FEUILLETON, DE BROEDERS, Afmentières bezet. Bij Bailleul wordt nog gevochten. Ten Oosten van Cas- sel werd de bevestigde Fransche grensstelling die de vijand nog verde digde, doorbroken en de Belgische grens is hier bereikt. Bij Wormhoudt wordt eveneens nog gestreden. Duin kerken ligt onder het vuur van onze zware artillerie. Het Duitsche luchtwapen heeft op 28 Mei terugvliedende colonnes van allerlei slag ontmoet, vooral troepen verzamelingen en pantserwagens. Bij verkenningen voor de Belgisch- Fransche kust en in het Kanaal zijn drie torpedobootjagers en twee tran sportschepen gebombardeerd en zwaar beschadigd. In het midden van de Noordzee is een duikboot door een bom tot zinken gebracht. De vernie tiging van een andere duikboot is waarschijnlijk. Duitsche snelboor is 't gelukt ondanks het slechte weer voor de Belgische kust hij Nieuwpoort een naar Enge. land vluchtende torpedoboot jager te lorpedeeren. In het Zuiden werden tegenaanval len afgewezen. Bovendien zijn 101 vijandelijke pantserwagens vernield, ook door de artillerie. De verliezen des vijands in de lucht bedroegen Dinsdag 24 vliegtuigen, waarvan in den strijd in de lucht 16 en 8 door luchtdoel artillerie getrof fen. Drie Duitsch vliegtuigen worden vermist. In den tijd van 16 tot 25 Mei zijn de verliezen van 100 tot nu toe bekend gemaakte op 265 gestegen. Het totale aantal door luchtdoel-artillerie neer geschoten vliegtuigen bedraagt sinds 12 Mei 607 vliegtuigen. In Noorwegen is de strijd gisteren door talrijke oorlogsschepen gesteund. Aan den ertsspoorweg is de vijand van het Noorden in Narvik binnengedron gen. Duitsche troepen hebben de zee strijdkrachten aangevallen en een groot oorlogsschip kreeg midscheeps een zware treffer en moest, bij sterke rookontwikkeling, het vuur staken. Drie kruisers en een torpedojager kregen zware hommentreffers. Troepenlandingen bij Ankenes wer den zwaar gebombardeerd. Het D. N. B. meldt uit het groote Duitsche hoofdkwartier d.d. 80 Mei: De groote slag in Vlaanderen en Artois gaat met de vernietiging der aldaar staande Fransche troepen zijn einde tegemoet. Sinds gisteren is ook het Engclsche expeditieleger in vol komen ontbinding. Zijn gezamenlijk onoverzienbaar oorlogsmateriaal ach terlatend. vlucht het in alle richtin gen. Op vlotten en fietsen tracht het de kleine havens te bereiken, die door ons luchtwapen met vernietigende uitwerking onder vuur zijn genomen. DE POSITIE VAN DE BELGISCHE TROEPEN VóóR DE CAPITULATIE. Het lot der Fransche en Britsche troepen in Vlaanderen was reeds voor de capitulatie van het Belgische leger onder den druk van de uitwerking der Duitsche wapenen bezegeld, aldus deelt men het D.N.B. van deskundige „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 27) Ik heb niets over die hypotheek gezegd, zei Newby droogjes. Dus je zult niet... Ik zal voorloopig niets doen. Al les kan blijven zooals het is, tot alles omtrent mijn broer's dood opgehel derd is. Dan zal ik hier terugkomen, om je uit te leggen, hoe verkeerd je mij beoordeeld hebt. Miss Clair, hij wendde zich tot Dorothy nu het blijkt dat mijn vrouw nog in leven is, moet ik u vergiffenis vragen voor dt> attenties, die ik u bewezen heb. Maar ik verkeerde werkelijk in de meening, dat Lady Newby hij keek naar de aanstellerige vrouw, die, beschenen door het licht van de lamp, een hart roerende houding had aangenomen naar haar laatste rustplaats ge bracht was. Zooals jijzelf, zei Miss Sanding met trillende stem, ben ik terugge komen van waar neimand, zooals het lied ten onrechte zegt, ooit terug keert. Miss Clair, zei Sir John, zonder notitie te nemen van die kleine come- die, kunt u me vergeven? Ja, zei Dorothy, terwijl ze hem haar hand toestak. Ze had Sir John militaire zijde mede. De Belgische ko ning, zoo wordt geconstateerd, heeft slechts de consequentie uit den toe stand van zijn leger getrokken, toen hij het voor algeheele vernietiging be waarde. Hij heeft duidelijk ingezien, dat de Engelschen de Belgen nog slechts