KERKNIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS. RECHTZAKEN. AAN DE BEVOLKING VAN NOORD-BRABANT Verordening. Te WASPIK Correspondent dane ontslag of van het stopzetten van den arbeid en het aantal arbeiders en de soort van arbeiders, die als gevolg van het stopzetten van den arbeid of het ontslag buiten werk zijn. Artikel 4. Deze verordening treedt in werking met ingang van 28 Mei 1940. REGELING VOOR TABAKS- BEDRIJVEN. Voortaan vergunning verplicht. Het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart heeft een ver ordening bekend gemaakt voor de ta- baksbedrijven. Bij deze verordening wordt aan tabaksbedrijven verboden onbewerkte tabak en tabaksproducten te verkoopen, af te leveren, te bewer ken en te doen verwerken zonder schriftelijke vergunning van 't Rijks bureau voor Tabak en Tabaksproduc ten. Van deze verbodsbepaling wordt voorloopig algemeene dispensatie ver leend, voor zoover betreft verkoop en aflevering van tabaksproducten en verwerking van onbewerkte tabak, met dien verstande, dat de verkochte, afgeleverde en gefabriceerde hoeveel heden per week niet meer mogen be dragen dan gemiddeld per week door het betreffende bedrijf aan eiken af zonderlijken afnemer in 1939 is ver kocht of in 1939 gemiddeld per week is vervaardigd. REGEERINGSCOMMISSARIS VOOR DEN ARBEID. Prof. dr. J. E. de Quay benoemd. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft met ingang van 21 Mei bij het departement van sociale zaken benoemd tot tijdelijk regeeringscom- missaris voor de organisatie van den arbeid prof. dr. J. E. de Quay, te Til burg, met bepaling, dat nader over de hem toe te kennen vergoeding voor die functie zal worden beslist. Prof. de Quay is hoogleeraar aan de R. Kath. Economische Hoogeschool te Tilburg in de bedrijfsleer en psycho techniek. Hij is geboren in 1901 te v 's-Hertogenbosch, studeerde hij aan de Universiteit te Utrecht in de letteren en wijsbegeerte (hoofdvak psycholo gie) en promoveerde in deze faculteit in 1927: Prof. de Quay is auteur van verscheidene brochures, praeadviezen, enz., op het gebied van psychotechniek en bedrijfsleer. Mr. J. B. KAN. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft mr. J. B. Kan, lid van den Raad van Staten ,met ingang van 23 Mei benoemd tot adviseur in alge meene zaken van den Regeeringscom- missaris voor den Wederopbouw. COMMISSIE OORLOGSSCHADE. Het doel der coinmissie's: a. nopens de beginselen, volgens welke van Overheidswege tegemoetko ming zal worden verleend in verband met geleden materieele oorlogsschade; b. nopens de wijze, waarop de fi nanciering hiervan zal dienen te ge schieden. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft benoemd tot lid en voorzitter van deze com missie: ir. W. H. van Leeuwen, te Delft; tot leden: prof. H. A. Kaag, te Til burg en inr. K. P. van der Mandele, te Rotterdam. Tot secretaris is benoemd prof. mr. P. Lieftinck, te 's-Gravenhage. DE VERSCHULDIGDE HUUR- EN PACHTTERM1JNEN. De departementen van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij brengen onder de algemeene aandacht, dat verschuldigde huur- en pachttermijnen van wonin gen, boerderijen en landerijen, behou dens ingeval van volstrekt en aantoon baar onvermogen of van geheel ver gaan van hel gehuurde of gepachte, stipt op tijd behooren te worden vol daan. Onverlet blijft het recht van huur ders en pachters om op grond van ge deeltelijk vergaan of van aanzienlijk mindere landbouwbedrijfsopbrengsten (remissierepht) vermindering van huur of pacht aan den bevoegden rechter te