Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ALGEMEENE BERICHTEN. DE ECHO" jNOORD-BRABAND" 1.25 p. kwartaal - f 0.10 p. week Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. 1843 WAALWIJK 1843 De Rijkscommissaris van de bezette Nederlandsche gebieden Rijksminister Seyss-lnquart. Regeling van het Burgerlijk Bestuur. NUMMER 44. ZATERDAG 1 JUNI 1940. 63e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38 Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. PROVINCIE NOORD-BRABANT. AAN DE BEVOLKING VAN NOORD-BRABANT. Bekendmaking. Betreft: Voldoen aan financieele verplichtingen. Er zijn bij mij klachten ingeko men, dal met een beroep op de bui tengewone omstandigheden gewei gerd wordt om huishuur, winkel schulden en verbruik van gas, water en electriciteit enz. te betalen. Dit is in ieder geval ongeoorloofd. Het nakomen van dergelijke ver plichtingen is ten eerste noodzakelijk voor iederen staatsburger, daar anders de staats- en gemeente autoriteiten, alsmede de economie en handel in hun werkzaamheden merkbaar ge stoord worden. In verband hiermede zij men er aan herinnerd, dat het in het eigen belang van de bevolking is, dat het normale leven zooveel mogelijk her vat wordt. Dit is echter alleen moge lijk indien ieder zijn verplichtingen nakomt. Ik maan daarom qlle inwoners van Noord-Brabant aan, ook in dit op zicht rust en bezonnenheid te bewa ren en mij de medewerking aan het herstel van den vrede in Uw land niet te weigeren. Tegen personen die hieraan geen gevolg geven zal ik met strenge straf fen moeten optreden. Der Feldkommandant Haefner. Major. Een ieder is verplicht overeenkom stig deze bekendmaking van den Feldkommandant, bevoegd voor bet gebied der provincie Noord-Brabant, te handelen. 'sHerlogenbosch, den 28e Mei 1940. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, A. van Rijckevorsel. Aan de gemeentebesturen in de provincie Noord-Brabant ter verdere bekendmaking. VERORDENING. Onderwerp: Het luiden der Kerkklokken. Het verbod, om de kerkklokken te luiden, dat bij de bezetting der Neder landen door de Duitsche Weermacht uitgesproken werd is vanaf heden in getrokken. Van nu af aan mag op de gewone tijden geluid worden, echter alleen tusschen 6 uur 's morgens en 7 uur (19 uur) 's avonds en niet langer dan 2 minuten. Der Feldkommandant Haefner. Major. 's Hertogenbosch, 28 Mei 1940. Mij bekend. De Commissaris der Koningin in provincie Noord-Brabant, A. van Rijckevorsel. Aan de gemeentebesturen in de provincie Noord-Brabant ter verdere bekendmaking. VERORDENING. Betreft: Mijnenvelden. Alle burgemeesters en andere civie le Overheden evenals alle inwoners der Provincie Noord-Brabant moeten onmiddellijk de in hun bezit zijnde plattegronden over de plaatsgevonden mijnenlegging aan de Feldkomman- dantur 569 te 's Hertogenbosch inzen den. Der Feldkommandant Haefner. Major. Een ieder is verplicht deze veror dening van den Feldkommandant, be voegd voor het gebied der provincie Noord-Brabant, nauwgezet na te le ven. 's Hertogenbosch, den 28n Mei 194(1. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, A. van Rijckevorsel. Aan de gemeentebesturen in de provincie Noord-Brabant ter verdere bekendmaking. LEVENSVERZEKERING BEKENDMAKING. Betreft: Verduisteringsmaatregelen. De civiele bevolking moet de voor geschreven verduistering van hun woon- en hotelkamers zoo doorvoe ren, dat de ramen en deuren die aan de straat- en tuinkant liggen, door middel van ondoorzichtig materiaal luchtbeschermingsgordijnen, lucht beschermingspapier, dekens enz.) voorzien worden. De opvatting dat het voldoende is, om na het ingaan der duisternis geen licht meer aan te steken, is onjuist. Volgens ondervinding komen er ge vallen voor waarbij noodzakelijk is het licht voor kortere of langere tijd aan te steken. Ontbreekt nu de ver duisteringsinrichting aan de ramen, dan wordt in zulke gevallen het bevel tol verduistering overtreden, en daar om de woningbezitter strafbaar. De bevolking wordt daarin in eigen be lang bierdoor nog eens op gewezen de verplichting tot verduistering na te komen. Der Feldkommandant Haefner Major. Een ieder is verplicht zicli overeen komstig deze bekendmaking van den Feldkommandant, bevoegd voor bet te gedragen. gebied der provincie Noord-Brabant, 's Hertogenbosch, den 30n Mei 1940. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, A. van Rijckevorsel. Aan de Gemeentebsturen in Noord-Brabant ter verdere bekendmaking. Abonneert U op 99 U is en blijft dan steeds volkomen op de hoogte van 't geen ge in dezen tijd weten moet betreffende distributie luchtbescherming, enz. enz. Woensdagmiddag om 12 uur heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Seyss-lnquart, in de Ridderzaal te 's-Gravenhage het civiele gezag over Nederland aanvaard. Bij deze gelegen heid heeft de Rijkscommissaris de volgende proclamatie uitgevaardigd: Met ingang van heden heb ik het hoogste regeeringsgezag in burgerlij ke aangelegenheden in Nederland op mij genomen. De grootmoedigheid van den Führer en de kracht van de Duitsche weer macht hebben het mogelijk gemaakt, dat reeds weinige dagen na de door het vroegere bewind van Nederland opgeroepen catastrophe, weder een ordening van het openbare leven tcft stand wordt gebracht, welke in den bestaanden gang van zaken slechts in zooverre zal ingrijpen, als de bij zondere zich voordoende omstandigheden dit noodzakelijk maken. Als rijkscommissaris zal ik het hoogste regeeringsgezag in burgerlij ke aangelegenheden in de onder de bescherming der Duitsche troepen staande Nederlandsche gebieden uitoefenen, om de openbare orde en het openbare leven te beveiligen. Ik zal alle maatregelen, ook van wetgcven- den aard, treffen welke noodig zijn om deze opdracht te vervullen. Het is mijn wil, hierbij het tot dusver geldende Nederlandsche recht zooveel mogelijk van kracht te laten blijven, in de uitoefening van het bestuur de Nederlandsche autoriteiten te betrekken en de onafhankelijkheid van de rechtspraak te waarborgen. Ik verwacht daartegenover, dat alle in actic- ven dienst zijnde Nederlandsche rechters, overheidsambtenaren en functi onarissen mijn deze doeleinden dienende verordeningen nauwgezet zullen nakomen en dat het Nederlandsche volk met begrip en beheersching deze leiding zal volgen. De Nederlandsche soldaten hebben in den strijd goed gevochten. De Ne derlandsche burgerlijke bevolking heeft zich tegenover de strijdende troe pen behoorlijk gedragen. Er is niets, wat ons zal kunnen verhinderen, elkan der met achting tegemoet te treden. Het Duitsche volk vecht onder zijn Führer den beslissenden strijd om het zijn ol niet-zijn uit, welken de haat en nijd zijner vijanden het op gedrongen hebben. Deze strijd gebiedt het Duitsche volk om al zijn krach ten in te zetten en geeft bet het recht, alle binnen zijn bereik liggende mid delen aan te grijpen. Dit gebod en dit recht van den nood zullen ook op den levensstandaard van het Nederlandsche volk en op zijn oeconomie inwerken. Ik zal er echter met zorg naar streven, dat het met het Duit sche volk naar den bloede verwante Nederlandsche volk niet tot ongun stiger levensomstandigheden vervalt, dan de gegeven lotsverbondenheid en de vernietigingswil onzer vijanden in dezen tijcï noodzakelijk maken. Ik heb als rijkscommissaris de rijksbelangen in de onder de bescher ming van de Duitsche troepen staande Nederlandsche gebieden te behar tigen en ik zal ze behartigen. Het Nederlandsche volk zal in de vervulling van de taak, die uit het gemeenschappelijke lot voortvloeit, zich zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst vermogen te verzekeren. Met ingang van heden is het hoogste gezag in civiele zaken in het be zette gebied van Nederland uitsluitend op den Rijkscommissaris Rijksminis ter Seyss-lnquart overgegaan. In verband hiermede werden de secretarissen-generaal der departe menten heden door den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-lnquart in zijn ambtsgebouw ontvangen. De Rijkscommissaris zette hun uiteen welke opdracht hij van den Führer heeft ontvangen en verzocht hun medewerking. De secretarissen-generaal hebben toestemming van den Nederlandschen opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal Winkelman, hun me dewerking toegezegd. VERZEKERINGSKAMER. Door de verzekeringskamer is ten aanzien der Levensverzekeringsmaat schappijen, de volgende voorloopige regeling getroffen, die ook voor 't pu bliek van groot belang is te kennen. Art. 1. De bepalingen van deze regeling zijn van toepassing op alle ondernemin gen en instellingen, die overeenkom stig de art. 9, 19, 79, 80 en 81 dei Wet op bet Levensverzekeringbedrijf 1922, S. 716, bet levensverzekeringbe drijf uitoefenen. Art. 2. De voorwaarden die ten aanzien van levensverzekeringovereenkom sten, van welken aard en onder wel ke benaming ook, bij polissen of re glementen zijn of worden vastgesteld, blijven van toepassing met in achtne ming van de bepalingen der navol gende artikelen. Art. 3. Voldoening van loopende lijfrenten en overlevingsrenten geschiedt tot het volle bedrag. De voldoening vindt plaats in gelijke wekelijksche termij nen; voor zoover het bedrag der ren te 50 te boven gaat, wordt wekelijks ten minste 50,uitgekeerd, totdat het in termijn verschuldigde is vol daan. Art. 4. 