beschouwden als dekking in den rug en meenden, zich onder de bescherming der Belgische wapenen nog bijtijds uit de voeten te kunnen maken. Van de zelfde zijde merkt men verder op, dat ook de zoo groot scheeps aangekondigde steun van En gelschen en Franschen voor de Bel gen •teleurstellend geweest moet zijn. De Engelschen hadden bij voorbeeld verklaard, dat zij Brussel in de Dyle- stelling alleen zouden verdedigen. In plaats daarvan hebben zij na korten tegenstand getracht naar de Kanaal havens te vluchten. Uit den mond van Reynaud heeft men de bekentenis ge hoord, dat de Franschen aan de Maas- linie ten Zuiden van Namen slechts eenige slechte divisies geleverd heb ben. Als men verder bedenkt, dat Bel gische grond het grootste deel der verwoesting moest dragen, dan kan niemand het den koning euvel duiden, dat hij de rest van zijn leger en van zijn land voor volledige vernietiging wilde sparen. Daarentegen is kenmer kend de Engelschc aankondiging, dat men in de toekomst rekening moet houden met Engelsche bomaanvallen op België. SCHOENENDISTRIBUTIE. Hoe de regeling is. Sedert eenige dagen is er in den lan de een algemeen verkoopverbod van schoenen. De wijzen waarop sedert eenige weken gehamsterd werd heb ben de autoriteiten gedwongen tot de zen drastisehen maatregel, welke uiteraard behalve voor het publiek,, voor de schoenen winkeliers wel van zeer verstrekkenden aard is. Taln;,-~ --,rhen blijken nog niet geheel op de hoogte te zijn van den inhoud van dezen maatregel. Een uit eenzetting van de situatie komt naar men ons meldt neer op hel volgende. Zij, die een inkomen hebben, hoo- ger dan 1200 worden geacht in het bezit te zijn van tenminste een paar bruikbare schoenen en zijn totaal uit gesloten van den verkoop, althans voor den duur van dezen maatregel, welke mogelijk eenige maanden van kracht zal blijven. Daar de reparatie van leeren schoenen nog geheel vrij is, zal in de praktijk voor deze categorie Nederlanders het verbod niet zoo zwaar drukken, als het zwart on wit mag lijken. Zij, die een inkomen hebben bene den de 1200 per jaar, kunnen een bon ontvangen, waarop hun een paal schoenen mag worden verkocht. Deze bon wordt evenwel alleen dan ver strekt, wanneer de aanvrager niet in het bezit is van een paar bruikbare schoenen. Hij of zij is dan verplicht dit schriftelijk te verklaren, waarbij wordt opgemerkt, dat een valschc ver klaring bestraft kan worden met een boete tot 5000 of een gevangenis- nog nooit zoo aardig gevonden als nu en zag heel goed in, dat hij er volko men onbewust van geweest was dat zijn vrouw nog in leven was, toen hij haar het hof maakte. Lady Panwin was ook in haar schik dat nu deze hinderpaal voor het huwelijk van Do rothy en Percy Hallon uit den weg was geruimd. Sir John, zei Lady Panwin, ter wijl ze hem ook haar hand toestak, u hebt mijn diepe achting verwor ven doro de wijze, waarop u gehan deld hebt in deze moeilijke omstan digheden. Mr. Clair schijnt me geen ach ting toe te dragen, zei Newby snel. Ik geef toe dat ik je ten onrech te een ploert heb genoemd, zei Clair grommend. Je scheen niet te we ten, dat je vrouw springlevend was enJe wilt hier vannacht zeker wel blijven? Dank u, zei Sir John hoffelijk. Ik zal mijn vrouw meenemen naar Londen. Misschien wil men order ge ven om mijn kleeren te laten inpak ken. Laat u ook even een rijtuig ha len. We gaan met den trein van tien uur dertig. Mag ik je mijn arm aan bieden? voegde hij erbij, terwijl hij een stap naar zijn vrouw toedeed. Noem me weer Amy, fluisterde die verlepte dame teeder. Mag ik je mijn arm aanbieden, Amy, zei sir John onverstoorbaar. Dit, zei Miss Sanding drama tisch, terwijl ze hem gehoorzaamde, vergoedt mij al die jaren van on uitsprekelijke smart. Toen trok ze Sir John mee naar de salondeur en deze sloot zich achtei het hereenigde paar. Mr. Clair zonk in een stoel neer met een gezicht dat de diepste ellende uitdrukte. Lady Panwin nam haar hanwerk weer op straf voor den tijd van een jaar. Een zekere soepelheid bij hel verstrekken der bonnen zal betracht worden, naar ons werd verzekerd, zoodat indien hel publiek geneigd is zich te schikken in dezen tijdelijken onvermij delij ken maatregel, hij in de praktijk voor ve len vrijwel onopgemerkt zal blijven. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat al le schoenen, die niet van leer vervaar digd zijn buiten het verkoopverbod vallen. DE NIEUWE SUIKERBON. Geldig van 31 Mei t/m. 27 Juni. Het departement van handel, nij verheid en scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 81 Mei tot en met Donderdag 27 Juni de met 70 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van één kilogram suiker. DE RIJWIELBELASTING. De merken 1940/41 gelden van 1 Juli af. Het departement van financiën deelt mede, dat de buitengewone omstan digheden eenige verdere voorzienin- gën vorderen. Met uitbreiding van hetgeen is medegedeeld, zal in de ge- lieele maand Juni geen controle op de rijwielbelasting worden gehouden. Van 1 Juli af echter behoort elk rij wiel, dat o]) den openbaren weg wordt bereden, behoudens hetgeen hierna is bepaald, te zijn voorzien van een gel dig rijwielbelastingmerk. In de maand Juli zal geen bekeu ring worden ingesteld tegen personen wier rijwiel alsdan is voorzien van een rijwielbelastingmerk voor het be lastingjaar 1940/1941. Het rijwielbe lastingmerk voor dat belastingjaar zal dus, practisch gesproken, 18 maan den geldig zijn. In verband met het vorenstaande zullen de rijwielbelastingmerken voor het belastingjaar 1940/1941 reeds van 24 Juni a.s. af op de gewone wijze aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. Personen die in het bezit zijn van een rijwielbelastingmerk 1989/1940 kunnen daarvan uiteraard gebruik blijven maken tot en met 81 Juli. VRAAG NAAR ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Arbeidsbeurs te Arnhem geeft inlichtingen. De directeur van de Districtsarbeids beurs te Arnhem vestigt er officieel de aandacht op, dat in Duitschland groote vraag bestaal naar arbeiders, zoodat Nederlandsche arbeiders in ver schillende beroepen thans werk in Duitschland kunnen vinden. Reeds uit tal van plaatsen zijn Ne derlandsche krachten in Duitschland te werk gesteld. Omtrent deze werkge legenheid kan voorloopig worden me degedeeld, dat de categorieën arbeiders, waaraan groote behoefte bestaat, de volgende zijn: Landarbeiders, in het bijzonder mel kers, paardenknechten en seizoenar beiders; veenarbeiders; bouwvakar beiders met uitzondering van schil- uers; grondwerkers; steenfabrieksar- beiders; metaaibewerk.; scüeepsbouw- arbeiders; lederbewerkers; (schoen- iaorieKsarbeiders)textielarbeiders; sigarenmakers en tabaksbewerkers; bakkers; slagers; fabrieksarbeiders Duet uitzondering van de grafische vakken en diamantbewerkers); onge schoolde arbeiders. Verdere bijzonderheden over de ar beidsvoorwaarden, verlofregeling, hei overmaken van loon-overschotten, ver- eischte papieren e.d. kunnen door de plaatselijke organen der arbeidsbe middeling worden medegedeeld. Belanghebbenden wordt aangeraden zich tot de Arbeidsbeurs te wenden NIEUWE ZILVERBONS. Naast de oude in omloop gebracht in de waarden 2.50 en 1. De waarn. secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van financiën, brengt ter algemcenc kennis, dat nieuwe zilverbons zijn in omloop gebracht van 2.50 en van 1, gedagteekend 1 October 1988. GEÏNTERNEERDEN UIT NEDER LAND IN FRANKRIJK BEVRIJD. Een en twintig personen van Neder landsche nationaliteit en verschillen de politieke richting, die bij het hcgin van de vijandelijkheden geïnterneerd waren en van wien men sedert niets meer vernomen had, maar omtrent wie het vermoeden bestond, dat zij naar het buitenland waren vervoerd, zijn, naar uit het Duitsche hoofd kwartier in Frankrijk wordt bericht, door de Duitsche troepen te Galais aangetroffen en bevrijd. Er schijnt grond te bestaan voor de verwachting, dat zich onder hén mr. Rost van Ton ningen bevindt. De een-en-twintig zullen waar schijnlijk