zijn we groote sterke kerels en toch schoot vaak ons gemoed vol. In Gent. Gent biedt ook een treurige aanblik. Tal van huizen zijn geheel en al ver nield. Bijne alle anderen zijn bescha digd. Zonder uitzondering zijn alle bruggen opgeblazen. De verwoesting is ontzettend. In de mooie haven van deze stad liggen vele schepen gezon ken. Weemoedig steken zij met mast of schoorsteen boven den waterspie gel uit. De schade alleen aan deze boo ten is niet te ramen. Bij Gent zijn op vele plaatsen door bommen gaten in de wegen geslagen. Sommige zelfs zoo groot dat er een behoorlijk huis in zou verdwijnen. Duitsche pioniers hebben over deze gaten bruggen geslagen, die het ver keer intact houden. De tunnel onder water. Wanneer we Antwerpen naderen, passeerc.i we nog steeds eindelooze rijen vluchtelingen die over het «alge meen meer leed dan bagage meedragen. In hel centrum van Antwerpen schijnt weinig gebeurd te zijn, doch de buitenplaatsen en de rand van de stad hebben veel geleden. De fraaie tunnel onder de Schelde b.v. staat geheel on der water. Alleen de voetgangerstunnel is nog intact. Duitsche pioniers heb ben hier weer een pontonbrug gesla gen. Het bekende viaduct, waarover zooveel Nederlanders zijn gekomen alvorens zij in het hartje van de pret tige oude Scheldestad arriveerden, is opgeblazen.. Een vormlooze hoop steen en puin geeft de plaats aan waar eens dit schoone werk stond. Ook bij Brasschaet is veel vernield. Tevens zijn hier op vele plaatsen groo te gaten in den grond, zelfs zoo groot dat meerdere noodbruggen over den weg moesten worden geslagen. Verstegen, Chr. J. P. Vinken, A. J Vromans, J. A. M. de Wert, allen theologanten van het Groot-Semi narie te Haaren. WAALWIJK. Van 24 tot 31 Mei 1940. Geboren Johanna Maria, dv. Th. A. van de Wiel- van de Leur. Johanna Anna Maria, dv. C. H. IJ. Loon en-va n Beijnen. Wil helmus Cornelis Adrianus Maria, zv. F. H. T. Eibers-Vloemans. Arnoldus Mar- tinus, zv. J. J. van Osch-Verhulst. Pe trus Wilhelmus Marinus, zv. P. M. Stübbe- van der Pennen. Ilendrika Philippina Bertha, dv. R. Treffers-Wagemakers. Martinus Petrus Henricus, zv. H. A. Buijs- Kuipers. Overleden: Fr. van Well, oud 04 jaren, echtgenoot van Ha. Ma. Corvers. Ja. Maas, oud 74 jaren, weduwe van J. van Huiten. Huwelijksaangiften Fr. v .Delft, oud 32 jaren en Aa. Ca. Pa. Mulders, oud 29 jaren. L. Verhei), oud 27 jaren, wonende te Heusden en Ma. Ha. Blom, oud 21 jaren, te Waalwijk. Huwelijken: H. Nerings, oud .38 jaren, wonende te Waspik en La. J. van Stokkum, oud 34 jaren, wonende te Waalwijk. Ingekomen Ca. J. van Iersel van Slcenwijkcrwold. A. C. Verhoven van Loonopzand. J. A. Lelieveld van Son ca. Vertrokken G. F. A. M. van de Westelaken naar Geldrop. M. J. M. Gabrieel naar Weert. Ma. Th. Klerks naar St. Michiels Ges tel. A. C. L. Pullens naar Drunen. Ca. C. van der Lee naar Loonopzand. J. T. Kollenburg naar 's-Bosch. PROVINCIE NOORD-BRABANT. VERORDENING. Betreft: Militaire kleeding en uitrusting. Dc kleedings- en uitrustingsstuk ken (uniformen, jassen, staalhelmen, mutsen, gasmaskers, dekens, laarzen, fietsen, schansgravers-gereedschap, enz.) die door dc ontslagen holland sche soldaten moeten worden afgege ven, moeten door de burgemeesters ingezameld, en voorloopig in veilig heid gebracht worden. Der Feldkoinmandant Haefner Major. Een ieder is verplicht deze verorde ning van den Feldkoinmandant, be voegd voor liet gebied der provincie Noord-Brabant, nauwgezet na te le ven. 