PROVINCIAL L NIEUWS. H.de BONT-van HULTEN DE VRAAG NAAR BLIJFT. BIC leliesteen nol hulp! Tennis-Sport- Artikelen NAAR SPEET. KERKNIEUWS. HEERENKLEEDING NAAR MAAT Zaterdag 1 Juni 1940 No. 44 De Echo van het Zuiden Tweede Blad AAN DE BEVOLKING VAN NOORD-BRABANT W. s. c. Voor DRUNEN. bekendmaking. Dc Burgemeester der gemeente Waal wijk vordert, dat alle vreemdelingen van Belgische, Fransche, Engelsche en Poolsche nationaliteit, die hun woon- of verblijfplaats hebben in die ge meente of aldaar vertoeven, zich moe ten aanmelden ten politiebureele al daar van 912 uur en van 1417 uur. Nalating van deze aanmelding wordt gestraft. Onder vreemdelingen van Engelsche nationaliteit worden mede verstaan zij, die tot de landen van het Britsclie Imperium behooren. Waalwijk, 29 Mei 1940. De Burgemeester voornoemd, E. MOONEN. AAN DE VERLOF- EN VERGUNNINGHOUDERS IN DE GEMEENTE WAALWIJK. Ik deel U mede, dat door mij in het belang der openbare orde, rust en vei ligheid op verzoek van den Commis saris der Koningin in deze Provincie, krachtens art. 131 der Politieveror dening dezer gemeente is bepaald, dal vanaf heden alle inrichtingen, waar voor een vergunning of een verlof in gevolge dc Drankwet geldt, in deze ge meente voor het publiek gesloten moeten zijn een half C/2) uur na zons~ ondergang. Deze mededeeling moet in dc ver- gunnings- of vcrlofslokaliteit op een voor eenieder duidelijk leesbare plaats worden opgehangen. De Burgemeester van Waalwijk, E. MOONEN. Waalwijk, 30 Mei 1940. overliet fietsen zonder licht. Velen meenen dat fietsen zonder licht is toegestaan. Dit is echter onjuist. Wielrijders moeten hun licht afge schermd hebben. Het rijden zonder licht is evengoed verboden dan vroeger. Men deelt ons verder nog mede, dat in de toekomst een ernstige controle op de verduisteringsvoor schriften zal worden gehouden. On verbiddelijk zullen dan bekeuringen volgen. Allen hadden bloemen bij zich, welke zij later aan den voet van het beeld neerlegden. Na de opening met gebed en het zingen van een lied, hield pastoor Verbagen een toespraak tot de jeugd, waarin hij haar opwekte tot een steeds devotere en steeds inniger vereering van het Aller heiligste H. Hart. Hij verzocht de kinderen te bidden voor eerherstel van het H. Hart en dat onze woonsteden voor de rampen van den oorlog gespaard mogen blijven. Terwijl nu door allen de litanie GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 BEKENDMAKING. Betreft: Voldoen aan finantieele verplichtingen. Er zijn bij mij klachten ingekomen, dat met een beroep op de buitengewone omstandigheden geweigerd wordt om huishuur, winkelschulden en verbruik van gas. water en clectriciteit enz. te betalen. Dit is in ieder geval ongeoor loofd. Het nakomen van dergelijke ver plichtingen is ten eerste noodzakelijk voor iederen staatsburger, daar anders de staats- en gemeente autoriteiten, alsmede dc economie en dfc handel in hun werkzaamheden merkbaar ge stoord worden. In verband hiermede zij men eraan herinnerd, dat het in het eigen belang van dc bevolking is, dat het normale leven zooveel mogelijk hervat wordt. Dit is echter alleen mogelijk indien ieder zijn verplichtingen nakomt. Ik maan daarom alle inwoners van Noord-Brabant aan, ook in dit opzicht rust en bezonnenheid te bewaren en mij de medewerking aan het herstel van den vrede in Uw land niet te wei geren. Tegen personen die hieraan geen ge volg geven zal ik met strenge straffen moeten optreden. Der Feldkommandant, Haefner. Major. Een ieder is verplicht overeenkom stig deze bekendmaking van den Feld kommandant, bevoegd voor het gebied der provincie Noord-Brabant, te ban delen. 's Hertogenbosch, den 28 Mei '40. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant, A, VAN RIJCKEVORSEL. Afgekondigd en op de gebruikelijke plaatsen aangeplakt op 30 Mei 1940. De Burgemeester van Waalwijk, E. MOONEN. De verduistering. Wij zijn genoodzaakt nogmaals het publiek attent te maken op het stipt naleven van de verduisterings- voorschriften. Nog steeds komt het herhaaldelijk voor, dat in den laten avond wiel rijders fietsen zonder gedempt licht. Dit is ten strengste verboden. Ook gebeurt het geregeld dat bovenlichten en w. c. raampjes on^ voldoend of in het geheel niet af geschermd blijken te zijn. Men dient er aan te denken, dat bij een actie van vijandelijke vliegers een lichtschijnsel voldoende kan zijn om een bepaald punt te treffen. Door deze absoluut onverantwoor delijke houding brengt men dus niel alleen zich zelf doch anderen in gevaar. De grootste aandacht is dus noodig. Ook heerscht er nog misverstand Sunlight Radion Lux Vim Boenwas Koperpoets Dweilen Bezems Toiletzeep Verf Groene bijts Kammen Tandenborstels Boodschaptasschen Aardewerk Inmaakartikelen Tuinslang Emmers en Teilen WACHT NIET, TOT HET OP IS!!! Benoemd. De heer Ant. Slaats alhier is be noemd tot agent van politie in de gemeente Rotterdam. A.s. Maandag treedt de nieuw be noemde reeds in dienst. Waalwijks Belang. Zooals te verwachten was heeft het bestuur van „Waalwijks Belang" besloten, de Bloemententoonstelling die in Augustus van dit jaar zou worden gehouden, niet te doen door gaan, waar zulks door de huidige omstandigheden onmogelijk is ge worden. Zeer zeker is dit zeer jammer, waar het ontwerp en de werkzaam heden reeds zoover gevorderd waren. In de vitrine van ons bureau hebben wij een teekening geexpo- seerd. zooais de heer John Beigmans luin-architect zich deze eerste bloe- men-tenioonstelling in de Langstraat bad gedacht en die gehouden zou worden op 't teriein van den lieer J. van Iersel langs deJulianastraat. Hopen we dat ze in gunstiger tijden nog eens werkelijkheid moge worden. De werkzaamheid van W. B. is op 't oogenblik begrijpelijk zeer gehandicapt, maar toch hoopt het bestuur zijn activiteit op verschillend gebied zooveel mogelijk in't belang onzer plaats door te zetten en wij vertrouwen dat de leden 't bestuur daartoe in staat zullen stellen, door hun kwitantie te betalen, die binnenkort zal worden aangeboden. Mogelijk krijgen we spoedig een tijd, dat krachtige actie van W. B. op verschillend gebied noodig blijkt en dan mag het niet aan de noodige middelen ontbreken. H. Harthulde Gistermorgen werd ter gelegen heid van het H. Hartfeest ten 10 uur in de parochiekerk van St. Jan eene H. Mis opgedragen voor de geestelijke en tijdelijke belangen der H. B. S. alhier. Onder een zeer' groote belang stelling had de jaarlijksche open lijke H. Harthulde der jeugd plaats. Deze devote plechtigheid was onder de bijzondere omstandig heden van heden nog indrukwek kender dan andere jaren. Kinderen uit alle B.K. scholen uit Waalwijk waarvan vele meisjes in bruidsjurkjes stonden in carré opgesteld voor het fraai versierde H. Hart beeld. van Allerheiligen werd gebeden, defileerden de kinderen voor de beeltenis van het Heilig Hart en legden hun ruikers neder. Des avonds had de gebruikelijke openbare hulde van Waalwijksche kalholieken plaats. Expositie van schoenen en leder De firma L. Verwiel-van Loon, Lederimport alhier, heeft verleden jaar met het oog op de mobilisatie de viering van haar 50-jarig bestaan moeten uitstellen; zij had dit op^ origineele wijze willen herdenken door een expositie van Leder en Schoenen. Thans is deze herdenking gecom bineerd met de ingebruikneming van het nieuwe kantoor- en maga zijngebouw, waar op Maandag 10 Juni om 2 uur n.m.een interessante expositie gehouden wordt onder het motto »Leder en Schoenen van Morgen cr. Naast de door de Firma gevoerde binnen- en buitenlandsche leer soorten, zullen er vele hiervan vervaardigde schoenen geëxposeerd zijn, talrijke origineele schoenen- ontwerpen voor najaar en winter, creaties van den heer Jac. Bergmans. Ondanks verkeersmoeilijkheden