binnenkort hier te lande aankomen. Hun namen konden nog niet worden opgegeven. DE AANSLAGREGELING VOOR HET BELASTINGJAAR 1940/1941. Uitstel van betaling kan voorloopig worden verleend. Voor de heffing van de belastingen naar het inkomen en het vermogen over het belastingjaar 1940/41 kent de wet een groote beteekenis toe aan den toestand van 1 Mei 1940. De ge beurtenissen der laatste weken zul len echter oorzaak zijn, dat aanslagen, op dien toestand gegrond, dikwijls het bedrag, dat de belastingplichtige bij zijn tegenwöordigen financieelen toe stand kan opbrengen, zullen overtref fen. Te dien opzichte bestaat evenwel met betrekking tot verschillende doe len des lands en verschillende belas tingplichtigen allerminst gelijkheid, terwijl ook nog niet kan worden over zien, wat de toekomst zal brengen. Staat dus eenerzijds vast, dat volledi ge uitvoering van de tegenwoordige wettelijke voorschriften niet geraden is, anderzijds blijkt, dat voorshands hun werking slechts kan worden ge temperd door maatregelen die een voorloopig karakter dragen. Deze overwegingen leiden er toe, oat in beginsel de bepalingen der wet toepassing blijven erlangen, doch dat voorloopig door middel van een ren teloos uitstel van betaling, gegrond op artikei 17 der wet op de invorde ring van 's rijks belastingen, het op te mengen bedrag met den gewijzig- den financieelen toestand van den be lastingplichtige in overeenstemming wordt gebracht. WEDEROM PERIODIEKE VERLOVEN. Met ingang van 1 Juni. Met ingang van I Juni a.s. kunnen voor de Nederlandsche weermacht we derom periodieke verloven worden verleend op den voet van normaal 2 etmalen verlof per 14 dagen. DE GROOTVERLOFGANGERS. Komen in het algemeen niet voor steunverieening in aanmerking. Van het departement van sociale zaken is een omzendbrief uitgegaan betreffende sleunuitkeering aan mi litairen met groot verlof. Daarin wordt eraan herinnerd, dat de opperbevel hebber van land- en zeemacht bepaald heeft, dat een deel van de in werkelij- ken dienst zijnde reservisten en dienst plichtigen met groot verlof kan wor den gezonden, welk verlof in het alge meen wordt verleend aan hen, die een betrekking hebben of zeker zijn een betrekking te zullen vinden. Daar de betrokkenen, die op hun verzoek den militairen dienst verlaten, derhalve zelf meenen in hun eigen on derhoud en dal van hun gezin te kun nen voorzien, zal het verleenen van steun ingevolge de steunregeling in '1 algemeen voor hen niet op zijn plaats zijn. Aan bovenbedoelde personen kan dan ook, mochten zij zich om steun melden, geen steun worden verleend Indien het in een bijzonder geval wèl noodzakelijk is steun te verleenen. moet daarvoor goedkeuring van het departement zijn verkregen. DE AFLEVERING VAN BENZINE DOOR POMPHOUDERS. Niet meer dan 5 liter ineens. Het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat een pomphouder aan houders van een motorbrandstofvergunning of aan de genen, (zooals artsen, vee-artsen, enz) die ingevolge de bekendmaking van 17 Mei j.l. zonder motorbrandstofvergun ning mogen rijden voor zoover het personenwagens betreft, tot nader or der niet meer dan 5 liter benzine in eens mag afleveren. Aan de burgemeesters wordt ver zocht scherp door de politie te doen constateeren, dat de houder van elk motorvoertuig, dat zich op den weg bevindt, in het bezit van een motor brandstofvergunning is of behoort tot degenen, die volgens de bovengenoem de bekendmaking zonder zoodanige vergunning mogen rijden. achter de waarheid komen en als al les in orde is, Runnen jullie trouwen. Het is een hopeloos geval en toch moe ten we het probeeren. Ik hoop dat mr. Hallon nooit de waarheid ontdekken zal, als die ten nadeele van Sir John mocht zijn, zei Lady Panwin. Op dit oogenblik kwam de million- nair binnen en Lady Panwin keek verschrikt om, bang dat hij haar ge hoord zou hebben. Het scheen van niet, want hij liep regelrecht op Clan toe. Het rijtuig staat voor, zei Newby rustig, en mijn vrouw zit erin. Goeden