verzoeken. OVERSCHRIJVINGEN BIJ DE GIRO. Bedragen voor cheques verdubbeld. In aansluiting aan hetgeen daarom trent reeds eerder werd medegedeeld, vestigt de directeur van den post- chèpue- en girodienst er nogmaals de aandacht op, dat het eigenlijke giro- verkeer, d.w.z. het doen van overschrij vingen tusschen de postrekeningen, zonder eenige beperking kan geschie den. Met uitzondering van de rekeningen, welke daarvoor vanwege het departe ment van financiën zijn vrijgesteld, gelden voor het beschikken door mid del van chèques de bepalingen van 't bankmoratorium, met dien verstande, dat de bij deze bepalingen voorge schreven beperkingen voor zoover den postcheque- en girodienst betreft, ook van toepassing zijn voor het opnemen van bedragen voor loonen, huren e.d.m. In verband met de laatste wij ziging van de bepalingen van het mo ratorium, welke dezer dagen in de dag bladen ter algemeene kennis zijn ge bracht, kan thans echter in contanten worden opgenomen: a. (i procent van het op 10 Mei j.l. bij den aanvang van den dienst aan wezige tegoed, of b. ten hoogste 100 per week. HERSTEL VAN ROTTERDAM. Plan voor herbouw wederom gereed. Naar de Crt. verneemt bevindt het plan voor een nieuw stadscentrum van Rotterdam, dat de directeur van den Gemeentelijken Technischen Dienst, ir. W. G. Witteveen, op het oogenblik in opdracht, van B. en W. aan het uit werken is, zich reeds in een zoodanig gevorderd stadium, dat 't waarschijn lijk reeds de volgende week. in hoofd lijnen aan de goedkeuring der autori teiten zal kunnen worden onderwor pen. Volgens het blad gaat het plan uit van onteigening van groote gedeelten der binnenstad. Het ligt in de bedoe ling; de grondeigenaars schadeloos te stellen voor het verlies van hun grond, zoodat niemand redenen tot klagen zal hebben. Voor de 350 straten, in totaal om vatlende een kleine 20.000 woningen, die door den brand verloren gingen, had ir. Witteveen een nieuwe oplos sing te zoe.ken. Zeker kan men er van op aan, dat sloppen en stegen en pijpenla-straten, •waarmede het oude Rotterdam, naast vele schoone plekjes zoo rijkelijk be deeld was, in het nieuwe plan geen plaats zullen vinden. NIET MEER STEMPELEN. Scherpe controle op steunuitkeering blijft. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van So ciale Zaken heeft aan de gemeentebe sturen een rondschrijven gezonden waarin wordt medegedeeld, dat het Departement besloten heeft dat het stempelen door de ingevolge de steun regeling gesteunde werkloozen in het vervolg niet meer behoeft plaats te hebben. Deze beslissing is genomen in het vertrouwen, dat de gemeentebesturen alle andere controle-maatregelen zoo volledig mogelijk zullen loepassen. BEPERKING VAN HET COURANTENPAPIER. De'Nederlandsche Dagbladpers heeft Dinsdag een buitengewone algemeene vergadering gehouden, in welke als voornaamste punt van de agenda een voorstel van het bestuur is be handeld om het verbruik van papier door de dagbladen tot nader order binnen zekere grenzen in te perken. Hieraan ligt een schema ten grond slag volgens hetwelk de ochtendbla den uit niet meer dan 4, resp. 6 pagi na's, de avondbladen uit niet meer dan 8, resp. 10 pagina's zullen mogen bestaan, met dien verstande, dat bla den, die 2 pagina's advertenties heb ben 6 resp. 10 pagina's zullen mogen drukken en de andere zich aan 4, resp. 8 pagina's zullen moeten houden. Ook voor andere bladen wordt be perking ingevoerd. VERORDENING FOTOGRAFIE INGETROKKEN. Met besluit van 23 Mei 1940 heeft de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht besloten, in