zegden reeds vele Schoenfabrikanten uit het geheele land toe, deze expositie te zullen bezoeken. Officieel bericht van het Rijks bureau voor Huiden en Leder. Onder de aandacht van belang hebbenden wordt gebracht, dat het R.H.L. aan den lederhandel, welke bij genoemd bureau is ingeschreven, een algemeene vergunning heeft verstiekt voor den verkoop en af« levering van zoolleer voor reparatie doeleinden, alsmede kleine hoeveel heden over en voeringleder aan schoen makers-reparateurs. Hier onder begrepen maatschoenmakers, zadelmakers, z.g. wederverkoopers en uitsnijders van leder). Hieruit volgt dus, dat aan deze laatstgenoemde categorieën van be drijven eveneens wordt toegestaan om van de ingeschreven lederhan delaren de hierboven bedoelde soor ten leder in te koopen zonder dat daarvooreen vergunning is vereischt terwijl zij, wat betreft den verkoop en aflevering van leder, tevens vrij zijn om zonder vergunning aan hun afnemers te verkoopen en af te leveren. De Directeur van R.H.L. J. Verwoerd. DE SCHOENENDISTRIBUTIE. Leerloos- en zomerschoeisel vallen er niet onder. Het Departement van handel, nij verheid en scheepvaart maakt be kend, dat met ingang van heden leer* loos schoeisel en zgn. zomerschoeisel tot wederopzegging niet onder de de tail-distributieregeling van schoenen zullen vallen. De verkoop en afleve ring van deze soorten schoeisel dooi den detailhandel aan particulieren is dus voorloopig toegestaan zonder den distributiebon, welke voor schoeisel in het algemeen is voorgeschreven. Onder leerloos schoeisel wordt Ver staan: schoeisel, waaraan geen of nage noeg geen leder is verwerkt. Onder zomerschoeisel wordt ver staan: Schoeisel, hetwelk door snit en maak- wijze kennelijk niet bestemd is, om in den winter te worden gedragen, te we ten sandalen, open sandaletten, flexi bele opengewerkte zomerschoenen, opanken, zomersandaletten, vlecht- schoenen, biesjesschoenen, linnen schoenen, wit-ledef schoenen, openge werkte schoenen met wit leder gegar neerd, Samoa's, raffia's, geheel of ge deeltelijk ongevoerde opengewerkte zomerschoenen, doorgeperforeerde zo merschoenen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de naleving van dit voorschrift streng zal worden gecontroleerd. Be langhebbenden worden in hun eigen belang gewaarschuwd, zich bij verkoop en aflevering van schoeisel zonder dis tributiebon, stipt te houden aan de hier- bovengenoemde categorieën artikelen. Restauratie Ned Herv. Kerk Naar we uit goeden bron ver nemen zijn de plannen tot restau ratie van de Nederl. Herv. Kerk alhier in een zeer vergevorderd stadium. Naar alle waarschijnlijkheid zal ondanks de bijzondere tijdsom standigheden de restauratie gewoon doorgang vinden. Waalwijksche Slagersvereeniging Dinsdagavond werd in café Koren beurs alhier 'n vergadering gehouden van de B.K. Waalwijksche Slagers vereeniging, waarop alle slagers waren uitgenoodigd. Daar de bestaande vereeniging nog slechts enkele leden telde, werd besloten deze vereeniging te ont binden en in de plaats daarvoor een nieuwe organisatie op te rich ten onder denzelfden naam. Deze vereeniging is niet aange sloten hij eenigen bond. Het bestuur werd als volgt ge kozen J. Kool-s, voorzitter, F. Zijlmans, secretaris, F. Verhoeven, penningmeester. Commissarissen W. Baaijens, 1J. Klerkx, J van Oers en van Boessel. Tevens werd nog een ondejling veefonds opgericht. Alle Waalwijksche slagers met uitzondering van één zijn tot de vereeniging toegetreden. De Jaarmarkt. De Waalwijksche jaarmarkt, die Donderdag werd gehouden, mocht zich in een levendige belangstelling verheugen. Hoewel het aantal kooplieden be grijpelijk beperkt was, bestond er voor de verschillende artikelen een levendige bel angst el ling. Vooral big gen waren gewild. De kooplieden hebben op deze eersle oorlogsmarkt, die in onze gemeente werd gehouden, goede zaken