DRUKWERK Aangifte leerlingen vnor de R.K. Lycea. op Dinsdag 9-11 uur cn Donderdag van 2-4 uur N.V. Stoomschoenfabriek A. H, van Schijndel Algemeene Vergadering E.BRINGKMAN.Gedipi. Pédicure Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Het lijden der geëvacueerden. Gemengd Nieuws. Advertentiën. een net R.K. DAGMEISJE. Relaas van een ooggetuige. Wij zijn er in geslaagd in contact te treden met een relatie uit Breda, die de gehecle lijdensgeschiedenis der evacuatie heeft meegemaakt. Hij vertelt ons hierover het volgen de: Hoewel aanvankelijk was bepaald, dat Breda niet verdedigd zou worden, oordeelde de commandant der Fran sche troepen, die Zaterdagochtend in Breda arriveerde er anders over: Zondagmorgen om ongeveer 10 uur kwam het bericht dat Breda ontruimd moest worden. In den haast pakte ik de meest on ontbeerlijke benoodigdheden in een deken en dan sloten wij aan bij den kilometers lange stoet van vluchtelin gen, die tevoet Breda verlieten. Om de hoek van de straat wierpen we nog even een ineewarigen blik op ons mooie huisje; zouden we er nog ooit iets van terug zien? M'n jonge vrouw hield zich kranig en stapte er lustig op los. Voor op m'n fiets had ik de beide pakken gebon den. De bagagedrager van m'n rijwiel was verrijkt met een rieten kinder stoeltje, waarin onze anderhalf jaar •oude baby zat. Het ventje lachte en kraaide van plezier. Ik kon de ge dachte aan m'n huisje en m'n mooie groentetuin niet van me af zetten en het leek alsof iedere stap die me ver der bracht zwaarder werd. Intusschen werd de groep gesplitst. De eene helft nam de richting Zun- dert en wij gingen met de overige tienduizenden naar Hoogstraten. Geregeld vlogen Duitsche toestellen over onze hoofden en de houding van de Fransche soldaten was er de oor zaak van, dat wij ons steeds angstiger gingen gevoelen: geregeld als er Duit sche toestellen over de lange stoet van vluchtelingen trokken werd hel consigne „dekken" gegeven. Op de meest nabije en meest geschikte plaats lieten we ons dan plat op de aarde vallen. Terwijl we vol angst de actie van Duitsche vliegers afwach ten, liepen de Fransche soldaten met draagbare mitrailleurs dwars door de vluchelingen en openden het vuur op de overvliegende toestellen. Het ligt voor de hand, dat de tienduizende vluchtelingen hierdoor in groot ge vaar werden gebracht en deze hou ding van de Fransche soldaten is als niet anders, dan onverantwoordelijk te kwalificeeren. Enfin, heel langzaam naderden we de Belgische grens, maar voor we 's avonds in Hoogstraten kwamen, wa ren we allen totaal uitgeput. Mijn vrouw kon niet meer; de ba by had het laatste uur niets anders gedaan dan geschreid en mijn beenen waren lam van het loopen. De fiets sleepte ik haast mee. Om goed zeven uur waren we in het Belgische plaatsje Hoogstraten. We werden hier ingekwartierd in een seminariegebouw. Met een groote groep moesten we slapen in een toch- tigen gang. Er lag zelfs geen stroo. Ziende, dat het niet anders kon, rolde ik m'n vrouw en baby samen in een deken en kroop zelf in de an dere. Over dezen nacht kan ik niet veel meer zeggen dan dat het vreese- lijk was. De harde steenen plavuizen trokken koud op. Geregeld stonden de deuren tegen elkaar open: de tocht was niet om uit te houden. Ieder oogenblik hoorden we het zware ron ken der vliegtuigen en het geratel der mitrailleurs. Met donderend geweld hoorden we bommen inslaan. Het was een vreesclijke nacht en al leen aan het feit, dat we totaal uitge put waren is 't te danken, dat we al en toe even insluimerden. Naar Antwerpen. Maandagmorgen luidde het bevel: „doortrekken naar Antwerpen", en met lood in de schoenen aanvaardde de menigte de tweede etappe. Aanhoudend kwam men Fransche en Belgische troepentransporten te gen en keer op keer moest de stroom van stakkerds een heenkomen zoeken langs den uitersten,kant van den weg. Ik voor mij had nog steeds zeer veel hinder van m'n rijwiel, dat ik mee voerde, doch van den anderen kant moet gezegd worden, dat het uitste kende diensten bewees. VaaJ< werden de troepentransporten door Duitsche vliegtuigen onder vuur genomen en evenzoo vaak vielen de duizenden plat op den grond. Ook nu