te trekken de Algemeene Bekendmaking no. 33 van 3 Mei 1940 van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht („Verordening Fotografie O. L. Z."). FINANCIERING BEDRIJFSAUTO'S. Men meldt ons, dat de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B. B.N.), gevestigd Gr. Hertoginnelaan 10, 's-Gravenhage, onder de aandacht van de hier te lande gevestigde auto-finan- cicrings - maatschappijen heeft ge bracht dat vele bedrijfs-autohouders, in ver band met het verbod om met motor rijtuigen aan het bedrijfsverkeer deel te nemen, noodgedwongen hun auto bedrijven dienen stil te leggen en der halve uit dien hoofde geheel zonder nkomsten zijn; dat vooral zij, die hun auto-materiaal in huurkoop kochten, onmogelijk hun verplichtingen dienaangaande kunnen nakomen; dal zoowel de ondernemer als de fi nancieringsmij. er niet bij gebaat zijn, indien het materiaal door laatstge noemde in eigendom wordt terugge nomen. De B.B.N. heeft de financierings maatschappijen verzocht die maatre gelen te willen overwegen, waardoor beider belang gediend wordt. B.B.N. Postverkeer met Duitschland Wij vernemen dat ingaande heden het postverkeer met Duitschland weer is geopend, doch uilsluitend voor volledig gefrankeerde brief kaarten, gesteld in de Nederlandscbe of Duitsche taal. Aanteekenen niet toegestaan. De Rijksmiddelen over April De rijksmiddelen hebben over de maand April van dit jaar opgebracht f44.622.054, welk bedrag f7.080.388 hooger is dan de raming en 15.635.200 hooger is dan de op brengst over dezelfde maand van het vorig jaar. Over de eerste vier maanden van 1940 bedroeg de opbrengst f 159 772 802, d.i. f9 606.136 boven de raming en f11225 965 meer dan de opbrengst over dezelfde maanden van het vorige jaar. Omroep op 1875 en 415 M. De omroepverenigingen zonden tot nu toe uit over drie zenders. De zakelijke zender, golflengte 1205 meter, zal van dit oogenblik af weder aan zijn oorspronkelijke be stemming worden teruggegeven De omroepvereer.igingen werken op de andere zenders door op de golf lengten 1875 m. en 4 5 m. Alleen op deze golflengten kan men dus voortaan naar de programma's der omroepverenigingen en de nieuws berichten luisteren. Bewegingsvrijheid te Tilburg hersteld Vanaf Zaterdag is, dank zij de voorbeeldige houding der bevolking de bewegingsvrijheid weer geheel hersteld. Het bevel om tusschen 's avonds 10 uur en 's morgens 6 uur binnen te blij ven is ingetrokken en ook de café's hebben weer toe stemming gekregen om tot 12 uur des nachts geopend te zijn. De ver koop van alcoholhoudende dranken blijft toegestaan. Het spoorwegverkeer is in zoo verre hersteld, dat, zoowel in de richting Breda Roosendaal als naar Den Bosch, weer vier treinen per dag loopen. BISDOM DEN BOSCH, Priesterjubilea. Op 29 Mei a s. vieren hun zilveren priesterfeest: Pastoor J. Aelen te herselPastoor A. van Dijk. Pa rochie St. Lambertus te Eindhoven Pastoor H. v, Dun, Parochie 't Heike te Tilburg; J F, A. van Erp, emeritus rector van Bergeyk te As- tenet (België)Pastoor H.Goossens te Nuland; Pastoor P, van Heyst te Ravenstein; Pastoor W. van der Horst te DuizelPastoor F. de Klijn, Par. St. Jozef te Kaatsheuvel Pastoor Dr. E. Koeken te Hooge- Zwaluwe; Rector A. v. Mackelen- bergh te St. GeertruidenbergPas toor J Pulles te Kekerdom Pastoor P. van Riel te Beek (en Donk); Pastoor H. Schoenmakers te Beu- ningen Pastoor H. Smits te Heesch (bij Oss); Pastoor P. van Stiphout te Groesbeek; Pastoor F. van Tart wijk te Zeeland Pastoor A. van T ilborg te Berkel Pastoor A, van de Ven te