gemaakt. Gevonden en verloren voorwerpen Bij de gemeenle-pojitie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 2 heerenrijwielen, 2 damesrijwielen, ceintuur, rozen krans, oorbel, portemonnaie met inhoud. Verloren: dekkleed, 2 portemon naie's met inhoud, vulpenhouder, 2 badpakken. MUSIS SACRUM De laatste kus »De laatste kus« is zonder twijfel de beste film van Bette Davis, die wij tot op heden hebben gezien. Haar spel bereikt hierin een onge kende hoogte en de fijne dramatiek construeert gevoelige climaxen Niet alleen Belle Davis, doch ook Miriams Hopkins en George Brent spelen hier met een gepast elan, dat weldadig aandoet. Het scenario is boeiend van den eersten tot den laatsten meter en het gegeven pakt en ontroert den bezoeker sterk. Toch zit er in dit gegeven iets in, dat we liever niet in een bioscoop zien, doch van den anderen kant moet gezegd worden, dat het zoo kiesch wordt uitge werkt en de moraal die er aan is vastgeknoopt zoo duidelijk afwijzend is dat we een en ander graag ver geven. Alles bijeengenomen is het een goede film, met hier en daar een sterk-dramatische inslag, die zeer zeker staat is om ons 'n avond los te maken uit de zenuwsloopendesfeer van de laatste vier weken. Ook het bijprogramma is uit stekend verzorgd. LUXOR BIOSCOOP Het verhaal van Vernon en Irene Castle Ook de Luxor Bioscoop heeft thans haar poorten weer geopend en in een ongekend tempo, zullen de meest fraaie films hier wederom voor hel publiek draaien. De hervatting van 't programma wordt geopend met een gezellige en onderhoudende dansfilm van Fred Astaire en Ginger Rozers. Naast de vele mooie dansen, welke wè hier te bewonderen krij gen hooren we een heele serie heerlijke songs, zoodat vooral voor zang en muziekliefhebbers dit werk iets bijzonders is. De groote verdienste van dit B. K. O. product is wel, dat, hoewel dans, zang en muziek in 't kader van cabaret 't meest domi- neeren men er toch volkomen in ge slaagd is om hel scenario zoo te kiezen dat een sfeer van handeling en spanning ruimschools aan wezig is. Zoo is het een film geworden, die ieder geeft wat hij graag heeft, dans, zang, muziek, romantiek, spanning, actie en tempo. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst afdeeling 's-Hertogenbosch en omstreken. De geneeskundigen zien zich in verband met den tegenwoordigen zeer bijzonderen toestand genood zaakt de welwillendheid van het publiek in te roepen. Zij verzoeken 1. Te willen zorgdragen, dat alle aanvragen voor visiles (zoowel voor particulieren-, ziekenfonds- en arm lastige zieken) worden ingediend ten huize van de doktoren, vóór des morgens 9 uur. Aan later ingekomen verzoeken kan-slechts in dringende gevallen woi den voldaan. 2. De doktoren niet aan huis te verzoeken voor kleinigheden. 3. Zeer zuinig te zijn metgenees- en verhandmiddelen, aangezien de voorraden beperkt zijn. Gevallenen te Etten In Eiten zijn van 9 tot 14 Mei 42 burgers en 6 militairen omge komen. Zevenbergen en Zevenbergschen Hoek zijn door den oorlog zwaar geteisterd. Velen onzer zullen dit met eigen oogen aanschouwd hebben. Niet minder dan 104 huizen, 8 ge bouwen zijn verwoest, 17 zijn nog her stelbaar en dat alleen in Zevenbergen, waar dc schade door den Burgemees ter op V2 millioen wordt geschat. In Zevenbergschen Hoek zijn 21 woningen verwoest, waaronder 11 winkels, 2 scholen, het klooster en patronaats gebouw, gedeeltelijk de jongensschool, kerk en pastorie. De schade wordt hier geschat op pl.m. 4 ton behalve inboedels, materiaal en vee. Et is hier hulp noodig, waar hier ruim 500 inwoners, meest arbeiders van alles zijn beroofd. De gemeente Zevenbergen kan (lit niet dragen, de Zevenbergsche bevol king evenmin; maar zij doet wat mo gelijk is. Er is een comité opgericht op ini tiatief van burgemeester en geestelijke overheid om de meest dringende hulp te verleenen. Laten