PROVINCIAAL NIEUWS. RECHTZAKEN KERKNIEUWS te*1 ph.acAt óoAteciütg. Advertentie-contracten Gemengd Nieuws. SPORT. ONDERTROUWKAARTEN EN BRIEVEN WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ A NTOON TIELEN. m Geslaagd. Aan de Ned. Econ. Hoogeschool te Rotterdam slaagde voor het candidaats-examen in de P^conomi- sche wetenschappen de heer H. Greve alhier. Kindermiddag K. A. V. De Katholieke Arbeiders Vrouwen- Organisatie beeft voor hedenmiddag een goed opgezette kindermiddag belegd. Om 3 uur zal de K. A. V. jeugd in het Bondsgebouw bijeen komen, teneinde onthaald te worden op een heerlijke tractatie. De geestelijke adviseur, kapelaan Völker zorgt voor een filmpje en Mej. Reijntjes uit Tilburg houdt een toespraak. Een zilveren korist. Zondag vierde de heer Jos de Vaan ziju zilveren koristenjubileum, bij het koor in de St.Antonius parochie. Hiertoe werd hij na de Hoogmis door Pastoor Verhagen in tegen woordigheid van alle koritsten ge huldigd. Z.E. wenschte den jubilaris van harte geluk met de herdenking van dit mooie feit en zette uiteen hoe- vele verdiensten hij in de afgeloopen kwart eeuw als korist heeft gehad, wegens het verhoogen van de devote stemming en het aanbrengen van grootscheren luister bij de H. H. diensten. Namens zijn mede-koristen werd den jubilaris een fraaie palm aan geboden. Met enkele treffende woorden dankte de jubilaris. Triduum en Moederdag K. A. V- Voor de leden van de K. A. V. leidt pater Fabianus op 13, 14 en 15 Juni een triduum. De oefeningen worden gehouden in de kapel van het St. Theresiagesticht aanvangende om half negen. De Moederdag, die op 16 Juni wordt gevierd, zal worden begonnen met een H. Mis voor de leden, op gedragen door Pater Fabianus. Onder deze PI.Mis algemeeneH Communie 's Avonds om 5 uur wordt in dezelfde kapel een plechtig lof gecelebreerd, waaronder toespraak door den geestelijke adviseur. Na het lof wordt in zaal 20 van den Gildenbond een feestvergadering gehouden. 40-jarig Priesterfeest Pastoor Adr v. Erp. A.s. Zondag, 9 Juni, zal de Zeer- Eerw. heer Adr. v Erp. pastoor der St. Clemensparochie, zijn 40-jarig priesterfeest herdenken. Reeds maanden geleden werden door de parochianen voorbereidingen getroffen om dit heugelijk jubileum van hun herder op waardige wijze te vieren. Er werd een uitgebreid feestcomité gevormd, waarin alle deelen der parochie vertegenwoordigd waren, en dat uitzijn midden een Dage- lijksch bestuur koos. Verschillende vergaderingen werden reeds gehou den, plannen ontworpen, repetities aangevangen en collectes gehouden. Alles wees er op dat het een luister rijken feestdag zou worden, een waardige demonstratie van dank baarheid, gehechtheid en eerbied voor den jubilaris en zijn verheven ambt. Het uitbreken van den oorlog heeft echter geheel dezen feestelijken opzet in duigen doen vallen. In voor ons land en volk zoo donkere uren zou uiterlijk feestvertoón, met gebruikelijke muzikale en andere opluistering, een te schrille tegen stelling vormen met de bange on zekerheid die nog in aller harten leeft. Mede op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris zelf werd dan ook besloten het feest alleen kerkelijk te vieren. Het programma voor a.s. Zondag luidt thans als volgt: 7 uur: H. Mis, en algemeeneH. Communie der parochianen tot intentie v. d. jubilaris. 8.15 uur: Kindermis, waaronder algemeene H. Communie der kinderen tot dezelfde intentie. 10 uur: Hoogmis waaronder feest- predicatie door den ZeerEerw. Pater Urbanus, Heerbroer van denjubilaris rector Carmelieten- klooster Oss. (Voorde H. Mis zal de jubilaris door bruidjes aan de Pastorie worden afgehaald.) 12.30 uur: Aanbieden vanhetfeest- cadeau op de pastorie waarna tot 14 uur gelegenheid tot feli- citeere,n voor de parochianen en andere belangstellenden. 