EnschotPastoor-Deken J, Verschure te Oss; Pastoor Th. de Vries te Oirschot; PastoorF.de Wijs, te Leende; Pater Th. van Erp C.I.C.M. Missionaris Sparrendaal te Vught. Mishandeling. De politierechter te 's Hertogen bosch heeft J. v. d. G., arbeider te Waalwijk, wegens mishandeling ver oordeeld tol een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden, benevens'n on voorwaardelijke geld boete van 10 gulden, te vervangen door tien dagen hechtenis. Plundering van rijksgoederen Door de Rijkspolitie uit Dussen werden voor den Officier van Jus titie geleid: B. J. v. A. 37 jaar, ex pediteur; M. G. P. 37 jaar, arbeider L. v. M. 50 jaar, arbeider; J. A. v D. 38 jaar, arbeider; L. D. 28 jaar arbeider; B. C. W. 44 jaar, land bouwer, allen te Dussen, als ver dacht van plundering van Rijksgoe deren en andere goederen.gepleegd te Dussen in Mei 1940. Na door den Rechtercommissaris te zijn gehoerd, werden allen inge sloten in het Huis van Bewaring te 's Bosch. wordt voor dit blad een ijverig gevraagd. Sollicitaties aan de Redactie van dit blad. VERBOD VERKOOP KOFFIE EN THEE. I)e Burgemeester van Waalwijk 'maakt bekend, dat de verkoop van koffie en thee vanaf dit oogenblik ge heel verboden is. Waalwijk, den 28 Mei 1940. De Burgemeester voornoemd, E. MOONEN. EINDEXAMEN R.K. H.B.S. A TE WAALWIJK. Het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft hij K. B. van 8 Mei 1940 aangewezen als deskundigen, de heeren: Mr. Th. R. J. Weijers te 's-Herto genbosch (voor Nederlandsch, Aard rijkskunde en Geschiedenis); Mr. A. F. H. C. Schrijvers te 's-Gra venhage (voor handels- en staatswe tenschappen) Dr. G. v. Woesik te Nijmegen (voor Fransch, Engelsch en Duitsch). Met ingang van Maandag 27 ,Mei is de heer H. v. Well wederom in functie getreden als leeraar handels- en staats wetenschappen aan de R.K. H.B.S. A en als directeur van de R.K. Middel bare Handelsavondschool alhier. DE LUCHTWACHT e.a. De blijde mededeeling in ons blad, die men ons van betrouwbare zijde van familieleden der betrokkenen positief had medegedeeld, is helaas onjuist ge bleken, want tot dusverre is van onze Luchtwachters die op 11 Mei i>er auto bus uit onze gemeente naar Breda ver trokken, niets definitiefs bekend. Het zijn allen mannen, die juist om de toegezegde zekerheid dat zij nooit buiten de plaats hunner inwoning be hoefden te dienen en dus in hun ambt of bedrijf en gezin konden blijven, een functie bij de Luchtmacht hadden aan vaard, die nu zoo bedrogen zijn uitge komen. Opi alle wijzen wordt getracht iets naders omtrent hun huidige verblijf plaats hier te lande te weten te komen, maar de hoop op zich is thans wel voorbij, vermoedelijk zijn ze in België, misschien in Frankrijk. Juist daarom zouden we zeggen dat het tijd wordt dat officieele instanties als legerleiding, commandant lucht- wacht moeten worden in den arm ge nomen, om zoo spoedig mogelijk te vernemen waar ze zijn en hoe ze er zijn, opdat aan de duldelooze spanning van meer dan 20 huisgezinnen ten spoedigste een einde kome. Daartoe toch moet alles worden in het werk gesteld. Ook nog van een paar onzer mili tairen is geen definitief bericht, zoodat Waalwijk, overigens zoo bevoorrecht, thans nog in groote spanning verkeert. In verband met de vraag over het verblijf der Luchtwachters laten we hier volgen een bericht uit Roosendaal, dat wij vonden in het ochtendblad van „De Tijd" van hedenmorgen; mogelijk dat dit eenig inzicht of aanwijzing kan geven over hun verblijf. Het luidt als volgt: Nederlandsche soldaten in Frankrijk, door de Franschen ontwapend en