weer hielden de Belgische en Fransche soldaten-in 't geheel geen rekening met de vluchtelingen en brachten hen vaak in een zeer gevaar lijke positie. Dan komt het angstige oogenblik van onzen geheelen tocht. Over de brug. Stap voor stap zijn we bij het ka naal van Antwerpen naar Turnhout gekomen. Hier moeten we over de brug. Ten noorden van bet kanaal liggen Belgische cn Fransche troepen. Heel in de verte worden vliegtuigen zichtbaar, die recht naar ons koersen. Het geronk wordt steeds heviger; het is een heel eskader. Dan volgt er een onbeschrijfelijke verwarring. Een Belgisch officier schreeuwt ons tóe dekking te zoeken, maar Fransche militairen jagen ons over de brug. Ik begrijp het niet goed. Het is toch le vensgevaarlijk, nu de brug over te gaan. Een Fransch soldaat, die in m'n onmiddellijke nabijheid staat bemerkt mijn dralen en in gebroken Vlaamsch helpt hij me uit den droom. De voorhoede van onzen scoet rent reeds over de brug. Wij moeten vol gen. We rennen den dijk op. M'n vrouw grijpt de baby uit het mandje, struikelt en valt op den grond. Twee jonge meisjes, die achter haar loopen springen over haar heen. Ik help haai overeind en we rennen verder. Als we op de brug zijn cirkelen de Duitsche vliegtuigen laag over ons heen. Een voltreffer op de brug en duizend vluchtelingen verdrinken. Een onbe schrijflijke paniek maakte zich van ons meester. Zwakke vrouwen zakken ineen van vermoeienis. Sterke jonge, kerels dragen haar verder; fietsen worden in den steek gelaten. Kinde ren schreien, vrouwen gillen, kortom het is een vreeselijke toestand. Als alle vluchtelingen veilig over de brug zijn en ver genoeg hiervan verwijderd, vallen de eerste bommen uit de Duitsche vliegtuigen, die er reeds eenige malen overheen gecir keld hadden. Geheel afgetobt vinden we later op den dag een rustplaats bij Belgische militairen, die heel goed voor ons zijn. 's Avonds komen we in Deurne. M'n vrouw en ik vinden logies bij een Ne- derlandsche familie, waar wc zoo prachtig ontvangen worden dat ik ween van blijdschap. Dien nacht slapen we heerlijk. Niets is in staal ons te wekken. Wat zijn morpheus' armen zacht en verkwik kend. Dinsdagmorgen trekken we dwars door Antwerpen naar de Cadixstraat. In een schoolgebouw kunnen we een paar uren rusten. De gemeente Ant werpen heeft gezorgd voor uitstekend voedsel. Met auto's en wagens worden we van hier over Gent naar Sas van Gent gebracht. Het onderdak dat we daar vonden in een schoolgebouw was goed; we sliepen op stroo. Met een brandweerauto werden we Donderdag vervoerd naar Koewacht. Buiten het dorp in een klein winkel tje bij t\yee arme oude vrouwen, wer den we ingekwartierd^ Zij waren heel goed voor ons en vertroetelde baby. Zaterdagmorgen kregen we bericht, dat we, veelal met het oog op mijn vrouw, die in blijde verwachting was, naar 't ziekenhuis konden in Hulst. Toen we daar echter aankwamen luid de het devies, dat we niet opgenomen konden worden. Er was geen plaats. Weer terug naar Koewacht. We wer den nu ingekwartierd hij een rijken boer, die ons een schuurtje als ver blijfplaats aanwees. Den anderen dag was 't Zaterdag. De boer en z'n gezin aten konijnen en eieren. Mijn zieke vrouw, onze baby en ik kregen aardappelen en sla en sla en aardappelen. Maandag werden we ingekwartierd in het St. Claragesticht in Koewacht. Hier hebben we 't goed gehad. We sliepen fijn en aten heerlijk. De Fransche militairen, die in deze plaats lagen, maakten Maandagmor gen plaats voor de Duitschers. De Duitsche soldaten waren-vriendelijk en correct en hielpen waar ze helpen konden. Zij maakten een uitstekenden indruk. Fransche artillerie op Koewacht. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd Koewacht door de Fransche artillerie onder vuur geno men. Het was een hevig geweld. Der tig meter van ons af, sloeg een gra naat in en verwoeste een kapitale boerderij. Door hel bovenlicht van ons kamertje floot een scherf. Geluk kig werd niemand geraakt. Naar huis. Woensdagmiddag om 1 uur, dus op 22 Mei, aanvaardden wij den tocht naar huis. Te voet gingen we naar Hulsï en vandaar uit werden we met paard en wagen naar de Schelde ge bracht. De overtocht duurde een uur. Toen kwamen we in Rilland Bath. Met auto's zijn we vervolgens naar Bergen op Zoom gereden, waar we 's avonds om 7 uur aankwamen. Donderdagavond om 6 uur kwamen we thuis in Breda. Twaalf dagen waren we weg ge weest. Ons huisje had niets geleden; de tuin stond er goed bij; vooral de dop erwten waren flink gegroeid. Wat andere Bredasche vluchtelin gen overkomen is, kan men lezen in 't onderstaande ontleend aan 't Dbl. v. N. en Z.; behalve degenen die op den. weg naar Rijsbergen, Zundert enz. zijn gesneuveld. 51 bewoners van Breda en om geving onder de slachtoffers. De burgemeester van Breda, die zich nog met een groep vluchtelingen in België bevindt, heeft aan liet Dag blad van Noord-Brabant medegedeeld, dat tijdens gevechtshandelingen, wel ke zich op Vrijdag 17 Mei rondom het dorp SI. Niklaas hebben afgespeeld, een bom is gevallen op een school, waar o.a .vluchtelingen uit Breda en omgeving waren ondergebracht. Van de 79 personen, die daarbij werden gedood, zijn er 51 afkomstig uit Breda en omgeving, alsmede een twintigtal gewonden, onder wie één ernstig gekwetste. De omgekomenen en de gewonden zijn geïdentificeerd. De geestelijkheid der stad en omge ving heeft zich er mee belast de be trokken families van de ramp, die haar getroffen heeft, op de hoogte te stellen. Van een ooggetuige heeft het blad een sober relaas gehoord over deze ontzettende ramp. Vrijdagmiddag, 17 Mei, om één uur, verschenen vliegtui gen boven de stad, die het vermoede lijk gemunt hadden op een vijandelij ke colonne, welke getrokken was door een der straten in de nabijheid van de •school, waar een gedeelte der Breda sche vluchtelingen was ondergebracht. De menschen zalen rustig buiten en waren bezig met het schillen van de aardappelen voor het middagmaal. Voordat iemand zich van den ernst van het dreigende gevaar bewust was, was het noodlottige gebeurd. Een bom, misschien ook meer, maar de meesten hebben het zich na de over rompeling van het oogenblik niet meer kunnen herinneren, ontplofte in de onmiddellijke nabijheid van de groote groep, waarin zich ook bewo ners van St. Niklaas hadden gemengd. De uitwerking van de ontploffing was zoo rampzalig, dat de van alle zijden loeloopende menschen bij het zien van het onbeschrijfelijke tooneel, zich nauwelijks konden realiseeren wat er gebeurd was. De menschen stonden als versuft en zagen de lijken van hun familieleden zonder tranen te kunnen vinden om hun leed uit te schreien. Dokters en chirurgen en een legertje van verpleegsters kwamen en hielpen waar nog geholpen kon wor den. Twee kapelaans uit Breda stonden de stervenden in hun laatste lijden bij „en zij hebben de meesten nog de sa cramenten kunnen toedienen. Daarna zijn de dooden en de gewonden naar twee ziekenhuizen in de stad overge bracht. Bij aankomst daar bleek, dat 79 mannen, vrouwen en kinderen ter stond of vrijwel terstond overleden waren. Met trieste plechtigheid zijn alle slachtoffers in een gemeenschappe lijk graf begraven. Den volgenden Zondag vond op nieuw een bomaanval op de stad plaats, waarbij op de markt zes inwo ners van de zeer getroffen plaats wer den gedood. De terugtocht der Bredanaars uit St. Niklaas is Vrijdag begonnen. Groot bedrag aan bankbiljetten opgevischt. 'n Merkwaardige vondst van een kolenwerker te Amsterdam. Uit het water van de Reguliers gracht te Amsterdam heeft een kolenwerker een pakje opgevischt dat een groot bedrag aan bank biljetten bleek te bevatten. De vondst bestond uit: honderd twee en dertigNederlandschebank biljetten van duizend, twintig Neder- landsche bankbiljetten van vijfhon derd gulden, voorts uit eenige hon. derden Engelsche pondenbiljelten, en eenige duizenden Amerikaansche dollarbiljetten, aldus meldt de Tel. Deze schat had gelegen tusschen eenige oude kolenschuiten te midden van hetgrachtvuil. In krantenpapier verpakthad 'tkapitaal rondgedreven. Het merkwaardigste van deze vondst is, dat de bankbiljetten geschonden zijn. Er is niet één gaaf stuk bankpapier bij Van alle biljetten was een deel afgeknipt, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de tot nu toe onbekende eigenaar van de nog niet gevonden resten van het bankpapier'n