16 uurPlechtig Lof, waaronder dankwoord van den jubilaris. Na het Lof zal door het R.K. Zangkoor een feestcantate ge zongen worden getiteld Priester, cantate van Dobbelsteen. Vier stemmig met soli en kwartetten. Blijkens achterstaande advertentie vertrouwt het feestcomité dat de parochianen en verdere belangstel lenden in grooten getale aan deze kerkelijke viering zullen deelnemen, hun gelukwenschen aan den jubi leerenden herder zulten komen aan bieden en daarbij vooral in hun gebed de intentie van den jubilaris: ,.Het geestelijk cn tijdelijk welzijn der parochie", indachtig te willen zijn. Binnenbrandje. In de fabriek van den heer van Gent alhier ontstond Zaterdag een klein binnenbrandje. Door oplettendheid van den heer Jacob v.Drongelen kon debrandweer spoedig gewaarschuwd worden, die dan ook oogenblikkelijk met de motorspuit ter plaatse was en er in slaagde het vuur met een enkele slang te blusschen. De schade was betrekkelijk ge ring en 't bedrijf functionneert weer. Nog ontstond dezer dagen een begin van brand in een met riet gedekt huis in de Grootestraat, ver moedelijk door het opwerpen van een sigaret; met enkele emmers water werd 't vuur gebluscht. Elders vloog een zonnescherm in brand; ook hier wist spoedig in grijpen erger te voorkomen. Ingerekend. Zekere A. was Zaterdag zijn oor- logsnervositeit aan het verdrinken geweest. Hij slaagde hierin echter allerminst, want in plaats van in een gezellige, doezelige stemming te komen, werd hij zeer luidruchtig en vechtlustig. Om zijn dronkemans gebrabbel wat meer kracht bij te zetten zwaaide hij met een mes heen en weer. Om- staanders wisten hem dit gevaarlijke voorwerp evenwel te ontfutselen. Geen noodBacchus' dienaar zwierde naar huis en kwam even later terug met nieuw gereedschap. Gelukkig kwam nu de politie, die hem gelegenheid gaf op een onge vaarlijke plaats zijn roes uit te maffen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Waalwijk en het daaronder behoorende ambts gebied werd gedurende de maand Mei ingelegd f22739.71 terugbetaald f 127495.06. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 21975. Baldadigheid. Een lezer verzoekt ons de aan dacht te vragen, speciaal van de ouders, voor de schuilloopgraven op den Winterdijk, die met zooveel inspanning door de gemeenteen de ingezetenen zijn aangelegd en nu door de kinderen als speelplaats worden gebruikt. Het zou zoo jammer zijn dat deze doelmatige schuilloopgraven, die misschien nog wel eens noodig kon den blijkeD, op deze wijze voor hun doel ongeschikt zouden worden. Wij brengen deze klacht gaarne over aan degenen die hier hun in vloed kunnen doen gelden. Een andere inwoner ergerde zich aan een ernstiger baldadigheid hij zag hoe een jongen met zijn catapult een zwaluw, die aan zijn huis zat te broeden, op straat neer schoot. Ouders en onderwijzers mogen de jeugd wel eens wijzen op dergelijke ergerlijke dingenmeer inwoneis hebben overigens tegenwoordig last van het schieteD met catapults door de jeugd. Stichting Noord-Brabant 1940. Voor herstel van door den oorlog getroffen gemeenten. Op Zaterdag 1 Juni is te 's-Her. togenbosch door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant den Heer Jhr. Mr, Dr. A. van Rijckevorsel en den Voorzitter van het Economisch Technologisch Instituut voor Noord Brabant den heer J. Asselborgs te Bergen op Zoom opgericht de stichting Nrd. Brabant 194(). Deze heeft ten doel het herstel der door den oorlog getroffen ge meenten in deze provincie. Zij tracht dit doel te bereiken door het verleenen van bouwcredie- ten op redelijke voorwaarden, het verleeneu van financieringscredieten alsmede charitatieve oredieten. De beide ihstellers treden op als bestuurders. Het bestuur is bevoegd een of meer commissies van advies in te stellen. Binnenkort zullen omtrent de werkwijze der Stichting nadere me dedeling worden verstrekt. Arbeid in Noord Brabant. Van ambtelijke zijde wordt het volgende bericht Zoodra dit eenigszins mogelijk was, is in de provincie Noord- Braband alles in het werk gesteld om de te werkstelling van werk- looze arbeiders weder te hervatten en waar mogelijk uit te breiden. Toen de bezetting van de provincie door de Duitsche troepen een feit was, hebben