op transport gesteld. Een gemeente-ambtenaar van Roosen daal heeft Zondag 1.1., in opdracht van den burgemeester dier gemeente, per mo torrijwiel een onderzoekingstocht onder nomen naar West-Zeeuwsch Vlaanderen, ten einde aldaar, zoo mogelijk, inlichtin gen in te winnen omtrent het verblijf van lot dusver nog steeds vermiste militairen speciaal van Roosendaalsehe ingezetenen. Na eenige vergeefsche tochten reeds in de afgeloopen week, mocht het den amb tenaar gelukken tot aan het dorp Phi lippine door te dringen. Op zijn tocht was hij vanaf Waarden per mosselen schuit overgevaren naar de haven van Walsoorden, vanwaar hij zijn motortocht voortzette tot Philippine. Hier vernam hij van verschillende uil Oostburg afkomstige en van daar ge vluchte personen dat alle Nederlandsche militairen zoowel officieren als on derofficieren en minderen die nog in West-Zeeuwsch Vlaanderen vertoefden, reeds spoedig na het terugtrekken der Franschen aldaar te Oostburg waren te zamen getrokken en door de Franschen werden ontwapend en op transport ge steld naar Noord-Frankrijk, in afwach ting van nadere te hunnen opzichte te nemen beslissingen. Hun aantal werd op 10 11 duizend man geschat, onder wie zich vermoedelijk vele Roosendalers zul len bevinden. GEMEENTERAAD. De vergadering van den gemeente raad, die normaal morgen zou worden gehouden, is één maand uitgesteld. JAARMARKT. De Jaarmarkt op Donderdag 30 Mei gaat gewoon door. ONTSLAG VAN GEND LOOS. Naar we vernemen is aan een groot gedeelte van het personeel der N.V. Het Departement voor Handel, Industrie en Scheepvaart der Nederlandsche Regeering heeft op 17 Mei 1940 de volgende verordening uit gevaardigd: 1) Het is verboden motorbrandstof, zooals benzine, motorbenzol, gasoline voor Dieselmo toren af te leveren of te verbruiken. 2) De aflevering aan of 't verbruiken door de Wehrmacht, duitsche militaire attaché's, le den van het duitsche gezantschap en de duit sche Consulaten, dokters, veeartsen, vroedvrou wen, verplegers en verpleegsters, opruimbedrij- ven, brandweer, politie en post, zoowel als voor het vervoer van goederen, die door het bestuur van het duitsche bezettingsleger toegelaten wor den, is van dit vrbod uitgesloten. 3) Uitgezonderd hiervan is ook de afleve ring of het verbruik door autoriteiten, die door den Directeur Generaal voor Handel en Indus trie of door den Directeur van het Rijksbureau voor Aardolieproducten met toestemming van den Directeur Generaal voor Handel en Indus trie aangewezen worden. 4) Eveneens is uitgezonderd de aflevering of het verbruik voor het vervoer van zieken, lijken en vluchtelingen. 5) Verder diegenen, die in het bezit zijn van een schriftelijke toestemming van den bur gemeester. 6) De burgemeesters mogen een toestem ming zooals onder 5) aangegeven, alleen in het uiterste geval van nood uitreiken: voor het ver voer van levensmiddelen, medicijnen en ver bandmiddelen en event, van andere goederen waarvan het vervoer direct noodzakelijk is, verder voor begrafenissen, reparatie van gas- en waterleidingen, telefoon en telegraaf, en ter aflevering van pompstations in gemeenten, waar een groote voorraad brandstoffen aanwezig is. Het doel van deze maatregel is, te bereiken dat motorbrandstof alleen in het uiterste geval verbruikt wordt. Dokters, veeartsen, vroed vrouwen, ziekenverplegers en -verpleegsters moeten daarom zooveel mogelijk andere ver voermiddelen gebruiken, daarom is een vakkun dige indeeling van het stadsdistrict noodzake lijk. De voorraad motorbrandstof, die zich in de tanks van de motorrijwielen en auto's bevindt, zoowel als iedere andere voorraad moet ter beschikking gehouden worden. Er zijn maat regelen in voorbereiding om deze voorraad te eischen. Deze verordening wordt door de radio be kend gemaakt en gaat dadelijk in. Ter aanvulling van deze verordening is tot de definitieve algemeene regeling door de be voegde autoriteiten het volgende door de bur gemeesters door te voeren. I. AUTOMOBIELEN. 