tweede pak heeft gemaakt en dit eveneens in een der Amsterdamsche grachten geworpen is. «Wat er in mij omging, toen ik Nu de geëvacueerde bevolking van Amersfoort en omgeving in haar haardsteden is teruggekeerd, gaat het dagelijksche leven wederom normaal verder. De bij het station inderhaast achtergelaten kinderwagens, worden nu weer door de eigenaressen teruggehaald. al dat geld opeens voor mijnoogen zag, kan ik u niet zeggen,» vertelde de kolenwerker. Ik ben meester- knechtkolenwerker en was nog wat aan het werk gebleven. Wanneer er distributie var» brandstoffen komt, zal het misschien wel afgeloopen zijn. Maar zoo was ik dan gisteren nog laat in den middag met een kleine jongen op de schuit aan het werk. Ik was het vaartuig aan het opschilderen, toen ik het zag Half boven half onder water zag ik plotseling een typisch pakje drijven. Er zat een steen aange bonden juist dat trof mij. Wat zou er in zitten, dacht ik, Vlug greep ik het pakje en stopte het dadelijk in een zak. Voor dien kleinen jongen wilde ik niet weten dat ik iets ge vonden had. Toen ik het thuis openmaakte neen, toen kon ik mijn oogen niet gelooven. Mijn vrouw wist niet meer hoe zij het had, Stel u eens voor een arme slokker zooals ik, d.e voor zijn gezin van negen kin deren hard voort moet om een stuk brood te verdienen en dan plotseling zoo'n rijkdom op tafel. Nadat ik eerst alle nummers van het bankpapier in een boekje had genoteerd, heb ik het kapitaal naar het politiebureau gebracht. Meisje te Weert vermoord Dader pleegt zelfmoord. Donderdagavond heeft zich op Hushoven onder de gemeente Weert een drama afgespeeld, waarbij de ruim 15-jarige Toos Hendriks on verhoeds met een mes werd aange vallen. Zij was op slag dood. Het meisje bevond zich omstreeks 10 uur in het café van haar vader waar een paar klanten zaten en begaf zich even naar buiten. Toen zij wat lang wegbleef, aldus de Crt., ging haar zuster buiten zien. Zij vond het meisje dood. De ongeveer 25-jarigen M. J., eveneens uit het gehucht Hushoven, zag men per rijwiel naar Weert rijden. Onderweg sprong hij in de Zuid- Willemsvaart, waarin hij is verdron ken. De aanleiding tot deze ontstel lende daad moet waarschijnlijk ge zocht worden in het feit, dat de jongeman omgang zocht met het meisje, waartegen haar ouders zich in verband met den jeugdigen leef tijd, verzetten. De aardbeving in Peru. De aardbeving, welke Peru heeft geteisterd, was de hevigste sedert veertig jaar. Voorzoover men tot nu toe kan nagaan zijn meer dan 200 personen omgekomeu en 4000 gewond. Duizenden huizen zijn ver nield en in de hoofdstad heeft de bevolking een groot deel den nacht op straat doorgebracht. In den ochtend veroorzaakten nieuwe aardschokken een paniek. Alle winkels,bioscopen en theaters zijn gesloten. De materieele schade is vooral in de hoofdstad en omge ving zeer groot, aangezien hier het centrum van de aardbeving lag. Hiermede vervullen wij den treurigen plieht ken nis te geven van het overlijden in het Groot- Ziekengaslhuis te 's-Her- togenbosch van onzen geliefden man en vader den Heer ADRIAAN VAN DER HOEVEN in den ouderdom van 74 jaren. Wed. P. J. van der Hoeven Venis. A. Z. van der Hoeven. A. P. van der Hoeven. 's-Grevelduin-Gapelle. 24 Mei 1940. Voor zoo spoedig mogelijk GEVRAAGD WED. A.v. BLAD EL-de Leyer, Grootestraat. 286. WAALWIJK. van Aandeelhouders op Dinsdag 4 Juni a.s. des voormiddags om tien uur ten kantore der Vennootschap te Waalwijk. Aandeelhouders, die deze vergadering wenschen bij te wonen en van hun stemrecht gebruik willen maken, moeten hunne aandeelen deponeeren ten kantore der Vennootschap, waar de punten van behande ling ter inzage liggen. Achter bel Stadbuis 30 - Tel. 4869 - '8 BOSCH DES MAANDAGS ADRES: Café-Rest. „MOLENVLIET" TEL. 242 WAALWIJK. OP ELK GEBIED Aangifte van leerlingen voor het ST. JANSLYCEUM (omvattende Gymnasium en Hoogere burgerschool A en B) en het ST. MARIALYCEUM met Gymnasium en Middel bare Meisjesschool: tot 1 Juli aan de R.K. Lycea, Hinthamerstraat 74 te 's-Hertogenbosch. Dr. J BAUWENS, Rector. Dra! T. v. MACKELENBERGH, Rectrix. 11'( "L' i||[j||

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 4