alle betrokken instan ties onmiddellijk de handen ineen geslagen om op het gebied van de werkverruiming voort te gaan met hetgeen reeds in uitvoering was en, waar mogelijk en noodig, nieuwe plannen ter hand te nemen. Reeds in de week na Pinksteren heeft de inspecteur voor de Werk verruiming zooveel mogelijk contact gezocht met de gemeentebesturen om richtlijnen te geven voor de hervatting van de werkzaamheden bij zijn dienst. De eerste resultaten waren alles zins bemoedigend; op Maandag 20 Mei waren in Noord-Brabant reeds weder ongeveer 6500 arbeiders te werkgesteld. Overal werd voortge gaan met de uitvoering van reeds goedgekeurde objecten, waarbij, in het belang van de voedselvoorziening vooral den nadruk werd gelegd op de ontginning ontwatering en het verbeteren van cultuurgrond. Wel deden zich verschillende moeilijkheden voor. Op de eerste plaats waren daar de gebrekkige communicatiemiddelen, 't nog nau- welijks functioneeren van post en telefoon. Dan waren er vele en juist groote objecten, waaraan door de bijzondere omstandigheden niet meer kon worden voortgewerkt. En tenslotte waren er vrijwel geen auto bussen beschikbaar terwijl voor 10 Mei een groot aantal arbeiders per bus dagelijks van en naar het werk werd vervoerd. Door beide laatstgenoemde om standigheden ontstond op verschil lende plaatsen een tekort aan werk verruimingsobjecten. In dit tekort werd voorzien door- dat op korten termijn verschillende objecten, waarvan de voorbereiding nog niet geheel voltooid was, ter hand werden genomen. Waar dit maar eenigszins mogelijk was werd op deze wijze begonnen met het ontginnen of verbeteren van gronden voorts met't verbeteren of herstellen van wegen ontwatering, bebossching, enz. Het gevolg was, dat op Maandag, 27 Mei reeds bijna 9900 arbeiders waren tewerkgesteld, en wel ongeveer 4500 bij ontginningen. 3750 bij ontwatering en verbetering van wegen. 380 bij bebosschingswerk 440 bij de Maaswerken. 880 bij diverse objecten. Als gevolg van het snel en krachtig ingrijpen der Inspectie voor de Werkverruiming zijn thans meer arbeiders uit Brabant te werk ge steld dan vroeger ooit het geval was. Het gevolg is dan ook geweest, dat in tientallen gemeenten alle arbeiders, die voor Overheidszorg in aanmerking kwamen, werden tewerkgesteld, zoodat niemand meer inde steunregeling behoefde te wor den opgenomen. Ook thans wordt, waar noodig met voortvarendheid gewerkt aan de voorbereiding van de werkver ruimingsobjecten, waarbij alle be trokken instanties een maximum aan medewerking verleenen. werd de herdenking van het gouden priesterjubileum in zeer bescheiden vorm gevierd. De grijze priester, die door zijn parochianen al zeer vele jaren zeer gewaardeerd werd mocht toch een spontane huldiging ont vangen, na de plechtige Hoogmis door den jubilaris opgedragen. Hij werd gehuldigd door den burge meester van Heumen-Malden, den heer van 't Huilenaar, en door het parochiaal bestuur van de kerk, terwijl ook de schoolkinderen hem een aubade brachten. Meerdere feestgaven voor de kerk werden aangeboden. Wij herinneren de houders van advertentie-contracten eraan, dat zij gehouden zijn hun advertentie-regels door te plaatsen. Wij kunnen anders hun lage regelprijzen niet continueeren. Diefstal van militaire goederen. Door de Rijkspolitie uit Dussen werd voor den Officier van Justitie te 's-Bosch geleid P.A.Th., 53jaar, koopman te Dussen, als verdacht van diefstal van een partij militaire goederen, gepleegd te Dussen op 14 Mei j.l. Na door den rechter.com- missaris te zijn gehoord, werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch, Puinopruimer stal hotelzilver. Ook de plunderaars kan men in soorten onderverdeelen. De groote meerderheid vormen de oneerlijke puinopruimers, die bezwijken voor de verleiding, waarin zij gebracht worden, doordat uit de overblijfselen dikwijls nog voorwerpen van waarde en soms van groote waarde te voor schijn komen. Hun lot is bekend uit de verschillende vonnissen, die de Rotterdamsche