's Hertogensehosch, den 30e Mei 1940. De Commissaris der Koningin in dc provincie Noord-Brabant, A. van Rijckevorsel. DE LUCHTBESCHERMINGSDIENST. De Luchtbeschermingsdienst in on ze gemeente heeft op last van hooger- hand haar posten weer betrokken. Ook de bediening van de sirenes voor luchtalarm en van dc kerklokken voor beëindiging van den alarmtoe- stand is haar weer opgedragen. Het verbod van de Duitsche mili taire bezetting betreffende het lui den der kerkklokken, dat inmiddels is ingetrokken, blijft dus voor onze gemeente van kracht zoolang dc Luchtbeschermingsdienst functio neert. Immers, het gelui der kerk klokken is het signaal: „einde alarm toestand". LUCHTWACHTERS EN MARECHAUSSÉE. Naar aanleiding van ons bericht in 't vorig nummer onder bovenstaand hoofd, dat door de N. Tilb. Crt. werd overgenomen, schrijft een lezer aan ge noemd blad 't volgende: Naar aanleiding van het bericht in ons blad van gisteren, waarin onge rustheid tot uiting kwam over de man schappen der Waalwijksche Lucht wacht en het Waalwijksche corps der marechaussee, deelt een lezer ons me de, dat de Waalwijksche luchtwachters zich te Coxyde aan de Belgische kust zouden bevinden en dat een groot de tachement der Nederlandsche mare- chaussée zich te Nantes in Frankrijk zou ophouden. GOUDEN JUBILEUM. Dezer dagen herdacht mej. Joz. v. d. Mee te v.m. Baardwijk het feit dat zij voor 50 jaren werd aangesteld als hoofd-zelatrice der H. Kindsheid. DE DISTRIBUTIE VAN KOFFIE EN THEE. Het departement van handel, nijver heid en scheepvaart en het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd maken in aansluiting op hetgeen reeds betreffende de distributie van koffie en thee werd medegedeeld, het volgende bekend: Om te bevorderen, dat bij den aan vang van de eerste distributie-periode op Donderdag 6 Juni a.s. de winkeliers over voldoende voorraden zullen be schikken om aan de aanvragen van de consumenten te kunnen voldoen, was het noodzakelijk de aflevering en ver koop van thee en koffie aan den con sument van Dinsdag 28 Mei tot en met Woensdag 5 Juni a.s. stop te zetten. In de eerste distributieperiode, welke loopt van 6 Juni tot en met 5 Juli a.s. zal op een nader aan te wijzen bon be schikbaar worden gesteld x/ ons thee of Yi pond koffie. OORLOGSPENSIOEN IN VOOR BEREIDING. Naar het ,,Vad." verneemt is men op het departement van Defensie op het oogenblik doende een regeling te ma ken voor de toekoming van pensioen aan de nagelaten betrekkingen van ge sneuvelde militairen. Weduwen en weezen van Nederlandsche soldaten, die in den militairen dienst het leven lieten, kunnen aanspraak doen gelden op pensioen. Ook ouders van gesneu velden, die kostwinners waren en aan wier familie dus kostwinnersvergoe ding werd uitbetaald, komen eventueel voor pensioen in aanmerking. DE DIENSTPLICHT HIER TE LANDE Geen inlijving, opkomst en keuring. De opperbevelhebber van land- en zeemacht maakt, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland, bekend dat, zoolang niet anders wordt bepaald, geen inlijving van tot gewoon dienstplichtige bestemde personen en geen opkomst in werkelijken dienst van gewone en buitengewone dienst plichtigen zal geschieden. Evenmin heeft de keuring van de buitengewone dienstplichtigen van de lichtingen 1937 en 1930 en de herkeu ring van dc ingeschrevenen voor den dienstplicht van de lichting 1941 voort gang. Dc burgemeesters worden uitgenoo- digd dc personen, die reeds voor in lijving, opkomst in werkelijken dienst, keuring of herkeuring zijn opgeroepen, hiermede in kennis te stellen. ZORGT VOOR VEEL EN GOED HOOI. Vroeg maaien de boodschap. Wie in den komenden winter met 't weinige krachtvoeder, dat beschikbaar zal kunnen worden gesteld, zijn vee goed wil kunnen onderhouden, moet er thans op uit zijn, zooveel mogelijk hooi te winnen en hooi van goede kwaliteit. Daarom maai het gras tijdig, dus vóór het zaad rijp is. Het hooi bevat dan veel meer eiwit en veel minder ruw vezel. Dus vroeg maaien! Daarna moet men terstond het hooiland bemesten, om een flinke 2e snede te krijgen, die men óf hooien óf inkuilen kan, wan neer ze niet beslist noodig is voor wei land voor het vee. In ons land ziet men nog veel gras langs wegen en slootkanten. Zeer veel hiervan kan ook gehooid worden. In den a.s. winter zal het wel van pas ko men. Het gras van kunstweiden, vooral als er nog al klaver tusschen zit en zeker roode klaver, droogt men het best door