1. Personenverkeer. Personenauto's met een cylinderinhoud van meer dan 3,2 Liter mogen niet meer rijden. Die met een cylinderinhoud van 2,7—3,2 Liter al leen in zeer dringende gevallen (b.v. door artsen) en indien geen kleinere wagen beschik baar is. Het totaal aantal personenauto's en motor rijwielen, dat toegelaten zal worden, mag hoog stens 10% bedragen van het aantal dat op 1 Mei 1940 in gebruik was. In zooverre het verdere gebruik van taxi's en huurauto's volstrekt noodzakelijk is, kunnen zij in bovenstaand percentage toegestaan wor den. Omnibussen voor ongeregelde diensten mogen niet worden toegelaten. 2Goederenverkeer. Ten behoeve van een regelmatige verzorging met bedrijfsstof moet er voor gezorgd worden, dat inzooverre het mogelijk is vervoergemeen- schappen gevormd worden. In de eerste plaats moet het vervoer van goederen, die voor de verzorging van de be volking noodzakelijk zijn en gemakkelijk beder ven, gewaarborgd worden. Verder moet worden nagegaan, in hoeverre het verdere gebruik van lastauto's kan worden beperkt. 3) Aanwijzing. Inzooverre de Burgemeesters bevoegd zijn, het verdere gebruik van lastwagens bij wijze van uitzondering toe te staan, moeten zij de Pro vinciale Regeering een bewijs overhandigen over die lastwagens die voor verder gebruik toege laten zijn (kenmerken van het voertuig, naam en beroep van den bezitter). II. Bedrijfsstoffenregeling. 1) Afgifte van bedrijfsstof. De bezitters van benzinepompen moeten er op gewezen worden, bedrijfsstof alleen op ver toon van een bewijs, verkregen door de auto riteiten die voor de toelating van het vervoer middel voor verder gebruik bevoegd zijn, af te leveren. Het bewijs moet bevatten: Kenmerken van het voertuig, naam en plaats van den bezitter en de hoeveelheid benoodigde bedrijfsstof. Als maximum hoeveelheden mogen voorloopig afgegeven worden: tot 31 Mei 1940 nog 40 L. voor een perso nenauto; 10 L. voor een motorrijwiel; voor de maand Juni 1940 100 L. voor een personenauto; 30 L. voor een motorrijwiel. De bezitter van een benzinepomp moet de soort en hoeveelheid van de afgegeven bedrijfs stof onder opgave van dag der afgifte en van de naam der benzinepomp op het bewijs no- teeren. De vergunningen tot tanken, door civiele personen, die door de Oberfeldkommandantu- ren, Feldkommandanturen en Ortskommandan- turen tot nu toe uitgereikt zijn, verliezen op 30 Mei 1940 hun geldigheid. Der Feldkommandant, HAEFNER, Major. Een ieder is verplicht deze verordening van den Feldkommandant, bevoegd voor het gebied der provincie Noord-Brabant, nauwgezet na te leven. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant, A. VAN RIJCKEVORSEL. AAN DE BEVOLKING VAN NOORD-BRABANT. BESCHIKKING. Het rijwiel- en voertuigenverkeer wordt voor geheel Holland direct vrijgegeven. Met betrekking tot het automobielverkeer ver wijs ik naar de verordening van de Feldkom- mandantur Afd. V van den 25sten Mei 1940. (Zie hierboven). Der Feldkommandant, HAEFNER, Major. Mij bekend, De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant, A. VAN RIJCKEVORSEL.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2