de bewoners der plaatsen uit de Langstraat, die er zoo gelukkig zijn afgekomen, hulp brengen aan diegenen in hun streek, die deze hulp zoo hard behoeven. Dit geldt niet 't minst voor onze plaats en omgeving. Wij verklaren ons gaarne bereid giften voor dit doel in ontvangst te nemen en direct aan het comité over te maken. BRABANT OPNIEUW GEÏSOLEERD. Brabant is voldaan geweest toen een voor een de schakels van zijn ver binding met het Noorden werden gew iegd, maar 't is in weinige minuten tijd weer middels enkele trotylladin gen tot zijn vroegeren staat van iso lement teruggekeerd. Hier in het Wes ten hebben we het geluk, dat de va- derlandsche trots, dc Moerdijkbrug- gen, behouden zijn gebleven, zoodat we de voornaamste verbinding met Holland hebben behouden, die intus- schen ecliter nog niet is benut kunnen worden voor het treinverkeer. Voor loopig zullen we al blij moeten zijn per fiets of per autobus in de richting van Dordt te komen 0111 daar aanslui ting te vinden op het in het centrum des lands al vrij vlot loopend ver keer. In het Oosten der provincie en trouwens ook in Keizersveer heeft men de 011de veerponten weer van stal moeten halen zoodat men ten minste iets had 0111 zich te behelpen, zij het dat zoo'n pontje ons al een voor-historische verschijning is gaan lijken Vooreerst zullen we in het Zuiden maar blij zijn met het herstel van te lefoon- en telegraaf en met de trein tjes, die gezellig heen en weer boeme len tuschen Bergen op Zoom en Den Bosch, Lagc-Zwaluwe en Den Bosch en Den Bosch en Eindhoven, en met de bussen, die ons weer naar de voor naamste plaatsen brengen. Jaloezie op het Noorden met zijn drukker treinverkeer brengt ons niet verder, maar gelukkig hebben we een fiets die dat wel doet. En daarmee redden we ons wel. Ten bate van de oorlogslacht offers speelt WSC morgen een uit wedstrijd tegen D. F. S. K. I te Kaatsheuvel. De wedstrijd begint om half vier. Collecte. Zondag zal in alle H. Misseneen collecle gehouden worden voor de noodlijdende onzer parochie. H.Mis voor overleden Nederlandsche militairen. Zondag om tien uur zal in onze parochiekerk 'n II. Mis van Requiem worden opgedragen voor de over leden Nederlandsche militairen. VEERTIG JARIGE PRIESTER FEESTEN. Op 9 Juni vieren hun 40-jarig pries terfeest de volgende diocesane geeste lijken: F. M. J. Bloem, pastoor te Oss, parochie H. Hart; A. J. v. d. Brekel, deken-pastoor te Kaatsheuvel; C. W. J. de Bruyn, deken-pastoor te Hceze; F. J. J. van (lcr Eerden, pastoor te Westerhoven; A. J. M. v. Erp, pastoor te Baardwijk; M. A. H. van Esch, pas toor te Son; I. C. N. J. Franken, pas toor te Huisseling; C. A. J. Gcrris, rec tor gesticht Goede Herder te Tilburg; A. J. Lange, pastoor, parochie H. Ca- tharina, 's-HertogenboschC. J. A. M. Lübbers, pastoor St. M.-Gestel; Dr. J. M. M. Maas, deken-pastoor, parochie H. Catharina, Eindhoven; J. A. Sim- kens, pastoor te Bladel; J. H. v. Vlok hoven, pastoor te Breugel (Son)C. J. C. van Oerle, pastoor, Eindhoven (Villapark); A. M. C. Vermeulen S.J., (geb. in Den Bosch), pastoor te 's-Gra- venhage; J. J. H. M. v. Rijckevorsel S.J. (geb. in Den Bosch), missionaris. H, H. Wijdingen Subdiaconaat. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft op Zaterdag 18 Mei j.l. in de kapel van het Groot Seminarie teHaaren het H. Subdiaconaat toegediend aan de Ferw. Heeren H. Ariaans, G. J. v. Boxel, A. G. Breukel, C. A. J. M.Gerris.K.H A. Grüter, H. A M. Heeren, E. J. W. v. d. Heuvel, P. J. M van der Heyden, J. M. A. Hoes, F. A. J. v. d. Hout, C. S. Janssens, Th. J. M. K.Iijn, L. J. de Kort, A. Merks, J.J F. de Nijs, L. A. van Oort, A. J. M. van Pelt, H. P. Peters, W. F. M. Raijmakers, J. A. A J Schellekens. P. H. van Schuifelen, G. J. H. Soons, H. J. van Stokkum, H. J. P. M. Veltman, A. H. Verbruggen, P. M.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 9