gebruik te maken van ruiters. Daardoor voorkomt men veel bladverliezen, ter wijl het hooien dan ook veel minder werk vraagt. Maai tijdig de bossen uit de weiden en hoof ze. Het weiland wordt er beter van en ge krijgt er nog wat hooi mede. De Rijkslandbouwconsulent, Dr. Ir. J. H. E. DECKERS. DE AANVALLEN OP HET RESTANT VAN HET GEALLIEERDE NOORDERLEGER. Het Duitsche legerbericht. Het D.N.B. meldt uit het groote Duitsche hoofdkwartier d.d. 31 Mei: Terwijl de massa der Fransche troe pen in Noord-Frankrijk uiteengerafeld of gevangen is, bieden op enkele plaat sen verspreide of afgesneden afdeelin- gen nog tegenstand. Deze zal binnen kort gebroken zijn. De aanval tegen de restanten van 't Engelsche leger, die dicht opeengc- stuwd zijn en die nog beschermd wor den langs de kust in een boog tusschen Bcrgues en ten Westen van Duinker ken, wordt voortgezet. Dc vijand tracht zooveel mogelijk mannen, ook zonder materiaal, op de schepen te redden. De bij Cassel staan de troepen werden hij een poging om in het Noorden door te breken vernie tigd. De massa der Duitsche troepen in Artois en Vlaanderen is reeds voor nieuwe taken vrij geworden. Het aan tal gevangenen en de buit kunnen nog niet eens geschat worden. DE POLITIEK VAN HET NIEUWE BEWIND. Opheffing van de werkloosheid, verheffing van het sociale niveau. Naar ons van bevoegde zijde wordt meegedeeld zijn er van den Rijks commissaris voor de bezette gebieden in Nederland Rijksminister Seyss-In- quart en van andere met hem samen werkende instanties maatregelen te wachten om te komen tot opheffing van de werkloosheid in Nederland en, in het kader van den wederopbouw en de gezondmaking van ons land, tot verheffing van het sociale peil der Nederlandsche bevolking, met name ook van de arbeidersklasse. Hieraan werd de verzekering toege voegd, dat van oeconomische uitbui ting van Nederland geen sprake kan en zal zijn Er zijn zeer vergaande maat regelen genomen om te voorkomen, dat Nederland door koopers van elders wordt overstroomd, alsmede om de grondstoffen, levensmiddelen en an dere levensbehoeften, die in Nederland aanwezig zijn, auto's enz. enz. in Ne derland te houden. BRAND TE GINNEKEN. Bad Wörishofen gedeeltelijk verwoest. Woensdagmiddag omstreeks kwart over vijf brak door onverklaarbare oor zaak brand uit in de naast 't badhotel ..Wörishofen" gelegen badinrichting. De brand werd ontdekt in de spreek kamer van dr. Mom, welke is gelegen in het gelijkvloersche gedeelte der bad inrichting. De oorzaak is onverklaar baar, aangezien de kamer sinds de op 12 en 13 Mei aangerichte verwoestin gen was afgesloten. Vermoedelijk is om een of andere reden kortsluiting ont staan. Nederlandsche krijgsgevangenen in Duitschland. Op een vergadering van burge meesters uit Limburg heeft de commandant der Duitsche bezetting aldaar medegedeeld dat de eerste Nederlandsche soldaten die in Duitschland krijgsgevangen waren reeds naar huis zijn teruggekeerd. Het ligt in de bedoeling alleNeder- landsche krijgsgevangenen zoo spoe dig mogelijk te laten vertrekken. Op de Donderdag alhier gehouden jaarmarkt noteerden biggen gemerkt 18-21 en ongemerkt 12—19 Aanvoer en kooplust goed. Eierengeen aanvoer I. V. C. B. Programma voor Zondag a.s. Zuid II. Eerste klasse. Best VooruitBrabantia. R.K.V.B. Den Bosch. Het bestuur van den RK.V.B. Den Bosch bericht ons: Teneinde de rechtmatige kansen op een bijna verkregen kampioenschap niet geheel te doen verliezen, is het wen.sc hel ijk, dat die wedstrijden wor den gespeeld, die het kampioenschap als het ware veilig stellen. Daarom roepen we dringend in de medewerking van dc clubbesturen, om waar dat mogelijk is, die wedstrij den te doen plaats hebben die in ver- hand met het bovenstaande kunnen worden gespeeld. Vooral roepen we de hulp der verenigingsbesturen in voor dc verplaatsingsmoeilijkheden. Per rijwiel kan heel wat worden ge^ daan. De coinpetiticlcidcr heeft daarom opdracht gekregen na tc gaan waai