avond, Clair. Wil je niet blijven? stamelde mr. Clair. Nee. Het is beter dat ik naar de stad terug ga. Denk eraan, dat ik je er niet uit zet. Ja, ja! Newby glimlachte een beetje zonderling. Ik ben in het minst niet boos op je, Clair. Ik geef toe, dat de schijn tegen me was, maar je zult zien dat ik geen schurk ben. Miss Clair! Lady Panwin! Goeden avond, sir John, zei Do\ rothy, terwijl ze plotseling zijn hand drukte. En ik hoop dat ik u gauw weer terug zal zien. Ik hoop van niet, zei Newby, ter. wijl hij zijn hoofd schudde en naai de deur liep. Maar terugzien zult u me, Miss Clair, niet gauw, maar la ter, als Ja. Als? Als ik volkomen gerehabiliteerd ben. Goeden avond. Wat beteekent dat nu weer? vroeg Dorothy, toen de deur dicht viel, maar geen van de beide anderen was in staat haar vraag te beantwoor den. (Wordt vervolgd). alsof er niets gebeurd was en Dorothy overlegde wat ze doen moest. Zij wist niet precies wat ze tegen mr. Glair zeggen zou. Het was op het oogenblik even gevaarlijk hem te naderen als een leeuw uit de Afrikaansche woes tenij. Het is een afschuwelijke geschie denis, zei mr. Clair na een lange stilte. Ja, stemde zijn zuster toe. Maar het is toch maar beter dat we nu de waarheid hooren dan later en per slot van rekening heeft Sir John geen schuld. Hij schijnt geneigd te zijn de hypotheek te laten zooals ze is, dus we moeten maar liever geen slapende honden wakker maken. Ik ben blij dat hij die hypotheek zoo laat, zei mr. Clair, maar op een allesbehalve dankbaren toon. Maar zonder dat zal het nog moeilijk genoeg zijn om rond te komen. Wat heb ik in den laatsten tijd toch een tegen slagen gehad! Jammerde hij. Ik ben die tweeduizend pond per jaar kwijt en nu heb ik hem verloren als schoonzoon. Ik ben bang dat we nooit weer eens een gelukje zullen hebben. Het is jouw schuld, Dorothy. Als jij niet in den grafkelder het aas van den Duivel had omgekeerd... Ik hèb het niet omgekeerd, va der... En zelfs, als ik het wèl had ge daan, zou het ongeluk al gebeurd ge weest zijn, want het lichaam lag op tafel. Volgens mij, zei Lady Panwin met nadruk, zal 't het beste zijn, als je Dorothy toestaat haar engagement met mr. Hallon te herstellen. Dat is nooit afgebroken, riep Dorothy verontwaardigd. Beiden verwachtten een uitbarsting van mr. Clair, maar de oude heer had na de stormachtige gebeurtenissen blijkbaar geen kracht meer over vooi een driftbui. Hallon is niet rijk, zei hij ontevreden. Het is een aar dige jongen, dat geef ik toe en hij zal wel vooruitkomen. Maar we moeten op de een of andere manier geld in de familie krijgen. Niet door mijn huwelijk, zei het meisje blozend. Mr. Clair haalde berustend zijn schouders op. Je moet doen wat je wilt, zei hij treurig. Ik zal niet lang meer leven. Bij mijn dood vervalt de hypotheek in elk geval, dus ik denk dat Newby hier zal komen wonen als ik er niet meer ben. Nee, zei Dorothy snel. Ik heb er met Percy over gepraat; we gaan zoeken naar den ouden schat van Hurley, al dat goud en de sieraden, die de monniken hebben verborgen, toen ze de abdij moesten verlaten. Dien zul je nooit vinden, zei haar vader bitter, en als je hem vond, zouden de Kroon en de Kerk hem moeten hebben. Jij zou er een deel van krijgen! Niet genoeg om die hypotheek af te lossen of om de Manor in onze familie te houden, hield hij koppig vol. Dorothy, je kunt mr. Hallon zeggen, dat hij hier weer mag komen. Ze sloeg haar armen om zijn hals. Dus u geeft uw toestemming tot ons huwelijk? Ja, ja, ja! zei Clair gemelijk. Als hij zijn belofte houdt en ontdekt wie Richard Newby vermoord heeft. Ik geloof dat Sir John onschul dig is, zei Dorothy heel nadrukkelijk. Ik ook, knikte haar tante. En jij, Francis? Ja, ik geloof ook dat hij onschul dig is, zei Clair, terwijl hij zijn voor hoofd fronste en toch doet hij zoo zonderling dat ik niet weet wat ik er uit op moet maken. Maar laat Hallon «tim» Bn liman ,i i'i.uOTttCTWBCS'iEarB uw in ninami nu BJ

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6