1. Behoudens het bepaalde bij art. 5 geschiedt voldoening van kapitaals- uitkeeringen, verschuldigd bij overlij den, tot 10 van het den begunstig de verschuldigde bedrag, met dien verstande, dat door een zelfde maat schappij aan eCn zelfden begunstigde in totaal ten hoogste 1000.mag worden voldaan. 2. Hetzelfde geldt voor kapitaals- uitkeeringen bij leven, met dien ver stande, dat in totaal ten hoogste 500,mag worden voldaan. 3. Voldoening van renten, andere dan in art. 3 bedoeld, geschiedt tot 10 van het verschuldigde bedrag. Art. 5. 1. Voldoening van uitkeeringen bij overlijden uit hoofde van een vol ksverzekering-overeen komst ge schiedt tot 50 van het aan den be gunstigde verschuldigde bedrag tot een maximum van 100, 2. Onder Volksverzekeringsover eenkomsten wordt verstaan een le vensverzekering-overeenkomst, die behoort tot een groep of groepen van levensverzekeringovereenkomsten, welke door de levensverzekeringmaat schappij, blijkens haar over het boek jaar 1938 verschenen jaarverslag, Staat L. 15 onder 13, daaronder wor den gerangschikt. Voor deze groep is het maximum verhoogd tot 200, Art. 6. 1. Leeningen daaronder begre pen leeningen op polissen, in welken vorm en onder welke benaming ook aan te gaan kunnen worden opge nomen tot 10 van de beleen waarde, welke de polissen bezitten; met dien verstande dat door een zelfde maat schappij aan een zelfden belangheb bende in totaal ten hoogste 500, mag worden geleend. 2. Voor het verstrekken van een leening-overeenkomstig het le lid mag de levensverzekeringmaatschappij ten hoogste 5 's jaars intrest in reke ning brengen. 3. Bij afkoop van een levensverze keringsovereenkomst wordt 10 van de afkoopwaarde tot een maximum van 500,als voorschot voldaan. Art. 7. Onder voldoening eener vordering uit hoofde eener levensverzekerings overeenkomst wordt verstaan be halve betaling in geld iedere ande re vorm van betaling door of van we* ge een levensverzekeringmaatschap pij door overschrijving of overmaking vanbedragen, in welken vorm en onder welke benaming ook, door mid del van girodiensten, banken of an dere dergelijke instellingen aan of ten behoeve van begunstigden uit levens- verzekeringsovereenkomsten. Art. 8. Voor zoover ingevolge deze rege ling geen volledige voldoening eener aan een begunstigde verschuldigde geldsom plaats vindt, zal, ten aanzien van het meerdere verschuldigde bin nen een maand een nadere regeling worden getroffen. Art .9. Deze regeling kan worden aange haald als regeling moratorium levens verzekeringbedrijf. Art. 10. Deze regeling treedt heden in wer king. Amsterdam, 18 Mei 1940. De Verzekeringskamer. (w.g.) J. v. Bruggen Wnd. Voorzitter. Keijser, Wnd. Secretaris. Wijzigingen Art. 3: Lijfrenten geheel en ineens uitbetalen. Art. 5, sub 1Zelfde regeling voor .u.b.l. DE VERNIETIGENDE SLAG IN VLAANDEREN. Het Duitsche legerbericht. Het lot der Fransche legers in Ar- lois is bezegeld. Hun tegenstand in de ruimte ten Z. van Rijssel is gebroken. Het Engelsche leger dat bij Dixmul- den-Armentières-Bailleul-Bcrgues ten Westen van Duinkerken opeenge hoopt staat, gaat door onze aanvallen eveneens zijn vernietiging tegemoet. Bij onzen snellen opmarsch in Noord-V'laanderen is Brugge door schreden. Oostende genomen en Dix- muiden bereikt. Aan den IJzer en het IJzerkanaal ten Noorden van Yperen biedt de te genstander nog vertwijfelden tegen stand. Over het Gedenkteeken der Duitsche jeugd bij Langemarch, het tooneel van den heldenstrijd in 1917, waait de Duitsche oorlogsvlag. Rijssel is in een aanval van Oost en West bereikt en de stad is genomen. Bij den opmarsch uit het Westen is Waaiwyiische en Langstraatschc Courant,

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5