en in hoeverre dit kampioenschap kan worden verworven. Hij.zal in overleg met de besturen wedstrijden vaststel len. Moge vooral in deze droeve dagen ook de spoi l het hare er toe hijdra- gen, dat zoo spoedig en zoo goed mo gelijk het gewone leven worde her steld. Op de ware sportiviteit van on ze vereenigingen rekenen we met rots vast vertrouwen. Tevens roepen we dc hulp der ver eenigingen in, om door middel van vriendschappelijke wedstrijden, de financieele nooden van zoovele ge troffen Nederlanders te helpen leni gen. Ernstig auto ongeval te Wouw Een doode en vier gewonden. Woensdagochtend ha d op den rijksweg van Bergen op Zoom naar Wouw op het gedeelte tusschen café de Roskam en den spoorweg overgang bij station Wouw een ern- (Kring Waalwijk.) Zij, die meenen recht te hebben op een kunnen zich op de plaatselijke distributie.kan toren aanmelden als volgt Vlijmen, 's Maandags van 9—12 uur. Drunen, 's Maandags van 2—5 uur. Heusden, Dinsdags van 9-12 uur. Waalwijk, Dinsdags van 2 5 uur. Sprang-Capelle, 's Woens dags van 9—12 uur. Loon-op-Zand, 's Woens dags van 2—5 uur. Kaatsheuvel, Donderdags van 9—12 uur. Waspik, Donderdags van 2—5 uur. Kring Dist. Kantoor Waalwijk, ARN. VER WIEL, Leider. Wij herstellen dit met zuur- vaste zetsteenljes, onder ga rantie. Alle Terrazzo-vloeren enz. TILBURG, Tel. 8928. WAALWIJK, Tel 256. slig auto ongeval plaats. Een auto, bestuurd door den heer W. Vermeulen, hoofdagent van de Z.H.R. te Middelburg, slipte ter plaatse door de gladheid van den weg en kwam met geweld tegen een boom terecht. De gevolgen waren ernstig. De heer Vermeulen werd in hoogst zorgwekkenden toestand naar het Algemeen Rurgergasthuis te Rergen op Zoom vervoerd, waar hij in den loop van den dag overleed. Een tweede inzittende, de heer Lammertman uit Souburg, liep gevaarlijke verwondingen op aan hoofd en beenen, waardoor hel nog niet mogelijk was hem een verhoor af te nemen. te Waalwijk, zal voor de Gemeente Waalwijk bij inschrijving ONDER WAALWIJK: a. grasland ten noorden van het Woonwagenkamp, om 2 maal te hooien b. het grasland tusschen de Rurg. v. d. Klokkenlaan en de Grootestraat afk. van v. d. Geld. In huur geweest bij L. v. d. Sanden het voorgras om te hooien en het nagras om tebeweiden. ONDER RAARDWIJK: Lotjes in de Veldsteeg in 7 perc nos. 5 t/m, 10 aan de westzijde en no. 11 aan de Oostzijde om 2 maal te hooien. Biljetten in te leveren bij den notaris voor Vrijdag 14 Juni 1940's middags 12 uur Opening dienzelfden dag nam. 7 uur ten Raadhuize Kamer 20. Rreeder omschreven bij bil jetten, gratis verkrijgbaar bij den notaris. 63236 te Waalwijk, zal voor de Gemeente Waalwijk bij afmijning HET VOORGRAS VAN a. de Lage 6 Morgen in 6 perceelen, en b. de Mauritsplaat in 3 per- ceelen. De verpachting wordt ge houden te Haarsteeg in café VAN DER LOO—Loeff Don derdag 13 Juni 1940 dadelijk na afloop van de verpachting van Notaris Schreurs. 63237 te Waalwijk zal de HOOIGRAS- VERPACHTINGEN 1940 hou den als volgt 1 te Raardwijk: op Maandag 10 Juni 1940 voorm. circa half 12 dadelijk na de hooigrasver- pachting van Notaris Schreurs in de Veldtent (de perc. in de Vreiten te Raardwijk langs de platte kade van de fam. van Huiten wor den verpacht bij de verpachting te Waalwijk), 2 te Resoijen in café van der Meijs Donderdag 13 Juni 1940 nam. half twee 3 te Waalwijk in „De Twee Kolommen" Donderdag 13 Juni 1940 om circa half vier (dadelijk na de verpachting in Resoijen). Alles breeder bij biljetten om schreven, gratis verkrijgbaar bij den Notaris. 63235 DAMES KAP- EN SCHOONHEIDSSALONS van MARKT 22 naar Hoewel de nieuwe salons nog niet geheel gereed konden komen, is de verbouwing toch zoover ge vorderd dat wij vanaf Maandag 3 Juni a.s. weer in de gelegenheid zijn onze clientèle te bedienen. Aanbevelend, COR VAN DE WIEL, Dames Kap- en Schoonheidssalons Grootestraat 174, Waalwijk. Telef. 8 Maai vroeg! Hooi veel!

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 10