politierechter reeds gewezen heeft. Zulk een man was de 41-jarige koopman A. L. C. die op Zaterdag 18 Mei, toen hij zich 's middags vijf uur als steuntrekkend puinopruimer ging afmelden, op zijn weg langs de .overblijfselen van een hotel aan de Spaanschekade kwam.Tusschen het puin zag hij lepels, vorken en messen van zoogenaamd hotelzilver liggen en aangezien hij zich onbespied waande, kon hij aan de verleiding geen weerstand bieden om er een 28 stuks ter waarde van ruim hon derd gulden van mee te nemen. Maar zijn roof is niet onopgemerkt gebleven. De politie is hetgestolene gfsan terughalen bij vrienden. Dakloozen beroofd. Ook zijn er lieden, die van de verduistering misbruik maken om hun slag te slaan. De metselaar H. G. v. D. was zes weken als assistent in dienst bij een gemobiliseerden rijwielhandelaar te Hillegersberg. Op 11 Mei werd hij ontslagen omdat hij weigerde te werken. Bij zijn vertrek nam hij den sleutel van den winkel mee en in den nacht van 26 Mei heeft hij, in het duister, een fiets, een dynamo en een paar jas- beschermers weggenomen. «Diefstal tijdens de gedwongen duisternis is even erg als plundering na een bombardement«, meent de officier en doet hetzelfde verzoek als in de vorige zaak, dat eveneens wordt toegewezen. De 26-jarige H, v. N. beroofde de arme vluchtelingen, die in het gebied niets meer bezaten en zich voor de uitdeeling van kleeding en dekking kwamen aanmelden. Zijn hulpvaardig aanbod om op 16 Mei bij een dergelijke uitdeeling in het gebouw »Simeone« te assis- teeren, was zonder argwaan aan vaard. Hij deed zich zeer ijverig voor. Achteraf blijkt hij zijn hulp niet zonder eigenbaat te hebben verleend, want van de goederen,die milde handen voor de vluchtelingen bestemd hadden, wist hij na zelf reeds een deken ten geschenke te hebben gekregen,twee andere dekens, twee overalls, een tentzeil, een pioniersschop en andere voorwerpen zich toe te eigenen, die later bij hem in beslag zijn genomen. Ook deze man gaat op bevel van den politierechter voorloopig naar het Huis van Bewaring in afwachting van een nadere beslissing. VEILING DRUNEN. Prfizen van 30 Mei 1940. Snijboonen 6068; Peulen 4250; Erwten 2236; Postelijn 1113; An dijvie 612; Spinazie 316; Juin 9 10; Sjalotte 1517; Asperges 1238; Rabarber 1V/2; Preij 58; Savoien 913; Spitskool 79; Aardbeien 26 56 alles per K.G. Bloemkool 519; Komkommers wit 49; Komkommers groen 47; An dijvie 3414; Sla V/2— IV2 alles per stuk. Peen 59; Rabarber 1V/2; Sel derij IV22V2; Radijs 12; Keelen V2—V/2; Pijpjuin y2—1; Kervel 1— 2'/i alles per bos. R. W. B. Hel zal de Rood-Wit-Blauw-supporters en de vele voetballiefhebbers uit Waal wijk en omstreken ongetwijfeld een ge noegen zijn te vernemen dat a.s. Zondag met de ontmoeing RWBWillem 11 2 de competitie zal worden voortgezet en dus ook in onze gemeente de sport weer op gang komt. Wij hopen in de Echo van a.s. Zaterdag hierop nog nader terug te komen. Eenieder, wien het gemeente belang ter harte gaat,leest ge- meenleraadsverslagen, plaat selijke berichten, officieele mededeelingen enz. Ons blad is hierop gespecialiseerd. Wij geven zoo uitvoerig mogelijk weer hetgeen in uw gemeente gebeurt. ABONNEERT U daarom op „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" per week 10 cent. per kwartaal, franco p.p. f 1.40 Gouden Priesterfeest. Te Heumen hij Nijmegen vierde Zaterdag de zeereerw. heer P. A. Brekelmans, geboren te Waalwijk en broeder van den Plebaan van 's-Bosch, zijn gouden priesterfeest. Nog kort tevoren had de parochie Heumen, gelegen aan het Maas- en Waalkanaal, midden in den strijd gelegen, na de bezetting van Neder land door de Duitschers. Gelukkig had de parochie weinig geleden, maar toch waren de tijdsomstandig heden niet van dien aard om een groot feest te organiseeren. Daarom in dc meest uiteenloopen- de modellen, smaakvol gerangschikt met de NIEUWSTE LETTER - TYPEN AAN BILLIJKEN PRIJS. Kantoor den geheelen dag tot 8 uur geopend.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3